Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру 5. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру, ереже, мысалдар, шешімдер. Бөлшектердің ортақ белгісі

Сабақтың тақырыбы: Бөлшектерді ортақ бөлімге айналдыру

    Мақсаттар:

    тәрбиелік: бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге дейін азайту және күрделі жағдайларда қосымша факторды табу мүмкіндігін қалыптастыру; жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдыру дағдысын қалыптастыру;

    дамып келе жатқан: логикалық ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту,оқушылардың есептеу дағдылары

    Тәрбиелік: пәнге деген танымдық қызығушылығын арттыру

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру сәті

II. Ауызша санау

1. 10 мен 12 сандарының ең үлкен ортақ бөлгіші мен ең кіші ортақ еселігін табыңыз; 12 және 8; 15 және 9; 6 және 4; 6 және 8; 12 және 15; 12 және 10; 16 және 20; 11 және 7.

2. Екі турист бір бағытта бір уақытта әр түрлі бағытта кетті. Бірінші туристің жылдамдығы 6 км / сағ, екіншісінің жылдамдығы 7 км / сағ. 3 сағатта олардың арақашықтығы қандай болады?

3. Сорғы бассейнді 48 минутта толтырады. Сорғы 1 минут ішінде бассейннің қай бөлігін толтырады?

4. Отбасында бес ұл бар, олардың әрқайсысында бір қарындасы бар. Отбасында неше бала бар? (6 бала.)

III ... Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама

- Өткен сабақта біз бөлшектерді жаңа бөлімге қысқарттық. Бүгін біз бірнеше бөлшектерге ортақ бөлгішті табамыз және бөлшектердің ең кіші ортақ бөлгіші қандай екенін білеміз.

IV. Жаңа материалды меңгерту

1. Кез келген 2 бөлшекті бірдей бөлгішке, немесе басқаша ортақ бөлімге келтіруге болады.

- Бөлшектердің ортақ бөлгіштерін табыңыз. Олардың ең төменгі ортақ белгісі қандай?

Бөлшектердің ортақ бөлгіші олардың бөлгіштерінің кез келген ортақ еселігі болуы мүмкін. .

Бұл жағдайда, әдетте, олар ең төменгі ортақ бөлгішті (LCN) таңдауға тырысады - содан кейін бөлшектермен есептеулер жеңілірек болады. Ең кіші ортақ бөлгіш - берілген бөлшектердің бөлгіштерінің ең кіші ортақ еселігі.

2. Бөлшектердің NOZ -ін қалай табуға болатынын мысалдармен қарастырыңыз.

1) 21/7 және 2/7 бөлшектерін ортақ бөлімге келтір.

- 21 және 7 сандарының ерекшелігі неде? (21 7 -ге бөлінеді)

(Дәлелді мұғалім береді.)

- Үлкен бөлгіш - 21 саны кіші бөлгішке 7 бөлінеді, сондықтан оны осы бөлшектердің ортақ бөлгісі ретінде қабылдауға болады. Бұл ортақ белгі - мүмкін болатын ең кіші.

Бұл 2/7 бөлшегін бөлгішке 21 азайту қажет екенін білдіреді. Ол үшін біз қосымша факторды табамыз: 21: 7 = 3.

- Қандай қорытынды жасауға болады? (Егер бөлшектің бір бөлшегі екіншісіне бөлінетін болса, онда NOZ үлкен бөлгіш болады.)

2) 3/4 және 2/5 бөлшектерін ортақ бөлімге келтір.

- 4 пен 5 сандары туралы не айта аласың? (Сандар салыстырмалы түрде қарапайым.) Бұл бөлшектердің ортақ бөлгіші 4 -ке де, 5 -ке де бөлінуі керек, яғни. олардың ортақ еселігі болады. 4 пен 5 -тің шексіз көп ортақ еселіктері бар: 20, 40, 60, 80, т.б. 20 -ның ең кіші еселігі 4 пен 5 -тің көбейтіндісі.

