„Cesta do minulosti žiarovky

„Cesta do minulosti žiarovky.“

Ciele lekcie:

Predstavte históriu žiarovky;

Rozvinúť u detí záujem o rozvoj civilizácie;

Ujasniť a rozšíriť predstavy detí o: ukázať úlohu dospelých pri transformácii predmetov;

Aktivujte detský slovník;

Na podporu komunikácie.

Vybavenie:

Stôl pre predvádzací materiál: pochodeň, baterka, sviečka, petrolejová lampa, elektrická žiarovka, energeticky úsporná žiarovka;

Požiarne ilustrácie;

Ukážkový materiál: oheň, sviečka, pochodeň, petrolejová lampa, žiarovka, pochodeň;

Obrázky predmetov podľa počtu detí;

Stojan;

Tabuľky podľa počtu detí;

Poznámkové bloky, podľa počtu detí.

Priebeh hodiny

Deti vstupujú do skupiny a stoja okolo učiteľa. Učiteľ osloví deti.

Pedagóg: Chlapi, koľko hostí k nám prišlo. Pozdravme ich.

Teraz ma počúvaj:

"Niekto ma hodil k oknu,

Pozrite sa na list.

Možno je to slnečný lúč

Čo ma šteklí na tvári?

Možno je to vrabec.

Lietate, zahodili ste to?

Možno je niekto list, ako myš,

Nalákal si ma do okna? "

Pedagóg: Chlapci, dnes sa s vami vydáme na cestu. A kam? Zistíte, či hádate hádanku.

"Dom je sklenená liekovka,

A žije v ňom svetlo.

Cez deň spí, ale keď sa prebudí,

Rozsvieti sa to jasným plameňom. “

Deti: Žiarovka

Pedagóg: Dobre! Hádanku ste uhádli správne. Toto je žiarovka. Preto sa teraz s vami vydáme do minulosti žiarovky.

Najprv však zatvorte oči a poviem kúzelné slová. S ich pomocou sa ocitneme vedľa predmetov, ktoré budú rozprávať o minulosti žiarovky.

Raz, dva, tri - každý otvoril oči!

Chlapci, aké sú tieto položky na stole?

Deti: (zoznam položiek na stole).

Pedagóg: Povedzte mi, čo majú všetky tieto objekty spoločné?

Deti: Zapaľujú sa a vydávajú svetlo.

Pedagóg: To je pravda, dobre urobené!

A teraz chlapci prešli a sadli si k stolom.

Deti idú na svoje miesta.

Pedagóg: Chlapci, teraz si povieme, ako človek prišiel na svetlo.

Myslíte si, že vždy existovala žiarovka?

Deti: Nie

Pedagóg: Samozrejme, že nie.

Čo si myslíte, čím ľudia osvetľovali svoje jaskyne?

Ukážte deťom ilustrácie.

Deti: ……..

Pedagóg: Správne, chlapi, zapálili oheň, na ktorom varili jedlo. Oheň v jaskyni silnel.

Zamyslite sa a povedzte mi, aký úžitok priniesol oheň ľuďom?

Deti: Teplo, svetlo, pripravené jedlo, plašenie zvierat.

Pedagóg: Prečo nie je použitie ohňa veľmi vhodné?

Deti: Musí byť podopretý, aby nevychádzal z vetra a dažďa: je to veľmi nebezpečné, nedá sa preniesť na iné miesto.

Pedagóg: Presne tak, dobre urobené. Chlapci, myslíte si, že sa naši vzdialení predkovia nebáli ísť v noci po ulici?

Deti: So strachom.

Pedagóg: Prečo?

Deti: Nič nevidíte, je tma.

Pedagóg: Čo si myslíte, že ľudia prišli, aby si v noci posvietili na cestu?

Deti: Baterky.

Pedagóg: Áno, ale prišli neskôr.

A pred nimi ľudia vynašli fakle.

Fakľa - toto je krátka palica, okolo ktorej je omotaný dechtový kúdeľ. Kráčali po ulici s fakľami; boli tiež upevnené na stene. A potom rozsvietili miestnosť.

Potom ľudia začali používať pochodeň. Čo si myslíte, že sú chlapci?

Deti: ……..

Pedagóg: Toto je najbežnejší prameň, iba nabrúsený na konci. ( Ukážte deťom fakľu).

Pochodeň bola zvyčajne vyrobená z brezy, lepšie horí. Jeden koniec pochodne bol upevnený a druhý hore svietil. Luchina musí byť správne nainštalovaná, aby lepšie svietila.

Učiteľ zapáli fakľu, deti sledujú, ako horí. Učiteľ upozorňuje na skutočnosť, že z pochodne je málo svetla, rýchlo vyhorí a silno fajčí.

Pedagóg: Chlapi. Povedzte mi, aké osvetlenie je vhodné, pochodeň alebo pochodeň?

Prečo si to myslíš?

