Zhrnutie lekcie Plán lekcie „Čo nazývame vlasť“ o okolitom svete (prípravná skupina) na danú tému. Rusko je naša vlasť. Ako hovoríme vlasť? A brezy, pozdĺž ktorých Dom, kde ty a ja žijeme, Kráčame vedľa našej matky. Všetko, čo sme doma

Ciele lekcie:

  • predstaviť deťom literárne diela, ktoré vštepujú lásku k vlasti;
  • formovať prvotný koncept vlastenectva (ako lásky k vlasti na príkladoch literárnych diel).
  • formovanie morálneho vedomia;
  • rozvoj morálnych skúseností a pocitov;
  • formovanie morálneho správania.

Ciele lekcie:

  • naučiť deti identifikovať, analyzovať a hodnotiť správanie z hľadiska noriem a vzoriek prezentovaných v literatúre;
  • rozvíjať schopnosť cítiť a porozumieť druhým;
  • pestovať lásku k vlasti z hľadiska lásky k univerzálnym ľudským hodnotám;
  • rozvíjať lásku ku knihám ako zdroju poznania.

Téma lekcie:

Ó, svätá vlasť,
Aké srdce sa netrasie,
Žehnať ťa?

V. Žukovského.

Hrá sa „Pieseň Ruska“, na pozadí ktorej deti vstupujú do triedy a stoja na svojich miestach.

Moje Rusko má dlhé vrkoče,
Moje Rusko má svetlé mihalnice.
Moje Rusko má modré oči,
Rusko, veľmi sa na mňa podobáš.

Refrén:
Slnko svieti, vetry fúkajú,
Nad Ruskom lejú prehánky.
Na oblohe je farebná dúha
Niet krajšej krajiny!

Učiteľ oznámi tému hodiny. Deti si sadnú na svoje miesta.

Znie báseň v podaní študenta:

Z. Aleksandrova „Vlasť“.

Ak povedia slovo „Vlasť“,
Okamžite príde na myseľ
Starý dom, ríbezle v záhrade,
Hrubý topoľ pri bráne.

Pri rieke je plachá breza,
A rumančekový kopček...
A iní si zrejme spomenú
Váš rodný moskovský dvor.

Prvé lode sú v kalužiach,
Kde bolo nedávno klzisko?
A veľká susedná továreň
Hlasný radostný klaksón.

Alebo je step červená od maku,
Panenské zlato...
Vlasť je iná
Ale každý ho má.

Učiteľ položí deťom otázku: pomenujte názov našej vlasti.

V skutočnosti je to naša veľká sila, ktorej meno je „Rusko“.

V. Stepanov "Ako nazývame vlasť?"

Ako hovoríme vlasť?
Dom, v ktorom žijeme ty a ja,
A brezy pozdĺž ktorých
Kráčame vedľa mamy.

Ako hovoríme vlasť?
Pole s tenkým kláskom,
Naše sviatky a piesne,
Teplý večer za oknom.

Ako hovoríme vlasť?
Všetko, čo si vážime v našich srdciach.
A pod modro-modrou oblohou
Ruská vlajka nad Kremľom!
"Vlajka Ruska".
Farba biela - breza,
Modrá je farba oblohy,
Červený pruh -
Slnečné svitanie.

učiteľ. Výber farieb skutočne nie je náhodný. Odráža stáročné predstavy ľudí o svete okolo nich. Pripomínajú nám, kto sme, odkiaľ sme prišli a ako dávno sme prišli na tento svet, koľko ľudí a generácií žilo na našej zemi pred nami.

Farby ruskej vlajky rozprávajú príbeh našej dlhej a slávnej histórie.

(Učiteľ ukazuje encyklopédiu „História ruského štátu“).

Študent číta báseň:

V. Semernin „Volá sa Vlasť...“

Existuje taký zázrak:
Krajina, navždy milovaná,
Nad riekou pod javorom
Dom otca, drahý...
Vidieť tento zázrak
Srdce prudko bije
V živote je to zázrak -
Vlasť
Volám!
Existuje také slovo
Nie je nič drahšie:
Sú v ňom polia a hory,
Obsahuje záhrady a háje.
Pri spomienke na toto slovo,
Srdce sladko bije
V živote toto slovo
Vlasť
Volám!

Učiteľ sa pýta: čo pre nás znamená dom nášho otca, naša malá vlasť?

Správne, deti, mesto Snezhinsk.

Toto mesto sa nachádza na Urale.

Báseň V. V. Stepanova znie:

Pohorie Ural
Na kamenných platniach
Vedú nás
Do krajiny malachitu.

Práca s knihami.

Učiteľ predstavuje knihy:

– Stanislav Romanovský „Vlasť“.

- Rifkat Gadelshin "Narodil som sa vo vašej krajine Ural." (autor toto dielo číta).

Učiteľ informuje deti, že v meste Snezhinsk žijú a pracujú básnici, ktorí oslavujú krásu svojho rodného mesta.

Lekcia pokračuje čítaním ďalších diel o vlasti.

M. Matúšovský "Kde sa začína vlasť?"

Kde začína vlasť?
Z obrázku vo vašej knihe ABC,
Od dobrých a verných súdruhov,
Bývanie v susednom dvore.

Alebo možno začína
Z piesne, ktorú nám spievala naša mama,
Keďže v akomkoľvek teste
Nikto nám to nemôže vziať.

Kde začína vlasť?
Z vzácnej lavice pri bráne,
Z tej brezy na poli,
Skláňajúc sa vo vetre rastie.

Alebo možno začína
Z jarného spevu škorca.
A z tejto vidieckej cesty,
Čo nemá konca kraja.

