Вступ. Починаємо вивчати суспільствознавство. Про роль суспільствознавства як шкільного предмета Суспільствознавство 5 кл чому ми повинні навчиться

Методична розробка уроку суспільствознавства, 5 клас

Вешнікова Е. В., учитель суспільствознавства, МБОУ «Південно-Олександрівська ЗОШ № 5» Іланський району Красноярського краю.
Тема: Людина - біологічна істота (глава «Людина»).
мета: Формування цілісних уявлень учнів про людину як про істоту біологічному і соціальному, про спадковість як біологічної сутності людини.

завдання:
1. освітня: сформувати цілісні уявлення учнів про людину як про істоту біологічному і соціальному, про спадковість як біологічної сутності людини.
2. розвиваюча: продовжити розвиток теоретичного мислення як найбільш високого рівня свідомості учнів; розвивати мовні, аналітичні компетенції школярів.
3. Виховна: виховувати шанобливе ставлення до індивідуальності людини.

УУД:
o особистісні: формування інтересу до себе і навколишнього світу, емоційне усвідомлення себе як біологічної та соціальної істоти.
o метапредметние:
o пізнавальні: навчаються повинні навчитися характеризувати і конкретизувати прикладами біологічне і соціальне в природі людини, складати відповіді на питання.
o регулятивні: навчаються повинні вміти формулювати мету уроку, планувати власну діяльність на уроці відповідно до поставленої мети і умовами її реалізації, оцінювати свої дії відповідно до поставленим завданням.
o комунікативні: навчаються повинні вміти слухати, працюючи в групах, задавати питання і відповідати співрозмовникам, аргументувати власну точку зору.

Плановані результати:
Предметні: навчаються можуть пояснити і конкретизувати прикладами сенс понять «людина», «спадковість», мають цілісне уявлення про людину як біологічному і соціальному істоту, застосовувати знання у своїй діяльності.
особистісні: навчаються можуть проводити самооцінку і аналіз власної діяльності на уроці.
Пізнавальні: навчаються вміють орієнтуватися в своїй системі знань; здійснювати пошук і відбір необхідної інформації, перетворювати інформацію з однієї форми в іншу, складати відповіді на питання.
регулятивні: навчаються можуть визначати і формулювати мету уроку, планувати реалізацію мети; інсценувати, контролювати і оцінювати свої дії відповідно до поставленим завданням.
комунікативні: навчаються можуть вміти слухати і розуміти мову інших; вступати в комунікацію з метою бути зрозумілим, .учітивать позицію співрозмовника.

Підручник: Суспільствознавство. 5 клас: навч. для загальноосвіт. організацій з дод. На електрон. носії / Л. Н. Боголюбов, Н. Ф. Виноградова, Н. І. Городецька та ін.; під. Ред. Л. М. Боголюбова, Л. Ф. Іванової. - 5-е изд., Испр. - М.: Просвещение, 2015
Основні поняття: людина, інстинкти, спадковість.
Організація простору: фронтальна, групова, індивідуальна робота.
Тип уроку: відкриття нового знання.
На дошці: прислів'я російського народу Володимира Івановича Даля:
* Всі ми люди, всі люди. Що не людина, то і я.
* Людина людини варто. Людина не для себе народиться.
* Мал народився, а виріс - став у нагоді.

структура уроку
1. Привітання учнів. Мотивація до навчальної діяльності.
2. Формулювання теми уроку і постановка навчальної мети.
3. Відкриття нового знання.
4. Первинна перевірка розуміння навчального матеріалу.
5. Узагальнення і систематизація знань.
6. Рефлексія. Підведення підсумків.
7. Д / з.

Хід уроку
1. Мотивація до навчальної діяльності.

учитель читає уривок з вірша Р. Кіплінга:
-Є у мене шістка слуг
Перевірених, веселих,
І все, що бачу я навколо, -
Все знаю я від них.

Вони по знаку моєму
Є в потребі.
Звуть їх: Як і Чому,
Хто, Що, Коли і Де.
Привіт, хлопці. Починаємо наш урок. Сьогодні на уроці суспільствознавства ми разом будемо відкривати завісу таємниць і знаходити відповіді на питання «Як і Чому, Хто, Що, Коли і Де». Я бажаю вам гарного настрою і відмінних оцінок.
учитель:
-Хлопці, чим людина відрізняється від тварин?
-А чи люди схожі на Землі один на одного? Чим, на вашу думку, вони розрізняються? Природа щось дає людині від народження або він народжується як «чистий аркуш»?
Учні відповідають на запитання вчителя, і приходять до висновку, що діти всі різні - всі вони схожі на своїх батьків - тата і маму.

2. Формулювання теми і постановка навчальної мети.
учитель:
-Хлопці, як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні з вами говорити на уроці?
Учні пропонують варіанти відповідей. Учитель називає тему уроку, учні записують її в зошит.
учитель:
-Хлопці, а що ви ще не знаєте з даної теми, але хотіли б дізнатися сьогодні на уроці?
Учні відповідають, ставлять навчальну мету. Учитель записує на дошці питання, які учням хочуть дізнатися:
* Що таке спадковість;
* У чому вона проявляється;
* Чи можна впливати на спадковість;
* Людина - істота не тільки біологічне, але громадська (соціальне).

