Zhrnutie hodiny „Pravda a lož. Nápravná a rozvojová hodina o pravde a klamstve Rozvoj voliteľnej hodiny na tému detských klamstiev

Irina Mukhina
Formovanie morálnych pojmov „pravda“ a „lož“ u starších predškolákov. Otvorená trieda v prípravnej skupine

Cieľ: Predstaviť koncepty« pravda» a « Ležať» ; zlepšiť komunikačné kultúrne schopnosti pomocou rečových cvičení, jazykových zápletiek, prísloví; pestovať vlastnosti, ako je poctivosť a Spravodlivosť.

Vychovávateľ: Milí chlapci! Vypočujte si báseň s názvom "Lži".

Lev a tiger majú pazúry ako ostré čepele.

Lev a tiger majú v ústach strašné tesáky.

A klamstvá nemajú ústa, žiadne skryté pazúry,

Ale v celom šírom svete nie je nič horšie.

Čo hovorí báseň?

Deti: Najhoršia vec na svete sú klamstvá, podvod.

Vychovávateľ: A dnes, chlapi, budeme o tom hovoriť pravda a klamstvo... Ale skôr, ako sa začneme rozprávať, navrhujem, aby ste si vypočuli rozprávku.

Za vysoké hory, za zelenými lesmi žili dve sestry. Jeden bol zavolaný Pravda, ďalší - Lež. Pravda bola krásna, silný, milý; Klamstvá sú záludné, svojrázny. Ľudia Miloval pravdu, a Klamstvá obchádzané, pretože prekážalo čestnému životu a práci. Povedzme teda, že začnú siať zrno, aby vypestovali plodinu, a Klamstvo je práve tam: "Prečo by si mal pracovať a ohýbať chrbát, hádzať zrná, vietor ich rozletí?".

Úprimný človek ju nepočúva, vie, že pracuje, a takéto rady lenivcom podľa chuti: ľahne si pod krík a zaspí. Práca je akosi vykonaná, klame seba, žatvu a nebyť na poli. A to je hlad po ľuďoch.

Ľudia začali premýšľať, ako sa zbaviť Lži. A Pravda jej vyčítala a zahanbila, ale aspoň by mala vedieť, že klame sama seba a klame. Ľudia sa rozhodli, že ju vyhodia. Od tej doby blúdi Lež po celom svete a robí svoje temné skutky. Stále žije s nami a nikto nevie, ako sa jej zbaviť zo zeme. Ľudia sa pokúšajú byť priateľmi iba s Pravdou... Ale ak človek aspoň raz otvorí svoje srdce pre Lie, potom sa to tam usadí a potom bude veľmi ťažké sa toho zbaviť.

Ako chápete, čo je? Ležať?

A pravda?

Ako sa chrániť pred klamstvom?

Čo si predstavuješ pravda, Ktorý potom - Ležať?

Hranie situácie.

Vychovávateľ: Chlapi pripravil situáciu, a teraz vám to predstavia.

"Pošli troch chlapcov do lesa." V lese sú huby, bobule, vtáky. Chlapci sa vybrali na prechádzku. Nevšimol som si, ako deň plynul. Ísť domov - strach:

Zasiahne nás doma!

Zastavili teda na ceste a premýšľali čo je lepšie: klamať alebo povedať pravdu?

Poviem, hovorí prvý, ako keby ma v lese napadol vlk. Otec sa zľakne a nebude nadávať.

Poviem, - hovorí druhý, - že som sa stretol so svojim starým otcom. Matka sa poteší a nebude mi nadávať.

A ja Poviem pravdu, hovorí tretí. - Pravda vždy je jednoduchšie to povedať, pretože ona pravda a nepotrebuješ nič vymýšľať.

Všetci sa teda pobrali domov. Hneď ako prvý chlapec povedal svojmu otcovi o vlkovi, hľa, prišiel lesný strážca.

Nie, - hovorí, - v týchto miestach je vlk.

Otec sa nahneval. Za prvú vinu sa rozhneval, ale za klamať - dvakrát.

Druhý chlapec hovoril o svojom starom otcovi. A dedko bol práve tam - bol na návšteve. Uznaná matka pravda... Za prvú vinu sa nahnevala, ale za klamať - dvakrát.

A tretí chlapec, hneď ako prišiel, uposlúchol všetko od dverí. Teta na neho reptala a odpustila mu. “

- Správny zapísali sa chlapci?

Čo by si robil?

Čo je lepšie pravda alebo lož?

Vychovávateľ: Chlapci, dnes k nám prišiel dopisovateľ a tiež sa chce každému z vás položiť svoje vlastné komické otázky týkajúce sa našej témy o pravda a klamstvo.

Korešpondent: Ahoj chlapci! Teraz vám položím otázky a vašou úlohou je rozlíšiť « správne» príbeh z « zle» .

V marci sa topil sneh a ľad -

Táto zima k nám prichádza.

Odpovedz mi je to pravda? Čo sa deje v marci?

Má rád mačku na obed

Hrozno a vinaigrette.

Odpovedz mi je to pravda? Čo má mačka rada?

V noci v daždi, ako pastier,

Kohút zobral sliepky na prechádzku.

Odpovedz mi je to pravda? Koho pastier pasie?

Labuť pláva v rybníku

Spí na jabloni v záhrade.

Odpovedz mi je to pravda? Kde spí labuť?

Vlnu sme navinuli na pradienko,

Vyjde hodvábna šatka.

Odpovedz mi je to pravda? Aký šál vyjde?

Aj keď je slimák malý

Odniesla si celý dom.

Odpovedz mi je to pravda?

Strážca psa

A do hniezda položil vajíčko.

Odpovedz mi je to pravda? Pes sa smeje a znáša vajíčka?

Chytenie labky, lusknutie zubov,

Predátor je tiger a dravec je vlk.

Odpovedz mi je to pravda?

Korešpondent: Ďakujem chlapci! Všetci ste skvelí. Je načase, aby som sa vrátil do práce.

Vychovávateľ: Chlapci, vidím, že ste zostali príliš dlho. Navrhujem stráviť telesnú výchovu.

Vietor jemne kýva javorom,

Doprava, nakláňa sa doľava.

Jeden - náklon, dva - náklon,

Javorové listy zašušťali.

Kopeme hore - hore! Tlieskame - tlieskame rukami!

Chvíľu sa pozeráme - chvíľu, berieme chik - kuriatko,

Jeden - tu, dva - tam, otočte sa.

