Завдання за буквою й. "Звук і буква Й". Конспект НОД у підготовчій групі для дітей із ТНР. I. Організаційний момент

Тема: Згідний звук [й], літера Й. Новорічна пригода із героями улюблених казок.

Цілі:знайомство зі звуком [й], що позначає його літерою; відпрацювання навички чіткої вимови звуку [й]; розвиток фонематичного сприйняття; навчання вмінню виділяти звук [і] з низки звуків, складів, слів; складати речення із заданим словом; навчання читання складів за складовими таблицями та словами зі звуком [й]; розвиток пам'яті, уваги, мислення; виховання дисциплінованості, вміння працювати у колективі.
Обладнання:звукові будиночки; картинки слів зі звуком [й] (Кощій Безсмертний, Ємеля, Змій Горинич, Дюймовочка, Лісовик, Водяний); картки з віконцями, визначення місця звуку у слові; ліхтарики червоного, синього, зеленого кольору з дзвіночками та без; кольорові олівці; картинки Сніговик, Баба Яга, Дід Мороз, Снігуронька, ялинка, ялинкові іграшки з надрукованими на них складами та словами з буквою Й; посібник «Веселий поїзд».
Хід заняття.
I. Він з. Сюрпризний момент.
-
- Чуєте, хлопці, хтось зітхає і кличе нас. Та це ж наш знайомий Сніговик.
- Що сталося, Сніговику?
- Ой ой ой! - Ай ай ай! Гей – гей – гей!
Хлопці, Сніговик такий наляканий, що не може більше нічого казати. Хто ж його так налякав?
- Ой ой ой! - Ай ай ай! Гей – гей – гей!
Напевно, він хоче назвати ім'я казкового героя, котрий його так налякав.
Давайте послухаємо ще раз, що він каже, і визначимо, який звук повторюється найчастіше.
- Ой ой ой! - Ай ай ай! Гей – гей – гей!
ІІ. Ознайомлення з новим звуком.
Характеристика звуку [й] за артикуляційними та акустичними ознаками.
- Правильно це звук [й]. Який він?
Давайте скажемо цей звук. Вийде у нас його проспівати? Що нам заважає? (Перерада – язичок вигинає спинку). Який це звук? (Згідний). Він м'який чи твердий? Що хочеться зробити, стиснути кулачок чи погладити долоню? (м'який). Звук [й] завжди м'який. Послухайте свою шийку, дзвінкий чи глухий цей звук? (дзвінкий). Звук [й] - приголосний, дзвінкий, завжди м'який.
ІІІ. Розвиток фонематичного сприйняття.
- Щоб дізнатися назву казкового героя, який налякав нашого Сніговика, потрібно навчитися визначати звук [й] серед інших звуків. Якого кольору чарівний ліхтарик запалюватимемо, коли почуємо звук [й]? (зелений з дзвіночком)
1. Визначення звуку [й] у ряді звуків.
А У Й Н Й Й М П Й …

2. Визначення звуку [й] у ряді складів.
АЙ ОЙ СА МА АЛ АЙ ЕЙ ….
3. Визначення звуку [й] у словах.
– Звук визначати ми навчилися, тепер можемо визначити ім'я казкового героя, який налякав Сніговика.
Кіт у чоботях, Велет, Шрек, Кікімора, баба Яга.
- Правильно, це баба Яга.
IV. Робота із новим звуком.
Визначення місця звуку [й] у слові.
- Баба Яга сховала Діда Мороза та Снігуроньку. А допоможуть нам її знайти казкові герої, у назві яких є звук. На пошуки Дідуся Мороза та Снігуроньки вони вирушать на нашому Веселому паровозику. У першому вагоні поїдуть ті герої, у назві яких звук [й] стоїть на початку слова, у другому – у середині, у третьому – наприкінці слова. (Кощій Безсмертний, Ємеля, Змій Горинич, Дюймовочка, Лісовик, Водяний) Усі вони дуже хочуть зустріти з нами Новий рік.
V. Знайомство із буквою Й.
- Поки наші герої шукають Діда Мороза та Снігуроньку, ми приготуємо їм запрошення. Ми знаємо звук [й], а що потрібно знати, щоб його написати? Букву Й. Звуки ми чуємо та вимовляємо, літери ми пишемо та читаємо.
Літеру Й звати «І коротким».
Й як І у твоїй зошитці.
Щоб Й не плутати з І,
Зверху галочку пиши.

