Конспект позакласного заняття правда і брехня. Конспект позакласного заняття «Правда і брехня» - Виховання і позаурочна діяльність - Пед. діяльність в корекційних ОУ - Каталог файлів - Факультет інтерактивного навчання Мого університету. виховного

Урок 14 Тема: Правда і брехня

26.10.2011 18832 1766

Мета уроку:

- ознайомлення учнів з цінністю «правда» і поняттям «брехня»;

- прищеплення дітям вміння розпізнавати ці поняття, проводити між ними відмінність, оперувати ними і апелювати до них.

методи: розповідь, бесіда, пояснення, робота з книгою, практична робота, гра.

ресурси: підручник, зошит «Моя Помічниця», аудіокасета з музичним фрагментом.

Хід уроку

1. Коло радості

Ø Добрий день, мої дорогі друзі! Сьогодні ви знову прийшли на цей дивовижний урок, який називається уроком самопізнання. Я бачу, як світяться ваші обличчя. Від ваших посмішок в класі стає світліше і тепліше. Давайте почнемо цей день з радістю, з посмішкою і, звичайно ж, з правдою. Учитель пропонує дітям повторити за ним наступні слова:

Почни день з правдою

Наповни день правдою,

Закінчи день правдою.

Так треба жити!

2. Хвилинка тиші

Ø Хлопці, я запрошую вас в світ «хвилинки тиші». Її буде супроводжувати красива, чарівна музика. Давайте послухаємо цю музику (пауза).

Ø Перед нами розкривається казкова картина: чудовий ліс, дивовижні тварини, звірі й птахи. Все це - діти Землі. Кулани, олені, лосі, зайці, білочки довірливо підходять до нас. В їхніх очах віра і надія, що людина - це друг, який ніколи їх не скривдить (пауза). Земля наповнена світлом чудесного сяючого сонечка. Промені сонця зігрівають усіх дітей Землі. Світло сонця дарує світ всього навколишнього (пауза). Від промінчиків сонечка все стає ласкавим і доброзичливим (пауза). Світло сонця з'єднується з нашими найдобрішими і ніжними почуттями (пауза). Ці почуття ми посилаємо своїм близьким і рідним, своїм друзям і знайомим (пауза). Всі близькі і рідні, друзі та знайомі сказали нам «спасибі». І це правда. Від цього нам стає приємно і легко. Запам'ятаємо це почуття (пауза). Посміхнемося світу (пауза). Посміхнемося один одному і побажаємо миру, злагоди собі і іншим. Молодці!

3. Гра

Ø Хлопці! Тема нашого сьогоднішнього уроку «Самопізнання» дуже серйозна і дуже важлива.

Ø Перш ніж приступити до розмови про цю тему, я пропоную вам пограти в цікаву гру, яка називається «Правда і брехня». Я буду читати вам питання. А ви, хлопці, повинні будете визначити, це правда чи брехня. Почнемо?

Правда, що слони літають? (Брехня).

Правда, що кавун - це ягода? (Правда).

Правда, що пінгвін - чемпіон з пірнання? (Правда).

Правда, що у бджіл є вентилятор? (Правда).

Правда, що курки літають? (Брехня).

Правда, що жаби можуть чути п'ятами? (Правда). І т.д.

(Діти грають).

4. Поговоримо

¨ Хлопці, ви, напевно, звернули увагу, що це за слово дуже часто звучало в грі? (Відповіді дітей).

¨ Правильно, слово «правда». А як ви думаєте, що таке «правда»?

¨ Як ви розумієте це слово?

¨ Поміркуйте, що таке «брехня»? (Відповіді дітей).

5. Звернемося до підручника

Ø Давайте заглянемо на сторінку нашої Абетки і прочитаємо її думки про правду.

Ø Правда - це важлива духовна цінність людини і людства. Правда - це істина, яка відповідає дійсності і заснована на чесності, справедливості. (Діти читають, запам'ятовують визначення).

¨ Чи замислювалися ви над тим, що коли людина говорить неправду, які почуття він відчуває?

¨ Як, на вашу думку, можна навчитися бути правдивим?

¨ Що відбувається, коли, наприклад, кухар, лікар, вчитель, будівельник, продавець та інші обманюють людей, надходять з ними нечесно, неправильно?

¨ Як ви вважаєте, чесність ускладнює життя людині або прикрашає? (Відповіді дітей).

Ø В «Абетці» є прекрасний розповідь Л. М. Толстого, який називається «Правда всього дорожче». Давайте прочитаємо його.

Хлопчик грався і розбив ненароком дорогу чашку. Ніхто не бачив.

Батько прийшов і запитав:

- Хто розбив?

Хлопчик дуже злякався, але чесно сказав:

- Я.

Батько сказав:

- Спасибі, синку, що правду сказав.

¨ Як ви думаєте, хлопці, розповідь відображає ваші думки про правду?

¨ Підтвердіть це текстом з оповідання. (Відповіді дітей).

6. Читання твору. Корейська казка «Чесний хлопчик». бесіда

Давним-давно жив у гірському селищі хлопчик. Батько його помер, мати з ранку до ночі на чужих працювала, а хлопчик рубав в лісі дрова і продавав на ринку.