Raz - sadol si, dvakrát - vstal.

Všetci zdvihli ruky.

Raz - dva, jeden - dva, je čas, aby sme sa učili.

Vychovávateľ: A teraz chcem, aby ste odpovedali na otázky, ktoré vidíte na obrazovke.

Ktoré rozprávkový hrdinačasto sa uchýli ku klamstvu a klamu? Uveďte príklady. (Fox. Rozprávky "Líška a vlk", „Liška s valčekom“, "Líška a zajac").

Ako by ste sa zachovali, keby ste meškali na hodinu?

Ako by ste sa zachovali, keby ste loptou rozbili okno?

Ako by ste sa zachovali, keby ste dostali dvojku?

Ako by ste sa zachovali, keby ste rozbili obľúbenú vázu svojej matky? Aké slová musíte nájsť, aby ste mohli povedať svojej matke o tom, čo sa stalo?

Mali ste niekedy situáciu, že ste podvádzali?

Vychovávateľ: Existuje mnoho prísloví a prísloví o pravda a klamstvo.

Malé Ležať vedie ten veľký.

V mladosti som klamal, oni mi neuveria Staroba.

Ak sa vám to nepáči, nepočúvajte a neobťažujte sa klamstvom.

Lži, čo pečie palacinky: iba syčí.

Vychovávateľ: Náš trieda sa blíži ku koncu.

O čom sme sa dnes rozprávali?

Aký záver ste urobili zo všetkého vyššie uvedeného?

Chlapi, pravda a lož, rovnako ako dobro a zlo, kráčajú bok po boku. Aj keď ešte nie ste úplne dospelí a nerozumiete im koncepty... Dobrá vec je Čomu rozumieš: neboj sa hovoriť pravda, a klamať obísť.

A dokončite naše triedaChcem báseň:

Stáva sa to vo svete niekedy sa to nedá povedať:

S tebou pravda blízko naznačovania Ležať?

Ako na to prísť? Ako sa naučiť žiť

Takže iba s veru blízko,

A s nebyť priateľom s klamstvom?

To sa stáva klamstvá sú krásne, a pravda je taká trpká,

Ale pre úprimného muža nie je tá horkosť strašná!

Nechajte nás, chlapi, úprimne žiť vo svete,

Neklamme, ale iba povedať pravdu!

Zhrnutie lekcie.

Vyvinutý, pedagóg

Téma:„Pravda a lož“

Cieľ: Formovať v deťoch koncept pravdy a klamstva.

Úlohy:

1. Naučte deti hovoriť pravdu.

2. Rozvíjajte reč, myslenie.

3. Vychovávať mravné vlastnosti - čestnosť, spravodlivosť.

Pomôžte deťom porozumieť - musíte hovoriť pravdu bez strachu, ale s klamstvom

obchvat.

Priebeh hodiny:

1.Organizačný čas. S pozdravom

2. Úvod do témy:

Teraz vám prečítam rozprávku, keď ste ju počúvali, možno sa pre seba naučíte niečo nové. Príbeh sa nazýva „Dve sestry“. Ako si myslíte, prečo sa rozprávka tak volá? Čo sa môže stať v tejto rozprávke?

· Učiteľ čítajúci rozprávku „Dve sestry“:

"Za vysokými horami, za zelenými lesmi, žili dve sestry." Jedna sa volala - Pravda, druhá (Čo si myslíte, ako sa volala?) - Falošná. Pravda bola krásna, silná, milá; Klamstvá sú prefíkané, riskantné. Ľudia milovali Pravdu, ale vyhýbali sa Lži, pretože zasahovala do poctivého života a práce. Povedzme teda, že začnú siať zrno, aby si vypestovali úrodu, a lož je práve tam: (Čo im môže klamstvo povedať?) „Čo to znamená, že pracuješ na tom, aby si pokrčil chrbát, hodil zrná, vietor ich odfúkne. “

Úprimný človek ju nepočúva, vedzte sami, pracuje a lenivému sa páči táto rada: (Čo bude lenivý robiť?) Ľahne si pod krík a zaspí. Práca je akosi vykonaná, klame seba, žatvu a nebyť na svojom poli. A to je hlad po ľuďoch.

Ľudia začali premýšľať, ako sa zbaviť Lži. (Je možné zbaviť sa klamstva? A ako na to?) Skutočne jej pravda vyčítala a zahanbila, ale aspoň by mala vedieť, že klame a klame. Ľudia sa rozhodli, že ju vyhodia. Odvtedy sa Lies túlajú po svete a robia svoje temné skutky. Stále žije s nami a nikto nevie, ako sa jej zbaviť zo zeme. Ľudia sa pokúšajú byť priateľmi iba s Pravdou. Ak však človek aspoň raz otvorí svoje srdce klamstvám

(Ako to je? Čo to znamená?), Potom sa tam usadí a potom bude veľmi ťažké sa jej zbaviť. "

Páčila sa vám rozprávka? Prečo? O kom bol príbeh?

Naplnili sa vaše predpoklady, o ktorých ste hovorili pred počúvaním rozprávky?

Dozvedeli ste sa niečo nové o pravde a klamstvách?

Chlapci, môžete sa chrániť pred klamstvom? (odpovede detí)

3. Správa k téme: Dnes si povieme niečo o pravde a klamstve.

4. Práca na téme:- Ako si predstavuješ pravdu a lož? Aby ste mohli odpovedať na túto otázku, navrhujem obliecť dve bábiky.

Hra „Oblečte bábiky - malé sestry pravdu a lož“

(Ponúkame oblečenie tmavých a svetlých farieb, rôzne stuhy a handry)

Komentáre detí k tomu, čo mali oblečené a prečo.

Pravdu a lož, máme dve sestry. Prečo si myslíš? Prečo tí istí rodičia majú deti rôznych postáv? Od koho to závisí?

· Hra „Nájdite význam slova“ s komentovaním každého slova:

Pravda lož

Úprimnosť Pokrytectvo

Rovné zakrivenie

Zrada pravdy

Úprimný podvod

Úprimnosť klame

Zrada pravdy

Význam slov „pravda“ a „lož“ z výkladového slovníka.

· Otázky:

1. Čo to znamená byť úprimný?

2. Čo je podľa vás jednoduchšie povedať - pravdivé alebo nepravdivé?

3. Čo hovoríte častejšie - pravdivé alebo nepravdivé?

4. Čo by ste si vybrali: trpká pravda alebo sladká lož?

