Úlohy na písmeno d. "Zvuk a písmeno Y". Abstrakt GCD v prípravnej skupine pre deti s TNR. I. Organizačný moment

Téma: Spoluhláska [th], písmeno Y. Novoročné dobrodružstvo s hrdinami vašich obľúbených rozprávok.

Ciele: oboznámenie sa so zvukom [y], označujúcim ho písmenom Y; precvičovanie zručnosti jasnej výslovnosti hlásky [th]; rozvoj fonematické vnímanie; osvojenie si schopnosti oddeliť hlásku [th] od množstva hlások, slabík, slov; tvoriť vety s daným slovom; naučiť sa čítať slabiky pomocou slabičných tabuliek a slov so zvukom [th]; rozvoj pamäti, pozornosti, myslenia; podporovať disciplínu, schopnosť pracovať v tíme.
Vybavenie: zvukové domy; obrázky slov so zvukom [th] (Koschey nesmrteľný, Emelya, Had Gorynych, Thumbelina, Leshy, Voda); karty s okienkami na určenie miesta hlásky v slove; červené, modré, zelené lampáše so zvončekmi a bez nich; farebné ceruzky; obrázky Snehuliak, Baba Yaga, Santa Claus, Snehulienka, vianočný stromček, vianočné ozdoby so slabikami a slovami s vytlačeným písmenom Y; manuál "Veselý vlak".
Priebeh vyučovacej hodiny.
ja O.N.Z. Prekvapivý moment.
-
- Počúvajte, chlapi, niekto si povzdychne a volá nám. Áno, toto je náš známy snehuliak.
- Čo sa stalo, snehuliak?
- Oh oh oh! - Ach, ach! Hej hej hej!
Chlapci, Snehuliak je taký vystrašený, že nemôže povedať nič iné. Kto ho tak vystrašil?
- Oh oh oh! - Ach, ach! Hej hej hej!
Pravdepodobne chce pomenovať rozprávkového hrdinu, ktorý ho tak vystrašil.
Počúvajme znova, čo hovorí, a určme, ktorý zvuk sa opakuje častejšie ako ostatné.
- Oh oh oh! - Ach, ach! Hej hej hej!
II. Zoznámenie sa s novým zvukom.
Charakteristika zvuku [th] artikuláciou a akustickou charakteristikou.
- Správne, toto je zvuk [th]. Čo je on?
Vydajme tento zvuk. Môžeme to zaspievať? Čo nám v tom bráni? (Obštrukcia - jazyk ohýba chrbát). Čo je to za zvuk? (Spoluhláska). Je mäkký alebo tvrdý? Čo chceš robiť, zatínať päste alebo hladkať dlaň? (mäkký). Zvuk [th] je vždy jemný. Počúvajte svoje hrdlo, je tento zvuk zvonivý alebo nudný? (vyjadrený). Zvuk [th] je spoluhláska, znený, vždy mäkký.
III. Rozvoj fonematického vnímania.
- Ak chcete zistiť meno rozprávkového hrdinu, ktorý vystrašil nášho snehuliaka, musíte sa naučiť rozpoznať zvuk [y] medzi ostatnými zvukmi. Akou farbou zapálime čarovnú baterku, keď počujeme zvuk [th]? (zelená so zvončekom)
1. Určenie zvuku [th] v sérii zvukov.
A U Y N Y Y M P Y ...

