Аналіз карлик носа. Життєвий та творчий шлях В. Гауфа. Казка «Карлик Ніс». Нарцисічна травма особи

ОПИС ПРОЕКТУ З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

ТЕМА. Твір В. Гауфа «Карлик Ніс».

Учасники проекту : учні 4 класу.

Термін виконання :3-4 уроки.

Тип проекту: груповий, творчий

Продукт проекту: журнал

Ціль

ПРЕЗЕНТАЦІЙНИЙ ЕТАП

Тема:В. Гауф «Карлик Ніс»

Урок-проект.

Мета уроку:Формувати вдумливе ставлення до авторського слова, правильно оцінювати вчинки героїв. Формувати вміння осягати зміст та художній зміст творів. Створити умови для емоційно-естетичного виховання, що відповідає атмосфері для духовного вдосконалення.

Виховувати з прикладу героя казки мужність, чесність, сміливість, відкритість характеру.

Обладнання:інтерактивна дошка, журнали, додаткові матеріалидля створення сторінок, зірочки.

Хід уроку:

I. Оргмомент

Зараз ви дізнаєтесь уривок із нової казки В. Гауфа і сподіваюся, що він підштовхне вас прочитати всю казку та дізнатися, чим вона цікава.

(учні отримують уривок)

У далекій прекрасній країні, де вічнозелені сади, ніколи не заходить сонце, царювала королева Фантазія. Вона була улюблена і шанована всіма, хто її знав. Злетіла вона на землю, бо чула, що там мешкають люди, які проводять життя в суворій печалі, серед трудів та турбот. Їм принесла дари зі свого царства, і з того часу люди стали радіснішими за роботою…

І своїх дітей вона теж послала на землю дарувати щастя людям. Якось Казка, старша з дочок королеви, повернулася із землі. Мати помітила, що Казка сумна.

Що з тобою, душенько Казко, - звернулася до неї королева, - Довірся своїй матері, скажи, що з тобою?

Ах, люба мамо! Цей смуток…

Дочка моя, горе - це тяжкість, яка не під силу одному і з якою легко впорається вдвох, - сказала прекрасна королева.

Чому Гауф вибрав королеву Фантазію?

Чому вона улюблена і шанована всіма?

Як ви вважаєте, які дари принесла королева зі свого царства?

А чому, на вашу думку, найстаршою дочкою була казка?

Знайдіть у тексті головну думкуцього уривка із казки?

Висновок:І ми маємо працювати з радістю, допомагаючи один одному.

II. Повідомлення теми та мети уроку:

Сьогодні на уроці ми маємо підбити підсумок роботи з творчості В. Гауфа. Свої вміння та навички ми маємо висловити у проекті.

Слайд №2Проект – це продукт нашої праці і сьогодні ми оформлятимемо наш проект у вигляді журналу.

Розмова:

Слайд №3

Які знаєте сучасні дитячі журнали, створені за мотивами казок? (Віні-Пух)

Сьогодні я пропоную за мотивами казки Гауфа створити журнал.

Згадайте, що на сторінках дитячих журналів.

Отже, ми починаємо. Слово надається Бібліографам

(Збір цікавих фактівз біографії Гауфа.

Вибір портрета письменника.

Написання інструкції до твору Гауфа «Карлик Ніс»)

Розповідають діти, які виступають у ролі бібліографів

Вислуховуються відповіді дітей.

Слово надається групі Художників

Презентація

(Див. додаток)

III. Інструктаж

Я пропоную вам назву рубрик, а ви повинні визначити, який матеріал ви помістите на цій сторінці. Слайд 4,5,6,7,8 цілком

1 сторінка Незвичайна біографія у звичайний час (про автора)

2 сторінка. Запрошуємо до галереї (портрети, характеристики героїв)

3 сторінка Скринька задачок (кросворди, ребуси)

4 сторінка Секрети Гауфа (доскажи слівце, прислів'я)

Слово надається групі «Фантазери» (Див. додаток)

IV. Робота над проектами

Слово надається групі «Думки» (Див. додаток)

V . Презентація проектів.

Які у вас будуть питання до виступаючого, доповнення, зауваження?

VI. Підсумок уроку.

5 сторінка «Поштове дерево»

Як ви вважаєте, де може стати в нагоді наш журнал?

ДОДАТОК

Виступи учнів

БІБЛІОГРАФИ

Вільгельм Гауфнародився 29 листопада 1802 року в Штутгарті, у сім'ї Августа Фредеріка Гауфа, який служив секретарем у міністерстві закордонних справ, та Вільгельміни Ельзассер Гауф. З чотирьох дітей він був другим за старшинством.
У 1809, коли Вільгельму було сім років, його батько раптово помер, і мати, забравши дітей, переселилася до університетського міста Тюбінгена. Там, у дідовому діді по материнській лінії пройшли юні роки Гауфа. Найпершою освітою, яку здобув хлопчик, було читання книг із величезної дідусевої бібліотеки. У 1818 році його відправили вчитися в монастирську школу, а в 1820 році він вступив до Університету Тюбінгена. Через чотири роки він закінчив університет зі ступенем доктора філософії та теології.
Закінчивши університет, Гауф влаштувався репетитором до сім'ї міністра оборони генерала барона Ернста Югена фон Хегель і став наставником його дітей. Разом з цим сімейством він здійснив подорож до Франції, з величезним інтересом знайомився з північною і центральною частинамиНімеччини. За свою коротке життявін побував у Парижі, Брюсселі, Антверпені, посетив Кассиль, батьківщину братів Грімм, Бремен, топографічно точний описякого ми знаходимо в одній з його останніх новел «Фантасмагорії в Бременському винному льоху», побував у Берліні, Лейпцигу, Дрездені.

Літературна спадщина Гауфа полягає у трьох альманахах казок, один з яких був випущений його дружиною після його смерті, кількох романах та поемах. Ці твори назавжди вписали ім'я Вільгельма Гауфа історія світової літератури. Його містичні, іноді страшні, іноді сумні казки пройняті духом Сходу, але в той же час позбавлені звичайної східної мішури. Він один із тих небагатьох авторів, хто вміли зробити з пересічних легенд про привидів і бідняків, які карають злих багатіїв, чарівні, яскраві шедеври, що запам'ятовуються, які цікаво читати і донині, як дітям, так і дорослим.

