Резюме за преподаване на грамотност в подготвителната училищна група „Посещение на Мъдрото джудже. Резюме на възлите за ограмотяване в подготвителната група Урок по грамотност уроци по грамотност


Тема:
Космическо пътуване
Форма на изпълнение:Директно образователни дейности.
Местоположение:Групова стая.
Цел:Затвърдете знанията на децата.

Задачи:
образователни:да затвърди способността на децата да съставят изречения, да разделят думите на срички, да ги четат, да съставят думи от срички, да извършват анализ на звукови букви, да отговарят с пълен отговор;

развиващи се: развиват фонематичен и речев слух, зрително възприятие, внимание, памет, мислене, фантазия, въображение, развиват умения за четене на срички и думи;

образователни: създават добро настроение, възпитават точност, способност да следват правилата на играта, желание и способност да работят в екип, да насърчават активност и независимост, способност да слушат учителя и другарите, да формират умения за оценка на резултатите от собствената им дейност.

Материали и оборудване:
демонстрация:карта за пътуване в космоса, жетон под формата на ракета, карти с изображения на обекти, „вълшебна“ чанта с букви; музикален център и саундтрак на изстрелването на космическа ракета, торба със съкровища;

подачки:„Бордови подложки“, картички с думи за съставяне на изречението „Успех“, „звезди“ със срички, пликове със задачи за деца, цветни моливи за звуков анализ на дума.

Интегрирани образователни области:Когнитивно развитие, развитие на речта, социално - комуникативно развитие, физическо развитие.
Методи:
Игра:игра за пътуване, игра с умни ръце, упражнения за игра.
Визуално:карта за космически пътувания, карти-билети, звезди-срички, картички за анализ на звукови букви, пликове със задачи.
Практичен:
изпълнение на задачи.
Глаголен:обяснение, разговор, индикация, отговори на децата.

Предварителна работа
Образователни области:Физическо развитие Когнитивно развитие Развитие на речта

Съвместни образователни дейности с деца
Измисляне на думи с даден звук, звуков анализ на думи, разделяне на думи по срички, съставяне на изречения с дадена дума, графичен запис на изречения, графични упражнения в тетрадки,
дидактически игри: „Срично лото“, „Умели ръце“, „Да играем, да четем“; дидактическо упражнение „Направи изречение“.
- Изучаване на физическо възпитание, визуална гимнастика.
- Говорене с деца за космоса, гадаене на гатанки.

Взаимодействие с родителите
Разглеждане на илюстрации, четене на детски енциклопедии и книги по темата.
- Препоръчайте на родителите да извършват индивидуална работа, за да подобрят анализа на звуковата буква, да развият умението да четат думи.

Ход на урока:
-Момчета, по новогодишните празници подреждах нещата и намери стара карта... Донесох го, за да ви го покажа.
- Каква според вас е тази карта.
- Разкажете ни какво виждате на картата?
- Какво мислите, какви съкровища се крият там?
- Би било интересно да отидете на тази далечна планета и да разберете какви съкровища се крият на нея?
- Как мислите, че е възможно да извършите толкова дълго пътуване сами?
- Защо?
- Тогава може би ще отидем на тази далечна планета всички заедно, като един екип?
„Очакват ни трудни изпитания и само като се справим с тях, ще получим съкровища. Готови ли сте за предизвикателството?
- Тогава нека помислим как можете да стигнете до далечна планета?
- Ще изградим нашето превозно средство, като свържем номера по ред.
- Излез, покажи кой го е направил.

- Птица не може да достигне Луната
Летете и кацайте на Луната.
Но той може да го направи
Направи бързо ... (ракета)
- Точно така, момчета, ще летим на ракета.

И в какво настроение обикновено ходите на пътешествие?
- Тогава ще вземем добро настроение с нас, ще съберем силите и знанията си и ще продължим по пътя си. И за да направим настроението добро и весело, нека застанем в кръг, да се хванем за ръце, да затворим очи и да предадем един на друг онази искрица топлина и любов, която живее в сърцата ни. Усетете как добротата преминава от длан на длан върху ръцете ни ...

Отворете очи, усмихнете се един на друг и тръгнете ...
Облечете скафандри, елате при мен, вземете си бордни карти (раздаване на билети, снимки)

1) Къща, ключ, чадър, око, стол, гъба.
2) Прозорец, дръжка, шапка, пола, брава, пръстен.
3) Колело, кошница, ботуш, ракета, куче, молив.

Тези пътници ще седнат на първия ред, думите на снимките на който се състоят от 1 сричка;
На втория ред ще седят онези - думи, на снимките на които се състоят от 2 срички;
тези пътници седят на третия ред, думите на снимките на който се състоят от 3 срички;
Проверка на правилността на задачата:
няколко деца обясняват защо са седнали в един или друг ред.

- Браво, всички се справиха със задачата, заеха местата си, подготвиха се за старта.
Какво?
Нашата ракета не може да излети, паролата е повредена. За да го възстановите, трябва правилно да съставите предложение.

