Ефименкова Л. Н. Корекція усній і письмовій мові учнів початкових класів: Кн. для логопедів. Казки на лінгвістичні теми або як зникли приводи Казки з приводами і прикметниками

вживання прийменника

Цілі: 1) Відпрацювання вміння правильного вживання прийменників завдяки, згідно, всупереч і ін.

2) Розвиток граматично правильного мовлення учнів;

3) Відпрацювання правопису прийменників.

Обладнання уроку: картки - завдання, таблиці вживання прийменників.

Тип уроку: комбінований.

Підготовка до уроку: розучування мініатюр по темі уроку.

ХІД УРОКУ:


  1. Вступна бесіда.
Казка «Сварка прийменників з усіма словами»

Послухайте казку, визначте, про яке головному граматичному правилі написання прийменників йдеться?

Жили в одному з міст морфології приводи. Були вони забіяки, забіяки, задираки і завжди намагалися когось зачепити або образити. Особливо діставалося іменником і займенників. Тому, коли їх ставили поруч із прийменниками, бідолахи намагалися відсунутися подалі, так, що між ними часом вміщалися цілі прикметники. Причини того посварилися з образливими словами. Вони переїхали в інший будинок і навіть перестали розмовляти з колишніми сусідами. Поступово, завдяки поганої репутації, вони віддалилися від усіх тих слів - все намагалися триматися від них на відстані.

Так приводи стали окремими словами.

Робити нічого. Раз вже трапилася така сварка навік, вирішили записати в книзі Правил ця подія, і з'явилося правило ...

Про який правилі йдеться?


  1. Повторення. Визначення приводу, як частини мови.
Дайте визначення прийменника.

Чи не знайти ніяк прийменник

Розповісти вам про прийменник.

Так розповімо просто так,

Що він робить і як.

У реченні на службі

З відмінком завжди він в дружбі,

На нього показує

І слова він пов'язує.

Визначте лексичне значення виділених слів. Як називаються такі слова?

Випишіть прийменники разом зі словами, які вони пов'язують.


  1. Нова тема.
А. Мініатюра «Хто правий?»

1. Технічний секретар Аня влетіла в секретаріат, помахуючи аркушем паперу. Вона жбурнула листок друкарки Марвану (Марії Іванівні) і випалила:

- Поправ і перепиши. Тараканич лається. Жодного папірця у вас, говорить, толком не перепишуть, завжди наврут.

Тараканичем називали Тараса Івановича. Марвану спокійно прочитала папірець і запитала:

- Де помилка?

- Ось, - вказала Аня пальцем, - «згідно з договором», а треба «відповідно до договору»!

- Я написала правильно, - сказала друкарка. - А договору - це неграмотно.

- Ну, це не моя справа і не твоє теж! - крикнула Аня. - Тараканич краще знає. Він наказав переписати.

- А я не перепишу, - сказала Марвану, - я написала правильно.

Хто ж правий? Марвану або Тараканич? Доведіть.

Б. 2. Запам'ятайте:завдяки, всупереч, згідно, всупереч, назустріч - з Д. відмінком

3. Запам'ятайте:поблизу, вглиб, вздовж - з Р. відмінку

4. Запам'ятайте:за допомогою, шляхом, в ролі, в залежності - з Р. відмінку

5. Запам'ятайте:протягом, в продовження, ввіду- з Р. відмінку

В 4. Запишіть іменники з даними приводами.

Згідно (бажання, телеграма, звістка);

Всупереч (прохання, рішення, розпорядження);

Завдяки (доктор, сонечко, мати);

Наперекір (шторм, звичай, все);

Назустріч (друг, я, солдат);

Поблизу (будинок, школа, ти);

Вглиб (озеро, лабіринт, текст);

Уздовж (дорога, море, зошит);

За допомогою (ключ, ніж, вода);

Шляхом (проби, досвід, експеримент);

У ролі (заєць, королева, Іванушка);

В залежності (обставин, час, вчителі);

Протягом (урок, день, весна);

В продовження (матч, зустріч, ніч);

З огляду на (хвороба, обставини, поломка)

Запишіть по одному реченню, використовуючи дані приводи зі словами.


  1. Закріплення.

  1. Повернемося до нашої казці, що прозвучала на початку уроку. Визначте, яка неточність була допущена у вживанні прийменника. Чому так не можна говорити? ( завдяки поганої репутації)

  2. Вибери правильний варіант:
Бути в ліс Працювати в саду

У лісі в саду

Загрузнути в снігу Жити в рай

В снігу в раю

Танцювати на балі

На балу


  1. Півхвилинки для жарту.

  1. З яких трьох прийменників можна скласти назву важливою приналежності велосипеда, без якої годі було вирушати в далеку поїздку? (На-со - с)

  2. Назва якого дуже поширеного дерева складається з трьох прийменників? (З - з - на)

  3. З яких трьох прийменників можна скласти назву свійської тварини? (К - про - за). А з двох? (Кіт).

  4. У якому відмінку особовий займенник МИ складається з двох прийменників? (В родовому - на - с).

  5. Миша читає пригодницьку повість. Йому зустрілося таке місце в книзі: «Три місяці перебував в'язень в сирому і похмурому підвалі. В їжу йому давали тільки хліб сухий і воду. Коли його звільнили, в його темниці, в кутку, виявилося багато кісток ».
- Звідки ж там взялися кістки? - думає Мишко. Потім він зрозумів, що в усьому винен коректор, який пропустив в тексті помилку.

Ви здогадалися, яку?


  1. Чейз - стадії.
Що нового ви дізналися на уроці?

Які приводи вимагають постійної пильної уваги? Чому?

З яким відмінком можна вживати прийменники завдяки, згідно, всупереч?


  1. Щоб зміцнити ваші знання,
Даю домашнє завдання:

Упр.345, 338 (в словничок).

Завдання 1. Прослухайте словосполучення, назвіть привід. З кожним словосполученням придумайте пропозицію.

Сховався за дерево. Зник за поворотом. Сховалося за хмарами. Стояла за будинком. Гналися за лисицею.

Тримала за руку. Бігла за Альошею. Смикнула за рукав. Підросли за літо. Трималася за брата.