Слово надається групі Художників

Володимир Григорович Сутєєв(1903-1993, Москва) - дитячий письменник, художник-ілюстратор та режисер-мультиплікатор. Його добрі, веселі картинки схожі на кадри із мультфільму. Чимало казок малюнки Сутєєва перетворили на шедеври.
Так, наприклад, далеко не всі батьки, вважають твори Корнея Чуковського необхідною класикою, і більшість їх не вважає його твори талановитими. Але казки Чуковського, проілюстровані Володимиром Сутьєвим, хочеться тримати в руках та читати дітям.

https://pandia.ru/text/80/176/images/image003_83.jpg" width="500" height="290">

Микола Олександрович Устинов(1937 р. н., Москва), його педагогом був Дехтерьов, а багато сучасних художників-ілюстраторів вже Устинова вважають своїм учителем.

Микола Устинов – народний художник, ілюстратор. Казки з його ілюстраціями видавалися у Росії (СРСР), а й у Японії, Німеччини, Кореї та інших країнах. Майже триста творів проілюстрував знаменитий художник для видавництв: «Дитяча література», «Малюк», «Художник РРФСР», видавництв Тули, Воронежа, Санкт-Петербурга та інших. Працював у журналі Мурзилка.

Юрій Олексійович Васнєцов(1900-1973, В'ятка, Ленінград) – народний художник та ілюстратор. Його картинки до фольклорних пісень, потішок і примовок подобаються всім малюкам (Ладушки, Веселка-дуга). Він ілюстрував народні казки, казки Льва Толстого, Петра Єршова, Самуїла Маршака, Віталія Біанки та інших класиків російської літератури.

Саме ілюстрації Володимирського багато хто визнає класичними для творів Волкова. Ну а Буратіно в тому вигляді, в якому його знає і любить вже кілька поколінь дітей, безперечно його нагорода.

Віктор Олександрович Чижиков(1935 р. н., Москва) - народний художник Росії, автор образу ведмежа Ведмедика, талісмана літніх Олімпійських ігор 1980 року в Москві. Ілюстратор журналу «Крокодил», «Веселі картинки», «Мурзилка», багато років малював для журналу «Навколо світу».
Чижиков проілюстрував твори Сергія Міхалкова, Миколи Носова (Вітя Малєєв у школі та вдома), Ірини Токмакової (Аля, Кляксич та літера "А"), Олександра Волкова (Чарівник смарагдове місто), вірші Андрія Усачова, Корнея Чуковського та Агнії Барто та інші книги.

Олексій Михайлович Лаптєв(1905-1965, Москва) – художник-графік, книжковий ілюстратор, поет. Роботи художника знаходяться у багатьох регіональних музеях, а також у приватних колекціях у Росії та за кордоном. Ілюстрував «Пригоди Незнайки та його друзів» Миколи Носова, «Байки» Івана Крилова, журнал «Веселі картинки». Книга з його віршами та картинками «Пік, пак, пок» дуже улюблена вже в жодного покоління дітей і батьків (Брифф, жадібний ведмедик, лошата Черниш і Рижик, п'ятдесят зайчат та інші..jpg" width="484" height=" 323 src=">

Володимир Михайлович Конашевич(1888-1963, Новочеркаськ, Ленінград) - російський художник, графік, ілюстратор. Дитячі книги ілюструвати почався випадково. 1918 року його доньці було три роки. Конашевич намалював для неї картинки на кожну букву алфавіту. Один із знайомих побачив ці малюнки, вони йому сподобалися. Так було надруковано «Абетка в картинках» – перша книга. З того часу художник став ілюстратором дитячих книг.

Мультиплікатор (лат." Мультиплікатор і художник-ілюстратор дитячих книг. Анатолій Савченко був художником-постановником мультфільмів "Малюк і Карлсон" і "Карлсон повернувся") та автором до книг Ліндгрен Астрід. Тридев'ятому царстві, Лускунчик, Муха-Цокотуха, папуга Кеша та інші.

Євгеній Михайлович Рачов(1906-1997, Томськ) – художник-анімаліст, графік, ілюстратор. Ілюстрував переважно російські народні казки, байки та казки класиків російської літератури. Здебільшого ілюстрував твори, у яких головні герої – тварини: російські казки про звірів, байки.

Іван Максимович Семенов(1906-1982, Ростов-на-Дону, Москва) - народний художник, графік, карикатурист. Семенов працював у газетах « Комсомольська правда», «Піонерська правда», журналах «Зміна», «Крокодил» та інших. Ще 1956 року з його ініціативи було створено перший СРСР гумористичний журнал для маленьких дітей - «Веселі картинки».
Найвідоміші його ілюстрації: до розповідей Миколи Носова про Коля та Мишка (Фантазери, Живий капелюх та інші) та малюнки «Бобік у гостях у Барбоса».

Група «Фантазери»

Тест з казки В. Гауфа «Карлик Ніс» (10 питань)

1. Срібний предмет Крейтервейс:

а)Колечко

Б)Свисток

С)Яблучко

2. Звірятко, на якого перетворила чаклунка Якоба:

а)Сурок

Б)Білка

С)Хом'як

3.Одна з професій, яку освоїв Карлик Ніс у будинку чаклунки:

а)Мисливець

Б)Тесляр

С)Водонос

4.Те, чим чаклунка зачарувала Якоба:

а)Голка

Б)Кільце

С)Травка

5. Карлик Ніс вперше приготував герцогу:

а)Кисіль

Б)Клецьки

С)Пудінг

6. Птах, на який була перетворена дочка чарівника Веттербока:

а)Качечка

Б)Сорока

С)Гуска

7. Овочі, які купила чаклунка у Ханни, матері Якоба:

а)Кабачки

Б)Капуста

С)Морква

8. Дерево, під яким росла трава «чхай на здоров'я»:

а)Береза

Б)Каштан

С)Горобина

9. Ім'я дочки чарівника Веттербока:

а)Люсі

Б)Марі

С)Мімі

10. Що було замість черевичків у морських свинок чаклунки Крейтервейс?

а)Лапті

Б)Балетки

С)Шкарпетки

Д) Шкарлупки

Які прислів'я, які відображають тему уроку, ви обрали б і чому? Які «уроки життя» ви собі витягли?

