Čo to znamená byť skutočným človekom je skvelá hodina. Hodina hodiny „Byť človekom. Milujem ťa bez zvláštneho dôvodu

Hodina hodiny„Je ľahké byť dobrý?“

Cieľ:
1. Formovanie etických noriem a pravidiel správania sa v spoločnosti.
2. Korekcia emocionálno-vôľovej sféry založená na cvičeniach pri výbere medzi tým, čo je jednoduchšie a ako konať, budovanie vzťahov s inými ľuďmi.
3. Upevnenie predstavy o morálnom správaní v spoločnosti.
Priebeh hodiny
1. Úvodný rozhovor.
2. Hlavná časť:
- dramatizácia básne VV Mayakovského „Čo je dobré a čo je zlé“.
- úloha číslo 1: „Pomôž priateľovi nájsť správne riešenie v konfliktná situácia».
- úloha číslo 2: hra „Problémy zo suda“.
3. Záverečná časť.
- Späť # 3: „Osobnostné vlastnosti, ktoré mi pomáhajú komunikovať s inými ľuďmi.“
- výsledok.
1. Úvodný rozhovor.
Príhovor učiteľa: Téma našej hodiny je „Je ľahké byť dobrý?“ Odpoveď na túto otázku už bola napísaná na tabuli: „Je ťažké byť človekom. Stať sa človekom je veľa práce. “ -
povedal básnik E. Mezhelaitis. Slovo „muž“ je veľké, ale nie je to chyba. Osoba s veľkým písmenom je skutočne dobrý človek. Ale ak je ťažké byť dobrým, tak prečo byť dobrý? A ako rozoznáte dobré od zlého? Na tieto otázky si odpovieme v dnešnej lekcii. Narodil sa muž, malý, bezbranný. Zatiaľ nič nevie a nevie, ako nič urobiť. Ale každý ho miluje. Toto je báseň Valentina Berestova.
Milujem ťa bez zvláštneho dôvodu:
Za to, že je vnukom
Za to, že som syn
Za to, že som dieťa

Ciele.

Vzdelávacie:

  • Prispieť k formovaniu morálnej a etickej kultúry, pozitívne vlastnosti vaša postava; viesť deti k pochopeniu, že vedomé zlepšovanie človeka je dobrým skutkom.

Vývoj:

  • Rozvíjajte schopnosť komunikovať s ľuďmi, analyzujte svoje akcie a hodnotte ich; schopnosť vedome sa rozhodnúť.

Vzdelávacie:

  • Podporovať vzájomný rešpekt, láskavosť, zdvorilosť; morálnu zodpovednosť za svoje činy.

Vybavenie: zelené a červené karty pre hru; karty „srdce“, „uplakaný“, „ľahostajnosť“; jednotlivé karty.

Priebeh hodiny.

  1. Úvodná časť.

Teraz začíname vyučovaciu hodinu

A budeme viesť konverzáciu

O dôležitých slovách,

Vážení, odvážni,

Pracovný a prísny,

Skromný a chudobný.

Som človek! Môže to o sebe povedať každý na Zemi?

Predtým, ako odpoviete na túto otázku, povedzte mi, čo iné ako vonkajšie znaky, mal by človek vlastniť? ( človek by mal mať dobré a čisté myšlienky, dobré vlastnosti charakter, milé a milujúce srdce, vzdelaná myseľ, musí robiť dobré skutky, človek musí byť človekom)

Múdre slová o dôležitosti toho, čo ste práve povedali, napísal MM Prishvin „Všetko krásne na zemi je zo slnka, všetko dobré je od človeka“.

Krása prírody existuje vďaka teplu a svetlu slnka a vzniká všetko dobré, čo na Zemi existuje dobrí ľudia... Zlé veci sú hotové zlí ľudia ktoré nie sú hodné nosiť hrdý titul- človek. Ľudia, keď chcú niekoho vyzvať, aby sa stal lepším, povedzte: „Buďte ľuďmi!“ („Staň sa človekom!“). To znamená, že volajú, aby prejavili všetko, o čom ste hovorili. Preto osobu nenazývame telom, nie vzhľad, ale ten vnútorný svet, tá vnútorná osoba, ktorú nevidíme, ale ktorá sa prejavuje vo všetkom, čo človek robí.

Odpovedzme si na otázku: môže si každý povedať „Som muž!“ ( nie, iba ten, kto je láskavý, má milujúce srdce, dobré povahové vlastnosti)

Povedzte mi, o čom sa bude diskutovať na hodine, o akú tému ide? ( že je potrebné pomôcť niekomu, kto je ťažký; o schopnosti byť priateľmi; úctivé zaobchádzanie so staršími; o láskavosti a milujúcom srdci; o zdvorilosti; o vykonávaní šľachetných skutkov bez toho, aby som na oplátku niečo požadoval).

To znamená, že sa pokúsime odpovedať na otázku: čo to znamená byť ... ( skutočná osoba)... Toto bude téma našej vyučovacej hodiny. Budeme hovoriť o tých ľudských vlastnostiach, ktoré každému z nás pomáhajú nájsť priateľov, nájsť vzájomné porozumenie a stať sa skutočným človekom.

Nie je to lacné

Šťastie na tvrdých cestách.

Čo dobrého ste urobili?

Ako ste pomáhali ľuďom?

Toto opatrenie bude merať

Všetky pozemské práce.

Možno mu narástol strom

Ste vo svojom meste?