Завдання 2. Вставте в словосполучення пропущений прийменник за. Придумайте пропозицію з кожним словосполученням.

Пішла ... ягодами. Спостерігав ... мурахами. Пішов ... горіхами. Стежити ... собою. Пішли ... грибами. Отримав ... роботу. Виконав ... .полчаса. Сидів ... .столом. Сховалося ... горизонтом.

Завдання 3. Згадайте казку «Ріпка». Розкажіть, хто за кого тримався. Який привід повторюється?

Зразок відповіді: Бабка за діда. Внучка за бабку. І т.д

Завдання 4. Розгляньте картинки і складіть по ним пропозиції.

(Логопед звертає увагу учнів на те, що є такі приводи, які складаються з двох слів, просить виділити з другого речення такий привід.) (Хлопчик вибігає з-за дерева.)

Завдання 5. Прослухайте пропозицію, назвіть складний прийменник, потім цей привід зі словом, до якого він належить.

Зразок: через, з-за хмар.

Сонечко виглянуло з-за хмар. Через куща вискочив зайчик. Гості встали з-за столу. З-за повороту виїхала машина. Учень встав з-за парти. Через ліси, через гори їде дідусь Єгор. Через штори виднілися квіти. Дороги розкисли через дощі.

завдання 6. Складіть пропозиції, використовуючи слова зі складними приводами.

через будинок, через гори, з-за столу, через буди, через машини, з-за повороту, через негоду, через вітер, через хворобу, через шафи, через погану оцінки, через паркан

Завдання 7. Вставте в пропозицію пропущений прийменник через. Вимовте пропозицію цілком.

Хлопці не пішли в похід ... погану погоду. ... лісу здалося сонце. Олена не пішла в театр ... хвороби. ... холодного вітру не можна було продовжувати подорож. Маленька мавпочка визирала ... плеча дресирувальника.

Більшість дітей до моменту навчання в школі вже повністю опановують звуковий стороною мови, мають досить розгорнутий словниковий запас, вміють граматично правильно будувати речення. Однак не у всіх процес оволодіння мовою відбувається однаково. У ряді випадків він може бути уповільненим, і тоді у дітей відзначаються різні відхилення, що порушують нормальний хід мовного розвитку. Порушення мови різноманітні. Вони мають різну вираженість і залежать від причини і структури дефекта.В ході загального розвитку дитина поступово опановує мовними засобами спілкування: відбувається накопичення його словникового запасу і формування системи різних форм слів і словосполучень (граматичної будови). У процесі загального і мовного розвитку дитини його словник не тільки збагачується, а й якісно вдосконалюється. Поступово дитина опановує смисловим значенням слова, підвищується рівень узагальнення і відволікання в змісті засвоюваних їм слів.

Відставання в розвитку різних сторін мови створює серйозні перешкоди для успішного засвоєння дитиною програмного матеріалу з читання та письма, так як виявляються недостатньо сформованими практичні узагальнення, які у дитини з нормальним мовним розвитком виробляються задовго до навчання в школі. Потрапляючи в загальноосвітню школу, такі діти стають неуспішними учнями тільки через свого аномального розвитку.

Сьогодні ми починаємо новий цикл в роботі по засвоєнню дітьми прийменників - це казки про приводи. Казки допоможуть батькам пояснити і показати дитині різноманітність прийменниково-відмінкових конструкцій.

Завантажити:


Попередній перегляд:

«Казка про маленькі слова»

Причини того.

Далеко-далеко є велика країна Слів. У цій країні живе багато-багато різних слів. А ви знаєте, навіщо потрібні слова? Без слів люди нічого не могли б сказати один одному. Словами ми називаємо різні предмети: стіл, дерево. Все, що ми робимо, теж можна назвати словами-діями: гуляти, грати.

В країні Слів живе Чарівник. Він вміє робити багато різних чудес. Але найбільше йому подобається грати зі словами. Коли діти грають, вони можуть з деталей конструктора зробити будинок, машину, робота, палац для ляльки-принцеси. А у чарівника є інший конструктор. Він створює слова зі звуків і букв.

Наша мова складається з різних слів. Як будинок будується з цеглинок, так і наша мова складається з слів. Слова бувають довгі - коли в них багато букв. Наприклад, в слові «конструктор» - 11 букв. А в слові «будинок» - всього 3 літери.

У чарівника багато різних слів. І серед них є дуже маленькі - з двох букв - З, НА, ВІД. І навіть з однієї літери - В, К, С, О, У. Ці окремі чарівні слова називаються приводом.

Цеглини в будівлі, щоб вони не розсипалися, промащують цементом. Цемент, як клей, з'єднує великі і маленькі цеглини. Ось так і короткі слова - прийменники, - як за помахом чарівної палички, допомагають скласти, зв'язати слова в пропозиції, в зрозумілу мову. Ось яка в них чарівна роль.

А ще приводи допомагають нам розповісти, де що знаходиться. Наприклад: книга лежить НА столі, олівці В столі, а м'яч ПІД столом, картина висить НАД ліжком, а шафа стоїть ЗА ліжком. Навіть не бачачи цих предметів, ми можемо собі уявити, де вони, нам легко буде їх знайти.

А тепер уявіть, що прийменники раптом зникнуть. Нам доведеться говорити без прийменників: книга столі, олівці столі, м'яч столом, картина ліжком, шафа ліжком. Зовсім незрозуміло, де шукати ці предмети. Тому дуже важливо не забувати про маленькі слова - прийменники і правильно їх використовувати, коли ми говоримо.

Запам'ятайте:

Причини того - це маленькі слова. Вони допомагають нам говорити правильними пропозиціями і розповідати, де що знаходиться.


По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Основне завдання даного заняття - навчити дітей з ОНР утворювати іменники однини родового відмінка без прийменника і з приводами У, БЕЗ, ІЗ на матеріалі лексичних тем "Овоч ...

Відмінки і приводи. Місцевий відмінок з прийменником НА.

Даний матеріал адресований батькам, діти яких мають мовні проблеми (ОНР, ЗПР, ФФНР). Пропоновані завдання допоможуть розширити словниковий запас дитини, сформувати граматичний лад мови, ...