    Чия душа у гріху, та й у відповіді. Не було б щастя та нещастя допомогло. Самолюб нікому не любий. Не покуштувавши гіркого, не впізнаєш і солодкого. Кожного вечора слідує ранок. Не лайся ні з ким, так гарний будеш усім. Мова людини може принести йому славу і ганьбу. Жити прожити – не поле перейти. Один битий двох небитих стоїть. Грамоті вчитися - вперед стане в нагоді.

Склади свій синквейн на тему уроку.

(Вірш складається з п'яти рядків, за кожним рядком закріплюються певні правила: необхідно дотримуватися потрібної кількості слів при використанні певної частини мови. Говорять, що у вільному перекладі з французької мови це слово означає «п'ять натхнень». Ця робота вимагає синтезу інформацій та матеріалу коротких висловлюваннях і дозволяє рефлектувати з якогось приводу.)

Відьма
Стара, скупа
Знає, пам'ятає, загрожує.
Малюкові, що варить каші, буде служба на віки
Ось туга.

Група «Думки»

Аналітична роботаіз філософськими поняттями.

Давайте звернемося до теми нашого уроку і поміркуємо над поняттями добра і зла.

Ми з вами деякий час подорожували казкою, переглядаючи яскраві епізоди, програючи найцікавіше, і повторювали важливі фрагменти, а тепер настав час подумати про «уроки», які подарувала нам ця зустріч.

Проблема вибору між добром і злом стара як світ. Без усвідомлення суті добра та зла неможливо зрозуміти життя. Діти, розділіть зошит на дві половини та запишіть слова чи словосполучення, які у вас асоціюються з поняттям зла та добра.

Добро- це мамина пісенька, під яку легко засипається вночі; бабусині пироги; суботній вечір; п'ятірка з математики; посмішка молодшого братика...

Зло- це коли батьки лаються після батьківських зборів; дощ на вулиці; поїздка на дачу; чергування по школі...

Отже, як бачимо, що з кожної людини своє поняття добра і зла. Давайте звернемося до словника, який нам дасть точне визначенняцих слів.

Добро- Слово багатозначне - означає все позитивне, добре, корисне.

Зло- щось погане, шкідливе, протилежне добру.

Як ви бачите, що значення цих слів дещо невизначені, туманні... Один із героїв фільму сказав: "Що для російської добре, то для німця - смерть". Я пропоную звернутися до конкретних фактів та спільно вирішити для себе, що є зло та добро.

Зло (мінус)

Добро (плюс)

1. Служба відьми

мінус: жив без батьків 7 років у вигнанні.

плюс: навчився натирати підлогу, пекти сонячний хліб, чудово готувати.

2. Перетворення на карлика

мінус: страждав від глузувань і образ оточуючих; втратив привабливу зовнішність, якою хвалилася перед торгівлями мати.

плюс: зберіг душу, врятував гуску, став більш терпимим.

3. Зустріч із розгніваними батьками

мінус: отримав сильний удар від найближчих і дорогих йому людей, які не визнали в ньому свого сина.

плюс: зрозумів і усвідомив причину свого перетворення, але не образився на батьків, астав мудрішим і терпимішим.

4. Служба у герцога

мінус: побоювання за своє життя

плюс: знайомство з гуски, перевірка кухарських умінь.

5. Звільнення від чарівництва

мінус і плюс: знайомство та прощання із казковим світом.

плюс: став милим та привабливим юнаком, отримав "уроки життя" і запам'ятав їх, став цінувати життя як таке, навчився бути вдячним за багато випробувань, які подарувала доля.

6. Висновок

Для доказу підберіть яскраві цитати з тексту.

"Так, мила матінко, ти не могла впізнати свого сина - він не був таким. Коли ти ним хвалилася перед людьми!"

"Очі у нього стали маленькими, як у свині, ніс жахливо виструнчився і нависав над ротом і підборіддям, шиї не було видно".

"Хоча зла стара баба зіпсувала його зовнішність, але змінити його душу не могла ... Його не засмучувала втрачена краса".

"Він згадав, як білкою прослужив сім років у чаклунки, на кого вона його перетворила за те, що він осудив її».

Який висновок можна зробити зі всього сказаного? Як впорався Якоб із тими випробуваннями, які випали на його частку? у своєму вірші " Некрасива дівчинка", розмірковуючи про красу душі, красу зовнішньої і внутрішньої, писав:

А якщо це так, то є краса
І чому її обожнюють люди?
Посудина вона, в якій порожнеча,
Чи вогонь, що мерехтить у посудині?

(З випробування, надісланого долею, наш герой повернувся розумним, терпимим, стійким і шляхетним юнаком; зовнішню красу втратити не страшно, головне - залишитися Людиною.)

Тема: «Ст. Гауф «Карлик-Ніс»

Мета уроку : познайомити хлопців з новою казкоюВ. Гауфа.

Завдання уроку:

Зіставити казку Гауфа з чарівною казкою, що належить фольклору;

Виявити особливості жанру літературної казкивзагалі і цієї казки зокрема:

Виховувати почуття співпереживання

Хід уроку:

    Орг. момент

Немає казки химерніше. чим саме життя

Г. Х. Андерсен

Дорогі хлопці! Сьогодні ми з вами познайомимося з ще однією чудовою казкою «Карлик-Ніс», автором якої є В. Гауф – найбільший німецький письменник-казкар.

Послухаймо. що то був за людина. Він прожив лише 25 років, але увійшов до історії світової літератури як найбільший письменник-казкар.

    Виступ підготовлених учнів:

1) Народився Вільгельм Гауф в німецьке містоШтутгард на початку ХІХ століття. 1802 року родина пана Гауфа, міністерського чиновника, була великою і дуже дружною. Усі особливо любили маленького вигадника та пустуна Вільгельма. Мама читала йому на ніч самі цікаві книги, які тільки можна було купити у книжкових лавках, і мріяла побачити сина у майбутньому відомим вченим чи письменником.

2) У гімназії та університеті Вільгельм був лідером серед своїх однокласників. Усі любили його за красномовство та дотепність. Невичерпний вигадник. він починає прокази, які нікому не спадають на думку, крім нього.

3) Рано втративши батька, Вільгельм зрозумів, що в подальшому житті він повинен розраховувати лише на себе.

