Hodina charitatívnej triedy. Triedna hodina „rob dobro“. Otázky pre skupinovú diskusiu

Triedna hodina

"Na ceste dobra"

Ciele a ciele:

formovať morálne vlastnosti, rozvíjať u detí zmysel pre kamarátstvo, vzájomnú pomoc;

predstaviť pojem charita, ukázať jej úlohu v histórii a modernej spoločnosti;

rozširovať obzory, dopĺňať slovnú zásobu žiakov.
Vybavenie : plagát "kvet láskavosti"; Ozhegovov výkladový slovník; nahrávanie piesne Y. Entina a M. Minkova „Cesta dobra“, hudobné centrum.

Priebeh udalosti:
učiteľ:

Dnes si povieme niečo o kvalite, bez ktorej sa človek nedá nazvať človekom.

Toto slovo je vážne
Hlavná vec, dôležitá vec,
Čo to znamená
Je to veľmi potrebné pre každého.

Má starostlivosť a náklonnosť,
Teplo a láska.
V ňom ašpirácia
Príďte na pomoc

Znova a znova.

Táto kvalita
V srdci mnohých životov
A o bolesti iných
Nedovolí vám zabudnúť.

A je to dôležitejšie
Než krása tváre.
Hádajte, čo to je?
Láskavosť sŕdc!

O akej kvalite hovoríme? Áno, dnes budeme hovoriť o láskavosti.

Láskavosť... Láskavosť... Čo je to? Pozrime sa do Ozhegovovho vysvetľujúceho slovníka:

Dobre - všetko je pozitívne, dobré, užitočné.

láskavosť - ústretovosť, súcit, priateľský prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým.

Táto ľudská vlastnosť bola v každej dobe vysoko cenená a stáročiami sa rozvíjala s cieľom uľahčiť všetkým život, vzájomnú komunikáciu, aby táto komunikácia prinášala radosť. Tu je niekoľko výrokov o láskavosti vynikajúcich ľudí.(Čítajú študenti)
"Laskavosť je úžasná vec. Zbližuje vás ako nič iné. Láskavosť nás zbavuje osamelosti, duševných zranení a nevítaných krívd." (dramatik V. Rozov).

"Nič nás nestojí tak lacné alebo cennejšie ako zdvorilosť a láskavosť." (Miguel Cervantes)
"Laskavosť, toto je vlastnosť, ktorú chcem získať viac ako ktokoľvek iný." (Lev Tolstoy)
"Skutočná láskavosť spočíva v dobrom zaobchádzaní s ľuďmi." (Jean-Jacques Rousseau)
Spomeňme si na príslovia a porekadlá o láskavosti.

(Žiaci vymenúvajú príslovia a porekadlá, ktoré si vopred zapamätali. Niektoré príslovia sú napísané na tabuľu, žiaci vysvetľujú ich význam.)

Niet dobrého mena bez dobrých skutkov.
Život je daný za dobré skutky.
Dobré slovo postaví dom, zlé slovo dom zničí.
Nehľadajú dobro.
Milé slovo je polovica šťastia.
Zle je tomu, kto nikomu neprospieva.
Dobrý skutok je cennejší ako bohatstvo.
Roky berú krásu, láskavosť neuberá.

Z nejakého dôvodu sa v našej dobe ľudia hanbia byť láskaví. Naozaj moderný človek nepotrebuje súcit, empatiu, pozornosť, dobroprajnosť?

študent: Uctievajme láskavosť!
Žime s myšlienkou na láskavosť:
Všetko v modrej a hviezdnej kráse
Pozemok je dobrý. Dáva nám chlieb
Živá voda a kvitnúce stromy.
Pod touto večne nepokojnou oblohou
Poďme bojovať za láskavosť!
Básnik A. Čepurov

učiteľ: A koľko slov sa tvorí zo slova dobre!

Plagát zobrazuje „kvet láskavosti“, na jeho lupeňoch sú napísané slová, deti ich čítajú a vysvetľujú význam.

Aký človek môže byť láskavý?
(Dobrým človekom môže byť len ten, kto je k ľuďom vždy benevolentný, kto nemyslí len na seba, ale aj na druhých. Láskavý človek vždy berie ohľad na záujmy iných ľudí.)
- Myslíte si, že je ľahké byť skutočne láskavý? Aké pravidlá láskavosti musíte dodržiavať, aby ste boli láskaví? (Milovať ľudí známych aj neznámych, povzbudzovať druhých k dobrým vzťahom, robiť dobro pre blízkych, priateľov, nezávidieť, neškodiť, byť drzý atď.)
- Kde a ako prejavujete láskavosť? Uveďte príklady z vlastného života, keď ste niečo dobré urobili druhému nezištne, nie pre odmenu. Aký dobrý skutok ste vo svojom živote urobili, aby ste boli šťastní vy a ľudia okolo vás?(Odpovede detí)
Študent : V ceste ležalo poleno,
Cestovateľom to prekážalo.
Jeden povedal: "Nie je to dobré."
Povedal, a vedz, že išiel.
Druhý sa pozrel a potom si vzdychol,
A prekročil poleno.
A tretí cestovateľ mlčal.
Vyzeral ako chorľavý a malý.
Mlčky si vyzliekol baranicu
A odstráňte poleno na stranu.
učiteľ: - Kričať o svojich dobrých skutkoch sa neoplatí, pretože ako hovorí príslovie: "Kto je skutočne dobrý, koná dobro v tichosti."
- Láskavý človek pomáha nielen ľuďom, pomáha všetkým okolo seba: vtákom, zvieratám, rastlinám. Naučiť sa byť skutočne láskavý je ťažké. Cesta k láskavosti nie je jednoduchá, na človeka čakajú vzostupy a pády, zlo aj dobro. Každý človek, veľký aj malý, má svoju vlastnú cestu k láskavosti.