2. Definícia zvuku [th] v sérii slabík.
AY OH SA MA AL AY HEJ….
3. Definícia zvuku [th] v slovách.
- Naučili sme sa, ako určiť zvuk, teraz vieme určiť meno rozprávkového hrdinu, ktorý vystrašil snehuliaka.
Kocúr v čižmách, Giant, Shrek, Kikimora, Baba Yaga.
- Správne, je to Baba Yaga.
IV. Práca s novým zvukom.
Určenie miesta hlásky [th] v slove.
- Baba Yaga ukryla Santa Clausa a Snow Maiden. A nájsť nám ju pomôžu rozprávkoví hrdinovia, v mene ktorých sa ozýva zvuk [y]. Pri hľadaní Santa Clausa a Snehulienky sa vydajú na náš Veselý vláčik. V prvom vozni pôjdu hrdinovia, v mene ktorých je zvuk [y] na začiatku slova, v druhom - v strede, v treťom - na konci slova. (Koschey the Immortal, Emelya, Serpent Gorynych, Thumbelina, Leshy, Water) Všetci naozaj chcú s nami osláviť Nový rok.
V. Zoznámenie sa s listom J.
- Zatiaľ čo naši hrdinovia hľadajú Santa Clausa a Snegurochku, pripravíme pre nich pozvánky. Zvuk [th] poznáme, ale čo potrebujete vedieť, aby ste ho napísali? Písmeno Y. Počujeme a vyslovujeme zvuky, píšeme a čítame písmená.
Písmeno Y sa nazýva „A krátke“.
Y ako A vo svojom zápisníku.
Aby sa Y nezamieňalo s I,
Vyššie napíšte zaškrtnutie.

Vi. Práca s novým listom.
1. Zvýraznenie písmena Y v texte.
- Na pozvánke podčiarknite všetky písmená Y. Akou ceruzkou podčiarkneme písmeno Y? (v zelenom)
Nový rok!
Koschey nesmrteľný, Emelya, Had Gorynych, Palec, Leshy, Voda, poď ku mne Materská škola na novoročnú dovolenku.
2. Čítanie slabík s novým písmenom.
A tu je Santa Claus so Snehulienkou. Prišli k nám na sviatok, priniesli so sebou vianočný stromček.
Ak chcete ozdobiť vianočný stromček, musíte si prečítať slabiky a slová s novým písmenom na hračkách.
OH OH OH MY MY MY
Vii. Fyzická minúta.
Obliekli sme vianočný stromček a teraz sa s ním pohráme. Pozornosť hra "Veľké a malé vianočné stromčeky".
- Ukážme, aké veľké sú vianočné stromčeky (zdvihnite ruky hore) a aké malé (spustite ruky nadol). (Deti by mali ukazovať veľké a malé vianočné stromčeky, nevenovať pozornosť klamlivým pohybom logopéda, ale počúvať iba jeho verbálne pokyny).
VIII. Upevnenie toho, čo sa naučilo.
1. Rozširovanie slovnej zásoby.
Zmeňte slovo.
Bavte sa na našej dovolenke. Pýta sa nás aj Baba Yaga. Santa Claus jej dal úlohu, ale ona si bez nás nevie poradiť. Pomôžme jej. Potrebovať
zmeňte slovo tak, aby sa v ňom objavila hláska [th]: tričko - tričko, zajac - zajačik, lavica - lavička, vrabec - vrabec, semenník - vajce, pravítko - pravítko, slávik - slávik ...
2. Práca s čistými vetami.
Čítaj a rozprávaj:
Oh - oh - toto je môj zajačik
Aj – aj – upiekli sme bochník
Ay - ay - papagáj v klietke
Oh - oh - ideme domov

3. Vypracovanie návrhov.
Aké slová so zvukom ste už počuli? (zajačik, bochník, papagáj, domov, môj)
Robte s nimi návrhy.
IX. Spodná čiara.
Je čas na Santa Clausa s rozprávkových hrdinov aby sa vrátili k svojim rozprávkam. A zvuk [th] zostáva s nami v meste zvukov. Pripomeňme si, aký je to zvuk? (súhláskové, mäkké, znelé). Výborne!

Účel hodiny: študujeme písmeno Y, formovanie čitateľských zručností, rozvoj rečových zručností, zlepšovanie fonematický sluch, základy základných grafických zručností.

  • zoznámte predškoláka s písmenom Y, správna výslovnosť zvuk;
  • naučiť sa písať paličkové písmeno Y do buniek;
  • rozvíjať záujem o učenie sa básní a hádaniek.