Сонымен, бөлшектердің әрқайсысын 20 бөліміне келтіру керек:

- Қандай қорытынды жасауға болады? (Егер бөлшектердің бөлгіштері коприм сандары болса, онда олардың көбейтіндісі ең кіші ортақ бөлгіш болады.)

V. Дене тәрбиесі

Vi. Тапсырма бойынша жұмыс

VII. Зерттелген материалды шоғырландыру

1. No 279 б 45 (ауызша). Жұппен жұмыс.

Мұғалімге ерлі -зайыптылардың бірі жауап береді.

- Неліктен 3/5 бөлшегін бөлгіш 36 -ға дейін төмендетуге болмайды? (36 - 5 -ке еселік емес)

2. No 283 (а-е) 46-б. (Тақтада және дәптерлерде егжей-тегжейлі түсініктемесі бар, а) ә) шешімді егжей-тегжейлі жазыңыз, сосын бәрін ауызша айтыңыз, жаңа бөлгішпен бөлшектерді ғана жазыңыз).

Шешім:

Қосымша көбейткіштер: 24: 6 = 4, 24: 8 = 3.

Қосымша көбейткіштер: 45: 9 = 5, 45: 15 = 3.

3. Мына сандарды атаңыз:

а) 4/7 артық, бірақ 5/7 төмен; б) 1/6 артық, бірақ 2/6 аз; в) 5/8 артық, бірақ 3/4 кем.

- Тапсырманы орындау үшін не істеу керек? (Бөлшектерді жаңа бөлімге дейін азайтыңыз.)

4. No 281, 46 б. (В) (тақтаның артында бір оқушы, қалғаны дәптерге, өзін-өзі тексеру).

Шешім:


VIII. Өздік жұмыс

I нұсқа

1. Бөлшектерді 24 жаңа бөлімге дейін азайтыңыз:

2. 3/5 бөлшегін жаңа бөлімге келтір: 15; 25; 40; 55; 250; 300.

II нұсқа

1. Бөлшектерді жаңа 48 -ге бөліңіз:

2. 4/7 бөлшегін жаңа бөлімге келтіріңіз: 14; 28; 49; 70; 210; 350.

3. Бөлшектің жүзден бір бөлігінде өрнектеңдер:

III нұсқа (жоғары деңгейдегі оқушылар үшін)

1. Бөлшектерді жаңа 84 -ге бөліңіз:

2. 5/8 бөлшегін жаңа бөлімге келтіріңіз: 16; 24; 56; 80; 240; 3200.

3. Бөлшектің жүзден бір бөлігінде өрнектеңдер:

IX. Зерттелген материалды шоғырландыру

1. No 290 47 -бет (ауызша). Жұппен жұмыс.

- Ерітіндіде не қолданылды? (Бөлшектің негізгі қасиеті.)

- Бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымдаңдар.

(Жауабы: а) x = 3, b) x = 5, c) x = 5, d) x = 7.)

2. No 289 (с, г) 47 б. (Дербес, өзара тексеру).

- Қандай санды бөлгіш пен бөлгіштің ең үлкен ортақ коэффициенті деп атайды?

X. Сабақты қорыту

- Қандай сан екі бөлшектің ортақ бөлшегі бола алады?

- Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай жеткізуге болады?

- Бөлшектерді ортақ бөлгішке дейін азайту ережесі қандай қасиетке негізделген?

Үй жұмысы:

Бөлшектердің ортақ белгісі

AND бөлшектері бірдей бөлгішке ие. Олар бар дейді ортақ бөлгіш 25. Бөлшектер мен бөлгіштері әр түрлі, бірақ оларды бөлшектердің негізгі қасиетін қолдана отырып, ортақ бөлімге келтіруге болады. Ол үшін 8 -ге және 3 -ке бөлінетін санды табамыз, мысалы, 24. Бөлшектерді 24 -ке бөлгішке келтірейік, ол үшін бөлшектің алымы мен бөлімін көбейтеміз. қосымша фактор 3. Қосымша коэффициент әдетте сол жақта нумератордың үстінде жазылады:

Бөлшектің бөлгіші мен бөлгішін 8 -ге қосымша көбейткішке көбейтіңіз:

Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірейік. Көбінесе, бөлшектер ең төменгі ортақ бөлгішке әкеледі, бұл бөлшектің бөлгішінің ең кіші ортақ еселігі. LCM (8, 12) = 24 болғандықтан, бөлшектерді 24 -ке дейін бөлуге болады. Бөлшектердің қосымша факторларын табыңыз: 24: 8 = 3, 24:12 = 2. Содан кейін.