Alebo pod snehovým prachom

Zachrániť niekomu život?

Robiť dobro pre ľudí -

Buď sám dobrý!

Ak máte radi dnešnú hodinu, vezmete si pre seba užitočné a potrebné veci, zdvihnite kartu srdcom; ak nie, tak uplakane. A kto zostane ľahostajný, prázdny papier.

2. Hlavná časť.

Ak chcete robiť dobro ľuďom, musíte byť predovšetkým zdvorilý človek, pretože „Zdvorilosť“ je jednou z najdôležitejších vlastností vzdelaný človek... Až do 16. storočia „vezha“ znamenalo „odborník“, to je ten, kto pozná pravidlá slušnosti vo forme vyjadrenia dobrého prístupu k ľuďom. Chlapci sa niekedy správajú hrubo, zdá sa im, že v týchto prípadoch pôsobia ako nezávislí, nezávislí a takmer dospelí ľudia. Vypočujte si báseň A.L.Bartu „Vyznanie“ a povedz mi, aké pravidlá zdvorilosti z toho možno odvodiť.

1uch-Xia

Choď to zistiť, pochop to

Je celý v jeden nešťastný deň

Skoro som ho dohnal k slzám.

Jeho meno je - stojí ako pník stromu,

Akoby to zarástlo do zeme.

2uch-Xia

Pozrite sa, nepite surovú vodu

Sused radí.

Jeden pohár, potom ďalší

Andryusha pije späť.

Choď to zistiť, pochop to

Čo sa stalo chlapcovi asi osem rokov?

3uch-Xia

Na večeru prídete o 3 hodiny, -

Povedala mu to jeho matka.

Zamumlal: - Poznám sa,

A ukázal sa o 5.

A čo ty, Andryushenka?

A syn jej priznal:

Keď ťa neposlúchnem

Vyzerám staršie.

Chlapci, máme v triede ľudí ako Andryushka?

Deti:- Nie.

(vstane a hovorí):- Môžem byť ako Andryushka?

Deti: - Egor, buď človek!

Chlapci, aké pravidlá zdvorilosti môžete pomenovať po vypočutí tejto básne? ( nebuď hrubý; nerob problémy, nikoho neurážaj; byť ohľaduplný k ľuďom). A autora A.L.Barta možno nazvať skutočnou osobou? ( Áno; koniec koncov, učí nás, na príklade ostatných detí, byť pozorný k ostatným, počúvať rady našich starších, robiť len dobré skutky).

1 snímka- Tak si prečítajme pravidlá zdvorilosti v zbore.

* Buďte ohľaduplní k ľuďom.

* Nebuď hrubý.

* Nerob druhému problémy a urážku.

Neúctivý prístup k ľuďom je znakom zlej výchovy. Zle vychovaný, nahnevaný, hrubý k rodičom, svojim kamarátom a úplne cudzinci nie sú tam len chlapci, ale aj dievčatá. Vypočujte si báseň „Lyubochka“ od A.L.Bartu a povedzte mi, aký by ste mali byť človek?

4uch-Xia

Kto by nepoznal Lyubochku? Lyubu pozná každý.

Dievčatá na večierku sa zhromaždia v kruhu.

Ako Lyubochka tancuje! Najlepšie zo všetkých priateľov!

Sukňa aj stužka v copu sa točia.

Všetci sa pozerajú na Lyubochku, všetci sú šťastní.

Ale ak prídete do domu Lyubochky,

Tam toto dievča takmer nespoznáte.

Kričí od dverí a na cestách oznámi:

Mám veľa lekcií, nepôjdem na chlieb!

Lyubochka jazdí v električke - neberie lístok.

Odstrčiac lakťom všetkých od seba vykročí dopredu.

Hovorí, že tlačí: - Fíha! Aká tesnosť!

Hovorí starej žene: - Toto sú detské miesta.

No sadni si, - vzdychne si.

Modrá sukňa, stuha vo vrkoči.

Práve to je Lyubochka v celej svojej sláve.

Stáva sa, že dievčatá sú veľmi hrubé

Aj keď sa nemusia nevyhnutne nazývať Lubami.

Chlapci, máme v triede ľudí ako Lyubochka?

Deti:- Nie.

(vstáva a hovorí):- Môžem byť ako Lyubochka?

Deti: - Jegor, buď človek.

Chlapci, aký by ste mali byť? ( buďte pracovití a reagujte; pomáhať deťom, rešpektovať starších; neurážajte ľudí; pomôžte tomu, kto to má ťažké).

2 snímky:- Prečítajme si to v zbore, zapamätajme si to a budeme rovnakí.

* Pomáhajte tým, ktorí to majú ťažké.

* Buďte pracovití a reagujte.

* Rešpektujte svojich starších, pomáhajte malým.

* Neurážajte ľudí slovom ani skutkom.

Vážte si svojich starších, svojich kamarátov. Čo je rešpekt? (benevolentný prístup k osobe). Rešpektovanie osoby znamená:

* buďte pripravení mu pomôcť;

* hovoriť slušne;

* sadnúť si za jeden stôl v triede;

* hrajte spolu o prestávke;

Teraz sa trochu pohráme a zistíme vaše znalosti magických slov. Zamyslite sa nad tým, aký záver je možné vyvodiť? Odpovedáme zborovo.

Hra „Slovník kúzelných slov“.

