Слова, які не переносяться. Перенесення слів з літерою "й" в середині слова. Урок навчання грамоти "Читання слів з буквою й. Правила руху" Буква й читання слів з літерою

Урок російської мови в початковій школі (2 клас, I чверть) по темі: «Перенесення слів з буквою й в середині слова»

укладач: Мещерякова Олена Володимирівна
Посада: учитель початкових класів, МБОУ ЗОШ № 108 Радянського району міського округу місто Уфа РБ

Методичні рекомендації:
Розробка даного уроку з російської мови для 2 класу, орієнтована на роботу за підручником автора А.В. Полякової «Російська мова 2 клас»
При розробці уроку поставлені завдання:
- освітня: формувати вміння переносити слова з буквою й в середині слова.
- розвиваюча: розвивати дрібну моторику пальців рук; фонематичний слуху, увага.
- виховна: підвищувати мотивацію навчальної діяльності, виховувати самостійність при виконанні вправ для закріплення.
Перший етап уроку - мотиваційна бесіда, хвилинка чистописання і словарно - орфографічна робота.
Другий етап уроку підготовчий - цей етап включає завдання щодо актуалізації опорних знань.
Третій етап уроку - вивчення нового матеріалу і первинне закріплення умінь і навичок.
четвертий етап - підведення підсумків уроку. Рефлексія. Підготовка до виконання домашнього завдання
Домашнє завдання дається в кінці уроку по аналогічно виконаним завданням під час уроку.

Анотація до уроку:
Даний урок розрахований на учнів других класів складено відповідно до підручником при використанні ІКТ (презентація), що сприяє розвитку інтересу у дітей до предмету російської мови, тому що відомо що інформація сприймається краще якщо вона почута і побачена. Урок спрямований на вирішення освітніх завдань, формування стійкої мотивації і пізнавальних інтересів учнів.

Тема: «Перенесення слів з буквою й в середині слова»

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: розвиток вміння ділити слова на склади; узагальнення правил переносу слів з буквою й; формування вміння переносити слова.
устаткування: мультимедійна дошка, персональний комп'ютер; дошка, крейда, підручник, текст тесту.
ІКТ на уроці: презентація
Етапи уроку:
1. Організаційний момент
2. Хвилинка чистописання
3. Словарно-орфографічна робота
4. Актуалізація опорних знань
5. Вивчення нового матеріалу
6. Физкультминутка
7. Первинне закріплення
8. Закріплення пройденого матеріалу
9. Підведення підсумків
10. Постановка домашнього завдання

Хід уроку:

1. Організаційний момент
Привіт, сьогодні ми з вами вирушимо в царство знань Російської мови.

2. Хвилинка чистописання
Букви можемо ми читати
І в зошит записати.
У алфавіті, подивися,
Їх всього лише 33.

(В алфавіті зеленим кольором виділені букви А, З, І, Й, К, Ч).
завдання:З виділених букв складіть і назвіть слово (Зайчик)
Звуків цілих 42!
Ах, крутитися голова.
Які вони різні:
Голосні приголосні!

завдання: назвіть приголосні з слова, які завжди м'які. ([Й], [ч])


Хвилинка чистописання:
Варіант 1. Прописує малу літеру й.
Варіант 2. Прописує велику літеру Ч.

3. Словарно-орфографічна робота
Від якого слова походить зменшувально-пестливе слово зайчик? (Заєць)


Написання якої літери в цьому слові потрібно запам'ятати? Чому? (Буква Я. Тому що ми чуємо [й] [е], а пишемо Я.)
Запишіть слово в зошиті.
Підкресліть букву Я. Поставте наголос.

4. Актуалізація опорних знань
Якими якостями наділений заєць в російських народних казках? (Боягузливий, косою, сірий)


Підберіть до даних словами антоніми
Запишіть їх, розділяючи на склади.
Подивіться на екран, перевірте себе (Хоробрий, прямий, білий)


Скільки у слові голосних,
Стільки і складів.
Це знає кожен
З учнів.
Скільки складів у слові ЗАЄЦЬ? (Два.)
Запишіть це слово, розділяючи знаком переносу (За-Яц)
(Один учень до дошки)

5. Вивчення нового матеріалу
А як ми перенесемо слово ЗАЙЧИК?
Подивіться на екран і виберіть варіант правильної відповіді


Відкрийте підручник на сторінці 34 і прочитайте правило. (Букву й не можна відокремлювати від стоїть попереду літери)
Який варіант перенесення слова ЗАЙЧИК вірний? Чому? (Зай-чик, тому що й не можна відокремлювати від складу)
Запишіть в зошит.