Kde začína vlasť?
Z okien horiace v diaľke.
Zo starej budenovky môjho otca,
Čo sme našli niekde v skrini.

Alebo možno začína
Zo zvuku kolies koča.
A prísaha, že v mladosti
Priniesol si jej to vo svojom srdci.

M. Plyatskovsky „Vlasť“

Počuješ pieseň streamu?
Toto je vaša vlasť.
Počuješ hlas slávika?
Toto je vaša vlasť.

Ruky tvojej matky
Zvuk dažďa a hluk konárov,
A v lese sú ríbezle -
Toto je tiež vlasť!

Práca s prísloviami.

  1. Žiť znamená slúžiť vlasti.
  2. Pre svoju vlasť nešetri ani silou, ani životom.
  3. Milovaná vlasť - drahá matka.
  4. Vlasť je tvoja matka, vieš sa jej zastať.

Hra: Myslenie na vlasť.

Učiteľ sa pýta a deti odpovedajú, v akých situáciách človek miluje svoju vlasť a v akých nie:

  • muž sa vrátil z lesa s kyticou konvaliniek;
  • muž sadí stromy pri svojom dome;
  • muž píše zlé slová na steny;
  • muž išiel v aute blízko jazera;
  • človek hádže odpadky do priekopy, v blízkosti domu, cez okno;
  • človek po oddychu pri jazere, v lese zakopal odpadky alebo si ich odniesol domov vo vreci, aby ich vyhodil na správne miesto;
  • osoba sa vyjadruje obscénne;
  • muž vzdá svoje miesto staršej žene vo verejnej doprave;
  • človek miluje svoju matku a vždy ju poslúcha;

Tu učiteľ kladie otázku - Prečo hovoríme, že ak človek miluje svoju matku, znamená to, že miluje svoju vlasť? (navrhovaná odpoveď - láska k vlasti začína láskou k matke).

Čítanie rozprávky „Sedem dcér“.

Otázky a úlohy k rozprávke.

  • V čom bola siedma dcéra iná ako jej sestry?
  • Čo si myslíte: čo je ťažšie - krásne hovoriť alebo krásne konať?

učiteľ. Konať krásne znamená nájsť zmysel života.

„Najlepší pôžitok, najväčšia radosť zo života je cítiť sa potrebný a blízko k ľuďom“ - M. Gorkij.

Čítanie detského príbehu od V. Oseeva „Len stará dáma“.

Otázky a úlohy k textu:

  • urobil chlapec správnu vec?
  • čo by ste robili v podobnej situácii?
  • Dá sa povedať, že ak ste sa správali správne v detstve, budete tak robiť aj v dospelosti?

Učiteľ potvrdzuje myšlienku textu, že správne činy hovoria o vysokej morálke človeka, ktorý miluje svoju vlasť.

Práca s knihami venovanými vlasti (práca s výstavou).

Učiteľ otvorenú hodinu končí slovami z básnickej tvorby V. Žukovského:

Sladké svetlo rodnej oblohy,
Známe prúdy
Zlaté hry prvých rokov
A prvé roky lekcií,
Čo nahradí vašu krásu?
Ó, svätá vlasť,
Aké srdce sa netrasie,
Žehnať ťa?

Srodina je to, čo zdieľame medzi všetkými,

Trochu zo všetkého: slzy a smiech,

Vzostup a pád, radosť, smútok,

Priateľstvo a hádky, ticho.

Rodina je niečo, čo je vždy s vami.

Nechajte plynúť sekundy, týždne, roky,

Ale steny sú drahé, dom tvojho otca -

Srdce v ňom zostane navždy!

Pojem „krajina“ pre deti z mladšej skupiny je rovnako ťažký ako pojmy „mesto“ a „dedina“. Preto sa deti počas prázdnin a akýchkoľvek spoločenských udalostí zapájajú do života svojej krajiny. Práca na tejto téme úzko súvisí s poznávaním svojej rodiny a rodnej obce. Prvé novembrové týždne v štruktúrnej jednotke „Solnyshko“ boli venované téme „Ja a moja rodina. Dom, v ktorom bývame." V 2. juniorskej skupine „Laduška“ boli tieto týždne zaujímavé a bohaté na udalosti. Deti s radosťou rozprávali o ľuďoch, ktorí sú im najbližší. Takéto rozhovory prebudili v deťoch tie najnežnejšie a najmilšie pocity, obavy o členov rodiny. Počas týždňa sa deti zoznámili s logopedickými cvičeniami, prstovými hrami, riekankami a pesničkami na tému Moja rodina. Deti radi robili „Rodinné cvičenia“. Chlapci sa zoznámili s príbehmi: L. Kvitko „Ruky babičky“, A. Yakovleva „Matka“, L. Tolstoy „Starý dedko a vnučky“.

Nezabudli pripraviť prekvapenia pre svojich blízkych: vypestovali si repku (nášivka „Turnip“), postavili veľký hrad (návrh „Postavíme veľký dom, budeme v ňom spolu bývať“), priniesli motýle života (aplikácia „Teplo dlaní“).

Bokom nezostali ani rodičia. S veľkým potešením reagovali na výzvu k účasti na vydávaní fotografických novín, remesiel a kresieb na tému „Moja priateľská rodina“. Tu ste mohli vidieť rodokmeň, fotografické noviny „Ako trávime víkendy“ a kresby „Čo robíme vo voľnom čase“.

Deti sa o každej rodine dozvedeli veľa zaujímavého. Deti s radosťou rozprávali o svojich mamách, otcoch, bratoch, sestrách, starých rodičoch. Deti sa aj napriek svojmu veku mohli pomocou svojich obrázkov a novín rozprávať o tom, ako zaujímavo trávili víkendy. Z emotívnych príbehov detí bolo okamžite jasné, že deti sa aktívne podieľali na vývoji fotografických novín a kresieb.

