Формування словозміни у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови. Тема заняття: орудний відмінок множини Логопедичне заняття родовий відмінок множини

Клигіна С.Б., учитель-логопед, м. Тольятті, МБУ дитячий садок№ 69 "Гілочка".

Тема: Знахідний відмінок іменників однини.

Мета: Вчити правильно вживати іменники однини

у знахідному відмінку.

Завдання: 1) навчання розрізненню одухотворених та неживих

іменників однини у знахідному відмінку;

2) навчання зміни початкової формиіменників, ставлячи їх

в знахідний відмінок;

3) закріплення навички складання простих поширених

речень із 3-х слів за предметно-графічною схемою;

4) закріплення вміння вичленювати у реченні предмета

повідомлення та предикату, тобто того, що повідомляється про предмет;

5) закріплення понять "пропозиція", "слово-предмет",

"слово-дія";

6) розвиток у дітей пошукової діяльності на вибір мовних

засобів за допомогою асоціативних словесних ігор та ігри типу

"семантичні абсурди" ("Плутанина");

7) розвиток діалогічного мовлення;

Обладнання: сюжетна картинка “Тварини та птахи восени”;

модель-схема для складання речень; предметні

малюнки: птахи, південь, заєць, хутро, білка, гриби, їжак, нора,

барлігу, ведмідь; сюжетні картинки із закритою частиною

"Мама миє ...", "Хлопчик тримає ..."; вірш

"Зібралися і полетіли" Є. Головіна і розповідь "Восени".

Хід заняття.

1. Орг. момент. Асоціативна словесна гра "Назви слова".

Л.: Давайте згадаємо і назвемо слова про осінь. Це можуть бути слова-предмети і слова-дії, я починаю - дощ. Хто продовжить?

Д.: опадають, не гріє, хмари, листя і т. д. (хто правильно називає слово сідати на місце і отримує бал-кісточки на рахунках).

2. Введення у тему.

Л.: Сьогодні ми з вами розповідатимемо про те, що роблять тварини та птахи восени. (Виставляється сюжетна картинка "Звірі та птахи восени").

3. Вивчення нового матеріалу.

1) Розгляд сюжетної картини"Звірі та птахи восени". Відшукування та називання живих та неживих предметів.

Л.: На цій картині намальовані різні предмети: живі та неживі. Як ми питаємо про живі предмети?

Д.: Хто це?

Л.: Знайдіть їх на картині, запитайте про них та назвіть їх.

Д.: Хто це? Ведмідь. Хто це? Заєць. І т.д.

Л.: А як ми питаємо про неживі предмети?

Д.: Що це?

Л.: Знайдіть неживі предмети, запитайте про них та назвіть їх.

Д.: Що це? Дерево. Що це? Дупло. І т.д.

Л.: Якщо я запитаю “Що ви бачите?”, ви маєте називати живі чи неживі предмети?

Д.: Неживі.

Л.: А якщо я запитаю “Кого ви бачите?”, які ви повинні називати предмети: живі чи неживі?

Д.: Живі.

Л.: Отже, слухайте питання уважно та відповідайте повною відповіддю. Що ви

Д.: Я бачу пеньок. Я бачу кущ. І т.д.

Л.: Кого ви бачите?

Д.: Я бачу ведмедя. Я бачу їжака. І т.д.

2) Вживання іменників у знахідному відмінку, закріплення роботи зі складання речень з трьох слів за предметно-графічною схемою з використанням предметних картинок.

Л.: А тепер давайте складемо пропозиції про те, як звірі та птахи восени готуються до зими за нашою схемою. (Виставляється модель-схема речення).

Скільки слів має бути у реченні?

Л.: Покажіть на схемі, де має стояти слово-предмет, про який ви говоритимете. (Діти показують).

А де має бути слово-дія, яка розповідає про предмет. (Діти показують).

Для складання пропозицій я вам приготувала картинки. Назвемо деякі з них. Що це?

Д.: Нора, барліг, гриби, південь, хутро.