3. Відкриття нового знання.
учитель:
-Кожен чоловік від народження схожий на свого тата і маму, дідуся і бабусю. І «винна» в цьому спадковість. А що, таке спадковість? Я пропоную вам попрацювати в групах і самостійно дати визначення слова «спадковість».
Учні виконують завдання і дають і записують в зошит визначення.
Спадковість - сукупність природних властивостей організму, отриманих від батьків.
учитель:
-Молодци! Ось ви і знайшли відповідь на перше запитання. А щоб дізнатися, в чому проявляється спадковість, я пропоную вам виконати завдання 1 в командному картці.
Групи виконують завдання і, по черзі відповідаючи на питання завдання 1, приходять до висновку, що людина - істота біологічна.

Командна картка. Група № 1
Завдання 1
Прочитайте абзац §1 «Спадковість тваринного проявляється ...» (до слів «У науці добре відомі ...»).
Питання: що таке інстинкт? В яких саме інстинктах проявляється спадковість тварин?
завдання 2
Згадайте відомий мультфільм Е. Успенського «Троє з Простоквашино». Батьки Дяді Федора отримали від сина лист:
-Мои тато і мама! Я жваво добре ... просто чудово ... У мене все є, є свій будинок - він теплий. У ньому одна кімната і кухня. Я без вас дуже сумую, особливо вечорами.
А здоров'я моє не дуже ... то лапи ломить, то хвіст відвалюється. А днями, я линяти почав. Стара шерсть з мене сиплеться, хоч в будинок не заходь ... Зате нова зростає - чиста - шовковиста. Так що кошлатість у мене підвищилася.
Обговоріть текст листа Дяді Федора і висловіть свою думку про те, що в цьому листі можна вважати правдою, а що вигадкою?

Командна картка. Група № 2
Завдання 1
Прочитайте абзац §1 «Біологічна сутність людини також відбивається ......» (до слів «Є така думка ...»).
Питання: Які факти вказують на те, що людина - істота біологічна?
завдання 2
Прочитайте уривок з книги Р. Кіплінга «Мауглі»: «Кущі в частіше злегка зашелестіли, і Батько Вовк присів на задні лапи, готуючись до стрибка ...
-Людина! - огризнувся Батько Вовк. - Людське дитинча! Дивись!
-Який маленький! Зовсім голий, а який сміливий! - ласкаво сказала Мати Вовчиця. - Ой! Він смокче разом з іншими! »
Обговоріть текст і дайте відповідь на питання: що необхідно в житті дитині, щоб він виріс ЛЮДИНОЮ?

учитель:
-А чи можна впливати на спадковість? Давайте знову звернемося до підручника. Я пропоную кожному самостійно прочитати текст §1 «Чи можна впливати на спадковість» (стор. 13) і знайти відповідь на це питання.
Учні читають текст і відповідають на запитання вчителя.
учитель:
-Молодци! Тепер ми знаємо, що людина - істота біологічна. Але на минулому уроці ви говорили, що людина повинна виховуватися в суспільстві, спілкуватися з дорослими і однолітками, щоб стати Справжнім Людиною. Я пропоную вам прочитати і виконати завдання 2.
Групи обговорюють завдання і приходять до висновку, що людина не може купувати спадкові ознаки (наприклад, «підвищилася кошлатість»), що дитина, народившись серед людей, повинен багато чому навчитися, і зробити це він може тільки через спілкування, гру, навчання і працю, що людина - істота не тільки біологічне, а й суспільне (соціальне).
4. Первинна перевірка розуміння навчального матеріалу.
Учні виконують завдання усно:
1) Певні дії організму, вже наявні при народженні - це:
а) інстинкти б) діяльність в) інтелект г) спадковість
2) Людини від тваринного відрізняє:
а) інстинкти б) линька в) інтелект г) повадки
3) Форма спілкування людей за допомогою мови - це:
а) мова б) жести в) розум г) інстинкт

5. Узагальнення і систематизація знань.
А) Читання і обговорення тексту підручника в рубриці «Жив на світі людина» (стор.13). Ті, що навчаються висловлюють свої припущення про сенс життя людини, цінності в житті людини (у відповідях можна використовувати прислів'я російського народу Володимира Івановича Даля, записані на дошці).
учитель:
-Хлопці, а тепер спробуйте визначити мету свого життя.
Учні відповідають на запитання вчителя.
Б) Вправа «2 слова».
Два учні виходять до дошки, стають так, щоб не бачити один одного, і по сигналу вчителя одночасно записують на дошці кожен своє слово по темі уроку, яке звучало на будь-якому його етапі. Потім учитель просить з'єднати за змістом ці слова між собою так, щоб вийшло пропозицію. Учні на місцях вигадують свої пропозиції з цими ж словами і зачитують їх.
учитель:
- Молодці, хлопці! Впоралися з усіма завданнями. Наш урок закінчується.
6. Рефлексія.
Техніка «Незакінчена пропозиція».
Учням лунають картки з незакінченим текстом, їм пропонується усно закінчити пропозиції:
* Для мене вивчений матеріал на уроці (цікавий, нудний, пізнавальний, складний), тому що ________________________
* Я працював (а) на уроці (результативно, пасивно), т. К. _____________
* В уроці я б хотів (а) змінити (додати) наступне _____________________
Підведення підсумків.
7. Д / з. §1, стр.11-15, скласти кросворд по §1 або намалювати малюнок на тему уроку.

Що таке суспільствознавство?

Любі друзі! Ви приступаєте до вивчення суспільствознавства - шкільного курсу, який познайомить вас з різними проблемами сучасного суспільства: Політичними, економічними, моральними, правовими. Суспільствознавство буде супроводжувати вас до закінчення школи. "Навіщо потрібен нам такий курс?" - запитаєте ви, і ми, автори цього підручника, відповімо: для того, щоб навчитися жити в суспільстві, знати закони його розвитку, знайти своє місце в ньому, бути успішними і щасливими.

