Тақырып бойынша сурет сабағының конспектісі (орта топ): «Ледибуг» бейнелеу әрекеті сабағы


Алдын ала қарау:

«Ледибуг» ортаңғы тобындағы бейнелеу әрекеті сабағының конспектісі.

Аптаның тақырыбы: «Жәндіктер»

Мақсат: Екі сурет салу әдісін меңгеріңіз: акварель мен гуашь техникасын біріктіріңіз. Балаларға жәндік – ледибуг салуға үйрету.

Тапсырмалар:

  • Техникалық: Балаларды фонмен жұмыс істеуге үйретуді жалғастырыңыз. Боялмаған жерлерді қалдырмай, парақтың шетінен шетіне дейін бояуды бұлыңғырлаңыз. Акварель мен гуашь бояу техникасын біріктіріңіз.
  • Жақсы:Жәндіктердің жарқын бейнесін салу қабілеттерін дамыту.
  • Тәрбиелік:Балалардың жәндіктер туралы білімдерін кеңейту, нақтылау. Барлық тіршілік иелеріне қызығушылық пен құрметке тәрбиелеу.

Білім беру салаларының интеграциясы:

Көркем-эстетикалық, сөйлеу, әлеуметтік-коммуникативтік және танымдық дамуы.

Қызмет түрі:

Танымдық, ойындық, қол еңбегі.

Алдын ала жұмыс:

  • Жәндіктер туралы жұмбақтар мен тақпақтар жинағы.
  • Көрнекі материал (иллюстрация) негізінде жәндіктерді тексеру.

Материалдар:

Әр балаға А4 акварель қағазын, №6 пони щеткасын және №3 тиінді, қарапайым қарындашты дайындаңыз. Қара және қызыл түсте акварель (жиынтық) және гуашь бояулары.

Сабақтың барысы:

1. Балалар жарты шеңбер бойымен кілемде отырады. Олардың алдында жәндіктердің (құмырсқа, москит, от шашатын, ара, ледибуг) жабық суреттері бар мольберт бар.

Тәрбиеші: Енді мен сендерге жұмбақтарды беремін, ал сендер таптап көріңдер. Мұқият тыңдау:

« Міне, еңбекқор адам.

Күні бойы жұмыс істеуге қуаныштымын.

Мен оны арқама киемін

Ол тез сүйрейді ... «(құмырсқа)

«Қарын ашқан қонақ қандай

Бәрі құлағымызда шырылдап жатыр ма?

Гүлдерден шырын ішпейді

Бізді шағып алды ... «(масалар)

«Түнде ол шөпте жарық жақты

Өз қол шамыңыз.

Түн ортасы шамшырағы сияқты

Бұл біз үшін жарқырайды ... »(отпен)

«Күні бойы гүлдер ызылдайды,

Асығыс ұядағы балмен.

Көп бал сақталды

Мен қыста ... »(ара)

Тәрбиеші: Жарайсың. Барлығы болжаған. Бүгін біз бір өте әдемі жәндіктің суретін саламыз. Қайсысы? Мұқият тыңдау:

«Қызыл қанаттар, қара бұршақ.
Менің алақанымда жүрген бұл кім?

Дұрыс - бұл ледибуг.

Мұғалім ледибуг бейнеленген иллюстрацияны ашады. «Балалар, сурет салуды бастамас бұрын жақсылап қарап алайық. Қараңызшы, оның денесі қандай пішінде?

Балалардың жауаптары : дөңгелек, сопақ, доп тәрізді.

Тәрбиеші: Жақсы. Бұл жәндіктің түсі қандай?

Балалардың жауаптары: Қара полка нүктелері бар қызыл, қызғылт сары.

Тәрбиеші: Иә. Дұрыс. Қара нүктелері бар қызғылт сары немесе қызыл - ледибугтың элитрасы. Элитра астында ол нәзік және мөлдір қанатты жасырады. Ол көтерілгенде, элитра көтеріледі, қанаттары түзетіледі.

Тәрбиеші: Және қанша табан және ледибуг. Оның мұрты бар ма?

Балалардың жауаптары : Алты табан бар. Оның басында мұрты бар.