Бірнеше бөлшектерді ортақ бөлуге келтіруге болады.

Мысал. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірейік. 25 = 5 2, 10 = 2 5, 6 = 2 3 болғандықтан, LCM (25, 10, 6) = 2 3 5 2 = 150.

Бөлшектердің қосымша факторларын тауып, оларды 150 бөліміне келтірейік:

Бөлшектерді салыстыру

Күріш. 4.7 ұзындығы 1 АВ кесіндісін көрсетеді. Ол 7 тең бөлікке бөлінеді. AC сегментінің ұзындығы бар, ал AD сегментінің ұзындығы бар.


AD кесіндісінің ұзындығы АС сегментінің ұзындығынан үлкен, яғни бөлшек бөлшектен үлкен

Ортақ бөлгіші бар екі бөлшектің ішінде үлкен бөлгіші бар үлкен, яғни.

Мысалы, немесе

Кез келген екі бөлшекті салыстыру үшін олар ортақ бөлімге келтіріледі, содан кейін бөлшектерді ортақ бөліммен салыстыру ережесі қолданылады.

Мысал. Бөлшектерді салыстыру

Шешім. LCM (8, 14) = 56. Содан кейін 21> 20 бастап, содан кейін

Егер бірінші бөлшек екіншісінен аз болса, ал екіншісі үшіншіден аз болса, онда біріншісі үшіншіден аз болады.

Дәлел. Үш бөлшек берілсін. Оларды ортақ бөлгішке жеткізейік. Осыдан кейін олардың формасы болсын, өйткені бірінші бөлшек аз

екінші, содан кейін r< s. Так как вторая дробь меньше третьей, то s < t. Из полученных неравенств для натуральных чисел следует, что r < t, тогда первая дробь меньше третьей.

Бөлшек деп аталады дұрысегер оның бөлгіші бөлгіштен кіші болса.

Бөлшек деп аталады қатеегер оның бөлгіші бөлгіштен үлкен немесе оған тең болса.

Мысалы, бөлшектер дұрыс, ал бөлшектер бұрыс.

Дұрыс бөлшек 1 -ден кіші, ал бұрыс бөлшек 1 -ден үлкен немесе оған тең.

Презентацияларды алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайд жазулары:

Алдын ала қарау:

ҚОҒАМДЫҚ САБАҚ

5 СЫНЫП

Математика мұғалімі

Муниципалды жалпы білім

мекемелер «Негізгі

№6 орта мектеп «Донский ауылы Труновский ауданы Бальцер (Сидина) Наталья Сергеевна

Бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткізу.

Мақсаттар:

  • студенттерді бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру алгоритмімен таныстыру және практикалық фокус көрсету;
  • оқушылардың танымдық қызығушылығын, математикамен және қоршаған әлеммен байланысын көру қабілетін дамыту;
  • оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру;
  • Компьютермен сөйлесу мәдениетін тәрбиелеу.

Жабдық:

мұғалімде компьютер, мультимедиялық проектор,Жұппен жұмыс жасауға арналған Power Point үлестірмесі.

оқушыларға - дәптерлер, оқулықтар, қарындаштар, түрлі -түсті қарындаштар, сызғыштар.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру сәті.Мұғалімнің кіріспе сөзі: эмоционалды қатынас, оқушылардың ынтасы.