Teraz vám prečítam úryvky z dvoch príbehov. Pozorne načúvať.
1. Študent, ktorý sa vracal zo školy, videl, ako stará žena, ktorá položila na lavicu ťažkú ​​tašku, nemôže lapať po dychu. Oslovil ju a ponúkol svoje služby. Pomáhal niesť náklad, hoci nebol na ceste.
Nabudúce, keď sa ponáhľal do školy, uvidel na križovatke starého muža, ktorý sa neodvážil prejsť cez ulicu. Chlapec k nemu podišiel, vzal ho za ruku a odviedol na druhú stranu ulice. Len čo sa mu starec chystal poďakovať, chlapec pri ňom nebol.
2 ... Keď stará žena - suseda požiadala chlapca, aby jej kúpil mlieko v obchode, súhlasil, ale povedal, že sa mu má za to poďakovať.
- Analyzujte tieto situácie a povedzte mi, prečo boli vykonané dobré skutky? Čo by ste robili, keby ste boli chlapci?

A kde dobro vždy zvíťazí nad zlom? Samozrejme v rozprávkach.Mnoho spisovateľov sa vo svojej práci obracia na tému láskavosť, láskavosť.

Ktorá z nich je šťastnejšia, prečo? Dokázať to.

Aké slová môžete použiť na opis slnka? Môžete ho nazvať láskavým?

Povedali ste, že ak je človek k druhým láskavý a štedrý ako slniečko v rozprávke, tak často viac získa ako stratí. Preto sa bohatí ľudia dlho venovali charitatívnej práci. Pozrime sa ešte raz do slovníka.

Dobročinnosť -poskytovanie materiálnej pomoci chudobným z milosrdenstva.
Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou činnosti obchodníkov je charita. Štedré dary pre verejné potreby, pre rozvoj kultúry a školstva, pre potreby cirkvi a zdravotníctva, starostlivosť o siroty, zdravotne postihnutých ľudí, bezdomovcov, väzňov a iné kategórie znevýhodneného obyvateľstva – to všetko bola spoločná výdavková položka. pre ruských obchodníkov.

Bolo bežné stavať budovy na náklady jedného obchodníka alebo všetkých farníkov. Napríklad stavba katedrály Najsvätejšej Trojice, ktorá trvala viac ako pol storočia. Zoznam darcov na výstavbu a obnovu katedrály zahŕňal väčšinu tomských obchodníkov: F.S. Tolkačev, P.V. Michajlov, D. I. Tetskov, N. E. Filimonov, A.M. Serebrennikov, N.I. Vereshchagin a mnoho ďalších. Ale aj medzi nimi Z.M. Cibulského. Jeho dar bol 150 000 rubľov.

Ďalším dôvodom dobročinnosti tomských obchodníkov boli potreby verejného vzdelávania, starostlivosti o siroty a deti chudobných rodičov. Obchodníci darovali školám a vysokým školám peniaze, stavebný materiál, budovy, knihy. I.A. Erenev. Staval na zaozerskom predmestí, kde mal garbiarne, dve školy a bol v nich čestným opatrovníkom, teda všetky výdavky bral na seba.

Aktivity obchodníka Piotra Ivanoviča Makushina, ktorý spolu so svojím spoločníkom obchodníkom V.V. Michajlov otvoril prvé kníhkupectvo na Sibíri 19. februára 1873 - na výročie zrušenia nevoľníctva v Rusku. Následne P.I. Makushin začal predávať nielen knihy, ale aj papiernictvo, v roku 1880 bol otvorený hudobný obchod, takmer všetky školy a telocvične provincie Tomsk sa stali klientmi obchodného domu. Makushin sa zaoberal vydávaním „Sibirskaya Gazeta“ Na rozdiel od „Tomského provinčného vestníka“, „Sibirskaya Gazeta“ publikovala správy zo Sibíri a Tomska, analytické, publicistické články, eseje, fejtóny. Niekedy materiály obsahovali kritiku Tomských úradov, čo sa stalo dôvodom pre zatvorenie novín v roku 1888. Keď noviny začali opäť vychádzať, ale pod novým názvom „Sibírsky život“, obyvatelia Tomska sa o ne zaujímali niekoľko desaťročí. .

Skrášľovanie miest a zdravotná starostlivosť sú ďalšou oblasťou charitatívnych snáh. Zo súkromných a verejných prostriedkov sa stavali nemocnice, parky a záhrady, dláždili sa ulice a stavali mosty. V Tomsku je baník zlata Ivan Dmitrievich Astašev známy svojou dobročinnosťou. Od roku 1844 viedol Tomský sirotinec. Keď sa Astashev stal milionárom, postavil jeden z prvých kamenných domov v Tomsku, ktorý je stále dominantou Tomska (toto je budova Múzea miestnej tradície).

Obchodník Evgraf Ivanovič Korolev je známy tým, že postavil prvú kamennú divadelnú budovu v Tomsku na moskovskej diaľnici, pomáhal aj pri výstavbe niekoľkých tomských kostolov, na vlastné náklady otvoril a udržiaval sirotinec, pravidelne daroval peniaze na školu. vzdelanie. Dobročinné aktivity obchodníka boli ocenené štátnymi vyznamenaniami. Keď EI Korolev v roku 1900 zomrel, jeden zoznam jeho činov v prospech mesta zabral celý novinový stĺpec.

Ďalší veľký dar pre potreby mesta venoval S.S. Valgusov. Dostal povolenie postaviť bezplatnú budovu knižnice v Tomsku. Dary od S.S. Valgusová bola na rovnakej úrovni ako dary od iných sibírskych obchodníkov, ktorí sami nevedeli získať dobré vzdelanie, oceňovali a milovali knižný obchod, snažili sa rozširovať vedomosti a stimulovať písanie nových kníh.