Pomenujte, čo je nakreslené na obrázkoch nižšie:

Rychlovarná kanvica Jogurt Jogurt

  1. Prosím, počúvajte slová (zvýraznite posledný zvuk vo svojom hlase): môj, tvoj, divoký, milý, chytrý.
  2. Aký zvuk je vo všetkých týchto slovách?
  3. Aký zvuk je v slove PARROT a MIKE?
  4. Na začiatku, na konci alebo v strede slova hláska [Y] v slove PAPÁJA? - MIKE? - DÁVAŤ? - AIBOLIT?

Keď vyslovíme hlásku [Y], špička jazyka je za spodnými zubami a zadná časť jazyka stúpa k podnebiu. Povedz: YYY. Zadná časť jazyka stúpa k podnebiu a bráni vzduchu voľne opustiť ústa, keď vyslovíme zvuk [Y].

  • Samohláska alebo spoluhláska [Y]?
  • Hlasový alebo nepočujúci?
  • prečo?
  • Zvážte písmeno Y. Ako vyzerá písmeno?

Písmená sú podobné, ale zvuky sú úplne odlišné: [I] je samohláska a [Y] je spoluhláska.

Opakujte: ZAJAČIK. Aká je prvá slabika v tomto slove?
A aká je druhá slabika v tomto slove?

Podobne - pri slovách MIKE, SMART, HLÚPY, TRAM, AIBOLIT.

Čítať slová:
môj, máj-ka, chytrý, milý, červený, hrdina, zajac, nemý, silný, zelený, vtipný, tram-wai.

Zadanie: Vytlačte písmeno Y pre predškolákov

Zvážte písmeno Y. Písmeno Y sme šili vo vzduchu a raz v notebooku, úhľadne v bunkách jednoduchou ceruzkou alebo guľôčkovým perom.

V prípadoch, keď je dieťa požiadané, aby napísalo celý riadok písmena, slabiky alebo slova, dospelý uvedie na začiatku riadku ukážku písma.
Ak má dieťa v predškolskom veku ťažkosti, dospelý môže nakresliť dve referenčné čiary alebo umiestniť kotviace body, ktoré dieťa spojí čiarami, alebo napísať písmená celé a dieťa ich jednoducho zakrúžkuje inou farbou. Kaligrafia zapnutá tejto fázeškolenie by sa nemalo vyžadovať.

Pokračujte vo fráze

Dom na koľajniciach je práve tam.
Za päť minút všetkých vyženie
Sadneš si a nezívaš
Odchod ... (električka).

Čo sme spievali, hádajte?
Kara ... (wai).
Čo nám zaspievali, hádajte? Kúp Kúp).
Aký mesiac, hádajte? mesiac máj).
Čo je v pohári, hádajte? Sladký čaj).

Rozprávka o písmene Y

Čo viete o jogínoch?

"Čo vieš o jogínoch?" - tak sa volala knižka, ktorú našla myš Myška v záhrade. Na obale bol obrázok nahého strýka – jogína, ktorý akoby nič ležal na klincoch trčiacich z dosky.
Na iných obrázkoch ten istý jogín ľahko stál bosé nohy na žeravom uhlí alebo sedel zamrznutý v bloku ľadu. Okrem toho sa Myška dočítala, že jogíni nemôžu mesiace jesť ani piť.
- Treba vyskúšať! - rozhodla Myška.
- Viem si predstaviť, čo sa stane, keď moja mama otvorí chladničku, ja tam budem sedieť zamrznutý a usmievať sa. Alebo ocko otvorí sporák a ja tam sedím na uhlíkoch a hovorím: "Čo, joga ešte nevidela, alebo čo?"

Na začiatok zatĺkal klince do dosky a len čo si na ne ľahol, hneď vyskočil a začal kričať na celú záhradu:

Oh-e-e-e-her!!!