  1. Aj ľadový blok sa roztopí od slova teplý ... ( Vďaka).
  2. Starý pahýľ sa zazelená, keď počuje ... ( dobrý deň).
  3. Ak už nemôžeš jesť, povieme to mame …(Vďaka).
  4. Chlapec je zdvorilý a vyvinutý, keď sa stretáva …(Ahoj).
  5. Keď vás karhajú za žarty, povedzte ... ( Odpusť mi prosím).
  6. Vo Francúzsku aj v Dánsku sa lúčia ... ( Zbohom).

Aký záver je možné vyvodiť? ( vždy buďte zdvorilí).

Prečítajme si to v zbore. 3 Snímka

* Buďte zdvorilí v slove i skutku.

Chlapci, máme v triede deti, ktoré nevedia čarovné slovíčka?

Deti:- Nie.

(vstane a hovorí):- Môžem byť taký človek?

Deti:- Yegor, buď zdvorilý.

Povedz, zdvorilý človek môže to byť zlé?

Deti:- Nie.

Prečo? (učiť sa odpovede).

Samozrejme, že nie. Napokon, slušnosť je potom skutočná, ak je úprimná, prirodzená, čo znamená, že stojí vedľa láskavosti, dobročinného prístupu k sebe navzájom, ku všetkému živému. Nie nadarmo ruské príslovie hovorí „Je to dobré pre toho, kto má dobré srdce“. Láskavosť predsa pomáha ľuďom žiť.

5uch-Xia

Nie je vôbec ľahké byť láskavý,

Láskavosť nezávisí od rastu.

Láskavosť nezávisí od farby.

Láskavosť nie sú perníky, nie cukríky.

Láskavosť rokmi nestárne,

Láskavosť z chladu vás zahreje.

Ak dobrota svieti ako slnko

Dospelí aj deti sú šťastní.

6uch

Tenké vlákna obiehali Zem

Vlákna rovnobežiek a zelené rieky.

Natiahnite ruku, natiahnite ruku

Teplý slovom, pohladený pohľadom,

Dobrý vtip dokonca topí sneh.

Ponurý človek sa stane láskavým a veselým.

Chlapci, máme v triede nahnevané a hrubé deti?

Deti:- Nie.

(vstáva a hovorí):- Môžem byť taký?

Deti:- Yegor, buď milý človek.

4 snímky:

  • Buď milý.
  • „Zasejte rozumné, milé, večné ...“ - kedysi povedal básnik N.A. Nekrasov. Tieto slová pre vás môžu byť nádherným mottom.
  • Rozdávajte radosť a úsmevy. Poďme sa teraz na seba usmiať a zaspievať nádhernú pieseň od V. Shainského „Úsmev“.

Pieseň „Úsmev“ sa hrá.

Ak chcete konať dobro, musíte ho predovšetkým mať. Každý človek má svoju vlastnú cestu k láskavosti. Nie je nám dané od narodenia, nie je zdedené. Je potrebné usilovne sa snažiť, deň za dňom, kultivovať ju - láskavosť. Láskavosť sa začína láskou k ľuďom. Nadýchnite sa srdcom, nestrácajte radosť z lásky, silu dobra.

5 snímka:

7uch-Xia

Milí ľudia, nič nás neochladí,

A nezabuchnite otvorené dvere.

Budeme láskaví a svet bude láskavejší,

Budeme láskaví a život bude láskavejší.

Vykonajte zázrak, natiahnite ruku.

Je nevyhnutné, aby človek veril v priateľstvo.

Je úžasné, že si po mojom boku

Neznámy pochmúrny človek sa usmial.

Keď ste urobili dobre, užívajte si skutočnosť, že sa druhý človek cíti dobre, pohodlne. "Nehľadajú dobro od dobra," hovorí ruské príslovie. Bolo by pekné naučiť sa úprimne dávať dobrotu bez toho, aby sme očakávali nejaký prospech alebo odpoveď. Ak sa to naučíte, ... skutočný muž.

3. Záverečná časť.

A teraz sa pozrime, ako ste sa naučili a ako veľmi ste si zapamätali pravidlá vychovaného skutočného človeka. Zavolám situáciu a vy určíte, či akcie v nej boli slušné, dobre vychované alebo nie. Ak áno, zdvihnite zelenú kartu, ak nie, zdvihnite červenú. Pracujeme vo dvojiciach.

Hra „Zdvorilý - nezdvorilý“.

  • Hovorte drsné slová.
  • Uraziť malých.
  • Hrajte so svojou malou sestrou alebo bratom.
  • Pozdravte, keď sa stretnete.
  • Zatlačte, neospravedlňujte sa.
  • Pomôžte starším prejsť cez cestu.
  • Zaplatiť za autobusové lístky.
  • Umývajte riad doma, choďte do obchodu.
  • Sťažovanie sa na ostatných.
  • Nevzdávajte sa miesta v autobuse dospelému.
  • Povedz ďakujem".

Dobrá práca, dobre si osvojili pravidlá dobrého chovu. Ale mal by byť skutočný človek iba zdvorilý, láskavý, dobrý? (učiť sa odpovede)

Pamätajte si prácu S.Ya Marshaka „Príbeh neznámeho hrdinu“. O kom je táto práca? (o jednoduchom chlapcovi, ktorý zachránil dievča pri požiari)

Prečo ho autor nazýva hrdinom? (keď uvidel oheň, ponáhľal sa pomôcť úplne neznámemu človeku; zrazu sa objavil a len zmizol, nečakajúc vďačnosť, krásne slová na jeho adresu; nie každý je toho schopný)

Čo môžete povedať o tomto chlapcovi? Čo je on? ( odvážny, odvážny, skromný)

Aký by teda mal byť skutočný človek? Predtým, ako budete letákmi, podčiarknite slová, ktoré charakterizujú skutočnú osobu ( ind. Práca) Vyšetrenie 6 snímka.

