Ako dlho trvá vyučovanie. Triedna hodina „ísť cestou dobra“. Triedna hodina na tému: „Nový rok prichádza po celom svete“

Triedna hodina

Téma: " Slušnosť ide navštíviť nás"

Cieľ: Oboznámiť deti so všeobecne uznávanými normami morálky.

Učte deti aj naďalej slušnému správaniu, používajte v reči zdvorilé slová. Správna výslovnosť, pozornosť, správanie.

Podporujte kultúru komunikácie a vzájomného rešpektu.

metódy: konverzácia pomocou herných prvkov

Vybavenie: ZUA; plátno, rečnícke dosky, obrázky o zdvorilosti, kytica kvetov, masky: ježko, zajac, krava, pes, myška, líška a vrana.

Plán a priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

a) Kontrola ZUA.

b) Inštalácia na správnu reč (Budeme pozorne počúvať, hovoriť správne.

2. Správa o téme vyučovacej hodiny.

Chlapci, dnes budeme hovoriť o slušnosti. Téma vyučovacej hodiny: „Zdvorilosť k nám prichádza na návštevu“

Práca so slovnou zásobou: zdvorilosť je schopnosť správať sa dobre, aby s vami ostatní radi komunikovali.

3. Rozhovor

Chlapci, ste vždy zdvorilí s mamou a otcom, s kamarátmi, so spolužiakmi, s učiteľmi? A ako nazývame človeka, ktorý nikdy nie je hrubý, zdvorilý a pozorný k ľuďom, a preto je to s ním pre každého ľahké a príjemné? (Vzdelaný.)

Správne, vzdelaný. Koniec koncov, láskavosť je jednou z najdôležitejších vlastností. dobre vychovaný človek.

Slušnosť v škole začína,
Aby nikdy neskončila.
V priebehu rokov sa to upraví.
A zostane s osobou navždy.

Aby ste boli zdvorilí, musíte čo najčastejšie používať „magické slová“, z ktorých sa stáva teplejším, šťastnejším, jasnejším.

Pamätajte!

Milé slová pomáhajú etablovať sa dobrý vzťah s ľuďmi. Musia byť vyslovené pokojným hlasom a láskavo sa pozerať na osobu, s ktorou hovoríte. Zdvorilý človek nielen slušne hovorí, ale sa aj slušne správa.

4. Hra-náčrt "Zdvorilosť".

A teraz ukážeme poučnú scénku „Zdvorilosť“ (Deti stoja v kruhu)

A jeho sused je ušatý

odpovede: "Ježko, ahoj!" (Yersultan)

Nemotorný pes Kosťa

myš stúpil na chvost .(Pee! Pee! Bolí to! - Ali)

Hádali by sa

Ale povedal "Prepáč!" (Medina)

hustý krava Lula

Jedla seno a kýchala.

Aby znova nekýchal

Povieme jej to "Na zdravie!“ (všetko v súzvuku)

Rozpráva Fox Matryona (Adel):

„Daj mi syr, vrana!

Syr je veľký a vy ste malí!

V
Poviem ti, že nie!"

Ty, Fox, nesťažuj sa, (vrana - Karina)

A povedzte: "Prosím!"

Výborne chlapci, vďaka!

Fizminutka

5. Hra „Poďme zbierať kyticu slušnosti“

(Deti si pamätajú a uvádzajú zdvorilé slová, ku kvetom pripájame znaky so zdvorilými slovami “

Práca na holom uchu

6. Výsledok lekcie:

Chlapci, páčila sa vám hodina?

Ako vysloviť magické slová. (Slušne, s úsmevom.)

A teraz sa pozerajte jeden druhému do očí, usmievajte sa, odovzdajte kus svojej dobrej nálady druhému.

Naša hodina sa skončila. Bolo mi potešením s vami komunikovať. A aby ste si zapamätali náš dnešný rozhovor, pozývam vás zaspievať si pieseň „Smile“.