Звірте запис в тетраде і на дошці.
Прочитаємо ще раз правило


Назвіть тему нашого уроку. (Перенесення слів з ї)

6. Физкультминутка
Я буду називати слова, якщо слово можна перенести - ви присідайте, а якщо не можна - робіть нахил вперед:
лелека, ведмідь, лисиця, кіт, чапля, миша, вовк, жук, коза, півень, кінь.

7. Первинне закріплення


На які 2 групи розділені слова? (Двоскладових і багатоскладових.)
Виберіть слова, які підходять до нашої теми і запишіть в зошити їх зі знаком переносу.
Працюємо по ланцюжку.

8. Закріплення пройденого матеріалу
Робота за підручником. Вправа 68 сторінка 34. Взаимопроверка.

9. Підведення підсумків

Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
Що потрібно пам'ятати, щоб правильно переносити слова з буквою й?

Перед вами лежить тест. У кожному питанні виберіть тільки один пошук правильної відповіді, букву вірної відповіді записуйте в зошит в рядок.
тест
1. При перенесенні буква й ....
М) залишається зі складом на рядку;
Н) переноситься на інший рядок.

2. Виберіть вірний варіант перенесення слова шийка:
А) ше-йка;
О) шей-ка.

3. В якій з рядків вірно дана фонетична характеристика звуки [й]:
Л) приголосний, м'який, дзвінкий;
М) приголосний, м'який, глухий.

4. Виберіть синонім до словосполучення «рідний край»:
О) Вітчизна;
У) чужина.

5. Скільки звуків в російській мові?
Г) 33;
Д) 42.

6. Виберіть рядок, в якій перераховані трискладові слова:
А) галявина, дерево, квітку;
Е) дерево, хмара, небосхил.

7. Тема нашого уроку:
Х) перенесення слів;
Ц) перенесення слів з ї.

Хлопці виконують тест, записуючи в зошиті тільки букву правильного варіанту. Отримують слово МОЛОДЕЦ!

10. Постановка домашнього завдання
Домашнє завдання

Звук і буква «й» в середині слова

(Інтегрований урок читання і розвитку

сенсорних і психомоторних процесів

вчитель вищої кваліфікаційної категорії

педагог-психолог вищої кваліфікаційної категорії

Пояснення до уроку.

Інтегрована система корекційно-розвивальних занять в нашому освітній установі побудована на технології комплексного підходу в навчанні дітей з вираженими комплексними порушеннями, яка спрямована на глибоку диференціацію та індивідуалізацію освітнього процесу, Що сприяє вирішенню комплексу педагогічних, психологічних, дидактичних, логопедичних, виховних завдань. Мовленнєвий розвиток дітей розглядається тут як ядро, що знаходиться в центрі різних ліній психічного розвитку - мислення, уяви, пам'яті, емоцій, навичок спілкування дітей. Наступність в корекції порушень у дітей передбачає поетапне ускладнення поставлених завдань відповідно до розвитку їх практичного досвіду, Обов'язкового особистісно-орієнтованого підходу до кожної дитини з урахуванням її вікових, мовних і психофізіологічних можливостей, що дозволяє домагатися позитивних змін у розвитку і формуванні навчальних навичок. Даний урок взятий з системи уроків по формуванню навичок читання і розвитку сенсомоторних навичок у дітей з вираженими комплексними порушеннями в розвитку.

метод кола застосовується на кожному уроці і є продуктивною формою навчання дітей з ОВЗ, який спрямований на стимуляцію сенсорного сприйняття, тактильного взаємодії; активізацію зорового і слухового уваги; розвиток емоційно-вольової діяльності і наслідування. Основна мета кола - формування довільної регуляції діяльності і розвитку мови, навичок спілкування. Для розгальмованих дітей - це опора для організації своєї поведінки; з низькою активністю - стимулювання до участі в загальній дії; з порушенням спілкування - усвідомлення себе як школяра.

Мета уроку:

Формування навички читання букви й в середині слова.

завдання:

освітні

- закріпити вимова звуку й

Формувати вміння визначати місце звуку в слові

Відпрацювання читання слів з Й в середині, пропозицій з цими словами

Корекційно - розвиваючі

Розвивати зорово-просторову орієнтацію

ІКТ - засоби: ілюстративний матеріал.

технології:

Особистісно-диференційовану

здоров'язберігаючих

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Педагог - психолог.Психологічна готовність до уроку (проводиться в колі)

Створення позитивного емоційного настрою

Розвиток вміння узгоджувати свої рухи

Уміння слухати інструкцію

розвиток довільності

Розвиток тактильних відчуттів

1 . Вправа - вітання «Здрастуй!» (Діти закривають очі руками і далі дії виконуються відповідно до тексту.)

Здрастуй, Катя ... (психолог вітає кожної дитини за допомогою дотику долонею до долоні). Всі тут!

2. Вправа на м'язове розслаблення.

1,2,3,4,5 починаємо ми грати.