Взимаме нашите бордови таблети и съставяме изречение от тези думи.
Четем паролата заедно:
"Късмет".
- Опитахте и изпълнихте задачата правилно.
Звучи космическа музика.

- Отидохме в космоса.
Нека се огледаме наоколо:
Гледаме надясно - нищо
Поглеждаме наляво - нищо.
Спуснете очите си надолу
Е, погледни нагоре.
Затваряме очи
Очите почиват.
Как да отворим очи
Нека очакваме с нетърпение, има звезда.
Какво виждаш?

- Виждам голям куп звезди! Звездопадът напред, пътеката е затворена. Няколко звезди полетяха в нашата ракета. Тези звезди не са прости, всяка от тях има определена сричка. Разбрах, че ни казват следващата задача. След като се справихме с това, ще можем да летим по -далеч.

- Всеки от вас има срички на масата в плик, същите като на звездите. Прочетете сричките, сгънете ги, така че да получите думи. Да се ​​захващаме за работа. Децата добавят думи от срички: DO-RO-GA, RA-KE-TA, ... (Децата се редуват да четат думите, казват колко срички има в думата.)Едно от децата поставя думите на дъската.

- Ние проверяваме какво сте направили.
- И ние се справихме с тази задача, преодоляхме звездопада, можем да летим по -далеч.
„Виждам комета точно отпред. Тя се приближава, ще се сблъскаме ли с нея? Не, кометата прелетя близо до нашата ракета и ни донесе разпръснати букви по опашката.

Игра „Умни писалки“
Събрах буквите в една торба. Не можете да ги видите. Можете да разберете кои букви са скрити, само като ги почувствате с ръце. Можете да получите писмо само след като го разпознаете с докосване и го наименувате, а ние ще измислим думи, започващи с тази буква. Излезте на килима, застанете в кръг. ( Децата се редуват да слагат ръка в чантата, опипвайки буквата, а останалите измислят думи.)

- Вече сме излетели половината път, време е да си починем малко.

Физическо възпитание на килима:
За астронавтите ето упражнението, направете го по ред.
Станете бързо, усмихнете се, протегнете се по -високо, по -високо.
Е, изправете раменете си, повдигнете, спуснете.
Завийте наляво, надясно, докоснете пода с ръце.
Седнаха - станаха, седнаха - станаха. Надявам се да не сте уморени?
Трябва да ставате по -свободно и да дишате по -спокойно.

Продължаваме нашето пътуване, очаква ни следващият тест.
Ракетата прелетя навсякъде
Гледах всичко в небето.
Той вижда дупка в космоса -
Това е черен ... (дупка).

Можем да го преодолеем само като изпълним задачата.
- Нуждаем се от нашите бордови таблети, моливи и моливи. Сега ще ви задам гатанки, а вие ще запишете отговорите на таблета си и ще извършите звуков анализ на думата. Преди да започнем, нека си припомним на какви групи са разделени звуците?
- На какви групи са разделени съгласните?
-Какъв цвят обозначаваме гласни, меки съгласни, твърди съгласни?

- Слушайте внимателно загадките:
В космоса през дебелината на годините
Леден летящ обект.
Опашката му е ивица светлина,
И името на обекта е ... (комета)
Какво?

Зърно, разпръснато през небето през нощта,
Погледнахме сутринта - няма нищо. (Звезди)

Проверка (един казва, други проверяват).

Вдигнете ръка за тези, които са направили всичко както трябва. Страхотни сте, бяхте внимателни и старателни, нарисувайте червено слънце до работата. Вдигнете ръка за тези с 1 или 2 грешки. Опитахте, но трябва да бъдете по -внимателни. Начертайте жълто слънце. Тези, които имат 3 или повече грешки, нарисуват оранжево слънце, трябва да сте по -внимателни и да работите повече.

Е, сега стигнахме до планетата на съкровищата. И ето сандъка. Отварям го и изваждам чантата със съкровището.

Нашите съкровища, трябва да се върнем възможно най -скоро, преди космическите пирати - ловци на съкровища да пристигнат тук.

Затворете очи и кажете вълшебните думи:
Върнахме се от полета.
И те кацнаха на Земята.

Тук сме отново на Земята, в нашата родна група.

Обобщавайки.
Оказа се, че сте безстрашни пътешественици! За какво можеш да се похвалиш?
- Какви пречки трябваше да преодолеем по пътя към съкровището?
- Кое от тях ви се стори най -трудно?

Сега е моментът да погледнем в чантата и да разгледаме космическите съкровища.
(плавен преход към съвместни дейности)


Заглавие: Резюме за преподаване на грамотност в подготвителната група "Космически пътувания"
Номинация: детска градина, бележки към урока, GCD, развитие на речта, подготвителна група

Длъжност: възпитател
Място на работа: MBDOU Syavsky детска градина "Kolokolchik"
Местоположение: r.p. Сява, район Шахунски, област Нижни Новгород

Резюме на открит урок по грамотност

за по -големи деца в предучилищна възраст

Тема: „Писмо I“.