Bežal domov, vytiahol jód a začal rozmazávať škrabance od nechtov. A jód horí! Pošpiní myš, oykat, a pomyslí si: „Túto knihu dám mačke. Nech je teraz jogínom."

Hádanky pre deti s písmenom Y

Variť - vychádza z pary,
A píska a vyžaruje teplo,
Tlieska vekom, klope.
- Hej, vezmi ma preč! - kričí.
(kanvica)

Úžasný vagón!
Veď posúďte sami:
Koľajnice sú vo vzduchu a on
Drží ich rukami.
(trolejbus)

Na čistinke vlnené
Tancujúce tenké nohy.
Spod oceľovej topánky
Steh vyteká.
(Šijací stroj)

Môže sa zrútiť.
Môže byť varené
Ak chcete, do vtáka
Môže sa zmeniť na.
(vajce)
Povedz mi, kto sa tak bojí vecí
Ako palice - pes
Ako kameň - vták?
(lenivý človek)

Bežím k svojej materskej rieke
A nemôžem byť ticho.
Som jej vlastný syn,
A narodil sa na jar.
(Prúd)

Uvoľňuje listy
Široká zemepisná šírka.
Drží na pevných stonkách
Sto drsných, húževnatých plodov:
Ak ich nemôžete obísť...
Všetky nájdete na sebe.
(Burr)

Vyrastal na poli nahnevaný a žieravý,
Ihly vo všetkých smeroch.
(Burr)

So svetlom som vždy priateľský.
Ak je slnko v okne
Som zo zrkadla, z kaluže
Bežím popri stene.
(Slnečný zajačik)

Na mojej hlave je gombík
V nose je sito,
Jedna ruka,
A ten na zadnej strane.
(kanvica)

Vtipné básničky o písmenku Y pre deti

Jód je dobrý, jód nie je zlý.
Márne kričíš: "Ach-och-och!"
- Trochu vidno fľašu jódu.
Jód, samozrejme, niekedy horí,
Ale rýchlejšie sa to zahojí
Rana rozmazaná jódom.
(V. Lunin)

Poď, zajačik,
Hraj sa so mnou.
Zajačik odpovedá:
- Nemôžem, trpezlivý!
Oh-och-och, chudák!
(E. Blaginina)

Oh-oh-oh - Povedal OH-OH.
- Ja, môj priateľ, som dosť chorý!
- Choď na prechádzku!
Všetko prejde! - povedal AI-AI.
(G. Vieru)

Jogín nikdy nepovie: "Ach!"
"Oh oh oh!" - jogín nebude kričať.
Mladý, ovládaj sa!
Starý, buď mladý!
(V. Berestov)

Som na chvoste vtákov a zvierat:
Tu je hranostaj, tu vrabec.
(E. Grigorieva)

Na stanici "I short"
Privítali nás hádankou:
"Čítajte, buďte múdri a hádajte -
Ako bez toho, aby som vstal,
Môžete otočiť električku
Veľa električiek?
... čo preskočiť,
Aby ste mohli mať zajačika
Premeniť sa na koktajúceho?"
Jeden z nás na tri minúty
Rozmýšľal som nad odpoveďou
A on odpovedal: „Vymaž háčik
Nad písmenom "A krátke".
(S. Marshak)

Mravec našiel steblo trávy
Bolo s ňou veľa problémov.
Nosiac poleno na chrbte,
Nosí ju domov...
Prehýba sa pod nákladom.
Už sa plazí s ťažkosťami.
Ale aká dobrá
Mravce stavajú dom!
(3. Alexandrova)

Zhrnutie lekcie:

  1. Zvyšuje sa vyslovovanie nových slov slovná zásoba predškolák, rozvíja reč a pamäť.
  2. Rozvíjajú sa bunkové cvičenia dobré motorové zručnosti ruky.
  3. Hádanky rozvíjajú u detí inteligenciu, schopnosť analyzovať a dokázať. Pedagógovia používajú pri výučbe detí hádanky, aby zvýšili záujem o náročné úlohy.
  4. Básne ovplyvňujú nielen rozvoj pamäti. Je dokázané, že ak sa každý deň naučíte pár riadkov, v mozgu sa objavia nové nervové spojenia, všeobecná schopnosť k učeniu.

