Автоматизація звуку л в словосполученнях білий крейда. Словосполучення і фрази на звук л. Як зробити правильну вимову автоматичним

КОНСПЕКТ ІНДИВІДУАЛЬНОГО логопедичні заняття НА ТЕМУ «АВТОМАТИЗАЦІЯ ЗВУКА Л В СЛОВАХ І ПРОПОЗИЦІЇ»

мета: автоматизація звуку Л в словах і пропозиціях.

завдання:

Корекційно-освітні: закріплювати знання артикуляції укладу при проголошенні звуку Л, закріплювати вміння утворювати множину іменника, закріплювати вміння підбирати предмети за аналогією, удосконалювати граматичний лад мови.

Корекційно-розвиваючі: розвивати артикуляційний апарат,мовне дихання, голос, зорове сприйняття, мислення, дрібну моторику,

Корекційно-виховні: Виховувати посидючість,інтерес до подальшої роботи на тлі успішно виконаних завдань.

устаткування: картка з яблунею зі складами, ромашка, олівець, м'яч, картка з віконцями, для автоматизації звуку Л в середині слова, картка для автоматизації звуку Л у фразі.

Хід роботи:

    Організаційний момент.

Л : Здрастуй, Ігор! Я дуже рада тебе сьогодні бачити таким бадьорим, красивим і веселим.

    Масаж лицьової мускулатури і мімічна гімнастика.

Л: Давай трохи розімнемося

"Удівілкі" - підняти брови.
"Поразілкі" - підняти брови, відкрити рот.
"Улибалкі" - посміхнутися, показавши зубки, і з закритим ротом.
"Хмурілкі" - нахмурити брови.
"Серділкі" - нахмурити брови, надути щоки.
"Огорчалкі" - нахмурити брови, опустити кінчики рота вниз

    Робота над диханням .

    Вправа «Їжачок». Поворот голови вправо-вліво. Одночасно з кожним поворотом робити короткий, галасливий вдих носом (як їжачок). Видих м'який, мимовільний через відкриті губи.Повторити 4-6 разів.

    Губи «трубкою». Повний видих через ніс, втягуючи живіт і міжреберні м'язи. Губи скласти трубкою, різко втягнути повітря, заповнити легені до відмови. Зробити ковтальний рух. Пауза протягом 2-3 сек, потім підняти голову вгору і видихнути повітря через ніс плавно і повільно.Повторити 4-6 разів.

    Артикуляційна гімнастика.

Л: Щоб вимовляти звуки правильно і красиво, почнемо заняття з артикуляційної гімнастики.

    Улибочка. Посміхнутися, показати зімкнуті зубки. Утримувати губи в такому положенні до рахунку 5 -10. Потім повернути губи у вихідне положення. Повторити 3-4 рази

    Гойдалки. Посміхнутися, відкрити рот. на рахунок«Раз-два» по черзі упиратися мовоюто в верхні, то в нижні зуби. нижняя щелепу при цьому нерухома.

    Маляр . Посміхнутися, відкрити рот. широким кінчиком мови погладити небо від зубів до гірлу. Нижня щелепа не повинна рухатися.

    Чистимо верхні зубки. Посміхнутися, відкрити рот. Кончікому мови «почистити» верхні зубки звнутрішньої сторони, рухаючи мовоювправо-вліво.

    «Пароплав гуде». Посміхнутися, прикусити кінчик язика і вимовляти звук «И» тривало. При цьому чується твердий звук «Л».

    «Голочка»

Рот відкрити, мова висунути далеко вперед, напружити і зробити його вузьким. Утримувати в такому положенні 15 секунд, потім прибрати за нижні зуби, рот не закривати, повторити 5 - 10 разів.

    «Смачне варення»

Покласти широкий язик на нижню губу, а потім облизати зверху вниз верхню губу, прибравши мову за верхні зубки. Щелепа не рухати.

    Повідомлення теми заняття.

Л: Давай згадаємо, з яким звуком ми працювали на минулому занятті?

І: Зі звуком Л.

Л: Правильно. Сьогодні мипродовжимо працювати зі звуком Л, але будемо вчитися вимовляти його не тільки в словах, але і пропозиціях.

    Уточнення артикуляції звуку. Ізольоване вимова і подальша характеристика.

Л: А давай згадаємо, яку характеристику ми давали цього звуку?

І: Звук Л приголосний, твердий, дзвінкий.

Л: Коли ми вимовляємо звук Лгуби відкриті - Зуби розімкнуті - Кінчик мови піднятий за верхні зуби. Повітряний струмінь йде з боків мови - Голос дзвенить (рука на горлі) Повтори Л-л-л-л-л.

І: Л-л-л-л-л

    Введення звуку в склади, слова.

Л: Я хочу пригостити тебе смачними і стиглими яблуками. Але на яблуні є стиглі і нестиглі яблука. Щоб ти не помилився, зібрав тільки стиглі яблука, я підписала їх. Читай склади на яблуках. Нестиглі яблука ті, на яких написано склад АЛ. Їх обведи зеленим олівцем і прірісуйте до них листочки, нехай вони дозрівають. Обведи жовтим олівцем стиглі яблука (з іншими складами) і намалюй від них стрілки вкозуб.

    Автоматизація звуку Л на початку слова.

Л: Молодець, ти зібрав всі стиглі яблука. А тепер подивись на стіл перед тобою лежить ромашка. Тобі потрібно зірвати пелюстки із зображенням предметів, в назві яких є звук Л.

(Зображення на ромашці: Ластівка, ваза, олівець, лопата, цибуля, рукавиці, годинник, конвалія)

    Автоматизація звуку Л в кінці слова. Гра з м'ячем.

Л: А тепер, пропоную пограти в м'яч. Я буду кидати тобі м'яч і називати слово у множині, А ти повинен будеш сказати в однині. Наприклад, цукерки-цукерка.

Л: столи-

І: Стіл.

Л: Уколи-

І: Укол.

Л: Поли-

І: Підлога.