Цели:

Укрепване на представата на децата за звук, буква, сричка, дума;

Въведете буквата I;

Развивайте фонематичен слух;

Определете позицията на звука в думата;

Формирайте умението да пишете буквата I;

Насърчавайте приятелски отношения между децата.

Демо материал:букви от касата на буквите, картини, изобразяващи гноми, снимки на обекти, карти с думи, кубчета на Зайцев, плакат, изобразяващ буквата I и предмети, чиито имена започват с буквата I, пиктограми.

Подготовка:листове за самостоятелна работа, моливи, сигнални карти "твърдост-мекота".

Ходът на урока.

И. Организиране на времето.

Учител:- Здравейте момчета! Днес намерих чанта в нашата група. Кой го загуби? Ще разберем, ако прочетем думата.

Учителят излага думата „GNOME“ с кубчета Зайцев. Децата четат. На дъската се показва картина с изображение на гноми.

Какво има в тази чанта? Учителят показва, че в чантата има букви.

Деца:- Писма.

НС .:- Може би звуци? Каква е разликата между звуци и букви?

Д .:Звуците говорят и чуват

Виждаме буквите и пишем.

II. Повторение.

    Игра „Къщи на гласни и съгласни“.

Гномите живееха заедно - те бяха

Ядоха супа, свариха компот.

Едва изведнъж в пустинята

Откриха нещо странно.

Какво е, виж,

Обяснете на нашите гноми.

На дъската има 2 къщи: червена и синя.

НС .:- В тези къщи живеят писма. Кои от тях живеят в червената къща?

Д .:- Гласни.

НС .:- Какво могат да направят?

Всички гласни пеят силно

На думите се придава мелодичност.

А в синята къща?(Съгласни.)

НС .:И съгласните могат

Ръмжи, тропа,

Свирка, съскане,

Но не искам да им пея.

Нека научим гномите да правят разлика между гласни и съгласни.

Децата се редуват да изваждат писмо от чантата, дават му име и го поставят на дъската в съответната къща.

    Игра „На посещение при съгласните“.

НС .:- Къщата на съгласните има две стаи: зелена и синя. Кой живее в тези стаи?

Д .:„В синята стая има твърди съгласни, а в зелената - меки.

НС .: -Съгласните много обичат да приемат гости. Помогнете да насочите животните в правилната стая. Показвам картина, а вие я именувате и определяте първия звук в думата. Ако това е твърда съгласна, тогава придружаваме госта до синята стая, а ако е мека - до зелената. Показваме правилния път с помощта на сигнални карти.

Учителят показва снимки: зебра, мишка, пеперуда, жаба, мечка, слон. Децата подчертават първия звук и показват синя или зелена карта.

    1. Нова тема.

1) Играта „Дешифрирай и чети“.

НС .:Гномите ни дойдоха на гости,

Гномите донесоха нещо.

Какво е това?

Ще разберем, ако прочетем думата.

Учителят извиква картините, а децата повтарят само първата сричка, след което съставят думата „подарък“.

    Какъв е този подарък?

Ще взема кръглия, румен от клона.

Ще го сложа в чиния, „помогни си сам“ - ще ти кажа.

Д .: - Apple.

НС .: -В думата „ябълка“ първата буква е I.

Показва се плакат с буквата Y.

2) Представяне на буквата I.

Възхищавам се на себе си: "Аз съм най -красивата!"

Тя взе крака си наляво и започна да танцува с думи!

Обръщаме внимание на това как се изписва тази буква (гледа вляво).

НС .:- Един от нашите гноми толкова харесва буквата I, че дори си е измислил име с тази буква! Прочетете това име.

Учителят излага името „Яша“ с кубчета Зайцев. Децата четат.

Но Яша видя гущер и реши да го хване, за да си поиграе с него. Помогнете на гнома да стигне до гущера.

Гномът може само да се разхожда из снимките, чиито имена започват с буквата I.

Децата нарисуват пътека с маркер, свързващи картинки: кутия-яйце-котва-ябълки-гущер.

НС .:- Буквата Аз съм изумителна, означава цяла дума.

Писмо ще си каже:

- Виж, аз съм.

И за себе си мога да кажа: аз съм Евгения Александровна. А ти коя си? (Децата отговарят.)

Момчета, колко гноми са дошли при нас? (7)

Ако всички казват: „Това съм аз“. Какво става?

Публикуван е плакат:

7I

Децата решават пъзела.

НС .:- Какво е семейството? Какво семейство има?

3) Четене на срички с буквата I.

НС .:- Гномите искат да си играят с буквата I. Нека ги запознаем с играта „Братя-сестри“.

Игра с кубчета Зайцев. Първо децата четат голям куб (например MA), а след това малък (MY) и изграждат кула от две кубчета. Освен това се четат и други двойки срички: la - la, na - nya.

