Жалпы сөйлеу тілі дамымаған мектеп жасына дейінгі балаларда флексияны қалыптастыру. Тақырыбы: аспаптық көптік Логопедиялық септік көптік

Клыгина С.Б., логопед, Тольятти, МБУ балабақша№ 69 «Шырша».

Тақырып: Дара зат есімнің септік септігі.

Мақсаты: Дара есімдерді дұрыс қолдана білуге ​​үйрету

айыптауыш жағдайда.

Міндеттері: 1) жанды мен жансызды ажырата білуге ​​жаттықтыру

септік жалғауындағы жекеше зат есімдер;

2) өзгертуге үйрету бастапқы пішінізат есімдерді қою арқылы

айыптауыш жағдайда;

3) қарапайым жалпы құрастыру дағдысын бекіту

пәндік-графикалық сызба бойынша 3 сөзден тұратын сөйлемдер;

4) субъектінің сөйлемде оқшаулау қабілетін бекіту

хабар және предикат, яғни тақырып туралы не хабарланады;

5) «сөйлем», «сөз-объект», ұғымдарын тиянақтау.

«Сөз-әрекет»;

6) балалардың тіл таңдаудағы ізденімпаздық белсенділігін дамыту

сияқты ассоциативті сөздер ойындары арқылы білдіреді

«Семантикалық абсурдтар» («Шатасу»);

7) диалогтік сөйлеуді дамыту;

Құрал-жабдықтар: «Күздегі аңдар мен құстар» тақырыптық сурет;

ұсыныстарды құрастырудың үлгі схемасы; пән

суреттер: құстар, оңтүстік, қоян, жүн, тиін, саңырауқұлақ, кірпі, ор,

ұя, аю; жабық бөлігі бар тақырыптық суреттер

«Анам жуады ...», «Бала ұстайды ...»; өлең

Е.Головиннің «Жинады және ұшты» және «Күз» әңгімесі.

Сабақтың барысы.

1. Org. сәт. «Сөздерді ата» ассоциативті сөз ойыны.

Л.: Күз туралы сөздерді есімізге түсіріп, атайық. Бұл сөз-зат және сөз-әрекет болуы мүмкін, мен бастаймын - жаңбыр. Кім жалғастырады?

D .: құлап, жылынбайды, бұлт, жапырақтар және т.б. (отыру сөзін дұрыс атаған және ұпайлар бойынша ұпай алады).

2. Тақырыпты енгізу.

Л.: Бүгін біз аңдар мен құстардың күзде не істейтінін айтамыз. («Күздегі аңдар мен құстар» сюжеттік суреті қойылған).

3. Жаңа материалды меңгеру.

1) Қарастыру сюжеттік сурет«Күздегі аңдар мен құстар». Тірі және жансыз заттарды табу, атау.

Л.: Мына суретте сызылған әртүрлі пәндер: тірі және жансыз. Тірі заттар туралы қалай сұраймыз?

Д: бұл кім?

Л .: Суреттен оларды тауып, олар туралы сұрап, атын ата.

Д: бұл кім? Аю. Бұл кім? Қоян. Және т.б.

Л.: Жансыз заттар туралы қалай сұраймыз?

Д: бұл не?

Л.: Жансыз заттарды тауып, олар туралы сұрап, ата.

Д: бұл не? Ағаш. Мынау не? Қуыс. Және т.б.

Л.: «Не көріп тұрсың?» деп сұрасам, тірі немесе жансыз заттарды атау керек пе?

D: Жансыз.

Л.: «Кімді көріп тұрсың?» деп сұрасам, қандай заттарды атаған жөн: тірі немесе жансыз?

Д: Тірі.

Л.: Олай болса, сұрақты мұқият тыңдап, толық жауап беріңдер. Сен не

D: Мен ағаштың діңін көріп тұрмын. Мен бұтаны көремін. Және т.б.

Л.: Кімді көріп тұрсың?

Д: Мен аюды көріп тұрмын. Мен кірпіні көріп тұрмын. Және т.б.

2) Зат есімнің септік жалғауда қолданылуы, тақырыптық суреттерді пайдалана отырып, пәндік-графикалық сызба бойынша 3 сөзден сөйлем құрау жұмыстарын бекіту.