čo sme urobili? (Počúvali sme, hovorili, hrali)

KSU "Internát č. 4 pre deti so sluchovým postihnutím"

Triedna hodina

Téma: " Zdvorilosť nás príde navštíviť»

Pripravené a realizované

vychovávateľ:

Nurmadieva N.S.

Metodické vypracovanie triednickej hodiny « 9. máj - Deň víťazstva"

"Dievčatá idú do vojny..."

Nie, horia chaty -

Že moja mladosť horí...

Dievčatá idú do vojny

Podobne ako u chlapov.

Júlia Drunina

Účel podujatia - vlasteneckú výchovu žiakov

Ciele podujatia:

rozšírenie predstáv detí o Veľkej vlasteneckej vojne;

výchova hodnotového postoja k hrdinskej minulosti našej vlasti;

vedomosti národní hrdinovia a najdôležitejšie udalosti v histórii Ruska;

povzbudiť študentov k štúdiu histórie krajiny.

Formulár správania - hodina komunikácie

Prípravné práce - distribúcia informačných materiálov medzi deti

Vybavenie - prezentácie, hudobné nahrávky, filmové fotografie

Postup hodín v triede

ja Úvodné slovo učiteľa:

S v staroveku sa stávalo, že obrancom, bojovníkom, vojakom bol muž. účel

ženy - čakať na manžela, otca, brata z vojny. Udržujte kozub, vychovávajte a vzdelávajte deti.

Ak sa však obrátite na históriu, môžete zistiť, že zástupcovia slabšie pohlavie bolo akceptované

účasť v bitkách a bitkách.

Podľa historikov v r IV BC ženy bojovali v Aténach a Sparte.

Ruský historik Nikolaj Karamzin poznamenal: „Slovanské ženy niekedy išli do vojny so svojimi otcami a

manželia bez strachu zo smrti. Takže počas obliehania Konštantínopolu v roku 626 našli Gréci medzi mŕtvymi

Slovania veľa ženských mŕtvol.

V XX storočí, v prvom svetová vojna, v Anglicku už boli ženy brané do kráľovskej armády vzduchu

silu. Bola vytvorená ženská légia vozidiel v počte stotisíc ľudí.

Počas druhej svetovej vojny už ženy slúžili vo všetkých zložkách armády v mnohých krajinách sveta:

v anglickej armáde 225 tisíc, v americkom 450 -500 tisíc.

V Sovietska armáda, podľa rôznych odhadov historikov bojovalo od osemstotisíc až po milión žien.

Vlastnili všetky vojenské špeciality, vrátane toho najviac „mužského“. Dokonca vznikol

jazykový problém: slová „tanker“, „pešiak“, „samopalník“ nemali ženský rod,

pretože túto prácu nikdy nerobila žena. Tieto slová sa zrodili tam, vo vojne ...

Obrovské straty sovietskych vojsk na začiatku vojny prinútili hlavného veliteľa I.V. Stalin publikovať

ochranu. Ženských jednotiek bolo málo: tri letecké pluky (jediný prípad v histórii),

dobrovoľníčka žien strelecká brigáda, samostatná ženská záložná puška

pluk, Ústredná ženská škola výcviku ostreľovačov. Samostatná dámska spoločnosť

námorníci.Ženy tvorili 41% všetkých lekárov, 43% zdravotníkov, 100% sestier.

II. Hlavná časť

(Dvaja pripravení študenti čítali báseň Lyubov Lodochnikovej )

Vojna a žena - slová sú nezlučiteľné,

Ale život nám diktuje svoje práva.

A koľko z nich, milovaných, nežných, sladkých,

Ten strašný rok vzal preč.

Krehký, tenký a na najnižšej úrovni,

Vo vojne ste robili zázraky.

bol oporou silný muž,

Nemôžeš byť vedľa seba slabý.

Vytiahol si toľko silných zo smrti,

Zapamätá si vás ten, ktorého ste si uložili

Chápeme, čo ste zažili

Za čo vlasť udelila ocenenia.