КАЗКА ПРО приводом.

Давним-давно в далекій країні Граматиці жили маленькі слова приводом, Були вони великими задираками. З усіма частинами мови зуміли вони посваритися. Прикро стало словами. Поскаржилися вони цариці Граматиці. Та вирішила розібратися в сварці і запросила всіх до себе. А приводи пишаються, не хочуть стояти поряд сл словами-предметами, відсуваються від них все далі і далі, нарешті так відсунулися, що можна ціле слово вставити або питання.

Як не старалася помирити правителька посварилися, нічого не вийшло. Тоді вона запропонувала приводами жити окремо, а сварка зміцніла, та так, що перетворилася в правило: приводи зі словами пишуться окремо.

КАЗКА ПРО ДІВЧИНЦІ приставки.

У густому дрімучому лісі жила дівчинка Приставка. У неї була стара хатинка. Дівчинка любила подовгу блукати в лісі, збирати гриби і ягоди, слухати спів птахів і грати з тваринами. Іноді Приставка виводила з лісу заблукали грибників.

Так і жила Приставка. Влітку збирала дари лісу, робила запаси на зиму, а взимку в'язала шкарпетки для маленьких звірят, штопала одяг разом з їжачихою і розповідала зверятам казки.

Одного разу в ліс, де жила дівчинка Приставка, вирушили СЛОВА. Вони вирішили набрати побільше грибів та ягід, тому не помітили, як забралися в саму гущавину лісу і заблукали. День йшов до кінця. Ось уже сонце сіло за гору. На ліс опустився вечір. Стало темніти. СЛОВА сіли на пеньок і заплакали. Почули їх плач білки, поскакали по верхівках дерев до дівчинки приставки і розповіли їй про заблукалих героїв. Дівчинка вислухала звірів і поспішила на допомогу СЛОВАМИ.


У лісі вже зовсім стало темно. Поспішає Приставка, біжить, в попереду тримає свій чарівний ліхтарик, освітлює собі шлях. Ледве знайшла бідолах. Повела дівчинка бідних грибників до рідному селі. Сама йде попереду, над головою тримає чарівний ліхтарик, а за нею йдуть СЛОВА. Так так СЛОВАМИ страшно було, що вони до приставки притискалися, а деякі з них приросли до ліхтарика.

Ось так і до будинку дісталися. Дивиться Приставка, а багато СЛОВА за час шляху змінилися. Так міцно до ліхтарика приклеїлися, що вони перетворилися в НОВІ СЛОВА.

З тих пір пройшло багато часу, а СЛОВА не забувають дівчинку Приставку і її чарівні ліхтарики, з часом вони навчилися навіть міняти ці ліхтарики, але розлучатися з ними не хочуть.

Дружба морфію.

У чудовій країні Словотвір жили-поживали морфеми: Корінь, суфікс, Приставка і Корінь. Стали вони сперечатися: хто в якому слові живе?

Вирішили дати слово для перевірки, Вибрали - підстилку. Стали розподілятися.

ПОЛ - корінь, ОВИК, а закінчення і приставки немає. Загордилися Корінь і Суфікс, змінна частина образилася: «Я вас завжди виручаю! Подружив зі всіма відмінками! »

Та й приставці це не сподобалося, але вона промовчала.

Стали шукати інше слово, знайшли «ріжу». Корінь є, закінчення теж. Суфікса - немає. Образився він: «Я вас допомагаю вам висловлювати свої емоції, Можу зменшити, можу приголубити. А ви?". А скромниця Приставка, мовчала до цього моменту, несміливо промовила: «Я, звичайно, не заперечую, але теж утворюють нове слово. Без мене не зможете ні увійти, ні вийти. А ви мене не берете! »

Пішли морфеми шукати потрібне слово. Ходили - бродили, поки не побачили Основу, якій розповіли все.

«Я можу вас помирити. Ви все дуже важливі, нехай не у всіх словах буваєте разом. Давайте дружити, а буду завжди з вами ».

З тих пір Основа, Корінь, Суфікс і Приставка міцно дружать, хоча Закінчення часто на них ображається. А ви, хлопці, знаєте чому?

КАЗКА ПРО чарівник суфікс.

У давні-давні часи в далекій країні Граматиці жив в замку старий чарівник Суфікс. Дуже боялися його жителі країни. Про це чаклуна давно ходила недобра слава. Він міг перетворювати слова з маленьких до великих або просто величезні, а доброго міг зробити злим, або, навпаки, перетворити сердитого в ласкавого і слухняного. Як це вдавалося чарівникові, слова не знали, а тому й боялися його.

Одного разу в місто прийшов величезний велетень. Став правителем, короля прогнав в ліс і став керувати всім і всіма. Засмутилися жителі. Як жити далі? Чим годувати величезного велетня, якщо він за один раз з'їдав стадо корів. У що одягати, якщо на одну його сорочку йшов річний запас тканини. І тут старійшина міста запропонував звернутися за допомогою до чарівника суфікс. Жителі боялися йти до старого. Але знайшлися три сміливця, які наважилися на це подорож. Вони знайшли замок чарівника. Розповіли йому про нещастя городян, і той обіцяв допомогти.

На наступний ранок чарівник Суфікс з'явився на головній площі міста перед палацом велетня. Новий правитель сидів на балконі і пив ранкову каву. Побачивши старого чаклуна, велетень розсміявся і сказав: «Так це тебе так боїться мій народ? Боязкі людці! » Чарівник Суфікс нічого йому не відповів, а лише махнув своєю чарівною паличкою, і ... сапожищи велетня перетворилися в чобітки, змахнув ще раз раз ... Ось так і не стало велетня, а на його місці залишився маленький чоловічок. Замахав він ручками, затупотів ніжками і втік з очей геть.


Повернувся з лісу колишній король, і зажили люди щасливо. Правитель щедро нагородив чарівника суфікс і запросив його жити в місто.

З тих пір ніхто і ніколи більше не боявся старого чаклуна.

Суфікси чик і щик.

На великій планеті Російська мова в країні Морфологія і Орфографія в чудовому місті Ім'я Іменник жили два брата, суфікси чик і щик.