Л.: Вибирайте по 2 картинки, необхідні вам для складання пропозиції, заповнюйте схему та “прочитайте” свою пропозицію.

(Кожна дитина вибирає необхідні йому картинки, підставляє їх у схему, озвучує свою пропозицію, підраховує кількість слів у реченні, виділяє слово-предмет та слово-дію у своєму реченні).

Зразкові пропозиції:

Білка сушить гриби.

Заєць змінює шкірку.

Їжак робить норку.

Ведмідь шукає барліг.

Птахи летять на південь.

4.Фіз.хвилина.

А) Мова з рухами:

Л.: Діти перетворюються на пташок. "Літайте" і говоріть слова.

Пташки летіли, (діти хаотично переміщаються по

На гілки сіли, кімнаті і "махають" руками)

Сіли, посиділи. (сідають навпочіпки)

Б) "Семантичні абсурди". І. "Плутанина" (з м'ячем) на знаходження невідповідності у змісті мовного повідомлення, перетворення деформованої фрази, закріплення розуміння знахідного відмінка іменників.

Л.: Виправте пропозицію, якщо почуєте, що щось неправильно.

Гриб сушить білку.

Шкірка міняє зайця.

Норка робить їжака.

Берлога шукає ведмедя.

Заєць ловить лисицю.

Діти виправляють пропозиції.

В) Пальчикова гімнастика "Пташки".

Л.: Згадаймо пальчикову гімнастику для пташок.

Діти роблять вправу та промовляють слова.

Ця пташка-соловей (діти загинають по одному пальцю на обох

Ця пташка-горобець, руках, починаючи з великого)

Ця пташка-совушка,

Сонна голівка.

Ця пташка-звірітель,

Ця пташка-каростель,

Ця пташка-злий орлан. (махають, складеними навхрест, руками)

Пташки, пташки, по будинках. (махають руками та біжать на свої стільчики)

5. Закріплення нового матеріалу.

Асоціативні словесні ігри.

1) І. "Відгадай" - розгляд сюжетних картинок із закритою частиною та складання речень за схемою, вигадуючи останнє слово.

Л.: Складіть пропозицію за цією картиною і нашою схемою (видається сюжетна картинка із закритою частиною, у моделі-схемі на місце останнього слова ставиться “?”). Уважно слухайте запитання. Відгадайте, кого миє мати?

Діти дають кілька варіантів відповідей:

Мама миє дитину.

Мама миє брата.

Мама миє кошеня. І т.д.

Л.: Що миє мати?

Д.: Мама миє чашку. Мама миє посуд. Мама миє підлогу. І т.д.

Л.: Кого несе хлопчик? (Пред'являється сюжетна картинка із закритою частиною).

Д.: Хлопчик несе собаку. Хлопчик несе сестричку. І т.д.

Л.: Що несе хлопчик?

Д.: Хлопчик несе сумку. Хлопчик несе іграшку. І т.д.

2) І. "Підкажи слово".

А) Л.: Я читаю вірш, у якому бракує деяких слів. Здогадайтеся яких і підкажіть мені.

Зібралися і полетіли

Птахи в далеку дорогу.

Під корінням старої ялинки

Майстерить ведмідь ... (берлогу).

Заєць в хутро одягнувся білий,

Стало зайчику тепло.

Носить білка місяць цілий

Про запас гриби на … (дупло).

Б) Л.: Я читаю розповідь, а ви підказуйте слова, яких не вистачає у реченні.

Осіннє сонце світить неяскраво і гріє слабо. Восени темні хмари закривають. З них мрячить холодний осінній ... . З дерев обсипаються пожовклі …. Птахи відлітають у теплу … . Звірі змінюють літню …. Білка наколола на гілку. Під старою ялиною ведмідь влаштовує собі … .

1) Завдання-тест на розрізнення називного і знахідного відмінків (за предметними картинками для складання речень).

Л.: Подумайте та скажіть правильно.