Tomskí obchodníci neprešli okolo „Spoločnosti na podporu fyzického rozvoja“ vytvorenej v Tomsku na konci 19. storočia. V Petukhovskej záhrade spolok zriadil v zime klzisko, v lete ihriská pre deti a dospelých, prijali inštruktora na hry vo Filipi, v záhrade položili chodníky pre cyklistov a upravili kúpele s plaveckou školou. rieka. Spolok vykonával aj ďalšie aktivity spojené s veľkými výdavkami, z ktorých niektoré získaval darmi od tomských obchodníkov.

Požiare, záplavy a iné prírodné katastrofy sa v Tomsku a iných mestách na Sibíri vyskytovali pomerne často. Obyvateľstvo zostalo bez domova a bez potrebného majetku a obchodníci svojimi darmi pomáhali ľuďom postaviť sa na nohy. Napríklad 25. apríla 1882 vypukol požiar v Tomsku a v Zaozerye zhoreli tri bloky domov. Na druhý deň, 26. apríla, vypukol požiar v centrálnej časti mesta, na Sands. Ako prví na katastrofu zareagovali bratia Koroljovci, ktorí odovzdali rade 500 rubľov, aby ich rozdelili najchudobnejším obyvateľom mesta, ktorí utrpeli požiar, a tiež darovali 150 rubľov na prenájom koňa so sudom. voda do ohňa. Následne sa okruh darcov na pomoc obetiam tohto požiaru rozšíril a množstvo darov mnohonásobne vzrástlo.

Napokon, Sibírčanom neboli cudzie ani vlastenecké dary. V rokoch dvoch najťažších vojen pre Rusko 19. storočia (vlastenecká vojna v roku 1812 a krymská vojna v rokoch 1853-1855) sa na Sibíri zbierali finančné prostriedky na boj proti nepriateľskej invázii.

Zoznamy darcov a darcov sa dajú dlho rozširovať a nájdete medzi nimi celkom vzácne a originálne iniciatívy. Takže obchodník A. Kukhterin v roku 1892 vybavil expedíciu profesora Tomskej univerzity S.I. Zalesskyho s cieľom študovať liečivé vlastnosti Karačinského jazera v Kainskom okrese a ďalší rok expedíciu toho istého profesora financoval E. Korolev.

Starostlivosť mestskej rady o obchodníkov známych svojou dobročinnosťou bola dojímavá. Z rozhodnutia dumy boli ich portréty zavesené v budove mestskej dumy, vo verejnej banke, vo vzdelávacích inštitúciách nimi zriadených, boli po nich pomenované vzdelávacie inštitúcie a mestské ulice.


študent: Keď na svahoch večnej márnivosti
Budeš unavený z utekania pred zlyhaniami,
Veďte svoje kroky po ceste láskavosti
A pomôžte niekomu nájsť radosť.
Bez ohľadu na to, ako život letí - neľutuj svoje dni,
Urobte dobrý skutok pre šťastie ľudí.
Aby srdce horelo a netlelo v tme,
Urob dobrý skutok - tak žijeme na zemi.

Dnes v Tomsku, podobne ako v iných mestách, existujú rôzne nadácie, ktoré podporujú tradíciu dobročinnosti. Nadácia Aleny Petrovej napríklad v roku 2011 vyzbierala viac ako 10 miliónov rubľov, ktoré budú vynaložené na nákup liekov, hygienických potrieb, hračiek, písacích potrieb pre choré deti; organizovanie sviatkov a propagačných akcií; zariadení, opravy a údržby Rehabilitačného strediska, ako aj na pomoc všetkým deťom v núdzi. V novembri sa v našom regióne pod záštitou guvernéra Viktora Kressa uskutočnila Dekáda dobročinnosti. V rámci Dekády dobročinnosti sa uskutočnili koncerty pre veteránov „Daruj úsmev“, kampane „Od rodiny k rodine“ na zbieranie vecí pre rodiny s nízkymi príjmami a organizovali sa razie na pomoc osamelým a starším ľuďom. V Seversku sa konala akcia „Pomôžte malým“ na zber hračiek pre deti, ktoré opustili rodičia. Rozbehla sa tu aj akcia „Nový rok vojaka“ na zbieranie novoročných darčekov pre vojakov. Vo všetkých školách kraja prebiehali tematické otvorené hodiny, celomestskí vládcovia, súťaže kresieb, esejí, plagátov o láskavosti a milosrdenstve. Okrem toho vychádzali špeciálne vydania novín a rozhlasových relácií, v školských knižniciach sa organizovali športové hry, festivaly národných kultúr a výstavy.

A náš rozhovor by som rád ukončil nádhernou piesňou Yu.Entina a M. Minkova

"Cesta láskavosti". (deti spievajú pieseň)
Opýtajte sa prísneho života:
Ktorou cestou ísť
Kde je na svete biela
Vyraziť ráno?
Nasledujte slnko
Aj keď táto cesta je neznáma
Choď, môj priateľ vždy choď
Na ceste dobra!

Zabudnite na starosti
Pády a vzostupy.
Nefňukaj, keď osud vedie
Ty nie si ako sestra.
Ale ak je to zlé s priateľom,
Neverte v zázrak...
Ponáhľaj sa k nemu, vždy choď
Na ceste dobra!

Ach, koľko bude iných
Pochybnosti a pokušenia!
Nezabudnite, že tento život je
Nie detská hra.
Zažeň pokušenia
Naučte sa nevyslovený zákon:
Choď, môj priateľ vždy choď
Na ceste dobra!


Literatúra:

  1. "Učiteľská dielňa", autori L.A. Obukhov, N.A. Lemyaskin, Moskva "Vako", 2008.
  2. Referenčná kniha triedneho učiteľa, autora N.I. Derekleeva. Moskva "Waco", 2009
  3. Boli použité informácie z internetu:

Aplikácie:

  1. Gianni Rodari "Slnko a oblak"

Slnko sa veselo a hrdo kotúľalo po oblohe na svojom ohnivom voze a štedro rozhadzovalo svoje lúče – na všetky strany!