Одного разу восени, коли з дерев опало останнє листя, а холодний вітер загнав в нори лісових звіряток, хлопчик взяв сокиру і вирушив за дровами.

Йшов він, йшов і прийшов до гірського озера. Знайшов велике дерево і тільки став рубати його, як раптом вислизнув у нього з рук сокиру і впав в озеро.

Сів хлопчик на березі і заплакав: як тепер без сокири працювати?

Раптом загуляли по озеру сині хвилі, і вийшов з вод дідок маленький.

- Про що ти, хлопчик, плачеш? - питає.

Розповів йому хлопчик, яка біда з ним трапилася, а дідок і каже:

- Не горюй, хлопчик, знайду я сокиру твій.

Сказав він так і під водою зник.

Ось знову загуляли по озеру сині хвилі, і з води вийшов дідок, а в руці у нього сокиру з чистого золота.

- Чи цей сокиру твій? - питає.

Замахав хлопчик руками:

- Що ти, дідусь, не мій це сокира!

Усміхнувся старий в бороду і знову під водою зник. Довго чекав його хлопчик. Нарешті вийшов дідок втретє і простягнув хлопчикові сокиру срібний.

- На, бери свою сокиру, - каже.

А хлопчик йому і відповідає:

- Ні, дідусю, моя сокира з заліза зроблений.

І знову занурився старий в озеро, і знову з сокирою вийшов. Тільки на цей раз був у нього в руках сокиру залізний. Побачив хлопчик сокиру, зрадів.

- Ось моя сокира, - каже.

А старий посміхнувся ласкаво і сказав:

- Молодець, хлопчик. Не став ти чужого брати, не зазіхнув на срібло та золото. Тому дам я тобі все три сокири. Продай їх на ринку - вони дорого коштують. І нехай твоя мати не працює більше на чужих людей.

Сказав він так і простягнув хлопчикові золотий, срібний і залізний сокири. Взяв їх хлопчик, подякував старого і додому пішов. З тих пір вони з матір'ю не знали потреби і горя.

¨ Про що розповідається в цій казці?

¨ Які почуття ви відчуваєте до хлопчика?

¨ Як ви думаєте, чому старий спочатку запропонував золотий, потім срібний і тільки в третій раз - залізну сокиру?

¨ Про що подумали ви, коли дідок запропонував хлопчикові золотий сокиру?

¨ Яка була нагорода за правдивість?

¨ Хто такий чесна людина? (Відповіді дітей).

Ø Чесна людина намагається не робити таких вчинків, яких йому довелося б соромитися, вчинків, які йому довелося б приховувати від батьків і друзів. Одне з найгірших якостей людини - це брехня і ябедничество. Я впевнена, хлопці, що ви намагаєтеся завжди говорити тільки правду і надходити тільки правдиво. А тепер давайте пограємо.

7. Мозковий штурм. Обговорення ситуацій

Ø Хлопці, подумайте і скажіть, ви зможете збрехати в ім'я спасіння? (Відповіді дітей).

Ø Давайте розглянемо іншу ситуацію, яка пов'язана з тим, що діти обманюють своїх батьків. Наприклад, дитина отримує на уроці двійку. Він знає, що вдома батьки будуть лаяти його, і він усіма силами намагається позбутися від цієї поганої оцінки. Він її стирає або вириває сторінку з щоденника.

¨ А у вас в житті були подібні випадки?

¨ Що ви будете робити, якщо виникне така ситуація? (Відповіді дітей).

Ø Правда стає явною, як би людина не намагався її приховати. Тільки коли про неї дізнаються всі, людині, який збрехав, стає удвічі соромніше і неприємніше. Тому завжди потрібно говорити правду. Приховавши правду один раз, ми робимо тільки гірше самим собі і оточуючим. Сказавши ж правду, ми відчуваємо полегшення на душі.

Ø Давайте розглянемо ситуацію, яка може статися в житті кожної людини.

Ø Ви знаєте, що ваш друг зробив нечесний вчинок, а вчитель підозрює в цьому іншу людину. Що ви будете робити? (Відповіді дітей).

Ø Говорити правду важко. Часом набагато зручніше і легше буває промовчати. Для того, щоб говорити правду, потрібно бути людиною з сильним характером, мати сміливість, рішучість. У кожної людини в житті бувають ситуації, коли йому доводиться вирішувати: промовчати або сказати правду. І тільки ви самі можете зробити правильний вибір.

Але пам'ятайте, людина може поважати себе тільки тоді, коли його совість чиста, і тільки людини з відкритою душею, добрим серцем і чистою совістю шанують і люблять інші.

8. Творимо в зошиті

Ø Життя кожної людини «супроводжує» правда. Тому у всіх людей сформоване своє уявлення про неї. Воно є і у кожного з вас. Намалюйте в своїй «помічниці» в картинках своє уявлення про цю цінності (Завдання 1). (Діти творять в зошиті).

9. Презентація

Діти показують свої малюнки. Розповідають, чому вони зобразили правду так чи інакше.