И сега добавяме срички и получаваме думите: ла - полета, аз - име, ня - баня.

Физическо възпитание.

Нашите гноми са уморени

Учихме буквите дълго време,

И вероятно приятели

Отпуснете се и е време за нас.

Игра с топка "Hard-soft".Децата стоят в кръг. Учителят хвърля топката на детето и извиква твърда съгласна (например "n"), а детето хвърля топката назад, произнасяйки мека съгласна ("n").

IV. Закрепване.

Игра „Промяна на буквата“. На дъската има карти с думите: fe н , R а d, m д з.

НС .:- Сега ще станем магьосници, ще превърнем една дума в друга.

Откроеното писмо се променя на буквата I:

сешоар - фея

радвам се - ред

меч - топка

В. Независима работа.

Момчета, опитайте се да завършите задачата спретнато, красиво. Ще дарим работата ви на гномите. Те с удоволствие ще продължат да изучават буквите.

Ви. Долен ред.

Момчета, каква страхотна работа сте! Днес направихме много:

Научихме ново писмо,

Играхме си с думите

Джуджетата бяха обучавани заедно

И получи подаръци,

И буквата Y ни помогна във всичко.

На дъската има ябълково дърво, върху което е прикрепена персонализирана ябълка (изработена от червена хартия) за всяко дете. Всеки намира името си и взема ябълката си.

Литература:

1. Бирюкова И.В. Запознаване с буквата I.

2. Костилева Н.Ю. 200 занимателни упражнения с букви и звуци за деца на 5-6 години.

3. Битно Г.М. Карти от букви и срички с пиктограми.

Назарова Т.Н., възпитател, Д / С No 53, Тамбов

Тема: Обобщаващ урок: „Гласни звуци [a], [o], [и], [y], [e], [s]. Букви A, O, I, U, E, Y "Образователна област:" Комуникация "

Цел:

  • Обобщение на материала, обхванат от гласните звуци [a], [o], [и], [y], [e], [s].

Задачи:

Образователни:

  • Укрепване на знанията на децата за гласните звуци.
  • Укрепване на способността на децата да определят присъствието на даден звук в една дума.
  • Запознайте децата с новата дума „артикулация“.
  • Продължете да научавате как да определите броя на сричките в една дума.
  • Поправете графичните изображения на буквите A, O, I, U, E, Y.
  • Да преподава звуково-буквен анализ на думата AU.
  • Научете се да пишете изречение.

Развиващи се:

  • Развивайте реч, внимание, мислене.
  • Развивайте зрителното възприятие, фонематичния слух.

Образователни:

  • Да култивираме приятелски отношения помежду си, желанието да говорим красиво, правилно.
  • Формирайте умения за сътрудничество, независимост, инициативност.

Методически техники:

  • Музикален съпровод.
  • Глаголен (въпроси, обяснения).
  • Визуално (снимки, показване на артикулация).
  • Игра (D / и „Намерете чифт“, „Разберете звука“, „Намерете звука“, „Чудесна чанта“).
  • Практичен (упражнения).
  • Надзор върху работата на децата, съвети.

Оборудване:

Демонстрационен материал: музика от m / f "Маша и мечката": "За отпечатъци", Три желания ", знаци-символи на звуци (звукови плейъри), кленови листа с картини на обекти, букви, кошница, запечатани пликове с букви, цветни моливи, голяма картина с картина на играчки, диаграма с чипове, снимки на Маша и мечката, теглена кошница с гъби, големи букви за изречение, емотикони с различно емоционално настроение: радост, замисленост, тъга.

Подръжка: Флаш карти (есенни листа)със снимка и диаграма, каса на букви и срички, чипове за анализ на звукови букви, естествен и отпадъчен материал за изписване на букви.

Напредък на дейността:

Аз... Организиране на времето.

Момчета, днес имаме гости, нека да поздравим гостите. (децата казват здравей)Радваш ли се да ги видиш? Покажете колко сте развълнувани да имате гости. (усмихва се на гостите)

Много добре! Не бяха тук случайно! Гостите искат да видят какво научихме в нашия час по ограмотяване.

Погледни ме, нека повторим речевото правило с теб:

Всеки ден винаги, навсякъде

В класната стая, в играта

Точно така, говорим ясно

Никъде не бързаме!

II... Мотивационна игра.

Момчета, кое време на годината е? (есен)

Какви са признаците на есента? (листата пожълтяват ...)

Затворете очи и си представете, че сме в есенната гора. (фон - звуци на есенната гора)

Есен в гората!

Отиваме в есенната гора!

Тук има много чудеса!

Ето златни брези, които вдигат шум

Под брезите има гъби

Искат да скочат в кошницата!

(в този момент се появява кошницата)

Отвори очи, виж, някой е забравил кошница в гората!