Жодна наука не може дати цілісне, завершене знання про людину і суспільство. Це в змозі зробити тільки комплекс наук. Науки, які займаються вивченням людини і суспільства, називаються громадськими.

Суспільствознавчі знання дуже важливі для кожної людини. В цьому році ми пропонуємо вам ознайомитися з питаннями, які найбільш близькі п'ятикласникові. Здоров'я, праця, відпочинок, стосунки з людьми, культура, спорт, мода - ось далеко не повний перелік тем, порушених у підручнику суспільствознавства 5 класу.

Підручник побудований на прикладі одного дня з вашого життя - життя п'ятикласника. Протягом дня вам так чи інакше доводиться стикатися з питаннями, які вивчають обществоведческие науки: як загартувати свою волю і стати фізично сильним? Як навчитися спілкуватися з різними людьми і зберегти гарний настрій? Чому так важливо виконувати свої обов'язки по дому? Як правильно робити покупки і не витрачати даремно гроші? Яку роль я граю в свою сім'ю, класі, колі друзів, спортивній команді? Наскільки важливо моя участь у долі рідного міста, краю, країни? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете на сторінках вашого першого підручника з суспільствознавства.

У наступні роки вам доведеться більш детально ознайомитися з окремими темами суспільствознавства:
6 клас: "Суспільствознавство. Світ людини";
7 клас: "Суспільствознавство. Людина в суспільстві";
8 клас: "Суспільствознавство. Право в житті людини, суспільства і держави";
9 клас: "Суспільствознавство. Економіка навколо нас".




Як бачите, в кожній з цих тем мова йде про людину. Саме людини, а значить, і вас вивчає суспільствознавство. У цьому новому шкільному курсі буде важлива будь-яка інформація про вас.

Вам слід постійно співвідносити своє життя з тим, що вивчається на уроці, ділитися своїми спостереженнями з однокласниками і вчителем. Ви повинні бути готові до того, що вам доведеться вести бесіди, брати участь в диспутах, проводити опитування, писати твори.

Громадські науки займаються вивченням відносин людей в суспільстві. На уроках суспільствознавства вам належить ділитися своїм досвідом спілкування з різними людьми. У процесі вивчення суспільствознавства ви повинні будите звертатися за допомогою до старших членів сім'ї - їх життєвий досвід, думка і поради допоможуть вам впоратися з багатьма завданнями.

Уроки суспільствознавства є процес накопичення знань про суспільство. Тому вас слід поступово починати цікавитися тим, що відбувається у вашому районі, місті, країні, світі. Для цього треба читати, дивитися чи слухати новини, робити по ним невеликі повідомлення. Виявляючи інтерес до того, що відбувається в суспільстві і державі, людина виховує в собі патріота і громадянина.

Як працювати з підручником?

Важливе завдання цього підручника - навчити самостійної роботи з інформацією, тим паче, що суспільство, в якому ми живемо, називається інформаційним - настільки цінуються в наші дні знання, інформація про все, що відбувається навколо нас. Безліч питань і завдань, об'єднаних в рубрики та зазначених особливими значками, допоможуть вам в роботі з підручником.


Працюю з інформацією

Вам необхідно вміти знаходити інформацію в різних джерелах, витягувати її не тільки з тексту підручника, а й з творів літератури, мистецтва, схем, фотографій. Саме тому в підручнику ви знайдете цитати, уривки з віршів, пісень, репродукції картин, таблиці та інші джерела інформації.

міркую

Іноді для того, щоб вирішити якесь завдання - життєву або навчальну, інформації не вистачає. Щоб відповісти на питання, треба не просто знайти інформацію, а й обробити її, подумати над нею. Треба вміти порівнювати, узагальнювати, робити висновки, відрізняти правду від вигадки.

узагальнюю знання

Для того щоб вам вдалося представити світ в цілому, в підручнику даються завдання на встановлення зв'язку курсу суспільствознавства з іншими шкільними предметами - з навколишнім світом, історією, основами безпеки життєдіяльності.

пізнаю себе

Будь-яку інформацію необхідно вміти співвідносити зі своїм особистим досвідом, Оцінювати: а як це відбувається у мене і моїх знайомих, добре це чи погано, наскільки це для мене важливо. аналізуючи і зіставляючи, ви навчитеся краще розуміти себе і оточуючих людей.

Працюю в команді

У житті ми завжди взаємодіємо з великою кількістю людей. З кимось із них нам легко, а з кимось важко, з ким-то приємно, а з кимось не дуже. Більшість завдань людина не може виконати один, тому важливо навчитися спілкуватися і працювати з різними людьми, виконувати частину загальної роботи, нести відповідальність за свій внесок у загальну справу. ви повинні вміти відстоювати свої погляди, а якщо треба, йти на компроміс (поступатися).

Мій соціальний досвід

Незважаючи на те що вам ще трохи років, ви вже є членом різних груп в суспільстві - сім'ї, класу, спортивної команди, мешканців будинку і т.д. У різних групах ви займаєте різне положення - можна бути першим (найкращим), звичайним (середнім) або поганим (відстаючим). Можливо, в одній групі ви не досягнете успіху, зате випередите всіх в інший. Треба вміти усвідомлювати своє становище в суспільстві, грамотно виконувати свої ролі.