Ви дивіться, чи не ловіть гав,

і за мною повторюйте.

Плечі вгору ми піднімаємо,

а потім їх опускаємо.

А тепер подивимося вниз,

м'язи шиї напружилися.

А я вам зараз скажу

і при цьому, покажу:

Руки вперед, в кулачок,

разожмём і на бочок.

Повертаємося назад - розслаблення приємно.

Ну, хлопці, не ловіть гав,

живу піраміду

з долоньок складайте

(Вправа «Жива піраміда»).

3 . Гімнастика для пальчиків «Будинок на галявині».

Стимулювання мовних областей

стабілізація уваги

Розвиток дрібної моторики

Координації дрібних рухів.

На галявині будинок стоїть

На замочок будинок закритий.

Ми замочок отопрём

Дружно в будиночок той увійдемо.

- все у будиночка знову.

(Діти підходять до дошки, де розташований наочний дидактичний матеріал «Будиночок голосних».)

4. Дихальна гімнастика .

Завдання: піднести квітку до носа і вдихнути аромат квітки, а на видиху вимовити голосні звуки з опорою на «Будиночок голосних». (Виконується стоячи біля дошки з індивідуальним макетом «квітка - кульбаба» в руках.)

Формування концентрації уваги

попередження втоми

Сприяння покращенню самопочуття дитини.

III. Опитування - повторення.

учитель :

1. - Які співали звуки?

Який звук останній? (І)

IV. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

1 . Вправа на увагу і сприйняття.

Послухайте двовірш і подумайте, як І перетворилася в букву Й:

Щоб Й не сплутати з І,

Зверху галочку пиши.

(Всім лунає галочка - елемент букви з магнітної абетки).

Послухайте, як вимовляється Й. Який це звук? В якому будиночку живе, в червоному або синьому? (Увага на дидактичний матеріал.)

2. Словникова робота за матеріалом попереднього уроку .

0 "style \u003d" border-collapse: collapse; border: none "\u003e

Зайка під кущем сидить

І вухами ворушить.

Зайчику нудно стояти

Треба зайчику поскакати.

Зайчику нудно сидіти

Треба лапки зігріти.

Хто - то зайчика злякав,

Зайка, стриб та втік.

2. Дидактична гра «У куща» (з персонажами оповідання «Зайчик і лайка»).

Підготовка до сприйняття розповіді

Формування просторових уявлень за допомогою прийменників в, на, під, у, близько ;.

Відпрацювання навичок щодо вживання і диференціації прийменників на практичному матеріалі за інструкціями:

Встаньте разом за кущем;

Подивіться на кущ;

Хто сховався в кущу?

Станьте біля куща;

Скажіть по-іншому: ми стоїмо біля куща (близько, поруч);

Посадіть зайця у куща, собаку - за кущем і т. Д.

VII. Робота за букварем ..

1. читання уч ІТЕЛ розповіді «Зайчик і лайка»

У кус-та за й-ка. За кус-те со-ба-ка ла й-ка

- За й-ка, у мо ді, а то ла й-ка у ві дит!

за й-ка в кус-ти. А ла й-ка на кус-ти: гав! гав!

- Про кого розповідь?

2. Мовна розминка (читання з дошки)

і - й ку - кус то - тому ді - дит

3. Хорове читання оповідання по абзацах з коментарями.

Що робить зайчик? Лайка?

4. Відпрацювання читання по ланцюжку. (Читаючим дітям видаються пронумеровані, надруковані пропозиції з оповідання з урахуванням їх індивідуального темпу читання. Нечитабельним діти виконують індивідуальні завдання: друкування й у зошиті, обведення букви й в тексті. Відзначити хорошу читання оповідання дітьми)

5. Бесіда за змістом тексту з опорою на дитячі іграшки, що знаходяться у куща.

Про кого пропозицію? Де зайчик?

Про кого пропозицію? Де лайка?

Куди стрибнув зайка?

На що гавкала лайка?

Як ви думаєте: зайка був у куща, а опинився в кущах, чому? (Сховався від лайки).

6. Закріплення . Вправа на увагу «Буква захворіла».

Прочитайте слова: ЗАЇКА лаїків Маїк.

Що змінилося? Яка буква «захворіла»?

Попросимо Айболита або самі вилікуємо букву? Давайте разом з Айболітом вилікуємо букву! (Діти повинні підставити пташку над буквою І.)

Діти, в імені Айболить є звук й? Ось ще одне слово зі звуком й в середині слова. Запам'ятайте його: Айболить! Молодці!

VIII. Підсумок уроку (в колі, біля куща).

Айболить хвалить Вову, Катю ....

За що він хвалить Вову, Катю ..?

Що робили Вова, Катя ... на уроці?

за гарну роботу він прописав вам вітаміни. Де вони? (Діти шукають вітаміни під кущем.)