Aký si v živote Uveďte príklady svojho aktuálneho činu? (učiť sa odpovede)

Želám každému z vás, aby z vás vyrástol dobrý, slušný, milý a skutočný človek.

7 snímka:

8 štúdia

Kdekoľvek vietor fúka, sú mraky.

Pozdĺž kanála tečie poslušná rieka.

Ale si muž, si silný a odvážny.

Vykonajte svoj osud vlastnými rukami.

Choďte proti vetru, nestojte.

Pochopte, neexistuje jednoduchá cesta.

Teraz neveria zázrakom ako predtým.

Nedúfajte v zázrak, poraďte si osud sami.

V dusení miest v našej nepokojnej dobe

Cítiť dych prírody

Skutočný človek je schopný

Zamilovaný do stavu slobody.

Skutočný človek nie je bohatý na peniaze,

Nevie, ako v nich vidieť idola.

Poklady duše sú jeho neoceniteľným pokladom,

Ktoré nikdy nebudú vzácne.

Skutočný človek vie, ako dávať

A preto sa stáva bohatším.

Skutočný človek sa nenechá odradiť

Riešenie zložitých životných problémov.

Skutočný človek robí iba dobré skutky,

Odmietnutie drobných vášní

Skutočný človek nemôže robiť zlo.

A preto prajem všetkým šťastie.

Chcel by som vedieť váš názor. Ak sa vám hodina hodiny páčila, vzali ste si veľa užitočných vecí, potom kartu zdvihnite srdcom. Ak nie, tak uplakane. A kto zostal ľahostajný k tomu, o čom sme sa rozprávali, je prázdny papier. 8 snímka(malý rozhovor o voľbe).

Chcem vám poďakovať za to, že ste počúvali a snažili sa porozumieť tomu, čo ste počuli, za vašu pomoc. Keď poviem „ďakujem“ ( na tabuli „požehnaj - dávam“), znamená to, že ti zo srdca prajem všetko najlepšie. Skúste ľuďom poďakovať za všetky dobré veci, ktoré pre vás robia. Dúfam, že každý z vás bude skutočným človekom a bude dávať radosť iba svojmu okoliu.

9 snímka:

Triednu hodinu chcem ukončiť slovami veľkého ruského spisovateľa KG Paustovského „Človek musí byť múdry, jednoduchý, spravodlivý, odvážny a láskavý. Až potom má právo niesť tento vysoký titul - muž. “

Použité knihy.

TV Volkova „Veda o tom, ako byť človekom“, Volgograd, 2008. (materiály pre hodiny v triede 1-4 ročníky).

  1. I.V.Persidskaya, G.A.Fonova, N.V. Lobodina a ďalší. Základná škola“, 2007
  2. O. E. Žirenko, E. V. Lapina, T. V. Kiseleva „Som občanom Ruska“ ( cool hodinky o občianskej a vlasteneckej výchove).
  3. S.Ya.Marshak „Príbeh neznámeho hrdinu“ (úryvok).
  4. Ya.L. Barto „Lyubochka“ (úryvok).

Ľudia sa už dlho zamýšľajú nad otázkou „Čo to znamená byť človekom? Čo to znamená dôstojne žiť?“ Populárna múdrosť hovorí: „Žiť nie je to, čo si žil, ale to, čo si urobil.“ Skvelí ľudia sa vždy zamýšľali nad otázkou, čo to znamená byť človekom? Ľudová múdrosť sa po generácie prenáša prostredníctvom prísloví. Napríklad: „Ľuďom sa dá ľahko pomenovať, je to pre nich ťažké“ alebo „Človek je tým, čo zo seba robí“ Aké skutky, aké činy človeka možno nazvať hodným? Aké povahové vlastnosti sú charakteristické pre skutočnú osobu, osobu s veľkým písmenom? Všetky tieto otázky nás nútia zamyslieť sa nad tým, ako žijeme, nad svojimi skutkami a činmi, nad svojimi vzťahmi a vo všeobecnosti nad svojim postojom k svetu okolo nás.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Čo to znamená: „Byť človekom alebo žiť dôstojne.“

Žiť nie je to, čo ste žili, ale čo ste urobili.

Ľudová múdrosť.

Účel: - formovanie porozumenia študentom o kvalitách „prítomnosti“

Človek “, koncept„ dôstojného života “;

Rozvoj schopnosti analyzovať funkcie vašich

Charakterizujte, identifikujte silné a slabé stránky;

Formovanie presvedčenia, že svet záleží na

Naše činy a skutky.

Múdre myšlienky.

