Abstrakt otvorenej hodiny „Priatelia s vtákmi“ (GCD pre staršiu skupinu)

Lyudmila Ryabokoneva

Vtáky sú naši operení priatelia!

GCD pre staršiu skupinu

Základné pojmy: sťahovavý, zimujúci, vodné vtáctvo, domáce, divoké, perie „perie“, perie „páperie“, tyč, brada.

Cieľ: formovanie znalostí a myšlienok detí o vtákoch.

Úlohy:

1. Vzdelávacie: naučiť deti rozlišovať vtáky od ostatných zvierat, konkrétne poskytnúť znalosti o charakteristických črtách (v tejto lekcii ide o perie).

2. Rozvoj: rozvíjať záujem o svet vtákov, ako aj o myslenie, pozornosť, pamäť, reč.

3. Vzdelávacie: pestovať lásku a starostlivosť o vtáky.

Integrácia:„Poznanie“, „Komunikácia“, „Umelecká tvorivosť“.

Materiál a vybavenie: projektor, prezentácia „Vtákov“, stojan, ilustrácie vtákov, perie „perie“ a „perie“, kamienky, model jazera, lesa, domácej oblasti, ľadu a teplých biotopov, páska 5 metrov.

Priebeh hodiny

S pozdravom:

Ahoj drahá,

Malí aj veľkí!

Vyrástli ste tu, aký ste dobrý!

1. (Hudba znie) učiteľ prečíta nasledujúce riadky:

Na našej planéte žijú nádherné tvory,

Píšu o nich príbehy, básne, legendy.

Lietajú a spievajú a vážia si našu krajinu!

Chlapci, čo sa stane, ak vtáky náhle zmiznú?

(Odpovede detí)

Ploštice a červy, ploštice a pavúky zaútočia na všetky rastliny

Hryzú konáre, púčiky, dokonca aj malé listy!

A nebudeme mať žiadne stromy a bylinky, žiadne kvety a ovocie, žiadne zelené lesy,

To budú deti, ak na našej planéte nebudú žiadne vtáky!

Chlapci, kto sú vtáky?

(Odpovede detí: odhadovaná odpoveď: zvieratá)

Na aké veľké skupiny delíme vtáky? (Zimovanie a sťahovanie)

(Práca s ilustráciami: vrabec, sýkorka, veža, stehlík, kačica, lastovička, špak, straka, vrana. Vtáky je potrebné rozdeliť do 2 skupín: zimujúce označíme ako „snehovú vločku a sťahovavé ako „slnko“) Deti rozdávajú a vysvetľujú a rozprávajú o každom vtákovi.

Ako sa vtáky líšia od ostatných zvierat? (Krídla, perie, zobák)

Prečo vtáky potrebujú perie?

(Príbeh pedagóga o perí)

Vták sa nezaobíde bez peria! Perie na bruchu je perinka, perie na chrbte je deka. S takouto posteľou môžete spať kdekoľvek: na zemi, na snehu a dokonca aj na vode. Perie zachráni vtáka pred modrinami, škrabancami, chladom a teplom. Perie je iné: mláďa spadlo, a keď mláďa vyrastie, perie sa objaví. Ak chcete zvážiť pero, potom vás pozývam k stolom.


2. Ďalej učiteľ pozve deti k stolom. Na stoloch je rôzne perie (deti ich skúmajú, dotýkajú sa ich, porovnávajú ich podľa farby, veľkosti. Odporúča sa, aby si deti prešli pierkom po rukách, po tvári, cítili, aké pierko je jemné a príjemné na dotyk. navrhol, aby deti dali na jednu dlaň pierko a na druhú dlaň kameň) .Pýtajte sa, čo je jednoduchšie: kamienok alebo pierko) .Pero je ľahké a zároveň veľmi silné. V tomto mieste učiteľ hovorí o perí „lietať“ a „dole“, ako aj o tom, že pierko má driek a bradu. Učiteľ dodáva, že keby bolo perie ťažké ako kameň, potom by vták nemohol lietať.

(Snímka číslo 2-krídlo a perie)

Prstová gymnastika

Vták dorazil

Otočil som hlavu

Vykúkala na drobky z mojej dlane.

Triaslo sa perie

A rýchlo odletel.

(Deti vstanú od stolov a idú na svoje miesta)

Učiteľ ukazuje na premietači najveľkolepejšie, najkrajšie a najdlhšie perie vtákov.

Najbujnejšie - u pštrosa (snímka číslo 3)

Najkrajší páv (snímka číslo 4)

Najdlhší v japonskom kohútovi (snímka číslo 5)

(Keď hovoríme o japonskom kohútovi, je nevyhnutné povedať o veľkosti peria 5-7 metrov. Pre chlapcov je veľmi ťažké predstaviť si, koľko to je. Aby to bolo pre nich jasné a zrozumiteľné, môžete si odpočinúť stuha, ktorej dĺžka je 5 metrov, a jasne ukazuje, aké dlhé je perie japonského kohúta)

Aktivita hry

Hra „Leť - sadni“(Hra o pozornosť. Učiteľ vtáka zavolá, ak tento vták letí, potom sa deti postavia a mávnu rukou, ak vták neletí, sedia na svojich miestach).

Kvíz „Hádaj“

1. Aký vták uzdravuje stromy?

2. Pomenujte mláďatá sliepky.

3. Ako sa volá vták, ktorý hádže vajíčka do hniezd iných ľudí?

4. Ktorý vták má červené prsia?

5. Má hus husi, kačica má morku?

Hra Russell Birds

(Na túto hru budete potrebovať model s lesom, domom, jazerom, teplými a chladnými miestami našej krajiny. Každé dieťa vyberie vtáka dotykom z tašky. Skúmajú ho, pamätajú si, kde tento vták žije. Potom hudbu zvuky, deti zobrazia vtáka, ktorého si vybrali. Hneď ako hudba skončí, musíte vtáka umiestniť na správne miesto).

Takto vyzerá rozloženie:



3. Posilnenie: rozhovor o problémoch.

Vonku je už jar, ale stále sneží, je zima. Ako môžete pomôcť vtákom?

(Odpovede detí: vyrobte kŕmidlá, pridajte zrná a drobky atď.)

Postarajte sa o vtáky, pretože vtáky sú našimi pernatými priateľmi!

(Ukážka podávačov, snímka č. 6)

Chalani ste super!