A opäť rubrika pre vás učenie písmen... Ako ste správne uhádli, dnes máme spoluhlásku písmeno "Y"... Prečo spoluhláska? A vyslovte zvuk. Ako ľahko sa šíri zvuk? Samozrejme, uvula a zuby prekážajú.

Na začiatku slova sa s týmto zvukom nestretnete tak často, ale v strede a na konci slova akokoľvek. Začnite teda vymýšľaním slov so zvukom „Y“. Rozložte alebo vytvarujte písmeno.

Len ti ponúkam pomoc praktický materiál : umelecké slovo, hry, jazykolamy, hádanky.

písmeno "Y"


Vtipné básne

Jód je dobrý, jód nie je zlý.

Márne kričíš: "Ach-och-och!" -

Mierne vidieť fľašu s jódom.

Jód, samozrejme, niekedy horí,

Ale rýchlejšie sa to zahojí

Rana rozmazaná jódom.

V. Lunin

Nad bránou preletí vták

Ale nesedí na bráne.

E. Tarlapan

Mám ihlu a niť

Učím sa šiť od mamy.

Ak sa pichnem do prsta,

Ranu naplním jódom.

Oh-oh a ay-ay

- Oh oh oh! - povedal Oh-oh. -

Ja, môj priateľ, som naozaj veľký!

- Choď, choď sa prejsť,

Všetko prejde! - povedal Ay-ay.

G. Vieru

Pretože čiarka

Sedí na jej pleciach.

V. Koževnikov

Jogín by Ivanovi pomohol,

Áno, jogíni žijú za morom.

Patter

Prepáč Straka

Návraty z triedy.

Celú hodinu som sa rozprával so sojkou

A domov sa vrátila s dvojkou.

Príslovia a porekadlá

1. Nemajte sto rubľov, ale majte sto priateľov.

2. Nájdite si nových priateľov, ale nestrácajte starých.

3. Nebojte sa chladu. Umyte sa do pása.

Hry

Hra „Kto je viac“.

Vymýšľajte slová so zvukom [th] na začiatku (jód, jogín, iota), V strede (tričko, kanva, had), na konci slova (máj, čaj, okraj).

Hra "Transformácia slov".

Zmeňte slová tak, aby označovali požiadavku, príkaz, motiváciu konania: hodnota ( zastaviť), umýva ( môj), stavia ( riadok), spieva
(spievať), rieši ( rozhodnúť), hrá ( hrať), opakuje ( opakovať), pláva ( plávať), myslí si ( myslieť si).

Hra „Kde je zvuk“.

Učiteľ vyzve deti, aby určili polohu písmena „y“ v slovách: silný, džokej, puk, jód, pravítko.

Naučte sa zvukovú hru.

Ak počujete zvuk [th] v slovách, raz zatlieskajte rukami: líška, husky, hráč, tvár, umývadlo, slávik, autobus, vozík, nožnice, auto, had, meno, čaj.

Hra „Povedz slovo“.

Hra "Zvedavý".

- Ako sa voláš? (Andrey.)

- Čo máš rád na raňajky? (Vajce.)

- Aký druh dopravy preferujete? (Električka, trolejbus.)

- Kam najradšej chodíš cez víkend? (Do múzea.)

- Akou vodou polievate kvety? (Do kanvy.)

- Aké ovocie máš rád? (Quince.)

- Aký nápoj máš rád? (Čaj.)

Hra „List sa stratil“.

Vložte chýbajúce písmená do slov:

ša - ba, hrdina -, električka -, štúdium - tie.

Hra "Transformácia slov".

1. Do slov vložte chýbajúce písmená:

odpoveď: Tričko, oriešok, zajačik, husky, gang;

kanva, žel.

