Какво означава да си истински човек е страхотен час. Класен час „Да бъдеш човек. Обичам те без особена причина

Час в класната стая„Лесно ли е да си добър?“

Цел:
1. Формиране на етични норми и правила на поведение в обществото.
2. Корекция на емоционално-волевата сфера на базата на упражнения за избор между това, което е по-лесно и как да се действа, изграждане на взаимоотношения с други хора.
3. Консолидиране на идеята за морално поведение в обществото.
Ход на урока
1. Встъпителен разговор.
2.Основна част:
- драматизация на стихотворението на В. В. Маяковски "Какво е добро и какво е лошо."
- задача номер 1: „Помогнете на приятел да намери правилното решение v конфликтна ситуация».
- задача номер 2: играта "Неприятности от цевта".
3. Заключителната част.
- Обратно № 3: "Личностни черти, които ми помагат да общувам с други хора."
- резултатът.
1. Встъпителен разговор.
Речта на учителя:Темата на нашия час е „Лесно ли е да бъдеш добър?“ Отговорът на този въпрос вече е изписан на дъската: „Трудно е да си човек. Да станеш човек е много работа." -
каза поетът Е. Межелайтис. Думата "Човек" е с главна буква, но това не е грешка. Човек с главна буква е истински добър човек. Но ако е трудно да си добър, тогава защо да си добър? И как можеш да различиш доброто от лошото? Ще отговорим на тези въпроси в днешния урок. Роди се човек, малък, беззащитен. Той все още не знае нищо и не знае как да направи нищо. Но всички го обичат. Това е стихотворението на Валентин Берестов.
Обичам те без особена причина:
За това, че си внук
За това, че си син
За това, че си бебе

Цели.

Образователни:

  • Допринесе за формирането на морална и етична култура, положителни чертивашият характер; доведе децата до разбирането, че съзнателното усъвършенстване на човек е добро дело.

Разработване:

  • Развийте способността да общувате с хората, да анализирате действията си и да ги оценявате; способността да се прави избор съзнателно.

Образователни:

  • Насърчавайте взаимно уважение, доброта, учтивост; морална отговорност за своите действия.

Оборудване:зелени и червени карти за играта; карти "сърце", "плачче", "безразличие"; индивидуални карти.

Ходът на урока.

  1. Уводна част.

Започваме класния час сега

И ние ще водим разговора

За важните думи,

Скъпи, смели,

Труд и строг,

Скромен и беден.

аз съм човек! Може ли всеки на Земята да каже така за себе си?

Преди да отговорите на този въпрос, моля, кажете ми какво друго освен външни признаци, трябва ли човек да притежава? ( човек трябва да има добри и чисти мисли, добри качествахарактер, добро и любящо сърце, образован ум, той трябва да върши добри дела, човек трябва да бъде човек)

Мъдри думи за важността на казаното от вас са написани от М. М. Пришвин "Всичко красиво на земята е от слънцето, всичко хубаво е от човек."

Красотата на природата съществува благодарение на топлината и светлината на слънцето и всичко добро, което съществува на Земята, се създава добри хора... Правят се лоши неща лоши хоракоито не са достойни за носене горда титла- Човек. Хората, когато искат да подтикнат някого да стане по-добър, просто казват: "Бъдете хора!" („Стани човек!“). Тоест те призовават да проявят всичко, за което сте говорили. По този начин ние наричаме човек не тяло, не външен вид, а онзи вътрешен свят, онзи вътрешен човек, който не виждаме, но който се проявява във всичко, което човек прави.

Да си отговорим на въпроса: може ли всеки да си каже "Аз съм човек!" ( не, само този, който е мил, има любящо сърце, добри черти на характера)

Кажете ми какво ще се обсъжда на час в класната стая, на каква тема е? ( че е необходимо да се помогне на някой, който е в затруднение; за способността да бъдем приятели; уважително отношение към възрастните; за добротата и любящото сърце; относно учтивостта; за извършване на благородни дела, без да се изисква нищо в замяна).

Тоест ще се опитаме да отговорим на въпроса: какво означава да бъдеш ... ( истински човек)... Това ще бъде темата на нашия класен час. Ще говорим за онези човешки качества, които помагат на всеки от нас да намери приятели, да намери взаимно разбирателство и да стане истински човек.

Не е евтино

Щастие по тежките пътища.

Какво добро направи

Как помогнахте на хората?

Тази мярка ще измерва

Всички земни трудове.

Може би е отгледал дърво

Във вашия град ли сте?

Или под снежната пудра

Да спаси нечий живот?

Да правим добро за хората -

Бъди добър сам!