VI. Робота з новою літерою.
1. Виділення літери Й у тексті.
- Підкресліть у запрошенні всі літери Й. Яким олівцем підкреслюватимемо літеру Й? (зеленим)
Новий рік!
Кощій Безсмертний, Ємеля, Змій Горинич, Дюймовочка, Лісовик, Водяний приходьте в мій дитячий садокна Новорічне свято.
2. Читання складів з новою літерою.
А ось і Дід ​​Мороз зі Снігуронькою. Вони на свято прийшли, з собою ялинку принесли.
Щоб ялинку прикрасити, потрібно на іграшках прочитати склади та слова з новою літерою.
АЙ ОЙ УЙ ЇЙ ТРАВЕНЬ МІЙ
VII. Фізмінутка.
Ялинку вбрали, а тепер з нею пограємося. Гра на увагу «Ялинки великі та маленькі».
- Давайте покажемо, якими великими бувають ялинки (руки підняти вгору), а якими маленькими (руки опустити вниз). (Діти повинні показати великі та маленькі ялинки, не звертаючи уваги на обманні рухи логопеда, а слухаючи лише його словесні вказівки).
VIII. Закріплення вивченого.
1. Розширення словникового запасу.
"Зміни слово".
Весело на нашому святі. Баба Яга теж проситься до нас. Задав їй Дід Мороз завдання, але без нас вона не впорається. Давайте їй допоможемо. Потрібно
змінити слово, щоб у ньому з'явився звук [й]: маєчка - майка, заєць - зайчик, лавочка - лава, горобець - горобець, яєчко - яйце, лінійка - лінійка, соловушка - соловейка.
2. Робота з чистомовками.
«Прочитай та докажи»:
Ой - ой - це зайчик мій
Ай - ай - спекли ми коровай
Ай - ай - у клітці папуга
Ой - ой - ми йдемо додому

3. Складання речень.
Які слова зі звуком [й] почули? (зайчик, коровай, папуга, додому, мій)
Складіть з ними речення.
IX. Підсумок.
Час Дідові Морозу зі казковими героямиу свої казки повертатися. А звук [й] з нами в місті Звуків залишається. Згадаймо, який це звук? (Згідний, м'який, дзвінкий). Молодці!

Мета заняття: вивчаємо букву Й, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички

  • познайомити дошкільника з літерою Й, правильною вимовоюзвуку;
  • навчити писати друковану літеру Й за клітинами;
  • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Чайник Папуга Йогурт Йог

  1. Послухай, будь ласка, слова (виділяйте голосом останній звук): мій, твій, дикий, добрий, розумний.
  2. Який звук є у всіх цих словах?
  3. Який звук є і в слові ПАПУГАЙ, і в слові МАЙКА?
  4. На початку, наприкінці або в середині слова звук [Й] у слові ПАПУГАЙ? - МАЙКА? - ДАЙ? - АЙБОЛІТ?

Коли ми вимовляємо звук [Й], кінчик язика – за нижніми зубами, а спинка язика піднімається до піднебіння. Вимов: ЙЙЙ. Спинка язика піднімається до піднебіння і заважає повітря вільно виходити з рота, коли ми вимовляємо звук [Й].

  • Голосний чи приголосний звук [Й]?
  • Дзвінкий чи глухий?
  • Чому?
  • Розглянь літеру Й. На яку літеру вона схожа?