Ще в ранній юності, будучи студентом, він пише. Складає вірші, повісті, романи і навіть спогади. І у 20 років він уже визнаний письменник.

Закінчивши семінарію. оп стає домашнім учителем в одній дворянській сім'ї. І. навчаючи дітей різним наукам, складає їм казки. А незабаром і дорослі із захопленням слухають чарівні історії Гауфа та радять випустити казки окремими збірками, які й побачили світ у 1825 році.

Витоки казки Гауф бачить у невгамовному бажанні людини «піднестися над повсякденністю», з одного боку, а з іншого – у прагненні до творчості та співпереживання. Бо лише дух творчості дає відчуття свободи, стирає межу між дійсністю та вигадкою.

Саме тому казка у творчому доробку Гауфа була найулюбленішим жанром.

    Бесіда за твором

- Але ж не лише Гауф із задоволенням обирає саме цей жанр, що змушувало й інших письменників – казкарів створювати свої твори?

Особливості жанру літературної казки:

Казки здебільшого добре закінчуються;

Багатьох письменників радує можливість створення світлої атмосфери, що панує у казковому світі;

Як і в народної казки, у казках літературних завжди добро перемагає зло:

Стежити за подіями казки дуже цікаво, але розважаючи, казка вчить.

А щоб відповісти на запитання, чому ж навчає нас ця казка Гауфа, за що покараний герой, які випробування йому треба подолати, ми маємо звернутися до змісту цієї казки.

4.Розгляд ілюстрацій

Розглянемо ілюстрації середньовічного міста, адже вся дія казки розгортається в німецькому місті, де мешкали шевець Фрідріх зі своєю дружиною Ханною. Вона продавала на ринку плоди та овочі зі свого маленького городу, їй допомагав син Якоб, стрункий, гарний хлопчик. досить високий для своїх дванадцяти років.

Цей хлопчик і стане героєм нашої казки.

Якось звичний перебіг життя цієї сім'ї порушує одну подію.

– Яке?

Поява на ринку старої чарівниці.

Ось як це було.

(Інсценування фрагмента казки.

Фізхвилинка для очей

    Вибіркове читання.

І тут починаються дива та чарівні перетворення.

- За що і як кара Якоба стара і як нагороджує?

За різкість і нешанобливість до старої, за зухвале звернення Якоб на довгі рокипозбавляється своїх батьків, втрачає свій вигляд і стає карликом зі смішною навіть трохи лякаючою зовнішністю. Але в нагороду за слухняність стара пригощає Якоба супом, який сама приготувала. (знайдіть уривок у тексті)

- Їж, синку, - сказала вона. - Співаєш цього супу і будеш такий же гарний, як я. І кухарем гарним станеш - треба ж тобі знати якесь ремесло.

Але Якоб дивився на це інакше. У нього прямо серце розривалося з досади. Сім років життя в нього вкрала стара, а що він за це отримав?

Він не тільки навчився готувати різні страви, чистити кокосові шкаралупи і натирати скляні підлоги, він набув багатого життєвого досвіду, друга в особі Мімі і здатність чуйно й уважно ставитися до оточуючих його людей. Якоб шкодував не про те, що він втратив свою привабливу зовнішність, а про те, що батьки прогнали його геть, як собаку.

-А що ж допомогло Якобу піти від старої чарівниці?

Він знайшов у коморі дивовижні трави, які йому ще ніколи не траплялися.

Стебла у них були зелені, а на кожному стеблинку - яскраво-червона квіточка з жовтим обідком. Якоб підніс одну квітку до носа... кілька разів чхнув і прокинувся.

Та й сон це був! Прямо ніби наяву! – подумав Якоб. - То матінка посміється, але й потрапить мені.

Для Якоба час зупинився. Час, що зупинився, звільняє від проблем, але позбавляє можливості випробувати справжню радість і дізнатися життя у всій її повноті. Але не тільки травичка допомогла йому згадати все, що з ним сталося. Любов до батькам і відповідальність перед ними змушує Якоба якнайшвидше покинути будинок старої чарівниці, незважаючи на жалібний писк морських свинок та білок.

Такий закон будь-якої казки, герой обов'язково має пройти через випробування, подолати перешкоди та обов'язково отримати якусь винагороду.

Особлива відмінність літературних казок, особливо, якщо ми говоримо про казки Г.Х.Андерсена, В. Гауфа, Ш. Перро в тому, що добро і зло борються не в зовнішньому світі, а в душі людини і перемога добра чи перемога над злими чарами може відбутися, якщо герой зможе здійснити надзвичайне зусилля, знайти в собі сили, здатні протистояти злу.

Ставши карликом, Якоб випробував приниження, гоніння, глузування, але набув здатності чуйного і уважного відношеннядо оточуючих. За це він здобув повагу підданих герцога та дружбу Мімі. Адже і чаклунських чар Якоб позбувся тільки за допомогою Мімі. Завдяки співчуттю, доброті та участі долі Мімі, які, безумовно, жили в його серці.

- Гуска Мімі – теж дуже важливий персонаж казки. Що ви можете про неї сказати?

Це чудовий помічник – традиційний персонаж усіх чарівних казок. Цікаво, що в багатьох літературних казках діють персонажі, що прийняли пташиний образ: у Жуковського в «Казці про царя Берендеї» - качечка (Василиса Прекрасна), у Андерсена в казці «Дикі лебеді» брати Елізи були зачаровані у прекрасних диких птахів, у «Фіні -ясні соколи» Фініст перетворюється на сокола.

Закріплення

Отже, чудовий помічник – це традиційний елемент як народної, так і літературної казки.

А тепер давайте поговоримо про відмінності цієї казки від народної казки:

Немає традиційного зачину та кінцівки;

Немає наприкінці весільного бенкету;

Немає магічного числа "три":

Немає традиційних епітетів

Один варіант, але різні переклади (про мистецтво перекладу ми поговоримо, коли вивчатимемо балади Жуковського).

І. нарешті, герой у народній казці має досить традиційні риси: він має бути безстрашним. винахідливим. сильним - це все входить у поняття "добрий молодець". Герої ж літературної казки, як будь-якого іншого літературного твору, має свої індивідуальні риси.