Л: зали-

І: Зал.

Л: Пенали-

І: Пенал.

Л: Голи-

І: Гол.

Л: Бокали-

І: Келих.

    Физминутку.

Ми з тобою добре попрацювали, давай трохи відпочинемо і розімнемося.

Раз - піднятися, підтягнутися
Два - зігнутися, розігнутися
Три - в долоні три бавовни, головою три кивка.
На чотири - ноги ширше.
П'ять - руками помахати
Шість - за стіл тихенько сісти.

    Автоматизація звуку Л в середині слова.

Л: А тепер давай пограємо. Тобі потрібно назвати картинки, намальовані в віконцях, а потім підібрати відсутню картинку по аналогії і провести від неї стрілку в порожнє віконце.


    Автоматизація звуку Л у фразах.

Л: Наступна вправа називається «Загадки». Твоя задача дізнатися, про що я говорю. Я буду називати перше слово, а ти повинен підібрати другу підходяще, а потім назвати все словосполучення повністю.

Л: Повний ..

І: Флакон. Повний флакон.

Л: Веселий ..

І: Солдат. Веселий солдат.

Л: Зламаний ..

І: Самоскид. Зламаний самоскид.

Л: Шовкова ..

І: Блузка. Шовкова блузка.

Л: Теплий ..

І: Кожух. Теплий кожух.

Л: Стигла ..

І : Полуниця. Стигла полуниця.


    Автоматизація звуку Л в пропозиціях.

Л: Молодець, ти дуже спритно впорався із завданням, але попереду ще одне, останнє. Я вирішила тебе повеселити і придумала кумедні пропозиції. Послухай їх уважно і виправ помилки.

Л: Салат їв Мілу.

І: Міла їла салат.

Л: Пол впав на стілець.

І: Стілець упав на стіл.

Л: Футбол поїхав на папу.

І: Папа поїхав на футбол.

Л: Долоні вимили Клаву.

І: Клава вимила долоні.

Л: Лук полов Мілу.

І: Міла полола цибулю.

    Підведення підсумків заняття.

Л: Наше заняття підійшло до кінця. Я хочу тебе похвалити, ти сьогодні дуже добре попрацював. Скажи, будь ласка, який звук сьогодні ми закріплювали?

І: Звук Л.

Л : А яке завдання тобі сподобалося найбільше?

І : (Відповідає)

Л : На все добре, можеш йти.

ЗБІРКА ДОМАШНІХ ЗАВДАНЬ

ДЛЯ АВТОМАТИЗАЦІЇ ЗВУКА Л У ДІТЕЙ 4-7 РОКІВ НА логопункта

Логопед бУРОВЦЕВА Е.А.


Заспівай «пісеньку пароплава»: свідчи звук л довго на одному видиху: л-л-л ...

____________________________________________________________________________

«Подружи звуки». Покажи шлях до човна. Проведи пальчиком зліва-направо.

Які склади вийшли?


Назви і розфарбуй картинки, назви яких починається на Л:





_____________________________________________________________________________

Назви і розфарбуй картинки, в назві яких Л знаходиться в середині слова:






Повтори слова, в яких звук Л знаходиться на початку слова.

гра відлуння (Мама каже «пісня», ... ..добавляет «ласкава пісня» і т. Д.)

Мама - ласкава мама

кошеня -

Гра Що є у Лади?

Гра «Один-кілька»


Промовляємо, вивчаємо

Лайка сміливо гавкає,

малюків лякає.

Лада шукала шпильку,

А шпилька впала під лавку.


Повтори слова, в яких звук Л знаходиться в середині слова.

Гра «добавлялкі»

Додай -ла в кінці слова і повтори все слово цілком

Додай -лок в кінці слова і повтори все слово

Повтори слова, в яких звук Л знаходиться в середині слова

Гра «Порахуй-ка»


Одна ластівка, дві ластівки, три ......... .., шість ластівок. І т.д.

Придумай слово в риму і правильно вимови чистоговорки:

Ла-ла-ла, там висока (скеля)

Ло-ло-ло, в човні зламано (весло)

Лу-лу-лу, я бігом біжу до (столу)

Ли-ли-ли, в будинку нові (підлоги)

Додай -л в кінці слів. Повтори слово цілком.

Промовляємо, вивчаємо

Повтори слова, де звук Л знаходиться в кінці слова.

Гра «Перетворюй-ка»

Заміни перший звук в слові на звук Л. Яке нове слово вийшло?

Промовляємо, вивчаємо

Гра «Продовж речення» ( «Скажи навпаки»)

Заєць влітку сірий, а взимку ...

Силач сильний, а малюк ...

Пігулка гірка, а шоколадка ...

Персик солодкий, а лимон ...

Калюжа дрібна, а річка ...

Асфальт шорсткий, а камінь ...

Окріп гарячий, а лід ...

Вовк влітку ситий, а взимку ...

Шарик легкий, а камінь ...

Чарівниця добра, а чаклунка ...

П'єро сумний, а Буратіно ...

Взимку холодно, а влітку ...

Заєць боягузливий, а лев ...

Говорити правду добре, а обманювати ...

Правильно промов чистоговорки:

Повтори слова з прямим збігом приголосних

Гра «Який? Яка? Які? » (Освіта прикметників від іменників)

Капелюх з соломи (яка?) - солом'яний

Гілка їли (яка?)

Квіти на лузі (які?)

Солдатик з олова (який?)

Світло від місяця (який?)

Спідниця в смужку (яка?)

Їжачок з пластиліну (який?)

Палки для лиж (які?)

Промовляємо, вивчаємо двовіршя

Гра «Зміни пропозиції»

Промовляємо, вивчаємо

Білий сніг, білий крейда,

Білий заєць теж бел,

А ось білка не білого,

Білій білка була.

Повтори слова зі зворотним збігом приголосних

гра « Складні слова »

Щеня з білою головою (який?) - (білоголовий)

Дівчина зі світлим волоссям - (світловолоса)

Юнак з блакитними очима - (блакитноокий)

Кот з товстими лапами - (толстолапий)

ніч з повним місяцем- (повний місяць)

Розфарбуй малюнок, відшукай якомога більше предметів, в назві яких є звук Л.