Літери схожі, а звуки зовсім різні: [І] – голосний, а [Й] – приголосний звук.

Повтори: ЗАЙКА. Який перший склад у цьому слові?
А який у цьому слові другий склад?

Аналогічно - зі словами МАЙКА, РОЗУМНИЙ, ДУРНИЙ, ТРАМВАЙ, АЙБОЛІТ.

Прочитай слова:
мій, май-ка, розумний, добрий, червоний, герой, зайка, дурний, сильний, зелений, кумедний, трамвай.

Завдання: друкована літера Й для дошкільнят

Розглянь букву Й. Нашили букву Й у повітрі і один раз у зошиті акуратно по клітинах простим олівцем або кульковою ручкою.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу або слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні точки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви повністю, а дитина їх просто обведе іншим кольором. Каліграфії на даному етапінавчання вимагати не слід.

Продовж фразу

Будинок на рейках тут.
Всіх мчить він у п'ять хвилин
Ти сідай і не позіхай,
Вирушає… (трамвай).

Що ми співали, вгадай?
Кара ... (Вай).
Що нам співали, вгадай? Баю бай).
Що за місяць, вгадай? Місяць травень).
Що у склянці, вгадай? Солодкий чай).

Казка про букву Й

Що ви знаєте про йоги?

«Що ви знаєте про йоги?» - так називалася книжка, яку мишеня Миша знайшов у саду. На обкладинці був намальований голий дядечко - йог, який як ні в чому не бувало лежав на цвяхах, що стирчали з дошки.
На інших картинках цей же йог просто стояв голими ногамина гарячому вугіллі або сидіти заморожені в брилі льоду. Крім того, Миша прочитав, що йоги можуть місяцями не їсти та не пити.
- Треба спробувати! – вирішив Мишко.
- Уявляю, що буде, коли мати відкриє холодильник, а я там сиджу заморожений і посміхаюся. Або тато відкриває грубку, а я там сиджу на вугіллі і кажу: «Що, йога ніколи не бачив, чи що?»

Для початку він вбив у дошку цвяхи і тільки на них ліг, як тут же схопився і давай кричати на весь сад:

Ой-е-е-е!!!

Прибіг додому, дістав йод і став собі подряпини від цвяхів мазати. А йод-то палить! Маже Миша, ойкає, а сам думає: «Підкину я цю книжку коту. Нехай він тепер йогом побуде».

Загадки для дітей на букву Й

Закипить - виходить пором,
І свистить, і пашить жаром,
Кришкою брязкає, стукає.
- Гей, зніми мене! – кричить.
(Чайник)

Дивовижний вагон!
Посудіть самі:
Рейки в повітрі, а він
Тримає їх руками.
(Тролейбус)

На галявині вовняний
Скаче тонконіжка.
З-під туфельки сталевий
Виповзає стібка.
(Швейна машина)

Може й розбитися.
Може й зваритися,
Якщо хочеш, у птаха
Може перетворитись.
(Яйце)
Скажи, хто справи так боїться,
Як палиці - пес,
Як каменю – птах?
(Лентяй)

До мами-річки біжу
І мовчати не можу.
Я її син рідний,
А народився навесні.
(Струмок)

Випускає він листи
Широченної широти.
Тримається на стеблах міцних
Сто плодів шорстких, чіпких:
Якщо їх не обійдеш -
На собі їх знайдеш.
(Ріпей)

Виріс у полі злий і колкий,
На всі боки голки.
(Ріпей)

Я завжди зі світлом дружний.
Якщо сонечко у вікні,
Я від дзеркала, від калюжі
Пробігаю стіною.
(Сонячний зайчик)

На голові гудзик,
У носі решето,
Одна рука
Та й та на спині.
(Чайник)