10. Домашнє завдання

Ø Діти! На сьогоднішньому уроці «Самопізнання» ви знову показали себе розумними і мудрими учнями, які розбираються в житті. Ви розумієте і правильно роздумуєте про те, що таке добре, а що таке погано.

Ø Будинки прочитайте розповіді «Все таємне стає явним» (В.Ю.Драгунскій), «Замок брехунів» (В.Жілінскайте). Дайте відповідь на питання «Абетки». Поміркуйте над розповідями.

Ø У тетрадочке- «помічниці» виконайте Завдання 2 і Завдання 3.

11Круг «Від серця до серця»

Ø Сподіваюся, хлопці, цей урок допоміг вам стати чесніше і добріше. Людина, яка позбавляється від брехні в серці, завжди щасливий і радісний.

По колу, від вчителя діти закінчують пропозицію: «Я намагаюся бути чесним і правдивим, бо ...»

завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться у скачуваної файлі.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Тема: «Правда і брехня»

Мета заняття: дати поняття про правду та брехню, вчити хлопців говорити правду.

ХІД ЗАНЯТТЯ

    ОРГ. МОМЕНТ:

    ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ ЗАНЯТТЯ

Хлопці, сьогодні у нас дуже цікава тема, я думаю ви мені допоможете її позначити після того, як Я прочитаю вам казку про двох сестер, яких звали Правда і Брехня.

За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри. Одну звали Правда, іншу Брехня. Правда була красивою, сильною, доброю; Брехня - хитрою, виверткої. Народ правду любив, а Брехня стороною обходив, так як вона заважала їм чесно жити і працювати.

Ось, скажімо, починає народ сівши зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: «Що вам працювати і спини гнути, киньте зерна, вітер їх сам рознесе». Чесна людина її не слухає, знай собі, працює,

а ледачому - таку пораду до вподоби: ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, урожаю і не бувати на його полі.А це голод для народу . Став народ думати, як ото Брехні позбутися. Уже й правда її картала і соромила, а їй хоч би що, знай, собі бреше і обманює. Вирішив народ прогнати її геть.

З тих пір бродить Брехня по світу і творить свої чорні справи. До сих пір живе вона з нами і ні хто не знає, як її викоренити з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться і дуже важко буде від неї позбутися.

ПИТАННЯ

Про що ця казка? (Про двох сестер: Правді і Брехні)

Що вам найбільше сподобалося в цій казці? (Правда)

Чому?

Як ви думаєте, Яка тема нашого уроку?

Дійсно, сьогодні ми будемо говорити про правду та брехню

У найвіддаленіші часи ці поняття хвилювали народ, над їхніми значеннями думали великі мудреці. Давайте і ми з вами спробуємо розібратися, що ж таке правда і що таке брехня?

ГРА : Вибрати зі списку слова, Близькі за значенням. Діти по черзі виходять і сортують слова в дві колонки.

Слова: ПРАВДА БРЕХНЯ ІСТИНА НЕПРАВДА ДІЙСНІСТЬ ОБМАН відверта брехня ЧЕСНІСТЬ брехня ВИЗНАННЯ

Отже, давайте спробуємо визначити, що таке правда.

Правда - це те, що відповідає дійсності, істина.

А що таке брехня?

Брехня - це навмисне спотворення істини, неправда.

«Своєю природі вірним будь! - вигукнув Шекспір. - Чи не бреши, кажи, що ти думаєш і відчуваєш ». У цьому полягає основний принцип чесності, але часто люди порушують його. Кожен з вас напевно, чув і від батьків, від вчителів, що брехати погано.

Але чи знаєте ви, чому це робити недобре? Чи намагалися ви розібратися, чому люди починають брехати? З Який метою вони це роблять?

міркування дітей : З кращих намірів, щоб не засмутити батьків;

з боягузтва, побоюючись наслідків;

з корисливих розрахунків, прагнучи щось вигадати для себе;

по легковажності, ненавмисно, не замислюючись, для чого вони це роблять.

    РОБОТА З прислів'я. А зараз попрацюємо в парах.

У вас на столах слова, клей і альбомний аркуш. Вам необхідно зібрати з цих слів прислів'я, і \u200b\u200bприклеїти на альбомний аркуш.

Один раз збрехав, в інший раз не повірять.

Хто сам бреше, іншим не вірить.

Світ правдою тримається.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня

Шило в мішку не сховаєш

    Обговорення ситуацій

1 Зараз я прочитаю вам розповідь Л. Толстого «Хлопчик і вовк»

Хлопчик стеріг овець і, ніби побачивши вовка, став кричати: «Допоможіть, вовк! Вовк! » Мужики прибігли і бачать: НЕПРАВДА! Як зробив він і два і три рази - І справді набіг вовк. Хлопчик став кричати: «сюди, сюди скоріше! Вовк! » Мужики подумали, що знову повсегдашнему обманює, - ми не послухали його. Вовк бачить, боятися нема чого: на просторі перерізав все стадо.

вопос

Про що це оповідання?

Як ви думаєте, навіщо хлопчик всіх обманював?