Radista, zdravotná sestra, partizán

A bola to odvážna pilotka.

Všade, kde je to potrebné: na súši aj na mori -

Išli ste tam, kam volala krajina.

Vojna pre každého je krutá doba,

V zajatí, v tyle, vojna je vojnou pre každého.

Budeme vám spievať slávu samostatne:

Bol si statočný vojak.

učiteľské slovo :

Samozrejme, je nemožné pochopiť tú nesmiernosť - hovoriť o všetkých ženách - vojenské.

Tu sú príbehy len o niekoľkých z nich.

1. Marína Michajlovna Raškov- pilot, hrdina Sovietsky zväz, nainštalovaných niekoľko

ženský rekord v najdlhšom lete. Vytvoril ženský boj

pluku ľahkých bombardérov.

Dievčatá leteckých plukov lietali na ľahkých nočných bombardéroch. - 2 (Zap - 2). Dievčatá

láskyplne pomenovali svoje autá“ lastovičky". Preglejkové lietadlo s nízkou rýchlosťou.

Každý let do - 2 bola plná nebezpečenstva. Ale ani nepriateľské stíhačky ani

protilietadlová paľba, ktorá sa stretla“ lastovičky» na ceste nemohli zastaviť svoj let k cieľu.

Musel som letieť vo výške 400 - 500 metrov.

Náš malý Po - 2 strašil Nemcov. Za každého počasia sa objavili

nepriateľské pozície v malých výškach a bombardovali ich. Dievčatá museli robiť

8 každý - 9 odletov za noc. Ale boli noci, keď dostali úlohu: bombardovať “ na

maximálne ". To znamenalo, že by malo byť čo najviac bojových letov. A potom

ich počet dosiahol 16- 18 za jednu noc. Le tchitov doslova vytiahli z kabín a prevážali

na rukách, - spadli z nôh. Nemci tiež ocenili odvahu a statočnosť našich pilotov:

fašisti ich nazývali" nočné čarodejnice ».

Celkovo bolo lietadlo vo vzduchu 28 676 hodín (1 191 celých dní).

(Ukážka snímok z filmu „Do boja idú len starci“, scéna so ženami -

piloti)

Študent hovorí :

2. Ľudmila Michajlovna Pavlichenko - vynikajúci ostreľovač, zničil 309 fašistov,

vrátane 36 nepriateľských ostreľovačov.

Raz bol seržant Pavlichenko preložený z jej rodného pluku do susedného. tiež im

naštvaný nacistickým ostreľovačom už zabil dvoch našich. Lyudmila strávila deň v zálohe.

Skoro ráno videla, ako sa k nej fašista plazí. Posunula sa dopredu. V

cez ďalekohľad pušky videla blond vlasy a vyčnievajúcu čeľusť.

Nepriateľ zachytil jej pohľad , a zmätok v jeho očiach zamrzol - žena! Toto

Pavľučenkovej stačilo druhé zdržanie, vystrelila. O niečo neskôr od ostreľovača

knihy nacistického Dunkerque sa dozvedela, že zabil viac ako štyristo Francúzov a

Angličtina.

Po zranení bola Lyudmila Pavlichenko odvolaná z frontovej línie. Ako súčasť delegácie ona

navštívil USA a Kanadu.

Po vojne v roku 1945 absolvovala Ludmila Pavlichenko Kyjevská univerzita. Od roku 1945

do roku 1953 bola výskumnou pracovníčkou generálneho štábu armády - Námorná flotila. Neskôr

pracoval v Sovietskom výbore vojnových veteránov.

Slovo učiteľa:

A ženy - lekári a sestry? Toto sú anjeli - strážcovia obyčajných vojakov a dôstojníkov,

neviditeľní vojnoví hrdinovia...