5. Aký rozprávkový hrdina sa často uchýli ku klamstvu a klamu? Pomenujte príbehy s týmto hrdinom.

6. Ako by ste sa zachovali v takýchto situáciách: meškanie na hodinu; loptou rozbil okno; dostal dvojku; rozbil nové auto? Ako by ste to charakterizovali?

7. Mali ste také situácie, keď ste podvádzali?

8. Ktorá osoba na svete sa ľahšie žije - úprimná alebo podvodná?

· Predstavenie situácií: Ako by ste v takýchto situáciách postupovali?

"Rozbil som krásny pohár z drahej služby." Keď sa mama vrátila z práce, úprimne som jej to povedal. Mojej mame bol pohár ľúto, ale ani mi nevynadala, ale pochválila ma za úprimnosť a slušnosť. “

"V 2. ročníku som dostal známku z ruského jazyka." Ale matke sa nepriznala. Mama to neskôr zistila a potrestala ma. Nabudúce som dostal C z matematiky a povedal som to mame. Vysvetlila mi túto tému a ja som už nemal zlé známky. Takto mi pravda pomohla, ale klamstvá ma sklamali. “

· Diskusia o prísloviach a výrokoch o pravde a klamstve:

„Klamstvá sú krásne, ale nemôžeš uniknúť pravde“

„Pravda nehorí v ohni a neklesá vo vode“

„Lepšia trpká pravda ako sladká lož“

"Nehľadaj pravdu v druhých, ak nie sú v tebe"

„Hovor pravdu - pravdu a konaj“

„Klamá, pravda opravuje“

"Každý miluje pravdu, ale nie každý ju hovorí"

· Prerozprávanie príbehu A. Uljanova „Kto zlomil karafu?“

Čo si myslíte, že bude v tomto príbehu prediskutované? Čo sa môže stať postavám v tomto príbehu?

Primárne čítanie príbehu pedagógom.

"Volodya bol veľký zlomyseľný a zlomyseľný človek, ale jeho dobrou stránkou bola pravdivosť: našiel ho a vždy sa priznal." Ako päťročný teda raz zlomil vládkyňu svojej staršej sestry, ktorú práve dostala ako darček. Sám pribehol so zlomeným vládcom, aby jej to povedal, a keď sa pýtala, ako sa to stalo, povedal:

Zlomil si koleno, zdvihol nohu a ukázal, ako sa to stalo.

Dobre, že nerobí nič šibalsky, - povedala matka.

Raz však, keď mal osem rokov, ukryl jeden zo svojich trikov. Otec ho spolu so staršími zobral prvýkrát do Kazane, aby odtiaľ išiel za svojou tetou do dediny Kokushkino. V Kazani, v byte jeho tety, utiekol s rodinou a bratranci a sestry, omylom zatlačili na malý stolík, z ktorého sklenená karafa padla na podlahu a rozbila sa. Teta vošla do miestnosti.

Kto rozbil karafu, deti? Opýtala sa.

Nie ja, nie ja, - povedali všetci.

Nie ja, - povedal Volodya.

Bál sa priznať neznámej tete, v cudzom byte; pre neho, mladšieho, bolo ťažké povedať: „Ja“, keď všetci ostatní zľahka povedali: „Nie ja.“ Ukázalo sa, že sa zlomila samotná karafa. Uplynuli dva alebo tri mesiace. Volodya už dávno opustil Kokushkino a žil v Simbirsku. A raz večer, keď sa už deti usadili, išla matka na noc okolo svojich postieľok hore do Volodiny. Zrazu sa rozplakal.

Oklamal som tetu Anyu, “povedal so vzlykom,„ povedal som, že som karafu neporušil, ale zlomil som ju.

Jeho matka ho utešovala, že vraj napíše tete Anye a že mu to pravdepodobne odpustí. “

Otázky: Páčil sa vám príbeh? Prečo? Ako sa volá príbeh?

SZO Hlavná postava? Čo sa mu stalo?

Prečo Voloďa okamžite nepriznal, že to bol on, kto zlomil karafu?

Čo si myslíte, ako sa Volodya cítil, keď sa karafa zrútila?

Prečo Voloďa v noci plakal?

Prečo sa Volodya po chvíli rozhodol priznať svojej matke, že spáchal zločin?

Čo si myslíte, ako sa Volodya cítil, keď sa priznal k svojmu previneniu?

Čo by si robil, keby si bol chlapec?

Aké príslovie sa hodí k tomuto príbehu?

Nezávislé čítanie detí. Výber kľúčových slov alebo fráz.

Opakovanie príbehu deťmi.

5. Zhrnutie:

Dnes sme s vami hovorili o pravde a klamstvách. Pravda a lož, ako aj dobro a zlo, kráčajú bok po boku. Kým ste ešte školáci, nerozumiete týmto pojmom úplne. Dobré je, že rozumiete: nemali by ste sa báť hovoriť pravdu a klamstvo by ste mali obísť. Na záver si chcem prečítať báseň:

Stáva sa to vo svete

Niekedy nemôžete povedať:

Pravda je vedľa teba

Alebo lákavá lož?

Ako na to prísť?

Ako sa naučiť žiť

Takže iba s pravdou ďalej,

A nebyť priateľom s klamstvom?

Niekedy sú klamstvá krásne

A pravda je taká trpká

Ale úprimnému mužovi

Tá horkosť nie je taká hrozná!

Nechajte nás, chlapci

Poctivo žiť vo svete

Neklamme, ale iba

Milí chlapci! Dnes s vami chcem hovoriť o takých vlastnostiach, ako je pravdivosť a podvod.

Súhlasíte, niekedy sa ocitneme v situácii, keď nie je ľahké povedať pravdu.

Spomeňme si na takéto prípady. Ak ste v niečom vinní a bojíte sa to priznať, pokúste sa obviniť niekoho iného. Zamyslite sa nad tým, pretože v tomto prípade ide klamstvo ruka v ruke so zbabelosťou.

Stáva sa, že sa hanbíte povedať pravdu priateľovi, pretože ho nechcete uraziť ani rozrušiť. Ale „trpká pravda je vždy lepšia ako sladká lož“ - zapamätajte si tieto slová.

♦ Ocitli ste sa v situácii, keď ste roky váhali povedať svojmu priateľovi pravdu a báli ste sa, že ho urazíte? Povedz nám o tom.