Celý týždeň sa niesol v atmosfére tvorivosti, záujmu a poznávacej aktivity. Posledným podujatím bola kreatívna výstava „Moja priateľská rodina“.

A druhá správa: Antonida Anatolyevna Korytova, učiteľka štrukturálnej jednotky „Solnyshko“ okresu MAU Berdyuzhsky, materská škola „Malyshok“, dedina Berdyuzhye

Od redaktorov online publikácie „Materské školy regiónu Tyumen“
Všetci autori správ v sekcii „Predškolské správy“, ktoré sú publikované na základe redakčnej dohody s predškolským vzdelávacím zariadením, si môžu kedykoľvek objednať „Osvedčenie o publikovaní v médiách“. Ukážka:

Drahí kolegovia! Povedzte nám o zaujímavých akciách vo vašich materských školách. Ako sa stať autorom

Váš materiál sa zapojí do regionálnej súťaže „Materská škola: Deň za dňom“ o najlepšie pokrytie činnosti predškolskej vzdelávacej organizácie v internetovom priestore v akademickom roku 2020/2021. Ocenenie ku Dňu pedagógov a pracovníkov predškolskej výchovy na krajskom sviatku Pedagogické fórum v rezorte školstva a vedy.

Scenár

mimoškolskú činnosť

„Čo nazývame vlasť“

Úlohy:

    Rozvíjať kognitívny záujem o históriu a kultúru rodnej krajiny.

    Pestujte si pocit hrdosti na svoju krajinu, rodnú zem.

Vybavenie: multimediálny projektor, prezentácia, erb Saratovskej oblasti a mesta Chvalynsk.

Priebeh udalosti

Snímka 1 (fotka mesta)

Študent :

Čo zostáva naším dedičstvom?
Od našich starých otcov a otcov?
Samozrejme, milujúce srdce
Do rodnej zeme - základ všetkých základov.


Aká krásna vlasť! –
Zastavte sa a pozrite sa.
Moja zem, moje Rusko,
Všetci sme tvoji dedičia!

učiteľ : Náš život začína od detstva, od miesta, kde ste sa narodili, kde ste vyrastali, kde je vám každý kút známy. Žijeme s vami v krásnej krajine Chvalynsk...

študenti:

1. Čomu hovoríme domov?

Krajina, v ktorej rastieme

A brezy, pozdĺž ktorých,

Kráčame ruka v ruke.

2. Čomu hovoríme domov?

Slnko je na modrej oblohe.

A voňavé, zlaté

Chlieb na slávnostnom stole.

3.Čo voláme domov?

Krajina, kde žijeme ty a ja.

4. Toto sa deje iba v pôvodných krajinách:

Slnko je najjasnejšie

Obloha je najmodrejšia

Voda je najčistejšia

Hviezdy sú najžiarivejšie,

Brezy sú najtenšie,

Piesne sú najzvučnejšie!

Pieseň "Postavím si vlastný dom"

učiteľ: Vážení chlapci! Narodili ste sa v krajine zvanej Rusko. Vy ste Rusi! Rusko je obrovská krajina. Ale každý z nás má svoju malú vlasť - ten kút, kde ste sa narodili, kde žijú vaši rodičia a priatelia, kde sa nachádza váš domov. Pre niektorých je malá vlasť rodným mestom, dedinou. Jedným slovom, každý má svoju malú vlasť!

Slovo Vlasť pochádza zo starovekého slova ROD, čo znamená skupinu ľudí spojených krvou. Každý z nás je potomkom nejakého prastarého prastarého rodu. A samotné slovo ROD znamená najstaršieho boha Slovanov Rod. Hlavné mesto kmeňa Ross sa volalo Roden (Kinfolk). Bol zasvätený bohu Rodovi.
MATKA je vlasť, krajina aj miesto narodenia človeka.

Súťaž "Kinfolk"

Pomenujte čo najviac slov s koreňom „pohlavie“:

Rodičia (otec, matka, ktorí majú deti)

Kinsman - príbuzný, člen klanu

Príbuzní – príbuzní

Rodokmeň – zoznam generácií jednej rodiny. Ľudia sú hrdí na svoj pôvod a študujú ho.

Študent :

5. Pre Rusko je Chvalynsk časticou,

A pre nás je to domov našich rodičov.

A sme radi, že môžeme byť hrdí

Malá vlasť, kde žijeme.

študenti:

6. Ak povedia slovo „Vlasť“,

Okamžite príde na myseľ

Starý dom, ríbezle v záhrade,

Hrubý topoľ pri bráne.

7. Pri rieke je breza plachá

A rumančekový kopček...

A iní si zrejme spomenú

Váš rodný moskovský dvor.

8. Prvé člny sú v mlákach,

Kde bolo nedávno klzisko?

A veľká susedná továreň

Hlasný radostný klaksón.

9. Alebo step, červená s makom,

Panenské zlato....

Vlasť je iná

Ale každý ho má!

Pieseň "Moje Rusko"

Študent :

10. Malá vlasť -

Ostrov zeme.

Pod oknom sú ríbezle,

Čerešne rozkvitli.

kučeravá jabloň,

A pod ňou je lavička -

Láskavý malý

Moja vlasť!

učiteľ: Existuje nádherná báseň M. Plyatskovského „Vlasť“. Teraz sa to pokúsime všetci spolu prečítať. Položím otázku a všetci na ňu odpovieme slovami „Toto je moja vlasť“
- Počuješ pieseň potoka?