Л.: Енді біздің сызбамыз бойынша аңдар мен құстардың күзде қысқа дайындығы туралы ұсыныстарымызды айтайық. (Ұсыныстың үлгі-схемасы көрсетіледі).

Сөйлемде неше сөз болуы керек?

Л.: Сызбадан сіз айтатын сөз-заттың қай жерде болуы керектігін көрсетіңіз (балалар көрсетеді).

Ал тақырыпты баяндайтын сөз-әрекет қай жерде болуы керек. (Балалар көрсетеді).

Ұсыныстарды дайындау үшін мен сіздерге суреттер дайындадым. Солардың кейбірін атайық. Мынау не?

Д.: Қорық, ін, саңырауқұлақ, оңтүстік, жүн.

Л.: Әрқайсысы 2 суретті таңдаңыз, оларға ұсыныс жасау керек, диаграмманы толтырыңыз және ұсынысыңызды «оқыңыз».

(Әр бала өзіне қажетті суреттерді таңдап алады, сызба бойынша алмастырады, өз сөйлемін дауыстап айтады, сөйлемдегі сөздердің санын санайды, сөйлеміндегі сөз-зат пен сөз-әрекетті ерекшелейді).

Үлгі сөйлемдер:

Тиін саңырауқұлақтарды кептіреді.

Қоян терісін өзгертеді.

Кірпі күзен жасайды.

Аю ұя іздейді.

Құстар оңтүстікке ұшады.

4. Физикалық минут.

А) Қозғалыспен сөйлеу:

Л.: Балалар құсқа айналады. Ұшыңыз және сөздерді айтыңыз.

Құстар ұшты, (балалар кездейсоқ қозғалады

Олар бұтақтарға, бөлмеге отырды және қолдарын «бұлғады»)

Біз отырдық және отырдық. (шұңқырлап)

B) «Мағыналық абсурдтар». I. «Шатастыру» (доппен) сөйлеу хабарының мазмұнындағы сәйкессіздіктерді табу, деформацияланған сөз тіркесін түрлендіру, зат есімнің септік септігі туралы түсініктерін бекіту.

Л.: Сөйлемде бірдеңе дұрыс емес дегенді естісең, түзет.

Саңырауқұлақ тиінді кептіреді.

Қоянды терісі өзгертеді.

Күзен кірпі жасайды.

Орын аюды іздейді.

Қоян түлкіні ұстайды.

Балалар сөйлемдерді түзетеді.

C) «Құстар» саусақ гимнастикасы.

Л .: Құстар туралы саусақ гимнастикасын еске түсірейік.

Балалар жаттығуды орындайды, сөздерді айтады.

Бұл құс бұлбұл (балалар екі саусағын бүгеді

Бұл құс торғай, қолдары, үлкенінен бастап)

Бұл үкі құс

Ұйқысы бар бас.

Бұл балауыз құс

Бұл каростель құс

Бұл құс зұлым қыран. (қол бұлғау, көлденең бүктеу, қолдар)

Құстар, құстар, үй. (қолдарын бұлғап, орындықтарға жүгіреді)

5. Жаңа материалды бекіту.

Ассоциативті сөз ойындары.

1) I. «Ойлан тап» - тұйық бөлігі бар сюжетті суреттерді қарап, сызба бойынша сөйлемдер құрастыру, соңғы сөзді айту.

Л.: Осы суретке және біздің схемаға ұсыныс жасаңыз (тұйық бөлігі бар сюжеттік сурет ұсынылады; модель-схемада соңғы сөздің орнына «?» қойылады). Сұрақты мұқият тыңдаңыз. Анам кімді жуып жатқанын тап?

Балалар жауаптардың бірнеше нұсқасын ұсынады:

Анасы баланы жуады.

Анасы ағасын жуады.

Анам котенканы жуады. Және т.б.

Л .: Анам не жуады?

Д: Анам кесе жуып жатыр. Анасы ыдыс жуып жатыр. Анам еден жуады. Және т.б.

Л.: Бала кімді көтеріп жүр? (тұйық бөлігі бар сюжетті сурет ұсынылады).

Д: Бала итті көтеріп жүр. Бала қарындасын көтеріп жүр. Және т.б.

Л.: Бала не көтеріп жүр?

Д: Бала сөмкені көтеріп жүр. Бала ойыншық алып жүр. Және т.б.

2) I. «Маған сөз бер».