Кой според вас би могъл да я остави тук? (отговорите на децата, музика от м / ф „Маша и мечката“ звучи: песен „За отпечатъци“)

Разбрахте ли кой е този герой? Е, разбира се, това е Маша!

Къде мислите, че Маша толкова бърза, че напусна кошницата? (отговори на децата)

Да, потърси Мишка. И Маша се насочваше към нас, затова напусна кошницата.

Да видим какво ни донесе Маша. (децата се приближават до кошницата и намират звуци с различни артикулации в нея)

Звуците седят заедно в кошница, помогнете ми да ги разпозная. (учителят, заедно с децата, разглежда звуковите плейъри и чрез артикулацията на устните определя кой звук)

Какво ни помогна да открием звуковите плейъри?

Точно така, според положението на устните. И по друг начин, момчета, това се нарича АРТИКУЛАЦИЯ. Нова дума за вас, ще повторим тази дума заедно.

Момчета, това е работата на органите на речта при произнасяне на звуци. Нека си спомним кои речеви органи ни помагат да произнасяме звуци?

Какви са тези звуци? (гласни)Защо? (те могат да се пеят, разтягат и при произнасяне на звуци въздухът не среща препятствие)

Какъв цвят са гласните? (в червено)Затова звуковите плейъри винаги са в червени обувки!

Много добре! (звуците се показват на статива)

Момчета, Маша остави вълшебните пликове в кошницата. Вземете всеки плик и почувствайте какво има в тях. (ако децата не познаят, може да бъдат помолени да погледнат през плика към светлината)

Подредете буквите до съответните звуци. Бъди внимателен!

Момчета, каква е разликата между буква и звук? (чуваме и произнасяме звуци, пишем и виждаме букви)

III... Въведение в темата на урока.

1. Игра „Намери двойка“

Вижте колко цветни листа има в гората. Нека ги съберем в един букет. Вземете един лист наведнъж.

И листата са необичайни, със снимки на гърба.

Погледнете отблизо това, което е нарисувано на вашата картина и картината на вашия съсед, и помислете с какъв звук започва тази дума.

И сега ще танцуваме с листата под музиката, но веднага щом музиката свърши, трябва да се озовете двойката, чието име на картата започва със същия звук като вашето.

Дръжте снимки там, където можете да ги видите. (децата танцуват под музика с листа; двойки: диня-оранжево, охлюв-желязо, облак зеленчуци; пуйка, сладко))

Алина и Кирил, какъв звук обединява вашата двойка? Защо? (Учителят отбелязва децата, които бяха първите и правилно изпълниха задачата)

Вероника и Настя, защо не си намерихте половинка? (имената на снимките започват с различни звуци)

Момчета, защо не попаднахме на картина, чието име ще започва със звука?

(звукът се среща само в средата и в края на думата)

2. Игра „Намерете звука“

Вятърът ни донесе още листа. (на маси)

И как се казва феноменът на природата, когато листата падат, летят, летят и се вихрят?

Точно така! Това е падането на листата.

Говорителите са отегчени и искат да играят с вас, елате на масите.

(децата седят на маси по двойки)

Звуковият плейър [o] ще свири с момчетата на тази маса, с другите - [ъ -ъ], ... [и], ... [s].

Снимки и диаграми за тях са показани на вашите листове хартия. Какво ще правим? (отговори на децата)

Какъв цвят?

(Следете позата на децата. Учителят извиква едно дете до черната дъска: в думата „играчки“ намерете звука [и], маркирайте мястото на звука в думата с чипове на диаграмата)

Нека определим с вас, дълга или кратка е думата „играчки“?

Докажи го! Какво трябва да се направи?

Точно така! Разделете дума на части или срички. Колко срички?

(децата пляскат броя на сричките в думата)

Момчета, как иначе знаете колко срички има в една дума?

Нека ви разкрия една тайна: колко гласни има в една дума - толкова срички.

Какви звуци и колко чуваме в думата „играчки“?

Много добре!

3. Игра за развитие на фини двигателни умения на ръцете „Поставете буквата“

Момчета, обърнете листата, как се чувстват?

Предлагам ви да поставите всяка буква върху кадифени листове хартия за Звуци от естествени и отпадъчни материали, които виждате на масата. (на чинията има копчета, вълнени конци, семена от диня, черупки от шам фъстък, шапки от жълъди и т.н.)

IV... Физическо възпитание „Дъжд“.

Момчета, ще се върнем в гората с вас, може би ще се срещнем с Маша и Миша. (децата излизат на килима)

О, вижте, вали дъжд.

Капка от едно, капка от две

(длани отстрани, последователно скачане от крак на крак)

В началото много бавно

(същото)

И тогава, тогава, тогава

(ръцете се огъват в лактите)

Всичко работи, бяга, работи

(имп с ускорение на място)

Ще отворим чадърите си

(спиране, ръце в различни посоки)

Ще се скрием от дъжда.

(изгледът на „чадъра“ е изобразен над главата)

V... Звуково-буквен анализ на думата AU.