Stáva sa, že klamete, aby ste ospravedlnili svoju lenivosť. Napríklad nedokončili úlohu, ale povedali učiteľovi, že na to zabudli. Alebo meškali do škôlky, pretože zaspali, a všetko vinili z chybného budíka.

Ľudia o klamstve hovoria: „Kto klame, padne do siete“. Skutočne jedna lož, ako šnúra, ťahá druhú, druhá - tretiu.

Vypočujte si báseň.

Nikto nie je natretý klamstvom!

Nikto nie je natretý klamstvom!

Ak klamete iba raz

Môžete prísť o priateľa

Budete opäť klamať.

Dospelí a deti vedia:

Klamstvá pridať na web.

Nie je ľahké ich roztrhať -

Radšej nikdy neklam!

Nie nadarmo sa poznamenáva: „Klamstvá sú škodlivé pre ľudí a ešte škodlivejšie pre nich“.

Vypočujte si, aký príbeh sa stal malej Katyi.

Raz prišiel jej priateľ navštíviť babičku Katyu. Priniesla vaflový koláč. Babička vytiahla zo príborníka sladkosti a sušienky, uvarila kanvicu a na stôl položila krásne nové poháre so zlatými okrajmi a veľkými žiarivo modrými kvetmi.

Babička zavolala hosťa a Katyu k stolu. Rozprávali sa a pili čaj. A potom babička išla pozrieť svojho starého priateľa a vnučka chcela zjesť ešte čokoládu.

Dievča stálo na stoličke, natiahlo sa cez stôl k miske sladkostí a omylom sa rukou dotklo krásneho pohára zo služby. Spadol na podlahu a rozpadol sa na malé kúsky.

Katya bola veľmi vystrašená a rozrušená. Najprv si myslela, že by sa možno mohla pokúsiť prilepiť pohár ockovým lepidlom, ale tejto myšlienky sa musela vzdať - pohár sa rozpadol na malé úlomky. Potom ich Katya zdvihla z podlahy, zabalila ich do starých novín a zväzok schovala za pohovku.

"Keď pôjdem na prechádzku, vezmem si zväzok so sebou a potichu ho vyhodím," zamyslelo sa dievča.

A aby si babička nič nevšimla, Katya umyla zvyšné poháre, utrela ich uterákom a uložila do príborníka.

Babička sa čoskoro vrátila a všimla si, že vnučka dala na stôl veci do poriadku.

- Šikovný, - pochválila dievča, - pomohla mi, inak som unavený a chcem si ľahnúť, aby som si oddýchol.

Katya nepovedala ani slovo o rozbitom pohári. Keď za ňou prišli jej priatelia, dievča s nimi odbehlo na prechádzku a zabudlo na zväzok triesok.

Prešlo niekoľko dní Babička ani mama si nevšimli, že v bufete chýba jeden pohár. Potom sa však babička rozhodla vykonať upratovanie, pozrela sa za pohovku, aby utrela prach, a našla zväzok s úlomkami rozbitého pohára.

- Kate! - zavolala dievča. - Čo to je? Kto rozbil pohár? Nie si?

- Nie, nie, babka! To nie som ja! Dievča hlasno kričalo.

- Ak nie vy, tak kto? Nikto okrem vás nebol doma, “pokračovala babička v kladení nepríjemných otázok.

- Toto je pravdepodobne Murka! Videl som, ako vyskočila z parapetu na stoličku a zavesila chvost na pohár.

Katya opäť klamala. Koniec koncov, hovoria, že jedna lož ťahá druhú.

- Murka? - prekvapila babka.

A sivá nadýchaná Murka, babičkina obľúbenka, netušiaca, že je z niečoho obvinená, si odrela chrbát o Katyine nohy a láskyplne vrčala.

- Dobre teda! - súhlasil s Katyinou babičkou. - Nech Murka rozbil pohár, ale mačka nemohla zabaliť kúsky do novín!

"Videl som úlomky na podlahe a odstránil som ich, ale nevyhodil som ich do koša, aby som ťa nerozrušil," vysvetlila Katya.

- Ach, Katya, Katya, - babička si ťažko vzdychla. - Radšej povedz pravdu, neobviňuj Murka. Koniec koncov, ľudia hovoria: „Pravdou je, že šidlo - nemôžete sa skryť vo vreci.“

Katya však tvrdohlavo trvala na svojom:

- Pohár rozbila Murka, nie ja. To je všetko!

- No Murko, takže Murko, - súhlasila nakoniec babka. - Potom ju budete musieť potrestať, aby nabudúce neskočila z okenného parapetu na stoličku. Pozrite, prepojka sa našla!

Babka zobrala Murku do náručia a karhala ju za rozbitý pohár:

- Ach, ty zbojník! Rozbil som svoj obľúbený pohár. No, choďte von dverami!

Babička vyniesla mačku von dverami bytu.

Na schodisku pri vchode to bolo nepríjemné a studené a Murka začala hlasno mňaukať a urazila sa - žiadajúc ísť do bytu. Zdá sa však, že babička tomu nevenovala pozornosť.

Katyi bolo Murka veľmi ľúto. Veď ona za nič nemôže! Kvôli klamstvám musí mačka vo vchode zmraziť.

Uplynulo dvadsať minút Nakoniec to dievča nevydržalo a pristúpilo k babičke a priznalo:

- Babka! Rozbil som pohár a Murka s tým nemá nič spoločné. Nie je vinná. Nechajte Murka ísť domov.

Babička potichu otvorila dvere a mačka vošla do bytu.

- Prepáč, Murka, - povedala babička, pohladkala svojho miláčika a naliala jej mlieko do taniera. - A tebe, vnučka, poviem toto: škoda, samozrejme, krásneho pohára, ale čo narobíš, v živote sa môže stať čokoľvek. Zlomil si to náhodou ... Je dobré, že si našiel silu a povedal pravdu. Je zlé, že spočiatku klamala, uhýbala sa a dokonca všetko zhodila na Murka. Pamätajte si, Katyusha, ako ľudia hovoria o pravde: „Pravda je jasnejšia ako mesiac, drahšia ako zlato.“

♦ Čo by ste robili, keby ste boli Katya?

♦ Prečo si myslíte, že Katya klamala?

♦ Prečo dievča obvinilo mačku?

♦ Myslela si, že babka potrestá Murka?

♦ Myslíte si, že babička verila Katyi alebo nie?

♦ Prečo si myslíte, že Katya konečne povedala svojej babičke pravdu?