Що це? Хто це? Що намалював художник?

Хто це? Кого намалював художник?

Д.: Нора - нору.

Білка – білку.

Їжак – їжака.

Ведмідь – ведмідь.

Берлога - барліг.

2) Л.: Чого ви сьогодні навчилися? Що ввечері розкажіть мамі?

Д.: Я навчився правильно відповідати на запитання та знаходити живі та

неживі предмети. І т.д.

Л.: Давайте підрахуємо кісточки. (Діти вважають кількість кісточок, набраних на занятті і визначають переможців). Дякуємо за заняття, можете бути вільні.

Конспект ОД.

Відмінкові конструкції: прийменниковий відмінок однини і множини іменників.

Ціль:Продовжувати вчити дітей утворювати іменники в прийменниковому відмінку однини і множини.

Завдання:

Корекційно-освітні: продовжувати вчити дітей вживати іменники у прийменниковому відмінку однини та множини, погоджуючи дані іменники з дієсловами, вправляти у правильному вживанні прийменників «В», «НА», «Про (ПРО)» з іменниками у прийменниковому відмінку, закріплювати вміння утворювати іменники за допомогою суфікса-ніць-.

Корекційно-розвиваючі: вправляти в умінні будувати повні речення, активізувати та збагачувати словник дітей на теми «Казки», «Посуд», «Тварини», розвивати мовну увагу, пам'ять, уяву.

Корекційно-виховні: виховувати бережливе ставленнядо посуду, інтерес до художніх творів.

Обладнання: розрізні картинки з ілюстраціями з казок, м'яч, картинки із зображенням казкових героїв, предметні картинки посуду та продуктів харчування.

Діти, у вас на столах конверти з розрізними картинками, я пропоную їх зібрати. Як ви вважаєте, про що ми будемо з вами говорити? (Ми говоритимемо про казки та казкових героїв.)

Дуже багато написано різних казок: про царівну, про бабу Ягу, про тварин та інші. Розкажіть про кого ваші казки. (Моя казка про ведмедів. Моя казка про кота в чоботях. Моя казка про Федора. І т.д.)

Хто не миє, не стирає,

сміття, бруд не прибирає?

Від кого втекли чашки?

Є така замарашка.

Ні до чого питання, суперечки -

всім знайома та Федора.

Я підказала тобі,

назви скоріше казку.

(Федорине горе)

Сьогодні до нас у гості прийшла Федора із казки К.І.Чуковського «Федорине горе». Про що ця казка? Правильно, від неї пішов посуд, а Федора сиділа і журилася. Я пропоную вам подивитися і назвати посуд, про який горювала Федора. (Це чашки, Федора сумувала про чашки. Це каструля, бабуся Федора сумувала про каструлю. І т.д.)

Наприкінці казки Федора Єгорівна все прибрала, поклала продукти на свої місця.

Вправа Де що лежить?(на дошці виставляються картинки із зображенням посуду, а й у дітей картки із продуктами питания).

Логопед ставить запитання. Діти відповідають, вибираючи потрібну картинку.

Де лежить хліб? (Хліб лежить у хлібниці).

Де лежить цукор? І т.д.

3. Фізмінка за казкою Теремок

У чистому полі теремок
Був ні низький, не високий (присіли, встали, руки витягнуті)
Звірі різні там жили,
Жили дружно, не тужили (уклін)
Там і мишка (руки перед собою на шкарпетках)
І жаба (присіли)
Зайчик (стрибки)
З лисонькою - подружкою (повертали «хвостиком»)
Сірий вовк – зубами клацання (показали руками «пасти»)
У дружбі знали вони толк. (уклін)
Але набрів на теремок
Ведмедик клишоногий (зобразити ведмедика)
Розчавив він теремок
Своєю величезною лапою. (кулачок об кулачок)
Звірі дуже злякалися,
Швидше розбіглися, (біг на місці)
А потім зібралися знову
Щоб збудувати будинок новий. (сіли на стільчики)

Ми знаємо, що дикі тварини мають свої житла, я пропоную вам їх назвати.