Ч - чесний

І - інфантильний

К - красивий

Щ - щедрий

І - інтелігентний

К - примхливий

І ось одного разу два брата посперечалися.
- Ти без мене нічого не зможеш! - сказав щик. А чик не любив сваритися і завжди мріяв мати друзів.

Я піду і знайду собі друзів не таких грубих і жорстоких,

Брати пішли в різні боки: чик наліво, щик направо. Довго вони бродили і не знаходили собі друзів, але раптом чик зустрілася компанія букв Д, Т, З, С і Ж. Вони подружилися з Чіком. Коли щик дізнався про це, то взяв собі в друзі всіх інших жителів містечка.

Ось так ми розрізняємо на листі суфікси чик і щик.

В іменників закон

Суфікс ЧИК дуже вже розумний,

Дружить тільки з Д, Т, З, С, Ж,

Суфікс щик потім вже.

Коріння ГОР - і ГАР - встигли

Вибрати положення:

Без наголос пишемо Про

Всі ми без сумніву.

Нам приставочку потрібна

для освіти

Вже премудра, прекрасна

І, звичайно, дуже важлива.

Морфологію ми знаємо,

Тому що вивчаємо,

Дуже раді кожній зустрічі.

Дві подружки.

В одному ПРЕОГРОМНОЕ державі в передмісті міста Словотвір жили-були дві чарівні подружки, дві приставки ПРЕ і ПРИ.

ПРИ завжди позначала приєднання, наближення, неповноту дії чи близькість. А ПРЕ дружила зі словом ДУЖЕ, а ще у неї була сестра-приставка превредная ПЕРЕ. Ось вона завжди і намагалася розлучити подруг, і якось раз у неї це вийшло ...

Коли ПРЕ гуляла в буквеному саду і милувалася природою, ПЕРЕ сказала їй:

Твоя подруга їде з нашого прекрасного держави. Вона навіть не хоче з тобою попрощатися.

ПРЕ дуже засмутилася і хотіла піти попрощатися з ПРИ, але сестра її відмовила, посилаючись на те, що вже претемном вечір.

ПРИ ж нічого не підозрювала, вона спокійнісінько лягла спати. Вночі ПЕРЕ прибула до ПРИ і заплакала:

Твоя Предоброго подруга поїхала з міста, Тобі потрібно знайти ПРЕ!

ПРИ присіла на ліжку, поплакала і відправилася за подругою. Ось з тих пір дві подруги шукають один одного.

ОДНОКОРЕНЕВІ СЛОВА.

Зустрілися одного разу корінь куща і корінь слова.

Привіт, - каже один, - я корінь, а ти хто?

А я теж корінь, - відповідає інший.

Я в землі живу, - сказав перший. - А ти де живеш?

А я живу в словах, - відповів другий.

Ну який же корінь може жити в словах! - посміхнувся перший. - Ось я корінь так корінь! - Подивися: від мене в землі беруть початок паростки і виростає цілий кущ смородини або ліщини, а то й тісто святе дерево. А від тебе що росте?

Чи не хвалися, - відповідає з посмішкою другий. - Від мене і від інших таких же коренів, як я, теж виростають цінні кущі, тільки не рослин, а нових слів. Глянь, скільки різних слів виросло тільки з одного кореня «років»

Подумаєш! - не вгамовується перший. - Зате на кущах і деревах, які від мене виростають, зріють смачні фрукти і ягоди, які можна з'їсти. А твоїх слів не з'їси!

А без слів, які від мене виростають, жодного твого рослини, ні фруктів, ні ягід навіть і назвати-то не можна! - не здається другий.

Почули їх суперечка люди і кажуть:

Чи не сперечайтеся, друзі, обидва ви нам необхідні. Потрібні нам і такі коріння, від яких хороші рослини виростають, дуже потрібні і такі, від яких нові слова виростити можна.

Як у всіх гілок одного куща є спільне коріння, так і у всіх споріднених слів завжди є спільне коріння - загальна для всіх частина, від якої вони походять.

КАЗКА ПРО однокореневих слів.

Жив-був багато тисяч років тому старий-корінь ліс. Пожив він уже багато і за цей час став дуже багатим. Все було добре, та був він самотній. Нудно йому було і сумно. І будинків в його країні багато було, та й жити нікому в них.

І ось одного разу проходив повз суфікс ок. Замилувався він незвичайної країною і присів відпочити. А старий-корінь уже назустріч біжить, радіє гостю. Привітався з ним і розповів про своє життя-буття. Пожалів суфікс старого і погодився погостювати день-другий. Привів його старий-корінь в будинок, і стали вони дружно і весело жити. суфікс ок до кореня ліс в гості ходив, чай пив. Так і жили ліс да ок , лісок.А незабаром і не розлучити їх стало. Так так суффиксу сподобалося у старого, що залишився він у нього назавжди жити.

А тим часом повз проходила приставка під. Йде, дивується: не раз проходила вона повз цієї країни, і завжди тихо і сумно було навколо, а на цей раз сміх і жарти чутні аж від самого кордону. Цікаво її стало, вирішила вона заглянути на вогник. А ліс да ок їй уже назустріч виходять. Ці друзі завжди гостям раді. Обігріли, нагодували вони приставку. Запропонували їй погостювати небагато. А приставка, бачачи ласку і турботу, і сама рада залишитися. Так і зажили вони втрьох: приставка під, корінь ліс і суфікс ок - підлісок . Добре їм втрьох живеться. Ніхто ні на кого не лається, суцільний мир і спокій. Жили вони довго і щасливо.

Але в один сонячний ранок з'явилися на кордоні країни суфікс нік . Здивувався шуму і веселощів. А коли дізнався, в чому справа, страшно розсердився: «Що це? Чому в моєму будинку живуть якісь сторонні суфікси і приставки, коли я - найближчий родич старого-корені? » Тупнув ногою і вигнав усіх, а сам поряд встав: ліс нік . Бідні суфікси і приставки побрели своєю дорогою. Але старий-корінь наздогнав їх і повернув. «Як же тобі не соромно, - сказав він суффиксу нік .-Ти ж зведених братів своїх вигнав. І для тебе, і для них я старий-корінь ліс один, а тому ви - слова лісок, підлісок, леснік- родичі. І називаєтесь одним словом - однокореневі. Помирилися приставки і суфікси і стали жити дружно. А потім до них ще багато інших приставок і суфіксів в гості заходила.