Ch. Aitmatov: „Človek je sám sudcom a tvorcom nášho každého dňa“

I. Kant: „Cnosť je schopnosť v súlade s morálnymi zásadami odolávať zlým sklonom a zvíťaziť nad nimi.“

D. London: „Skutočné šťastie človeka je žiť, nie existovať.“

Aristoteles: „Cnosť je vedome zvolený sklad duše v držaní stredu medzi dvoma zlozvykmi, z ktorých jeden je prebytočný a druhý pre nedostatok kvality.“

M. Ficino: „Cnosť je zvláštna štruktúra duše, ktorá vám umožňuje zachovať dôstojnosť vo vzťahu k sebe a k druhým.“

B. Pascal: „Cnosť človeka by sme nemali hodnotiť podľa jeho impulzov, ale podľa jeho každodenných činov.“

Ľudová múdrosť: „Nie je dobrý, kto vyzerá dobre, ale je dobrý, kto je dobrý pre vec“.

Priebeh hodiny.

Niet divu, že príslovie hovorí

Že život nie je poľom, cez ktoré treba prejsť:

Skrýva mnoho ťažkostí,

A nájdite si v nej svoje miesto

Pre človeka to nie je ľahké

Ľudia dlho premýšľali o otázke: „Čo to znamená byť človekom?“ Nie je náhoda, že sa ľudová múdrosť odovzdáva z generácie na generáciu prostredníctvom prísloví: „Je ľahké byť nazývaný mužom - je ťažké byť ním“, „Človek je tým, čo zo seba robí“. Ako porozumiete týmto prísloviam (odpovede študentov).

Skvelí ľudia vždy poskytovali rovnaké definície toho, čo to znamená byť mužom a kým taký muž vo všeobecnosti je. Vypočujte si slová veľkého francúzskeho spisovateľa Victora Huga: „Každý človek má tri postavy: tú, ktorá sa mu pripisuje, tú, ktorú si pripisuje; a nakoniec ten, ktorý je v skutočnosti “.

Otázky pre študentov: - Ako rozumiete slovám V. Huga?

Súhlasíte s touto definíciou?

Koľko máte postáv?

Ruský básnik Nikolaj Zabolotsky napísal tieto riadky:

Človek má dva svety -

Taký, ktorý vytvoril.

Ďalší, ktorý tu máme zo storočia

Tvoríme podľa našich najlepších schopností.

Ako rozumieš týmto slovám?

Každý človek sníva o šťastnej budúcnosti a vidí sa v ňom ako dobrý človek. Nikto sa nechce stať zločincom, zlodejom. Každý chce, aby o ňom ostatní hovorili len dobré veci. Aby ste to urobili, musíte poznať vlastnosti svojho charakteru, silné a slabé stránky a snažiť sa prekonať zlé vlastnosti.

V románe Ch. Aitmatova „Plakha“ sa hovorí: „Človek je sám sudcom a tvorcom nášho každého dňa“. Ako rozumieš týmto slovám? Pokúsme sa aspoň včera analyzovať z pohľadu zodpovednosti, ktorú tento výraz obsahuje.

Otázky. Čo vás robí šťastným zo spôsobu, akým ste strávili včerajšok?

Čo by ste na sebe odsúdili?

Aké kritériá beriete ako základ pri schvaľovaní resp

Odsudzuješ seba?

Preto je chvályhodné to, čo je v prospech ostatných. Čo si myslíte, že je hodné?

Vypočujte si poznámku z novín „ TVNZ“. "V deň voľna sme sa išli so svojim blízkym a potom sme sa rozhodli jazdiť na motorke." Spoza rohu nečakane vyskočilo auto, ktorého vodič bol opitý a nezvládol riadenie. Auto zrazilo Voloďu na motorku a odišlo. Volodya bola celá od krvi. Bála som sa, chcela som pomôcť, ale už bolo neskoro. Začala klopať na všetky domy. Ale nikto neotváral. Hlasovalo sa. Nakoniec jeden vodič zastavil, ale keď videl, že Voloďa je od krvi, povedal: „Auto nie je moje, ale kryty sú nové!“ S týmito slovami odišiel. Volodya zomrel. Potreboval naliehavú pomoc. Sanitka prišla veľmi neskoro.

Chcel by som sa pozrieť do očí tejto starostlivej čistote, ktorá sa bojí seba a svojho oblečenia, ľuďom, ktorí nevedia, čo je to súcit. Auto zrazilo muža. Áno, ale nie účelovo, náhodou, ale títo ľahostajní boli úmyselne zabití. “

Ako sa môžete k tejto situácii vyjadriť. Aké charakterové vlastnosti sa tu veľmi živo prejavujú?

Toto nie je váš najhorší problém

Že ti bola vždy ľahostajnosť

Čo prešlo zázrakmi tohto života,

Že som na nej nepoznal to hlavné, som nenašiel,

Je oveľa hroznejšie, že keď sme prešli touto cestou,

Nikdy ste sa nedokázali pozrieť do seba.

Že si nosil srdce na hrudi ako lakomec,

Nesie prefíkane uzavretú škatuľu.

V cennej keši ste nenašli kľúč

Do bohatstva vlastnej duše neprenikol.

A preto ti život nedal

Nie iskra radosti, svetlo dobra.

Aké desivé v dusnom, pozemskom živote

Nie ako osoba - prejsť cez groovy bábiku.

Aké sú teda povahové vlastnosti vlastné skutočnej osobe? (odpovede študentov).

V.A. Sukhomlinsky („Listy synovi“) a Sh.A. Amonashvili („Listy dcére). Chcem vám prečítať báseň F. Alijeva „Rozhovor s mojím synom“

Ty, môj syn, si musíš pamätať:

Od ktorého hrdzavie aj nový plech železa.