Deti - Toto je moja vlasť.

Deti - Toto je moja vlasť.

Vidíte hviezdy Kremľa?

Deti - Toto je moja vlasť.

Škola je tam, kde sú tvoji priatelia.

Deti - Toto je moja vlasť.

Ruky tvojej matky? Zvuk dažďa a hluk konárov?A v záhrade sú ríbezle?

Deti - Toto je moja vlasť.

O tom, ako starostlivo ruský ľud zaobchádzal so svojou vlasť, sa hovorí vpríslovia:

Študenti

Ak je priateľstvo skvelé, vlasť bude silná.

Na strane niekoho iného som rád, že vidím svoju malú vranu.

Neexistuje krajšia krajina ako naša krajina.

Na druhej strane je vlasť dvojnásobne drahá.

Kto sa zastáva svojej vlasti, je hrdina.

Každý má svoju stránku.

Snímka 2 (portréty slávnych ľudí z mesta)

Učiteľ: Naše malé mesto oslávili svojimi dielami mnohí krajania. Sú medzi nimi spisovatelia a umelci, pracujúci ľudia a poľnohospodári. Khvalynsk je rodiskom K.S. Petrova - Vodkina, jeho obrazy sú známe ľuďom rôznych generácií.

Snímka 3-4 (maľby K. S. Petrova-Vodkina)

Snímka 5 (portréty miestnych básnikov a spisovateľov)

Literárna tvorba našich krajanov je známa slávnymi menami Sergeja Narovčatova, Veniamin Bogatyrev, Rimma Fadina...Kto by nepoznal chuť jabĺk Khvalyn? Koláč a aromatický aníz, silná Antonovka, jantárová tableta. Veniamin Bogatyrev, ako nikto iný, vedel spievať krásu Khvalynských záhrad.

Snímka 6 (čítanie básne V. Bogatyreva „Pomaranče nerastú v Chvalynských záhradách“)

učiteľ: Pojem „Vlasť“ je široký a rozsiahly. V myšlienkach sa mi okamžite objavia obrovské rozlohy Ruska so šírkou jeho polí, riek, jazier, lesov a ornej pôdy. A medzi všetkou touto rozmanitosťou je zem, je tu bod, je tu miesto, ktoré je srdcu a duši najdrahšie: toto je vaša malá vlasť.

Študent :

11. Nech mi povedia, že existujú aj iné krajiny,

Že na svete je iná krása,

A milujem svoje rodné miesta -

Vaše vlastné sladké miesta!

učiteľ : Chvalynsk je krásny v každom ročnom období.

Video o Chvalynsku

učiteľ: Človek sa rodí, aby žil, a hlavné miesto v jeho živote zaujíma rodina, práca a služba vlasti. Rodičia, domov, priatelia z detstva, obľúbené knihy a hry, príroda - také jednoduché, teplé ľudské hodnoty sa stávajú základom skutočnej lásky k vlasti.

Študent :

12. Prečo voláme

Je naše detstvo zlaté?

Pretože sa hráme

Bavíme sa a sme nezbední.

Pretože obklopuje

Záleží nám na rodine,

Pretože zbožňujú

Sme rodina a priatelia!

učiteľ: Ľudia hovoria: "Tam, kde si sa narodil, prídeš vhod." Ide o pripútanosť človeka k miestu, kde sa narodil, kde vyrastal, kde si našiel priateľov. Každý z vás má svoju vlastnú cestu životom, svoju vlastnú cestu, ale nechajte v srdci každého z vás žiť lásku k svojej rodnej krajine, rodnej krajine, k svojej rodnej ulici, na ktorej žijete, lásku k svojej malej vlasti.

Študent :

13. Potichu hovorím o svojej vlasti:

O veľkej láske predsa netreba kričať.

Ona je moja radosť a odmena,

Poviem o nej a pomodlím sa:

„Buďte navždy v prosperite a sláve,

Daj ti silu, Všemohúci, aby si zachoval pokoj,

Daj nám silu žiť bez ďalších rečí

A nesklamem sa pred tebou!"

učiteľ: Pre mnohých ľudí je obraz vlasti neoddeliteľne spojený s ďalším veľkým domom, v ktorom človek dostáva lístok do dospelosti. Čo si myslíte, čo je toto za dom? Toto je, samozrejme, škola. Na našej škole skončilo veľa absolventov. Medzi nimi sú vaši starí rodičia, matky a otcovia. Učme sa teda dobre, aby naša malá vlasť mohla byť hrdá na tvoje činy.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít

v predškolskej družine.

Predmet: " Ako hovoríme vlasť?

Cieľ: Rozvíjať zmysel pre lásku k vlasti.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Systematizovať myšlienky o Rusku, aktivovať slovnú zásobu na tému „Vlasť - Rusko“;
  • Objasniť predstavy o rodnej krajine a koncepte „malej vlasti“;
  • Zlepšiť gramaticky správnu reč detí, schopnosť jasne vyjadrovať svoje myšlienky a odpovedať na otázky učiteľa úplnou odpoveďou;
  • Precvičte si skladanie viet s danými slovami;
  • Zlepšiť umelecké a rečové schopnosti pri čítaní básní a prísloví.

Vzdelávacie:

  • Rozvíjať kognitívne záujmy, vizuálne vnímanie, pozornosť, myslenie, pamäť;
  • Rozvíjať koordináciu reči s pohybom, dlhý výdych reči;

Vzdelávacie:

  • Pestovať vlastenecké cítenie, lásku k veľkej a malej vlasti;
  • Podporujte aktivitu, nezávislosť, zmysel pre kamarátstvo a schopnosť pracovať vo dvojici.