А) Л .: Мен кейбір сөздері жоқ өлең оқып жатырмын. Қайсысын тап, маған айт.

Жиналып, ұшты

Ұзақ сапарға аттанған құстар.

Ескі шыршаның тамыры астында

Аю ... жасап жатыр (орын).

Ақ жүн киген қоян,

Қоян жылып қалды.

Бір ай бойы тиін алып жүреді

Саңырауқұлақтар резервтегі ... (шұңқыр).

Ә) Л .: Мен әңгіме оқып жатырмын, ал сіз сөйлемде жетіспейтін сөздерді ұсынасыз.

Күзгі күн бұлыңғыр жарқырап, әлсіз жылытады. Күзде қара бұлт жабылады... Олардан күздің салқын жаңбыры… Сарғайғандар ағаштардан құлап жатыр... Құстар жылы жаққа ұшып кетеді... Жануарлар жаз өзгереді... Тиін бұтақты шаншып алды... Ескі шыршаның астында аю өзін өзі реттейді...

1) Атаулы және септік райларды ажыратуға арналған тапсырма-тест (сөйлем жасауға арналған тақырыптық суреттер бойынша).

Л.: Ойланып, дұрыс айт.

Мынау не? Бұл кім? Суретші не салды?

Бұл кім? Суретші кімнің суретін салған?

Д: Нора - бұл шұңқыр.

Протеин - ақуыз.

Кірпі - кірпі.

Аю - аю.

Оран - үйшік.

2) Л .: Бүгін не білдің? Анаңызға бүгін кешке не айтыңыз?

Д: Мен сұрақтарға дұрыс жауап беруді және өмір сүруді және табуды үйрендім

жансыз заттар. Және т.б.

Л .: Сүйектерді санайық. (балалар сабақта жиналған сүйектерді санап, жеңімпаздарды анықтайды) Сабаққа рахмет, бос бола аласыз.

Реферат ОД.

Іс құрылымдары: зат есімнің жекеше және көпше түрі.

Мақсат:Балаларға зат есімдердің жекеше және көпше түрінде жасалуын үйретуді жалғастырыңыз.

Тапсырмалар:

Түзету-тәрбиелік: балаларды зат есімдерді көсемшеде жекеше және көпше қолдануға үйрету, осы зат есімдерді етістіктермен сәйкестендіру, «В», «ОН», «О (О)» көсемшелерін зат есімдермен дұрыс қолдануға жаттықтыру. case, -nits- жұрнағы арқылы зат есімдерді бекіту.

Түзету-дамытушылық: «Ертегілер», «Ыдыс-аяқ», «Жануарлар» тақырыптары бойынша балалардың сөздік қорын белсендіру, байыту, сөйлемдерді толық құрай білуге ​​жаттықтыру, сөйлеу зейінін, есте сақтауын, қиялын дамыту.

Түзету тәрбиелік: тәрбиелеу құрметыдыс-аяққа, өнер туындыларына қызығушылық.

Құрал-жабдықтар: ертегідегі иллюстрациялармен қиылған суреттер, доп, ертегі кейіпкерлері бейнеленген суреттер, ыдыс-аяқ пен тағамның заттық суреттері.

Балалар, сендердің үстелдеріңде қиылған суреттері бар конверттер бар, мен оларды жинауды ұсынамын. Біз не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар? (Ертегілер мен ертегі кейіпкерлері туралы сөйлесеміз.)

Көптеген әртүрлі ертегілер жазылған: ханшайым туралы, Баба Яга туралы, жануарлар туралы және т.б. Ертегілеріңіз кім туралы екенін айтыңыз. (Менің аюлар туралы ертегім. Менің етік киген ертегім. Федор туралы ертегім. т.б.)

Кім жумайды, жумайды,

қоқыс, кірді кетірмейді?

Шыныаяқтар кімнен шықты?

Ондай сұмдық бар.

Сұрақтар, даулар қажет емес -

Федораны бәрі біледі.

Мен сізге кеңес бердім

Ертегі деп атаңыз.

(Федорино қайғысы)

Бүгін бізге Федора К.И.Чуковскийдің «Фёдор қайғысы» ертегісінен қонаққа келді. Бұл ертегі не туралы? Дұрыс, ыдыс-аяқ оны тастап кетті, ал Федора отырды және қайғырды. Мен сізге Федораның қайғырған тағамдарын қарап, атауды ұсынамын. (Бұл шыныаяқтар, Федора шыныаяқтарды ойлап қайғырды. Бұл кастрюль, Федордың әжесі кастрюльге қайғырды. т.б.)