Чому, коли насправді прибіг вовк, ніхто не прийшов на допомогу хлопчикові?

Як обман хлопчика відбився на долі стада?

ЯКА прислів'я З НАШОГО СПИСКУ ПІДХОДИТЬ ДО ЦІЄЇ СИТУАЦІЇ? (Хто вчора збрехав, тому й завтра не повірять).

-№2 Послухайте вірш Я. Полонський

Ось-ті на! Розбила чашку!

На кого б мені солгать-

На Валерку иль на Машку?

Або просто втекти?

Брехати, хитрувати і запіраться-

Це погано говорять.

Ні, вже краще мені зізнатися,

Нехай трохи посварити.

ПИТАННЯ

Що сталося?

Як дівчинка хотіла вчинити?

Чому дівчинка змінила своє рішення?

Чи правильно вона зробила?

ЯКА прислів'я ПІДХОДИТЬ? (Краще гірка правда ніж солодка брехня)

3 "Що легше?" В.А. Осєєва Розповідь для дітей про брехню

Пішли три хлопчика в ліс. У лісі гриби, ягоди, птиці. Загулялись хлопчики. Чи не помітили, як день пройшов.

Йдуть додому - бояться:

- Чи потрапить нам дома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: збрехати або правду сказати?

- Я скажу, - говорить перший, - ніби вовк на мене напав в лісі. Злякається батько і не буде сваритися.

- Я скажу, - каже другий, - що дідуся зустрів. Зрадіє мати і не буде сварити мене.

- А я правду скажу, - говорить третій.- Правду завжди легше сказати, тому що вона правда і придумувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони все по домівках. Тільки сказав перший хлопчик батьку про волка- глядь, лісовий сторож йде.

- Ні, - каже, - в цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехню - удвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут - в гості йде.

Дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехню - удвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога в усьому покаявся. Побурчати на нього мама та й простила.

Яка прислів'я підходить?

Чому вчить нас це прислів'я?

Дійсно, правду говорити легше, і якщо не брехати, то совість не мучитиме

Гра «Правда чи неправда» (Физминутку)

Діти виходять, по черзі читають висловлювання (вірні або невірні) і розподіляють їх по кошиках «правда і брехня».

На березі ростуть шишки.

Вовк може сидіти на дереві.

Взимку йде сніг.

Якщо у риби гарний настрій, вона співає.

Якщо у хлопчика гарний настрій, він виляє хвостом.

Якщо дому ставати нудно, він йде гуляти.

Жи, ШИ пиши з буквою І.

ЧУ, ЩУ пиши з буквою Ю.

Вчора був четвер.

Слони вміють літати

Наша земля пласка.

Письменники пишуть книги.

Півень грає на роялі.

На ледве ростуть яблука.

Брехня зазвичай використовується в корисливих цілях.

Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

Брехня може приносити шкоду оточуючим.

4 Ситуація

Яша полінувався вивчити вірш до свята. Коли його попросили прочитати, то він не зміг прочитати жодного рядка.

Щоб його не сварили, Яша збрехав, що він втратив листочок з віршем на вулиці. Але коли діти виходили на вулицю, листочок випав з кишені курточки Яші. Його помітила дівчинка Валя.

- Так ось же листочок з віршем! - вигукнула вона.

- Ні! Це записка бабусі, - знову збрехав Яша, ховаючи листок в кишеню.

Яка прислів'я підходить до даної ситуації,

Маленька брехня за собою велику веде

4. Закріплення

(Складання правил чесної поведінки)

Пропоную вам скласти правила чесної поведінки.

1) Сказав - зроби.

2) Не впевнений - Не обіцяй.

3) Помилився - признайся.

4) Говори тільки те, що думаєш.

5) Чи не можеш сказати правду - поясни чому.

6) Роби тільки чесно.

Якщо ви будите дотримуватися правил, які ми склали в спілкуванні з іншими людьми, тоді вас, дійсно, можна вважати чесними хлопцями

Правда стає явною, як би людина не намагався її приховати. Тільки коли про неї дізнаються всі, людині, який збрехав, стає удвічі соромніше і неприємніше. Тому завжди потрібно говорити правду. Приховавши правду один раз, ми робимо тільки гірше самим собі і оточуючим. Сказавши ж правду, ми відчуваємо полегшення на душі.

5. рефлексія.

Хлопці, величезне вам спасибі за роботу. Хотілося б вірити, що наша розмова торкнулася кожного з вас, залишив свій слід. Бажаю вам подальших успіхів.

Програмні завдання:

  • ввести дитину в шкільне життя через казку;
  • допомогти вибудувати модель можливих відносин з учителем, однокласниками в новому житті;
  • випробувати в безпечної формі різні варіанти поведінки в значущих для дітей ситуаціях спілкування;
  • розвивати навички довільної регуляції поведінки;
  • розвивати навички спілкування з однолітками і дорослими;
  • формувати адекватну самооцінку, підвищувати впевненість у собі;
  • створити умови для усвідомлення дітьми неефективних способів поведінки і їх зміна.