♦ Hovoríte svojim rodičom, priateľom, opatrovateľom vždy pravdu?

♦ Ak nie, prečo klamete?

♦ Koľkokrát Katya klamala? Kedy?

♦ Čo si myslíte, že medzi sebou spájajú lož a ​​zbabelosť, pravdivosť a odvaha? Ukážte príklady, rozprávajte príbehy zo svojho života.

♦ Myslíte si, že lenivosť a klamstvo spolu súvisia? Uveďte príklady.

Vypočujte si príbeh o chlapcovi Yashovi.

Yasha bol príliš lenivý, aby sa naučil báseň na prázdniny. Keď ho učiteľ požiadal, aby si prečítal poéziu, nedokázal povedať ani jeden riadok.

Aby ho učiteľka Anna Anatolyevna nepokarhala, Yasha klamal, že stratil na ulici leták s básňou. Ale keď sa deti začali chystať na prechádzku, vypadol z vrecka Yashovho saka list. Všimlo si ho dievča Valya.

- Takže tu je kúsok poézie! - zvolala.

- Nie! Toto je odkaz od mojej babičky, “klamal Yasha a schoval plachtu vo vrecku.

♦ Mali ste niekedy podobné prípady?

♦ Čo môžete povedať o tomto chlapcovi? Je pravdivý alebo nepravdivý? Čo by si robil, keby si bol Vali?

Klamstvo je spojené s ďalšou ľudskou chybou - chamtivosťou.

Skúste pre seba vymyslieť príbeh, v ktorom sú spojené klamstvá a chamtivosť. Dievča napríklad niečo požiadalo priateľa a ten klamal, že také niečo nemá.

Vypočujte si báseň.

O Sveshovi a kazetách

Žiada Svetlo od priateľa:

- Daj mi videokazetu.

- No, samozrejme, vezmi

A sledujte karikatúry!

Antosha žiada o svetlo:

- Dajte, prosím, kazety

„Dobrodružstvá múmiových trollov“

Film o pudlovi a kólii.

Serezha žiada o svetlo:

- Daj mi novú kazetu

O medveďovi a líške.

- Dobre, prinesiem to zajtra!

Ale keď žiadajú Svetlo

Prineste svojim priateľom kazetu

Sveta je veľmi nešťastná

Sveta sa nedobrovoľne mračí:

- Nemôžem nájsť kazetu,

Očividne sa niekde stratila ...

♦ Myslíte si, že Sveta naozaj nemôže nájsť kazetu, alebo ju nechce dať svojim priateľom?

♦ Páči sa vám postava Svety? Prečo?

♦ Prečo dievča klamalo?

Test

Vyberte odpoveď a vysvetlite svoj výber.

I. Mama ti dala peniaze na nákup kartónu mlieka a ty si ich minul na zmrzlinu. Ako vysvetlíte svojej mame, že ste nekúpili mlieko?

1. Hovor pravdu.

2. Povedzte, že v obchode nebolo mlieko.

3. Povedz, že si stratil peniaze.

Niekedy je klamstvo spojené nielen s chamtivosťou, lenivosťou alebo zbabelosťou, ale aj s chvastaním. Keď sa človek chváli, snaží sa zveličiť svoje schopnosti, znalosti alebo úspech. Chce vyzerať výraznejšie, zaujímavejšie v očiach ostatných.

Vypočujte si príbeh a odpovedzte na otázky.

Čarovné kladivo

„Slovo nie je vrabec: ak vyletí, nechytíš ho.“ „Aké správne príslovie! - pomyslela si Dima a vrátila sa domov zo škôlky. - Prečo som len klamal chlapcom a Anne Anatolyevnej, že budem môcť vyrobiť škatuľu na novoročné pozdravy? Neviem preco? Kto ma ťahal za jazyk? Koniec koncov, nikdy som v rukách nedržal klince ani kladivo a nikdy som pílou nelámal a dokonca ani nemám pílu. Bori to má. Borya by takú škatuľu pokojne mohla vyrobiť. Ale toto je Borya, nie ja. "

Čo sa stalo toho dňa v materská škola? Tu je to, čo sa stalo.

Anna Anatolyevna povedala:

- Chlapi! Tu mi napadla myšlienka: vyrobiť malú drevenú škatuľu, podobnú poštovej, len menšiu, pripevniť ju na stenu a vložiť do nej pohľadnice a listy s novoročnými pozdravmi.

Masha - Dimaova priateľka - okamžite zdvihla ruku a povedala:

- Anna Anatolyevna, tento box môže byť ozdobený jasnými kresbami a nálepkami.

- Správne, Mašenka! Ale ktorý z chlapcov sa zaviaže vyrobiť škatuľu?

Učiteľka sa na deti pozorne pozrela.

V tej chvíli Dima zrazu vyskočila a vybuchla:

- Anna Anatolyevna! Nechaj to na mne! Môžem to urobiť!

- Môžeš? - pýta sa učiteľ s pochybnosťami. - Máte radi drotárstvo?

- Veľmi sa mi to páči! Chlapec vrúcne zvolal. - Stále niečo robím doma.

Keď to povedal, kútikom oka pozrel bokom na Mášu. Dima na ňu chcela zapôsobiť. Preto možno Dima klamala.

Deti obklopili Dimu. Mnohí sa na neho pozerali s rešpektom: prečo nie - prijať takú ťažkú ​​a zodpovednú prácu!

Po príchode domov si Dima pomyslel: „Ako vyrobiť novoročnú škatuľu?“ Rozmýšľal, premýšľal a rozhodol sa ísť za svojim priateľom Borom do vedľajších dverí a požiadať ho o pomoc.

Borinova matka otvorila dvere Dimovi.

- Dima! Mali ste osýpky? Spýtala sa chlapca.

- Nie, nebol som chorý, - odpovedala Dima. - A čo?

- Áno, Borya ochorel na osýpky a táto choroba je nákazlivá, takže ho dnes radšej neuvidíte. Prídete inokedy, keď sa úplne uzdraví.

- Dobre, - súhlasila Dima. - Bore, prosím, pozdravuj ho a povedz mu, nech sa skôr uzdraví.

Veľmi smutná Dima putovala domov.

„Škoda ... Takže Borya mi nebude môcť pomôcť,“ pomyslel si chlapec.

Uplynulo niekoľko dní a Anna Anatolyevna sa nejakým spôsobom pýta Dima:

- Dima, ako je na tom náš box?