Момчета, Маша отдавна се разхожда в гората, може би се е загубила.

О, момчета, имаме 2 звукови плейъра тук. Който? (звучи [a] и [y])

Каква малка дума може да се направи от тези звуци, които да бъдат полезни за Маша да я намери? (дума AU)

Точно така! Това е думата AU.

Да кажем тихо тази дума ... и сега силно ...

Никой не реагира.

В този случай ще изложим тази дума, използвайки чипове и букви. (децата седят на маси)

Нека обозначим думата с дълга лента, вие я поставяте на масата си, а аз - на дъската.

Колко срички има в думата AU? (2)

От колко звука се състои тази дума?

Какъв е първият звук?

Нека обозначим звука [а] с жетон. Какъв цвят? Защо?

Какъв е вторият звук в думата AU?

Кирил ще отиде на дъската и ще постави чип.

Нека прочетем думата. Аз водя с показалец, а вие извличате всеки звук в думата.

Сега нека обозначим звуци с букви. (учителят извиква детето)

Отваряме кутията с букви. Коя буква обозначаваме първия звук?

Намерете необходимата буква и я поставете върху съответния чип.

Нека прочетем думата в хор. (Появяват се снимки на Маша и Миша.)

Така че Маша и Миша отговориха, оказа се, че берат гъби, така че получиха цяла кошница.

Те са толкова щастливи да се запознаят и искат да играят с вас, предлагат да решат пъзела.

Какво е? (снимки: кукла, топка, кошница с гъби)

Кой е това? (Маша, Мечка)

Сега ще добавя буквите, да видим какво ще стане?

U I.

А Y .

Какво направихме? (Предложения: Маша има топка и кукла. А Миша има кошница с гъби.)

Изречение е съвкупност от думи, които са свързани по значение. И винаги има точка в края на изречението.

Нека се опитаме да променим думите в изречението. (самите деца сменят думите и четат изречения)

Браво момчета!

VI... Обобщение на урока.

Какви звуци запомнихме?

Какви са тези звуци? Защо?

Каква нова дума срещнахте?

Какви звуци са посочени в писмото?

По какво се различават звуците от буквите?

Какви задачи бяха интересни и харесаха ли ви повече?

Какво причини трудностите?

Вии... Отражение

Момчета, в кошницата на Мечката има емотикони, но те са различни. Да видим.

Каква е разликата? (настроение: радост, замисленост, тъга)

Ако днес ви беше лесно в клас, справихте се с всички задачи - вземете радостен емотикон, ако срещнете трудности, но сте се опитали да ги преодолеете - замислен емотикон, а ако е много трудно - тъжен.

Софтуерно съдържание.

  1. Продължете да учите децата да назовават думи с дадени звуци.
  2. Продължете да учите как да извършвате звуков анализ на думата.
  3. Укрепване на способността за съставяне на изречение от две думи; с дадената дума.
  4. Научете се да публикувате изречение.

Материали и оборудване.

Демо материал:

Червени, сини, зелени чипове; дъска; Камион играчка; ябълки.

Подготовка:

Червени, сини, зелени чипове; сребристи правоъгълници; карти за излагане с изображение на ябълка; снимки, изобразяващи различни обекти.

ПРОЦЕС НА УРОКА:

И. АРТИКУЛАЦИОННА ГИМНАСТИКА (Артикулационна гимнастика- упражнения за обучение на артикулационните органи (устни, език, долна челюст), необходими за правилното произношение на звука)

Приказката за веселия език

Имало едно време Весел език. Събуди се рано сутринта. Той отвори прозореца (отвори широко устата си, така че зъбите му да се виждат). Погледна наляво, погледна надясно (завийте наляво и надясно с върха на езика си). Той погледна към небето (с върха на езика си докоснете горната устна). Той погледна земята (с върха на езика си докоснете долната устна). Видях слънцето в небето, широко се усмихнах (усмивка). Той затвори прозореца (затворете плътно устните си). Езикът хукна към банята да се измие. Той започна да си мие зъбите (упражнения. Мием зъбите си. Усмихвайте се, отворете устата си, покажете зъбите си и използвайте широк език, за да държите външната страна на горните зъби, имитирайки движенията на четкането на четка за зъби. Ние също „четкаме зъбите. долните зъби.). И след това изплакнете устата си (издуйте бузите, сякаш изплаквате устата). И той хукна към кухнята за закуска. Видях пайове със сладко на масата и облизах устни (облизвам горната си устна отдясно, после отляво). Изяде три баници и изтича на улицата. Езикът седна на коня си и галопира нагоре по хълма (имитирайки бавно тропане на копита). И тогава той изтегли любимата си песен Aaaaaaaa, Ooooooo, Uuuuuu, Iiiiii, Eeeeeeee, Yyyyy (изброяване на гласни звуци). Езикът достигна планината и реши да се люлее на люлка (упражнение. Замах. Уста широко отворени, устни в усмивка. Ритмично промяна на положението на езика: 1) върхът на езика зад горните резци; 2) върхът на езика зад долните резци. Само езикът се движи, а не брадичката!). Погледна часовника си (упражнение. Гледайте. Отворете устата си, изпънете езика си. Алтернативно преместете езика си в десния ъгъл на устата, след това вляво.). Време е да се приберем. Качи се на кон. Карах се вкъщи. И конят хуква бързо надолу по хълма (имитация на тракането на копита бързо).