A všetci sa bavili. Len oblak sa hneval a mrmlal na slnku. A niet sa čomu čudovať – mala burácajúcu náladu.

- Ty si márnotratník! - zamračil sa oblak. - Deravé ruky! Hoď, hádž svoje trámy! Pozrime sa, čo vám zostáva!

A vo vinohradoch každá bobuľka zachytávala slnečné lúče a radovala sa z nich. A nebolo tam ani steblo trávy, ani pavúka, ani kvet, nebola tam ani taká kvapka vody, ktorá by sa nepokúsila získať svoj kúsok slnka.

- No, stále utrácajúci! - mrak neustúpil. - Utratil svoje bohatstvo! Uvidíte, ako sa vám poďakujú, keď si nebudete mať čo vziať!

Slnko sa stále veselo kotúľalo po oblohe a v miliónoch rozdávali svoje lúče miliardy. Keď ich spočítalo, kým vstúpilo, ukázalo sa, že všetko bolo na svojom mieste – pozri, každý z nich!

Keď sa o tom dozvedel, bol oblak taký prekvapený, že sa okamžite rozpadol ako krúpy. A slnko veselo špliechalo do mora.

2. Básničky a pesničky, ktoré je možné použiť počas vyučovacej hodiny.

"Laskavosť" (text N. Tulupová, hudba I. Luchenok).


Láskavosť nezávisí od rastu,
Láskavosť nezávisí od farby.
Láskavosť nie je perník, nie cukrík.
Refrén: Len musíš, musíš byť láskavý
A v problémoch nezabúdajte jeden na druhého.
A Zem sa bude otáčať rýchlejšie,
Ak sme k vám láskaví.
Vôbec nie je ľahké byť láskavý,
Láskavosť nezávisí od rastu,
Láskavosť prináša ľuďom radosť
A na oplátku nevyžaduje odmenu.
Láskavosť rokmi nestarne,
Láskavosť z chladu vás zahreje.
Láskavosť žiari ako slnko.
Dospelí aj deti sú šťastní.

L. Tatyanicheva
Neprichádza lacno
Šťastie na ťažkých cestách.
Čo dobré si urobil
Ako ste pomáhali ľuďom?
Toto opatrenie sa meria
Všetky pozemské práce
Možno mu vyrástol strom
Alebo vyčistili rybníky?
Staviate raketu?
Vodná elektráreň? Dom?
Otepľovanie planéty
Svojou pokojnou prácou?
Alebo pod snehovým popraškom
Zachrániť niekomu život?
Robiť ľuďom dobro -
Buďte sami milí.

Nezostávajte ľahostajne bokom
Keď má niekto problémy.
Musíte sa ponáhľať na záchranu
Každú chvíľu, vždy.

A ak niekedy niekto
Váš úsmev vám pomôže
Si šťastný v ten deň?
Nežilo sa nadarmo,
Že ste roky nežili nadarmo!


Triedna hodina

Téma: „Srdcia sa otvoria navždy »

Ciele: formovať morálne vlastnosti, rozvíjať u detí zmysel pre kamarátstvo, vzájomnú pomoc; pokračovať v oboznamovaní sa s pojmom charita, ukázať jej úlohu v histórii a modernej spoločnosti; prebudiťu detí túžba poskytnúť všetku možnú pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Vek študentov: 2. ročník, 8 rokov

Miera zapojenia sa do charity: počuli o charite a zúčastnili sa

Vybavenie skrine: plátno, počítač, elektronická prezentácia, kresba svetlých a čiernych srdiečok, hárky papiera A-4 podľa počtu žiakov, ceruzky, perá, nožnice, kartičky so zadaniami pre skupinovú prácu.

Scenár školskej hodiny

1. Organizačný moment .

Chlapci, povedzte mi, čo môže byť mäkšie ako vankúš? (odpovede študentov)

Toto sú naše ruky, dlane.

2. Motivácia

Dlaň, ruka, dolon – tak sa za starých čias volala vnútorná strana ruky. S dlaňou sa spája veľa prísloví a porekadiel.

"Dlaň je ľahká - priateľstvo je silné." ako tomu rozumieš? (odpovede študentov)

Čo teda naše ruky dokážu? (odpovede študentov)

Naše ruky sú súčasťou živej prírody, čo znamená, že naše ruky sú schopné sadiť kvety, kŕmiť zvieratá.

Snímka 2

Ruský spisovateľ Lev Kassil povedal: „Každý môže, každý môže, ľudské ruky zvládnu všetko. Len ich treba zvyknúť na dobrú prácu, aby si človek vážil prácu svojich rúk a prácu inej osoby."

3. Stanovenie cieľov

O čom sa bude diskutovať, teraz zistíte pomocou nápovedy.

2 študentky čítajú báseň

Si dobrý! Dobrý som ja!

Dobrá je celá naša Zem!

Dobrá je dovolenka v rodine,

Dobrá je pieseň jari,

Dobrá je radosť z mora a smiech,

Dobré je úžasné ako leto!

Keď sú mama a otec blízko - vitajte!

A ľudia chodia, usmievajú sa v metre,

Vo všeobecnosti je dobré niečo také,

Čo sa niekedy nedá vysvetliť!

Takže hádajte, o čom sa bude diskutovať v našej lekcii? (Odpovede detí)

Dnes si povieme, akú dobrotu dokážu naše ruky.

4. Hlavná časť

Vypočujte si úryvok z básne „Žobrák“ od ruského básnika Jakova Polonského.

Poznal som žobráka: ako tieň,

Ráno to bývalo celý deň

Starec sa zatúlal pod okná

A prosil o almužnu;

Ale všetko, čo som nazbieral za deň

Býval, do súmraku rozdával

Chorý, zmrzačený a slepý

Tak chudobný ako on sám.

Chlapci, čo môžete povedať o tejto osobe?

Akú ľudskú vlastnosť má tento starý muž?