Гра «Хто де живе?»

Мишка живе у норці.

Жаба живе на болоті.

Лисиця живе в норі.

Вовк живе у лігві.

Білка живе у дупле.

Ведмідь спить у барлозі.

5. До лісу передом стоїть

І кривою трубою димить.

Там Яга - лісова бабка -

На печі позіхає солодко. (Хатинку на курячих ніжках.)

Хто зустрічає нас у цій хатці? (Баба Яга).
Баба-Яга приготувала нам завдання: «Хлопці, якщо бажаєте вирушити далі в подорож, скажіть, на чому чи кому пересуваються казкові героїу казках?»

Баба Яга – … Баба Яга пересувається у ступі (на мітлі).

Емеля – … Емеля пересувається на грубці.

Алладін - ... Алладін пересувався на килимі-літаку.

Дюймовочка – … (на ластівці).

Жабка мандрівниця - …. (на качках)

Попелюшка – … (на гарбузі).

Нільс - … (на диких гусей).

Ой які ви молодці! Баба Яга дуже задоволена вашими відповідями, і ми продовжуємо далі.

6. Народилася у мами донька

З прекрасної квіточки.

Гарна, малеча просто!

З дюйм була мала ростом.

Якщо казку ви читали,

Знаєте, як доньку звали.

(Дюймовочка)

Хлопці, я пропоную вам пофантазувати та сказати, про що мріє Дюймовочка (гра в м'яч)?

Дюймовочка мріє про….

7. Результат заняття, оцінка діяльності дітей.

Конспект логопедичного заняття

щодо розвитку лексико-граматичних засобів мови

у дітей підготовчої до школи групи з загальним недорозвиненняммови

Тема «Творчий відмінок множини іменників»

Ціль:розвиток лексико-граматичних засобів мови

Завдання:

освітня:

Вчити дітей правильно утворювати іменники в орудному відмінку множини, використовуючи різні типизакінчень даної відмінкової форми;

корекційно-розвиваючі:

Продовжувати вчити відповідати питанням педагога повною пропозицією,

Розвивати вміння узгоджувати слова у реченнях,

Розвивати мовне чуття;

виховна:

Виховувати в дітей віком самоконтроль за промовою.

Обладнання:набірне полотно, сюжетна картинка «Тигреня-будівельник», предметні картинки із зображенням знарядь праці, тварин, овочів, фруктів, природи.

Словниковий матеріал: активізувати словник дітей на тему «Професії» та інших лексичних тем.

Попередня робота:читання з подальшим обговоренням казки Д.Родарі «Чим пахнуть ремесла» та вірші С.Маршака «Пошта», навчання правильному вживанню форми орудного відмінка іменників у однині.

Хід заняття

1.Організаційний момент.

Логопед пропонує дітям відповісти на запитання "Ким ти будеш?" (Кожна дитина висловлюється і сідає на місце).

2.Оголошення теми.

Люди розмовляють та вимовляють … (слова). Слова узгоджуються, дружать і виходить … (пропозиція). Сьогодні знову вчитимемося складати пропозиції.

3.Етап навчання на фронтальному наочному матеріалі.

Гра «Тигреня-будівельник».