Ертегінің соңында Федора Егоровна бәрін ретке келтірді, тамақты орнына қойды.

«Не жатыр?» жаттығуы.(тақтада ыдыс-аяқтар бейнеленген суреттер көрсетіледі, ал балаларда тамақ жазылған карточкалар бар).

Логопед сұрақтар қояды. Балалар қалаған суретті таңдау арқылы жауап береді.

Нан қайда? (Нан нан жәшігінде).

Қант қайда? Және т.б.

3. Теремок ертегісі бойынша физика минуты

Теремок ашық далада
Төмен де емес, биік емес (отырды, қолдарын созып тұрды)
Онда әртүрлі жануарлар өмір сүрді,
Біз бірге тұрдық, қайғырмадық (тағзым)
Тінтуір бар (алдыңда қолдар саусақтарда)
Ал бақа (отыр)
Қоян (секіру)
Түлкі - қызбен («құйрықты» бұрады)
Сұр қасқыр - тістері жарылған («ауыз» қолдарымен көрсетіледі)
Олар достық туралы көп білетін. (тағзым)
Бірақ мен теремокқа тап болдым
Тедди аю (аюды бейнелеу үшін)
Ол теремокты басып қалды
Үлкен табанымен. (камерадағы камера)
Жануарлар қатты қорықты
Олар тезірек шашырап кетті, (орынға жүгіру)
Содан кейін олар қайтадан жиналды
Жаңа мұнара салу үшін. (орындықтарға отырды)

Жабайы жануарлардың өз баспаналары бар екенін білеміз, соларды атауды ұсынамын.

Ойын «Кім қайда тұрады?»

Тышқан шұңқырда тұрады.

Бақа батпақта өмір сүреді.

Түлкі шұңқырда тұрады.

Қасқыр ұяда тұрады.

Тиін ойпатта тұрады.

Аю ұяда ұйықтайды.

5. Орманның алдында тұрады

Ал қисық мұржасы түтіндейді.

Онда Яга орман әжесі бар -

Пеште тәтті есінейді. (Тауықтың аяғындағы саятшылық.)

Бізді мына саятшылықта кім қарсы алады? (Мыстан кемпір).
Баба Яга бізге тапсырма дайындады: «Балалар, егер сіз сапарға шыққыңыз келсе, маған нені немесе кімді қолданатынын айтыңыз. ертегі кейіпкерлеріертегілерде?»

Баба Яга - ... Баба Яга минометпен (сыпырғышта) қозғалады.

Емеля - ... Емеля пеште қозғалады.

Аладин - ... Аладдин ұшатын кілемде қозғалды.

Дюлька - ... (қарлығашта).

Саяхатшы бақа - .... (үйректерде)

Золушка - ... (асқабақ үстінде).

Nils - ... (қосылған жабайы қаздар).

О, сен қандай жақсы адамсың! Баба Яга сіздің жауаптарыңызға өте риза, біз жалғастырамыз.

6. Анасының қызы дүниеге келді

Әдемі гүлден.

Жақсы, бала қарапайым!

Сәбидің бойы бір сантиметрдей болды.

Егер сіз ертегі оқыған болсаңыз,

Менің қызымды қалай атағанын білесіз.

(Түймешік)

Балалар, мен сендерге армандауды ұсынамын және Түймешік нені армандайды (доп ойыны)?

Тумбелина армандайды ......

7. Сабақтың нәтижесі, балалардың іс-әрекетін бағалау.

Логопедиялық сабақтың конспектісі

тілдің лексикалық және грамматикалық құралдарының дамуы туралы

бар даярлық мектеп тобының балаларында жалпы дамымауыбаяндамалар

Тақырыбы «Аспаптық көпше түрдегі зат есімдер»

Мақсат:тілдің лексикалық-грамматикалық құралдарын дамыту.

Тапсырмалар:

тәрбиелік:

Балаларды зат есімдерді аспаптық көпше түрде дұрыс жасауға үйрету Әртүрлі түрлеріберілген іс нысанының аяқталуы;

түзету және дамыту:

Мұғалімнің сұрағына толық сөйлеммен жауап беруге үйретуді жалғастыру,

Сөйлемдегі сөздерді үйлестіру қабілеттерін дамыту,

Тілдік қабілеттерін дамыту;

тәрбиелік:

Балаларды сөйлеуге өзін-өзі бақылауға тәрбиелеу.