Вигук.

Зустрілися на аркуші паперу Нуль з оклику. Познайомилися, розговорилися.

У мене великі неприємності, - сказав Нуль. - Я втратив свою паличку. Уявляєш положення: Нуль і без палички.

Ах! - вигукнув Знак оклику. - Це жахливо!

Мені дуже важко, - продовжував Нуль. - У мене така розумова робота ... При моєму науковому і життєвому багажі без палички ніяк не обійтися.

Ох! - вигукнув Знак оклику. - Це чудесно!

Ми з вами прекрасно спрацьовуватимемо, - продовжував Нуль. - У мене зміст, а у вас почуття. Що може бути краще?

Ех! - ще більше зрадів Знак оклику. - Це дійсно чудово.

І стали вони працювати разом. Вийшла дивовижна пара. І тепер хто ні зустріне на папері Нуль з оклику, обов'язково вигукне: О! А більше нічого не скаже. Зрозуміло, якщо на папері більше нічого не написано.

АЛФАВІТ.

Давним-давно в стародавні часи жили племена букв. Світ удосконалився, а літери так і жили родовими громадами. Уже в країні з'явилася королева Лінгвістика, а літери так і жили родовими громадами.

Покликала їх королева до себе. Спочатку вона їх вважала, виявилося 33 літери. Лінгвістика і каже їм: «Я хочу покращити життя ваших племен. А вони їй у відповідь: «Уу-уа-мм ...!». Говорити то вони не вміють. Відправила їх королева додому, а сама стала думати, що робити. І придумала.

На наступний день знову покликала літери до себе: «Тепер ви будете жити окремо, вам побудували 33 будинки, і ви в них будете жити по порядку. І ходити строєм. Незабаром ми вивчимо ваші імена. А для того, щоб ви швидше навчилися говорити, ми наймемо вам репетитора »

І з того моменту в країні Лінгвістика з'явилася вулиця Алфавіт, яка так нам необхідна.

М'ЯКИЙ ЗНАК.

Живе в країні Граматика відомий фокусник. Звуть його М'який знак. Варто йому підійти до якого - небудь слова, і воно робиться зовсім невпізнанним: слово «їв» перетворюється в «ялина», а консервна банка стала теплою лазнею.

Расхвастался М'який знак: «Я, мовляв, найчарівніший». Але деякі жителі з країни Граматика (голосні другого ряду) стали сміятися: «Ми і без тебе вміємо показувати фокуси. Дивись: був «лук» став «люк», був «малий», став «м'яв». Так голосні другого ряду поставили на місце хвалько.

М'який знак, м'який знак -

Без нього не можна ніяк!

Без нього не написати

Тридцять, двадцять, десять, п'ять.

Замість шість отримаємо жердину,

Замість є отримаємо їсть,

Чи стануть пінками пеньки,

Куточками - вуглинки,

Банька в банку перетворитися.

Ось що може вийти,

Якщо будемо забувати

М'який знак в словах писати.

День, дзень, сон, тінь,

Сир, сік, лось, лінь,

Ніс, ніс, рити, нити

Кон, кінь, шум, шити.

Ти скажи, в яких словах

Чи не напишеш м'який знак.

КАЗКА ПРО чарівник наголос.

Зібралися якось потрапив у чарівній країні слова, стали веселитися і танцювати. На своє свято вони запросили розділові знаки, букви, звуки, але забули про старого чарівника Наголос. Дізнався той про свято і дуже образився. Вирішив чарівник Наголос помститися словами. Ось з'явився він в самий розпал свята посеред площі, де зібралися гості, і заявив, що він найважливіший і значимий. Як могли забути про нього? Замовкли всі присутні і задумалися. А потім сказали, щоб він не зазнавайся, що зовсім не зрозуміло словами, чому наголос так величається?

Хто ви такі? Як я не важливий? Якщо мене не буде в словах, вас і прочитати щось не зможуть правильно! Якщо я захочу, то зможу змінити вас до невпізнання! Тоді замість одного слова з'явиться зовсім інша.

Вщухли слова, стоять і трохи бояться. Аж надто страшний вигляд старого чарівника Наголоси. Може, він сказав правду?

Але тут на середину залу вийшов замок.

Я не боюся тебе, чарівник! Як ти можеш на мене вплинути? Якщо я вишу на двері, ніхто не проникне в будинок. Я підкоряюся тільки ключу.

Розсміявся чарівник і вдарив по замку чарівною паличкою, та так сильно, що перескочив наголос з голосною О на голосну А - замок перетворився в древній замок. Ахнули слова.

Раптом з натовпу вийшли гвоздики.

Ми гострі гвоздики. Гострі, сильні і залізні. Ми тримаємо величезні колоди. Можемо скріплювати мости, стіни будинків і частини меблів. Ми не боїмося тебе. Нас багато - ти один!

Чарівник Наголос посміхнувся і пересунув наголос з голосною О на голосну І - гвоздики зникли і з'явилися ніжні червоні гвоздики.

«Досить, досить, досить! - закричали перелякані слова. - Ми віримо, віримо тобі, чарівник Наголос, і приносимо свої вибачення! »

Але чарівник Не вгамовувався. І ось замість атласу з'явився атлас, зникли стрілки годинника, а на їх місці з'явилися відважні стрілки. Бачать слова - погана справа! Відвели чарівника на почесне місце серед гостей, обіцяли ніколи про нього не забувати.

ЧОМУ Е ЗАВЖДИ ВИБУХОВА.

Одного разу буква Е втекла в ліс. Раптом подув сильний вітер, і захиталися дерева. Букві Е стало страшно, і вона сховалася під ялиною. Ялина теж захиталася від вітру, і на букву Е впали з ялинової гілки дві величезні шишки. Вони боляче вдарили букву по лобі, та так, що у неї на голові вскочили дві шишки. І від цього вона перетворилася в іншу букву - букву Е. Ось, виявляється, чому буква Е завжди ударна і чому вона ходить з шишками на голові.