Potrebné vybavenie:

  • Obálky, kartičky na cvičenia: „Rozlúštiť slovo“, „Vytvorte vetu“;
  • Projektor, diapozitívy na tému „Vlasť – Rusko“;
  • Magnetofón, CD so zvukovým sprievodom „Music for Relaxation“, skladba „A Man in Love with Sachalin“ hudba. atď. I. Nikolaeva,Text „Where the Motherland Begins“ od M. Matúšovský, hudba. V. Basner.

Prípravné práce:

  • Prehliadka mesta;
  • Didaktické hry: „Zložte obrázok“, „Zoberte stopy sachalinských zvierat“, „Čí tieň“;
  • Rozhovory o rodnom meste Alexandrovsk - Sachalin, o hlavnom meste Moskve;
  • Úvod do prísloví a básní o Rusku;
  • Počúvanie piesní: Text „Where the Motherland Begins“ od M. Matúšovský, hudba. V. Basner, text „Moje Rusko“. G. Struve, hudba. N. Solovyova, text „Ahoj, vlasť, moja drahá“. S. Sologuba, hudba. S. Tolkunova, text „Moja vlasť“ od R. Roždestvensky, hudba. D. Tukhmanova, „Traja bratia“, autorka. I. Slutsky, "No, čo vám môžem povedať o Sachaline?" sl. M. Tanich, hudba. Y. Frenkel, „Muž zamilovaný do Sachalinu“, autor. I. Nikolajev;
  • Domácou úlohou pre deti spolu s rodičmi je naučiť sa príslovia, porekadlá, nájsť príbehy, básne o vlajke, erbe, o svojom rodnom meste;
  • Prehľad kariet pre aktivity v materskej škole a doma „Povedzte deťom o moskovskom Kremli“;
  • Recenzia albumov:
  • "Moje Rusko"
  • "Moje obľúbené mesto",
  • "Moskva je hlavným mestom našej vlasti,"
  • "Ostrov Sachalin";
  • Čitateľské diela:
  • V. Stepanov „Moja vlasť Rusko“,
  • N. Kapustyuk „V našom parku“, „Lesné jazero – jazero – vážky“, „Pri oceáne na dlani“,
  • Y. Shuiskaya „Naša vlasť“, „Moje hlavné mesto“
  • A. Orlov "Na zasneženom ostrove."

Priebeh priamych vzdelávacích aktivít:

I Úvodná časť:

Hra "Slnečný zajačik"

(všetky deti stoja v kruhu)

Vychovávateľ : Slnečný lúč sa ti pozrel do očí. Zatvorte ich. Prešiel si ďalej po tvári, jemne ju hladkal dlaňami: po čele, po nose, po líci, po brade. Hladkajte ho opatrne, aby ste ho nevyplašili. Vyliezol za golier – pohladkajte ho aj tam. Je to roztopašný človek - miluje vás a hladí vás a vy ho hladkáte a kamarátite sa s ním.

(zvuky hudby "Tam, kde sa začína vlasť"sl.M. Matúšovský, hudba. V. Basner)

Snímka 1

Existuje taký zázrak:

Krajina, navždy milovaná,

Nad riekou pod javorom

Dom otca, drahý...

Vidieť tento zázrak

Srdce prudko bije

V živote je to zázrak -

Tomu sa hovorí vlasť!...

Existuje také slovo

Nie je nič drahšie:

Sú v ňom polia a hory,

Obsahuje záhrady a háje...

Pri spomienke na toto slovo,

Srdce sladko bije

V živote je toto slovo -

Tomu sa hovorí vlasť!

Vadim Semernin

Dnes vás chcem pozvať na výlet do Ruska. Súhlasíš? Rusko je veľmi veľká a rozľahlá krajina, s čím sa dá podľa teba cestovať?(odpovede detí: vymenujte druhy dopravy)

Dnes ideme lietadlom, kde dostaneme lietadlo? Snímka 2

To je priamo na letisku, teraz zavolám a dohodnem sa.

Dobrý deň, letisko! Súrne potrebujeme lietadlo, chceme ísť na výlet do Ruska... No, sme pripravení! Snímka 3

Pripravte sa chlapci!

Cvičenie "lietadlá"

Ruky do strán, letieť

Posielame lietadlo.

Pravé krídlo vpred

Ľavé krídlo dopredu.

Jeden dva tri štyri

Naše lietadlo vzlietlo.

(za zvuku lietadla

II Hlavná časť:

Snímka 4

Na Zemi je veľa úžasných krajín, ľudia žijú všade, ale Rusko je jediná, výnimočná krajina, pretože je to naša vlasť.

Snímka 5

Pozri, letíme ponad našu vlasť. Vlasť znamená drahá, ako matka a otec. Vlasť je miesto, kde sme sa narodili, krajina, v ktorej žijeme. Hlavným mestom Ruska je Moskva. Moskva je hlavným mestom našej vlasti.

Akými slovami by ste chceli opísať bremeno vlasti?

(odpovede detí: veľký, obrovský, milovaný, drahý, krásny, nepremožiteľný)

Rusi s láskou volajú Rusko „matka Rusko“. Ľudia prišli s mnohými prísloviami o vlasti.

Teraz sa budeme hrať s vami. Poviem začiatok príslovia a vy ho dokončíte:

  • Žiť znamená slúžiť vlasti.
  • Na druhej strane vlasti dvakrát sladší.
  • Postarajte sa o svoju rodnú zem,ako milovaná matka.
  • Každý má svoju stránku.
  • Milovaná vlasť - drahá matka.
  • Muž bez vlasti -ako slávik bez piesne.
  • Človek má jednu matku -Má jednu vlasť.
  • Na svete nie je nič krajšie než naša vlasť.