Поняття про літературному герої . Він має свої індивідуальні риси. Характер його розкривається у його образі, вчинках, словах і навіть жестах, тобто він психологічніший, ніж герой народної казки.

-Чи змінюється ваше ставлення до Якоба на початку казки і наприкінці?

(На початку казки ми відчуваємо інтерес, наприкінці-симпатію і велику повагу)

- У який момент ви особливо співчуваєте Якобу? Чому?

(Коли батько побив і вигнав його.)

(Коли качани перетворилися на голови).

- Що викликало ваше обурення та обурення?

(Несправедливість батьків. жорстокість старої, ненажерливість герцога).

Ваші відповіді свідчать про те, що ви всі добрі та чуйні діти, гадаю, що цьому значною мірою сприяло читання казок як народних, так і літературних. І я сподіваюся, що ви знову і знову братимете в руки книги казок, знайомитетесь з новими героями та їхніми чудовими пригодами, бо, говорячи словами Гауфа,

казка творить добро, тішить серце, радує погляди; вона намагається доставити веселу годинку, але розважаючи, вчить..., уявляючи життя як диво”.

Запитання до уроку:

- Як би ви хотіли закінчити казку?

- Визначте ключові сцени.

(Ключові сцени:

1 Зустріч зі старою на ринку.

2. Перетворення в будинку чаклунки.

3.Повернення Якоба до міста образ карлика.

4.Вигнання з дому.

5.У герцога на службі.

6. Визволення Мімі.

7.Пошук трави та порятунок.)

- Виявіть особливості літературної казки Гауфа.

Домашнє завдання

Вільгельм Гауф казка "Карлик нос"

Жанр: літературна чарівна казка

Головні герої казки "Карлик нос" та їх характеристика

  1. Якоб, він же Карлик Ніс. На початку казки веселий та жвавий хлопчик 12 років, якого вкрала зла чаклунка. Він перетворився на карлика, але залишився добрим та чесним.
  2. Мімі, дочка чарівника Ветерброка. Перетворена чаклункою на гуску. Добра і чуйна.
  3. Чаклунка Крейтервейс, зла, потворна стара, яка перетворювала людей на тварин
  4. Герцог. Самовдоволений любитель добре поїсти.
  5. Батьки Якоба, простий шевець Фрідріх та його дружина торговка Ханна.
План переказу казки "Карлик нос"
  1. Якоб та його батьки
  2. Страшна покупниця
  3. Якоб лає стару
  4. Якоб несе капусту
  5. Стара годує Якоба супом
  6. Якоб прислуговує старій сім років у вигляді білки
  7. Якоб перетворюється на карлика
  8. Батьки не впізнають Якоба
  9. Кухар герцога
  10. Гуска Мімі
  11. Князь та пиріг королеви
  12. Травка "Чихай на здоров'я"
  13. Перетворення на юнака
  14. Порятунок Мімі
  15. Тістечка.
Найкоротший зміст казки "Карлик нос" читацького щоденникау 6 пропозицій
  1. Хлопчик Якоб пішов відносити покупки злої старенькій і був перетворений нею на білку.
  2. Якоб сім років прислужує старій і стає чудовим кухарем
  3. Якоб нюхає траву, перетворюється на карлика і батьки не впізнають його.
  4. Якоб наймається кухарем до герцога і купує на базарі гуску Мімі
  5. Мімі допомагає Якобу знайти чарівну траву і Якоб перетворюється назад на людину.
  6. Якоб відносить Мімі до її батька і повертається до батьків.
Головна думка казки "Карлик нос"
Добре серце означає набагато більше, ніж зовнішня краса.

Чому вчить казка "Карлик нос"
Ця казка вчить вірити в краще, не впадати у відчай, боротися за своє щастя, вміти пристосуватися до будь-яких життєвим обставинам. Вчить не грубіянити покупцям. Також казка вчить допомагати іншим, бути добрим.

Відгук на казку "Карлик нос"
Це дуже цікава казка, яка мені дуже сподобалася. На маленького Якоба зненацька обрушилися суворі випробування. Він втратив сім років життя, став карликом, його не прийняли батьки. Але Якоб не зневірився. Він зумів знайти свій шлях у житті, домігся пошани та поваги. А потім і зміг розчарувати себе. Ця казка захоплює і її неможливо відірватися.

Прислів'я до казки "Карлик нос"
Краса до вечора, а доброта навіки.
Життя прожити – не поле перейти.
Отвяжись худе життя, прив'яжи хороше.