Привітання «Доброго ранку»
Психолог: «Закрийте, будь ласка, очі (діти сидять на стільчиках), хто почує своє ім'я, відкриває очі і сідає на будь-яке місце в колі. А тепер візьмемося за руки і скажемо: «Доброго ранку!».

Хлопці, чи знаєте ви, хто такі Феї? Відповіді дітей. Феї бувають різні. Є Феї вогню, ночі, води, любові, танцю, радості, піску.
У старі часи Феї наділяли народжених дітей чудовими дарами: Фея любові дарувала дитині добре серце, Фея ночі прекрасні сни, Фея радості гарний настрій, а ось Фея піску або Пісочна Фея могла подарувати подорож по казці.

Ритуал входження в казку.
Сьогодні нам з вами і належить таке казкову подорож. Але для цього знадобиться багато сил. А подарує чарівну силу наше серце. Серце має неймовірну силу, якщо воно добре, любляче, довірливе і радісне. Я думаю, що у кожного з вас таке серце. А тепер покладіть праву долоню собі на груди, закрийте очі і тихо-тихо послухайте, як б'ється ваше гаряче добре серце. Попросіть своє серце дати вам силу для подорожі по казці. Мовчки про себе. Вийшло? Молодці. А ось і Фея, вона запрошує вас до себе в гості, в пісочницю. Звучить тиха, спокійна музика, діти розсаджуються навколо пісочниці, уважно розглядають саму пісочницю (її форму, колір, матеріал з якого зроблена пісочниця), вказується на символічне позначення неба, води і землі.

Так само діти за допомогою Пісочній Феї позначають для себе деякі правила поведінки в пісочниці:

1. Не можна навмисно викидати пісок з пісочниці.

2. Не можна кидати пісок в інших або брати його в рот.

3. Після гри в піску треба помити ручки.

Психолог від імені Феї просить «ніжно, ласкаво привітатися з піском» тобто різними способами доторкнутися до піску.

Вправа «Здрастуй, пісок!» (Зниження психофізичного напруги)
Діти доторкаються до піску по черзі пальцями однієї руки, потім другий руки, потім усіма пальцями одночасно.
Діти описують і порівнюють свої відчуття: «тепло - холодно», «приємно - неприємно», «колюче, шорстке» і т.д.
Молодці хлопці! А зараз настав час нашої казки.

Слухайте уважно, запам'ятовуйте старанно, вушка відкриваються, казка починається.

Казка «Завдання для лисеняти»
(Показ казки в педагогічній пісочниці)

У родині старого Лиса стали часто відбуватися конфлікти. Їх причиною було виховання маленького лисеняти.

Дідусь вважав, що виховати справжнього Лиса дуже складно. Лис повинен вміти спритно обдурити навіть рідних.

Папа Лис був противником таких хитрощів. Він вважав, що так робити не можна, тому що всі будуть називати лисеняти брехунцем, і ніхто не буде з ним дружити.

Лисеня прислухався до цих спорах і розмірковував:

Хто ж правий, дідусь чи тато?

У школі Лисеня був дуже неуважним, тому що продовжував думати про це. При вирішенні завдань на уроці він допустив багато помилок. У

Лисеняти раніше не було труднощів з математикою, тому хлопці і вчитель дуже здивувалися.

Що з тобою сталося, чи не захворів ти? - поцікавився вчитель Їжак.

Я? Ні! Чи не захворів! А ось мій дідусь ледь живий, - чомусь вирвалося у лисеняти.

Твій дідусь хворий? - запитали хлопці.

Так дуже! Я за ним всю ніч доглядав! Він сильно ослаб, - продовжував вигадувати Лисеня.

І чим більше він складав, тим більше захоплювався і потопав у трясовині брехні.

Але все учні вірили і співчували Лисенку.

Знаєш що, Лисеня, йди зараз додому, - запропонував учитель. - Твій дідусь потребує тебе. Хворому любов і турбота допомагають видужувати.

Лисеня зібрав свої речі в портфель і вийшов з класу.

По дорозі додому Лисеня вже забув про свою вигаданої історії.

Додому Лисеня прийшов веселим і безтурботним.

Чому ти так рано прийшов? - запитав онука дідусь Лис.

Він в цей час щось майстрував і здивувався, побачивши Лисенка.

Наш учитель захворів! - прошепотів він.

Як захворів? Щось серйозне? - занепокоївся старий Лис.

Так напевно! - продовжував Лисеня, дивуючись своїй кмітливості і винахідливості.

Погано, дуже погано, - пробурчав дідусь, - шкода мені вчителі Їжака, нехай одужує швидше!

Лисеня трохи покрутився біля дідуся, спостерігаючи за ремонтом стільця, а потім зайнявся справами, задоволений своєю вигадкою. А тим часом в школі закінчилися уроки, і вчитель вирішив провідати хворого старого Лиса. Зібравши трохи гостинців, він поспішив до лісьему дому. Підійшовши ближче, Їжак почув, що хтось весело насвистує пісеньку. Учитель трохи здивувався, подумав, що йому здалося: як можна веселитися, якщо хворий кохана людина? Однак пісенька продовжувала звучати, і спантеличений учитель побачив у відкритій двері старого Лиса, який закінчив свою роботу і з гордістю оцінював результат, вправляючись у художньому свист.
Їжак так і залишився стояти на місці як укопаний.