V knihe Svetlany Aleksievičovej „Vojna nemá č ženská tvár» so svojimi spomienkami

akcie Alexandra Ivanovna Zaitseva, vojenská lekárka, kapitánka: „Dni sme stáli na

operačný stôl. Postavili sa a samotné ruky padli. Nohy nám opúchali, nezmestili sa

plachtové čižmy. Oči sú také unavené, že je ťažké ich zavrieť. Pracovalo sa vo dne v noci

boli hladní mdloby. Je tu niečo na jedenie, ale nie je čas ... “

3. Zinaida Alexandrovna Samsonová Hrdina Sovietskeho zväzu, sanitár

Inštruktor.

Zina išla na vojnu, keď mala iba sedemnásť rokov. Kolegovia vojaci s láskou

Volali ju Zinochka. V roku 1942 ona sa objavuje v popredí. So svojimi bojovníkmi

Zina prešla najstrašnejšími bitkami, zúčastnila sa ich Bitka pri Stalingrade. Aj bojovala

Voronežský front a na iných frontoch. Na jeseň počas bitky na pravom brehu

Dnepra, Zina vyviedla z bojiska viac ako tridsať vojakov a previezla ich na ďalšie

Breh rieky.

1944 Bielorusko. Bitka o dedinu Holm. Veliteľ zomrel a Zina prijala

velenie v boji za seba. Orly! Za mnou!" - priatelia počuli jej hlas - spolubojovníci.

Ozarichi, región Gomel. Titul Hrdina Sovietskeho zväzu bol udelený posmrtne.

(U Chenik číta úryvok z básne Julie Druninovej „Zinka“)

Každým dňom to bolo horšie

Pochodovali bez mítingov a transparentov.

Obklopený Orsha

Náš zbitý prápor.

Zinka nás viedla do útoku,

Prešli sme cez čierne žito,

Cez lieviky a žľaby,

Cez hranice smrti.

Nečakali sme posmrtnú slávu,

Chceli sme žiť so slávou.

Prečo v krvavých obväzoch

Svetlovlasý vojak klame?

Jej telo s kabátom

Skryl som sa, zatínal zuby,

Bieloruské vetry spievali

O záhradách nepočujúcich Ryazan .

Študent hovorí.

Triedna hodina "Cestu zvládne ten peší."

Trieda: 7. trieda

Trvanie udalosti: 45 min.

Funkcie triedy.

1. Formatívna - triednická hodina formuje schopnosti žiakov premýšľať a hodnotiť svoje činy a seba.

2. Výchovno – triednická hodina rozširuje obzory žiakov. Predmetom diskusie boli otázky súvisiace s vôľovými vlastnosťami jednotlivca.

3. Orientácia - triednická hodina formuje hodnotové orientácie žiakov, určitý postoj k okolitému svetu, k dianiu v ňom.

Cieľ: oboznámiť žiakov s vôľovými vlastnosťami jednotlivca a ako si pestovať vôľu.

Úlohy:

1. Priviesť študentov k myšlienke, že je potrebné v sebe rozvíjať vôľové vlastnosti;

2. Rozšíriť vedomosti žiakov o takých psychologických pojmoch ako vôľa, vôľa, vôľa, nedostatok vôle.

3. Stanovte si, ako v sebe môžete pestovať vôľové vlastnosti.

Výzdoba a vybavenie:

1. Prezentácia.

2. Výstrižky z novín a časopisov.

3. Výstava kresieb a literatúry „Silní v duchu“.

Forma vyučovacej hodiny:informácie a praktické rozhovor.

Očakávané výsledky: triedna hodina pomôže deťom uvedomiť si dôležitosť výchovy vlastných kvalít pevnej vôle.

Osobné: vedomý, úctivý a benevolentný postoj k inej osobe; ochota a schopnosť viesť dialóg s inými ľuďmi a dosiahnuť v ňom vzájomné porozumenie.

Poznávacie: schopnosť prezentovať prijaté informácie, interpretovať ich v kontexte riešeného problému; schopnosť nadväzovať kauzálne vzťahy, budovať logické uvažovanie a vyvodzovať závery.

Komunikatívne: schopnosť vedome používať rečové prostriedky v súlade s úlohou komunikácie na vyjadrenie svojich pocitov, myšlienok a potrieb.