Короткий зміст, короткий переказказки "Карлик ніс"
Давним-давно жив у Німеччині шевець Фрідріх та його дружина Ханна. І був у них син Якоб, гарний і стрункий хлопчик. Ханна продавала на ринку овочі зі свого городу, а Якоб допомагав покупцям донести кошики з покупками. За це йому часто дякували.
Якось до прилавка підійшла згорблена стара з величезним носом і почала ворушити розкладену на прилавку зелень. Все їй не подобалося і вона сильно лаялася. Маленький Якоб не витримав, назвав стару безсовісною і згадав її довгий ніс.
Стара пообіцяла, що у хлопчика державної буде ще більше.
Далі вона ворушила капусту, а Якоб продовжував лаятись і згадав її тонку шию. Стара пообіцяла, що Якоба взагалі не буде шиї. Ту вже залаялася мати Якоба.
Стара купила шість кочанів капусти і попросила, щоб Якоб допоміг їх донести. Якоб боявся стару, але йому довелося нести покупку. Вони йшли цілу годину і прийшли до старого будинку на околиці міста.
Стара відчинила двері і Якоб остовпів від подиву. Усередині було все мармурове та підлога дуже слизька. Звідкись прибігли на задніх лапках морські свинки і принесли старій тапці. Вона вдягла їх і перестала кульгати.
Стара провела Якоба на кухню і запропонувала відпочити, адже носити людські голови – робота не легка. Якоб з жахом побачив, що замість качанів він ніс людські голови.
Бабуся пообіцяла нагодувати його супом. Стара почала крутитися біля печі, а допомагали їй морські свинки та білки, всі одягнені як люди.
Нарешті суп був готовий і стара дала його Якобу, пообіцявши, що коли його з'їсть він стане гарним кухарем.
Якоб поїв, потім заснув і бачив дивовижний сон. Ніби він перетворився на білку, його одягли в одяг, і він прислужував старій рік за роком, ловив пилюку з сонячного проміння, збирав росу з квітів і готував їжу. Якоб став чудовим кухарем і прожив у баби сім років.
Якоб Якоб поліз у шафу за приправою і відчинив дверцята, яких раніше не помічав. Там росли дивовижні трави і Якоб відчув запах того супу, яким його колись нагодувала стара. Він чхнув і прокинувся.
Він схопився з дивана і поквапився додому. Він кликав із собою білок, але ті не хотіли йти.
Якоб прибіг на ринок, але мати не впізнавала його і називала карликом. Вона сказала, що Якоба вкрали сім років тому. Тоді Якоб пішов до батька, сподіваючись, що той пізнає його. Але шевець теж не впізнав Якоба і розповів, як зла чаклунка, яка раз на 50 років приходить закуповувати провізію, сім років тому вкрала його Якоба.
Шевець запропонував карлику зробити футляр на носа. Якоб обмацав руками ніс і зрозумів, що той просто величезний. Він підійшов до лавки цирульника і попросив дзеркало. Він побачив, що став карликом із величезним носом і майже без шиї. Усі з нього сміялися.
Якоб пішов до матері і розповів усе, що сталося. Ханна не знала, що й думати, і повела Якоба до батька. Але шевець розсердився, сказав, що сам тільки-но розповів карлику про Якоба і ременем відхлюпнув Якоба.
Бідолашний Якоб не знав що робити, але згадав, що він став чудовим кухарем і вирішив найнятись кухарем до герцога.
Він прийшов до палацу та попросив, щоб до нього викликали начальника кухонь. Над Якобом всі сміялися, але таки привели його на кухню і дозволили спробувати приготувати суп із гамбурзькими галушками.
Якоб правильно назвав усі інгредієнти, і згадав траву "втіху шлунка" про яку не чув навіть кухар. Потім він швидко і вправно приготував галушки. Доглядач та кухар були в захваті.
Герцог скуштував суп і він йому дуже сподобався. Він звелів покликати нового кухаря, потішався з його вигляду, але вирішив взяти на службу, поклавши йому платню в 50 дукатів на рік і давши прізвисько Карлик Ніс.

Два роки прожив Карлик Ніс у герцога і став шановною людиною. Він сам ходив купувати продукти і ось одного разу вирішив купити трьох гусей у жінки, яку ніколи раніше не бачив. Карлик Ніс купив гусей і поніс їх до палацу. При цьому він помітив, що одна гуска сиділа сумна, наче хвора. Він вирішив одразу прирізати її.
Раптом гуска заговорила і попросила не вбивати її. Карлик Ніс одразу подумав, що гуска не завжди була гуски. І це виявилося правдою.
Гуска сказала, що її звуть Мімі і вона дочка чарівника Веттербока. Гуска розповіла, що її зачарувала зла чаклунка, а Карлик Нос розповів свою історію. Мімі сказала, що допомогти йому може тільки та чарівна трава.
Одного разу до герцога приїхав у гості князь, великий ласунок, і Якоб намагався щосили догодити йому. На прощання князь схотів спробувати пиріг королеви і Якоб пообіцяв зробити його.
Але Якоб не знав рецепту цієї страви і гірко плакав. Це побачила Мімі і спитала, чому той плаче. Якоб розповів про пиріг королеви, а Мімі відповіла, що добре знає, як його приготувати. Якоб приготував пиріг за рецептом Мімі, але князь залишився незадоволеним. Він сказав, що в ньому не вистачає трави "чхай на здоров'я".
Герцог розлютився, він пообіцяв відрубати Якобу голову, якщо той до вечора не зробить пиріг як слід.
Якоб поділився горем з гуски і Мімі сказала, що потрібна трава росте тільки під каштанами. Якоб і Мімі вирушили до палацового саду і почали шукати під деревами потрібну траву. Але її ніде не було.
Нарешті вони перебралися мостом через озеро і Мімі знайшла травку "чихай на здоров'я". Вона зірвала химерну квітку і принесла її Карліку. Якоб задумливо покрутив квітку, понюхав її і оголосив, що це та сама трава, якою її зачарували. Мімі сказала йому зібрати всі гроші та випробувати дію трави.
Якоб зав'язав всі речі у вузлик, понюхав траву і раптом став звичайнісіньким юнаком, дуже гарним.
Якоб узяв Мімі на руки і, ніким не впізнаний, вийшов із палацу. Він вирушив на острів Готланд до чарівника Ветерброка. Чарівник розчарував Мімі, дав Якобу багато грошей і той повернувся до батьків, які були щасливі до повернення сина.
А герцог було знайти Карлика, посварився з князем і вони довго воювали. А потім уклали мир і князь почастував герцога пирогом королеви. Той світ так і почали називати Тістечком.

Малюнки та ілюстрації до казки "Карлик нос"

Література

Тема: Вільгельм Гауф Карлик ніс (1 урок)

Завдання:

Освітні: розвивати навички аналізу прозового тексту;
Виховні: підвищити інтерес учнів до предмета, що вивчається;
Розвиваючі: розвивати творче бачення учнів, уяву, пам'ять;

Обладнання:, роздруковані прислів'я

Випереджальне домашнє завдання:

листи до злої відьми;

малюнки за казкою;

інсценування двох уривків.

Оформлення дошки:

А.С.Пушкін писав: "Казка брехня, та у ній натяк! Добрим молодцямурок".

Не було б щастя, та нещастя допомогло (прислів'я)

Хід уроку:

Вступне слововчителі про цілі та завдання уроку.

Доброго дня, шановні хлопці та гості. Сьогодні ми з вами на уроці літератури разом із героями казки Гауфа "Карлик Ніс" поринемо у чарівний світ казкового королівства; спробуємо зрозуміти зміст цього твору і собі відповісти на споконвічне питання буття: що є зло і добро в нашому житті та літературній казці.

А казка великого німецького письменника починалася так:

«Пане! Думаю, неправі ті, хто вважає, що часи фей та чарівників давно минули, а в історіях, розказаних на базарі, немає правди».