Ако харесвате класния час днес, ще вземете полезни и необходими неща за себе си, вдигнете картата със сърцето си; ако не, тогава плаче. И кой ще остане безразличен, празен лист хартия.

2. Основната част.

За да правиш добро за хората, трябва преди всичко да си възпитан човек, т.к „Вежливостта“ е едно от най-важните качества образован човек... До 16 век "вежа" означаваше "експерт", това е този, който познава правилата на благоприличието под формата на изразяване на добро отношение към хората. Понякога момчетата се държат грубо, струва им се, че в тези случаи действат като независими, независими и почти възрастни хора. Чуйте стихотворението на А. Л. Барто „Изповед“ и ми кажете какви правила за учтивост могат да бъдат извлечени от него.

1uch-Xia

Иди да разбереш, да разбереш

Той е целият в един нещастен ден

Почти го докарах до сълзи.

Името му е - стои като пън,

Сякаш е враснал в земята.

2uch

Вижте, не пийте сурова вода

Съседът съветва.

Една чаша, после друга

Андрюша отпива обратно.

Иди да разбереш, да разбереш

Какво се случи с момче на около осем години?

3uch-Xia

Ще дойдеш на вечеря в 3 часа, -

Майка му му каза.

Той промърмори: - Знам се,

И той се появи в 5.

А ти, Андрюшенка?

И синът й призна:

Когато не ти се подчинявам

Изглеждам по-възрастна.

Момчета, имаме ли хора като Андрюшка в нашия клас?

деца:- Не.

(става и казва):- Мога ли да бъда като Андрюшка?

Деца: -Егор, бъди човек!

Момчета, какви правила за учтивост можете да назовете, след като слушате това стихотворение? ( не бъди груб; не създавайте неприятности, не обиждайте никого; бъдете внимателни към хората).И авторът A.L. Barto може да се нарече истински човек? ( Да; в крайна сметка тя, използвайки примера на други деца, ни учи да бъдем внимателни към другите, да слушаме съветите на старейшините, да правим само добри дела).

1 слайд- И така, нека прочетем правилата за учтивост в хор.

* Бъдете внимателни към хората.

* Не бъдете груби.

* Не причинявайте неприятности и обиди на друг.

Неуважителното отношение към хората е признак на лошо възпитание. Невъзпитани, ядосани, груби с родителите, техните другари и напълно непознатиима не само момчета, но и момичета. Чуйте стихотворението "Любочка" от А. Л. Барто и ми кажете какъв човек трябва да бъдете?

4uch-Xia

Кой не познава Любочка? Всички познават Люба.

Момичетата на партито ще се съберат в кръг.

Как танцува Любочка! Най-добри от всички приятели!

И полата, и панделката в плитката се въртят.

Всички гледат Любочка, всички се радват.

Но ако влезете в къщата при тази Любочка,

Там едва ли ще познаете това момиче.

Тя крещи от прага, обявява в движение:

Имам много уроци, за хляб няма да ходя!

Любочка се вози в трамвай - не взима билет.

Разтласквайки всички с лакти, той си проправя път напред.

Тя казва бутане: - Фу! Каква стегнатост!

Тя казва на старицата: - Това са детски места.

Е, седнете - въздъхва тя.

Синя пола, панделка в плитка.

Такава е Любочка в целия си блясък.

Случва се момичетата да са много груби

Въпреки че не е задължително да се наричат ​​Любами.

Момчета, имаме ли хора като Любочка в нашия клас?

деца:- Не.

(става и казва):- Мога ли да бъда като Любочка?

деца: - Егор, бъди човек.

Момчета, какъв човек трябва да бъдете? ( бъдете трудолюбиви и отзивчиви; помагайте на децата, уважавайте възрастните; не обиждайте хората; помагайте на всеки, който му е трудно).

2 слайд:- Нека го прочетем в хор, запомним го и ще бъдем същите.

* Помогнете на тези, на които им е трудно.

* Бъдете трудолюбиви и отзивчиви.

* Уважавайте по-възрастните си, помагайте на малките.

* Не обиждайте хората с думи или дела.

Уважавайте старейшините си, другарите си. Какво е уважение? (доброжелателно отношение към човек).Уважаването на човек означава:

* бъдете готови да му помогнете;

* говорете учтиво;

* седнете на една маса в класната стая;

* играйте заедно на почивка;

Сега нека да поиграем малко и да разберем знанията ви за магически думи. Помислете какво заключение може да се направи? Отговаряме в хор.

Игра "Речник на вълшебните думи".