2. Zmeňte každé slovo tak, aby obsahovalo písmeno „d“.

Staviteľ ( výstavby), naliať ( kanva), Zajac ( Králiček), čitateľ ( čítať), zima ( v zime).

Hra "Zábavné modely".

Skladajte slová podľa nasledujúcich vzorov.

1. - - tis (Máj, štekaj, čaj, zavýj, bojuj.)

-- th -- (Tričko, tričko, čajka, sojka, orech.)

2.- - aha (Hrana.)

--- áno (Búda, lišajník.)

-----ay (Vlastné, prípad.)

--- ju (Múzeum, lýceum, džokej, pšeničná tráva.)

Hádanky

Tak tu moji drahí, vaši praktické rady doplnené ešte o jeden list, toto písmeno "Y".

Ciele: Posilnite správnu výslovnosť zvuku th v reči naučiť sa určovať polohu hlásky v slovách, tvoriť prídavné meno od podstatného mena, koordinovať prídavné meno s podstatným menom, formovať schopnosť zostaviť opisný príbeh.

POSTUP VYUČOVANIA

ja Organizácia času.

Logopéd ponúka, aby si sadol tomu, kto odpovie:

  • ako sa zvuk líši od písmena;
  • aké sú zvuky (hlásky, spoluhlásky);
  • prečo sa nazývajú samohlásky;
  • kto pomenuje slovo, v ktorom je prvou hláskou samohláska;
  • hovoriť o spoluhláskach;
  • vymýšľať slová pre spoluhláskový zvuk.

II. Učenie sa nového materiálu.

1. Asistent učiteľa potichu spustí do kabinetu papierové lietadlo. A na nej je mapa, kde sa truhlica s pokladom nachádza. Na danej trase (napríklad: od okna dva kroky vpred, jeden krok vpravo, tri kroky vpred atď.) deti nájdu truhlicu.

2. Logopéd ponúka uhádnuť hádanku, aby otvoril hrudník:

"Chvost je na dvore,
Nos je v chovateľskej stanici.
Kto bude otáčať chvostom
dostane sa dnu"

3. Deti sa postupne fotia z truhlice (tričko, had, kanva, lepidlo, električka, lavička, balalajka, úľ, papagáj, vrabec, kanvica na kávu, jogurt) a položte ich na stojan a povedzte, čo je znázornené na obrázku.

Logopéd. Aký zvuk je v týchto slovách? (Zvuk th)

4. Zvuková charakteristika th : tento zvuk je súhlasný, znený, vždy jemný.

5. Určte polohu zvuku th v každom slove.

Každé dieťa má na stole „pravítko reči“. 1 ... Deti pracujú samostatne, komentuje jedno dieťa.

Slová pre referenciu: lepidlo, mravec, papagáj, tričko, lavička, vrabec, jód, kotlík, kôlňa, pravítko, električka, trolejbus, Dunno, jogurt, hrdina.

III. Oboznámenie sa s listom th.

1. Logopéd ponúka zvážiť list a odpovedať na to, ako to vyzerá, aké písmeno.

    Th ako A vo svojom notebooku
    Komu Th nezamieňať s A,
    Napíš začiarknutie vyššie."

2. "Vytlačiť" list th v zošite.

3. "Hádaj slovo" (písmená sa líšia výškou).

    A ky M a košeľu

Logopéd. Výsledné slovo „vytlačiť“ v poznámkovom bloku.

4. Zvukovo-slabičný rozbor slova „tričko“.

Jedno dieťa rozoberá slovo na tabuli. Všetky deti si to rozložili pri stoloch naraz. Dieťa pri tabuli intonačne rozdeľuje slovo na slabiky, postupne vyberá hlásky, samostatne ich pomenúva, charakterizuje (hláska, spoluhláska tvrdá alebo mäkká) a označuje ich zodpovedajúcim počítadlom.

Logopéd. Na ktorú z týchto sekcií: „Riad“, „Nábytok“, „Oblečenie“, „Doprava“ sa vzťahuje slovo MIKE?