Моя творча майстерня

Вища здатність людини - це здатність до творчості, Створення чого-\u003d то нового, раніше не існувало. Вчений відкриває нові закони, інженер проектує нові машини, композитор пише нову музику. А що може створити п'ятикласник? І чи може навчитися творчості? П'ятикласник може написати невеликий вірш, намалювати малюнок, розібрати сценарій свята. Творча людина не боїться проявити себе і скать нові рішення. Цьому можна і потрібно вчитися.

Азбвка здоров'я

Сучасний світ дуже складний, і він швидко змінюється. людині важко встигнути за науковими відкриттями і технічними винаходами. Для того щоб і не відстати, і не надірвати сили, треба бути дуже організованою людиною. необхідно вести здоровий спосіб життя, займатися з портом, вміти пла нировать своє день, чергувати різні види діяльності.

Ілюстрації підручника допоможуть вам краще засвоїти його зміст, а спеціальні правила ( "Пам'ятки") - правильно організувати свою роботу.

У презентації відображені питання: 1. Що таке спадковість. 2. Спадковість - біологічна сутність всіх людей 3. Чи можна впливати на спадковість.

Презентація допоможе вчителю організувати заняття, а також допоможе учням, які не могли бути присутніми на уроці, вивчити тему самостійно.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Загадка людини Урок 3

План уроку: 1. Що таке спадковість. 2. Спадковість - біологічна сутність всіх людей. 3. Чи можна впливати на спадковість.

Що таке спадковість П ому одна людина схожий на маму, а інший на тата? Один на бабусю, а інший на діда? П ому про родичів говорять «схожі як дві краплі води»? А чим схожі всі люди на Землі?

Про т своїх предків і родичів людина успадковує певні біологічні ознаки (властивості). Спадковість тваринного проявляється в його інстинктах, тобто в певних действи-ях, поведінці. Про Буча інстинктам не треба, тому що вони суще-обхідних з народження. А чи є у людини інстинкти?

Заповніть таблицю, використовуючи набір слів: Що ми успадковуємо від батьків Чому ми повинні навчитися Спільне в усіх людей Особливе у різних людей 1, 3, 5, 7, 8, 9 6 2, 4 1.Способность захищатися 2.Способность ставитися до інших, як до себе 3.Способность робити запаси 4.Способность відрізняти хороше від поганого 5.Способность будувати житло 6.Определённий овал обличчя 7.Способ-ність пересуватися 8.Способность мислити 9.Способность вгамовувати голод

Спадковість - біологічна сутність всіх людей І з покоління в покоління передається спо-можності людини сприймати навколишнє-щий світ, мислити, говорити. Про т батьків людина при народженні получа-ет особливості своїх емоцій: один - спокой-ний і розважливий, інший - активний і емоційний. В се це доводить, що людина - істота біологічна.

Що ж ми успадковуємо від батьків? Про собенности зовнішнього вигляду А які успадковані біологічні приз-наки відрізняють людей від інших живих орга-низмов? Про собенности будови кори головного мозку. З здібних до прямоходіння. З здібних до абстрактного мислення. З здібних до творчості.

Чи можна впливати на спадковість М ногое залежить від умов життя людини. Про чень багато залежить від виховання чоло-століття. Н а людини, його характер і поведінку впли-яют: Про бразованіе До ультура Н равственние цінності З Виходить, людина - істота не тільки биоло-ня, а й соціальне, тобто громад-ве.

Ч ем людина відрізняється від тварин? До акі біологічні ознаки Насл-дует людина? Ч то може вплинути на спадковими-ність? До акова загадка людини? Давай повторимо головне:

Домашнє завдання: § 1 - до кінця (сс. 11-14). З Адан в Робочому зошиті №№4-8 (сс. 5-9).

Кілька слів для вчителя: Курс підготовлений до УМК: Суспільствознавство. 5 клас. Підручник для загальноосвітніх установ. Під редакцією Л.Н. Боголюбова, Л.Ф. Іванової. - М .: Просвещение, 2012. Робочий зошит: Л.Ф.Іванова, Я.В. Хотеенкова. Суспільствознавство. 5 клас. Посібник для учнів загальноосвітніх установ. - М .: Просвещение, 2012. Методичний посібник: Методичні рекомендації до підручника «Суспільствознавство: громадянин, суспільство, держава»: 5 кл .: Посібник для вчителя / Л.М. Боголюбов, Н.Ф. Виноградник, Н.І. Городоцька та ін .; під ред. Л.Ф. Іванової. М .: Просвещение, 2003. При розробці Презентацій використовувалася Робочий зошит з суспільствознавства: 5 клас / А.С. Мітькін.- М .: Іспит, 2012. У презентаціях використані ілюстрації з відкритого банку ілюстрацій Яндекс і Гугл: https://yandex.ru/images /; https: // www.google.ru/imghp


По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

загадка людини

методична розробка відкритого уроку з суспільствознавства. 5 клас. "Загадка людини": 1. "Біологічне і соціальне в людині". 2. "Що таке спадковість". 3. "Спадковість -...

Методична розробка уроку літератури та суспільствознавства (або окремо по кожному із зазначених предметів) Тема: «Загадка людини» Цілі та цінності людського життя. Мета уроку: розкрити на конкретному прикладі мети людського життя.

Урок за оповіданням! Ф. М. Достоєвського "Мужик Марей" вчіть оцінювати людей не за соціальної приналежності, не по зовнішнім виглядом, А за вмінням робити добрі вчинки. Урок перевіряє рівень сформовано ...

Пояснювальна записка

Робоча програма з суспільствознавства для 5 класу (базове вивчення предмета) розроблена на основеследующіх документів:

    Федерального компонента Державного освітнього стандарту основного загальної освіти;

    Програми основної загальної освіти з суспільствознавства Л. М. Боголюбова.