Повтори слова з двома звуками Л

Гра «Мамині помилки» (виправ помилки, які допустила мама)

Катя їла (локшина)

Міла села на (лавка)

Човен гойдалася на (вода)

Володя приніс (білий голуб)

Міла побачила (біла місяць)

Промовляємо, вивчаємо двовіршя:

Повтори словосполучення.

блакитне хмарабілі флокси тонкий панчіх

теплий кожух голодний вовк теплий комору

білий крейда стигле яблуко червоне прапор

шовкову хустку веселий бал молочна локшина

солодка булка глибокий колодязь товста палиця

важкий молоток сміливий солдат холодний підвал

світлий локон товстий записник шовкова блузка

І гра «Виправи пропозицію»

    Кінь скакала на вершнику.

    Оладки з'їли Мілу.

    Господар гавкав на Полкан.

    Соняшник полив Клаву.

    Слон намалював художника.

    Ялинка виросла під конвалією.

повтори короткі скоромовки

    У ялинки голки кілки.

    Близько кола - дзвони.

    Ходять вовки біля ялинки.

    Смачна халва, халву хвала.

    Наш Полкан потрапив в капкан.

Повтори прислів'я і приказки.

Де холодно, там і голодно.

Ловить вовк, та ловлять і вовка.

Від лампи світло, від грубки - тепло.

Дав меду - дай ложку.

Будь-яке діло роби вміло.

Не знаючи справи не суди сміливо.

Делано наспіх - зроблено на сміх.

Невмілої швачці голка з ниткою шити заважають.

Придумай пропозиції по картинках. Розфарбуй картинки.



промовляємо римування

    Головна справа я зробити зуміла.

    Мел був бел, нам служити вмів.

    Підлоги мила Алла, Луша допомагала.

Повтори трудноговоркі.

Спритні виверти у ледаря Вовки.

Варто Слава на копиці, і копиця на голові.

Сів сокіл на стовбур, та стовбур був гол.

Невесело лайці - нету балалайки.

З сосни смола сама скла.

Склади розповідь зі слів.

Мила, гуляти, в, ліс.

Вона, побачити, конвалії.

Конвалії, рости, під, ялинка.

Мила, нахилитися, щоб, нюхати, конвалії.

Мила, залишити, конвалії, близько, ялинка.

Промовляємо, вивчаємо.

Алла довго булку їла,

Апетиту не мала.

Жучка тихо підійшла:

Булку цап - та й по всьому!

Гра «Ріфмушкі». (Придумай слово в риму і повтори вийшло вірш)

У куточок Альоша сіл, в Олексія багато ... (справ).

Мал для Міли став халат і повно на ньому ... (латок).

Метелик в кутку сидів, знову до лампи ... (полетів).

Юля жвава була і крутилася як ... (дзига).

Піднімала Мила лавку, а під нею знайшла ... (шпильку).

Стало в домі тихо, спить в угла ... (слониха).

Відповідай на питання повними реченнями.

Що Лада зірвала з яблуні?

Що Міла приготувала з полуниці?

Що висвітлював місячне світло?

Що Слава забруднив смолою?

Що клоун робив під куполом?

Що Володя побачив за селом?

Де Слава слухав спів солов'я?

Промовляємо, вивчаємо.

Колосок стояв, стояв,

Опустив головку.

Мишка тихо підхопила,

Забрала в комору.

Склади розповідь за картинкою, використовуючи якомога більше слів зі звуком Л.

АВТОМАТИЗАЦІЯ ЗВУКА Л

Автоматизація звука [Л] у відкритому складі

Ла - ло - лу
ли - ле - ла
ло - лу - ла
лу - ли - ла
лу - ло - ла
ле - ли - ло

Автоматизація звука [Л] в закритому складі
ал - ол - вул
ил - ел - ал
ол - вул - ал
вул - ил - ал
вул - ол - ал
ел - ил - ол

У складах (ала, ало, алу, али) і складових рядах:

Ала-ала-ала ала-ало-алу -али
ало-ало-ало ало-алу-ало-червоні
алу-алу-алу али-ала-ало-алу
али-али-али алу-ало-ала-червоні
але-Елу-Ула али-ило-Ули-алу

У складах зі стечениями (сла, кла, прапорець, дла, бла, гла) і складових рядах:

Сла-сло-слу-чу кла-кло-клу-кли
прапорець-фло-Флу-фли дла-дло-длу-дли
бла-бло-блу-бли гла-гло-глу-Гли

Автоматизація звуку Л в словах


1. Проговорювати слова з «Л» на початку

Лак, лоб, цибуля, лом, лось, ло-жка, ло-дка, лу-жа, лу-на, ло-шадь, ло-коть, ли-жи, ли-сий, ла-вочка, ла-мпочка, лапа, лавка, лампа, ластик, ластівка, лаз, конвалія, лико, лупа, цибуля, промінь, лунка, цибулина, лось, човен, лікоть, лов, лико, лижник, місяць, лужок, цибуля, лунатик, козуб.


2. Проговорювати слова з «Л» в середині

Пі-ла, ми-ла, б-ла, са-ло, ми-ло, е-ла, се-ла, спа-ла, сня-ла, зда-ла, упа-ла, успе-ла,

бі-ла, пе-ла, де-ла, ве-ла, са-лат, ха-лат, пі-лот, ко-лос, мо-лот, ко-лоть

мо-локо, хо-лодец, мо-лодец, мо-лоток, ко-лобок, зо-лото, у-смуги, по-смуги, по-Локня, ко-лотіть, мо-лотіть.