Спасибі дітям за роботу, спасибі доктору Айболиту за смачні вітаміни!










Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

мета: розглянути слова, які не переносяться, правила перенесення слів з буквою Й в середині.

  • Освітні завдання:ознайомити з особливостями слів, які переносити не можна і з правилами переносу слів з буквою Й в середині.
  • Розвиваючі завдання:вміння сприймати навчальну інформацію, Запам'ятовувати побачене, вміння організовувати себе на виконання поставленого завдання.
  • Виховні завдання:виховувати любов до природи, до Батьківщини.

Хід уроку

I. Психологічний настрій учнів.

Голосно продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Ні хвилини не втрачаємо. (Слайд 1)

II. Актуалізація знань учнів.

  1. Запишіть число, класна робота. Поставте наголос. Назвіть зустрілися орфограми.
  2. Щоб дізнатися, яку букву писатимемо на хвилинці чистописання, відгадайте загадку:

Клейкі нирки,
Зелені листочки,
З білою корою
Варто під горою. (Береза) (Слайд 2)

- Що ви знаєте про березі? (Чи є символом Батьківщини.)

Дійсно, березу здавна вважають символом Батьківщини. Росія і береза! Ці два поняття нероздільні.

Без берези не мислю Росії -
Так світла, по-слов'янськи вона.
Що, можливо, в столетья інші
Від берези вся Русь народжена.

- Недарма про березі в старовину говорили: "Варто дерево, кольором зелено. У цьому дереві чотири угіддя: перше - хворим на здоров'я, друге - світло від темряви та тепло від холоднечі, третє - немічним - сповивання, а четверте - спраглим джерело ".

Багатовіковий досвід народної медицини, дослідження вчених підтверджують, що береза \u200b\u200b- одна з рідкісних дерев, деревина, кора, сік і листя якої містять цінні лікарські речовини. І щоб не відчувати нестачі в ліках, папері, деревині, що потрібно робити? (Берегти і охороняти природу). Любити свій край, рідне місто - свою малу Батьківщину.

- Назвіть звуки, які ви чуєте в слові береза? Дайте характеристику першому звуку. Який буквою на письмі позначається цей звук? (Буквою б).

Подивіться на зразок і скажіть з скількох елементів складається велика літера Б? мала літера б?

3. Хвилина чистописання.

Б Бб ббб Бббб Ббббб

- Яку закономірність ви помітили?

4. Диктант "Хто самий зірке?"

Щоб помилок уникнути,
Пильність будемо розвивати,
У грі перевірити можеш сам
Свою увагу до слів.

- Я називаю один раз трійку слів, після однократного прослуховування ви записуєте ці три слова, ставите наголос.

Булка, береза, болото. Перевірка за зразком. (Слайд 3)

- Яке слово зайве? (Булка). За якою ознакою? (2 склади)

Брат, бак, папір. (Перевірка за зразком). (Слайд 3)

- Яке слово зайве? (Папір). За якою ознакою?

- Як визначити, скільки складів у слові?

Скільки в слові голосних.
Стільки і складів.
Це знає кожен
З учнів.

III. Постановка проблемного питання.

- Послухайте вірш А. Шибаєва "Як я переніс слова". (Слайд 4)

- Як ви думаєте, хлопчик прав? Чому?

Запишіть слово знову в зошиті, розділіть на склади. Чи можна це слово розділити для перенесення? Чому?

- Хто здогадався, про яких словах будемо говорити? Висловлювання дітей.

IV. Знайомство з новим матеріалом.

1. Читання правила. (Слайд 5)

Не можна переносити слова з одного складу: шум, стіл, будинок.

Не можна переносити склад з однієї літери: Зоя, фея, Аня

2. А тепер перевіримо, як ви запам'ятали правило. Гра "Самий уважний". Я називаю слова, якщо вони переносяться, то ви ляскаєте в долоні, якщо не переносяться - тупотите.

Міст, казка, слон, завдання, дим, ніс, земля.

3. Хто знає, як переносяться слова з буквою Й в середині? Висловлювання дітей.

Читання правила. (Слайд 6)

Буква Й при перенесенні не відділяється від голосної: лад - ка травень - ка.

4. Відгадайте загадки. Відгадки запишіть, розділяючи для перенесення.

У животі лазня,
У носі решето.
На голові ґудзик,
Одна рука і та на спині. (Чайник.)

Тільки біг його рятує.
Від ворогів він тікає
Стрибає, як м'ячик
Прудконогий ... (Зайчик).

Физкультминутка.

Тік-так, тік-так.-
Так ходики стукають.
Туки-так, туки-так, -
Так колеса стукають,
Токи-ток, струми-ток, -
Так стукає молоток.
Туки-ток, туки-ток, -
Так стукає каблучок.