- Қайырлы күн! Бүгін мен сабақты беремін, Наталья Сергеевна. Сізді көргеніме өте қуаныштымын, сізбен танысып, сізбен жұмыс жасау мен үшін қызықты. Ыңғайлы отырыңыз, демалыңыз, бір -біріңіздің көзіңізге қараңыз, бір -біріңізге күлімсіреңіз, үстеліңіздегі көршіңізге жақсы көңіл -күй тілеңіз. Сіздерге де жақсы көңіл -күй мен белсенді жұмыс тілеймін.

Балалар, слайдқа назар аударыңдар (2 -слайд)

Мен сізге осындай көңіл -күймен келдім, қолдарыңызды көтеріңіз, олардың көңіл -күйі менікімен сәйкес келеді.

Ал кімнің көңіл күйі басқаша ...

Мен сабақ барысында сіздің көңіл -күйіңізді сақтауға тырысамын.Сізге сәттілік, жақсы сағат тілеймін.

II. Білімді жаңарту.

Балалар, немістерде әлі де «бөлшекке түс» деген сөз бар, бұл қиын жағдайға түсуді білдіреді. Сіз бен біз бөлшектерге түспеу үшін қиын жағдайда және көп нәрсені білуі керек. Сіздермен бірге «білім» аймағын анықтайық. Сіз білетін және қарапайым бөлшектерді қолдана отырып жасай алатын нәрсе.

Өткен сабақта өткен материалды қайталау.

1. Күннің басынан бері сағаттың неше бөлігі өтті? (Слайд 3, 4, 5)

2. Тракторшы егістің қай жерін жыртады? (6 -слайд)

3. Автобус жолдың қай бөлігімен жүрді? (7 -слайд)

4. Табақтарда қара өріктің қанша бөлігі қалды? (8 -слайд)

5. (9 -слайд) Бөлінішке 36 мына бөлшектердің мүмкін болатындарын келтіріңіз:

, , , , , , , , , , .

ІІІ.Жаңа материалды меңгерту... (10 -слайд)

5 «А» сыныбында қыздар сыныптағы барлық оқушыларды, ал ұлдар сыныптағы барлық оқушыларды құрайды. Сыныпта ұлдар немесе қыздар кімдер көп?

Ал сіз қандай бөлшектерді салыстыра аласыз, бұл үшін бізге не қажет?Бөлшектерді бір бөлімге келтір.

- Қалай ойлайсыңдар, біз сабақта не істейміз?

Бөлшектерді ортақ бөлгішке келтіріңіз.

Иә, біздің сабағымыздың тақырыбы «Бөлшектерді ортақ бөлімге дейін азайту».

(11 -слайд).

Дәптерге сабақтың нөмірі мен тақырыбын жаз: «Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру».

Бізге бұл не үшін қажет?

Салыстыру, бөлшектермен әрекеттерді орындау, практикалық есептерді шешу.

Біздің сабақтың мақсаты - бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді үйрену.

Бөлшектерді сол бөлгішке дейін азайтайық.

Оларды қандай бөлікке келтіруге болады?

Қайсысы ыңғайлы және неге?

(12 -слайд).

Сонымен,> сыныптағы қыздардың санын білдіреді

Жауап : сыныпта қыздар көп.

Осылайша, біз бұл мәселені бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткізу арқылы ғана шеше алатындығымызға көз жеткіздік.

Сіздермен бірге бөлшектерді ортақ бөлгішке дейін азайту ережесін құруға тырысайық.

Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру ережесінің «алгоритмімен» танысыңыз.

(13 -слайд).

Ереже:



қосымша фактор;

Мұнда бізде сізде ереже бар, ереже шықты, осы ережені қолдана отырып, сіз әрқашан бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткізе аласыз.

Қандай бөлшектерді кез келген жаңа бөлгішке дейін қысқартуға болады?

Мысалдар келтіріңіз.

(14 -слайд). Бірге жасайық. Назар аударып, біз жазбаны кезең -кезеңмен орындаймыз.

Бөлшектерді ортақ бөлімге қалай жеткізуге болады?

IV. Дене шынықтыру.(15 -слайд).

Менімен істе

Жаттығу - бұл:

Бір кезде - тұрды, созылды,

Екі - бүгілген, бүгілмеген,

Қолдарыңызда үш -үш шапалақ

Үш рет басын шайқаңыз.