2. Бесіда з епізоду з казки В.Гауфа "Карлик Ніс"

Чому відьма на ринку звертається саме до Ганни, матері Якоба, а не до інших торговок? (Вона могла чути про неї як про кращу торговку, яка має якісний та різноманітний товар, заздрить, що Ханна має гарного жвавого помічника або просто бажає випробувати хлопчика.)

Як реагує на бурчання старої Якоб, оцініть його поведінку. (Ми бачимо героя в різних життєвих ситуаціях: позитивних та негативних.)

Як ви думаєте, якби Якоб стримався і не нагрубіянив Травниці, чи залишила вона його у себе на службі? (Скільки читачів, стільки й думок: можливо, залишила б його у себе, тому що їй потрібні хороші помічники, напевно, не залишила б, тому що він не зробив їй нічого поганого.

Скільки років був на службі Якоб і чого там навчився?

Як вдалося Якобу втекти з полону?

Що про себе дізнався Якоб, дивлячись у дзеркало та слухаючи перехожих?

Що хотів сказати автор, показуючи грубість та нетерпимість батьків при зустрічі із сином? Чи може цей шматочок тексту зайвий? (Доля посилає йому чергове випробування, яке йде від близьких людей, і з нього треба вийти з честю та гідністю; зло скрізь, тому з Якобом трапилася ця історія.)

..." У тому місті, як, втім, і скрізь, жило мало жалісливих людей, здатних поспівчувати нещасній людині".

Чому на грубість та єхидство цирульника Якоб не відповідає злістю? (Краще проявити терпіння, на зло не відповідати злом.)

Кого звинувачує хлопчик у своїй потворності? (Він лаяв себе за те, що ганив зовнішність чаклунки і тому отримав по заслугах.)

Які випробування приготувала йому доля, коли карлик був у герцога?

Як сталося знайомство з гускою? Чому вона опинилася на ринку?

Як вдалося Карліку знову стати Якобом і хто йому допомагає у цьому?

Як закінчується казка?

6. Аналітична робота з філософськими поняттями.

Давайте звернемося до теми нашого уроку і поміркуємо над поняттями добра і зла.

Ми з вами деякий час подорожували казкою, переглядаючи яскраві епізоди, програючи найцікавіше, і повторювали важливі фрагменти, а тепер настав час подумати про «уроки», які подарувала нам ця зустріч.

Проблема вибору між добром і злом стара як світ. Без усвідомлення суті добра та зла неможливо зрозуміти життя. Хлопці, розділіть зошит на дві половини та запишіть слова або словосполучення, які у вас асоціюються з поняттям зла та добра.

Добро - це мамина пісенька, під яку легко засипається вночі; бабусині пироги; суботній вечір; п'ятірка з математики; посмішка молодшого братика...

Зло - це коли батьки лаються після батьківських зборів; дощ на вулиці; поїздка на дачу; чергування по школі...

Отже, як бачимо, що з кожної людини своє поняття добра і зла. Звернемося до словника С.І. Ожегова, який дасть точне визначення цих слів.

Добро- Слово багатозначне - означає все позитивне, добре, корисне.

Зло- щось погане, шкідливе, протилежне добру.

Як ви бачите, що значення цих слів дещо невизначені, туманні... Один із героїв фільму сказав: "Що для російської добре, то для німця - смерть". Я пропоную звернутися до конкретних фактів і спільно вирішити собі, що є зло і добро.

Зло (мінус)

Добро (плюс)

1. Служба відьми

мінус: жив без батьків 7 років у вигнанні

плюс:навчився натирати підлогу, пекти сонячний хліб, чудово готувати.

2. Перетворення на карлика

мінус:страждав від глузувань і образ оточуючих; втратив привабливу зовнішність, якою хвалилася перед торгівлями мати.

плюс: зберіг душу, врятував гуску, став більш терпимим.

3. Зустріч із розгніваними батьками

мінус:отримав сильний удар від найближчих і дорогих йому людей, які не визнали в ньому свого сина.

плюс: зрозумів і усвідомив причину свого перетворення, але не образився на батьків, а став мудрішим і терпимішим.

4. Служба у герцога

мінус:побоювання за своє життя.

плюс: знайомство з гускою, перевірка кухарських умінь

5. Звільнення від чарівництва

мінус та плюс: знайомство та прощання з казковим світом

плюс:став милим і привабливим юнаком, отримав "уроки життя" та запам'ятав їх, став цінувати життя як таке, навчився бути вдячним за багато випробувань, які подарувала доля.

6. Висновок

Для доказу підберіть яскраві цитати з тексту.

"Так, люба матінко, ти не могла впізнати свого сина - він не був таким. Коли ти їм хвалилася перед людьми!

"Очі у нього стали маленькими, як у свині, ніс жахливо виструнчився і нависав над ротом і підборіддям, шиї не було видно".

"Хоча зла стара баба зіпсувала його зовнішність, але змінити його душу не могла ... Його не засмучувала втрачена краса".

"Він згадав, як білкою прослужив сім років у чаклунки, на кого вона його перетворила за те, що він осудив її».

- Який висновок можна зробити зі всього сказаного?Як впорався Якоб із тими випробуваннями, які випали на його частку? Н.А. Заболоцький у своєму вірші "Некрасива дівчинка", розмірковуючи про красу душі, красу зовнішньої та внутрішньої, писав:

А якщо це так, то є краса
І чому її обожнюють люди?
Посудина вона, в якій порожнеча,
Чи вогонь, що мерехтить у посудині?

(З випробування, надісланого долею, наш герой повернувся розумним, терпимим, стійким і шляхетним юнаком; зовнішню красу втратити не страшно, головне - залишитися Людиною.)

7. Перевірка домашнього завдання. «Послання Якоба до злої Травниці».

Уявімо, що ми в образі Якоба можемо поспілкуватися з Травницею і передати їй наші послання, в яких повідомимо все те, що думаємо про неї та про себе... Якби ми могли це зробити, то, можливо, подій, описаних у цій казці , І не сталося.

"Здрастуйте, люба бабусю! - пише тобі Якоб. - Я все зрозумів, що зі мною сталося, і чому ти мене перетворила на карлика. Раніше я не замислювався про те, що поряд зі мною живуть всякі потворні і хворі люди. Вони псували своєю. огидною зовнішністю мій світ, у якому їм немає місця. хочемо бачити і чути їх. Нам так зручно і спокійно. (Сергій К.)