V. Закріплення пройденого матеріалу.

1. Колективна робота. Робота за підручником.

Вправа 114.

2. Самостійна різнорівнева робота.

1-й варіант - учні з сильними навчальними можливостями.

Робота за картками.

Виписати спочатку слова, які не можна переносити. Потім всі інші, розділяючи рисками для переносу. Мороз, мова, уроки, співаю, заєць. Олег, урок, вулиця.

2-й варіант - учні з середніми навчальними можливостями.

Робота за картками. Виправити помилки.

Про - бютівці, ут - ки, е - жик, ло - б.

Мал - ь - чик, паль -чик, мед - ве - дь.

Ча - йка, чи - та - йте, д - виття - ка.

Де помилка? Ось питання?

Хто виправить перенесення?

3-й варіант- зі зниженими навчальними можливостями.

Виконують роботу під керівництвом вчителя. Один учень біля дошки.

Розділити слова для переносу: півень, листя, майка, стіл, вікна, іграшки.

VI. Творча робота (Усно). (Слайд 7)

Розмістіть пропозиції так, щоб вийшов розповідь. Дайте назву розповіді.

Їх зустрів молодий робітник.

Ці машини випускає завод.

Учні прийшли на завод.

Він показав хлопцям трактори і комбайни.Перевірка. (Слайд 8)

- Знайдіть у першому і у другому реченні головні члени.

- Знайдіть у тексті словникові слова. Назвіть.

розділіть слово машинадля перенесення.

VII. Рефлексія.

1. Чому деякі слова не можна перенести? Вибери правильну відповідь. (Слайд 9).

Вони складаються з одного складу.

У них багато згодних.

У словах може бути два склади, один з яких складається з однієї голосної.

2. Вибери слова, які не можна перенести поет, міст, воїн, марш, олень, арка.

(Слайд 10).

3. Які "таємниці" перенесення слів з буквою Й в середині ми розкрили?

- А тепер спробуйте самі оцінити свою роботу.

Якщо ви вважаєте, що засвоїли тему "на відмінно", покажіть усміхненого чоловічка.

Якщо десь, в чомусь не впевнені, то покажіть задумливого людини.

VIII. Домашнє завдання.Вправа 116.

Урок навчання читання в 1 класі.

Тема: читання слів і речень із буквою «ї»

мета: формувати навички читання слів і речень із буквою «ї»

завдання:

освітні:

Повторити голосні і приголосні звуки, закріпити парні приголосні;

Закріпити вміння виділяти звук [i] на слух і при читанні;

корекційно-розвиваючі:

Уточнювати, збагачувати і активізувати словниковий запас дітей;

Розвивати і коригувати мова шляхом повних відповідей на запитання вчителя, побудови граматично правильно оформлених пропозицій;

Розвивати мислення на основі роботи з пропозицією і текстом;

Коригувати увагу, пам'ять на основі ігровихвправ зі словами;

Удосконалювати точність зорового і фонематичного сприйняття;

виховні:

- формувати комунікативні вміння (вміння уважно слухати вчителя і один одного) через організацію бесіди і ігрових ситуацій.

устаткування: книга «Буквар» під ред. В.В.Воронковойкомп'ютер, проектор, букви з картинками.

хід

I.Організаціонний момент. Психологічний настрій:

Хлопці сьогодні у нас незвичайний урок, тому що на урок до нас прийшли гості.

Як потрібно зустрічати гостей? (З посмішкою, гарним настроєм)

Давайте сьогодні на уроці покажемо все, що вміємо, щоб залишити у наших гостей гарне враження.

II. Повторення.

1) назвати букви. (Учні по черзі називають слова, один учень біля дошки, показує букву з якої починається назване слово.)

2) Слайд 2

Хлопці, до нас прийшло пісьмо.Оно від королеви Грамоти. Вона запрошує відвідати Країну Грамоти.

слайд 3 Подивіться, ворота в Країну Грамоти на замку! Звичайно потрапити в цю країну може тільки той, хто багато знає. Ворота відкриються, якщо правильно відповісте на питання.

3) Слайд 4

Що ми чуємо звуки або букви? (Звуки) Ппро клацанням миші з'являється правильну відповідь.

Слайд5

Назвіть голосні в слові «качка» (у, а)Після відповідей дітей

слайд 6

Назвіть зайве слово «кішка», «зима», «собака», «корова» (зима)

Чому це слово зайве? Подивіться правильну відповідь. Після клацання миші з'являється правильну відповідь.

Слайд7

Назвіть приголосні звуки в слові «зима» (з, м) Вірно. Після клацання миші з'являється правильну відповідь.

Слайд8

Парні приголосні втратили свою пару, допоможіть їм знайти один одного. Діти називають пари приголосних, потім учитель показують як літери «знайшли один одного» Після клацання миші з'являється кожна пара.