Төрт қол кеңірек

Бес, алты, тыныш отырыңыз.

Жеті, сегіз, біз жалқаулықты тастаймыз.

В. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

No 806 (16 -слайд).

Оқушылар жұппен өз бетінше жұмыс жасайды. Фронтальды тексеру ұйымдастырылады.

Берілген екі санға еселік болатын бірнеше сандарды табыңыз. Осы сандардың ең кіші ортақ еселігі қандай:бұл 3 -ке де, 7 -ге де бөлінетін сан

а) 3 және 7; б) 4 және 5; в) 6 және 12; г) 4 және 6.

No 808. (17 -слайд). Ал енді сіз жұппен жұмыс жасайсыз, тапсырманы орындауда абай болыңыз.

Бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткізіңіз, сіздің үстеліңізде жауаптар кестесі бар, шешімді блокнотқа толтырыңыз және кестеде жаңа бөлгіштері бар бөлшектерді жазыңыз.

A); б); v); G);

д); б); v); G).

жауаптар: (18, 19 слайд).

Қай жұп қатесіз орындады? Жарайсың! ЖАРАЙДЫ МА!

Ал кімде бір қателік бар? Ал оны қатесіз аяқтай алмағандар, алаңдамаңыз, біз тақырыпты енді үйреніп жатырмыз, ал сіз оны келесі сабақтарда шешесіз.

Vi. Қорытындылау.(20 -слайд).

Мұғалім оқушыларға келесі сұрақтарды қояды:

Сабақтың басында алдымызға қандай мақсат қойдық?

Бұл мақсатқа жеттік деп ойлайсыз ба?

Бөлшектерді ең төменгі бөлімге қалай жеткізуге болады?

Сонымен, бөлшектерді ортақ бөлікке жеткізу үшін не істеу керек

Бізге фракциялар қайда қажет?(21 -слайд)

Сабақ барысында нені есіңізге түсірдіңіз?

Барлық фракциялар қажет
Бөлшектердің барлық түрлері маңызды.
Бөлшекті біліңіз

сәттілік сіз үшін жарқырайды.
Егер сіз бөлшектерді білсеңіз
Олардың мағынасын түсіну үшін,
Бұл тіпті оңай болады

қиын тапсырма!

Сабақ сізге пайдалы болды деп ойлайтын балалар, сіз сабақта не айтылғанын және не істелгенін түсіндіңіз, қызыл тіктөртбұрышты таңдап, оны қойыңыз.D / Z «5» -ке жазыңыз

Сабақ қызықты болды, сіз үшін белгілі бір дәрежеде пайдалы болды деп сенетін балалар, сіз сабақта сабақта жеткілікті ыңғайлы болдыңыз, сары тіктөртбұрышты таңдап, оны қойыңыз.D / Z «4» -ке жазыңыз

Сабақта талқыланатын нәрсені түсіндім деп ойлайтын балалар, бірақ сіз мұғалімнен кеңес алуыңыз керек, жасыл төртбұрышты таңдаңыз, оны қойыңыз.D / Z «3» -ке жазыңыз.

VII. Үй жұмысы(22 -слайд):

б.8.4, No 809, No 812, «5» бойынша - No813.

Сізбен жұмыс істегеніме өте риза болдым, көңіл -күйім жақсы. Сабақ барысында көңіл -күйіңіз өзгерді ме? Сабақтағы белсенді жұмысы үшін 5 деп белгілеп, бергім келеді. Сыныптан шыққан балалар тақтаға өзіңіз таңдаған картаны жапсырыңыз. Сабаққа рахмет. Сәттілік! (Слайд 23) Сабаққа рахмет!

Қолдану

№ 808

№ 808 Бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге дейін азайтыңыз.

№ 808 Бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге дейін азайтыңыз.№ 808 Бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге дейін азайтыңыз.