(láskavosť, ústretovosť, milosrdenstvo, nezištnosť, dobročinnosť).

(Slová sú zavesené na jasnom srdci)

Snímka 3

Teraz si vypočujte ďalší úryvok z básne veľkého ruského básnika Michaila Lermontova s ​​rovnakým názvom „Žobrák“.

Pri bránach svätcovho kláštora

Stál a žobral

Chudák je vyschnutý, trochu živý

Od radosti, smädu a utrpenia.

Požiadal len o kúsok chleba,

A pohľad ukázal živé muky,

A niekto položil kameň

Do jeho natiahnutej ruky

Aký je pocit z tejto básne?

(Ľahostajnosť, krutosť, hnev, klamstvo, chamtivosť, bezcitnosť duše)

Slová sú zavesené v čiernom srdci.

Žiaľ, aj takí ľudia sú, ale našou úlohou je odlíšiť sa. Ale čo tieto zlozvyky, ak existujú? (Odpovede detí)

Áno, treba ich zničiť, bojovať s nimi.

Chlapci, roztrhnime tieto slová a zahoďme ich. V našom živote nemajú miesto.

Populárna múdrosť hovorí: "Najhoršie je mať príležitosť nechtiť robiť dobro niekomu, kto to potrebuje."

Za starých čias sa dobré skutky nazývali „dobré“, preto nové slovo „charita“

V našej Doneckej ľudovej republike ožívajú také zabudnuté pojmy ako „láskavosť“, „milosrdenstvo“, „charita“.

Koľko ľudí vie, čo je to charita? (odpovede detí)

Snímka 4

Dobročinnosť- to sú akcie a skutky smerujúce k verejnému prospechu, len tak.

Kto môže byť dobrodincom? (Odpovede detí)

Mnohé organizácie, jednotliví občania vykonávajú skutky milosrdenstva vo vzťahu k deťom z detských domovov, ľuďom so zdravotným postihnutím, ľuďom v starobe. Lebo si pripomeňme, čo sa v našej republike urobilo:Snímka 5

rampy boli inštalované v blízkosti obchodov, lekární a rôznych organizácií.

Pre zdravotne postihnutých, deti v detských domovoch sa organizujú rôzne výlety, dovolenky, stretnutia a pod.

organizuje sa zbierka peňazí na pomoc chorým ľuďom. Starší aj mladí darujú peniaze, koľko môžu. A mnoho ľudí už dostalo lekársku pomoc.

Kedy ľudia začali robiť charitu? (Odpovede detí)

5. Príbeh o úlohe dobročinnosti v histórii a modernej spoločnosti

Charitatívne aktivity majú dlhú históriu:

Veľkovojvoda Jaroslav Vladimirovič založil na vlastné náklady školu pre siroty.Snímka 6

Cár Ivan Hrozný vydal zákony o pomoci tým, ktorí to potrebujú.Snímka 7

Peter I. venoval veľkú pozornosť organizácii nemocníc a detských domovov.Snímka 8

Cisárovná Katarína II podporovala súkromnú charitu.Snímka 9

V 19. storočí sa v krajine zaviedol titul „Čestný dobrodinec“.

Možno poznáte konkrétnych ľudí, ktorí sa teraz venujú charitatívnej činnosti? (Odpovede detí)

Teraz existuje veľa organizácií, jednotlivcov, ktorí robia dobré skutky, aby pomohli obyvateľom Donbasu v tak hroznom čase pre nás, napríklad:Snímka 10

Verejná organizácia „United Donbass Fund“ zaplatila v lete 2017 40 000 rubľov. rodina z nášho mesta, ktorá sa ocitla v ťažkej životnej situácii - dve deti naraz sú choré s ťažkou formou detskej mozgovej obrny. Pomôcka je určená na pooperačnú rehabilitáciu detí.

Doktorka Lisa Fair Aid Foundation. Táto nadácia počas dvoch rokov zachránila životy viac ako 500 bábätkám, ktoré trpeli rôznymi vážnymi chorobami.

A takýchto fondov je veľa. Ruská federácia nám poskytuje obrovskú podporu.

Dospelí pracujú, môžu pomôcť s peniazmi. Ale nezarábaš, ako môžeš pomôcť iným? (uvažovanie študentov)

(Napríklad škôlka. Zbierajte knihy, dávajte deťom hračky, pomôžte odpratávať sneh na ihrisku, zametajte cestičky, ukážte scénu deťom zo škôlky, vyrobte a zaveste kŕmidlá pre vtáčiky...)

A najdôležitejšie je, že si musíme uvedomiť, že charita je neustála pomoc, a nie jednorazová pomoc podľa nálady. V každom z vás je malá čiastočka láskavosti, ako malé slnko. Milý človek je ten, kto má rád ľudí, pomáha im, s takým je všade pohoda. Milý človek má rád prírodu. Láska láskavého človeka, pomoc ho hreje ako jemné jarné slnko.

6. Práca v skupinách s prácami, ktoré ukazujú dobré úmysly .

Skupina 1: rozprávka „Husi-labute“ Aké skutky urobilo dievča, hrdinka rozprávky? (odpovede študentov).

Skupina 2: rozprávka "Kura Ryaba" Aký skutok urobilo kura? (Odpoveď: sliepka zniesla zlaté vajce, aby dedko s babkou neplakali)

Skupina 3: Čo učí príbeh Leva Tolstého „Starý dedko a vnučka“? (starostlivosť a úcta k starým ľuďom).

7. Praktická práca.

Vezmite kúsok papiera, položte naň dlaň a obkreslite ceruzkou. Napíšte, aké skutky ste vykonali a ak ste tak ešte neurobili, o akých skutkoch snívate. Vypočujte si odpovede od niekoľkých študentov. Potom sú všetky dlane pripevnené k doske okolo svetelného srdca.

Žiaci vytvoria kruh so zdvihnutými rukami.