слайд 9

Слово розсипалося, зберіть його. (Лайка)Якщо діти не можуть відразу відповісти, вчитель натискає миша, з'являється зображення собаки потім, після клацання, одна з букв стає на місце і т.д. Діти переконуються в правильності відповіді, прочитавши вийшло слово.

Слайд10

Слово розсипалося, зберіть його. (Зайка)Якщо діти не можуть відразу відповісти, вчитель натискає миша, з'являється зображення зайця, потім, після клацання, одна з букв стає на місце і т.д. Діти переконуються в правильності відповіді, прочитавши вийшло слово.

III.Проверка домашнього завдання.

Де вам зустрічалися ці слова? (В тексті домашнього завдання)

слайд 12

- Як називається текст домашнього завдання? Відкрийте зображену сторінку,прочитайте текст.

Двоє учнів читають текст по черзі, інші учні читають хором слова прямої мови.

IV.Фізмінутка.

А зараз я задам вам питання, відповіді на них ви мені не кажіть, а покажіть.

Як живете?

Як йдете?

Як біжите?

Як спите?

Як берете?

Як даєте?

Як мовчите?

Як погрожуєте?

Як сидите?

слайд 13

Як відповідали? одним помахом з'являється відповідь «відмінно»

V. Країна Грамоти слайд 14 Ми на всі питання відповіли, подивіться перед нами відкриваються ворота в Країну Грамоти. Ппро клацання відкриваються ворота, ще одним помахом з'являєтьсяслайд15

Подивіться в країні грамоти теж є міста. Це Місто Звуків і букв, Місто слів, Місто пропозицій і Місто текстів.

VI.Работа зі звуками і буквами.

- Як ви думаєте хто живе в Місті букв і звуків? (Звуки і букви)

- Давайте перевіримоУчитель клацає мишею по зображенню міста, відкривається слайд

Слайд16

Розставте предмети на полички, так щоб вони відповідали букві, з якої починаються.Учитель вислуховує відповіді дітей, потім після клацання предмети постають на потрібні полички, починаючи з букви «а» Одне клацання -одна картинка.

- «А» кавун, акваріум

«М» -мікрофон, малина, морозиво

«С» -слон, літак, сумка.

Учитель натискає на зелену стрілку, щоб перейти до слайду 17

слайд 17

На першу полку поставте предмети, які починаються на «й», на другу-«ї» в середині слова, на третю «Й» в кінці слова.

1-йод, йогурт

2-гайка, лійка

3-мураха, клей.

Учитель вислуховує відповіді дітей, потім після клацання предмети постають на потрібні полички, починаючи з нижньої полиці. Одне клацання -одна картинка.

VII.Работа зі словами. «Місто слів »

Хлопці, як ви думаєте, хто живе в цьому місті? (Слова)

Учитель клацає мишею по зображенню міста, відкривається слайд18

слайд 18 читання слів за схемами. Переход до слайду19 - клацання

Слайд19 читання стовпчиків слів

взимку сарай

додому папуга

сухий давай

Хорове читання;

Читання по порядку;

Читання врозкид;

Вибіркове читання:

1.Прочитайте слово, яке позначає будова; (Сарай)

2.прочітайте слово, що позначає назву птиці; (Папуга)

3.слово протилежне слову «мокрий» (сухий)

Гра «день-ніч» (коли вчитель говорить «ніч», діти закривають очі, одне слово зникає, «день» - діти відкривають очі і кажуть, що змінилося.)Слова з'являються і зникають після клацання.

Учитель натискає на зелену стрілку, щоб повернутися до слайду 15

VIII Физминутку.

В країні Грамоти не тільки вчаться, але і вміють відпочивати і веселитися. Давайте теж відпочинемо і виконаємо физминутку. Учитель клацає по танцюючим дітям на слайді.Відкривається слайд 20

Учитель показує руху, а діти повторюють за ним під пісню «Вчать у школі»

Учитель натискає на зелену стрілку, щоб повернутися до слайду 15

IX Робота з пропозиціями.

- А тепер подивимося хто жителі міста пропозицій?

«Місто пропозицій» Учитель клацає мишею по зображенню міста, відкривається слайд21

слайд 21-22 скласти пропозиції з слів.

Маша пішла додому.

Саша зловив Мишу. Учитель вислуховує відповіді дітей, потім після клацання слова встають в потрібному порядку. Одне клацання -одна слово, одна картинка.

Учитель натискає на зелену стрілку, щоб повернутися до слайду 15

X.Работа з текстом.

- Залишився останній місто. Це місто текстів. Давайте дізнаємося, які тексти в ньому живуть.Учитель клацає мишею по зображенню міста, відкривається слайд23

слайд 23

Читання тексту Тай .:

1) Робота з ілюстрацією.