Веселі вірші про букву Й для дітей

Йод добрий, йод не злий.
Даремно кричиш ти: «Ой-ой-ой!»
- Трохи побачивши з йодом склянку.
Йод часом, звичайно, палить,
Але швидше заживе
Йодом змащена ранка.
(В. Лунін)

Пограй-но, зайчик,
Пограй зі мною.
Відповідає зайчик:
- Не можу, хворий!
Ой-ой-ой, бідний!
(Є. Благініна)

Ой-ой-ой!-Сказав ОЙ-ОЙ.
- Я, мій друже, зовсім хворий!
- Ти піди-но погуляй!
Все минеться! – сказав АЙ-АЙ.
(Г. Вієру)

Йог повік не скаже: "Ох!"
"Ой ой ой!" – не крикне йог.
Молодий, володіти собою!
Старий, як молодий!
(В. Берестов)

Я на хвостах у птахів та звірів:
Ось горностай, ось – горобець.
(Є. Григор'єва)

Біля станції «І короткий»
Нас зустріли загадкою:
«Прочитай, кмітай і відгадай -
Як, з місця не встаючи,
Ти можеш перетворити трамвай
У багато трамваїв?
...Що треба пропустити,
Щоб можна було зайчик
У заїку перетворити?
Один із нас хвилини три
Подумав над розгадкою
І відповідав «Гак сотри
Над літерою "І коротке".
(С. Маршак)

Мураха знайшов билинку,
Багато було з нею клопоту.
Як колоду зваливши на спинку,
Він додому її несе.
Він згинається під ношею.
Він повзе вже важко.
Зате який хороший
Мурахи зводять будинок!
(3. Олександрова)

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів збільшує словниковий запасдошкільника, розвиває мовлення та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторикурук.
  3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
  4. Вірші впливають як на розвиток пам'яті. Доведено, що якщо щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язки, підвищується загальна здатністьдо навчання.

І знову вам рубрика вчимо літери. Як ви правильно здогадалися сьогодні, у нас згодна літера «Й». Чому згодна? А скажіть звук. Як легко проходить звук? Звичайно ж, перешкоди зустрічає, заважає язичок та зуби.

На початку слова цей звук зустрінеш ти не так часто, зате в середині та в кінці слова скільки завгодно. Ось і почніть із того, придумайте слова зі звуком «Й». Викладіть або виліпіть букву.

Я лише пропоную вам у допомогу практичний матеріал : художнє слово, ігри, скоромовки, загадки.

Літера «Й»


Веселі вірші

Йод добрий, йод не злий.

Даремно кричиш ти: «Ой-ой-ой!» -

Трохи побачивши з йодом склянку.

Йод часом, звичайно, палить,

Але швидше заживе

Йодом змащена ранка.

В. Лунін

Літає над хвірткою птах,

Але на хвіртку не сідає.

Є. Тарлапан

У мене голка та нитка,

Я вчуся у мами шити.

Якщо пальчик уколю,

Йодом ранку я заллю.

Ой-ой та Ай-ай

- Ой ой ой! – сказав Ой-ой. -

Я, мій друже, дуже великий!

- Ти піди, погуляй,

Все минеться! – сказав Ай-ай.

Г. Вієру

Тому що кома

На її плечах сидить.

В. Кожевніков

Йог Івану б допоміг,

Нехай живе за морем йог.

Скоромовка

Засмучена сорока

Повертається із уроку.

Весь урок говорила з сойкою

І додому повернулася із двійкою.

Прислів'я та приказки

1. Не май сто карбованців, а май сто друзів.

2. Нових друзів наживай, а старих не губи.

3. Холоду не бійся. До пояса мийся.

Ігри

Гра "Хто більше".

Придумайте слова зі звуком [й] на початку (йод, йог, йота),у середині (майка, лійка, змійка),наприкінці слова (травень, чай, край).

Гра «Перетворення слів».