Deti: Pochodeň je pohodlnejšia. Pretože je z pochodne veľmi málo svetla, veľmi rýchlo sa zhorí a silne dymí.

Pedagóg: Roky plynuli a človek prišiel s pohodlnejším predmetom na zapálenie - sviečkou. Bol vyrobený z včelieho vosku, jahňacieho tuku.

Učiteľ ukazuje sviečku, upozorňuje deti na skutočnosť, že sviečky sú knôt vyrobený z nití; zapáli sviečku. Ukazuje, ako horí sviečka.

Pedagóg: Čo si myslíte, prečo je sviečka nepohodlná?

Deti: Môže sa popáliť, môže spôsobiť požiar, dymí, dáva málo svetla.

Pedagóg: Presne tak, dobre urobené. A teraz si s tebou trochu oddýchneme.

Fyzické minúty:

1. Ak svetlo náhle zhasne, - stúpne na miesto, ruky na opasku

Mám verného priateľa. - ruky na páse, otáča sa doľava a doprava

2. Nebojím sa baterky - ruky držíme vo baterkách

Kráčam vpred statočne

3. Krok na mieste jedna, dva, tri - chôdza na mieste, ruky na páse

Roztiahnite ramená širšie.

4. Zahrajme si jednu hru: - sadnite si, ruky na páse

Sadnime si, povedzme „y“.

5. Vstaňte rýchlo - postavte sa, ruky na páse

Povedzme „a“.

6. Je načase, aby sme sa pustili do práce. - sadli si na svoje miesta.

Pedagóg: Chlapci, pokračujme v našej zaujímavej ceste.

Ľudia chceli pre svoje domovy vymyslieť pohodlnejšie osvetlenie. Časom sa naučili vyrábať petrolej z ropy a vynašli petrolejové žiarovky.

Učiteľ ukáže petrolejovú lampu, vysvetlí jej princíp činnosti, rozsvieti ju.

Pedagóg: Myslíte si, že petrolejová lampa bola pohodlná? Prečo?

Deti: Petrolejová lampa neosvetľovala miestnosť dobre, bolo potrebné do nej neustále nalievať petrolej.

Pedagóg: Áno, je to tak, dobre urobené. Petrolejová lampa, chlapci, ešte nebola v bezpečí. Ak zrazu niekto omylom prevrátil lampu, petrolej sa rozlial a vypukol požiar.

O mnoho rokov neskôr. Ľudia hľadali nové spôsoby, ako pohodlne osvetliť svoje domovy.

Keď sa objavila elektrina, ruský vynálezca Alexander Nikolajevič Ladygin prišiel s elektrickou žiarovkou.

Učiteľ ukazuje žiarovku.

Pedagóg: Chlapci, čo vynašiel ruský vynálezca?

Deti: Elektrická žiarovka.

Pedagóg: Dobre. Stále osvetľuje naše byty a ulice. Teraz je v našich domovoch veľa rôznych, krásnych žiaroviek.

Ukážem vám obrázky a vy sa zblízka pozriete a pomenujete veci do domácnosti, v ktorých sa používa žiarovka. Kto vie?

Zobrazenie obrázkov: lustre, svietniky, stojacie lampy, stolové lampy.

Pedagóg: A teraz majú chalani novú energeticky úspornú žiarovku. Tu je ( displej žiarovky). Dáva veľa svetla, ale spotrebuje málo elektriny. Doma ich máte pravdepodobne veľa.

Chlapci, teraz sme sa dozvedeli minulosť našej obyčajnej žiarovky. Pripomeňme si, ako sa zrod žiarovky začal.

Na svojich stoloch máte obrázky predmetov, musíte ich usporiadať v poradí, v akom začal vzhľad žiarovky. Pamätajte si, práve sme sa o tom rozprávali. A rozložíte karty v poradí, každú na vlastný stôl.

Teraz skontrolujeme, či ste úlohu splnili správne.

Masha, poď, usporiadaj obrázky. A všetci kontrolujeme, či sme obrázky rozložili správne. Chlapi, ktorí urobili správnu vec, zdvihnite ruku.

Dobrá práca, každý sa s úlohou vyrovnal.

Dnes sme sa dozvedeli históriu žiarovky, ako sa vyvíjala a zlepšovala. Žiarovka ale nie je bezpečná, je napájaná elektrinou. Preto by deti nemali odskrutkovať, rozoberať a vkladať cudzie predmety do zásuvky.

Pamätajte si: je to životu nebezpečné.

Tiež nemôžete brať zápalky sami a zapáliť sviečku.

Chlapci, čo nové ste sa dnes dozvedeli.

Deti: .......

Pedagóg: Dnes ste všetci skvelí.

Ach, a na stole mám krásny, magický kufor. Pozrime sa, čo tam leží.

A tu sú darčeky pre vás, za to, ako dobre ste dnes pracovali na hodine.

Rozdávanie darčekov deťom.

Aplikácia.

http://pandia.ru/text/78/054/images/image002_54.jpg "width =" 534 "height =" 516 ">