Як ви думаєте, хто такий Тай?

2) читання по ланцюжку;

3) питання за змістом:

Як звуть господаря Тая?

Кого хотів зловити Тай?

Кого спіймав?

Чому так сталося?

4) читання по естафеті.

5) -Як відноситься господар до своєї собачці?

Чому?

XI Гімнастика для очей.

Дуже довго ми читали

Очки у хлопців втомилися

Подивіться всі в вікно

Ах як сонце високо

Ми очі зараз закриємо,

У небі веселку побудуємо,

Вгору по веселці підемо,

Вправо, вліво повернемо,

А потім скотимся вниз,

мружиться сильно, але тримайся.

XII Самостійне читання тексту.Перехід по зеленій стрілці.

слайд 24

1) підготовка до читання:

Хлопці, ви знаєте, що домашні улюбленці бувають не тільки собаки, такі як Тай, а й птахи. Яку птицю люди найчастіше тримають в квартирі? Е та птиця навіть може навчитися говорити. (Папуга)

Попугаі- одні з найкрасивіших птахів на планеті. Оперення у них дуже барвисте. Папуги наслідують мови людини і голосам інших птахів. Ці птахи водяться в жарких країнах. Багатьох з них люди приручили, і тепер вони - улюблені домашні вихованці міських жителів, особливо хвилясті папужки.

2) самостійне читання.

Прочитайте розповідь «Хороший папуга» та дізнайтесь, як звали папугу і що він умів робити.

3) повторне читання по ланцюжку.

Учитель натискає на зелену стрілку, щоб повернутися до слайду 15

XIII Підсумок уроку.

1) Що ми сьогодні на уроці робили? В якій країні побували? Які міста відвідали?

2) Перехід по зеленій стрілці.слайд 25

Подивіться нам надійшов ще один лист!

Оцінювання учнів.

3) Перехід по кліку.слайд 24 Знайдіть цю сторінку в підручнику.

Домашнє завдання.

4) Слайд25 Дякуємо за увагу.


Урок навчання грамоті

Тема урока

Читання слів з буквою й. Правила руху.

мета

Закріпити знання про м'якому згодному [й׳ ], вчити читати слова з даної буквою, тексти.

завдання

Удосконалювати вміння моделювати звукові схеми слів, порівнювати слова і запропоновані схеми, практично користуватися при читанні вивченими буквами.

Розвивати творче мислення, уяву. Удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, робити висновки, відстоювати свою точку зору в діалозі.

Сприяти розумінню учнями ролі, значення та необхідності знання мови, умінь грамотно правильно висловлювати свої думки, прищеплення інтересу до предмета.

Тип уроку

комбінований урок

форми роботи

Робота в парах, в групі, фронтальна робота

Основні поняття теми

М'який приголосний звук [й׳ ]

планований

результат

Предметні вміння: у пражнять в читанні слів, текстів з буквою [й׳ ]; закріплювати вміння проводити звуковий аналіз слів; розвивати мовлення, увагу, мислення, пам'ять, фонетичний слух; розширити уявлення учнів про навколишній світ, збагатити словниковий запас; виховувати інтерес до читання

УУД особистісні: самовизначення; здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності.

Пізнавальні: логічні - аналіз об'єктів з метою виділення ознак; загальнонавчальних - вміння структурувати знання; рефлексія способів і умов дії.

регулятивні : цілепокладання;контроль, корекція, оцінка; виділення і усвідомлення того, що вже освоєно; бути уважними, спиратися на наявні знання; оцінювати правильність виконання дії

комунікативні : планування навчального співробітництва з учителем і однолітками; вміння з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки.

використовувані освітні технології

інформаційні (презентація), здоров'язберігаючих,технологія діяльнісного методу

Хід уроку

Етап уроку / мета етапу

діяльність учителя

діяльність учнів

I.Організаціонний момент

Мета: актуалізація уваги учнів на урок

читання учителем вірша

З неба дивиться сонце
Мільйони років.
Ллє на землю сонце
І тепло і світло. / / слайд

Хлопці, нехай сьогодні, як і завжди, в нашому класі буде тепло, сонячно, затишно

II. Мотивація навчальної діяльності

Мета: мотивувати учнів на закріплення теми

Слайд із зображенням казкових героїв Знайки і Незнайки // слайд

Хто це?

З якого твору?

читання прислів'я:

- Як ви розумієте цю народну мудрість?

- Давайте сьогодні на уроці навчання грамоти ми постараємося бути допитливими і отримати якомога більше знань

розумна людина прагне дізнатися нове, а ледачий нічого не хоче вивчати

III. Актуалізація опорних знань

Мета: постановка навчальної задачі

1) Читання слів / показ малюнків / / слайд

буйвол

вулик

коровай

горобець

айва

Прочитайте слово за першими літерами /літера

Що таке буква? / Позначення звуку на листі

Яка буква в усіх словах? / Буква Й

/ слайд

Що ви дізналися про цю букві на минулому уроці?