Змініть слова так, щоб вони позначали прохання, наказ, спонукання до дії: стоїть ( стій), миє ( мій), будує ( буд), співає
(співай), вирішує ( вирішуй), грає ( грай), повторює ( повторюй), плаває ( плавай), думає ( думай).

Гра "Де звук".

Вчитель пропонує дітям визначити позицію літери «й» у словах: сильний, жокей, шайба, йод, лінійка.

Гра "Дізнайтеся звук".

Клапніть у долоні один раз, якщо почуєте звук [й] у словах: лисиця, лайка, гравець, обличчя, умивальник, соловей, автобус, тролейбус, ножиці, машина, змій, ім'я, чай.

Гра «Доскажи слово».

Гра «Цікавий».

- Як тебе звати? (Андрій.)

- Що ти полюбляєш на сніданок? (Яйце).

- Якому виду транспорту віддаєш перевагу? (Трамвай, тролейбус.)

- Куди любиш ходити у вихідний? (В музей.)

- У що ти набираєш воду, щоб полити квіти? (В лійку.)

- Який фрукт ти любиш? (Айву.)

– Який напій ти любиш? (Чай.)

Гра «Літера загубилася».

Вставте пропущені літери у слова:

ша – ба, геро –, трамва –, вивчаючи – ті.

Гра «Перетворення слів».

1. Вставте пропущені літери у слова:

Відповідь: майка, гайка, зайчик, лайка, зграя;

лійка, рейка.

2. Змініть кожне слово так, щоб у ньому була буква "й".

Будівельник ( будівництво), лити ( лійка), заєць ( зайчик), читач ( читайте), зима ( взимку).

Гра «Цікаві моделі».

Складіть слова за такими моделями.

1. – – й (Май, гавкіт, чай, виття, бій.)

– – й – – (Майка, майка, чайка, сойка, гайка.)

2. – – ай (Край.)

– – – ай (Сарай, лишай.)

– – – – ай (Звичай, випадок.)

– – – їй (Музей, ліцей, жокей, пирій.)

Загадки

Ну ось мої дорогі, ваші практичні поради поповнилися ще однією літерою, це літера «Й».

Цілі:Закріпити правильну вимову звуку й у мові, вчити визначати позицію звуку в словах, утворювати прикметник від іменника, узгоджувати прикметник із іменником, формувати вміння складати описову розповідь.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент.

Логопед пропонує сісти тому, хто відповість:

  • чим відрізняється звук від літери;
  • якими бувають звуки (голосні, приголосні);
  • чому вони називаються голосними;
  • хто назве слово, у якому перший звук голосний;
  • розповісти про приголосні звуки;
  • вигадати слова на приголосний звук.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Помічник вихователя непомітно запускає до кабінету паперовий літачок. А на ньому зображена карта, де знаходиться скриня зі скарбом. За заданим маршрутом (наприклад: від вікна два кроки вперед, один крок праворуч, три вперед тощо) діти знаходять скриню.

2. Логопед пропонує відгадати загадку, щоб відкрити скриню:

“Хвіст у дворі,
Ніс у будці.
Хто хвіст поверне,
Той усередину потрапить”

3. Діти по черзі дістають із скрині картинки (майка, змій, лійка, клей, трамвай, лавка, балалайка, вулик, папуга, горобець, кавник, йогурт) і виставляють на мольберт, промовляючи зображене на малюнку.

Логопед.Який звук зустрічається у цих словах? (Звук й)

4. Характеристика звуку й : цей звук приголосний, дзвінкий, завжди м'який

5. Визначити позицію звуку й у кожному слові.

У кожної дитини на столі "мовна лінійка" 1 . Діти працюють самостійно, одна дитина коментує.

Слова для довідок: клей, мураха, папуга, майка, лавка, горобець, йод, чайник, сарай, лінійка, трамвай, тролейбус, Незнайка, йогурт, герой.

ІІІ. Знайомство з літерою й.