Regulačné: vyhľadávanie, analýza a výber potrebných informácií.

Skript v triede.

Písanie na tabuľu.

"Cestu zvládne ten kráčajúci."

"Ak nemôžeš urobiť sto krokov, urob aspoň krok."

Ahojte chalani! Teraz sa budem usmievať na teba a ty na mňa. A potom sa zhlboka nadýchneme a vydýchneme. Vydýchnime včerajšiu nevôľu, hnev a úzkosť. Dýchajme v dobrej nálade, veselosti a energii.

Usmial sa!

Vydýchol všetko zlé!

Zhlboka sa nadýchni!

Posaď sa. Dnes na hodine nám všetkým prajem dobrú komunikáciu!

Miniworkshop č. 1 "Nájdi slovo."

učiteľ. Navrhujem, aby ste urobili jednu jednoduchú úlohu. Nájdite slovo v danom texte.

Na prácu dostane každý študent svoj malý kúsok textu z novín alebo časopisu. Text je písaný drobným písmom. Objem je polovica strany A4. V texte musíte nájsť konkrétne slovo. Slovo musí byť napísané vopred na kus papiera. Trik je v tom, že toto slovo sa v pasáži nenachádza.

Študenti. Vykonajte úlohu.

učiteľ. Na túto úlohu ste reagovali inak. Niekto rýchlo uhádol, že sa to nedá, niekto usúdil, že si nevie poradiť, lebo za to môže učiteľ, lebo sa pomýlil pri zostavovaní textu, niekto si vyčíta nepozornosť. Takže sa ukázali tri skupiny chlapcov.

Skupina 1 - tí, ktorí pozorne čítali text, to pochopili správne slovo nie je, a pokojne to povedal.

Skupina 2 - tí, ktorí vysvetlili nemožnosť dokončenia úlohy vonkajšie znaky(malý text, chyba kompilátora atď.)

3. skupina – tí, ktorí to rýchlo vzdali, rozhodli sa, že úlohu nedokážu splniť, lebo nevedeli rýchlo čítať, úlohe nerozumeli, t.j. obviňoval sám seba.

Podľa toho sa dá hovoriť o rôznej miere rozvoj vašej vôle.

Skupina 1 - tí, ktorí spadali do tejto skupiny majú vysoký stupeň rozvoj vôľových vlastností. Sú emocionálne stabilní, proaktívni, vytrvalí, nezávislí.

Skupina 2 - priemerná úroveň rozvoja vôľových vlastností. Takíto ľudia sú rozhodní, emocionálne nestabilní, impulzívni. Majú vysoký stupeň rozvoja odvahy, iniciatívy, nezávislosti, efektívnosti, ale tieto vlastnosti nedokážu využiť pri prekonávaní ťažkostí. Príčinu neúspechu nehľadajú spravidla v sebe, ale v iných.

3. skupina - slabý rozvoj vôľových vlastností. Takíto ľudia si nie sú istí sami sebou, svojimi schopnosťami, vyžadujú podporu od kamarátov alebo dospelých. Sú emocionálne nestabilní.

Nenechajte sa odradiť, ak vám výsledok nevyhovuje. Úloha, ktorú ste plnili, bola viac vtipná ako vážna. Ale v každom vtipe je kus pravdy. Ak ste pri ťažkostiach príliš emotívni a impulzívni, skúste byť pokojní, správajte sa rozumne. Kultivácia sily vôle je úplne na vás a vašej túžbe. Človek môže v živote vyhrať veľa víťazstiev. Ale najdôležitejšie víťazstvo je víťazstvo nad sebou samým a svojimi slabosťami. Rozkazovať sa treba od detstva. Ak vás, vaše činy budú ovládať iní, ak budete poslúchať iba vôľu iných ľudí, vyrastiete v závislosti od iných ľudí. Tu muž prejavuje svoju vôľu. Premýšľa, analyzuje a prijíma správne rozhodnutie. O takýchto ľuďoch hovoria ako o silných osobnostiach. A stávajú sa takými vďaka sebavýchove, vďaka tomu, že sa od detstva naučili ovládať seba (svoje myšlienky a činy).