  1. Дори блок лед ще се разтопи от думата топло ... ( Благодаря ти).
  2. Старият пън ще стане зелен, когато чуе ... ( добър ден).
  3. Ако не можеш да ядеш повече, кажи на мама …(Благодаря ти).
  4. Момчето е учтиво и развито говори при среща …(Здравейте).
  5. Когато ви се карат за шеги, кажете ... ( прости ми, моля те).
  6. И във Франция, и в Дания се сбогуват ... ( Довиждане).

Какъв извод може да се направи? ( винаги бъди учтив).

Нека го прочетем в хор. 3 Слайд

* Бъдете учтиви на думи и на дела.

Момчета, имаме ли деца в нашия клас, които не знаят магически думи?

деца:- Не.

(става и казва):- Мога ли да бъда такъв човек?

деца:- Егор, бъди любезен човек.

Казвам, любезен човекможе ли да е зло?

деца:- Не.

Защо? (учене на отговори).

Разбира се, че не. В крайна сметка учтивостта тогава е истинска, когато е искрена, естествена, което означава, че е до доброта, добронамерено отношение един към друг, към всичко живо. Не напразно руската поговорка гласи „Добре е на този, който има добро сърце“. В крайна сметка добротата помага на хората да живеят.

5uch-Xia

Изобщо не е лесно да си мил,

Добротата не зависи от растежа.

Добротата не зависи от цвета.

Добротата не е меденки, не бонбони.

Добротата не остарява с годините,

Добротата от студа ще ви стопли.

Ако добротата грее като слънце

Възрастни и деца са щастливи.

6уч

Тънки нишки обикаляха земята

Нишки на паралели и зелени реки.

Протегнете ръката си, протегнете ръката си

Топли с дума, гали с поглед,

Добрата шега дори топи снега.

Мрачен човек ще стане мил и весел.

Момчета, имаме ли ядосани, груби деца в нашия клас?

деца:- Не.

(става и казва):- Мога ли да бъда такъв?

деца:- Егор, бъди мил човек.

4 слайд:

  • Бъди добър.
  • "Посейте разумно, добро, вечно ..." - каза веднъж поетът Н. А. Некрасов. Тези думи могат да бъдат прекрасно мото за вас.
  • Дарете радост и усмивки. Нека сега да се усмихнем един на друг и да изпеем една прекрасна песен на В. Шаински "Усмихни се".

Изпълнява се песента „Усмихни се“.

За да правиш добро, първо трябва да го имаш. Всеки човек има свой собствен път към добротата. Не ни е дадено от раждането, не се предава по наследство. Необходимо е да се стараете, ден след ден, да я култивирате - доброта в себе си. Добротата започва с любов към хората. Вдишайте със сърцето си, не губете радостта от любовта, силата на доброто.

5 слайд:

7uch-Xia

Мили хора, нищо няма да ни охлади,

И не хлопайте отворените врати.

Ние ще бъдем мили и светът ще бъде по-мил,

Ще бъдем мили и животът ще бъде по-мил.

Направете чудо, протегнете ръката си.

Необходимо е човек да вярва в приятелството.

Толкова е прекрасно, ако си до мен

Непознат мрачен човек се усмихна.

След като сте направили добро, насладете се на факта, че другият човек се чувства добре, комфортно. "Те не търсят добро от добро", казва една руска поговорка. Би било хубаво да се научите искрено да раздавате доброта, без да очаквате никаква полза или отговор. Ако се научиш да правиш това, ти... истински мъж.

3. Заключителната част.

А сега нека проверим как сте научили и колко сте запомнили правилата на възпитан истински човек. Ще извикам ситуацията, а вие ще определите дали действията в нея са били учтиви, възпитани или не. Ако да, вдигнете зелената карта, ако не, вдигнете червената. Работим по двойки.

Игра "Вежливо - неучтиво".

  • Говорете тежки думи.
  • Да обиждам малките.
  • Играйте с малката си сестра или брат.
  • Кажете здравей, когато се срещнете.
  • Натискайте, не се извинявайте.
  • Помогнете на възрастните хора да пресекат пътя.
  • Платете автобусната такса.
  • Измийте чиниите у дома, отидете до магазина.
  • Оплакване от други.
  • Не оставяйте място в автобуса на възрастен.
  • Кажи Благодаря".