Жабдық:теру кенеп, тақырыптық сурет «Жолбарыстың күшігін құрастырушы», еңбек құралдары, жануарлар, көкөністер, жемістер, табиғат бейнелері бейнеленген тақырыптық суреттер.

Сөздік материал: «Мамандықтар» және басқа да лексикалық тақырыптар бойынша балалардың сөздік қорын белсендіру.

Алдын ала жұмыс:оқу, одан кейін Д.Родаридің «Қолөнер не иісі» ертегісі мен С.Маршактың «Пошта» поэмасын талқылау, зат есімнің құралдық септігін дұрыс қолдануға үйрету. жекеше.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед балаларды «Сіз кім боласыз?» Деген сұраққа жауап беруге шақырады. (Әр бала сөйлеп, орындарына отырады.)

2. Тақырыпты хабарландыру.

Адамдар сөйлейді және айтады ... (сөздер). Сөздер келіседі, олар мейірімді және ... (ұсыныс) шығады. Бүгін біз қайтадан сөйлемдер жазуды үйренеміз.

3. Фронтальды көрнекі материал бойынша жаттығу кезеңі.

«Жолбарыстың күшігін құрастырушы» ойыны.

(Логопед жолбарыс құрастырушының суретін теруге арналған кенепке салады.) Енді сен ертегі ойлап табасың, мен саған көмектесемін. Бұл жолбарыстың күшігі. Суретке қарап, айтыңызшы, жолбарыстың күшігі кім үшін жұмыс істейді? (Балалар жауап береді.) Дұрыс! Жолбарыстың күшігі құрылысшы болып жұмыс істейді. Ол кіммен жұмыс істейді? (Тышқандар / немесе басқа жануарлар / бейнеленген сурет көрсетіледі) (Толық сөйлемдегі балалардың жауаптары.) Тышқандар не үшін жұмыс істейді? (Толық сөйлеммен балалардың жауаптары). Дұрыс, кішкентай тышқандар құрылысшы болып жұмыс істейді. (Логопед сөйлемдерді айтады, аспаптық жағдайда зат есімнің жалғауларын дауыспен ерекшелеп, балалардан бірдей айтуды сұрайды.) Ол орманға мектеп салуды ұйғарып, достарын көмекке шақырды. (Жақын жерде тұрған логопед басқа жануарлар бейнеленген заттардың суреттерін іліп, балаларға сөйлем құрау үшін сұрақтар қояды.) Жолбарыстың күшігі кіммен жұмыс істеді? (Толық сөйлеммен балалардың жауаптары.) Құрылым құлап қалмауы үшін жұмысты сақтау керек. Жолбарыс кімді бақылап тұрды? (Толық сөйлеммен балалардың жауаптары.) Құрылысшылар шеге соғу үшін не пайдаланды? Немен аралады? Олар немен кесілді? (Балалар толық сөйлеммен жауап берді.) Бұлан бұзаулары балта шаба алмай, жолбарыстың күшігі оларға күле бастады. Жолбарыс кімге күлді? Кімнен кешірім сұрадың? (Балалардың толық сөйлеммен жауаптары.) Соңында мектеп салынды. Айналада қоқыс көп. Жануарлар қоқысты қалай тазалады? (Толық сөйлемдегі балалардың жауаптары.)

«Жақсы гномдар» ойыны.

(Түрімге арналған кенепте гномдардың, сондай-ақ жемістер мен көкөністердің суреті қойылған.) Жақсы гномдар бір орманда өмір сүрген. Олар мектепті тамашалауға келіп, жұмысшыларға тамақ – жеміс-жидек, көкөніс әкелді. (Тәттілер салынған суреттерді көрсету арқылы логопед балаларға жауап беруін сұрайды: жақсы гномдар жануарларға не сыйлады? Балалар сұраққа толық сөйлеммен жауап береді. Мысалы, «Жақсы гномдар жануарларды алмамен емдеді»)

Доп ойыны.

Жануарлар жұмыс істеді, дәм алды және доппен ойнауды шешті. Ал біз ойнаймыз. (Логопед сұрақ қойып, допты балаға лақтырады. Бала сұраққа бір-екі сөзбен жауап береді де, допты мұғалімге лақтырады).