Čo teda znamená stať sa človekom so silnou vôľou? Po prvé, poďme zistiť, čo je vôľa, vôľa a vôľa.

Will- je to forma mentálnej reflexie, ktorá sa prejavuje v schopnosti vybrať si akcie súvisiace s prekonávaním vonkajších a vnútorných prekážok.

Sila vôle- ide o skúsenosť námahy, ktorá je subjektívnou zložkou vôľového konania.

Sila vôle- miera nevyhnutného vôľového úsilia na dosiahnutie cieľa.

Mini diskusia.

Aké vlastnosti charakterizujú vôľu? Aký druh človeka možno nazvať silnou vôľou?

Diskusia. Žiaci vyjadria svoj názor. Hádajú sa. Robia závery.

Sila vôle sa vyznačuje cieľavedomosťou, rozhodnosťou, samostatnosťou, vytrvalosťou, disciplínou, vytrvalosťou.

Čo si myslíte, akého človeka nazývame slabochom?

Žiaci vyjadria svoj názor.

Človek, ktorý pri prekážkach odmietne vopred stanovený cieľ, sa nazýva slabomyslný. Nevedomosť je opačný stav. Prejavuje sa takými vlastnosťami, ako sú: tvrdohlavosť, poddajnosť, sugestibilita, nerozhodnosť, zbabelosť, bojazlivosť, udatnosť.

Na to, aby ste niečo dosiahli, potrebujete neustálu, nevyčerpateľnú zvedavosť, usilovnosť, vytrvalosť. A samozrejme, musíte vynaložiť veľké úsilie a usilovnosť, aby ste dosiahli svoj cieľ. Ak máte pred sebou veľký a zložitý prípad, je užitočné si zapamätať múdre výroky: "Chôdza zvládne cestu", "Ak nemôžeš urobiť sto krokov, urob aspoň krok." Nechajte všetko cítiť negatívne dôsledky prokrastinácia a rozptýlenie. A predstavte si, aké pozitívne emócie prinesie dokončená práca. Potom úloha, ktorú musíte splniť, získa ďalšiu emocionálne sfarbenie sa stane atraktívnejším. Keď sa rozhodnete, vytvorte si realistický akčný plán a začnite ho realizovať.

Malé triky.

1. Zoberte si najskôr to menej zaujímavé, aby to zaujímavé zostalo nakoniec.

2. Okamžite sa zapojte, čím sa ušetríte od efektu zdĺhavej prípravy.

3. V procese práce sa určite presvedčte, presvedčte, povzbuďte.

4. Oslávte svoje malé víťazstvá. Pochváľte sa.

Vo všeobecnosti treba pamätať na to, že samotné úsilie vôle nedáva človeku potešenie, ale ak pomocou vôle dovedie začatú prácu k víťaznému výsledku, potom zažíva pocit hrdosti.

V rade vlastností silnej vôle je na prvom mieste cieľavedomosť. Cieľavedomosť je: schopnosť stanoviť si jasné ciele a zámery, schopnosť plánovať svoje činy; schopnosť uskutočniť plánované, podriadiť sa dosiahnutiu cieľa. Napríklad dodržujte prísny režim, ak je to potrebné na dosiahnutie cieľa.

Navrhujem, aby ste urobili ešte jednu úlohu. Pomôže vám kultivovať v sebe silu vôle a naučí vás plánovať si čas.

Miniworkshop č.2 "Môj deň".

1. Zamyslite sa nad tým, ktorá činnosť vás baví najviac. Koľko času (v minútach, hodinách) by ste chceli denne venovať tejto činnosti? Napíšte to na kus papiera.