Казка про те, як буква Ч посварилася з буквами Я і Ю.

Одного разу букви Я, Ю, А і В покликали грати в хованки букву Ч. Вони зважили і випало шукати букві Ч. Решта побігли ховатися. Сидять букви в потайних місцях, чекають, коли їх шукати почнуть. Ось буква Ч вже все обійшла, знайшла А і В, а Я та Ю все ніяк не знайде. Шукала, шукала, так і не знайшла, ображена, вирішила піти додому. Проходить буква Ч повз сусіднього будиночка, бачить - Ю і Я як ні в чому не бувало сидять на ганку. Образилася Ч і з тих пір у них дружба нарізно. Ніколи не варті вони разом.

А ось з буквами А і В, буква Ч подружилася.

З тих пір ЧА і ЧУ пишуться тільки з А і В.

Сполучні О і Е в складних словах.

На околиці країни «Словотвір» розташувався місто Складних слів. З усією країни брели туди складні слова, щоб знати, як же правильно вони пишуться.

Прийшли слова звір і ловити і сказали, що не хочуть стояти поряд.

Яку ж букви ви хочете для з'єднання? - запитала королева.

Ваше Високість, нехай це буде Ваш вибір, - відповіли слова.

У королеви було дві улюблених літери, О і Є. Вона вирішила: «Нехай це буде Е».

Чи не сподобалося це букві Про:

Е виконує подвійну роботу, - сказала вона.- Коли Е варто після твердої, вона її пом'якшує, а тепер ще буде й з'єднувати основи. А я ні! Я теж хочу мирити коріння. Я хочу приносити користь, нехай у нас з Е буде рівну працю !.

Королева подумала і видала нову орфограмму: Про пишеться після твердих, Е після м'яких, а також після букв Ц, Щ. На це Про погодилася.

Ось так і з'явилася відома нам орфограмма: сполучні О і Е в складних словах.

Чому негативна частка Чи не посварилася з іменниками?

В деякому царстві, у деякій державі, в деякому містечку жило багато іменників і тільки одна частинка НЕ.

Вони разом гуляли, грали, вчили алфавіт. Але одного разу вони посварилися. Це сталося так ... НЕ покликала своїх друзів пограти в м'ячик, але не всі іменники погодилися. Відмовилися ті, які є негативними. Тоді НЕ запропонувала зіграти в хованки, але вони знову відмовилися.

Чому ви завжди говорите, НІ? - обурювалися інші іменники.

Просто нам не подобаються ваші дурні ігри, ми серйозні люди! - зневажливо відповідали негативні іменники.

Тоді я з вами більше не дружу! - гордо вигукнула НЕ. Після цієї сварки негативні іменники не зустрічалися з НЕ і її друзями, які вміли дружити незважаючи ні на що.

Царство імен Іменників.

а) В одному чарівному царстві, яке називається Русский Мова, жили одухотворені і неживі іменники. Якось вони стали сперечатися: хто головніший? Одухотворені так розкричався, що не помітили, як неживі іменники пішли з царства. Зраділи одухотворені іменники і вирішили, що вони тепер головні. Але не довго тривала їхня радість. Захотіли вони поїсти, поспати, пограти, але неживих іменників не виявилося. Тут-то вони зрозуміли, що кожен з них є важливим. Пішли вони до неживих вибачення просити. З тих пір живуть вони дружно.

б) У жодній країні жили слова Хто? і що? Одного разу все слова розбіглися і стали веселитися. Вони пограли і втратили свої назви. Стали сперечатися пушок з Пушком, кулька з Шариком. Довго вони сперечалися. Потім згадали, що іменники можна розділити по групах: одухотворені і неживі. Розділилися іменники за групами і помирилися.

в) В одному королівстві жили одухотворені і неживі слова. Вони дружили і ніколи не сварилися. А в цьому королівстві жила відьма. Її ніхто не бачив, так як вона жила в глухому лісі. Вона не любила тих, хто дружив. І вона вирішила посварити слова: послала їм прокляття. Слова посварилися і неживі покинули це королівство. Одухотворені вирішили їх повернути. Вони довго шукали своїх друзів, і, нарешті, знайшли їх у старому занедбаному будинку, прив'язаних до стовпів. Чаклунка готувала зілля. Але напоїти слова вона не встигла. Почалося бій. Чаклунка була покарана за прокляття. Їй сподобалося, що слова так дружно живуть і вона стала проситися жити разом з ними і ніколи більше не ображати нікого. Слова прийняли її в своє королівство.

В країні звуків.

Жили в одній чарівній країні звуки. Країна ця була зовсім крихітна. І жителів в ній було всього 31. Ніхто їх не бачив, так як були вони невидимками.

А ось чути їх було можна. Шість звуків були співаками: А, У, И, І, Е, О. За співучість і голосистість прозвали їх голосними. Їм підспівували Я [йа], Е [йо], Ю [йу], Е [йе].

Решта 21 теж були добрими, хорошими звуками, але співати не вміли. Ось послухайте: БВГДЖЗІКЛМНПРСТФХЦ Ч Ш Щ.

Вони дуже дружили, у всьому погоджувалися з голосними, любили з ними стояти поряд. І називалися вони приголосними.

Звуки і тепер живуть разом, співають чарівні пісні. Ви теж можете співати разом з ними, але для цього потрібно вміти впізнавати все звуки і правильно їх вимовляти.

Спробуйте!

як звуки навчилися перетворюватися в літери.

Багато часу пройшло з тих пір, як оселилися в одній чарівній країні звуки. Були вони невидимками, але зате любили співати.

Одного разу в тій країні з'явився чарівник з іншого королівства. Йому так там сподобалося, що він захотів ближче познайомитися з її жителями. А коли дізнався, що всі жителі - невидимки, то дуже засмутився. Але він все-таки був чарівником, причому дуже добрим. І вирішив він кожному жителю подарувати по чарівному сукні. Кожен звук отримав плаття, не схоже на інші. Варто було його надіти, як відразу звук ставав видимим і перетворювався в букву. Букву можна було бачити, зобразити, намалювати, написати. Чарівник був дуже задоволений. Адже тепер, прочитавши або проспівавши її, або прошепотів, він називав звук на ім'я. Так вони і познайомилися.