Браво, добре са усвоили правилата на доброто отглеждане. Но трябва ли истинският човек да бъде само учтив, мил, добър? (научаване на отговори)

Спомнете си работата на С. Я. Маршак "Историята на един неизвестен герой". За кого е тази работа? (за прост човек, който спаси момиче по време на пожар)

Защо авторът го нарича герой? (когато видя огъня, той се втурна на помощ на напълно непознат; той внезапно се появи и просто изчезна, не очаквайки благодарност, красиви думи, отправени към него; не всеки е способен на това)

Какво можеш да кажеш за този човек? Какво е той? ( смел, смел, скромен)

И така, какъв трябва да бъде истинският човек? Преди да сте листата, подчертайте думите, които характеризират истински човек ( инд. работа)Преглед 6 слайд.

какъв си в живота? Какви примери за текущата ви постъпка? (научаване на отговори)

Пожелавам на всеки от вас да израсне като добър, възпитан, мил, истински човек.

7 слайд:

8 проучване

Където духа вятър, има облаци.

По канала тече послушна река.

Но ти си мъж, ти си силен и смел.

Направете съдбата си със собствените си ръце.

Вървете срещу вятъра, не стойте на едно място.

Разберете, няма прост път.

Сега те не вярват на чудесата, както преди.

Не се надявайте на чудо, управлявайте съдбата сами.

В задушаването на градовете в нашата неспокойна епоха

Усетете дъха на природата

Истински човек е способен

Влюбен в състоянието на свободата.

Истинският човек не е богат на пари,

Той не знае как да види идол в тях.

Душевните съкровища са неговото безценно съкровище,

Което никога няма да стане оскъдно.

Истинският човек знае как да дава

И затова става по-богат.

Истинският човек няма да бъде обезкуражен

Решаване на сложни проблеми в живота.

Истинският човек прави само добри дела,

Отхвърляне на дребните страсти

Истинският човек не може да върши зло.

И затова желая на всички щастие.

Бих искал да знам вашето мнение. Ако часът ви е харесал, взехте много полезни неща за себе си, тогава вдигнете картата със сърцето си. Ако не, тогава плаче. И който остана безразличен към това, за което говорихме, е празен лист хартия. 8 слайд(малък разговор за избора).

Искам да ви благодаря, че изслушахте и се опитахте да разберете това, което чухте, за вашата помощ. Когато кажа "благодаря" ( на дъската "благославям - давам"),това означава, че ти желая всичко най-добро от дъното на сърцето си. Опитайте се да благодарите на хората за всички добри неща, които ви правят. Надявам се всеки от вас да бъде истински човек и да доставя само радост на околните.

9 слайд:

Искам да завърша класния час с думите на великия руски писател К. Г. Паустовски „Човек трябва да бъде умен, прост, справедлив, смел и добър. Само тогава той има право да носи тази висока титла - личност."

Използвани книги.

Т. В. Волкова "Науката да бъдеш човек", Волгоград, 2008 г. (материали за класните часове 1-4 клас).

  1. I. V. Persidskaya, G. A. Fonova, N. V. Lobodina и др. начално училище“, 2007 г
  2. O.E.Zhirenko, E.V. Lapina, T.V. Kiselev "Аз съм гражданин на Русия" ( готин часовникза гражданско и патриотично възпитание).
  3. С.Я.Маршак "Историята на един неизвестен герой" (откъс).
  4. Я. Л. Барто "Любочка" (откъс).

Дълго време хората размишляват върху въпроса "Какво означава да си човек? Какво означава да живееш достойно?" Народната мъдрост гласи: „Да живееш не е това, което си живял, а това, което си направил“. Великите хора по всяко време също се замисляха върху въпроса какво означава да си човек? Народната мъдрост се предава от поколения чрез пословици. Например: „Лесно е хората да бъдат наречени, трудно им е“ или „Човек е това, което прави от себе си“ Какви дела, какви действия на човек могат да се нарекат достойни? Какви черти на характера са характерни за истинския човек, човек с главна буква? Всички тези въпроси ни карат да се замислим за това как живеем, за нашите дела и действия, за взаимоотношенията ни и изобщо за отношението ни към света около нас.

Изтегли:


Визуализация:

Какво означава: „Да бъдеш човек или да живееш достойно“.

Да живееш не е това, което си живял, а това, което си направил.

Народна мъдрост.

Цел: - формиране на разбиране на учениците за качествата на „настоящето

Човек“, концепцията за „живеене с достойнство“;

Развитие на способността за анализиране на характеристиките на вашия

Характер, идентифициране на силни и слаби страни;

Формиране на убеждение, че Светътзависи от

Нашите действия и дела.

Мъдри мисли.

Ч. Айтматов: "Човекът е самият съдия и създател на всеки наш ден"

И. Кант: „Добродетелта е способността, в съответствие с моралните принципи, да се противопоставя на злите наклонности и да надделее над тях”.

Д. Лондон: „Истинското щастие на човека е да живее, а не да съществува”.