дзига, зола, жила, мала, пила, кулак, калач, намет, шпилька, скеля, болото, калоші, колодязь, пілот, Володя, панчіх, холодний, голодний, поломка, столи, коли, голи, воли, полин, малюк, посмішка, булижник, школа, Міла, їла, дуло, бігала, ходила, водила, возила, носила, одягла, читала, образила, голуб, жолудь, палуба, отримувати, білий, сміливий, червоний, цілий, вила, стиглий, бджоли, келихи, пенали, канали, вокзали, канікули, малюки, пустун.


3. Проговорювати слова з «Л» в кінці
Пі-л, б-л, ми-л, е-л, се-л, спа-л, сня-л, зда-л, упа-л,
успе-л, бі-л, пе-л, так-л, ве-л, купи-л, ушё-л, поїхав-л, ме-л.

4. Проговорювати «Л» в словах зі збігом приголосних
благо пліт зло блуза
очі шахрай лиходій клубок
клас плуг слон клумба
хустку блокада слово брила
прапор блокнот жмут слух
солодкість флот клоп заслуга
шлак флокси клоун дурний
Бел-ка, бул-ка, голок-ка, пал-ка, бал-кон, вил-ка, бутель-ка, віл-ки, хал-ва, дол-го, крейда-ко
Слон, клуб, скарб, клоун, плескає, клоп, клумба, Клава, головний, солодкий, слово

5. Проговорювати слова з двома звуками «Л»
Мо-ло-ла, по-ло-ла, ко-ло-ла, пла-ка-ла, пла-ва-ла, де-ла-ла, гла-ді-ла, сло-жи-ла, лоп- ну-ла, ла-ка-ла

Автоматизація звуку Л в словосполученнях

веселий малюк, гладкий лоб, глибока калюжа, дурна посмішка, блакитні хвилі, кисле молоко, промінь сонця, лижна палиця, мітла під столом, молочна локшина, нейлоновий плащ, олов'яна ложка, плаття з воланами, що пливе човен, плисти до плоту, повний місяць , зламана вилка, холодне молоко,

смугасте плаття, палуба теплохода, гладкі полози, осколок скла, світла голова, гниле яблуко, мила усмішка, теплий халат, білі клавіші, блакитне плаття, погана човен, важкий молоток, білий рушник, блакитний хустку, золотий кулон, блакитні очі, світла місяць , теплу хустку, глибокий колодязь, світле волосся, блакитне ковдру, стигле яблуко

білий голуб, стигла лохина, блакитний халат, сміливий малюк, гладкі підлоги, білий халат, солодке повидло, зламана пила, стигла полуниця, біла хмара, блакитні прапорці, теплу ковдру, глибокий котлован, тепла долоня, глибока лунка, пластмасова лялька, глибока тарілка , кілка голка, холодний підвал, товста палиця, жовтий соняшник, жовте ковдру, шовкову хустку, соняшникова олія, білий крейда, дурна галка, повний котел, золота вилка, веселий Новосел, смугастий галстук, блакитна іволга


Автоматизація звуку Л в пропозиціях


Міла їла салат. Луша взяла лопатку. Ластівка звила гніздо. Мама зробила молочну локшину. Мила вимила долоні, причесала волосся. Близько наметів лопухи і полин. Луша полола цибулю і буряк. Міла бачила слона. Слава йде в комору за веслами. У глибокому колодязі вода холодна. У крамниці стиглі і солодкі яблука. Володя - сміливий плавець. Клава наділу на голову білу хустку.

Алла пила молоко.
У коморі цибулю і салат.
Володя вудил плотву з плоту.
Лікар надів білий халат.
Дідусь поїхав на вокзал.
Дятел стукав дзьобом і довбав кору.
клава поставила пляшку на полицю.
Клубок впав з лавки.
Лара купила ляльку.
Лопата стояла біля столу.
Мама купила блакитну сукню.
На ялинці сиділа білка.
На клубме ростуть гладіолуси.
На галявині багато лопухів.
Не клади в салат багато цибулі.
Павло сів за стіл.
Папа пов'язав шовковий галстук.
Тітка Алла мила підлогу.
У Міли гладке волосся.
Міла їла салат.
Міла наділу халат.
Лампа впала.
Міла підняла лампу.
Лайка гавкає на кошеня.
У котеняти одна лапка біла.
Ластівка зловила метелика.
Луша взяла лопатку.
Мила вимила долоні.
У Володі було лото.
Міла пила молоко.
Надя милася милом.
Лайка вистежила лося.
З яблуні впало стигле яблуко.
Близько болота качки.
Володя буде пілотом.
Надя каталася на човні.
Таня скакала на коні.
В кімнаті світло і тепло.
Близько наметів лопухи і полин.

На небі місяць.
Володя спритний і сміливий.
Володя йде по лижні на лижах.
У халата підлоги до підлоги.
Мила вимила підлоги.
Холодно. Дядько Лука в кожусі.
Вова і Міла - малюки.
Луша полола цибулю і буряк.
Міла бачила слона.
Слава йде в комору за веслами.
У глибокому колодязі вода холодна.
У крамниці стиглі і солодкі яблука.
Володя - сміливий плавець і не боїться глибини.
Клава наділу на голову білу хустку.
З білого хмари виплив місяць.
Стигле яблуко зі столу впало.
Дядько Лука копає клумбу лопатою.
Володя і Слава пливуть на човні.
Клава мила долоні милом.
Собака забрала в комору ляльку.

Таня вдягла білу сукню.
Над вікном плакат.
У Тані на голові хустку.
Міла плаває погано.
По небу пливуть хмари.
У Міли новий блокнот.
Біля будинку клумба.
Клава посадила флокси.
У Глаши блакитні очі.
Міла бачила веселого клоуна.
Клава купила яблука.
Алла купила біле плаття.
Міла несла блакитний прапор.
Клава заплескала в долоні.
У слона білі ікла.
Клава купила молоко і буряк.
Міла сиділа на лавці.
Лада купила конвалії.
Лана пила молоко.
Володя ніс холодну воду.