Лис зауважив гостя і теж насилу розумів, що відбувається.

Я радий, що вам вже краще! - вимовив нарешті учитель.

А вам? - запитав здивований дідусь.

Зараз щось буде, - шепотів Лисеня. - Ой, нехай це буде сон! Хочу, щоб це мені тільки наснилося! Так, я зараз прокинуся - і все буде як раніше.

Але це був не сон. Лисеня розумів це, на всякий випадок навіть ущипнув себе, але крім болю нічого не відчув.

Сльози самі покотилися по пухнастим щічках Лисенка. Йому було і соромно, і страшно.

Що ж там відбувається? Про що вони говорять? Що збираються зі мною робити? - питав сам себе Лисеня.

Учитель і дідусь вже сиділи на кухні і тихо розмовляли. Лисеня чув тільки слова, які повторював кілька разів старий Лис:

Сам винен, це я вчив його обманювати.

Що відповідав на це Їжак, переляканому Лисенку не вдалося розібрати. Він міг тільки здогадуватися. Лисеня ще раз гірко схлипнув і накрив свою голову подушкою, щоб нічого не чути.

Раптом він відчув, що до нього хтось доторкнувся. Лисеня підняв голову і побачив учителя.

Брехня схожа на павука, який, пробравшись крадькома, починає плести липку павутину, - тихо вимовив вчитель. - Спочатку це може здатися кумедною грою, але потім брехун починає розуміти, що заплутався. І чим довше триває брехня, тим міцніше павутина. Якщо ти хочеш вирости вільним і щасливим, прожени павука, розірви павутину!

Лисеня не зміг нічого відповісти вчителю, тому що ком у горлі заважав вимовити слова. Але він зрозумів, що брехня завдає шкоди насамперед самому брехуну. І Лисеня зробив свій вибір ...

Я буду намагатися бути чесним !!! - пообіцяв він вчителю.

Я вірю в тебе! - відповів Їжак.

У школі Лисеня зізнався в своєму обмані, і учні пробачили його. З тих пір Лисеня, якщо хоче сказати неправду, уявляє собі величезного павука і зупиняє свою брехню.
Обговорення казки :

  • Як рідні хотіли виховувати лисеняти?
  • Що зробив Лисеня в школі?
  • Як ви думаєте обманювати - це добре, чи погано?
  • Що відчував Лисеня, коли всі дізналися правду?
  • Як ви думаєте, як будуть ставитися оточуючі до шахраю?
  • На що схожа брехня?
  • Чому вчить нас ця казка?

Вправа «Павук»
Діти передають по колу павука і кажуть: «Іди павук, я ніколи не буду обманювати»

Вправа «Правда чи ні?»
Діти стають в коло і беруться за руки, психолог в центрі. Він пояснює, якщо правда те, що говорить психолог, діти піднімають руки вгору і кричать:

«Так!», Якщо неправда, то опускають руки і кричать: «Ні!».

В поле є світлячки, правда?

У морі плавають рибки, правда?

Є крила у теляти, правда?

Є дзьоб у поросяти, правда?

Є вершина у гори, правда?

Є двері у нори, правда?

Є луска у півня, правда?

Є листочки біля ялинки, правда?

Є книги на полиці, правда?

Є у баби Яги мітелка, правда?

Вправа «Намалюй брехня»
Діти малюють на листках свою брехню, а потім рвуть їх на шматочки.

Вправа «Фея правди»
Фея Правди доторкається до кожної дитини чарівною паличкою і дарує кожному намистинку правди, яку потрібно тримати при собі, щоб вона допомагала говорити тільки правду.

Ритуал виходу з казки
«Хлопці, ось і підійшло до кінця наше казкову подорож, всю чарівну силу ми витратили, але отримали безцінний досвід. Давайте зачерпнём цього досвіду в долоньки, докладемо до свого серця і унесём з казки в реальне життя ».

Вправа «Всім, всім до побачення».
Діти беруться за руки, стають у коло, посміхаються один одному і голосно хором говорять: «Ми здорові, ми красиві, ми щасливі, всім, всім до побачення».

Етичні бесіди з дітьми 4-7 років: Моральне виховання в дитячому садку. Посібник для педагогів і методистів Петрова Віра Іванівна

Правда неправда

Правда неправда

Діти старшого дошкільного віку знають, що не можна обманювати оточуючих, що завжди потрібно говорити правду Але страх покарання, почуття сорому змушує дітей іноді приховувати свої проступки. Сильне емоційне переживання притупляє знання про те, що брехати не можна.

Вихователь на прикладах намагається показати дітям, що правдивість, чесність завжди радують дорослих, що ці якості дуже цінуються в людині. Педагог пояснює дітям, що особливого осуду заслуговує перекладання провини на іншого, ні в чому не винну людину.

В ході бесід на цю тему дошкільнята освоюють такі поняття, як: «правда», «чесність», і їх протилежності: «неправда», «нечесність», «брехня», «обман».