(Логопед виставляє на набірне полотно картинку із зображенням тигреня-будівельника.) Зараз ви самі придумаєте казку, а я вам допоможу. Це тигреня. Розгляньте картинку і скажіть, ким працює тигреня? (Діти відповідають.) Правильно! Тигреня працює будівельником. Із ким він працює? (Виставляється картинка, що зображає мишенят /або будь-яких інших тварин/) (Відповіді дітей повною пропозицією.) Ким працюють мишенята? (Відповіді дітей повною пропозицією). Певно, мишенята працюють будівельниками. (Логопед промовляє пропозиції, виділяючи голосом закінчення іменників у орудному відмінку і просить дітей вимовляти так само.) Вирішив він побудувати в лісі школу і покликав на допомогу друзів. (Логопед поруч виставляє предметні картинки, що зображають інших тварин і ставить питання для складання пропозицій дітьми.) З ким почало працювати тигреня? (Відповіді дітей на повну пропозицію.) Щоб будова не зруйнувалося, за роботою треба спостерігати. За ким спостерігав тигреня? (Відповіді дітей повною пропозицією.) Чим забивали цвяхи будівельники? Чим пилили? Чим рубали? (Відповіді дітей повною пропозицією.) Лосята не могли рубати сокирами, і тигреня стало над ними сміятися. Над ким сміявся тигреня? Перед ким вибачився? (Відповіді дітей на повну пропозицію.) Нарешті школа побудована. Навколо багато сміття. Чим звірі прибирали сміття? (Відповіді дітей повною пропозицією.)

Гра «Добрі гноми».

(На набірне полотно виставляється зображення гномів, а також фрукти та овочі.) У цьому ж лісі жили добрі гноми. Вони прийшли помилуватися на школу і принесли частування для працівників – фрукти та овочі. (Показуючи картинки із частуваннями, логопед просить дітей відповісти: чим пригощали добрі гноми звірів? Діти відповідають питання повною пропозицією. Наприклад, «Добрие гноми пригощали звірів яблуками»)

Гра з м'ячем.

Попрацювали звірі, отримали частування та вирішили пограти м'ячем. І ми пограємось. (Логопед ставить питання і кидає м'яч дитині. Дитина відповідає на запитання одним-двома словами і кидає м'яч педагогові.)

Чим дивляться? Чим тупають?

Чим слухають? Чим аплодують?

Чим кусаються? Чим тиснуть?

Чим дряпаються? Чим усміхаються?

Чим ходять? Чим хмуряться?

Чим прикриваються очі? Чим бачать?

4. Фізкультхвилинка.

Виконання руху за текстом вірша.

5. Етап закріплення здобутих навичок у роботі з індивідуальним наочним матеріалом.

(Логопед виставляє на набірне полотно зображення пілота.) Назвіть ким управляються літаки. (Відповіді дітей. Наприклад, «Літаки керуються льотчиками і пілотами».) Наш літак летів високо-високо. Зараз ми дізнаємось, над чим пролітав літак? (У дітей на столах картинки, на яких намальовані будинки, люди, гори, ліс тощо) Будьте уважні та послухайте завдання. Розгляньте картинки. Той, кого я назву, вийде зі своїм малюнком і правильно скаже, над чим пролітав наш літак? (Дитина виходить, виставляє картинку на дошку та відповідає повною пропозицією).

6. Підсумок.

Як ви думаєте, що потрібно для того, щоб стати пілотом, водієм, будівельником, кравцем...? (Висловлювання дітей.) Правильно! Щоб здобути професію, потрібно вчитися.

Маріанна Єгорова
Конспект фронтального логопедичного заняття. Називний відмінок множини іменників

Тема: Називний відмінок множини іменників.

Ціль: навчити правильно вживати іменники в І. п. мн. год.

Завдання:

1. Вчити правильно утворювати іменники в І. п. мн. год.

2. Вживати іменники в І. п. мн. ч. у словах, у реченнях на матеріалі лексичних тем.

3. Розвивати увагу, логічне мислення, дрібну моторику.

4. Виховувати інтерес до логопедичним заняттямта вміння слухати товариша.

Обладнання: картинки із зображенням диких тварин, сюжетна картинка (ліс, індивідуальні картки, олівці, штрихування).

Хід заняття

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці!

Сяде той, хто назве мені своє ПІБ.

2. Оголошення теми заняття.

Зараз я загадаю вам загадки.