Олар не көріп отыр? Олар немен басады?

Олар не тыңдап жатыр? Қол шапалақтау дегеніміз не?

Олар немен тістейді? Олар немен шайқалады?

Олар қалай тырналған? Олар немен күледі?

Олар немен барады? Олар не деп қабағын түйіп отыр?

Артында қандай көздер бар? Олар не көреді?

4. Дене тәрбиесі.

Өлең мәтіні бойынша қимыл-қозғалысты орындау.

5. Жеке көрнекілік материалмен жұмыс істеуде алған дағдыларын бекіту кезеңі.

(Логопед теру кенепіне ұшқыштың суретін салады.) Ұшақтарды басқаратын адамды атаңыз. (Балалардың жауаптары. Мысалы, «Ұшақтарды ұшқыштар мен ұшқыштар басқарады.») Біздің ұшақ биік, биік ұшты. Енді ұшақ ненің үстімен ұшып бара жатқанын анықтаймыз ба? (Балалар үстелдерде үйлер, адамдар, таулар, ормандар т.б. салынған суреттер бар) Зейін қойып, тапсырманы тыңдаңыз. Суреттерді қарастырыңыз. Мен атайтын адам өз суретімен шығып, біздің ұшақ ненің үстінен ұшып кеткенін дұрыс айтады? (Бала шығып, суретті тақтаға іліп, толық сөйлеммен жауап береді).

6. Түйіндеме.

Ұшқыш, жүргізуші, құрылысшы, тігінші болу үшін не істеу керек деп ойлайсыз? (Балалардың сөздері.) Дұрыс! Мамандық алу үшін оқу керек.

Марианна Егорова
Фронтальды логопедиялық сабақтардың конспектісі. Зат есімнің номинативті көпше түрі

Тақырып: Зат есімнің номинативті көпше түрі.

Мақсат: дұрыс қолдана білуге ​​үйрету AND ішіндегі зат есімдер... п. п. h

Тапсырмалар:

1. Дұрыс тәрбие беруге үйрету AND ішіндегі зат есімдер... п. п. h

2. Тұтыну AND ішіндегі зат есімдер... п. п. сағаттар сөзбен, лексикалық тақырыптарға негізделген сөйлемдермен.

3. Зейінін, логикалық ойлауын, ұсақ моторикасын дамыту.

4. Қызығушылығын арттыру логопедиялық сабақтаржәне досын тыңдай білу.

Жабдық: жабайы аңдардың суреттері, сюжетті сурет (орман, жеке карточкалар, қарындаштар, көлеңкелеу.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлем жігіттер!

Маған атын айтатын адам отырады.

2. Тақырыпты хабарландыру сыныптар.

Енді мен сендерге жұмбақтар сұраймын.

Жазда жолсыз қыдырады,

Қарағай мен қайың арасында,

Ал қыста ұяда ұйықтайды,

Аяздан мұрнын жасырады. (аю)

Қыста ақ, жазда сұр. Ол ешкімді ренжітпейді, бірақ өзі бәрінен қорқады. (Қоян)

Сұр, тісті, өрістерді аралап жүреді. Бұзаулар, қозылар іздейді. (Қасқыр)

Бұл қандай жануарлар (Бұл жабайы жануарлар)

Олар қайда тұрады (Олар орманда тұрады)

Орманда әртүрлі жануарлар өмір сүреді. Бір аю емес, аю. Бір қоян емес, қоян. Бір қасқыр емес, қасқыр.

Тыңдаңыздар, аюлар. Бұл сөздер қалай естіледі? Дұрыс, олар басқаша естіледі. Бүгін кәсіптеробъектілерді атауды бір емес, көп болғанда үйренеміз. Ал сабақты қызықтырақ ету үшін көзімізді жұмып, орманға тап боламыз.

Орманда тағы қандай жануарлар өмір сүретінін қараңыз (Тақтада ормандағы жануарлардың суреті бар кенеп ілінеді. (Орманда тиіндер тіршілік етеді, т.б.)

3. Ойын: «Кім жоғалды».

Біздің орманда аңдар ойнап, адасып қалды. Ал аналар оларды ешқандай жолмен таба алмайды.