Že vo vlhku leží zbytočný

A nenachádzajú pre neho prácu.

Ľudská duša je mnohokrát ťažšia:

A vo dverách duše a v prasknutí týchto dverí

Plazí sa k nej sto hrdzavín zveri ...

Pamätajte si aspoň tri z nich:

Po prvé, je tu závisť.

Zabiješ ju v zárodku

A učte sa správne

Bez toho, aby ste žiarlivo ocenili ostatných ľudí.

Na počesť ich šťastia, úspechu a slávy.

Druhým je hnev.

Utekajte pred pocitom zla.

Táto láskavosť.

Žite, milujte ostatných,

Posúďte sami, či ste odsúdili iného,

Odpustite tomu druhému, ak ste odpustili sebe.

A tretí je koreňom našich mnohých problémov,

Zabijak všetkých cností v človeku -

Nečinnosť.

A hanebné - navždy

V ľuďoch nebola žiadna neresť a nie je.

Nie v nečinnom vzdychaní na gauči,

A vo sviatok užitočnej práce

Nájdi svoj zmysel ...

Kant povedal: „Žiť dôstojne znamená žiť v súlade s univerzálnymi ľudskými morálnymi hodnotami, s morálnym zákonom v duši.“ Čo je dôležité pre vašu dušu? Aký druh morálne základy vzťahy, aké osobnostné vlastnosti by ste vyzdvihli?

Hra: „Všetko pre dušu“.

Učiteľ vyzýva deti, aby si z improvizovaného koša vybrali kvalitu, ktorá je najdôležitejšia pre morálny zákon jeho duše (hárok, ktorý vytiahne, taktiež vyplní a zaznamená požadovanú vlastnosť). Hre predchádzajú slová:

V tomto malom košíku

Existuje mnoho rôznych vlastností,

Nemôžeme ich všetky spočítať.

Pri výbere sa neponáhľajte:

Vezmite si, čo je dôležité pre dušu.

Vidíte, všetky vlastnosti, ktoré ste pomenovali, sú morálnymi hodnotami človeka. Žiť s týmito hodnotami znamená tiež žiť dôstojne. Zamyslite sa nad tým, ako je dôstojnosť interpretovaná v slovníku Ozhegova: „Dôstojnosť je kategória etiky, ktorá znamená zvláštny morálny postoj človeka k sebe samému a postoj k nemu zo strany spoločnosti, v ktorej sa uznáva hodnota jednotlivca. "

Žijeme v určitom svete. Sme obklopení mnohými Iný ľudia... Líšia sa svojim charakterom, svojim vlastným životné zásady, podľa ich predstáv o zmysle života, o cti, povinnosti a dôstojnosti. Ale ak sú všetci takí odlišní, vyvstáva otázka: je svet voči človeku nepriateľský? (odpovede študentov).

Staroveké podobenstvo.

Učeník sa opýtal derviša:

Majster, je svet voči človeku nepriateľský? Alebo prináša človeku dobro?

Poviem vám podobenstvo o tom, ako svet súvisí s človekom, - povedal učiteľ.

... Dávno - žil veľmi dávno veľký šach... Prikázal postaviť nádherný palác. Bolo tam veľa úžasných vecí. Medzi ďalšie zázraky v paláci patrila sála, v ktorej boli všetky steny, strop, dvere a podlaha zrkadlené. Zrkadlá boli nezvyčajne čisté a návštevník si hneď neuvedomil, že je pred ním zrkadlo - odrážali predmety tak presne. Steny tejto haly boli navyše navrhnuté tak, aby vytvárali ozveny.

Raz do haly vbehol pes a uprostred úžasu zamrzol - zo všetkých strán ho obklopila celá svorka psov. Pes len tak pre istotu vycenil zuby a všetky odrazy odpovedali vecne. Pes vážne vystrašený zúfalo štekal. Ozvena odrážala jej štekot. Pes štekal stále hlasnejšie. Ozvena nezaostávala. Pes sa hnal dopredu a dozadu, hryzal do vzduchu, jeho odrazy sa tiež motali okolo a luskli zubami. Ráno našli sluhovia nešťastného psa bez života, obklopeného miliónmi odleskov mŕtvych psov. V sále nebol nikto, kto by mohol ublížiť.

Teraz vidíte, “dokončil derviš,„ svet sám osebe neprináša ani dobro, ani zlo. Všetko, čo sa deje okolo nás, je len odrazom našich vlastných myšlienok, pocitov, túžob a činov. Svet je veľké zrkadlo.


Účel: podporovať rozšírenie morálnych skúseností študentov o ich znalosti o sebe samom.

Ciele: zamyslieť sa so študentmi nad morálnymi hodnotami: láskavosť, rešpekt, láska. Praktizujte morálnu voľbu vlastného činu. Rozvíjať kognitívne schopnosti, ústna reč, myslenie, pamäť.

Forma: rozhovor s prvkami školenia.

Prípravná fáza: nakreslite s deťmi symboly dobra a zla. Pripravte si príslovia, porekadlá, básne.

Práca so slovníkom : láskavosť, slušnosť.

Hodina hodiny

Dnes to s vami zistíme. Akého človeka možno nazvať dobrým?

Chlapci, čo je to dobrota? (Odpovede detí)

Áno, dobre to všetko je pozitívne, užitočné, dobré.