«Суспільствознавство» - навчальний предмет, що вивчається в основній школі з 5 по 9 класи. Фундаментом курсу є наукові знання про суспільство і людину. Суспільствознавство вивчає суспільне життя многоаспектно, використовуючи для цього комплекс суспільних наук: філософію, соціологію, політологію, економіку, правознавство, соціальну психологію, етику і культурологію. Це обумовлює специфіку даного навчального предмета: його інтерактивний характер, комплексне вивчення сучасних соціальних явищ і факторів і їх вплив на життя людини. Курс сприяє інтелектуальному розвитку учнів, гуманізації особистості, формування життєвої стратегії особистості підлітка, розвитку пізнавальних здібностей учнів, дає можливість підлітку оцінити себе як особистість, зрозуміти свої соціальні ролі і власне місце в соціумі та культурному середовищі.

Вивчення суспільствознавства в основній школі спирається на знання учнями навчального предмета « Навколишній світ»В початковій школі і триває потім в старших класах. При вивченні курсу в основній школі необхідно широко використовувати міжпредметні зв'язки. Перш за все, слід спиратися на знання учнів з історії, літератури, мистецтва, географії.

Програма є єдиною, передбачає використання єдиного УМК з безперервною лінією навчальних посібників. (Л.Н.Боголюбов і ін., Базовий курс) Ніяких змін в програму, комплектування тим, кількість годин, відведених на кожну тему, для загальноосвітнього класу не вносилося. планується проведення творчих робіт (навчання написання есе), робота з застосуванням інформаційних технологій (творчі роботи - презентації), а також практичних робіт садаптірованнимі текстами документів, даними ЗМІ і т.д.

Передбачені форми контролю - узагальнюючі уроки, творчі та практичні роботи, проверочниетести (фрагмент уроку) .Спеціальна уроки - контрольні або перевірочні роботи не виділені.

Програма розрахована на 34учебних години, з розрахунку 1 година на тиждень.

мета курсу - сформувати початкові уявлення про сферах суспільства: економічної, політичної, соціальної, духовної.

Задачі:

    розвиток особистості в відповідальний період соціального дорослішання - в підлітковому віці, розвиток пізнавальних інтересів, критичного мислення в процесі сприйняття інформації і формування власної позиції; формування моральної, економічної і політико-правової культури;

    виховання загальноросійської ідентичності, громадянської відповідальності, правової самосвідомості, толерантності, поваги до соціальних норм, прихильності до гуманістичних і демократичних цінностей, закріпленим в Конституції РФ;

    закладка основ володіння способами пізнавальної, комунікативної, практичної діяльності, Необхідної в соновном соціальних ролях, Характерних для підлітка;

    початок формування досвіду застосування отриманих знань і умінь для вирішення типових задач в області соціальних відносин; цивільної та громадської діяльності; міжособистісних відносин; відносин між людьми різних національностей і віросповідань; в сімейно-побутовій сфері.

Ресурсне забезпечення:

1. Навчально-методичний комплект:

    Програма Л.Н.Боголюбова, Н.І.Городецкой і ін. «Суспільствознавство, 5-9 класи». - М .: Просвещение, 2010 р

    Підручник. Л.Н.Боголюбов, Л.Ф.Іванова. Суспільствознавство. 5 клас. - Підручник для загальноосвітніх установ. - М .: Просвещение, 2014 р

    А.С. Митькин. Робочий зошит з суспільствознавства до підручника під редакцією Л.Н.Боголюбова. 5 клас. - М .: «Іспит», 2012 р ФГОС.

2. Обладнання: мультимедійний комплекс (комп'ютер, проектор, екран), CD-диски та DVD-диски за темами.

Вимоги до рівня підготовки учнів

В результаті вивчення суспільствознавства учні повинні:

знати / розуміти:

вміти:

    свідомо організовувати вою пізнавальну діяльність (Від постановки мети до отримання та оцінки результату);

    організовувати невелике публічний виступ: Висловлювання, монолог, дискусія; слідувати етичним нормам та правилам ведення діалогу;

    виконувати пізнавальні та практичні завдання, в тому числі і з використанням проектної діяльності, Розрахованих на:

Використання елементів причинно-наслідкового аналізу;

Дослідження нескладних реальних зв'язків і залежностей;

Визначення сутнісних характеристик досліджуваного об'єкта;

Пошук і витяг потрібної інформації в адаптованих джерелах;

Переклад інформації з однієї знакової системи в іншу;

Пояснення вивчених положень на конкретних прикладах;

Оцінку власних навчальних досягнень, поведінки, рис особистості з урахуванням думки інших людей.

Тематичне планування навчального матеріалу

Назва теми

Кількість годин

Кількість перевірочних /

контрольних робіт

Кількість практичних /

творчих робіт

Вступ.

Узагальнююче повторення.

Разом:

Календарно-тематичне планування навчального матеріалу

з суспільствознавства в 5 «А» і 5 «Б» класах (базовий рівень вивчення предмета)

Тема урока

Дата за планом

Дата за фактом

Тип уроку

плановані результати

Види навчальної діяльності

Оцінюючи-ня

Предметні

метапредметние

особистісні

вступний урок

Засвоєння терміна «суспільствознавство».

Подання про зв'язок суспільствознавства з іншими науками

Розуміння, чому потрібно вивчати суспільствознавство; вміння характеризувати деякі суспільні процеси

Виховання громадянськості, інтересу до предмета

Робота з текстом підручника

усне опитування

Тема 2. Людина (6 годин).