Аналарға өз төлдерін табуға көмектесейік. (Тақтаға бірте-бірте жануардың суреттері ілінеді, балалар оны төл деп атайды.)

4. Динамикалық үзіліс.

Ыстық күнде орман жолында

Жануарлар суаратын шұңқырға кетті

Бұлан бұзаулары бұлан сиырдың соңынан ерді

Түлкілер ана түлкілердің артынан қуып жүрді

Кірпілер ана кірпінің соңынан ерді

Балапандар ана аюдың соңынан ерді

Кішкентай тиіндер ана тиіннің соңынан аттанды

Ана қоянның артында - қиғаш қояндар

Қасқыр балапандарын жетектеп,

Барлық аналар мен балалар мас болғысы келеді.

5. Бекіту.

Біздің орманда жануарлар ғана емес. Орманда тағы не бар (Орманда гүлдер, саңырауқұлақтар, т.б. бар).

Қандай саңырауқұлақтарды білесіңдер (Орманда саңырауқұлақтар өседі, т.б.)

6. Жеке жұмыс.

Карталарыңызға мұқият қараңыз. Әр затыңызды атаңыз. Орманда тағы не көреміз.

7. Ұсақ моториканы дамыту.

Біз орманды аралап, жануарлардың фотосуреттерін таптық. Бірақ олар түсі шықпады. Оларды бояйық.

8. Түйіндеме сыныптар.

Бүгін біз не білдік кәсіптер.

Сізге не ұнады кәсіптер?

Бүгін бәріңіз тамаша болдыңыздар. Сабақ аяқталды... Сау болыңыз!

Тақырыбы: Зат есімнің көпше түрі.

Мақсаты: Балаларды көпше түрдегі зат есімдерді дұрыс жасауға үйрету.

Тапсырмалар:

    Балаларға берілген жағдай формасы үшін әр түрлі жалғау түрлерін пайдаланып, көпше түрдегі тектік зат есімдерді жасауға үйрету.

    Көпше түрдегі зат есімнің соңғы буынын анық бөліп көрсетуге үйрету.

    Іске қосу сөздік қорсөздер.

    Балалардың тілдік қабілетін дамыту.

    Есту зейінін дамыту.

    Досын тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Жабдық : боялған гүл шоғы бар кенепті теру,

түрлі түсті суреттер ,

орман мен хайуанаттар бағын бейнелейтін суреттер,

доп,

«Маша мен аю» ертегісіне иллюстрация,

себет,

жидектерді, саңырауқұлақтарды, көкөністерді, жаңғақтарды және т.б. бейнеленген суреттер.


Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру уақыты.

Балалар, ойланып, топта не көп екенін атайық, сонымен бірге сөздердің соңын дауыспен белгілейік.Мысалы: көптеген үстелдер, көптеген перделер, есіктер, қуыршақ, сөрелер, т.б. (балалардың біреуі қателессе, қалған балалардың көмегімен дұрыс жауап таңдалады).

1. «Жабық гүл шоғы» дидактикалық ойыны.

Логопед боялған гүл шоғын теруге арналған кенепке салады, оның жоғарғы бөлігі қағаз парағымен жабылған. Суретте сабақтардың ұштары ғана көрінеді. Логопед қыз Катя туралы әңгімелейді, оның достары жабық гүл шоғын әкеліп, оны болжаған кезде қайтаруға уәде берді.қолдарында гүл шоғы. Балалар Катяға көмектесуге және мүмкін болатын нұсқаларды атауға шақырылады (қиындық жағдайында көрнекі қолдау үшін суреттер теру кенепінде көрсетіледі - әртүрлі түстердің кескіндері).

Балалар құрастырады әртүрлі ұсыныстар, тектік көпше түрдегі зат есімдердің соңғы буынын анық белгілеу:Катяға бір букет қызғалдақ әкелді жаңа . Қыздар сүйіктісіне тырнақ шоғын сыйлады Дик. Катяның қолында сирень гүлінің шоғы болды ui . (ұмытылмас док , одуванчиктер ков , алқаптың лалагүлі оның , раушан гүлдері және т.б.)

Сабақтың бұл кезеңінде зат есімнің көптік жалғауының номинативті және септік септік формаларын корреляциялау маңызды. (қызғалдақ әкелді - қызғалдақ гүлі, т.б.)

2. «Тату отбасы» дидактикалық ойыны.