Pokračujte vo vete: Láskavosť je: (Odpovede detí)

Na záver uvádzame: dobrota je spojená so schopnosťou súcítiť; vzťahy dôvery, spravodlivosti, milosrdenstva, lásky sú považované za dobré; dobro je spojené so schopnosťou súcitu, empatie a reakcie na pocity druhých.

Keď hovoríme: „Dobrý muž“, myslíme tým, že je pripravený pomôcť a nerobiť to pre zisk, nie pre parádu, ale len tak, nezaujato, na príkaz srdca, zo srdca.

Chlapci, z akých slov toto slovo vychádza "dobrý"?

dobrosrdečnosť, dobrosrdečnosť, dobré susedstvo, svedomitosť, poctivosť.

V každom ľudskom osude je veľa zla. A povedia len milé slovo, A je to jednoduchšie pre vaše srdce. M. Shekhter

Často si hovoríme: „Želám ti všetko najlepšie“, „Želám ti veľa šťastia a šťastia“ - to nie sú len pekné slová, zdvorilosť, týmito slovami vyjadrujeme svoj postoj k človeku, pozdvihneme jeho náladu a príp. zlepšiť zdravie a pohodu.

Je možné byť vôbec láskavý bez toho, aby ste akýmkoľvek spôsobom prejavovali láskavosť?

Môžete prinútiť človeka, aby bol láskavý? Myslíte si, že odpustenie je začiatkom láskavého zaobchádzania s ľuďmi?

Každý z nás pravdepodobne musel uraziť ostatných. Je dobré, ak potom človek robí pokánie, svedomie ho mučí a obviňuje sa.

Musíte byť schopný používať frázy: - Prosím, neuraz sa: - Hanbím sa: - Cítim sa previnilo: - Nechcel som ťa uraziť: - Prosím, odpusť mi: - Nehnevaj sa, ak môžeš :

Je mi to veľmi ľúto:

Ako môžeš odpustiť? Môžete použiť nasledujúce frázy:

A odpusť mi: - Je to v poriadku: - Nie je to tvoja chyba: - Nehnevám sa: - Nestojí to za ospravedlnenie:

Chlapci, a máte pocit, že toho človeka poteší, keď sa ospravedlníte, a cítite sa dobre, pretože voči vám neprechovávali zášť.

Odpustil si iným? A urobili správnu vec.

Cvičenie 1.

Čo môžete požiadať o odpustenie?

  • u učiteľa?
  • od tvojich rodičov?

Popros o odpustenie Predstavte si, že váš násilník je v kritickej situácii, nikto okrem vás mu nemôže pomôcť. - Čo budeš robiť?

Je dobré, ak je v blízkosti osoba, ktorá je pripravená počúvať, utešovať, pomáhať, povzbudzovať. Toto je osoba, ktorá empatizuje, sympatizuje, sympatizuje. „Súcitný a priateľ“ - taká výzva priateľom bola v Rusku prijatá v XIV. Je to typ človeka, ktorý je súcitný, empatický a empatický. Každý potrebuje takýchto ľudí.

Ako slnko ohrieva človeka láskavými slovami schválenia:

Neboj sa:

Všetko bude v poriadku:

Mám z teba radosť:

Ako vám vyhovuje vaša nová bunda:

Máš nádherný úsmev:

Takíto ľudia sú skutoční „slniečka“.

Úloha 2

Pozrime sa, či ste schopní byť dobrými priateľmi.

Keď zistíte, že váš priateľ má problémy, prídete na pomoc? Akými slovami ho môžeš rozveseliť?

Keď príde vaša kamarátka v novom oblečení, čo poviete, či jej outfit pristane?

Stretol priateľov. Akými slovami vyjadrujete radosť zo stretnutia? Pýtate sa svojich priateľov, ako sa majú?

Ak by sa niečo stalo v rodine priateľa, ako by ste prejavili sústrasť svojmu priateľovi?

Ak váš priateľ nie je šťastný a vy poznáte dôvod jeho smútku, ako sa správate?

Nešetrite láskavými slovami, neskrývajte svoju náklonnosť k ľuďom. A vy pocítite vzájomnú dobrotivosť priateľov, príbuzných a známych.

Aukcia zdvorilých slov

Zavolanie slov na pozdrav, zbohom atď. Ten, kto ako posledný zavolá zdvorilé slovo, dostane od chlapcov taktovku komplimentov (vzhľad, schopnosti, charakter atď.)

Vysvetlite význam prísloví:

Milé slovo pre muža, ktorý prší v suchu.

Pomoc pre láskavého človeka nie je strata.

Nehľadajte krásu, hľadajte láskavosť.

Urobme si poznámku pre človeka, ktorý chce konať dobro, ale nevie ako.

Skúste v ľuďoch vidieť v prvom rade dobrých, milých.

Buďte láskaví k ľuďom.

Učte sa dobre od dobra.

Nebojte sa ponúknuť svoju pomoc tým, ktorí to potrebujú, pomôcť ľuďom v ťažkostiach, slabým, chorým.

Bez spôsobenia škody sa stanete láskavejším.

Chlapi, čo je zlo?

Zlo je proti dobru - to je všetko, čo ničí dušu človeka.

Zlo je vojna, zrada, závisť a chamtivosť, hrubosť a ľahostajnosť, podvod a opilosť, drogová závislosť.

Zlé je, keď silný uráža slabých, keď tyran uráža ľudí, mladší nerešpektuje starších, úradník vymáha úplatok a dospelí sa nestarajú o deti.