Тәрбиеші: Балалар, орнымыздан тұрайық. Кішкене ойнайық. Менен кейін қайталаңыз (логарифм):

қызыл қоңыз

Құдайдікі, сиырда (қол шапалақтау)
Қанаттар - түрлі-түсті жаңа киімдер (қанаттар сияқты қолдарыңызды ұрыңыз)
Сәнді үгінділердің артқы жағында (торстың бұрылыстары, «көктем»)
Біз қара нүктелерді көреміз (сұқ саусақтармен нүктелерді көрсетеміз).

2. Педагог балаларды үстелдерге шақырады.

Тәрбиеші: Жігіттер. Енді біз осы әдемі жәндіктің суретін саламыз. Бірақ алдымен біздің ханым өмір сүретін жасыл шалғынды салу керек. Көкжиек сызығын қалай салуға болатынын есіңізде ме? Қарапайым қарындаш алыңыз. Сол қолыңызды қағаз парағының төменгі жиегіне қойып, қолдың бойымен сызық сызыңыз. Міне, енді көкжиек сызығы бар және біз жасыл шалғын мен аспанды сала аламыз. Ол үшін бізге қалың щетка қажет. Мұндай щетка фондық бояу үшін өте жақсы.

Балалар парақтың төменгі жағында жасыл акварель бояуын бояу үшін «дымқыл» техниканы пайдаланады. Жоғарғы жағында - көк акварель.

Тәрбиеші: Балалар, аспан көкжиекке қарай жалғасып жатқанына көз жеткізіңдер. Енді аспанымыз бен шөптеріміз кепкенше күтейік. (Мұғалім балаларды кілемге шақырады.) Отырыңыз да, тыңдаңыз, бұл өлеңде ханым құртының пайдасы және оның неге бұлай аталғаны туралы айтылады:

Қызыл қоңыз,

Қайда ұшып бара жатырсың?

Олар көкте дейді

Сіз жиі барасыз ба?

Шынымен солай ма

Сіздің отбасыңыз сонда ма?

Мүмкін сенімен

Мені аласың ба?

жарқын киім,

Артқы жағындағы дақтар...

Мүйіздерің қайда

Маған түсініксіз.

маған қате

Үнсіз қарады

Қанат қағып,

Сосын ол ұшып кетті.

Мен таң қалып отырмын...

Мен қайдан білейін

Неліктен қате

Бұл Құдайдікі деп аталады ма?

Тыныш ызылдау

Жауап алды:

Шексіз аспанда

Менің балаларым жоқ.

Мені сиыр деп атайды, бұл керемет емес.

Ал менің ішімде әлі бір тамшы сүт бар.

Өйткені мен Құдайдікім, бүкіл әлем маған қымбат!

Күн, аспан, жұлдыздар, қызғылт таң!

Мен құтқаруды әкелемін

Өйткені мен әлемді жақсы көремін.

Гүлдерде, өсімдіктерде

Мен тли жеймін.

Ледибуг, маған жауап бер.

Адам бүкіл әлемді сүйе ала ма?

Пайдалы болуды үйренсем,

Мүмкін менімен дос болғың келе ме?

Ледибуг алақанға отырды

Сосын ол сәл үзілістен кейін:

Өміріңді махаббатпен өткізсең,+

Сіз Құдайдың адамы деп аталасыз.

(авторы Галина Голова)

Тәрбиеші: Енді фонымыз құрғақ болған соң, ледибугтың суретін сала аламыз. Оған шөпте жүруге рұқсат етіңіз! Ол үшін бізге жұқа щетка мен гуашь бояулары қажет. Жасыл фонда сопақ сызып, оны қалай бояйтынымды қараңыз. Жоғарғы жағында мен қара жартылай шеңберлі бас пен антенналарды саламын. Ал дененің екі жағында - үш табан. Содан кейін мен қызыл арқаны қара жолақ бойымен бөлемін - мен элитра алдым. Енді мен элитраны қара нүктелермен безендіремін.

Деңгейі жоғары балалар, егер қаласа, жақын жерде тағы бір ледибуг салып, мәліметтерді жаза алады: шөптер мен гүлдердің пышақтары.

3. Балалармен бірге алған идеяларын қорытындылау, балаларды қандай ледибуктер алғанын көруге шақыру, балалармен бірге көрме ұйымдастыру.