Dima sklonil hlavu a začervenal sa. Hanbil sa. Ale nedalo sa nič robiť, musel som znova klamať.

Nie nadarmo sa hovorí, že jedna lož ako nitka ťahá druhú.

"Krabica je takmer pripravená," odpovedal veselo. - Čoskoro to prinesiem.

- Výborne! - pochválil učiteľ chlapca.

A Mashenka stál po jej boku a potichu povedal:

- Dima, už som nakreslil niekoľko obrázkov s loptičkami, vianočným stromčekom a Santa Clausom na ozdobenie krabice. Zajtra ich prinesiem. Dobre?

"Dobre," súhlasil chlapec.

"Čo mám robiť? Čo robiť? Napäto premýšľal. - Možno všetko priznať? Povedzte chlapcom a Anne Anatolyevnej pravdu, kým nebude neskoro. Nie nie! - Dima túto myšlienku okamžite odmietol. - Je to veľmi trápne. Chlapi sa mi budú smiať! A Mašenka sa nebude chcieť kamarátiť s takým klamárom a chvastúňom.

Alebo sa pokúsite vyrobiť krabicu sami? Čo keď to vyjde? Cez víkend pôjdem k otcovi do kôlne, kde sú uložené nástroje, a pustím sa do práce.

Je samozrejme škoda, že otec je na služobnej ceste, inak by mi pomohol, ale nič, krabicu si vyrobím sám. “

V stodole Dima našiel klince, kladivo, malú pílu a kus preglejky.

Ako však vyrobíte škatuľu? Chlapec skúsil to a tamto, ale nič z toho nebolo.

Potom sa Dima posadil na stoličku, zhrbený a ťažko si povzdychol.

- Čo vzdycháš, mladý muž? - začul niečí hlas.

Dima sa rozhliadol. Nikto!

Chlapec zrazu počul, ako niekto ticho klope: ťuk-ťuk, ťuk-ťuk, ťuk-ťuk. Dima obrátil pohľad k pracovnému stolu a zostal v nemom úžase: Oteckove kladivo nad ním tancovalo! Sám od seba! Potom preletel cez stôl, potom spadol a do dosky zatĺkol klinčeky. A nikto ho nedržal v rukách. Aký to zázrak!

- Čarovné kladivo! - zvolal Dima.

- Áno, mladý muž, máš pravdu. Som skutočné kúzelné kladivo. Chcem ti pomôcť. Koniec koncov, pokiaľ tomu rozumiem, ste v ťažkej situácii.

- Áno! - odpovedala Dima a úprimne povedala všetko magickému kladivu.

"Vidíš, mladý muž, všetky tvoje problémy sa začali, keď si raz klamal." A potom jedna lož ťahala druhú. Pomôžem vám vyrobiť škatuľu, ale sľúb mi, že už nikdy nebudeš klamať. Ak vás prefíkaná lož ťahá za jazyk, lepšie ju zahryznete. A pamätajte: ak klamete, vianočný box sa okamžite rozpadne - karafiáty, ktoré ho držia pohromade, sú predsa čarovné!

- Dobre, - súhlasila Dima. "Sľubujem, že už nebudem klamať."

- Úžasné! - zvolalo kúzelné kladivo. - Potom sa pustite do práce! Vezmite kúsky preglejky, podržte ich a ja začnem zatĺkať klince.

Na stole sa z ničoho nič objavili malé lesklé klinčeky. Dima vzal do ruky karafiát a kladivo ho udrelo a dokonca spievalo súčasne zábavnú pieseň:

Budem pracovať hodinu.

Počuješ moje veselé klopanie?

Ja som kúzelné kladivo

Klopem: klop klop, klop klop.

Ja som kúzelné kladivo.

Pomohla som ti, chlapče.

Pracoval som tak tvrdo, ako som mohol -

Rýchlo vyrobená krabica!

Krabica bola skutočne čoskoro pripravená. Ukázalo sa, že je to veľmi krásne! Dima poďakoval kúzelnému kladivu, opatrne ho vložil do schránky na náradie a bežal domov.

Na druhý deň chlapec priniesol škatuľu do škôlky a ukázal ju deťom. Všetci chválili Dimu. Koniec koncov, krabica vyšla úžasne dobre!

- Naozaj si to urobil sám a nikto ti nepomohol? Pýta sa prekvapene Anna Anatolyevna.

"Kúzelné kladivo mi pomohlo," odpovedal chlapec pravdivo.

Chlapi, ktorí obklopovali Dimu, sa smiali, pretože si mysleli, že žartuje. A Mashenka vytiahla krásne jasné obrázky a prilepila ich cez škatuľu.

♦ Čo navrhla Anna Anatolyevna urobiť?

♦ Kto sa zaviazal vyrobiť škatuľu?

Téma skupinová hodina: Pravda a lož.

Predstavte pojmy „pravda“ a „lož“; ukáž hodnotu čestnosti; zistite, aké dôsledky môže mať lož pre človeka, ktorý klame;

Zlepšiť komunikačné kultúrne schopnosti, rozvíjať myslenie, reč, pamäť, pozornosť žiakov;

Podporovať také morálne vlastnosti človeka, akými sú čestnosť, slušnosť a spravodlivosť.

Vybavenie: prezentácia, písomky, slovníky, papierová bábika, sedemfarebný kvet.

Priebeh hodiny:

Org. moment:

Dobrý deň, moji priatelia!
Opäť spolu ty a ja.
Naladíte sa na prácu
A počúvaj ma.
Teraz ti dám úlohu,
Na určenie cieľa
A počas hodiny
Všetky úlohy by nám mali byť odhalené.

Úvod do témy.

Aby sme určili tému našej hodiny, navrhujem sledovať fragment karikatúry „Pinocchio“.

Pozrite sa a odpovedzte na otázku „Čo sa stalo Pinocchiovi a prečo?“

Zobraziť fragment.

Čo sa stalo Pinocchio a prečo? (Pinocchio mal obrovský nos, pretože podvádzal, klamal - klamal.)

Lež je pozitívny resp negatívna kvalita? (negatívne)

Existuje opak lži? (pravda)

Teraz môžete sformulovať tému hodiny. (Pravda a lož) snímka

Stáva sa to vo svete
Niekedy nemôžete povedať:
Pravda je vedľa teba
Alebo urážlivá lož.
Ako na to prísť?
Ako sa naučiť žiť
Takže iba s pravdou ďalej,
A nebyť priateľom s klamstvom?