Қолдану

Ереже:

Бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткізу үшін сізге қажет:
1) ең кіші ортақ бөлгішті табыңыз;
2) ең кіші ортақ бөлгішті осы бөлшектердің бөлгіштеріне бөліңіз, яғни. әр бөлшек үшін табыңызқосымша фактор;
3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның қосымша коэффициентіне көбейту.

Ереже:

Бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткізу үшін сізге қажет:
1) ең кіші ортақ бөлгішті табыңыз;
2) ең кіші ортақ бөлгішті осы бөлшектердің бөлгіштеріне бөліңіз, яғни. әр бөлшек үшін табыңызқосымша фактор;
3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның қосымша коэффициентіне көбейту.


Бұл сабақта біз бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді қарастырамыз және осы тақырып бойынша есептерді шешеміз. Ортақ белгі және қосымша фактор ұғымына анықтама берейік, коприм сандары туралы есте сақтаңыз. Ең кіші ортақ бөлгіш (LCN) түсінігін анықтап, оны табу үшін бірқатар есептерді шешейік.

Тақырыбы: Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту

Сабақ: Бөлшектерді ортақ бөлшекке айналдыру

Қайталау. Бөлшектің негізгі қасиеті.

Егер бөлшектің алымы мен бөлгіші бірдей натурал санға көбейтілсе немесе бөлінсе, онда сіз тең бөлшекті аласыз.

Мысалы, бөлшектің алымы мен бөлгішін 2 -ге бөлуге болады. Бөлшекті аламыз. Бұл операция бөлшек азайту деп аталады. Бөлшектің алымы мен бөлгішін 2 -ге көбейту арқылы кері түрлендіруді де орындауға болады. Бұл жағдайда біз бөлшекті жаңа бөлімге дейін қысқарттық деп айтамыз. 2 саны толықтырушы фактор деп аталады.

Шығу.Бөлшекті кез келген бөлгішке, берілген бөлшектің бөлгішіне еселікке дейін азайтуға болады. Бөлшекті жаңа бөлімге келтіру үшін оның бөлгіші мен бөлгішін қосымша көбейткішке көбейтеді.

1. Бөлшекті бөлгішке 35 жеткіз.

35 - 7 -ге еселік, яғни 35 -ке қалдықсыз 7 -ге бөлінеді. Бұл трансформация мүмкін екенін білдіреді. Қосымша факторды табайық. Ол үшін 35 -ті 7 -ге бөліңіз. Біз 5 аламыз. Түпнұсқаның бөлшегі мен бөлгішін 5 -ке көбейтіңіз.

2. Бөлшекті 18 бөліміне келтір.

Қосымша факторды табайық. Ол үшін біз жаңа бөлгішті бастапқыға бөлеміз. Біз 3 аламыз. Осы бөлшектің алымы мен бөлгішін 3 -ке көбейт.

3. Бөлшекті 60 бөліміне келтір.

60 -ты 15 -ке бөлу арқылы біз қосымша көбейткішті аламыз. Бұл 4. Бөлгіш пен бөлгішті 4 -ке көбейту.

4. Бөлшекті 24 бөліміне келтір

Қарапайым жағдайларда, жаңа бөлікке дейін төмендету ақылмен орындалады. Қосымша көбейткішті жақшаның сыртында бастапқы бөлшектің оң жағында және үстінде көрсету ғана қабылданады.

Бөлшекті 15 -ке азайтуға болады, ал бөлшекті 15 -ке бөлуге болады. Бөлшектерде де 15 -ке ортақ бөлім бар.

Бөлшектердің ортақ бөлгіші олардың бөлгіштерінің кез келген ортақ еселігі болуы мүмкін. Қарапайымдылық үшін бөлшектер ең төменгі ортақ бөлгішке әкеледі. Ол осы бөлшектердің бөлгіштерінің ең кіші ортақ еселігіне тең.

Мысал. Бөлшектің ең кіші ортақ бөліміне дейін төмендету және.