IV. Telesná výchova.

Imitácia pohybov pri obliekaní: klobúky, šály, kabáty, šatky, palčiaky. Zapínanie na zipsy, gombíky, zaväzovanie šnúrok.

V. Upevnenie vedomostí na tému "Oblečenie":

1. Hra „Čo váži? Čo klame?"

Logopéd rozdáva deťom obrázky oblečenia. Na flanelografe je obrázok skrinky. Každé dieťa pomenuje oblečenie na svojom obrázku a zároveň uvedie jeho umiestnenie v skrini (zaveste ho alebo položte na poličku).

  • Popis jednej časti odevu podľa schémy (1. farba; 2. materiál; 3. časti odevu; 4. sezónnosť odevu; 5. pre koho je odev určený; 6. akcie s odevom 2. Úlohou je vykonávané v reťazci (jedno dieťa začína a druhé pokračuje).
  • Logopéd vyzve deti, aby si vetu vypočuli, našli v nej chybu a správne ju vyslovili.
  • a) Olya / zimná / čiapka a kožuch.
    b) Máša / jar / kabát.
    c) V lete si Anya obliekla / biele / šaty.

Vi. Výsledok lekcie.

Logopéd. Aký zvuk sme dnes stretli? ( th) Spomeňte si na slová, ktoré obsahujú tento zvuk.

1 „Pravítko reči“ je karta s prekrývajúcimi sa čipmi na určenie polohy zvuku v slove (začiatok, stred, koniec)

2 Tkačenko T.A. Ak predškolák zle rozpráva. - SPb .: Aktsident, 1998 .-- 112 s., 33 s. il .: či.

Nápravné a rozvojové úlohy.

Naučte dieťa pozorne počúvať reč dospelého, správne chápať logické a gramatické konštrukcie.

Naučte dieťa správne vyslovovať hlásku [Y].

Zlepšiť zručnosti analytickej a syntetickej činnosti, rozvíjať zvukové a slabičné reprezentácie dieťaťa.

Naučte sa analyzovať vety, nájsť predložku a slová s určitým zvukom vo vete.

Naučte sa transformovať slová.

Naučte sa písať krátke vety pod diktátom s dodržiavaním elementárne pravidlá pravopis.

Cvičenie 1... Didaktické cvičenie "Ako je to správne?" Dospelý číta vetu dieťaťu. Dieťa pozorne počúva, určuje, či je veta vyslovená správne alebo nesprávne. Ak sa urobí chyba, dieťa ju opraví.

Voz nesie koňa. Mačka chytila ​​myš. Kôň nesie voz. Myš chytila ​​mačku. Lampáš je osvetlený ulicou. Ulica je osvetlená lampášom.

Zadanie 2... Zoznámenie sa so zvukom [Y]. Dospelý vyzve dieťa, aby si vypočulo sériu slov a pomenovalo posledný zvuk slovami:

vrabec, potok, burina.

Dospelý ukazuje pred zrkadlom a vysvetľuje dieťaťu artikuláciu zvuku [Y]:

  • pery mierne v úsmeve;
  • zuby sú blízko seba;
  • špička jazýčka je za spodnými zubami, zadná časť jazýčka je zdvihnutá k tvrdému podnebiu a vytvára medzeru, cez ktorú prechádza prúd vzduchu;
  • krk "funguje".

Charakteristický zvuk: spoluhláskový zvuk (jazyk vytvára prekážku vzduchu), znený, pevný. Označenie: modrý kruh so zvončekom.

Úloha 3. Fonetické cvičenie.

Ako vystrašene kričia? - Ach! Ou! Ou!

Úloha 4. Zvážte množstvo nakreslených predmetov, pomenujte ich, vyberte len tie, ktorých názvy obsahujú hlásku [Y], určte miesto hlásky [Y] v slovách:

Tričko, mucha, knihy, dom, čaj, stodola, čajka, lopúch.