II. ИГРА НА ТОПКА

"Назовете думата"

- Момчета, сега ще играем смешна игра „Правопис на думата“. Аз ще ви разкажа темата, а вие ще ми кажете думите. В същото време подавайте топката един към друг, докато не кажа СТОП! (Теми: домашни любимци, плодове, диви животни, шапки, мебели, зеленчуци.).

- И сега ще играем друга игра. Ще ти дам звук, а ти ще ми дадеш всяка дума, която започва с този звук.

III. ПРЕДСТАВЯНЕ НА НОВА ТЕМА

Оферта

Момчета, вижте какво имам в ръцете си (показвам камиона играчка). Сега вижте какво прави (показвайки, че камионът е на път).

- Камионът (колата) се движи. Имаме оферта с вас. Колко думи има в нашето изречение? Коя е първата дума? Каква е втората дума.

- И сега ще ви науча да разпространявате офертата. Вижте, имаме сребристи правоъгълници. Един правоъгълник представлява една дума от изречението. Думите в изречението трябва да бъдат разположени на разстояние една от друга. Нека се опитаме да съберем нашето предложение CAR RIDES.

- И сега ви предлагам да работите сами. Имате снимки на артикули. Всеки има своя собствена картина. Вашата задача е да излезете с предложение с тези елементи.

Давам време на децата за самостоятелна работа.

- Сега да чуем кой е получил какви предложения.

Каня децата да изложат предложението си.

МИНУТА ЗА УПРАЖНЕНИЕ

"Вятър"

Вятърът диша, диша (Ръцете нагоре - дълбоко дъх)

И дърветата все още се люлеят (След това - отстрани, вълна от четките)

Вятърът е по -тих, по -тих (отново нагоре - дълбоко вдишване)

И дърветата са по -високи, по -високи (и надолу, дълго издишване)

Хайде да седнем, по -тихо, по -тихо. (Децата седят на бюрата си)

IV. ПОВТОРЕНИЕ НА ЗНАНИЯТА

Звуков анализ на дума

Слагам ябълките на гърба на камиона и питам децата какво камионът носи. (Ябълки). После махам ябълките и оставям едната, питайки какво камионът кара сега. (Apple). Каня децата да направят звуков анализ на думата ЯБЛОКО. Каня децата да слушат как звучи една дума, подчертавайки всеки звук интонационно. След това предлагам самостоятелно да направя звуков анализ на думата и да я сложа в чипове върху карта с ябълка.

След това детето на дъската анализира думата, назовава звуците и ги характеризира. Припомняме правилото, че звукът [y`] е най -краткият в нашата реч и винаги е мека съгласна. Децата трябва да открият грешки (ако има такива) в себе си и да ги поправят.

- И кой може да ми каже колко твърди съгласни има в една дума? Колко меки съгласни? Колко гласни има?

- А колко срички има в тази дума? Защо решихте така? Нека го проверим. Как можем да направим това? (поставете ръка към брадичката си). Каква сричка е ударена? Слушам отговорите на децата, като същевременно помагам там, където е необходима помощ.

IV. РЕЗУЛТАТИ

- Момчета, нека си спомним какво правихме днес в час?

- И какво ново научихме?

- Кой беше най -активният сред нас днес?

възпитател, ГБОУ СОШ № 1995, Москва

Представям обобщение на преките образователни дейности за деца от подготвителната група под раздел Диплома. Този конспект ще бъде полезен за учителите в детската градина.

Интеграция на образователните области:„Комуникация“, „фантастика“, „познание“, „социализация“, „здраве“.

Цел на урока: За затвърждаване на знания, способности и умения в раздел „Преподаване на четене и писане“.

Задачи:

Образователние: Да проверява знанията, уменията и уменията, придобити от децата, формирани в часовете по ограмотяване;

Реч: Упражнение в диференциацията на изучаваните звуци; упражнява думи в звуков анализ; консолидира способността за изготвяне и анализ на схеми на изречения; да идентифицира нивото на овладяване на умението за четене; консолидиране на обобщаващи понятия; обогатяват речника на децата;

Развиващи се:да затвърди способността за работа в тетрадка и на дъската;

Образователни: да се култивира способността да се слушат другарите, да не се прекъсват.

Демо материал: карти с думите: РАКЕТА, КОБРА, КОЛОБОК, ОПУШКА, ВЕЧЕРЯ; карта с физическо възпитание.