2. Aké ďalšie podnikanie vás láka? Všimnite si, koľko času by ste venovali tejto druhej dôležitej úlohe.

3. Pokračujte v zozname vo forme tabuľky, kým neuvediete všetky svoje obľúbené a zaujímavé veci, ktoré máte robiť.

4. Ku koncu pridajte čas na jedlo a spánok, prechádzky a výlety, učenie a upratovanie.

5. Dôležitá podmienka: Nepočítajte čas, kým nedokončíte celý zoznam.

Výsledok môže byť neočakávaný. Niekto sníva o dni sto hodín a niekomu stačí deväť. Čím viac hodín máte počas dňa, tým viac ste odpojení skutočný život z ich vnútorných možností. Tým, ktorí majú málo hodín, možno navrhnúť, aby boli v živote aktívnejší. Naplánujte si čas a užite si to!

Mini diskusia.Čo teda znamená stať sa človekom so silnou vôľou?

1. rozumne využívať svoj čas;

2. prejaviť trpezlivosť a vytrvalosť;

3. dodržiavať pravidlá správania, disciplíny a denného režimu;

4. premýšľať, analyzovať svoje činy, vedieť vyvodiť správne závery;

5. naučiť sa prekonávať svoje ťažkosti.

Čo očakávate od prejavu svojich silných vlastností?

Študenti diskutujú o otázke a vyvodzujú závery.

Súhlasím s tebou. V dôsledku silnej vôle dosiahnete akademický úspech, rešpekt k dospelým a priateľom, naučíte sa prekonávať ťažkosti, bojovať so svojimi nedostatkami. Pamätajte si "Cestu zvládne ten kráčajúci"!

A aby ste nezabudli na náš rozhovor, chcem vám dať jednu nádhernú kresbu. Ak máte nejaké ťažkosti, pozrite sa naňho, „zložte vôľu v päsť“ a urobte krok!

Literatúra.

1. G.I. Shevchenko Základy bezpečnosti života stupeň 8. / Plány hodín / Volgograd: Učiteľ, 2007.-222s.

2. Obrázok "Rozhodovací rebrík" je prevzatý z publikovaných materiálov členky komunity "Moje vzdelanie" Shabanovej A.

Vyučovacie hodiny sú hlavnou zložkou systému práce triedneho učiteľa. Konajú sa na rôzne vzdelávacie účely. Ich formy a technológie môžu mať veľa možností v závislosti od cieľa, veku žiakov, skúseností triedneho učiteľa a podmienok školy.

Učebňa, samozrejme, nie je lekcia. Ale zvyčajne mu pridelia miesto v učebných osnovách, aby bolo povinné pre týždenné stretnutie triedneho učiteľa s jeho triedou.

Vedenie triedy sa, samozrejme, neobmedzuje len na dirigovanie triednických hodín raz za týždeň. V zmätku každodenných starostí, hodín, v toku celoškolských záležitostí však môže mať triednická hodina svoju veľmi dôležitú úlohu.

Dnes nie každá škola má požiadavku na dirigovanie cool hodinky. A je to tak správne. seba triedny učiteľ určuje hodnotu týždenného stretnutia s triedou. Asi si každý pôjde svojou cestou a posúdi po svojom: niekto rozhodne, že v triede je potrebné v prvom rade vyriešiť organizačné záležitosti tzv. týždeň!). Niekto dá tento čas na milosť a nemilosť deťom: nech pre nich zorganizujú zaujímavé hry. Iní budú viesť poučné rozhovory. Je zrejmé, že možností je toľko, koľko triednych učiteľov na svete. Dá sa teda baviť o nejakých pravidlách v organizácii triednických hodín?

Triedny učiteľ vychádza z charakteristiky svojej triedy. Je to súdržný tím? Aké sú záujmy chalanov? Aká je ich vzdelanostná úroveň? To znamená, že si vytvoríte svoj plán vzdelávacej práce s triedou ďalej akademický rok, triedny učiteľ v ňom určuje úlohu triednických hodín.