Загадка людини.

Урок вивчення нового матеріалу

Пояснювати, як відбувався розвиток первісної людини в людини розумної сучасного вигляду. Характеризувати особливості пізнання людиною навколишнього світу і самого себе. Розкривати значення праці в розвитку людини.

Наводити історичні приклади впливу праці на розвиток людини. Формулювати власне визначення поняття «праця».

Усвідомлення праці як основи розвитку людини, Розвиток поваги до праці. Формування доброти, милосердя, порядності, почуття обов'язку, поваги до старших. Формування непримиренності до нечесності, обману. Формування потреби в ЗСЖ.

Усне опитування;

проблемні завдання.

Загадка людини.

комбінований

Формулювати, що таке здібності людини, і які можливості проявляли первісні люди. Порівнювати здатності первісної людини і людини сучасного XXI ст. Оцінювати роль творчості в розвитку людини.

Ілюструвати конкретними прикладами мистецтво первісних людей. Вміти складати розповіді за малюнками.

Розуміти, що вчення і розвиток своїх здібностей важливі не тільки для досягнення особистого успіху, а й для процвітання всієї країни в майбутньому. Навчитися оцінювати свої знання, здібності і вчинки, цінувати час, розуміти його важливість.

Робота з текстом підручника за завданнями; виконання проблемних завдань, моделювання ситуацій і їх аналіз.

Усне опитування;

проблемні завдання.

комбінований

Засвоєння поняття «підліток», «молодший підліток». Уміння характеризувати риси і на доступному рівні пояснювати пояснювати фізіологічні, психологічні та соціальні складності підліткового віку

Оцінка своїх навчальних досягнень, поведінки, рис своєї особистості з урахуванням думки інших людей, в тому числі для коригування власної поведінки в навколишньому середовищу;

Розуміння, що отрочество- пора мрій, підготовка до дорослого життя. Розвиток вміння справлятися з труднощами підліткового віку.

Усне опитування;

проблемні завдання

Отроцтво - особлива пора життя

комбінований

Вміти пояснювати значення поняття «самостійність», розуміння, чи може самостійність бути негативним якістю.

Навчені виконання в повсякденному житті етичних і правових норм, екологічних вимог та ін. Норм, що вимагають відповідальності.

Сприйняття самостійності як показника дорослості, усвідомлення зв'язку між самостійністю і відповідальністю ..

Робота з текстом підручника за завданнями; виконання проблемних завдань і моделювання ситуацій, і їх аналіз.

Усне опитування;

проблемні завдання

Урок-практикум

урок практикум

Вміти: працювати з текстом підручника, виділяти головне, використовувати раніше вивчений матеріал для вирішення пізнавальних завдань

виховання працьовитості

Робота з текстом підручника за завданнями; виконання проблемних завдань і моделювання ситуацій і їх аналіз

Усне опитування;

проблемні завдання

творчий урок

Тема 3. Сім'я (6 годин).

сім'я і сімейні відносини

комбінований

Характеризувати поняття «сім'я». Показувати роль і значимість сім'ї в житті людини. Порівнювати особливості сімей сучасних і стародавніх, міських і сільських; двухпоколенная, многопоколенного. Характеризувати причини виникнення сімейних конфліктів, пропонувати шляхи їх вирішення. Називати До РФ. Описувати сімейні звичаї, традиції.

Показувати на конкретних прикладах взаємодія, Взаємодопомога в сім'ї. Розповідати про свої обов'язки в сім'ї. дослідити конфліктні ситуації в сім'ї, виявляючи причини їх виникнення та шляхи вирішення. Наводити приклади сімейних звичаїв і традицій.

Висловлювати власну точку зору на значення сім'ї.

виховання

любові і поваги до старшого покоління, сім'ї взагалі. Виховання поваги до сімейних цінностей, традицій, і потреби в їх збереженні.

Усне опитування. Письмові завдання.

сімейне господарство

комбінований

Описувати спільна праця членів сім'ї. Характеризувати статті сімейного бюджету; знати правила ведення домашнього господарства

Показувати на конкретних прикладах з життя кого вважають дбайливим господарем, які джерела економії в домашньому господарстві, що повинен знати і вміти дбайливий господар. Оцінювати власну участь у веденні домашнього господарства.

Вчимося бути дбайливими господарями. Вчимося допомагати родині, як правильно вести господарство.

Робота з підручником, з ілюстраціями. Ведення міні-дискусії.

Усне опитування, проблемні завдання.

сімейне господарство

комбінований

Пояснювати правила ведення домашнього господарства; виконувати творчі завдання з вивченої теми

Вміти складати елементарний сімейний бюджет.

Виховання працьовитості, ощадливості, економності.

Практикум: складання сімейного бюджету в елементарному вигляді (письмово)

Практикуми - творчі роботи.

Твоє вільний час

комбінований

Пояснювати який час можна назвати вільним, які способи його використання згубні для організму, а які - корисні і цінні для розвитку і вдосконалення людини; розуміння, що Дозвільна діяльність - це сфера самовиховання і самовизначення. Поняття «хобі», види хобі та їх завдання.

Показувати на конкретних прикладах, що вільний час, його організація, грає важливу роль в розвитку особистості.

Формулювати власне визначення поняття «вільний час». Ілюструвати конкретними прикладами дозвільної діяльності. Вміти складати розповіді за малюнками.

Виховання вміння правильно використовувати вільний час, формування потреби в ЗСЖ і вміння його організувати.

Робота з ілюстраціями. Проблемна дискусія (приведення власних прикладів) Скласти таблицю «Хобі в нашому житті».