Vždy bude slnko na vašich rukách, vždy bude vládnuť dobro a láska k svetu okolo vás - veď toho teraz nemáme dosť! Pustite svoje ruky, chyťte sa za ruky a darujte si navzájom teplo svojich rúk a úsmev.

8. Záverečná časť .

Našu hodinu by som rád zakončil slovami z básne S. Ya. Marshaka

Máj každý deň a každú hodinu

Získate niečo nové.

Nech je tvoja myseľ láskavá,

A srdce bude múdre.

9. Zhrnutie .

Chlapci, naša lekcia sa blíži ku koncu. Povedz mi, o čom ťa prinútil premýšľať?

Chlapci, povedzte si navzájom viac dobrých, láskavých slov. Z toho sa vy sami stanete láskavejšími.

Nech je vaše motto: "Naše ruky robia dobro."Snímka 11

A nechajte pieseň „Ideme po ceste dobra“ Yu. Entina, hudba. M. Minkovej.

(Deti spievajú pieseň)Snímka 12

Rok 2018 bol v Ruskej federácii vyhlásený za rok dobrovoľníka, stane sa rokom „všetkých občanov krajiny, ktorých vôľa, energia, štedrosť je hlavnou silou Ruska“.

Tematická hodina (hodina) „Charita, dobrovoľníctvo, dobrovoľníctvo“ oboznamuje študentov s históriou dobrovoľníctva v Rusku, s pojmami ako dobrovoľníctvo a charita, s aktivitami Ruskej spoločnosti Červeného kríža (RRCS).

Možnosť doručenia lekcie [PDF] [DOCX]

Prezentácia [PDF] [PPTX]

Zadania pre študentov (pracovný list) [PDF] [DOCX]

Ciele: formovanie aktívneho občianskeho postavenia, pripravenosť na spoločensky užitočnú činnosť na báze dobrovoľnosti, ako aj starostlivý prístup k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, účasť na činnosti verejných združení.

Úlohy:

  • vzdelávať záujem žiakov o spoločensky významné spoločenské aktivity, ľahostajný postoj k tým, ktorí potrebujú pomoc;
  • systematizovať poznatky študentov o dobrovoľníkoch (dobrovoľníkoch);
  • motivovať študentov k dobrovoľníctvu.

Cvičenie 1.

V pracovnom liste odpovedzte na krížovky.

V súlade s prijatými odpoveďami formulujte tému vyučovacej hodiny.

Téma hodiny "Charita, dobrovoľníctvo, dobrovoľníctvo".

Úloha 2.

Analyzujte definície slov „dobrovoľníctvo“, „charita“, „dobrovoľníctvo“ a odpovedzte na otázky.

Aké sú podobnosti medzi týmito aktivitami? Aká je ich špecifickosť?

Úloha 3.

Vysvetlite význam výroku Vasilija Osipoviča Kľučevského, akademika Imperiálnej akadémie vied o ruských dejinách a starožitnostiach.

Úloha 4.

Prečítať text. Vysvetlite význam slov:

"charitatívny dom"

"almužna",

„Pohostinné domy“.

Úloha 5.

Prečítať text. Dokončite úlohu, odpovedzte na otázku.

Čo sa zmenilo v charitatívnych aktivitách v porovnaní s predchádzajúcim obdobím (pozri úlohu 4).

Uveďte dôvody svojej odpovede.

Úloha 6.

6.1. Do textu vložte chýbajúce slová pomocou navrhnutých slov.

Slová: lekári, milosť, Alexander II., Ženeva, donácie, rusko-japonské.

6.2. Prečo si myslíte, že sa sanitárne vlaky rozšírili koncom 19. a začiatkom 20. storočia? Porovnajte počet sanitných vlakov v dvoch vojnách uvedených v texte.

6.3. Môžeme činnosť Ruskej spoločnosti Červeného kríža charakterizovať ako dobrovoľnícku?

Úloha 7.

Prečítať text. Dokončite úlohu, odpovedzte na otázky.

7.1. Vyberte si zo slov na snímke, ktoré zodpovedajú vášmu chápaniu dobrovoľníctva. Vysvetlite svoj výber.

7.2 Prečo sa ľudia stávajú dobrovoľníkmi? Aký význam má dnes pojem „dobrovoľníctvo“? Aké nové formy dobrovoľníctva sa dnes objavili?

Timaková Galina Vasilievna
MBOU SOSH # 118, Samara
Učiteľka na základnej škole

Triednická hodina pre žiakov základných škôl
Lekcia v charite.
Ciele:
1. Uveďte počiatočnú predstavu o myšlienkach charity a sponzorstva.
2. Rozšírte pojmy „dobro“, „charita“, „záštita“.
3. Oboznámiť s činnosťou slávnych dobrodincov a mecenášov.
4. Prebudiť v deťoch túžbu poskytnúť všemožnú pomoc tým, ktorí ju potrebujú.
Vybavenie skrine:
1.plagát s obrázkom lupeňov harmančeka, kde je na každom lupene vytlačený výrok o dobre;
2. portréty dobrodincov a patrónov;
3. príslovia;
4.samostatné karty s rôznymi vlastnosťami ľudí
Počas tried:
1. Organizačný moment. Správa k téme.
Chlapci, dnes máme s vami nezvyčajnú lekciu a o čom sa bude diskutovať v tejto lekcii, teraz zistíme pomocou nápovedy.
Študent číta báseň
Si dobrý!
Dobrý som ja!
Dobrá je celá naša Zem!
Dobrá je dovolenka v rodine,
Dobrá je pieseň jari,
Dobrá je radosť z mora a smiech,
Dobré je úžasné ako leto!
Keď sú mama a otec blízko - vitajte!
A ľudia chodia, usmievajú sa v metre,
Vo všeobecnosti je dobré niečo také,
Čo sa niekedy nedá vysvetliť!