Лижники йдуть по лижні.
Мама готувала голубці.
Кінь загрузла в болоті.
Клава забила лікоть.
На халаті вишиті ластівки.
У лайки біла лапка.
Володя кладе в човен весла.
Слава везе санчата.
Алла шила сукню.
Міла несла прапор.
Мілу вкусила бджола.
Клава заплескала в долоні.
Клава купила молоко, масло, цибулю і буряк.
Дядько Михайло коня напоїв.
Павло зловив галку.
Павло поїхав на футбол.
Михайло поставив пляшку на полицю.
Папа купив ялинку.
Стілець упав на підлогу, і я злякався.

Дятел довбав ялинку.
На ялинці Павло побачив білку.
Михайло грав у футбол і забив в ворота гол.
Павло поїхав на вокзал.
Павло сів за стіл.
У будинку гавкав пес.
Малюк впав і плаче.
На підлогу впав клубок ниток.
Міла повісила на стілець клавінов блузку.
Петя мив підлогу.
Міла відсунула стілець.
Пілот надів пілотку.
На скакалці вузол.
У Вови впав пенал.
Біля столу стілець.
По хвилях плив пліт.
Кошеня хлебтав молоко.
Павло отримав лист від Михайла.
Павло служив на флоті і плавав на підводному човні.
Солдат доповів, що виконав завдання.
Петя зламав, а потім полагодив велосипед.
Володя забув, куди поклав пенал.
У дворі порожниста і замовк пес.
Кот ловив мишку, але не спіймав - мишка втекла.
Ось веселий колобок покотився, як клубок.
Павло ловив голуба.
Клава вийшла на балкон.
Вовк побачив білку.
Михайло вимив келих.
Павло полагодив стілець.
На балконі - фіалки.
Михайло підмів підлогу мітелкою.
Ніл налив воду в поїлки.
Павло поклав халву на стіл.
У кутку складний бавовна.
Луша замела підлогу.
Слава пішов в школу.
Близько слона стояв слоненя.
Білка сиділа на ялинці.
Папа купив лопату, лом і пилу.

Зміни пропозиції:
Я зламав палицю об стіл. (Я ..., ти ..., він ..., ми ..., ви ..., вони ...).
Я поклав лопату на лавку.
Я ловив на галявині ластівку.

Міла їла цибулю. Лада різала салат. Алла наділу халат. Микола співав пісню. Михайло плив на човні. Міла купала ляльку. Алла збирала аличу.

Закріплення звуку Л в кінці слів:

Дядько Михайло коня напоїв. Дідусь Ніл впіймав рій бджіл. Павло зловив галку. Брат поїхав на футбол. Вова поставив пляшку на підлогу. Папа купив ялинку. Стілець упав на підлогу, і я злякався. Дятел довбав кору і шукав жуків. На ялинці Павло побачив білку. Михайло грав у футбол і забив в ворота гол. Дядько Ніл пов'язав краватку і вийшов. Батько поїхав на вокзал.

Автоматизація звуку Л в чистоговорки


Ла-ла-ла - лопата і пила.
Ла-ла-ла - лавка і дзига.
Ла-ла-ла - конвалія і бджола.
Ла-ла-ла - лапа і смола.
Ла-ла-ла - лама і скеля.
Ло-ло-ло - ложка і скло.
Ло-ло-ло - кінь і сідло.
Ло-ло-ло - в кімнаті тепло.
Ло-ло-ло - ось у білочки дупло.
Ло-ло-ло - в човні весло.
Лу-лу-лу - шафа стоїть в кутку.
Лу-лу-лу - лялька на підлозі.
Ли-ли-ли - вила і голи.
Ли-ли-ли - шпали і підлоги.
Ли-ли-ли - у нас чисті підлоги.

Ла-ла-ла - у мене дзига.
Ла-ла-ла - на квітці бджола.
Ла-ла-ла - Мила мамі допомогла.
Ла-ла-ла - Міла в човнику пливла.
Ло-ло-ло - спритно вимила скло.
Ло-ло-ло - світить сонечко світло.
Лу-лу-лу - Алла купила пилу.
Лу-лу-лу - наточили ми пилку.
Лу-лу-лу - Милочка полола цибулю.
Ли-ли-ли - у нас нові столи.
Ли-ли-ли - у Алли білі підлоги.
Ли-ли-ли - Мила вимила підлоги.

Ла-ла-ла- Ла-ла-ла - наша Милочка мала
Ла-ла-ла- Ла-ла-ла- Міла молоко пила
Ло-ло-ло-ло-ло-ло - Алла вимила скло
Ло-ло-ло-ло-ло-ло-стало в кімнаті тепло
Лу-лу-лу- Лу-лу-лу - лежить віник на підлозі
Лу-лу-лу- Лу-лу-лу- повинен він стояти в кутку
Ли-ли-ли- ли-ли-ли - накривали ми столи

Ал-ал-ал - Павло днем ​​не спав.
Ал-ал-ал - в кутку темний підвал.
Ол-ол-ол - пенал впав на підлогу.
Ол-ол-ол - сідаємо ми за стіл.
Вул-вул-вул - Петя губи надув.
Вул-вул-вул - вітерець повіяв.
Ил-ил-ил - суп давно охолонув.
Ял-ял-ял - книгу Петя взяв.
Іл-іл-мул - я кошеня напоїв.
Іл-іл-мул - Льоня воду пив.
Ел-їв-їв - Вова кашу їв.
Ел-їв-їв - дятел прилетів.
Алка-алка-алка - у Алли біла палиця.
Олкай-Олкай-Олкай - у мене голка.

Ал-ал-ал - пенал на підлогу впав.
Ол-ол-ол - вимили підлогу.
Ол-ол-ол - Павло бачив футбол.
Вул-вул-вул - ламаний стілець.
Вул-вул-вул - пенал впав на стілець.
Вул-вул-вул - Павло сів на стілець.
YOл-yoл-yoл - з'їв капусту наш козел.