Логопед бес балалы болған тату-тәтті отбасы туралы әңгіме айтып, жауап беруін сұрайды:Әр баланың өз бесігі болса, отбасында неше нәресте заты болды? (Балалар жауап береді: бес төсек ). өз тумбочка, жастық, сөре, куртка, тон, қалпақ? Төсегіңіз, көрпеңіз бе? Сіздің жеке орындық, жемпір? Шалбарыңыз? Және т.б. Дауыс екпіні маңызды соңғы буынбілімді зат есімде, сонымен қатар бір сөздің екі септік формасын салыстыру.

3. Дидактикалық ойын – «Кім көп сөз тереді» сайысы.

Логопед балаларға бес балалы тату отбасында барлығы орманға, хайуанаттар бағына барғанды ​​жақсы көретінін айтады.

Балалар, екі топқа бөлінейік. Ал енді әр командаға тапсырма: мүмкіндігінше көп нұсқаларды ойлап табу керек - бұл орманда (1-ші команда үшін) және хайуанаттар бағында (2-ші команда үшін) көп болуы мүмкін. Балалардың назарын аудару үшін теру кенепте орман мен хайуанаттар бағы бейнеленген суреттерді көрсету.

Сөздерді таңдаған кезде логопед балаларға тектік көпше түрде әр түрлі жалғаулары бар зат есімдерді ұсынады (тамырлар, жапырақтар, ұялар, құстар, қасқырлар, түлкілер, т.б.). Бұл зат есімдер бастапқы түрінде берілген – дара, номинативті... Мысалға:Орманда жидек, жидек, жидек бар - бұл орманда көп нәрсені білдіреді ме? Сөзді дұрыс таңдау үшін балаларға бір чип беріледі. Зат есім дұрыс жасалмаған жағдайда дұрыс нұсқаны топтың барлық балалары таңдайды.

4. Динамикалық үзіліс ... «Аналар және олардың төлдері» дидактикалық доп ойыны.

Балалар орындықтардың артынан шығып, логопедті айнала тұрады. Допты логопед әр ананың (тіпті жануарларда да) өз балаларын қорғайтынын түсіндіреді. Допты ұстап алып, айту керек:Қоян кімді қорғайды (аю, мысық, ит, түлкі, шошқа, қой, т.б.)? Әр бала допты алып, толық сөйлеммен жауап береді:Қоян өзінің қояндарын қорғайды - және допты логопедке қайтарады.

5. «Маша мен аю» дидактикалық ойыны.

Логопед балаларға «Маша мен аю» ертегісінің иллюстрациясын көрсетіп, орманда үлкен аюмен бірге өмір сүрген қызды еске түсіруді сұрайды. Маша тамақ әзірледі, саятшылықта тазалады, ал аю орманнан, бақтан әр уақытта толы себет әкелді ... Бірақ не - балалар олардың суреттеріне қарап болжауға шақырылады. Әр баланың өз суреті бар, мысалы,жаңғақтар (жидектер, саңырауқұлақтар, қияр, қызанақ, қара өрік, алма, желеңді және т.б.) Ойын жағдайын жасау үшін ол балаларға әдемі себетті көрсетеді, оған қашан, қашан дұрыс білім берукейс пішіні, әр бала өз суретін салады.

6. «Бір сөзді айт» дидактикалық ойыны.

Таныс өлең жолдары соңғы сөзді аяқтамай балаларға дауыстап оқылады (бұл сөз тектік көпше түрінде). Балалар жетіспейтін сөзді қосып, әр дұрыс жауап үшін жетон алады. Кім көп фишка жинаса, сол жеңеді.

Абыройлы сөзімді айтамын: «Сен жауызсың,

Кеше алты жарымда сен адамдарды жұтасың

Мен екі шошқа көрдім, сондықтан бұл менің қылышым -

Шляпалар және ... (аяқ киім) жоқ. Сіздің басыңыз ... (иықпен).

Күте тұрыңыз, құмырсқа, құмырсқа

Өткен апта Өкінбейді... (бас аяқ киім).

Мен екі жұп жібердім

Өте жақсы... (галош)?

Робин Бобин Барабек Өлтіруші қайда, жауыз қайда?

Мен қырық жедім ... (адам). Мен одан қорықпаймын... (тырнақтары).

7. Сабақтың нәтижесі, балалардың іс-әрекетін бағалау.