хто важливіше?

Сперечалися якось між собою приголосні і голосні звуки: хто з них важливіше.

Звичайно, ми важливіше! - закричали голосні. - Без нас ніхто і рота не розкриється!

Ну, це ми ще подивимося, - дружно заперечили приголосні. - Спробуйте-но нас вимовити, щоб хоч дещо не відкрити рот. Нічого не вийде!

А ось і вийде! Наприклад, М.

Хіба тільки одне М, більше нічого!

І все ж ми важливіше! Без нас не обходиться жодне слово, жоден склад.

Що правда, то правда. Зате без нас, згодних, жодне слово не буде зрозуміло. Ну-ка, скажіть без нашої допомоги що-небудь! Хоча б назва науки, яка вивчає нас з вами!

Про ... Е ... І ... А, - проспівали голосні і зніяковіло замовкли.

Ось бачите! А якщо ми скажемо ФНТК, так всякий здогадається, що це ФОНЕТИКА.

Ну припустимо. Хоча ми вирішили, що це ФАНТИК. А ось по

пробуйте вимовити без нас такі слова: ВІКНО, ЯЛИНКА, ЯКЩО.

Згодні промимрив у відповідь щось нерозбірливе і теж замовкли.

А як ви думаєте, хлопці? Хто з них важливіше і потрібніше?

завжди разом

Одного разу не порозумілися приголосні і голосні і розійшлися в різні боки. Збилися приголосні в купку, хотіли поговорити - і ніяк ...

кашлянув:

Кх! чхнули:

Пчх! гмикнули:

Навіщо покликали кішку:

КС КС КС! І занудьгували ... Раптом:

Здалося їм, що хтось десь ридає ... дослухалися.

А-а-а! О-о-о! - кричали голосні. Вони плакали, як малі діти:

Уа! Уа! перегукувались:

І приголосні крикнули їм (вірніше, хотіли крикнути, але у них вийшло лише невиразне бурмотіння:

БДМ ВСГД ВМСТ!

І почули радісну, але теж невиразне:

У-Е-Е-А-Е-Е!

Уклали вони світ, знову стали поруч, виразно сказали:

БУДЕМО ЗАВЖДИ РАЗОМ!

І з тих пір ніколи більше не розлучалися. Їм один без одного ніяк не можна. Хто ж тоді буде слова утворювати? Буває, правда, що вони трошки сваряться, але потім все I одно миряться.

(По А. Шибаєва)

Суперечка букв.

Нещодавно літери знову посперечалися. А почалося все з-за Я.

Я найголовніша, - сказала буква Я. - Тому що Я - це я.

І нічого ти не головна, - закричала буква А. - Ти стоїш

в кінці алфавіту. А я на самому початку. І ще я співаю: ааа ... я найголовніша!

І ми теж співаймо, - вискочили літери У, О, І, И.

Які ж ви головні, якщо з вас можна побудувати всього одне слово - АУ, - сказала буква М. - А ось разом зі мною можна побудувати слова МАМА, ПОВЗ, МУ-МУ.

А ось вийшов твердий знак:

Я знаю, що я не найголовніша буква: ніякого окремого звуку не позначаю. Але і я іноді приношу користь: можу розділяти звуки, не даю їм зливатися. Всі ми робимо одну спільну працю: складаємо слова. І в цій роботі ми допомагаємо один одному. А що ви вмієте робити, співаки? - запитав'.

Ми, - хором відповіли літери А, О, У, Е, І, И, - позначаємо голосні звуки.

А що ви ще робите? - запитав суворо'.

Ще ми показуємо, що перед нами стоять тверді приголосні звуки.

А я, - пропищала І, - показую м'які!

Ясно! Всі ви робите дві роботи. Молодці! А ти, хвалько, що вмієш робити? - запитав видання у літери Я.

Я показую, що Я - це я, - відповіла буква Я.

А яку роботу ти вмієш робити?

Я ... роботу? .. Н-н-н-е знаю, - відповіла буква Я. Тоді вискочили, тримаючись за руки, три букви - Ю, Е, Є.

Це наша сестра, але вона ще нічого не розуміє, - сказала буква Ю і взяла за руку букву Я.

А що ж ви вмієте робити? - перепитав'.

Ми вміємо робити три роботи, - сказала буква Ю.

Які ж?

Перша робота - ми позначаємо голосні звуки [а], [о], [у], [е], - сказала буква Ю.

Друга робота, - сказала буква Е, - ми позначаємо, що перед нами м'який приголосний звук.

А третя робота, - перебила буква Е, - ми можемо позначати відразу два звуки: [йа], [йе], [йо].

Ну ви зовсім молодці: три роботи робите! - похвалив їх'. Не встиг видання це сказати, як почали вискакувати всі інші

літери: М, Н, Л, Р, Б, П, В, Ф ... Вони ставали в ряд і голосно кричали:

А що ми вміємо робити?

Давайте розберемося, - сказав'. - Почнемо з тебе, - звернувся він до букви М. - Що ти вмієш робити?

Буква М задумалася:

Я можу позначати два звуки, але тільки якщо у мене є сусідка.

А без сусідки? - запитав'.

Без сусідки не можу. Сусідки мені допомагають.

А як? - запитав'.

Якщо після мене стоять літери О, А, У, И, то я позначаю твердий приголосний звук. А якщо після мене стоять літери Я, Е, Е, Ю, Я або Ь, то я позначаю м'який приголосний звук.

І ми всі так, - хором закричали літери, які позначають приголосні звуки.

Все ясно, - сказав'.

Зовсім і не все так, - заявили букви Ж, Ш, Ч, Щ, Ц, Й.

Ми завжди позначаємо тільки тверді приголосні, - сказали Ж, Ц, Ш.

А ми завжди позначаємо тільки м'які приголосні, - сказали букви Й, Ч, Щ.

Ну ось ми і розібралися, хто з нас що вміє робити, - сказав'. - Тільки все ми дружно можемо складати слова. Всі букви головні на своїй роботі.

парад букв.

Букви всякі важливі,

Букви всякі потрібні.