Výborne! Poznáte veľa prísloví o vlasti.

Povedzte mi, prosím, aké štátne symboly poznáte?(Odpovede detí: erb, vlajka, hymna) Snímka 6

Dal som ti domácu úlohu, aby si sa ty a tvoje mamy dozvedeli zaujímavosti o štátnych symboloch v chytrých knihách. Teraz vás budeme počúvať.(príbehy, básne rozprávané deťmi) Príloha 1

Snímka 7

Teraz vám chcem ponúknuť malú úlohu, v ktorej budete musieť zhromaždiť slovo a prečítať ho, usporiadať písmená na výšku, počnúc najvyšším.

Budeme pracovať vo dvojiciach, preto sa treba rozdeliť. Pri práci vo dvojiciach by ste mali byť schopní:

Súhlaste

Nehádajte sa

Pozorne sa navzájom počúvajte.

Ak sa viete dohodnúť a spolupracovať, potom slovo rýchlo a správne zozbierate a prečítate.

Cvičenie „Rozlúštiť slovo“ Dodatok 2

zvuky hudby "Hudba na relax"

Snímka 8

(pieseň " Muž zamilovaný do Sachalina» hudba atď. I. Nikolaeva)

Vlasť, povedz mi, kde to začína? (Odpovede detí: od rodiny, od slova „matka“, z nášho mesta; z miesta, kde ste sa narodili).

Tieto miesta nazývame „malá vlasť“. Toto je kút zeme, kde sme sa narodili, kde sa nachádza náš domov.

Malá vlasť je ostrov zeme.

Pod oknom sú ríbezle,

Jablone rozkvitli

kučeravá breza,

A pod ňou je lavička.

Láskavý miláčik

Moja vlasť!

Každý človek na zemi má svoj malý kútik – dedinu, mesto, ulicu, dom, kde sa narodil, to všetko môžeme nazvať – malá vlasť.

Teraz si každý z vás povie, čo pre neho znamená malá vlasť.

Cvičenie "Čo je malá vlasť?"

  1. Vlasť je miesto, kde sme sa narodili a žijeme.
  2. Vlasť je zem, na ktorej žijú a pracujú naši starí rodičia.
  3. Našou vlasťou je naše mesto Aleksandrovsk-Sachalinsky.
  4. Vlasť je miesto, kde žijú ľudia, ktorí sú nám blízki a drahí: otec, mama, brat, sestra.
  5. Vlasť je miestom, kde sa nachádza naša materská škola.
  6. Vlasť je miesto, ktoré ľuďom chýba, keď sú v ďalekej krajine, na cudzej strane.

Výborne, chlapci, povedali ste veľa dobrých a láskavých slov o svojej malej vlasti, o svojom milovanom meste.

Teraz sa postavme do kruhu a hrajme sa.

Fyzické cvičenie „Prechádzame sa mestom“

Kráčame po meste (pochodujeme),
Hlasno spievame pieseň (kývame hlavami doľava a doprava, spievame: la-la-la).
Kráčame po ulici (pochodujeme),
Zdvíhame nohy rovno (ťaháme prsty každej nohy).
Urobte krok - jeden, dva,
Mávajte rukami - tri, štyri.
Otočená hlava (akýmkoľvek smerom),
Ruky hore a nohy širšie.
Poďme spolu skákať vysoko a ľahko bežať

Mnoho básnikov, spisovateľov a umelcov vytvorilo nádherné diela o kráse nášho ostrova Sachalin a mesta Aleksandrovsk-Sachalin. Pripomeňme si tieto diela.

Čítanie básní deťmi. Dodatok 3

Ukázalo sa, že existuje toľko krásnych básní o našom meste a ostrove, dobre urobení chlapci! Snímka 9

Chcem vás pozvať ešte si zahrať, na stoloch sú obálky s úlohami, rozdeľte sa do dvojíc, v ktorých ste už pracovali, otvorte obálky, obsahujú kartičky so slovami. Z daných slov vytvorte vetu a prečítajte si ich.

Cvičenie „Vytvorte vetu“ Dodatok 4

(zvuky hudby "Hudba na relax")

Veľmi dobre! Vedeli ste skladať a čítať vety.

Naša vzrušujúca cesta sa blíži ku koncu, je čas, aby sme sa vrátili. Snímka 10

Cvičenie "lietadlá"

Ruky do strán, letieť

Posielame lietadlo.

Pravé krídlo vpred

Ľavé krídlo dopredu.

Jeden dva tri štyri

Naše lietadlo vzlietlo.

(za zvuku lietadla deti postupne zvyšujú prietok dychu a uvádzajú lietadlo do pohybu)

III Záverečná časť:

Tu sme doma a chcem sa opýtať, páčil sa vám náš výlet? Čo by ste ešte chceli vedieť o Rusku?

Čo by ste mali urobiť, aby ste sa o tom dozvedeli?(odpovede detí)

Správne odpovede na naše otázky nájdeme v „encyklopédiách“ inteligentných kníh.

Snímka 11

A teraz vám navrhujem, aby ste dokončili vetu

Rozumiem tomu…

Naučil som sa, že…

Bolo to pre mňa zaujímavé…

Teraz viete, že ruský človek nemôže žiť bez svojej vlasti. Deti! Starajte sa a milujte svoju vlasť, svoju rodnú zem! Snímka 12

(hrá relaxačná hudba)"Krásna hudba")

Slniečko, žiariš a je ti teplo

Plávate pri ktorejkoľvek bráne.

Kde je najkrajšie miesto na zemi?

A akí ľudia sa vám páčili?