2) Постановка навчальної задачі -сформуліруйте, чим займатимемося на уроці?

позначає приголосний, дзвінкий непарний, завжди м'який звук

Физминутку

Гра «Почуй звук» // слайд-заставка

Лиса, лайка, гравець, особа, соловей, співай, автомобіль, змій, ім'я, чай, дайте

Діти плескають у долоні, якщо в слові є звук й; тупають ногами, якщо звуку немає.

IV.Закрепленіе матеріалу

Мета: закріпити знання про звук й, вчити знаходити його в словах, вчити читати тексти

1) робота в парах - із запропонованих складів на картках скласти односкладове, двоскладове, трискладових слів// додаток 1

Де знаходиться звук й? / В кінці слова, в середині слова

2) Підбір звукових схем складеним словами

диференційоване завдання: три учня виконують цю роботу на магнітній дошці / с індивідуальним набором карток

(Перший учень -односложние слова, другий - двоскладові, третій - трискладові)

Перевірка: мій (травень) розумний (зайка) малюйте (повітряний)

порівняння слів

Слова схожі тим,що позначають назви птахів

Зайве слово чайка, тому що це слово двоскладове, інші -трехсложние; і в цьому слові буква й в середині слова

Це назви транспортних засобів

Тролейбус, тому що в ньому три склади або трамвай, тому що в ньому буква й варто в середині слова або лайнер, тому що це назва морського або повітряного транспортного засобу для перевезення пасажирів

колір

відповіді дітей

світлофор

Учні називають правила поведінки на дорозі

Діти прикріплюють відповідне коло до слів

На певний колір учні виконують відповідні дії

читання тексту

відповіді дітей

3) Робота над словами / на дошці

Хлопці, у поета Вадима Шефнера є гарний вірш «Слова», в якому поет говорить:Словом можна вбити,

Словом можна врятувати,
Словом можна полки за собою повести - І справді,словом можна образити, здивувати, розсмішити, порадувати. Одне і те ж слово можна вимовити по-різному.

Читання слів з різною інтонацією на дошці по ланцюжку індивідуально і хором

Ай! чайка трамвай

Ой! соловей лайнер

Гей! папуга тролейбус

Слова першого стовпчика прочитаємо з восклицательной інтонацієюхором . Коли ми так можемо вигукнути?

Слова другого стовпчика прочитаємопо ланцюжку з питальній інтонацією.

Чим схожі ці слова?

Яке слово зайве?

Слова третього стовпчика прочитаємо спокійно.

Чим схожі слова?

Яке слово зайве?

4) Складання пропозицій зі словами третього стовпчика.

Які ще засоби пересування вам відомі?

5) Читання слів на кругах- червоний, жовтий, зелений / кола на дошці

Що означають ці слова?

Де зустрічаються відразу ці три назви кольору?

Перевертаю кола кольоровий стороною

6) Бесіда про правила дорожнього поведінки

Ігрова вправа «Який колір?»

- спокійно йди!

-Почекай!

-Стій!

Физминутку «Світлофор» / с використання кольорових кіл

Червоний круг- стояти

Жовтий - бавовна в долоні

Зелений - ходьба на місці

7) Робота з текстом / текст на слайді

Ганяв Андрій шайбу близько трамвайної зупинки.

-Уйді з мерії! - сказав йому Сергій.

- Підемо на каток, - відповів Андрійко.

Чому не можна грати на бруківці?

Знайдіть слова з буквою й

V. Контроль і самоперевірка знань

мета: застосування способів дій, що викликали труднощі.

1) Робота в групах// додаток 2

Учням пропонується два завдання на вибір / картка

Обговоріть в групі, яке завдання буде вам під силу і виконайте його

1) змінити слово так, щоб в середині слова з'явився звук [й]

2) знайти в рядку букв слова з буквою й

героймайкаравайогуртвойнайдумай

ПЕРЕВІРКА

3) Робота по «Абетці», стор.35-робота з таблицею

Перевірка: на дошці відкривається правильний варіант

лити / лійка, заєць / зайка

герой, рій, травень, майка, коровай, йогурт, твій, війна, знайду, думай

Учні знаходять і підкреслюють виділені слова

VI.Підведення підсумків. Рефлексія.

Мета: перевірити вміння проводити рефлексію своєї діяльності

Повернемося до початку нашого уроку. Ми читали прислів'я:Незнайка лежить, а Знайка далеко біжить.Ким, на вашу думку, були ви сьогодні на уроці: Знайко або Незнайко?

дізнався

Я запам'ятав

навчився

здивувався

Дякую за урок!

Вручення розмальовки Знайки //додаток 3