Ол-ол-ол- Ол-ол-ол - Микола наш в ліс пішов.
Ол-ол-ол- Ол-ол-ол - Микола гриби знайшов.
Ал-ал-ал Ал-ал-ал Микола гриби зірвав.
Ал-ал-ал Ал-ал-ал Микола гриби продав.
Іл-іл-іл Іл-іл-мул -багато я грибів купив.
Іл-іл-іл Іл-іл-іл всіх друзів я пригостив.
логопедичний кабінет дитячої поліклініки г.Дмітров

скористайтеся саме записом

в інтернет-реєстратурі

логопед Ілюхіна Світлана Володимирівна

Грамотна, красива мова без дефектів це запорука соціалізації та успішного розвитку. При спілкуванні все звертають увагу на те, як каже чоловік. Якщо мова красива і «ллється як струмок», таку людину слухати приємно. У дитячому віці необхідно правильно вирішити мова дитини. Основні проблеми і труднощі - це приголосні «л» і «р».

Вимова «л» здається дорослому простим, однак поставити його виходить в деяких випадках тільки до років 6. Дана стаття допоможе вам слідувати правилам, коли потрібно постановка твердого та м'якого звуку«Л» у дитини.

Дошкільний вік - це важливий період для кожного. До цього моменту діти вчаться ходити, говорити, розуміти навколишній світі самого себе. Деякі приголосні складні для вимови, вони формуються з часом. Гірше, коли батьки не звертають увагу на дефекти мови у дитини. У зрілому віці їх вже дуже складно усунути, тому у всіх дитячих садках з малюками в групі і індивідуально працюють логопеди.

Найпоширенішими складно вимовними приголосними є «л» і «р». Звичайно, з моментом дорослішання проблеми можуть пройти без сторонньої допомоги, а іноді і немає. Робота логопедів і полягає в тому, щоб допомогти поставити правильну вимову у дошкільника. Звук «л» буває як м'яким, так і твердим. Іноді малюк не може вимовити якийсь один вид, але частіше проблеми вимови «л» у дітей виникає в обох випадках.

Неправильна вимова звуків

Кожен період характеризується появою нових звуків. До трьох років діти повинні вимовляти вже всі букви крім важких шиплячих і «р», похідного від нього «рь». У цьому віці у дітей з'являється підвищена мовна активність.

До п'яти-шести років малюк повинен вимовляти всі звуки і висловлювати свої думки не простими реченнями, А використовувати складні звороти. Цей вік відноситься до періоду дорослішання і переходу до шкільного віку. Якщо дитина відчуває труднощі з вимовою, то слід звернутися за допомогою до лікаря або посилено займатися вдома.

Найпоширеніші звукові помилки:

  • шиплячі замінюються звуком «сь», «зь», (сорох -шорох, сенок-щеня, ез-їжак);
  • р замінюються на «л», «ль» (робота-лабота, кермо-луль, рабость-ладость).

Що таке ламбдацизм і параламбдацізм

Неправильного вимові звуку «л», «ль» або повної його відсутності є наукова назва-ламбдацизм. Його поділяють на 4 види:

  • носової. Звук, що виходить з потоком повітря, прагне потрапити не через рот, а через ніс. Це відбувається, коли коренева частина язика впирається в небо, заважаючи проходу. У таких випадках замість «л», виходить «нг лапа-Нгапой, лак-Нгако;
  • двугубний. Дитина ставить губи трубочкою, таким чином, що замість покладеного «л», виходить «у»: лікар-уекарь, лампа-уампа;
  • міжзубний. Кінчик язика потрапляє в простір між зубами, проявляючи неправильний звук;
  • відсутність «л». Один з найбільш частих варіантів. Малюк взагалі не вимовляє «л», замість цього виходять слова без нього: Лук-ук, лінза-Инза.

Що таке ламбдацизм тепер зрозуміло, а що ж тоді таке параламбдацізм. Так само як заміна «л» на інші звуки. До таких замін відносяться:

  • заміна «л» звуком «у» або «б»: лала - баба, лава-вава, луна-Буна;
  • заміна «л» на «р»: гол-Гог, стіл-стіг;
  • заміна «л» на «д»: кінь-дошадь, лупа-дупа;
  • заміна «л» на «йа», «е», «йу»: Ладер-йагерь, ложка-Йожка, цибуля-йук;
  • заміна «л» м'яким «ль»: справи-ділячи.

Причини неправильного вимови «л»

Неправильне вимова Л відбувається з певних причин. До категорії таких причин відносять:

  • дошкільник, в силу свого маленького віку, ще не може вимовляти цей звук. Цей дефект природний до 4 років. У віці 4-5 років, малюк вже повинен знати, як навчитися вимовляти букву «л», а до 6 років повинен розрізняти в словах твердий і м'який «л»;
  • слабкі м'язи язика і нижньої губи. Мова виконує основну функцію в творі мови. Якщо у дитини є проблеми зі слабкими м'язами мови, тоді замість «л» буде чутися «в»;
  • порушення фонематичного сприйняттязвуку в потоці мовлення. Такий ефект характерний, коли маля вимовляє «л», і в цей момент ставить мову між зубами. До такого варіанту належить і двугубное вимова, коли мова прилягає до нижньої щелепи і заважає правильній вимові звуків.

Такі причини частіше пов'язані не з будь-якими дефектами в розвитку. Проблема відбувається через неправильне положення мови, або неправильного розподілу виробленого повітря.
Якщо у дошкільника існують труднощі з вимовою звуку "л", це легко виправити. Буде потрібно час для його постановки. Зазвичай 15-20 хвилин в день в домашніх умовах, і через деякий час дитина досягне успіху. Якщо через тривалий проміжок часу зусилля були марними, треба звернутися до логопеда. .

Формування правильної вимови звуків

Якщо дитина не страждає захворюваннями, патологічний розвиток мовного апарату, тоді дорослі можуть швидко вирішити задачу. Щоб зрозуміти, як поставити звук «л» в домашніх умовах, слід дотримуватися кількох простих правил.