Опрос.Пісьменние завдання.

Режим дня сучасного підлітка.

комбінований

Поняття «режим дня», його функції, необхідність його дотримання.

Вміти самостійно формулювати поняття «режим дня», визначати основні складові дня сучасного підлітка, відокремлювати корисне від шкідливого.

Виховання вміння правильно використовувати вільний час, формування потреби в ЗСЖ і вміння його організувати. Виховання організованості, дисциплінованості.

Самостійне складання свого режиму дня і аналіз його плюсів і мінусів.

Опитування (аналіз режиму). Письмова робота.

Практикум

Повторення і узагальнення

Характеризувати основні положення розділу; аналізувати, робити висновки, відповідати на питання, висловлювати власну точку зору

Складати розповіді:

Вчимося бути дбайливими господарями;

Вчимося допомагати родині;

Ми - сім'я, а це значить ...

Виховання відповідальності, висловлювати власну точку зору на значення сім'ї

Моделювання ситуацій і їх аналіз.

Тема 4. Школа (6 годин).

Освіта в житті людини

Урок вивчення нового матеріалу

Поняття «освіта». характеризувати завдання школи, Значення школи в долі людини. Розкривати роль школи в розвитку дитини. Показувати місце школи в системі освіти. Пояснювати, чому освіту так важливо для сучасної людини. Описувати можливості особистого розвитку, які надає освіту.

Наводити приклади з життя, мистецтва про значимість школи для людини. Оцінювати і коригувати власне ставлення до навчання, можливостей свого розвитку. Розповідати про свою школу, ставлення до неї. Дослідити конкретні ситуації, де проявляється цінність і важливість освіти. Використовувати елементи причинно-наслідкового аналізу для виявлення зв'язку між гарним навчанням в школі і можливістю людини реалізувати себе в професії в майбутньому і побудувати кар'єру. Систематизувати інформацію про систему освіти в Росії в табличній формі

Освіта і самоосвіта. Навчання - основна праця школяра. Вчення поза стінами школи. Уміння вчитися. наукова організація праці школяра. Розвиток бажання вчитися, пізнавати.

Моделювання ситуацій і їх аналіз.

Опитування. Письмові завдання. Творче завдання.

Освіта і самоосвіта

комбінований

Характеризувати навчання як основна праця школяра.

Вміти міркувати про проблеми сучасної освіти, Про права та обов'язки учня Спираючись на приклади з художніх творів, виявляти позитивні результати навчання. Виявляти можливості практичного застосування отриманих у школі знань

Виховання відповідальності, вміння і бажання вчитися

Опитування. Письмові завдання. Творче завдання.

Освіта і самоосвіта.

комбінований

Поняття «самоосвіта», розуміння його необхідності в сучасному світі. Способи самоосвіти.

З опорою на конкретні приклади характеризувати значення самоосвіти для людини. оцінювати власне вміння вчитися і можливості його розвитку.

Вчення поза стінами школи. Уміння вчитися. Наукова організація праці школяра. Розвиток бажання вчитися, пізнавати.

Моделювання ситуацій і їх аналіз. Робота з фрагментами літературних творів.

Опитування. Письмові завдання. Творче завдання.

Однокласники, однолітки, друзі.

комбінований

Ілюструвати прикладами значимість товариської підтримки однолітків для людини.

Оцінювати власне вміння спілкуватися з однокласниками та друзями

Вміти пояснити, що може перешкодити дружбі, навести приклади реальної законодавчої і мнимої дружби; пояснити, які людські якості вважають найбільш важливими для дружби

Виховання дружніх відносин молодших підлітків з однокласниками, однолітками, друзями.

Моделювання ситуацій і їх аналіз.

Опитування. Письмові завдання. Творче завдання.

Я і мої друзі.

комбінований

Використовувати елементи причинно-наслідкового аналізу при характеристиці соціальних зв'язків молодшого підлітка з однокласниками, однолітками, друзями.

Вміти пояснити плюси і мінуси конформного поведінки (без терміна)

Виховання поваги до оточуючих, толерантності, уме6нія ладити з товаришами. Виховання відповідальності, вміння відстоювати власну думку, Цінності особистості.

Моделювання ситуацій і їх аналіз. Письмова робота: міні-есе

Творче завдання - міні-есе.

Практикум.

Урок-практикум

Характеризувати основні положення розділу; аналізувати, робити висновки, відповідати на питання, висловлювати власну точку зору

Вміти працювати з текстом підручника, виділяти головне, використовувати раніше вивчений матеріал для вирішення пізнавальних завдань

Виховання відповідальності, вміння вчитися

Рішення пізнавальних завдань

Тестові завдання, доповіді, малюнки

Тема 5. Праця (6 годин).

Праця - основа життя

Урок вивчення нового матеріалу

пояснювати значення трудової діяльності для особистості і суспільства.

Характеризувати особливості праці як одного з основних видів діяльності людини

Розрізняти матеріальну і моральну оцінку праці. Наводити приклади благодійності та меценатства.

визначати власне ставлення до різних засобів досягнення успіху в праці

Робота з текстом та ілюстраціями. Моделювання ситуацій і їх аналіз

Усне опитування, дискусія

Праця - основа життя

комбінований

Називати і розрізняти види праці (фізичний, розумовий, організаторський). Поняття «професія», «спеціальність».

Вміти орієнтуватися в світі сучасних професій, в їх різноманітті. Співвідносити професію з навчальними дисциплінами, Необхідними для її освоєння.

Оформляти в усний і письмовий текст свої професійні мрії, пояснювати свій первинний професійний вибір.