Аристотел: „Добродетелта е съзнателно избран склад на душата в притежание на средата между два порока, единият от които е в излишък, а другият в липса на качество”.

М. Фичино: „Добродетелта е специална структура на душата, която ви позволява да поддържате достойнство по отношение на себе си и другите“.

Б. Паскал: „Човек трябва да съди за добродетелта на човека не по импулсите му, а по ежедневните му дела”.

Народна мъдрост: „Не е добър, който е хубав, а е добър, който е добър за каузата“.

Ходът на урока.

Нищо чудно, че поговорката казва

Че живият живот не е поле за преминаване:

Тя крие много трудности,

И намерете своето място в него

Не е лесно на човек

Дълго време хората мислеха за въпроса: "Какво означава да си човек?" Неслучайно народната мъдрост се предава през поколенията чрез поговорките: „Лесно е човек да се нарече – трудно им е“, „Човек е това, което прави от себе си“. Как разбирате тези поговорки (отговори на учениците).

Великите хора по всяко време давали едни и същи дефиниции за това какво означава да си мъж и кой е такъв човек изобщо. Чуйте думите на великия френски писател Виктор Юго: „Всеки човек има три характера: този, който му се приписва, този, който той приписва на себе си; и накрая, този, който е в действителност."

Въпроси към учениците: - Как разбирате думите на В. Юго?

Съгласни ли сте с това определение?

Колко знака имаш?

Руският поет Николай Заболоцки написа следните редове:

Човекът има два свята -

Такава, която той създаде.

Друго, което имаме от века

Създаваме според възможностите си.

Как разбирате тези думи?

Всеки човек мечтае за щастливо бъдеще и вижда себе си като добър човек в него. Никой не иска да стане престъпник, крадец. Всеки иска другите да казват само добри неща за него. За да направите това, трябва да знаете характеристиките на вашия характер, силните и слабите страни и да се стремите да преодолеете лошите черти.

В повестта на Ч. Айтматов „Плаха” се казва: „Човекът сам е съдия и самият създател на всеки наш ден”. Как разбирате тези думи? Нека се опитаме да анализираме поне вчерашния ден от гледна точка на отговорността, която съдържа този израз.

Въпроси. Какво ви прави щастливи от начина, по който прекарахте вчера?

Какво бихте осъдили в себе си?

Какви критерии взимате за основа, когато одобрявате или

Вие съдите ли се?

Следователно това, което е в полза на другите, е похвално. Какво според вас е достойно?

Чуйте бележката от вестника “ TVNZ". „В почивен ден излязохме на разходка с любимия ни човек и тогава решихме да караме мотоциклет. Изведнъж иззад ъгъла изскочи автомобил, чийто водач беше пиян и загуби контрол. Колата се блъсна в мотоциклет с Володя и потегли. Володя беше в кръв. Уплаших се, исках да помогна, но беше твърде късно. Тя започна да чука по всички къщи. Но никой не го отвори. Гласувано. Накрая един шофьор спря, но като видя, че Володя е в кръв, каза: "Колата не е моя, но калъфите са нови!" С тези думи той си тръгна. Володя умря. Имаше нужда от спешна помощ. Линейката пристигна много късно.

Бих искал да погледна в очите на тези грижливи почиствания, страхуващи се от себе си и дрехите си, хора, които не знаят какво е съчувствие. Колата блъсна мъж. Да, но не нарочно, случайно, а тези, безразлични, убити нарочно."

Как можете да коментирате тази ситуация. Какви черти на характера са много ярко проявени тук?

Това не е най-големият ви проблем

Че винаги си бил болен от безразличие

Това премина покрай чудесата на този живот,

Че не разпознах основното в нея, не намерих,

Много по-ужасно е, че след като измина този път,

Не можете дори веднъж да погледнете в себе си.

че носеше сърцето си в гърдите си като скъперник,

Носи хитро затворена кутия.

Не сте намерили ключа в ценния кеш

Той не е проникнал в богатството на собствената си душа.

И затова животът ти не даде

Нито искрица радост, светлина на доброто.

Колко страшно в кипящия земен живот

Не като човек - да мине през кукла Groovy.

И така, какви са чертите на характера, присъщи на истинския човек? (отговори на учениците).

V.A. Сухомлински („Писма до сина“) и Ш.А. Амонашвили („Писма до дъщеря“). Искам да ви прочета стихотворението на Ф. Алиев "Разговор със сина ми"

Ти, сине мой, трябва да помниш:

От когото ръждясва дори нов лист желязо.

Че във влагата лежи безполезен

И не му намират работа.