  1. Роботу потрібно починати зі зміцнення артикуляційної моторики. Її зміцнення досягають за допомогою вправ та ігор.
  2. Наступний етап - це постановка звуку. Методики при цьому різні. Для кожного випадку існує свій метод.
  3. Постановка звуку перетікає в вимову. Коли учень навчився вимовляти букву, треба переходити до складах, а після - до простим словами, Пропозиціям з безліччю повторюваних звуків.
  4. Переходимо до більш трудомісткою роботі. Розучуємо віршики, скоромовки. Дошкільник швидше буде засвоювати звуки, розвивати пам'ять.
  5. Закріплювати результати слід через розповідання і повторення казок, оповідань, віршів, історій, спів пісень.

Цим простим правилам слід приділяти в день зовсім небагато часу. своєрідну навчальну програмупростіше перетворити в гру. Процес не буде нудним. Ви і ваша дитина буде захоплений справою, а не нудним роботою.

Як ухвалити звук «л»

Найперше, з чого слід починати роботу це розповісти і показати учневі правильність вимови звуку, і як при цьому поводяться мову і губи. Для цього існує багато безкоштовних фото і відеоматеріалів у відкритому доступі онлайн. розроблено безліч методичних робітпро те, як навчити дитину говорити букву «л». Щоб поставити «л», необхідно працювати над диханням і артикуляцією.

Удома ви самі зможете пояснити, як правильно вимовляти той чи інший звук. Просто подумайте, яким чином це робите ви, а потім покажіть. Діти завжди краще засвоюють матеріал на прикладі інших. Просто покажіть принцип, нехай малюк повторює за вами.

Проблема постановки мови у дітей це звичайна справа. Уроки допоможуть дитині розвинути слухове сприйняттязвуку "л".

Важливо правильно дихати і розташовувати язик, губи. Вправи на дихання розроблені у вигляді гри.

Найпростіші вправи будуть цікаві малюкові. Кумедне веселощі на вулиці може носити повчальний характер. Гуляючи, можна грати з кульбабами, пропонуючи здути всі його «пір'ячко», пускати мильні бульбашки.

Удома можна грати із запаленою свічкою, загасивши її, або сірником, але тільки під суворим контролем дорослих, і різні подібні ігри на видування повітря. Такі ігри зацікавлять вашого малюка і будуть одночасно носити розвиваючий характер.

Необхідно розвивати у дитини і дрібну моторику рук. Вона необхідна для корекції мовлення, інтелектуального і фізичного розвитку.

Артикуляція «л»

Для початку необхідно попрацювати над артикуляцією мови. Кінчик мови повинен бути притиснутий до верхніх зубів і за формою нагадувати гамак. Повітря просочується вздовж мови. Такий стан слід показати дитині на своєму прикладі, так малюки краще засвоюють. Це перше, що потрібно в початковій роботі.

Помилки при спробі вимовити «л»

У роботі над постановкою звуку «л» у дитини можуть бути виявлені деякі помилки. В цьому випадку спроби навчання можуть провалитися.

Причини, при яких не вдається вимовити «л»:

  • неправильне розташування губ;
  • мова розташовується не біля верхніх зубів, а йде у внутрішню частинурота;
  • неправильний видих повітря - за допомогою щік або через ніс.

Щоб отримати правильну вимову «л», слід скористатися артикуляційної гімнастикою.

артикуляційна гімнастика

Артикуляційна гімнастика - це основний метод при постановці «л». Середня тривалість занять повинна складати 15-25 хвилин, все залежить від віку малюка. В її основу повинні поетапно входити різні елементи, для того щоб дитині було цікаво. Вона складається з декількох етапів.

  1. Завдання на розвиток мовного дихання.
  2. Вправи по автоматизації вимови.

Тренування артикуляційної гімнастики

Найефективніші і дієві логопедичні вправина звук «л»: «Пароходик», «Індиченя», «Конячка», «Вітерець». Розглянемо докладніше, як влаштовано механічно кожну вправу.

«Пароходик». Направлено на те, щоб учень навчився управляти м'язами мови. Малюкові слід трохи посміхнутися і відкрити рот, висунути язик приблизно на половину, прикусити його і проспівати багаторазове «И-и-и-и». В результаті відбувається імітація пароплавного гудка. Якщо вам чується інше звучання, перевірте розташування язичка у дитини.

«Індиченя». Рот відкритий, загнутий мову кладеться на верхню губу, проводиться рух вгору і вниз по губі. Швидко видихаємо повітря, виходить звук, що нагадує «розмова» індички.

«Конячка». Перше - навчити дошкільника цокати, як конячка. Нижня щелепа повинна бути нерухома. Мова впирається в небо, легка усмішка, злегка відкритий рот. Наступний етап це вимовити цокання, але вже без голосу і гучності, беззвучно. Так розробляються м'язи щелепи.

«Вітерець». Імітуємо подих вітру. Він повинен виходити не по центральній частині, а по краях. Для цього початківцю учневі необхідно прикусити кінчик язичка, і випустити повітря. Перевірити правильність виконання можна за допомогою ватки. Піднесіть її до рота, і побачите напрямок струменя.

Твердий «л»

Якщо м'який «л» дитина може вимовити, то твердий дається йому трохи складніше через те, що положення мови вимагає займати верхню позицію. Зазвичай в таких випадках звук взагалі відсутній або замінюється іншими.

Для підняття мови вгору існують кілька вправ, які зміцнюють ще і м'язи язика.

  1. «Мова спить». Мова нерухомий між зубами. Дитині дається завдання протяжно і безперервно повторювати «а», трохи згодом малюкові дається завдання періодично прикушуйте кінчик язичка, виходить «ал».
  2. Інша вправа на твердий «л», це проспівати «и», але вже покусав широкий мову.
    Після цього просимо вимовити слова з різною розстановкою «л» в словах. Звук «л» на початку слова: калюжа, лижі, летіти, летючий, лопатися, лазер, гавкіт, лампочка, лев, лис, литися, лопнути. В середині слова: клас, очі, аналіз. В кінці слова: стіл, келих.

Наступний етап - це проголошення віршиків, скоромовок, де часто зустрічається твердий «л».