Моделювання ситуацій і їх аналіз.Пісьменная робота (міні-твір).

Міні-твори «Моя майбутня професія», Презентації, малюнки

Праця і творчість.

комбінований

Поняття «творчість», «творча праця». Розрізняти творчість і ремесло.

Розкривати ознаки майстерності на прикладах творів відомих майстрів

Вміти пояснити, чи всякий майстер може бути названий творцем, в чому полягає краса праці; визначати відмінності праці майстра від праці творця

Виховувати повагу до творчої праці, прагнення самому створювати щось нове, творити, бажання розвивати в собі креативність.

Рішення пізнавальних завдань, робота з текстом підручника

усне опитування

Праця і творчість.

комбінований

Розкривати ознаки майстерності на прикладах творів відомих майстрів, відрізняти творчість від наслідування. Схожість і відмінність термінів «творчість» і «винахідництво».

Познайомитись з яскравими прикладами справжньої творчості в світовій культурі.

Виховувати повагу до творчої праці, прагнення самому створювати щось нове, творити, бажання розвивати в собі креативність

Робота з ілюстраціями, текстами творів. Проблемна дискусія: творчість і наслідування

Усне опитування, проблемна дискусія.

Практикум.

Урок-практикум

Характеризувати основні положення розділу; аналізувати, робити висновки, відповідати на питання, висловлювати власну точку зору

Бачити і характеризувати зв'язку між положеннями, засвоєними в даному курсі, і матеріалом історії, літератури, мистецтва

Виховання соціальної відповідальності за свої вчинки

Моделювання ситуацій і їх аналіз, рішення пізнавальних завдань

Рішення тестових завдань

творчий урок

Узагальнюючий урок з фрагментами творчої роботи

Використовувати засвоєні поняття і терміни в усній і писемного мовлення

Створювати невеликий текст-есе з вивченої теми

Не боятися формулювати і висловлювати власну думку з дискусійних питань

Виконання проблемних завдань; робота з термінами; написання міні-есе

Письмова робота; проблемні завдання

Шкільна програма має на увазі вивчення багатьох предметів. Всі вони були обрані з будь-якою метою. Адже важливі не тільки ті предмети, що відповідають за точні науки. Ні у кого не викликає сумнів такий предмет як російську мову або математика. Тут тепер зрозуміло, що представлені предмети знадобляться в подальшому житті кожної людини. Але існують «спірні» предмети, коли навіть дорослі не можуть зрозуміти, навіщо він стоїть в шкільній програмі. Одним з таких предметів є суспільствознавство. Багато хто задається питання, що це взагалі за урок і для чого він потрібен? Однак якщо вже він затверджений як шкільний предмет в Росії, то, значить, це з якої-небудь причини має місце бути.

Суспільствознавство - це шкільний предмет, який викладають в середніх школах Російської Федерації, Який вивчає різноманітні суспільні явища і аспекти, а саме:

  • готує дитину до суспільного життя;
  • пояснює, за якими законами розвивається суспільство;
  • пояснює роль людини в суспільстві;
  • взаємодія людей один з одним;
  • вчить правильно контактувати з іншими людьми;
  • соціалізується.

Суспільствознавство як предмет з'єднує знання і інших наук, наприклад, психології, філософії, етики та інші. Таким чином, вивчаючи суспільствознавство, ви охоплюєте основи відразу декількох наук і при цьому витрачаєте набагато менше часу на вивчення кожної окремо.

Деякі думають, що такого предмету не місце в шкільній програмі, адже користі від нього абсолютно ніякого. Насправді це далеко від істини. За словами Дар'ї Рудник, керівника сайту http://distance-teacher.ru/obschestvoznanie - порталу з пошуку репетиторів по скайпу: "представлений предмет допомагає соціалізувати дітей, готуючи їх до дорослого життя".

Суспільствознавство як предмет шкільної програми несе в собі наступні функції:

  1. Освітня. Дозволяє формувати поверхневі знання про людину та її взаємодії з іншими людьми (суспільством).
  2. Практична. Дозволяє вивчити правила життя, і як вписатися в суспільство. Включає практичні приклади з життя.
  3. Пізнавальна. Дозволяє вивчити всі поняття, що стосуються людських відносин і взаємодій.
  4. Методологічна. Вчить розбиратися в методах і явищах, які відбуваються в суспільстві.

З цього можна зробити висновок, що представлений шкільний предмет не вчить ніяким професіями. Хіба тільки вчителю суспільствознавства. Але навіть незважаючи на цей факт, цей предмет дуже важливий, так як він вчить дітей формуватися як соціальна особистість. Людський фактор відіграє важливу роль в інших сферах діяльності та інших професіях. Крім того, неважливо на яку роботу потім піде школяр, він в будь-якому випадку буде контактувати з людьми. А ось як правильно з ними контактувати, як вирішувати конфлікти і інші не менш важливі питання і вивчають на уроках суспільствознавства. Щоб людині домогтися чого-небудь у своєму житті, йому потрібно пізнати в першу чергу себе. Цьому також можна навчитися на даному уроці.

Багато незаконно звинувачують школу і всю систему освіти в тому, що там не вчать життя. Якраз навпаки, вчать. І сталось від розголосу прикладом якраз може служити урок суспільствознавства. І як би не здавалася на перший погляд, даний предмет достатньо складний. Щоб його правильно зрозуміти, потрібно вчитися постійно. Це і повинні зрозуміти всі школярі. Адже це один з нечисленних предметів, знання яких напевно стануть в нагоді в подальшому дорослому житті.