"Як страшно залишитися одному в цьому світі, так хочеться голосно крикнути: «Люди, схаменіться! Не дайте злу існувати і збільшуватися. Не треба відповідати на зло - злом, і тоді світитиме сонце на небі та душі!"(Арсенія Ф.)

"Якби можна заново пережити той шматочок життя, я захотів би, напевно, все виправити і стати знову милим і слухняним. Але дуже багато не дізнався і не зрозумів би, продовжуючи торгувати. Не зустрів би на своєму шляху тебе, першу вчительку, не повірив би в казку, не став би таким, як зараз... Хай буде все, як є! Мені цікаві всякі пригоди!" (Лана С.)

8. Звернемося ще раз до епіграфів, прочитаємо їх…

Які прислів'я, які відображають тему уроку, ви обрали б і чому? Які «уроки життя» ви собі витягли?

Чия душа у гріху, та й у відповіді.

Не було б щастя та нещастя допомогло.

Самолюб нікому не любий.

Не покуштувавши гіркого, не впізнаєш і солодкого.

Кожного вечора слідує ранок.

Не лайся ні з ким, так гарний будеш усім.

Мова людини може принести йому славу і ганьбу.

Жити прожити – не поле перейти.

Один битий двох небитих стоїть.

Грамоті вчитися - вперед стане в нагоді.

(Автор цієї казки вчить нас терпіння і житейської мудрості, яка приходить лише до тих, хто може зрозуміти та усвідомити свої прорахунки та помилки, навчиться на зло не відповідати злом та відчувати біль та страждання чужих та близьких.)

9. Склади свій «синквейн» на тему уроку.

(Вірш складається з п'яти рядків, за кожним рядком закріплюються певні правила: необхідно дотримуватись потрібної кількості слів при використанні певної частини мови. Кажуть, що у вільному перекладі з французької мовице слово означає «п'ять натхнень». Дана робота вимагає синтезу інформацій і матеріалу в коротких виразах і дозволяє рефлектувати з якогось приводу.)

Відьма
Стара, скупа
Знає, пам'ятає, загрожує.
Малюкові, що варить каші, буде служба на віки
Ось туга.

10. Підбиття підсумків. Виставлення оцінок.

11. Домашнє завдання. Написати лист у відповідь Травниці Якобу.

Казка «Карлик Ніс» є одним із самих відомих творівнімецького письменника Нам вона знайома з дитинства. Суть її в тому, що завжди важливіша за зовнішню привабливість. У цій казці автор підкреслює важливість та значення сім'ї у житті кожної людини. Тут наведено короткий зміст твору. Для зручності сприйняття воно розбите на три частини.

Вільхельм Гауф. «Карлик Ніс» (короткий зміст). Вступ

В одному німецькому місті жило небагате подружжя Ханна та Фрідріх із сином Яковом. Батько сімейства був шевцем, а мати торгувала на ринку овочами. Їхній син Яків був високим і гарним хлопчиком. Вони його дуже любили і як могли балували своїми подарунками. Хлопчик намагався бути у всьому слухняним, допомагав матері на ринку.

Вільхельм Гауф. «Карлик Ніс» (короткий зміст). Розвиток подій

Одного разу, коли Яків з матір'ю торгували, як завжди, на ринку, до них підійшла потворна стара і почала переборювати, вибираючи овочі та зелень. Хлопчик образив її, вказавши на її фізичні вади: маленький зріст, горб і великий гачкуватий ніс. Стара образилася, але виду не подала. Вона обрала шість кочанів капусти і попросила Якова провести її додому. Той охоче погодився. Привівши хлопчика до свого незвичайного будинку, зла чаклунка нагодувала його чарівним супом з якимись пахучими корінням та травами. З'ївши цей навар, Яків заснув міцним сном. Йому наснилося, що він перетворився на білку і прислужував старій у такому вигляді сім років. Якось, коли він шукав у коморі прянощів, щоб приготувати для чаклунки курку, Яків наткнувся на кошик із пахучою травою, такою ж, якою була в його супі. Він понюхав її і прийшов до тями. "Повернутися на базар до матері", - було першою думкою хлопчика. Так і зробив.

Коли батьки побачили його, вони не впізнали сина. Виявилося, що за сім років він перетворився на потворного карлика з дуже Ханною і Фрідріх не прийняли його таким. Щоб прогодуватися, Яків іде до герцогського палацу, щоб запропонувати свої послуги кухарі. Його беруть, і невдовзі вже всі нахвалюють страви, приготовлені ним.

Вільхельм Гауф. «Карлик Ніс» (короткий зміст). Розв'язка

Якось карлик Яків сам вирушив на базар, щоб вибрати жирних гусей до вечері. Там він придбав гуску Мімі, яка, як виявилося потім, розмовляла людським голосом. Це була зачарована дівчина. Коли Яків усе зрозумів, він став охороняти гуску та годувати її. Якось до герцога приїхав у гості князь і зажадав, щоб йому спекли справжній королівський пиріг. Карлик виконав це доручення, але випічка в нього вийшла не такою, якою вона має бути. Адже в ній не вистачало однієї особливої ​​травички, яку додають тільки в цей пиріг. Князь і герцог розгнівалися, а Яків обіцяв їм все ж таки виконати це доручення. Мімі обіцяла йому допомогти знайти потрібну траву. У старому саду під великим каштаном вона її відшукала і простягла карлику. Виявилося, що це та сама пряність, яку чаклунка додала в чарівний суп, що змінив Якова. Коли він її понюхав, то перетворився на високого та гарного юнака. Після цього він з гускою вирушив де жив батько Мімі, старий чарівник Ветербок. Він зняв злі чари зі своєї милої доньки, і вона перетворилася на прекрасну дівчину. Веттербок дав Якову багато подарунків та грошей і провів його до батьків. Так юнак повернувся до рідного міста.

Поринути в загадковий світміфічних істот, чаклунства та магії дозволяє нам цей твір(Навіть його короткий зміст). Карлик Ніс - головний геройказки, добра та талановита людина. Він вірить у справедливість, готовий допомагати іншим. І за це його щедро нагородили.

Добро перемогло зло у казці «Карлик Ніс». Короткий зміст її дозволило нам згадати всі основні моменти цього чудового твору.