Автоматизація

Ряд проведених артикуляційних вправ вимагають закріплення і постійного його вимови. Якщо дитина ще не вміє читати, батькам слід вимовляти слова самостійно, а потім просити повторити їх дітей. Так дошкільник краще засвоює вимовлені звуки.

Спочатку вимовляються склади «л» з голосними: л-а, л-о, л-і; потім навпаки: о-л, а-л, і-л, е-л.
після вимовляються повні слова. «Л» знаходиться на початку, середині, наприкінці слова, пом'якшуються або робляться твердими, поруч з іншими приголосними і так далі.

Повторюємо і вчимо вірші і скоромовки. При роботі все фрази і пропозиції необхідно вимовляти повільно і чітко, щоб не відбувалося викривлення. Якщо малюк помиляється, повертайтеся в початок пропозиції і повторюйте все знову. Хваліть його, це допоможе йому відчувати впевненість. Повторюйте всі кілька разів.

таких простих правилслід дотримуватися, щоб навчити дитину вимовляти букву «л» на автоматі.

Допомога логопеда

Не варто переживати, якщо дитина до 5 років погано вимовляє один або кілька звуків. Однак, якщо в пізньому віці йому складно вдаються букви, для початку вдамося до самостійного виправлення. Якщо ваші спроби не увінчалися успіхом, тоді слід звернутися до фахівця. Поширена помилка батьків - неправильна вимова ними самими, нечітка мова, дефекти мови і так далі.

Є й інші випадки, коли потрібна допомога логопеда:

  • якщо у малюка проблеми з мовним апаратом (ОНР, дизартрія);
  • при неврологічних захворюваннях;
  • при психічних захворюваннях.

У цих випадках самостійна допомога може тільки нашкодити, а не принести користь.

висновок

Мова - це важливий атрибут кожної ділової людини. Її необхідно коригувати з дитячого віку, Коли тільки ці проблеми з'являються, частіше після 5 років. Можна вдатися до самостійного домашнього виправлення. Відкритий доступ в інтернеті надасть вам різні графічні картинки, малюнки і відеоуроки, методичні посібники.

У разі, якщо ваші зусилля виявляться марними, і малюк не знає, як вимовляти букву «л» до 6-7 років, потрібна допомога логопедів, які зможуть швидко поставити вашій дитині красиву, правильну мову і дадуть загальні поради.

Пропоную читачам сайту ЛогопедРунет добірку для автоматизації звука [Л]!

Стаття розділена на частини з урахуванням етапів автоматизації звуку [Л].

Слова, пропозиції і чистоговорки для автоматизації звука [Л] в зворотних складах і кінці слова дуже важливі на етапі автоматизації звуку, так як в положенні зворотного складу звук [Л] часто вимагає тривалої роботи по введенню в мова.

Така добірка буде корисна практикуючим логопедам, а також батькам, які хотіли б допомогти дитині швидко і якісно ввести в мова звук [Л].

логопед-дефектолог
Наталія Ігорівна Кулакова
ведуча проекту

Звук [Л] в зворотних складах:

АЛ-АЛ-АЛ ил-ил-ил ЕЛ-ЕЛ-ЕЛ ОЛ-ОЛ-ОЛ ВУЛ-ВУЛ-ВУЛ

ЯЛ-ЯЛ-ЯЛ ІЛ-ІЛ-ІЛ ЕЛ-ЕЛ-ЕЛ YOЛ-YOЛ-YOЛ ЮЛ-ЮЛ-ЮЛ

Звук [Л] в словах зі зворотним стилем:

Мал, бал, вал, упав, тиснув, зал, дав, читав, спав, впав, келих, вокзал, пенал, став, втомився, канал, копав, обвал, стукав, метал, гнав, шукав, мазав, випав, падав, сипав, гнав, поїхав, їхав, поїхав, шукав, овал, самоскид.

М'яв, зняв, узяв, пірнав, стояв, ганяв, зів'яв, міняв, підняв, зайняв.

Був, вив, мив, запал, нив, забув, завив, тил, охолов, змив.

Бив, вил, милий, пив, носив, возив, забив, гостював, вчив, поїв, водив, косив, купив, садив, тягнув, випив, Михайло, напоїв, вискочив.

Мул, дув, аул, гул, стілець, подув, позіхнув, тягнув, заснув, шепнув, хитнув, вщипнув, кинув, вигнув, дмухнув, стукнув.

Їв, крейда, співав, сіл, з'їв, заспівав, смів, встиг, умів, одягнув, гудів, висів, сидів, сичав, шумів, свистів, Павло, дятел, образив, попіл.

Вол, підлогу, зол, гол, кол, стіл, укол, чохол, щиголь, футбол, баскетбол, буйвол, сокіл, стовбур, кут.

Вів, крейда, осел, козел, йшов, котел, Новоселів.

Повторити словосполучення і пропозиції:

Випускний бал, чавунний казан, високий келих, веселий Новосел, вузький канал, важкий метал, гірський аул, поламаний стілець, маленький Павло, чиста підлога, останній укол, меблевий чохол, впертий осел, рогата козел.

У Вови пенал. Вол був злий. Коля мив підлогу. Павло сів за стіл. Петя випив сік. Павло розбив келих. Батько поїхав на вокзал. Брат поїхав на футбол. З - за куща вискочив заєць. Стілець упав на підлогу. Дятел довбав березу і шукав жуків. Михайло грав у футбол і забив в ворота гол.

Повторити чистоговорки. Чітко вимовляти звук [Л]:

Ал - ал - ал - пенал на підлогу впав.

Ол - ол - ол - пенал впав на підлогу.

Вул - вул - вул - пенал впав на стілець.

Ил - ил - ил - Павло пенал забув.

Ал - ал - ал - наш малюк впав.

Ал - ал - ал - хто малий та молодецький?

Ол - ол - ол - подивіться, хто прийшов?

Ол - ол - ол - ми підемо на футбол.

Вул - вул - вул - наш малюк вже заснув.