Добра справа - правду говорити сміливо (4-5 років)

Вихователь нагадує дітям про те, що завжди потрібно говорити правду, що правдивість, чесність завжди радують дорослих.

Педагог починає розмову з прислів'я «Добра справа - правду говорити сміливо», пояснює дітям її сенс. Потім читає розповідь С. Баруздіна «За обідом».

Цей текст є ознайомчим фрагментом. З книги Чому діти брешуть? [Де брехня, а де фантазія] автора Орлова Катерина Марківна

Глава 2 Яка правда ховається за дитячої брехнею? Почнемо з себе Давайте з вами трохи пофантазуємо. Уявімо на хвилину, що наша мрія збулася і улюблене чадо не тільки не опускається до відвертої брехні, але й не дозволяє собі навіть найменшого нечесності. І ... «Малюк, підійди,

З книги Моя дитина - інтроверт [Як виявити приховані таланти і підготувати до життя в суспільстві] автора Лейні Марті

Глава 1 Дитя, яке приніс вам лелека, виявилося інтровертом? Інтроверсія: правда і вигадка У душі десятирічного Метью мирно уживаються два різних дитини. Він любить свій будинок, своїх собак, цікавиться масою речей, особливо йому подобається все, що пов'язане з природою і

З книги Часи Антона. Доля і педагогіка А.С. Макаренко. вільні роздуми автора Фонотов Михайло Савич

Правда анкети і правда людини Так, йшли роки, а Макаренко залишався всередині «системи». Це, зауважте, через роки порушило підозрілість деяких нащадків, які вже в наш час стали допитуватися: чому? Допитуються як раз ті, які шукають «всю правду» про

З книги Спосіб життя, який ми вибираємо автора Ферстер Фрідріх Вільгельм

З книги Тайм-менеджмент для мам. 7 заповідей організованою мами автора Гончарова Світу

З книги Філософські розповіді для дітей від шести до шістдесяти років автора Тарасов Володимир Костянтинович

Що робити, коли говорять або пишуть в газетах, що скоро буде кінець світу ?! Подруги кажуть, що це правда, тато і мама кажуть, що це дурниці, а у мене з голови не виходить! Як мені бути? Для того, щоб зрозуміти, як ставитися до газетних «страшилок» (і не тільки газетним)

З книги Французькі діти завжди говорять «Спасибі!» автора Антьє Едвіга

З книги Антистрес для батьків [Ваша дитина йде в школу] автора Царенко Наталія

З книги Всі кращі методики виховання дітей в одній книзі: російська, японська, французька, єврейська, Монтессорі та інші автора колектив авторів

Правда «Це тебе не стосується. Дай дорослим спокійно поговорити ». Французька система виховання наполягає, що діти повинні знати тільки те, що безпосередньо їх стосується. Франсуаза Дольто, відомий психоаналітик, вважає, що навіть новонароджені розуміють всі, що відбувається

Виховна година: «Правда і брехня»

мета: Пояснити вихованцям, ніж фантазія відрізняється від брехні;

Чим фантазія відрізняється від правди; чому брехати погано.

завдання: З'ясувати, до чого фантазія ближче - до правди або полюбили неправду розглянути види брехні, причини виникнення бажання брехати.

Підготовчий етап:

Заздалегідь підготувати листочки з помилковими і вірними висловлюваннями.

(Діти сидять не за партами.)

1.Організаціонний момент

Пропоную всім взятися за руки, подивитися один на одного, зустрівшись при цьому очима.

Коло - це символ об'єднання, спорідненості душ. Коли людина дивиться в очі іншій людині, йому дуже важко говорити неправду. Давайте все сьогодні постараємося бути відкритими, чесними, чи не лукавити і звичайно посміхнемося один одному.

2. Визначення теми.

Починаємо нашу розмову з казки:

За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри. Одну звали Правда, іншу Брехня. Правда була красивою, сильною, доброю; Брехня - хитрою, виверткої. Народ правду любив, а Брехня стороною обходив, так як вона заважала їм чесно жити і працювати. Ось, скажімо, починає народ сівши зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: «Що вам працювати і спини гнути, киньте зерна, вітер їх сам рознесе». Чесна людина її не слухає, знай собі, працює, а ледачому таку пораду до вподоби: ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, урожаю і не бувати на його полі. А це голод для народу. Став народ думати, як ото Брехні позбутися. Уже й правда її картала і соромила, а їй хоч би що, знай, собі бреше і обманює. Вирішив народ прогнати її геть. З тих пір бродить Брехня по світу і творить свої чорні справи. До сих пір живе вона з нами і ні хто не знає, як її викоренити з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться і дуже важко буде від неї позбутися.

Про що будемо розмовляти?

Тема нашої розмови «Правда і брехня»

(Обговорення визначень «правда» і «брехня»)

Спробуємо дати визначення цим поняттям.

На світлі так буває,

Часом не розбереш:

З тобою, правда, поруч

Іль вкрадлива брехня.

Як в цьому розібратися?

Як навчитися жити.