Všetci, šepká slnko, sú dobrí

Nemôžem nikoho uraziť.

Kde ste sa narodili a vyrastali?

Je to tam najkrajšie, priateľu.

Hory, more alebo rozloha polí

Vlasť!

Je proste najroztomilejšia!


Rodná strana, vlasť, vlasť...
Povieš tieto slová – a v tvojom srdci zažiari svetlo lásky a tepla. Koniec koncov, takto nazývame to, čo je nám obzvlášť drahé: krajina, kde sme sa narodili a kde sme prežili detstvo, domov našich rodičov, krajina, v ktorej žijeme. A spomienky, ktoré si uchovávame celý život, ožívajú v našej pamäti: teplo matkiných rúk, chuť koláča našej babičky, les za riekou, sedmokrásky pri verande. Preto v duši každého človeka žije jeho vlastné, len jemu blízke pochopenie toho, čo je vlasť.
To, čo nazývame vlasť

Ako hovoríme vlasť?
Dom, v ktorom žijeme ty a ja,
A brezy pozdĺž ktorých
Kráčame vedľa mamy.

Ako hovoríme vlasť?
Pole s tenkým kláskom,
Naše sviatky a piesne,
Teplý večer za oknom.

Ako hovoríme vlasť?
Všetko, čo si v srdciach vážime,
A pod modro-modrou oblohou
Ruská vlajka nad Kremľom.
(V. Stepanov)
Ja a my


Na svete je veľa slov,
Ako snehové vločky v zime.

Ale zoberme si napríklad tieto:
Slovo „ja“ a slovo „my“.


"Ja" som na svete osamelý,
V "ja" nie je veľa využitia.
Jeden alebo jeden

Je ťažké vyrovnať sa s nepriazňou osudu.


Slovo „my“ je silnejšie ako „ja“.
Sme rodina a sme priatelia.
Sme ľudia a sme jednotní.
Spolu sme neporaziteľní!
(V. Orlov)

Rešpektujte chlieb!

Čo je preboha cennejšie ako chlieb?

Aký diamant sa s ním porovnáva?

Obsahuje vôňu ornej pôdy, nehu neba.

A ním živený celý život.

Drahšie ako akékoľvek bohatstvo

Klások rastúci na poli.

A nie je nič horšie ako svätokrádež,

Ako hodený kúsok chleba!

(D. Popov)
Som hrdý na svoje Rusko!

Vlasť začína pamäťou,
Z úcty k nášmu pôvodu,
Z erbu, hymny, ruskej zástavy,
S úctou k zmluvám svätých.


Začína ruskou históriou,
Čo opísal mních Nestor?
Blagovesta so stepnými rozlohami,
Klobúky, ktoré nosil Monomakh.


Vlasť začína Puškinom,
Nádherné rozprávky, aké čaro,
Dediny so svojimi krivými chatrčami,
Kde staré časy ešte žijú.


Vlasť začína od detstva,
S láskou matky a otca,
Školská lavica, kvetinové kytice,
Čo sme priniesli pani učiteľke?

Riadky ústavy

Majestátne a jednoduché slová
Jednotný zákon celej vlasti,
Poskytovateľ hlavných práv:
Pracujte, užívajte si život.

Pamätáme si všetkých, ktorí po odovzdaní transparentu
Odkázal nám, že každého spája krv
A s radom práv vyhraných v bitkách,
A to vetou: “Občan je povinný...”!
(A. Bobrov)
Oddanosť

História má jednu
Nesporný zákon:
Kto je oddaný svojej vlasti -
Boj nebude porazený!
(S. Vurgun)

Najdôležitejšie slová

Môj priateľ, v priebehu rokov a dní
Majte to vo svojom srdci
Rodné slová z detstva:
MATKA,
RUSKO,
MOSKVA.

Príde radosť alebo nešťastie -
Nikdy nezabudni
Najsvätejšie slová v živote:
FAITH,
NÁDEJ,
LÁSKA.
(D. Popov)

Uspávanka pre trochu ruštiny

Ticho, bábätko, nehovor ani slovo,
spievam uspávanku,
Aby môj syn zaspal,
Zavrel oči.

Malý potrebuje spať
Stať sa najsilnejším
Na akumuláciu sily,
Milovať vlasť.

Na oblohe svietia hviezdy,
A povedali môjmu synovi, aby spal,
Vietor spieva pieseň,
Prináša vtipné sny.

Nechajte svojho syna mať sny
Z mojej rodnej strany,
O lodi na rieke,
Áno, o včele na kvete.

O nekonečných poliach
Áno, o piesňach slávika,
O margarétkach na lúke,
Áno o dúhovom oblúku.

Ticho, bábätko, nehovor ani slovo,
Vyrastáte vo svojej rodnej krajine,
Prineste svetlé piesne
Ste po celej Svätej Rusi!

Slúžte svojej vlasti verne,
Váž si ruskú česť,
Žiari ako slnko,
Aby nesklamali otcov.

Chrániš, Zem moju,
Váš hrdina!
Môj syn čoskoro vyrastie,
Prinesie veľa šťastia!
(M. Volková )


Deti sveta, spojte sa!
Môžete objať zemeguľu.
Zastavte vojny na Zemi!
Svet podlieha detským hlasom.

Milí chlapci a dievčatá,
Naučte dospelých žiť pokojne.
Krásne detské ruky,
Pokúste sa zachrániť náš svet.

Deti naše, buďte odvážne!
Posaďte sa ku kormidlu!
Ako vyrastiete, stanete sa tímom,
Naša pozemská loď.