Раздаване... „Сладкиши“ - лакомство с чипове (гласна, подчертана, мека съгласна, твърда съгласна, гласна съгласна, беззвучна съгласна, сричка (подчертана, без ударение), картички със снимки на сом, щука, карась, акула; цветни моливи, тетрадки или празни листове хартия, пликове със завъртане на език; карти с играта „Изгубеното писмо“

В. Момчета, гости са идвали при нас, много гости, гледайте ги и ги поздравявайте. Те искат да видят колко сте умни и грамотни.

Б. Седнете на килима и цялото внимание е върху мен.

В. Бих искал да ви предложа да отидете в земята на Граматиката. И за да стигнете до там, трябва да запомните и да разкажете всичко, което знаете за звуци, букви, срички. Готов?

В. Кой ще ми каже какви са звуците? Какво са те? Отговори на децата. (гласни и съгласни: твърди и меки, гласови и беззвучни).

В. Какво представляват буквите? По какво се различават от звуците? Отговори на деца. (Чуваме и произнасяме звуци, пишем букви, виждаме и т.н.)

V. Браво.

В. Тук сме в земята на Граматиката. Жителите на тази страна са ви приготвили лакомства, но лакомствата не са прости, отидете на масите си, вземете парче бонбони и го разгънете, виждате чиповете вътре, редувайте се, като се обаждате на това, което знаете за тези чипове. Децата разгръщат и казват гласна, подчертана, мека съгласна, твърда съгласна, гласна съгласна, беззвучна съгласна, сричка (подчертана, без ударение).

V. Браво!

Б. Моля, седнете на масите. Вече знаем, че думите се състоят от звуци. Възможно ли е да разделим думата? Такива звукови части на думата се наричат ​​срички. За да звучи правилно думата, поставяме ... стрес. Как да поставим стреса правилно? Отговори на деца (думата трябва да бъде наречена и сричката, която се простира и ще бъде подчертана)

В. Ето задачата, която жителите на тази страна са подготвили за вас - разделете думите на срички и поставете ударение. Учителят показва пример. река (река)

(Всички думи на картите се изпълняват от деца, думите са: сом, щука, карась, акула)

V. Браво, момчета! И тъй като една дума може да се нарече тези думи, върху които сте работили (риба) Кой лови риба, как се казва този човек? (рибар) Нека запишем тази дума и да направим звуков анализ. Децата работят на маси, едно на дъската.

V. Умни момичета. Сега, излез при мен, нека играем. Физическо възпитание на стихове на И. Николаевич

Червеят седи на куката (децата клякат)

Плашеща риба, прави лица. (артикулационна гимнастика "Турция")

От това - половин ден рибар

Не мога да хвана нищо. (децата скачат)

Децата сядат на килима.

Б. Обърнете внимание на черната дъска, където е написана думата, прочетете я РАКЕТ. Какво значи тази дума? Отговори на деца. (Самолет, който се движи в космоса)

Какво животно е скрито в тази дума? Отговори на деца от РАК

КОБРА. Какво значи тази дума? Детски отговори (най -голямата отровна змия в света)

Какъв вид стенна светлина носи кобрата? BRA Children Answers

КОЛОБОК. Какво значи тази дума? Отговори на децата (характер на народна приказка)

Каква част от лицето на човека е скрита в тази дума? Отговори на деца LOB

НАДОЛУ. Какво значи тази дума? Отговори на децата (край на гората)

Какво артилерийско оръжие е скрито в края на гората? Отговори на децата ПУШКА

ВЕЧЕРЯ. Какво значи тази дума? Отговори на децата (вечеря)

Какви неотровни змии са пълзили за вечеря? Отговори на деца UZHI.

V. Браво! Сега отидете до масите и вземете плика, където има някакво съобщение. Децата четат.

Имам нужда от бръмбар за вечеря.

В. Чудесно. Кажете ми какво сте прочели, как се казва? Отговори на децата Предложение.

В. Колко думи има в това изречение? Нека начертаем диаграма за това изречение (едно дете отива до дъската, останалите пишат върху техните парчета хартия).

Как се изписва първата дума в изречението? (Първата дума в изречението е с главна буква). Какво идва в края на изречението? Отговори на децата (точка) Какви препинателни знаци се поставят в края на изречението? (!?)

V. Браво! Излез при мен. Нека сега да изговорим правилно този език на езика (тихо, спокойно, бързо, силно и сега, сякаш има въпросителен знак в края, радостно). След това учителят пита децата поотделно.

V. Браво. Какъв звук е често срещан тук? [Е] какво ще кажеш: можеш ли да кажеш за този звук. Какво е той? Отговори на децата (Приемливо, винаги твърдо, звучно) Страхотно!

Б. Седнете на масите. И на раздяла жителите на една прекрасна страна са ви подготвили последната задача „Изгубеното писмо“

В. Значи нашето пътуване из страната на буквите приключи. Браво, момчета, справихте се с всички задачи и какво направихме днес в час? Коя задача ви хареса най -много? С какво настроение завършва нашият урок?