-Tak čo, uhádli ste, o čom sa bude diskutovať v našej lekcii?
- Deti sa na dnešnej lekcii naučia, čo je to charita, pokúsime sa pochopiť, čo je to charita a aké sú ciele charity.
2. Hlavná časť.
- Koľko ľudí vie, čo je to charita? (odpovede detí)
- Kto bol a je zapojený do charitatívnej činnosti? (odpovede detí)
- A báječní obyvatelia lesa nám pomôžu prísť na to.
Inscenácia rozprávky
Zajačik kráča lesom a k nemu kráčajú ježko, líška a medveď a o niečom sa veselo rozprávajú.
Bunny je prekvapený: „Zaujímalo by ma, čo sa stalo Baba Yaga? Stretol som ju na čistinke, nohy sa jej triasli, no, myslím, že všetko bolo preč! A dala mi mrkvu a pohladila ma po hlave. Divy!"
Zvieratá sa smejú a vymieňajú si pohľady.
Medvedica - hráme sa na tag na kraji lesa, zrazu električka-tara-baran, hluk, rev, Baba Yaga zbierala huby, ale zakopla o zádrhel. Všetko sa vysypalo z koša.
Ježko - Baba Yaga si nevie dať všetko dokopy, je unavená, bolia ju kosti, ťažko sa ohýba. Je mi jej ľúto a opäť som nazbieral všetky lesné plody a huby do košíka.
Plyšový medvedík - a košík som vyniesol do salaša na kuracích stehnách.
Liška - a všetko som v chatrči vymietol chvostom, dal veci do poriadku. Teraz sa Baba Yaga stala láskavejšou.
–Vďaka umelcom za rozprávku. Chlapci, ako môžete povedať, čo urobili zvieratá pre Baba Yaga (zvieratá urobili dobrý skutok)
-A niekto z vás urobil dobré skutky? (odpovede detí)
- Čo dobré si urobil a pre koho? (odpovede detí)

Poďme si teda zhrnúť, čo je láskavosť?
Láskavosť je ústretovosť, srdečnosť k ľuďom, túžba robiť dobro druhým.
- Dá sa prinútiť človeka, aby bol láskavý?
- Môžeš byť na chvíľu láskavý? Reflektovať.

- Chlapci, prečítajme si príslovia a porekadlá napísané na tabuli a vysvetlíme si ich význam.
Nechváľ sa striebrom, ale chváľ sa dobrom.
Dobrí zomierajú, ale ich skutky žijú ďalej.
Zle je tomu, kto nikomu dobre neurobil.
Za dobré skutky sa platí.
Život je sladký pre tých, ktorí milujú dobré skutky.
Tu by som rád pripomenul populárnu múdrosť: "Najhoršie je mať možnosť nechtieť urobiť dobro niekomu, kto to potrebuje."
- Za starých čias sa dobré skutky nazývali "dobré", preto nové slovo "charita"
Dobročinnosť sú činy a skutky zamerané na verejný prospech, len tak.
- Chlapci, zamyslite sa a povedzte mi, ako môžete nazvať osobu, ktorá robí dobré skutky, venuje sa charitatívnej činnosti (dobrodinec).
- Kto môže byť dobrodincom? (jedna osoba, rodičia, trieda, podnik, továreň atď.)
Príbeh učiteľa
Charitatívne aktivity môže vykonávať jedna osoba alebo veľký podnik. Pomoc od veľkých podnikov sa spravidla vyjadruje pri prideľovaní finančných prostriedkov na opravu detských ústavov, na nákup počítačových tried pre školy, na nákup hračiek a oblečenia pre detské domovy, na rozvoj detských tvorivých tímov, šport. oddielov. Umelci veľmi často organizujú veľké koncerty, vystúpenia a všetky vyzbierané peniaze za vstupenky putujú do detských domovov, domovov dôchodcov, internátnych škôl pre zdravotne postihnutých, teda bezplatne pomáhajú najbezbrannejším ľuďom.
Charita môže byť zameraná na ochranu kultúrnych pamiatok a ochranu životného prostredia. Niektorí ľudia dávajú peniaze na vedecký výskum, darujú knihy, obrazy, starožitnosti do knižníc, galérií, miestnych historických múzeí, múzeí umenia.
Takíto bohatí ľudia, ktorí podporujú rozvoj vedy, umenia, robia akékoľvek dobré skutky a záväzky, sa nazývajú patróni.