Pinocchio nás preto žiada, aby sme mu pomohli prísť na to, aby mal rovnaký nos.

Pomôžeme vám?

Poďme s Pinocchiom hľadať Pravdu. Šmykľavka

Stanovenie cieľov.

Na pomoc nám Fairy dala otázky, aby Pinocchio na nič nezabudol. Ale odkedy nechodil do školy, Pinocchio to všetko zamiešal. Všetky slová vo vetách sa spojili. Slová musíte oddeliť, aby ste zistili, aké otázky a tipy dala víla. (Každý má na stole dodatok 1)

Čo je pravda?

Čo je zle?

Prečo sú ľudia črevní?

Ako klamstvo ovplyvňuje človeka? šmykľavka

To sú otázky, na ktoré sa pokúsime odpovedať na našej ceste „Pri hľadaní pravdy“.

Dnes dva koncepty
Budeme podrobne analyzovať,
Pravda a lož
Hovoríme im v živote

Práca so slovníkom.

Pokúsme sa tieto pojmy definovať.

Zbierka slov na vašich stoloch. Diskutujte vo dvojiciach a priraďte každý pojem „pravda“ a „lož“ k podobným slovám. (Príloha 2)

Pravda lož

Pravda nie je pravda

Klam reality

Úprimná lož

Rozprávka

Spravodlivosť

Čo si robil? Stretli ste sa s nejakými nezrozumiteľnými, neznámymi slovami? (Vysvetlenie pojmov spoločne s deťmi na základe ich znalostí)

Skúste pomocou týchto slov poskytnúť úplnú definíciu toho, čo je, nie? Klamať?

V výkladový slovník Ozhegov, tieto pojmy sú definované nasledovne:

* Pravda je to, čo zodpovedá realite, pravde.

* Klamstvo je úmyselné prekrútenie pravdy, nie je to pravda.

Ak je podvádzanie zlé, tak prečo ľudia klamú a klamú?

Pracujte na príbehu.

Príbeh V.A. Oseeva „Čo je jednoduchšie?“

Počúvajte pozorne a premýšľajte nad tým, prečo chlapci klamali? Šmykľavka

„Čo je jednoduchšie?“ V.A. Oseeva. Príbeh pre deti o klamstve.

Pošlite troch chlapcov do lesa. V lese sú huby, bobule, vtáky. Chlapci sa vybrali na prechádzku. Nevšimol som si, ako deň uplynul.

Idú domov - majú strach:

Dostane sa k nám domov!

Zastavili sa teda na ceste a premýšľali, čo je lepšie: klamať alebo hovoriť pravdu?

Poviem, hovorí prvý, ako keby ma v lese napadol vlk. Otec sa zľakne a nebude nadávať.

Poviem, - hovorí druhý, - že som sa stretol so svojim starým otcom. Matka sa poteší a nebude mi nadávať.

A poviem pravdu, “hovorí tretí.„ Pravdu je vždy jednoduchšie povedať, pretože je pravdivá a nemusíte nič vymýšľať.

Všetci sa teda pobrali domov. Len prvý chlapec povedal svojmu otcovi o vlkovi - hľa, lesný strážca prichádza.

Nie, - hovorí, - v týchto miestach je vlk.

Otec sa nahneval. Za prvú vinu sa rozhneval a za lož - dvakrát.

Druhý chlapec hovoril o svojom starom otcovi. A dedko je práve tam - ide na návštevu.

Matka sa dozvedela pravdu. Za prvú vinu sa nahnevala a za lož dvakrát.

A tretí chlapec, hneď ako prišiel, uposlúchol všetko od dverí. Teta na neho reptala a ona mu odpustila.

Prečo teda chlapci klamali? (bál som sa)

Kto to mal jednoduchšie: kto klamal alebo hovoril pravdu?

Ako sa volá chlapec, ktorý povedal pravdu? (odvážny, pretože sa nebál)

Aký je najlepší spôsob, ako byť? Prečo?

Ľudia klamú, aby ostatní nevedeli, nechceli si priznať svoju vinu, zlyhanie a dokonca aj zločin. Chcú, aby sa s nimi lepšie premýšľalo. A týchto ľudí všetkých poháňa strach. Ak teda hovoríte pravdu, budete považovaní za odvážneho a čestného človeka so silným a pevným charakterom. Taký človek si nikdy nevezme niekoho iného, ​​vždy sa prizná a povie pravdu. Toto je jeho hlavný rozdiel od klamlivého a nepoctivého človeka.

Zodpovedali sme teda ešte jednu otázku: „Prečo ľudia klamú?“

Ste všetci unavení?
Trochu si oddýchneme

Telesná výchova.

Utrite si všetky dlane
Pripravte sa na tlieskanie
Ak je to pravda, tlieskaš
Ak je to lož, tak dupete.

Olya veselo behá
K rieke pozdĺž cesty,
A na to potrebujete
Naše Ole ... rohy
Olya berie bobule
Dve, ​​tri veci
A na to potrebujete
Naše perá Ole ...
Olya počúva v lese,
Ako plačú kukučky
A na to potrebujete
Náš Ole ... sušenie
Olya hryzie jadierka,
Mušle padajú
A na to potrebujete
Naša Olya ... zuby.

Kým sme odpočívali, prišla k nám bábika Lisa. (Učiteľ ukazuje papierovú bábiku, ktorá je celá pokrčená a pokrčená). Šmykľavka. Problémy ju postihli. Bola na inej škole. Bola tam urazená, podvedená, volala mená. Pozrite sa, ako vyzerá. Každé falošné slovo jej ubližovalo.

Môžeme niečo zmeniť?

Ako jej môžeme pomôcť? (prepáč, povedz niečo pekné)

Skúsme jej povedať niečo dobré, zatiaľ čo my samy vyhladíme jej jazvy. Jedno milé slovo - jedna vyhladená jazva.

Chlapci, teraz sa pozrite na Lízu, už je na tom lepšie, ale stala sa rovnakou ako ona? Prečo?

Pamätajte si, ako sa navzájom urážate v prestávke, keď ste na seba nahnevaní. Koniec koncov, urážaním, klamaním si spôsobujete bolesť. A bolesť zostáva v duši veľmi dlho a žiadne komplimenty a ospravedlnenie ju nemôžu vyhladiť. Ruský vedec Pavlov povedal: „Môžete zabíjať slovom.“ A dúfam, že skôr, ako budete klamať alebo niekomu hovoriť, zavolajte niekomu - budete to myslieť dobre, a nie, či tejto osobe ublížim.