Човешката душа е многократно по-трудна:

И на вратата на душата, и в пукнатината на тази врата

Сто ръжда пороци се изкачват до нея...

Запомнете поне три от тях:

Първо, има завист.

Убий я в зародиш

И учете по право

Без да оценявам ревниво другите хора.

Да почетат тяхното богатство, техния успех и тяхната слава.

Второто е гняв.

Бягайте от чувството за зло.

Тази доброта.

Живей, обичайки другите,

Прецени себе си, ако си осъдил друг,

Прости на другия, ако си простил на себе си.

И третото е коренът на многобройните ни проблеми,

Убиецът на всички добродетели в човека -

Безделие.

И срамно - завинаги

Нямаше порок в хората и няма.

Не в празно въздишане на дивана,

И в празника на полезния труд

Намерете своя смисъл...

Кант е казал: „Да живееш с достойнство означава да живееш в съответствие с общочовешките морални ценности, с морален закон в душата”. Какво е важно за вашата душа? Какъв вид морални основивзаимоотношения, какви личностни черти бихте подчертали?

Игра: „Всичко за душата“.

Учителят кани децата да изберат от импровизирана кошница качеството, което е най-важно за моралния закон на душата му (листът, който изважда, той също попълва, отбелязвайки желаното качество). Играта се предшества от думите:

В тази малка кошница

Има много различни качества,

Не можем да ги изброим всички.

Когато избирате, не бързайте:

Вземете това, което е важно за душата.

Виждате ли, всички качества, които сте посочили, са моралните ценности на човек. Да живееш с тези ценности също означава да живееш достойно. Помислете как се тълкува достойнството в речника на Ожегов: „Достойнството е категория на етиката, която означава специално морално отношение на човек към себе си и отношението към него от страна на обществото, в което се признава ценността на личността“.

Живеем в определен свят. Заобиколени сме от много различни хора... Различни по характер, по свой собствен житейски принципи, според техните представи за смисъла на живота, за честта, дълга и достойнството. Но ако всички са толкова различни, тогава възниква въпросът: враждебен ли е светът към човека? (отговори на учениците).

Древна притча.

Ученикът попита дервиша:

Учителю, светът враждебен ли е към човека? Или той носи добро на човек?

Ще ви разкажа една притча за това как светът се отнася към човек, - каза учителят.

... Отдавна - живял отдавна страхотен шах... Той наредил да се построи красив дворец. Имаше много прекрасни неща. Сред другите чудеса в двореца имаше зала, където всички стени, таван, врати и под бяха огледални. Огледалата бяха необичайно ясни и посетителят не разбра веднага, че пред него има огледало – толкова точно отразяваха обекти. Освен това стените на тази зала са проектирани да създават ехо.

Веднъж едно куче изтича в залата и замръзна от изумление в средата - цяла глутница кучета го заобиколиха от всички страни. Кучето оголи зъбите си за всеки случай и всички отражения отвърнаха еднакво. Изплашено сериозно, кучето залая отчаяно. Ехото отекна от лая й. Кучето лаеше все по-силно и по-силно. Ехото не изоставаше. Кучето се хвърляше напред-назад, хапеше въздуха, отраженията му също се въртяха наоколо, щракайки със зъби. На сутринта слугите намериха нещастното куче безжизнено, заобиколено от милиони отражения на мъртви кучета. В залата нямаше никой, който би могъл да навреди.

Сега виждате, дервишът свърши, светът не носи нито добро, нито зло сам по себе си. Всичко, което се случва около нас, е просто отражение на нашите собствени мисли, чувства, желания и действия. Светът е голямо огледало.


Цел: да насърчи разширяването на нравствения опит на учениците за тяхното познание за себе си.

Цели: Да разсъждават с учениците върху моралните ценности: доброта, уважение, любов. Практикувайте моралния избор на собственото си дело. Развийте когнитивните способности, устна реч, мислене, памет.

Форма: разговор с обучителни елементи.

Подготвителен етап: нарисувайте с деца символи на доброто и злото. Подгответе пословици, поговорки, стихотворения.

Работа с речник : доброта, благоприличие.

Класен час

Днес ще разберем с вас. Какъв човек е добър?

Момчета, какво е доброта? (Отговори на деца)

да, добревсичко това е положително, полезно, добро.

Продължете изречението: Добротата е: (Отговори на децата)

Заключаваме: доброто се свързва със способността за съчувствие, отношенията на доверие, справедливост, милост, любов се считат за добри; доброто се свързва със способността за състрадание, съпричастност и реагиране на чувствата на другите.