- Toto slovo je priezvisko jednej rímskej postavy, Gaia Cilnyho Maecenasa, ktorý žil v 1. storočí pred Kristom, fanúšika umenia, patróna básnikov.
(Ukážka fotografií s vysvetlením)
Uvádzajú sa príklady niektorých ďalších dobrodincov a patrónov (s ukážkou portrétov)
Pavel Michajlovič Treťjakov
Narodil sa v dedičnej kupeckej rodine. Jeho láska k umeniu z neho urobila vášnivého zberateľa obrazov ruských umelcov. Najprv bola zbierka umiestnená v obývačkách Pavla Michajloviča, potom bola do domu pridaná galéria, ktorá sa stala voľne prístupnou. V roku 1892 daroval Treťjakov svoju slávnu galériu Moskve. Dodnes je to múzeum svetového významu.
Agnesa Gonja Boyajiu známa svetu ako Matka Tereza
Táto žena sa stala príkladom lásky a starostlivosti o ostatných. Ako dievča pevne vedela, že jej služba Bohu bude spojená so službou chudobným. Pomáhala chorým a umierajúcim chudobným, obklopovala ich láskou, starostlivosťou a útechou. Zorganizovala prvú kliniku pre infikovaných AIDS, vytvorila útulky pre chorých v Harleme. V roku 1779, keď dostala Nobelovu cenu za mier, naplno ju investovala do svojho poslania.
Bill Gates
Tento muž vytvoril svoj vlastný podnik a nahromadil obrovské bohatstvo bez vonkajšej finančnej pomoci. Každý deň sa väčšina obyvateľov sveta zaoberá výsledkami jeho práce. Podľa najkonzervatívnejších odhadov venuje asi polovicu svojich gigantických príjmov na charitatívne projekty.
Časopis Time odhaduje, že charitatívna organizácia, ktorú založil spolu so svojou manželkou Melissou, zachránila približne 700 000 životov v chudobných krajinách, a to aj vďaka investíciám do očkovacích programov. Daroval tiež počítače a poskytol bezplatný prístup na internet 11 000 knižniciam a úspešne sponzoroval najväčšiu vzdelávaciu nadáciu v histórii.
- Čo týchto ľudí spája? Všetci sa zapájali do charitatívnej činnosti, teda pomáhali všetkým, ktorí potrebovali liečbu, a pomáhali aj sirotám, ktoré nemajú rodičov.
- Ako vidíte, ľudia sa už dlho venujú charite, ale v súčasnosti slávni ľudia v Rusku naďalej poskytujú materiálnu pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Takže manželka prvého prezidenta ZSSR, Raisa Maksimovna Gorbačova, bola predsedníčkou medzinárodného združenia „Hematológovia sveta pre deti“, osobne sponzorovala Centrálnu detskú klinickú nemocnicu v Moskve. Pomáhala deťom s chorobami krvi.
Vynikajúci ruský hudobník Mstislav Rostropovič je známy svojimi charitatívnymi aktivitami - prezident Charitatívnej nadácie, ktorá poskytuje pomoc detským zdravotníckym zariadeniam v Ruskej federácii.
Speváčka Anita Tsoi dlhé roky po sebe realizuje programy na pomoc deťom v ťažkých životných situáciách a deťom so zdravotným znevýhodnením.
- Pozrime sa na pár príkladov, kedy pomoc filantropov zachránila ľuďom život.
Volina Káťa. V 5 mesiacoch mu diagnostikovali nepriechodnosť žlčových ciest. Jediným východiskom je darcovská transplantácia pečene. Peniaze na operáciu vyzbieral celý svet, ako sa dalo.
Vyzbierali sme 50-tisíc eur. Teraz sa operácia skončila, Káťa sa uzdravuje.
Nasťa Gontarovská. Keď mala 15 rokov, diagnostikovali jej zhubný nádor mäkkých tkanív sarkóm. Potrebujeme peniaze na liečbu a operácie v zahraničí. Vyzbieralo sa 65-tisíc eur. Dostávala podporné listy z celej krajiny a po transplantácii kostnej drene svitla nádej. Teraz bude všetko v poriadku.
- Chlapci, povedzte mi, môže sa niekto stať patrónom umenia? (odpovede detí)
Metodické pripomienky.
Venujte pozornosť kvalitám ľudí v rade. Diskutujte a odstráňte tie vlastnosti, ktoré patróni nemôžu mať.
MILOSRDENSTVO LENIVOSŤ
ZÁVIDIA SPRAVODLIVOSŤ CHVÁLIŤ SA
Úprimnosť Láskavosť Prefíkanosť
Chamtivosť
Po dokončení úlohy musí učiteľ priviesť deti k myšlienke, že je potrebné rozvíjať vlastnosti, ktoré sú vlastné dobrodincovi.
Dobročinnosť sa odráža aj v ruských ľudových rozprávkach. Pamätáte si rozprávku „Husi-labute“, aké skutky robila hrdinka tejto rozprávky bez ohľadu na osobné problémy? (diskusia: pomohol jabloni zhodiť jablká, vytiahol koláče z pece, odstránil kamene, ktoré prekážali v rieke)
"Kura Ryaba" (utešilo vzlykajúcich starých ľudí - znieslo zlaté vajce)
- Chlapci, môžete vy a ja poskytnúť nejakú charitatívnu pomoc? komu? Ktorý? (Napríklad: škôlka. Zbierajte knihy, dávajte deťom hračky, pomôžte odpratávať sneh na ihrisku, zametajte chodníky, ukážte scénu deťom v škôlke, vyrobte a zaveste kŕmidlá pre vtáčiky...)
- A najdôležitejšie je, že musíme pamätať na to, že charita je neustála pomoc, a nie jednorazová pomoc podľa nálady.
V každom z vás je malá čiastočka láskavosti, ako malé slnko.
Milý človek je ten, kto má rád ľudí, pomáha im, s takým je všade pohoda. Milý človek má rád prírodu. Láska láskavého človeka, pomoc ho hreje ako jemné jarné slnko.
Nezostávajte ľahostajne bokom
Keď má niekto problémy.
Musíte sa ponáhľať na záchranu
Každú chvíľu, vždy.
A ak niekto pomôže
Vaša láskavosť a váš úsmev
Si šťastný, že deň nebol prežitý nadarmo,
Že ste roky nežili nadarmo!
3. Reflexia žiakov
- Čo nové ste sa naučili v lekcii?
- S akými novými konceptmi ste sa stretli?
- Kto sú patróni, čo je charita?
- Aké závery ste pre seba vyvodili z toho, čo ste počuli a videli v lekcii?
- Takže oznamujeme začiatok operácie "Knižkina týždeň." Porozprávajte sa doma s rodičmi o tom, aké knihy by ste mohli darovať škôlke.
- A chcem vám zaželať, aby ste neuzavreli svoju dušu pred dobrými skutkami a boli vždy pripravení pomôcť každému, kto to potrebuje v ťažkých časoch. Ale pomoc by mala byť nepostrehnuteľná, nezaujatá. Ak robíte dobrý skutok, nemali by ste kričať, aký ste šľachetný. Skutočná noblesa je ticho, zostáva v tieni. Buďte láskaví a dobro sa vám vráti.

- Ponáhľajte sa robiť dobré skutky, chlapci. A nechajte pieseň „Ideme po ceste dobra“ Yu. Entina, hudba. M. Minkovej.
Spievanie piesne od detí