Щоб тільки з правдою поруч,

А з брехнею не дружити?

3. Розкриття теми.

Обговоріть і виберіть зі списку до кожного слова, близькі за значенням слова, синоніми.

Що у вас вийшло.

Що таке правда? Брехня?

У тлумачному словнику Ожегова цим поняттям дається таке визначення:

правда - це те, що відповідає дійсності, істина.

брехня - це навмисне спотворення істини, неправда.

Гра «Правда чи неправда»

Діти виходять до дошки, по черзі читають висловлювання (вірні або невірні) і розподіляють їх по кошиках «правда і брехня».

* На березі ростуть шишки.

* Вовк може сидіти на дереві.

* Взимку йде сніг.

* Голки ялини - видозмінені листки.

* Якщо у риби гарний настрій, вона співає.

* Якщо у хлопчика гарний настрій, він виляє хвостом.

* Якщо дому ставати нудно, він йде гуляти.

* Жи, ШИ пиши з буквою І.

* ЧУ, ЩУ пиши з буквою Ю.

* Вчора був четвер.

* Наша земля пласка.

* Письменники пишуть книги.

* Півень грає на роялі.

* На ялинці ростуть яблука.

* Брехня зазвичай використовується в корисливих цілях.

* Краще гірка правда, ніж солодка брехня.

* Брехня може приносити шкоду оточуючим.

(Віршований персонаж ЖЕНЯ просить розібратися):

А Фантазія? Це правда чи брехня?

Вихователь пропонує дітям взяти листок, на якому написано слово «фантазія». Діти повинні подумати, до чого це слово ближче - до правди або до брехні.

(Питання для бесіди :)

* Чим фантазія відрізняється від правди?

* Чим фантазія відрізняється від брехні?

Деякі люди плутають фантазію і брехня

У чому відмінність фантазії від брехні?

* Хто людям більш приємний: фантазер або брехун, і чому?

* Чи потрібно вчитися брехати?

* Чи потрібно вчитися фантазувати? * Чи завжди потрібно говорити правду в очі?

* Як ви розумієте твердження: «Найнебезпечніша людина - брехун»?

Як ви вважаєте, добре, або погано фантазувати все життя?(Відповіді дітей)

Здатність фантазувати зберігають на все життя далеко не всі люди. Багато так зайняті власними проблемами і негараздами, що на таку річ, як фантазія, у них просто немає часу. А люди, яким вдалося зберегти здатність фантазувати, зазвичай займаються творчими професіями: художники, музиканти, письменники. Їх робота - створювати фантазійні ілюзії, і багато хто займається своєю улюбленою справою все життя.

Кожен з вас чув і від батьків, від вихователів, від вчителів, що брехати погано.

Але пояснювали вони вам, чому це робити недобре? Чи намагалися з вами розібратися, чому люди починають брехати?

(Ситуації зі шкільного життя.)

Поговоримо про ситуаціях зі шкільного життя. Як ви поступаєте, якщо:

  • отримали двійку;
  • втратили змінне взуття;
  • запізнилися на урок;
  • гуляли, не встигли до приходу мами прибрати в кімнаті?
  • розбили красиву вазу?

А з вами були ситуації, коли ви користувалися обманом?

Але у російського народу є ще одна мудрість: «Брехня на спасіння». Як же пояснити таку фразу? Коли людина може вдатися до такого?

(Робота з прислів'ями)

Про правду і брехню є багато прислів'їв. Думаю, ви з ними вже працювали.

Пропоную вам скласти два прислів'я і пояснити їх сенс.

(Кожній групі даються дві однакові прислів'я)

Красива брехня, та від правди не втечеш.

Правда в вогні не горить і у воді не тоне.

Які прислів'я у вас вийшли? Зачитайте. Поясніть їх зміст.

А ви знаєте прислів'я про правду та брехню?

4. Підбиття підсумку

Тепер ви знаєте, що брехня буває різною, що не варто використовувати брехливі висловлювання. З людиною, яка говорить правду, набагато приємніше спілкуватися, ніж з брехуном. Та й до того ж, як можна довіряти людині, яка постійно тебе обманює? Тому краще всього бути чесним, і тоді інші люди будуть з тобою чесні.

5. Підсумок роботи.

(Складання правил чесної поведінки.)

Пропоную вам допомогти скласти правила чесної поведінки.

1) Сказав - зроби.

2) Не впевнений - Не обіцяй.

3) Помилився - признайся.

4) Говори тільки те, що думаєш.

5) Чи не можеш сказати правду - поясни чому.

6) Роби тільки чесно.

Якщо ви будите дотримуватися правил, які ми склали в спілкуванні з іншими людьми, тоді вас, дійсно, можна вважати чесними хлопцями.

На світлі так буває,

Часом не розбереш:

З тобою, правда, поруч

Іль вкрадлива брехня.

Давайте ми, хлопці,

На світлі чесно жити,

Не будемо брехати, а будемо, лише

Правду говорити!

Хлопці, величезне вам спасибі за роботу. Хотілося б вірити, що наша розмова торкнулася кожного з вас, залишив свій слід. Бажаю вам подальших успіхів.