Zadanie 5... Ukončite slovo slabikou. Aký je rovnaký posledný zvuk v prvej slabike všetkých slov?

CA: máj ..., chlap ..., čaj ..., kôra ..., zay ...

Zadanie 6... Hádajte hádanky, určte miesto hlásky [Y] vo všetkých slovných odpovediach, rozdeľte ich na slabiky, vymyslite ku každému slovu vetu.

Z horúcej studne

Voda tečie cez nos. (kanvica)

Vyrastal na poli, nahnevaný a pichľavý,

Ihly vo všetkých smeroch. (Burr)

Zadanie 7... Spomeňte si na druhy dopravy, v názvoch ktorých sa vyskytuje zvuk [Y] (električka, trolejbus). Rozdeľte slová na slabiky, určte miesto hlásky [Y] v týchto slovách.

Zadanie 8... Dospelý volá 3-5 slov so zvukom [Y] a dieťa musí pozorne počúvať a opakovať všetky slová v rovnakom poradí.

Zadanie 9... Pomenujte ďalšie slovo v rade (podľa prítomnosti zvuku [Y] v slovách):

Tričko, čajka, orech, pohovka; hlúpy, mladý, veľký, mesto.

Úloha 10. Vyberte čo najviac slov, ktoré odpovedajú na otázku "ktoré?" Aký je ten istý posledný zvuk vo všetkých týchto slovách?

Veselý, odvážny, dobrý...

Úloha 11... Vybavte si čo najviac slov zvukom [Y].

Pomenujte slová so hláskou [Y], ktoré pozostávajú

od jednej slabiky (máj, ..),

z dvoch slabík (zajačik, ...),

z troch slabík (trolejbus, ...),

zo štyroch slabík (balalajka, ...).

Úloha 12... Nahraďte tretí zvuk v slovách zvukom [Y]. Aké slová si dostal? Vytvorte vety s každým párom slov:

Pohár - čajka, noha - ..., vlasec - ..., rieka - ..., klobúk - ..., pakomár -...

Úloha 13... Odpovedzte na otázku: aké slová sa získajú, ak sa z nich odstráni zvuk [Y]?

Tričká - maky, reiki - ..., husky - ..., sojky - ...

Úloha 14... Naučte sa čisté frázy:

Ay-ay-ay - Čoskoro príde máj.

Uy-uy-uy - vietor, fúkať.

Oh-oh-oh - vezmi ma so sebou.

Hej-hej-hej - napite sa vody.

Úloha 15. Naučte sa báseň a potom ju zarecitujte tlieskaním rúk na každú slabiku.

Aký zvuk často počuť v básni?

JÓD

Jód je dobrý, Yod nie je zlý.

Márne kričíš: "Ach-och-och!" -

Trochu vidieť fľašu.

Jód, niekedy, samozrejme, horí,

Ale rýchlejšie sa to zahojí

Rana rozmazaná jódom.

V. Lunin

Úloha 16. Zo slov vytvorte vety. (Rozbor viet, hľadanie predložky a slov s hláskou [Y], určenie ich miesta vo vete, zaznamenanie vetnej schémy.)

Zajačik, seď, krík, pod; Čajka, more, lietať, nad; Električka, choď, mesto, okolo.

Úloha 17... Zoznámenie sa s listom J.

Tu je skratka Y, pozrite sa.

Tri ihly, niť navrchu.

V. Kovšikov

Ako inak vyzerá písmeno Y?

Hry s písmenom. Rozlíšenie písmen I - J.

Úloha 18. Samostatný zvukovo-slabičný rozbor slov, písma paličkovým písmomčítanie slov:

máj, čaj, rýchlovarná kanvica.

Konvertujte slová pomocou rozdelených písmen abecedy:

zajačik - košeľa - oriešok - gang - čajka.

Nahrávanie viet s diktátom, čítanie:

Kto je tam? Zina je tu. Zina má zajačika. Dima je tu. Dima má tričko. Sima je tu. Sima má čajku.