Bude sa vznášať na vlnách vesmíru,
Veselo osvetľujúce všetko naokolo.
Vojenská hrôza bude zabudnutá,
A nešťastie a strach pominú.

Svet bude lepší a jasnejší
Vo farbách roztomilých detských očí,
Ľudia sa stanú čistejšími a láskavejšími.
Deti! Počítame s vami!
(A. Gavrjuškin )
Pre pokoj, pre deti

V ktorejkoľvek časti ktorejkoľvek krajiny
Chlapci nechcú vojnu!
Čoskoro budú musieť vstúpiť do života,
Potrebujú MIER, nie vojnu,
Zelený šum pôvodného lesa,
Všetci potrebujú školu
A záhrada na pokojnom prahu,
Otec a matka a dom otca.
V tomto svete je veľa miesta
Pre tých, ktorí sú zvyknutí žiť tvrdou prácou.
Naši ľudia zvýšili panovačný hlas
Za všetky deti, za pokoj, za prácu!
Nech každý klas dozrie na poli,
Záhrady kvitnú, lesy rastú!
Kto seje chlieb na pokojnom poli,
Stavia továrne, mestá,
Ten pre deti sirotského podielu
Nikdy nebude chcieť!
(E. Trutneva)
Nezvyčajný chodec

Kto ide po ulici?

Nezvyčajný chodec.

Má päťsto mien:

Je to mechanik v továrni,

V škôlke - je rodič,

V kine - divák,

A prišiel som na štadión -

A už je fanúšikom.

Je to niečí syn a vnuk,

Pre niekoho blízky priateľ.

Je to snílek v dňoch jari,

Je ochrancom v dňoch vojny.

A vždy, všade a všade -

OBČAN svojej krajiny!

(R. Seph)

Erb Ruska

Rusko má majestát
V erbe je dvojhlavý orol,
Takže na západ a na východ
Mohol sa hneď pozrieť.
Je silný, múdry a hrdý.
Je slobodným duchom Ruska.
(V. Stepanov)

Vlajka Ruska

Farba biela - breza,
Modrá je farba oblohy.
Červený pruh -
Slnečné svitanie.
(V. Stepanov)

Rodná vlajka

Na modrej oblohe nad Moskvou
Naša drahá vlajka veje.
V každej ruskej dedine
Uvidíte svoju rodnú vlajku.

Naša ruská vlajka je namaľovaná
V bielej, modrej, červenej.
Chveje sa na jasnej oblohe,
A nie je o nič krajší.

Biela je symbolom mieru, pravdy
A duchovná čistota.
Modrá - lojalita a viera,
Nezištná láskavosť.

Bolesť ľudí, krv mŕtvych
Odráža červenú farbu.
Budeme milovať našu vlasť
A chráňte to pred poškodením.
(S. Zaitseva)

ruská vlajka

Tri farby ruskej vlajky.
Každá farba je znakom nás všetkých.

Na vlajke je červená farba,
Hreje ho hrdinstvo.
Vytrvalosť, obetavosť, odvaha -
Význam tejto farby vlajky.

Modrá farba na vlajke je vernosť,
Pevnosť ducha, nemennosť,
Láskavosť, jednoduchosť,
To, čo si ľudia vážia navždy.

Biela je čistota
Šľachta, výška.
Ahoj Bright Angels
Znamená bielu farbu.

Tri farby ruskej vlajky.
Tento banner je veľmi cenný!
Je v hlavnom meste nad Kremľom,
Svojím teplom zahreje každého.

Toto je vlajka lásky, víťazstva.
Búrky a problémy s ním nie sú strašné.
Rus stojí pod zástavou
V skúškach, ako žula.

Predkovia, silní v boji,
Vyhlasujú sa.
Takže prežijeme aj my...
Synovia našej drahej vlasti.

Náš banner je pravdivý -
V tejto hroznej hodine neuhneme!
(E. Kuchbarskaya)

Vlasť


Kopce, porasty,
Lúky a polia -
Natívne, zelené
Naša zem.
Krajina, kde som urobil
Váš prvý krok
Kde si raz vyšiel?
Na rozdvojku cesty.
A uvedomil som si, čo to bolo
Rozloha polí -
Kúsok veľkého
Moja vlasť.

(G. Ladonshchikov)

Vlasť

Vlasť je veľké, veľké slovo!
Nech na svete nie sú žiadne zázraky,
Ak toto slovo povieš svojou dušou,
Je hlbšie ako moria, vyššie ako obloha!

Hodí sa presne na polovicu sveta:
Mama a otec, susedia, priatelia.
Milé mesto, drahý byt,
Babička, škola, mačiatko... a ja.

Slnečný zajačik do dlane
Orgovánový krík za oknom
A na líci je krtek -
Toto je tiež vlasť.
(T. Boková)

Kľúčové slová

Učili sme sa v škôlke
Sme krásne slová.
Boli čítané prvýkrát:
Mama, vlasť, Moskva.

Jar a leto preletí.
Listy budú slnečné.
Osvetlené novým svetlom
Mama, vlasť, Moskva.

Slnko na nás milo svieti.
Modrá sa valí z neba.
Nech vždy žijú vo svete
Mami, vlasť, Moskva!
(L. Olifirová)

To, čo nazývame vlasť

Ako hovoríme vlasť?
Dom, v ktorom žijeme ty a ja,
A brezy pozdĺž ktorých
Kráčame vedľa mamy.

Ako hovoríme vlasť?
Pole s tenkým kláskom,
Naše sviatky a piesne,
Teplý večer za oknom.

Ako hovoríme vlasť?
Všetko, čo si v srdciach vážime,
A pod modro-modrou oblohou
Ruská vlajka nad Kremľom.
(V. Stepanov)