Влітку бродить без дороги,

Між сосен та беріз,

А взимку він спить у барлозі,

Від морозу ховає ніс. (Ведмідь)

Взимку біленький, влітку сіренький. Нікого не кривдить, а сам усіх боїться. (Заєць)

Сірий, зубастий, по полях нишпорить. Телят, ягнят шукає. (Вовк)

Які це тварини (Це дикі тварини)

Де вони живуть (Вони живуть у лісі)

У лісі мешкає багато різних тварин. Не один ведмідь, а ведмеді. Не один заєць, а зайці. Не один вовк, а вовки.

Слухайте, ведмідь ведмеді. Як звучать ці слова? Правильно вони звучать по-різному. Сьогодні на заняттями вчитимемося називати предмети, коли їх не один, а багато. І щоб нам було цікавіше вчитися, ми закриємо очі і опинимося в лісі.

Подивіться, які ще живуть тварини у лісі (На дошку вивішується полотно із зображенням тварин у лісі). (У лісі живуть білки тощо).

3. Гра: «Хто загубився».

У нас у лісі звірі загралися і загубилися. І їх не можуть знайти мами.

Давайте допоможемо мамам відшукати своїх дитинчат. (На дошку поступово виставляються картинки із зображенням тварини, діти називають її дитинчат.)

4. Динамічна пауза.

Спекотним днем ​​лісовою стежкою

Звірі йшли на водопій

За мамою лосихою крокували лосята

За мамою лисицею бігли лисята

За мамою їжачкою котилися їжака

За мамою ведмедицею йшли ведмежата

За мамою білкою скакали більчата

За мамою зайчихою – косі зайченята

Вовчиця вела за собою вовченя,

Усі мами та діти напитися хочуть.

5. Закріплення.

У лісі у нас не лише тварини. Що ще є у лісі (У лісі є квіти, гриби тощо).

Які гриби ви знаєте (У лісі ростуть підберезники і т. д.)

6. Індивідуальна робота.

Подивіться уважно на свої картки. І назвіть кожен свій предмет. Що ще ми можемо побачити у лісі.

7. Розвиток дрібної моторики.

Ми лісом гуляли і знайшли фотографії тварин. Але вони вийшли не кольоровими. Давайте розфарбуємо їх.

8. Підсумок заняття.

Чому ми сьогодні вчилися на заняття.

Що вам найбільше сподобалося на заняття?

Ви сьогодні всі були молодці. Заняття закінчено. До побачення!

Тема: Родовий відмінок множини іменників.

Мета: Вчити дітей правильно утворювати іменники множини.

Завдання:

    Вчити дітей утворювати іменники в родовому відмінку множини, використовуючи різні типи закінчень цієї відмінкової форми.

    Вчити чітко виділяти останній склад іменників у родовому відмінку множини.

    Активізувати словниковий запасслів.

    Розвивати у дітей мовне чуття.

    Розвивати слухову увагу.

    Виховувати вміння вислухати товариша.

Обладнання : набірне полотно з намальованим букетом квітів,

зображення різних кольорів ,

малюнки, що зображають ліс та зоопарк,

м'яч,

ілюстрація до казки «Маша та ведмідь»,

кошик,

картинки із зображенням ягід, грибів, овочів, горіхів тощо.


Хід заняття.

Організаційний момент.

Діти давайте подумаємо і назвемо те, чого в групі багато, і виділити голосом закінчення слів.Наприклад: багато столів, багато штор, дверей, ляльок, полиць тощо. (у разі помилки когось із дітей правильний варіант відповіді підбирається за допомогою решти дітей).

1. Дидактична гра "Закритий букет".

Логопед виставляє на набірне полотно намальований букет квітів, верхню частину якого закрито аркушом паперу. На картині видно лише кінці стеблинок. Логопед розповідає про дівчинку Катю, якій подруги принесли закритий букет і обіцяли віддати тоді, коли вона здогадається,букет яких квітів у них у руках. Дітям пропонується допомогти Каті і назвати можливі варіанти.

Діти складають різні пропозиції, чітко виділяючи останній склад іменників у родовому відмінку множини:Каті принесли букет тюльпу новий . Дівчатка подарували подружці букет цвяхів дик. У Каті був букет лив ій . док , кульбаби ків , конвалія їй , троянд і т.д.)