Je to len triedny učiteľ, kto triednu hodinu pripravuje a vedie? Rozhodnutie podnieti samotná trieda a úlohy, ktoré učiteľ stanoví; možno bude v triede tradícia, kde začať toto týždňové stretnutie, ako ho ukončiť. Napríklad na každú vyučovaciu hodinu skupina detí pripraví „prekvapenie“. Alebo si môžete vyhradiť čas na zhrnutie výsledkov za týždeň. Je ľahké si predstaviť výmenu názorov v kruhu na tému: „Komu môže trieda poďakovať?

Každý tím zachováva tradície. A triedna hodina by mala byť tradičná. To znamená, že ho musí vytvárať spoločne, celý tím: učiteľ a deti. Na vyučovacej hodine je možná spoločná tvorivosť, vzájomná výmena názorov, tvorivá práca na budovaní kolektívu svojej triedy.

Hodina v triede môže byť venovaná riešeniu aktuálnych problémov, môžu tu prebiehať diskusie na zaujímavú tému, hra alebo kolektívna tvorivá práca.

V procese prípravy a vedenia vyučovacích hodín je možné riešiť tieto pedagogické úlohy:

1. Vytváranie podmienok pre formovanie a prejavovanie subjektivity a individuality žiaka, jeho tvorivosť.

2. Obohacovanie vedomia žiakov o poznatky o prírode, spoločnosti, človeku.

3. Formovanie emocionálno-zmyslovej sféry a hodnotové vzťahy osobnosť dieťaťa.

Asimilácia vedomostí, zručností a schopností kognitívnej a prakticko-kreatívnej činnosti deťmi.

Hlavné zložky triedy

Cieľ. Stanovenie cieľov je spojené predovšetkým s rozvojom individuality, subjektivity a kreativity dieťaťa, s navrhovaním a formovaním jedinečného spôsobu jeho života.

Organizačná a činnosť.Žiaci sú plnohodnotnými organizátormi triednickej hodiny.

Aktívna účasť a záujem každého dieťaťa, aktualizácia jeho životných skúseností, prejav a rozvoj jeho individuality.

Odhadovaný-analytický. Kritériá hodnotenia efektívnosti vyučovacej hodiny sú prejavenie a obohatenie životnej skúsenosti dieťaťa, individuálno-osobný význam osvojovaných informácií, ktorý ovplyvňuje rozvoj individuality a tvorivých schopností žiakov.

Po opísaní hlavných zložiek vyučovacej hodiny je vhodné venovať pozornosť technologickým aspektom jej organizácie:

Vypracovanie tém vyučovacích hodín na nový akademický rok učiteľom spolu so žiakmi a ich rodičmi;

Objasnenie témy vyučovacej hodiny a generovanie námetov na jej prípravu a priebeh;

Voľba účelu, obsahu, formy, termínu a miesta vyučovacej hodiny, formovanie komunity jej organizátorov

Individuálne a skupinové aktivity na prípravu vyučovacej hodiny;

Vypracovanie, spolu s ostatnými organizátormi, plán scenára na vyučovaciu hodinu;

Vedenie vyučovacích hodín;

Analýza a vyhodnotenie efektívnosti vyučovacej hodiny a aktivít na jej prípravu a priebeh.

Pri príprave a vedení vyučovacej hodiny by mal triedny učiteľ pamätať na:

2. Treba zvážiť psychologické črty vnímanie látky žiakmi, sledujte ich pozornosť a keď sa znižuje, použite zaujímavé fakty v obsahu alebo položte „ostrú“ otázku, použite hudobnú pauzu, zmeňte typ aktivity.

3. V procese diskusie o nastolených otázkach by mal triedny učiteľ veľmi pozorne sledovať výkony detí, robiť potrebné úpravy, klásť ďalšie navádzajúce otázky, sústrediť sa na dôležité body, premýšľať s deťmi a pomáhať im nájsť tú správnu riešenie morálneho problému.

Hodina v triede (lepšie povedané „hodina komunikácie“) zohráva v živote študentov veľkú úlohu, ak je poňatá zaujímavo a úspešne vedená.