Коли в чарівній країні Азбуковеденія оселилися два брата видання і Ь, жителів стало рівно 33. Кожен мав своє житло, але не міг міняти його на інше. Такі вже суворі закони там були.

Якось раз король Алфавіт і королева Азбука вирішили влаштувати свято. Всі звуки чарівні наділи сукні, перетворилися в букви і вирушили на головний майдан.

Король дав команду буквах побудуватися і встати кожному на своє місце, за номером житла. Ось в якому порядку стояли там букви: А, Б, В, Г, Д, Ж, 3, І, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, X, Ц, Ч, Ш, Щ, видання, И, Ь, Е, Ю, Я.

Королеві Абетці дуже сподобався лад букв. З тих пір лад букв в даному порядку і стали називати по імені короля - АЛФАВИТ або королеви - АЗБУКА.

Кожен, хто захоче дізнатися таємниці цієї чудової країни, повинен, як король, знати напам'ять порядок букв.

Про великих і маленьких.

Якось море під час шторму викинуло на берег людини. Людина цей довго лежав на піску, перш ніж його знайшли літери. Так, так, ті самі літери, які жили в прекрасній чарівній країні. Вони відігріли людини і тим самим врятували йому життя. Людина той виявився великим вченим із сусідньої загадкової країни. Він захотів познайомитися ближче зі своїми рятівниками - буквами, але

не зміг і розглядати їх, так вони були малі. Тоді вчений дістав пакет з таблетками. Це були дивовижні таблетки. З'їж синю, тут же станеш високим, високим. А якщо треба знову стати маленьким, то в хід йде біла. Багато таблеток залишив їм в подяку вчений, і букви охоче ними користуються до цих пір. Але тільки якщо в цьому є необхідність. А яка може бути в цьому необхідність, як ви думаєте, хлопці?

А ось яку пісеньку придумали великі літери. Вона їм так подобається, що вони частенько її співають:

Буква звичайна виросла раптом,

Стала помітно вище подруг,

Дивляться із почтом

На букву подруги.

Але чому? За які заслуги?

Буква рости не сама захотіла,

Букві доручено важливу справу -

Ставиться в слові

Не дарма і не просто

Буква такого високого зросту.

Ставиться буква у рядки на початку, Щоб початок все помічали. Ім'я, прізвище пишуться з нею, Щоб більше помітне їм бути і видніше, Щоб звучали голосно і гордо ім'я твоє, ім'я вулиці, міста. Буква велика - зовсім не дрібниця: У букві великий поваги знак!

(Е. Ізмайлов)

Але були серед букв обережні брати - М'який і Твердий знаки. Вони навідріз відмовилися є чарівні пігулки, а тому ніколи не ставали великими. А ось буква Й - іноді, від випадку до випадку. Вони і трималися якось відособлено. Одного разу букві І довелося навіть втішати свою сестру:

Сказала Й сестрі рідний:

Ось ти, сестра, сусідка, Буваєш часто прописаний, А я страшенно рідко.

Ну, рідко - це не біда. Інші букви ніколи!

І багато їх?

Так цілих три: Сестра і з нею два брата. Звуть їх так ...

Не говори ... Скажіть ви, хлопці!

(Правильно, видання,'і И.)

Ось які цікаві історії відбуваються в чарівній країні Азбуковеденія.

Веселі рими.

голосні - приголосні

Ми - не букви, ми - звуки мови.

Ми - не букви, ми - звуки мови,

Вимовляють і чують нас.

Дихання вільне в кожної голосної,

В приголосних переривається на мить.

І тільки той гармонії досяг,

Кому чергування їх підвладне.

Повітря вільно йде через рот,

Звук виходить голосний.

Голосні тягнуться в пісеньці дзвінкої,

Можуть заплакати і закричати,

Можуть в ліжечку боюкать дитини,

Але не бажають свистіти і бурчати.

А приголосні ... приголосні

Шелестіти, шепотіти, скрипіти,

Навіть фиркати і шипіти,

Але не хочеться їм співати.

Ссс ... - зміїний чути свист.

Шшш ... - шарудить опалий лист

ЖЖЖ ... - джмелі в саду дзижчать.

Ррр ... - мотори торохтять.

112. Розгляньте записи. Які приводи тут «сховалися»? Запишіть їх.

На, по, до, за, з, в, с, у, о, до, про, над.
Близько, без, для, під, про.

Вправа 113, с. 52

113. Розгляньте малюнки. Прочитайте приводи.

Під, на, над, за, близько, по, з, в.

  • Складіть речення з будь-якого малюнку. Запишіть його.

на гілці щебече пташка.
під деревом ростуть гриби.
над нами пролетіла ластівка.
за будкою ховається кішка.
близько собаки коштує миска з кісточкою.
за небу пливуть хмари.
В небі світить сонце.
Курочка з курчатами гуляє по двору.

  • Підкресліть в реченні граматичну основу.

Вправа 114, с. 53

114. Прочитайте. Вставте в слова пропущені букви, а в поєднання слів підходящі за змістом прийменники.

сік з зе мля ники, приїхав з Мо скви, ра ботан в ма га зіне, катався на до ньках, жи л в де ревне, чай з саха ром, прішё л з школи, гуляв на ву лиці, листя я берези.

Вправа 115, с. 53

115. Прочитайте. Вставте в пропозиції пропущені прийменники.

подорож павучка

Павучок спустився зі стебла на листок, з листка на квітка. Зібрав свої вісім ніг разом до голові, черевце повернув до НЕ бу. Вітерець відірвав павучка від квітки. летить павучок над травою на павутинці. зачепилася павутинка за травинку,
сущ. гл. пр. дод. сущ.
порвалася. павучок відлетів в зелену траву.

В. Біанкі.

  • Придумайте і запишіть до тексту заголовок.
  • Вкажіть, якою частиною мови є кожне слово в останньому реченні.

Вправа 116, с. 54

116. Прочитайте. Вставте в слова пропущені букви. Під кожним іменником запишіть інше, але з тим же приводом.

в п альто над б ерёзой
в море над містом

без п альто близько д еревни
без рукавичок біля лісу

з м етро для хлопч іка
зі школи для мами

Вправа 117, с. 54

117. Прочитайте. Чим цікаві виділені слова?