1. Логопед пропонує розглянути букву та відповісти, на що вона схожа, на яку букву.

    Йяк Іу твоїй зошитці
    Щоб Йне плутати з І,
    Зверху галочку пиши.

2. "Надрукувати" літеру й в зошиті.

3. "Вгадай слово" (букви різні за висотою).

    Акй Ма майка

Логопед.Отримане слово “надрукувати” у зошиті.

4. Звуко-складовий аналіз слова "майка".

Слово біля дошки розбирає одна дитина. Поруч із ним його викладають за столами все діти. Дитина біля дошки інтонаційно ділить слово на склади, послідовно виділяє звуки, називає ізольовано, характеризує їх (гласний, приголосний твердий або м'який) та позначає відповідною фішкою.

Логопед.До якого з цих розділів: "Посуд", "Меблі", "Одяг", "Транспорт", відноситься слово МАЙКА?".

IV. Фізкультхвилинка.

Імітація рухів надягання: шапки, хустки, пальта, шарфа, рукавичок. Застібка блискавок, гудзиків, зав'язування шнурків.

V. Закріплення знань на тему “Одяг”:

1. Гра “Що важить? Що лежить?

Логопед роздає дітям картинки із зображенням одягу. На фланелеграфі розміщено картинку із зображенням шафи. Кожна дитина називає одяг на своєму малюнку, при цьому вказує його місце розташування в шафі (вішають її або кладуть на полицю).

  • Опис одного предмета одягу за схемою (1. колір; 2. матеріал; 3. частини одягу; 4. сезонність одягу; 5. для кого призначений одяг; 6. дії з одягом 2. Завдання виконується по ланцюжку (одна дитина починає, а інша продовжує).
  • Логопед пропонує дітям прослухати пропозицію, знайти в ній помилку та вимовити її правильно.
  • а) У Олі /зима/ шапка та шуба.
    б) Маша /весна/ пальто.
    в) Влітку Ганна одягла /білий/ плаття.

VI. Підсумок заняття.

Логопед.З яким звуком ми сьогодні познайомились? ( й) Згадати слова у яких є цей звук.

1 “Мовна лінійка” – це картка, з накладенням фішки визначення позиції звуку у слові (початок, середина, кінець)

2 Ткаченко Т.О.Якщо дошкільник погано каже. - СПб.: Акцидент, 1998. - 112 с., 33 л. іл.: чи.

Корекційно-розвивальні завдання.

Навчати дитину уважно вслухатися в мову дорослої, правильно розуміти логіко-граматичні конструкції.

Навчити дитину правильно вимовляти звук [Й].

Удосконалювати навички аналітико-синтетичної діяльності, розвивати звуко-складові уявлення дитини.

Вчити аналізувати речення, знаходити у реченні прийменник і слова з певним звуком.

Вчити перетворювати слова.

Вчити писати короткі речення під диктовку з дотриманням елементарних правилправопису.

Завдання 1. Дидактична вправа "Як правильно?". Дорослий читає дитині речення. Дитина слухає уважно, визначає, правильно чи неправильно вимовлено пропозицію. Якщо припустилася помилки, то дитина її виправляє.

Віз везе кінь. Кішка зловила мишку. Кінь везе віз. Мишка спіймала кішку. Ліхтар освітлюється вулицею. Вулиця висвітлюється ліхтарем.

Завдання 2. Знайомство зі звуком [Й]. Дорослий пропонує дитині прослухати низку слів і назвати останній звук у словах:

горобець, струмок, реп'ях.

Дорослий показує перед дзеркалом та пояснює дитині артикуляцію звуку [Й]:

  • губки злегка в посмішці;
  • зубки зближені;
  • кінчик язичка за нижніми зубками, спинка язичка піднята до твердого неба, утворюючи щілину, через яку проходить повітряний струмінь;
  • шийка «працює».