На цьому етапі заняття важливо співвіднести форми іменників називного та родового відмінків множини. (принесли тюльпани – букет тюльпанів тощо)

2. Дидактична гра «Дружна сім'я».

Логопед розповідає історію про дружну сім'ю, в якій було п'ятеро дітей, і просить відповісти:скільки в сім'ї було дитячих речей, якщо кожна дитина мала своє ліжечко? (Діти відповідають: п'ять ліжечок ). своя тумбочка, подушка, полиця, куртка, шуба, шапка? Своє покривало, ковдру? Свій стілець, светр? Свої штани? І т.д. Важливе виділення голосом останнього складув освіченому іменнику, а також порівняння двох відмінкових форм одного слова.

3. Дидактична гра –змагання «Хто підбере більше слів».

Логопед розповідає дітям, що у дружній родині, де було п'ятеро малюків, усі любили ходити до лісу та до зоопарку.

Діти, давайте поділимося на дві команди. А тепер завдання для кожної команди: потрібно придумати якнайбільше варіантів – чого може бути багато в лісі (для 1-ї команди) та в зоопарку (для 2-ї команди). Для зосередження уваги дітей виставити на набірне полотно картинки, що зображують ліс та зоопарк.

При підборі слів, логопед пропонує дітям іменники, які в родовому відмінку множини мають різні типи закінчень (коріння, листя, гнізда, птахи, вовки, лисиці і т.д). Ці іменники даються у вихідній формі – однині, називному відмінку. Наприклад:У лісі ягода, ягода, ягода – отже, у лісі багато чого? За правильний вибір слова дітям лунає по одній фішці. У разі невірної освіти іменника правильний варіант підбирається всіма дітьми групи.

4. Динамічна пауза . Дидактична гра з м'ячем «Мами та їхні дитинчата».

Діти виходять із-за своїх стільчиків і стають довкола логопеда. Логопед із м'ячем пояснює, що кожна мама (навіть у звірів) захищає своїх дитинчат. Вам треба впіймати м'яч і сказати:кого захищає зайчиха (ведмедиця, кішка, собака, лисиця, свиня, вівця тощо)? Кожна дитина, спіймавши м'яч, відповідає повною пропозицією:Зайчиха захищає своїх зайчат - І повертає м'яч логопеду.

5. Дидактична гра «Маша та ведмідь».

Логопед показує дітям ілюстрацію до казки «Маша та ведмідь» і просить згадати про дівчинку, яка жила у лісі у величезного ведмедя. Маша готувала, прибирала у хатинці, а ведмідь приносив із лісу, з городу щоразу повний кошик… А ось чого – хлопцям пропонується здогадатися, дивлячись на свої картинки. У кожної дитини своя картинка із зображенням, наприклад,горіхів (ягід, грибів, огірків, помідорів, слив, яблук, жолудів і т.д.) Для створення ігрової ситуації показує дітям гарний кошик, в який, при правильну освітувідмінної форми, кожна дитина кладе свою картинку.

6. Дидактична гра «Доскажи слово».

Дітям читають вголос знайомі віршовані рядки, не домовляючи останнього слова. (Це слово стоїть у родовому відмінку множини). Діти додають недостатнє слово і отримують за кожну правильну відповідь фішку. Виграє той, хто отримає більше фішок.

Даю вам слово честі: Він сказав: Ти лиходій,

Вчора о пів на шосту Пожираєш людей,

Я бачив двох свинок Так за це мій меч

Без капелюхів і ... (черевик). Твою голову з … (плеч).

Стривай, чи не тобі Мураха, мурашка

Минулого тижня Не шкодує ... (лаптей).

Я вислав дві пари

Відмінних ... (калош)?

Робін Бобін Барабек Де вбивця, де лиходій?

З'їв сорок ... (людина). Не боюся його ... (кігтів).

7. Результат заняття, оцінка діяльності дітей.