Біріншіден, осы бөлшектердің бөлгіштерінің ең кіші ортақ еселігін табыңыз. Бұл сан 12. Бірінші және екінші бөлшек үшін қосымша факторды табайық. Ол үшін 12 -ні 4 -ке және 6 -ға бөлеміз. Үш - бірінші бөлшектің қосымша коэффициенті, ал екіншісі үшін екеуі. Бөлшектерді 12 бөліміне дейін азайтайық.

Біз бөлшектерді ортақ бөлгішке жеткіздік, яғни оларға тең бөлшектерді таптық, олардың бөлгіштері бірдей.

Ереже.Бөлшектерді ең төменгі ортақ бөлімге жеткізу үшін сізге қажет

Біріншіден, осы бөлшектердің бөлгіштерінің ең кіші ортақ еселігін табыңыз, бұл олардың ең кіші ортақ бөлгіші болады;

Екіншіден, ең кіші ортақ бөлгішті осы бөлшектердің бөлгіштеріне бөліңіз, яғни әрбір бөлшекке қосымша факторды табыңыз.

Үшіншіден, әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның қосымша коэффициентіне көбейту.

а) Бөлшекті және ортақ бөлімге келтір.

Ең кіші ортақ бөлгіш - 12. Бірінші бөлшектің қосымша коэффициенті 4, ал екіншісі үшін 3. Бөлшектерді 24 бөліміне келтір.

б) Бөлшекті және ортақ бөлгішті азайтыңыз.

Ең кіші ортақ бөлгіш - 45. 45 -ті 9 -ға 15 -ке бөлгенде сәйкесінше 5 пен 3 шығады, бөлшектерді 45 -ке жеткізіңіз.

в) Бөлшекті және ортақ бөлімге келтір.

Ортақ бөлгіш - 24. Қосымша факторлар сәйкесінше 2 және 3.

Кейде бұл бөлшектердің бөлгіштері үшін ең төменгі ортақ еселікті ауызша табу қиын. Содан кейін ортақ фактор және қосымша факторлар қарапайым факторизация көмегімен табылады.

Бөлшекті және ортақ бөлімге келтір.

60 және 168 сандарын негізгі факторларға кеңейтейік. 60 -тың ыдырауын жазып, екінші ыдыраудағы жетіспейтін 2 және 7 факторларды қосайық. 840 ортақ бөлгішін алу үшін 60 -ты 14 -ке көбейтіңіз. Бірінші бөлшектің қосалқы коэффициенті 14 -ке тең. Екінші бөлшектің толықтырушы коэффициенті 5 -ке тең. Бөлшектерді 840 -тың ортақ бөліміне жеткізіңіз.

Әдебиеттер тізімі

1. Виленкин Н.Я., Жохов В.И., Чесноков А.С. және басқа математика 6. - М.: Мнемосина, 2012 ж.

2. Мерзляк А.Г., Полонский В.В., Якир М.С. Математика 6 сынып. - гимназия, 2006 ж.

3. Депман И.Я., Виленкин Н.Я. Математика оқулығының беттерінің артында. - Ағартушылық, 1989 ж.

4. Рурукин А.Н., Чайковский И.В. Математика курсына 5-6 сыныпқа арналған тапсырмалар. - ZSH MEPhI, 2011 ж.

5. Рурукин А.Н., Сочилов С.В., Чайковский К.Г. Математика 5-6. MEPhI сырттай мектебінің 6 сынып оқушыларына арналған нұсқаулық. - ZSH MEPhI, 2011 ж.

6. Шеврин Л.Н., Гейн А.Г., Коряков И.О. және басқалар.Математика: Жалпы білім беретін мектептің 5-6 сыныптарына арналған оқулық-әңгімелесуші. Математика мұғалімінің кітапханасы. - Ағартушылық, 1989 ж.

1.2 тармағында көрсетілген кітаптарды жүктеуге болады. осы сабақтың.

Үй жұмысы

Виленкин Н.Я., Жохов В.И., Чесноков А.С. және басқалар. Математика 6. - М.: Мнемосина, 2012. (1.2 сілтемесін қараңыз)

Үйге тапсырма: # 297, # 298, # 300.

Басқа тапсырмалар: # 270, # 290