Характеристиказвуку: звук приголосний (язичок створює перешкоду повітрі), дзвінкий, твердий. Позначення: синій гурток із дзвіночком.

Завдання 3.Фонетична вправа.

Як скрикують від переляку? - Ой! Ой! Ой!

Завдання 4. Розглянути ряд намальованих предметів, назвати їх, вибрати ті, у назві яких є звук [Й], визначити місце звуку [Й] у словах:

майка, муха, книги, будинок, чай, сарай, чайка, реп'ях.

Завдання 5. Закінчити слово складом. Який однаковий останній звук у першому складі всіх слів?

КА: травень..., гай..., чай..., гавкіт..., зай...

Завдання 6. Відгадати загадки, визначити місце звуку [Й] у всіх словах-отгадках, розділити їх у склади, придумати з кожним словом пропозицію.

З гарячої криниці

Через ніс водиця ллється. (Чайник)

Виріс у полі, злий і колкий,

На всі боки голки. (Ріпей)

Завдання 7. Згадати види транспорту, у назвах яких є звук [Й] (трамвай, тролейбус). Розділити слова на склади, визначити місце звуку [Й] у цих словах.

Завдання 8. Дорослий називає 3-5 слів зі звуком [Й], а дитина повинна уважно послухати та повторити всі слова у тій самій послідовності.

Завдання 9. Назвати зайве слово у ряду (за наявності у словах звуку [Й]):

майка, чайка, гайка, диван;дурний, молодий, великий, Місто.

Завдання 10.Підібрати якнайбільше слів-ознак, що відповідають на запитання «який?». Який однаковий останній звук у всіх цих словах?

Веселий, сміливий, добрий...

Завдання 11. Згадати якнайбільше слів зі звуком [Й].

Назвати слова зі звуком [Й], що складаються

з одного складу (травень,..),

з двох складів (зайчик, ...),

із трьох складів (тролейбус, ...),

із чотирьох складів (балалайка, ...).

Завдання 12. Замінити третій звук у словах [Й]. Які слова вийшли? Скласти з кожною парою слів речення:

Чашка - чайка, лапка - ..., волосінь - ..., річка - ..., шапка - ..., мошка - ...

Завдання 13. Відповісти на запитання: які слова вийдуть, якщо їх прибрати звук [Й]?

Майки - маки, рейки - ..., лайки - ..., сойки - ...

Завдання 14. Вивчити чистоту:

Ай-ай-ай – скоро травень.

Уй-уй-уй – вітер, дуй.

Ой-ой-ой – візьми мене з собою.

Ей-ей-ей – води попий.

Завдання 15.Вивчити вірш, а потім декламувати його, ляскаючи в долоні на кожен склад.

Який звук часто чується у вірші?

ЙОД

Йод добрий, Йод не злий.

Даремно кричиш ти: «Ой-ой-ой!» -

Трохи побачивши склянку.

Йод, часом, звичайно, палить,

Але швидше заживе

Йодом змащена ранка.

В. Лунін

3адання 16.Скласти зі слів речення. (Аналіз речень, знаходження прийменника та слова зі звуком [Й], визначення їх місця у реченні, запис схеми речення.)

Зайчик, сидіти, кущ, під; Чайка, море, летіти, над; Трамвай, їхати, місто, по.

Завдання 17. Знайомство із буквою Й.

Ось Й коротке, поглянь-но.

Три голки, зверху нитка.

В. Ковшиков

На що ще подібна літера Й?

Ігри з літерою.Диференціація букв І – Й.

Завдання 18.Самостійний звуко-складовий аналіз слів, лист друкованими літерами, читання слів:

травень, чай, чайник.

Перетворення слів за допомогою букв розрізної азбуки:

зайчик - майка - гайка - зграя - чайка.

Запис речень під диктовку, читання:

Хто тут? Тут Зіна. У Зіни зайчик. Тут Діма. У Діми майка. Тут Сіма. У Сими чайка.