Je potrebné súdiť (hodnotiť) človeka podľa jeho skutkov “!

Tisíckrát môžete povedať, že vám je ľúto starších a nikdy nedáte prednosť staršiemu človeku v doprave, starajte sa slovom o prírodu, bez toho, aby ste si všimli odpadkový kôš.

Môže byť šťastný človek, ktorý prináša utrpenie iným ľuďom?

Takto o tom hovorili starovekí:

- „Žiadny zlý človek nie je šťastný“

- „Život zlí ľudia plný úzkosti “

Aké sú dobro a zlo? ( Práca s kresbami - symbolmi dobra a zla)

Človek je človek, aby ľudia dokázali oceniť dobré a láskavé skutky.

Dobrých ľudí je oveľa viac a ľudia budú schopní oceniť vaše dobré skutky.

Záver: Dobrý človek je: milý, dobrotivý, svedomitý, slušný. Vie, ako reagovať na pocity ostatných, rešpektujúceho a zdvorilého človeka.

Hodina hodiny „Úspešný človek. Kto je on?"

Cieľ: zoznámiť študentov s pojmom úspech, úspešný človek; odhaliť vlastnosti nevyhnutné pre úspešného človeka.

Úlohy:

Podpora túžby po sebazdokonaľovaní, oddanosti, sebarealizácie.

Tvorenie

regulačné EIA: etapy realizácie vyučovacej hodiny;

kognitívne UUD: práca s informáciami prijatými počas konverzácie, získavanie užitočných informácií z nich, na realizáciu obrazu úspešného človeka;

osobné UUD: schopnosti samovzdelávania a samoorganizácie;

komunikatívny: schopnosť počuť a ​​počúvať, viesť diskusiu, vyvodiť závery a závery.

Typ lekcie: okrúhly stôl.

Hodina hodiny

Dobrý deň!

Som rád, že vás všetkých môžem privítať.

Máte nejaké koníčky? Povedzte nám o nich.

Boli ste vo svojom podnikaní úspešní?

Odpovede detí.

Čo je úspech? Slovo úspech spájam so slovom šťastie. A šťastie je vždy slnko, teplo, starostlivosť. Preto bude náš slovný úspech v podobe slnka, z ktorého budú vychádzať lúče.

Aké slová spájate s týmto slovom?

Víťazstvo

Šťastie

Úspech

Rozhodnosť

Ambicióznosť

Rýchlosť

Húževnatosť

Cieľavedomosť

Zodpovednosť

DOBRÍ MUŽI!

Hovorili sme o tom, čo je úspech. Identifikoval zložky úspechu. Ak má človek všetky tieto vlastnosti, potom čo je to za človeka?

Odpovede detí.

Dobre! Dobre!

Téma našej hodiny je „Úspešný človek. Aký je? "

Teraz si pozrieme videoklip a odpovieme si na otázku: Aký je úspešný človek?

Roshal

Videli ste tu úspešného človeka?

Vidíte túto osobu prvýkrát alebo už ste o nej počuli?

Aké vlastnosti má?

Odpovede detí

Dosiahol tento úspech ľahko?

Môžete vymenovať ľudí z vášho okolia, ktorí dosiahli úspech?

Odpovede študentov.

Úspech je pre každého človeka iný a to, čo je pre jedného znakom úspechu, nemusí pre druhého znamenať úspech. Všetko vo vašich rukách.

Video „Všetko je vo vašich rukách“.

Súhlasíte s týmto tvrdením?

Odpovede detí

Myslíte si, že všetko závisí od vás?

Chcete byť úspešní?

Postavme sa do kruhu a vytvorme si obraz úspešného človeka.

Začnem ako prvý a spolužiakom vyjadríte svoje priania z rovnakej frázy ako ja, čím sa zvýši kvalita úspešného človeka.

Aby ste boli úspešní, želám vám, aby ste boli šťastní ...

Takže sme dostali slnko úspešného človeka.

PRÁCA A VÍRA - TOTO JE VAŠA BRNICA

A NEBOJTE SA ŽIADNYCH ÚLOH

Rovnaký spoľahlivý spôsob úspechu

SPÔSOB PÁDU, SKÚŠOK A ZÁVAD!

Veľmi by som chcel, aby ste boli v tomto živote úspešnými ľuďmi!

VEĽKÉ VĎAKA, Chlapi, za milý a častý rozhovor!

Introspekcia

Cieľ triedny čas: zoznámiť študentov s pojmom úspech, úspešný človek; odhaliť vlastnosti nevyhnutné pre úspešného človeka.

Na začiatku hodiny v triede bola položená problematická otázka, na ktorú deti odpovedali.

(ľahko, pomaly, intenzívne, s niečou pomocou, nezávisle).

Ďalším krokom bolo sledovanie videoklipu o Roshalovi, podľa toho, čo videli, študenti odpovedali na otázku, ktorú som položil.

Ďalšou fázou je rozhovor o ľuďoch z prostredia študentov, ktorí dosiahli úspech.

Počas rozhovoru sme prišli s formulkou „VŠETKO JE VO VAŠICH RUKÁCH“.

Prešli sme na video podľa známeho podobenstva.

Triednu hodinu sme ukončili reflexiou pomocou tréningových prvkov.

V triede vládla priaznivá atmosféra, deti sú priateľské, aktívne, úprimné.

Stanovené ciele sa podarilo dosiahnuť.