Bábika Lisa bola s vami veľmi spokojná, ako vďaku za to vám dáva sedemfarebný kvet.

Na každom okvetnom lístku je situácia. Ak vyriešime všetky situácie správne, potom svoju cestu ukončíme.

Situácie.

Čo budete robiť, ak:

Dostali sme dvojku

Rozbil nádhernú vázu

Neskoro na hodinu

Nedorazil do školy včas

Stratené náhradné topánky

Zobrali si palčiaky niekoho iného,

Nenaučili sa báseň.

Dobre! Dúfam, že odteraz budete hovoriť pravdu bez strachu a klamstvo obídete.

Odraz.

Zamyslime sa, pomohli sme Pinocchiovi zodpovedať všetky otázky?

Pripomeňme si ich. Šmykľavka.

Čo je pravda?

Čo je lož?

Prečo ľudia klamú?

Ako klamstvo ovplyvňuje človeka?

Odpovedali sme na všetky otázky, ktoré nám víla dala, ale aby ste vrátili Pinocchiovi jeho pôvodný vzhľad, musíte povedať kúzelné slová, a keďže tieto slová sú kúzelné, sú šifrované. Vašou úlohou je zozbierať ich písmenom, začínajúc písmenom „P“ v smere hodinových ručičiek.

- „Vždy hovor pravdu“ - v zbore.

Pinocchio sa teda vrátil k svojmu bývalému vzhľadu, dúfam, že bude pre neho dobrá lekcia... Fragment karikatúry.

A chcel by som poďakovať tým chlapcom, ktorí urobili najlepšie pri hľadaní Pravdy.

Páčilo sa vám to?
Naša neobvyklá lekcia. Toto všetko si zapamätajte
Aplikujte to v živote.
Páčilo sa?
Povedz mi pravdu
Nehanobte sa klamstvom.
Lekcia sa skončila
Hovor je zaplavený.
Poďme von spoza lavíc
Zhlboka sa nadýchnime takto ...

Etické rozhovory s deťmi vo veku 4-7 rokov: Morálna výchova v škôlke. Sprievodca pre učiteľov a metodikov Petrova Vera Ivanovna

Pravda nie je pravda

Pravda nie je pravda

Staršie deti predškolský vek Vedia, že nemôžete oklamať ostatných, že musíte vždy povedať pravdu, ale strach z trestu, pocit hanby nútia deti niekedy skrývať svoje previnenia. Silný emocionálny zážitok otupuje vedomie, že nemôžete klamať.

Učiteľ sa snaží deťom ukázať na príkladoch, že pravdivosť, úprimnosť vždy poteší dospelých, že tieto vlastnosti sú u človeka veľmi cenené. Učiteľ vysvetľuje deťom, že presunutie viny na iného, ​​nevinného človeka si zaslúži špeciálne odsúdenie.

Počas rozhovorov na túto tému predškoláci ovládajú pojmy ako: „pravda“, „poctivosť“ a ich protiklady: „nepravda“, „nepoctivosť“, „lož“, „podvod“.

Je dobrým skutkom smelo hovoriť pravdu (4-5 rokov)

Učiteľka pripomína deťom, že vždy je potrebné hovoriť pravdu, že pravdivosť, úprimnosť vždy poteší dospelých.

Učiteľ začína rozhovor príslovím „Dobrý skutok - hovor odvážne pravdu“, vysvetľuje deťom jeho význam. Potom si prečíta príbeh S. Baruzdina „Na večeru“.

Tento text je úvodným fragmentom. Z knihy Prečo deti klamú? [Kde je lož a ​​kde je fantázia] Autor Orlova Ekaterina Markovna

Kapitola 2 Čo je pravdy na detských klamstvách? Začnime od seba. Poďme s tebou trochu snívať. Na chvíľu si predstavme, že sa nám splnil sen a že naše milované dieťa sa nielenže nezhne k otvoreným klamstvám, ale ani si nenechá sebemenšiu neúprimnosť. A ... „Baby, poď sem,

Z knihy Moje dieťa je introvert [Ako odhaliť skryté talenty a pripraviť sa na život v komunite] od Laney Marty

Kapitola 1 Dieťa, ktoré vám bocian priniesol, sa ukázalo byť introvertom? Introverzia: Pravda a fikcia V duši desaťročného Matúša pokojne koexistujú dve rôzne deti. Miluje svoj domov, svojich psov, zaujíma sa o veľa vecí, obzvlášť má rád všetko, čo je spojené s prírodou a

Z knihy Časy Antona. Osud a pedagogika A.S. Makarenko. Slobodné myslenie Autor Fonotov Michail Savvich

Pravda o dotazníku a pravda o človeku Áno, roky plynuli a Makarenko zostal vo vnútri „systému“. Toto, myslím, že v priebehu rokov vzbudilo podozrenie u niektorých potomkov, ktorí už v našej dobe začali hádzať: prečo? Tí, ktorí hľadajú „celú pravdu“ o

Z knihy Životný štýl, ktorý si vyberáme Autor Förster Friedrich Wilhelm

Z knihy Time Management for Moms. 7 prikázaní organizovanej matky Autor Goncharova Sveta

Z knihy Filozofické príbehy pre deti od šesť do šesťdesiat rokov Autor Tarasov Vladimir Konstantinovič

Čo robiť, keď hovoria alebo píšu do novín, že svet sa čoskoro skončí? Priatelia hovoria, že je to pravda, otec a mama tvrdia, že je to hlúposť, ale ja to nemôžem dostať z hlavy! Čo robím? Aby sme pochopili, ako súvisí s novinovými „hororovými príbehmi“ (a nielen s novinami)

Francúzske deti z knihy vždy hovoria „Ďakujem!“ autor Antje Edwiga

Z knihy Antistresa pre rodičov [Vaše dieťa chodí do školy] Autor Tsarenko Natalia

Z knihy Všetky najlepšie metódy výchovy detí v jednej knihe: ruská, japonská, francúzska, židovská, montessori a ďalšie Autor Tím autorov

Pravda „Toto sa ťa netýka. Nechajte dospelých pokojne hovoriť. “ Francúzsky rodičovský systém trvá na tom, že deti by mali vedieť len to, čo sa ich priamo týka. Françoise Dolto, slávna psychoanalytička, verí, že aj novorodenci chápu všetko, čo sa deje.