Когато казваме това: „Добър човек“, имаме предвид, че той е готов да помогне и да го направи не за печалба, не за показ, а просто така, незаинтересовано, по нареждане на сърцето, от сърце.

Момчета, какви думи поражда думата "добре"?

доброжелателност, добросъседство, добросъседство, честност, честност.

Има много зло, във всяка човешка съдба. И ще кажат само добра дума, И на сърцето ти е по-леко. М. Шехтер

Често си казваме: „Пожелавам ти всичко най-добро“, „Желая ти добро и щастие“ – това не са просто хубави думи, учтивост, с тези думи изразяваме отношението си към даден човек, повдигаме настроението му и евентуално подобряване на здравето и благосъстоянието.

Възможно ли е изобщо да бъдеш мил, без да проявяваш доброта по никакъв начин?

Можете ли да принудите човек да бъде мил? Мислите ли, че прошката е началото на добро отношение към хората?

Вероятно всеки от нас трябваше да обижда други хора. Добре е, ако след това човек се покае, съвестта го измъчва и той се самообвинява.

Трябва да можете да използвате фрази: - Моля, не се обиждайте: - Срамувам се: - Чувствам се виновен: - Не исках да те обидя: - Моля, прости ми: - Не се ядосвай, ако можеш:

Много съжалявам:

Как можеш да простиш? Можете да използвате следните фрази:

И ми прости: - Няма проблем: - Не си виновен: - Не се ядосвам: - Не си струва извинение:

Момчета, вие също чувствате, че човекът е доволен, когато се извинявате и се чувствате добре, защото той не е таил злоба към вас.

Прощавал ли си на другите? И постъпиха правилно.

Упражнение 1.

Какво можеш да поискаш за прошка

  • при учителя?
  • от родителите си?

Поискайте прошка. Представете си, че вашият насилник е в критична ситуация, никой освен вас не може да му помогне. - Какво ще направиш?

Добре е, ако до вас има човек, който е готов да изслуша, утеши, помогне, насърчи. Това е човекът, който съпреживява, съчувства, съчувства. "Състрадателен и приятел" - такъв призив към приятели е приет в Русия през XIV век. Това е човекът, който е състрадателен, емпатичен и емпатичен. Всеки човек има нужда от такива хора.

Как слънцето затопля човек с мили думи на одобрение:

Не се безпокой:

Всичко ще бъде наред:

Радвам се за теб:

Как ви отива новото яке:

Имате красива усмивка:

Такива хора са истински "слънца".

Задача 2

Да видим дали сте способни да бъдете добри приятели.

Когато разберете, че приятелят ви е в беда, идвате ли на помощ? Какви думи можете да използвате, за да го развеселите?

Когато вашият приятел дойде в ново облекло, какво ще кажете, ако тоалетът й отива?

Срещнах приятели. С какви думи изразяваш радостта от срещата? Питате приятелите си как са?

Ако нещо се случи в семейството на приятел, как изразявате съчувствие към приятеля си?

Ако вашият приятел не е щастлив и вие знаете причината за неговата тъга, как се държите?

Не пестете от мили думи, не крийте привързаността си към хората. И ще почувствате взаимното благосклонност на приятели, роднини и познати.

Търг на учтиви думи

Извикващи думи за поздрав, сбогом и т. н. Който последен нарече учтива дума, получава палка от комплименти от момчетата (външен вид, способности, характер и т.н.)

Обяснете значението на поговорките:

Мила дума към човека, че вали в суша.

Помощта за добър човек не е загуба.

Не търсете красотата, търсете добротата.

Нека направим бележка за човек, който иска да прави добро, но не знае как.

Опитайте се да видите в хората преди всичко добри, мили.

Бъдете мили с хората.

Учете се доброто от доброто.

Не се страхувайте да предложите помощта си на тези, които се нуждаят от нея, помогнете на хора в беда, слаби, болни.

Без да причиняваш вреда, ставаш по-мил.

Хора, какво е зло?

Злото се противопоставя на доброто – това е всичко, което погубва душата на човека.

Злото е война, предателство, завист и алчност, грубост и безразличие, измама и пиянство, наркомания.

Зло е, когато силният обижда слабия, когато побойникът обижда хората, по-младите не уважават по-възрастните, чиновникът изнудва подкуп и възрастните не се интересуват от децата.

Необходимо е да се съди (оцени) човек според делата му“!

Можеш да кажеш хиляда пъти, че съжаляваш за старите хора и никога не отстъпваш на възрастен човек в транспорта, грижиш се за природата с думи, без да забелязваш кошчето за боклук.

Може ли да бъде щастлив човек, който носи страдание на други хора?

Ето как са говорили древните за това:

- "Никой зъл човек не е щастлив"

- "Живот зли хорапълен с безпокойство"

Какви са доброто и злото? ( Работа с рисунки – символи на доброто и злото)

Човек е личност, за да върши добри, добри дела, хората ще могат да оценят.

Има много повече добри хора и хората ще могат да оценят добрите ви дела.

Заключение: Добрият човек е: добър, доброжелателен, съвестен, свестен. Знае как да реагира на чувствата на другите, уважителен, учтив човек.

Класен час „Успял човек. Кой е той?"

Цел: да запознае учениците с понятието успех, успешен човек; да разкрие качествата, необходими за един успешен човек.

задачи:

Насърчаване на желанието за самоусъвършенстване, отдаденост, самореализация.

Формиране

регулаторна ОВОС: етапи в изпълнението на класния час;

когнитивна UUD: работа с получената по време на разговора информация, извличане на полезна информация от нея, за реализиране на образа на успял човек;

личен UUD: умения за самообразование и самоорганизация;

комуникативен:умението да слушате и слушате, да водите дискусия, да правите изводи и заключения.

Вид на урока: кръгла маса.

Класен час

Добър ден!

Радвам се да ви приветствам всички.

Хора, имате ли някакви хобита? Разкажете ни за тях.

Бяхте ли успешни в бизнеса си?

Отговорите на децата.

Какво е успех? Свързвам думата успех с думата щастие. И щастието винаги е слънце, топлина, грижа. Следователно нашата дума успех ще бъде под формата на слънце, от което ще излизат лъчите.

Какви думи свързвате с тази дума?

Победа

късмет

Постижение

Решителност

Амбиция

Бързина

Упоритост

Целенасоченост

Отговорност

ДОБРИ МЪЖЕ!

Говорихме какво е успех. Идентифицира съставките за успех. Ако човек притежава всички тези качества, тогава какъв човек е това?

Отговорите на децата.

Много добре! Добре!

Темата на нашия час е „Успял човек. Какъв е той? "

Сега нека гледаме видеоклип и да отговорим на въпроса: Какъв е успешният човек?

Рошал

Виждали ли сте успешен човек тук?

За първи път ли виждате този човек или вече сте чували за него?

Какви качества притежава?

Отговорите на децата

Лесно ли стигна до този успех?

Можете ли да назовете хора от вашето обкръжение, които са постигнали успех?

Отговорите на учениците.

Успехът е различен за всеки човек и това, което е знак за успех за един, не означава непременно успех за друг. Всичко във вашите ръце.

Видео "Всичко е във вашите ръце".

Съгласни ли сте с това твърдение?

Отговорите на децата

Мислите ли, че всичко наистина зависи от вас?

Искате ли да бъдете успешни?

Нека застанем в кръг и да създадем образ на успешен човек.

Аз ще започна първи, а вие ще изразите желанията си на съученици от същата фраза като мен, като добавите към нея качеството на успешен човек.

За да бъдеш успешен ти пожелавам да си щастлив...

Така получихме слънцето на успешен човек.

ТРУД И ВЯРА - ТОВА Е ВАШАТА БРОНИЯ

И НЕ СЕ СТРАХУВАЙТЕ ОТ НИКАКВИ ЗАДАЧИ

СЪЩИЯТ УСТОЙЧИВ НАЧИН ЗА УСПЕХ-

ПЪТЪТ НА ПОДПАДАНИЯТА, ИЗПИТВАНЕТО И НЕУСПЕХИТЕ!

Много бих искал да сте успешни хора в този живот!

МНОГО БЛАГОДАРЯ, МОМЧЕТА, ЗА ЛЮБИЯ И ЧЕСТ РАЗГОВОР!

Интроспекция

Цел час на час: да запознае учениците с понятието успех, успешен човек; да разкрие качествата, необходими за един успешен човек.

В началото на класния час беше поставен проблемен въпрос, на който децата отговориха.

(леко, бавно, интензивно, с нечия помощ, самостоятелно).

Следващата стъпка беше гледането на видеоклип за Рошал, на базата на видяното, учениците отговориха на въпроса, който поставих.

Следващият етап е разговорът за хора от обкръжението на учениците, постигнали успех.

По време на разговора излязохме с формулата „ВСИЧКО Е В ВАШИТЕ РЪЦЕ”.

Обърнахме се към видео, базирано на известна притча.

Завършихме класния час с размисъл, използвайки обучителни елементи.

В класа цареше благоприятна атмосфера, децата са дружелюбни, активни, откровени.

Поставените цели са постигнати.