Náčrt hodiny kreslenia (stredná skupina) na tému: Lekcia umenia "Lienka"


Náhľad:

Zhrnutie lekcie o vizuálnej aktivite v strednej skupine "Lienka".

Téma týždňa: "Hmyz"

Cieľ: Ovládajte dve maliarske techniky: kombinujte akvarel a gvaš. Naučte deti kresliť hmyz - lienku.

Úlohy:

  • technické: Pokračujte v učení detí pracovať s pozadím. Rozotrite farbu od okraja k okraju listu, pričom nezostanú žiadne nenatreté miesta. Kombinujte techniky akvarelu a gvaše.
  • v poriadku:Rozvinúť schopnosť kresliť živé obrázky hmyzu.
  • Vzdelávacie:Rozšíriť a spresniť vedomosti detí o hmyze. Podporujte záujem a úctu ku všetkému živému.

Integrácia vzdelávacích oblastí:

Vývin umelecko-estetický, rečový, sociálno-komunikačný a kognitívny.

Druh aktivity:

Kognitívne, hra, manuálna práca.

Prípravné práce:

  • Výber hádaniek a riekaniek o hmyze.
  • Zohľadnenie hmyzu na základe obrazového materiálu (ilustrácie).

Materiály:

Pripravte pre každé dieťa akvarelový papier A4, štetec pre poníka č. 6 a veveričku č. 3, jednoduchú ceruzku. Akvarelové farby (súprava) a kvaš v čiernej a červenej farbe.

Priebeh lekcie:

1. Deti sedia na koberci v polkruhu. Pred nimi je stojan s uzavretými ilustráciami hmyzu (mravec, komár, svetluška, včela, lienka).

Vychovávateľ: Teraz vám položím hádanky a vy sa pokúsite uhádnuť. Pozorne načúvať:

« Tu je ťažko pracujúci hmyz.

Som rád, že pracujem celý deň.

Nosím ho na chrbte

Rýchlo sa vlečie...“ (mravec)

„Aký hosť s hladným bruchom

Zvoní nám všetko nad uchom?

Nepije nektár z kvetov,

Poštípe nás...“ (komár)

„V noci svietil v tráve

Vlastná baterka.

Ako polnočný maják

Bude svietiť pre nás ... "(svetluška)

"Bzučí v kvetoch celý deň,

S medom sa ponáhľa do svojho úľa.

Mám uloženého veľa medu

Ja na zimu ... "(včela)

Vychovávateľ: Výborne. Uhádli ste všetko. Dnes nakreslíme jeden veľmi krásny hmyz. ktoré? Pozorne načúvať:

„Malé červené krídla, čierny hrášok.
Kto to kráča po mojej dlani?"

Presne tak – je to lienka.

Vychovávateľ otvorí ilustráciu zobrazujúcu lienku. „Chlapci, pozrime sa na to dobre, kým začneme kresliť. Vidíte, ako má tvarované telo?

Odpovede detí : okrúhly, oválny, ako guľa.

Vychovávateľ: Dobre. Akú farbu má tento hmyz?

Odpovede detí: Červená s čiernymi bodkami, oranžová.

Vychovávateľ: Áno. Správny. Oranžová alebo červená s čiernymi bodkami sú lienka elytra. Pod elytrou skrýva jemné a priehľadné krídla. Keď vzlietne, elytra sa zdvihne, krídla sa roztiahnu.

Vychovávateľ: A koľko labiek a lienka. Má fúzy?

Odpovede detí : Je tam šesť labiek. Antény sú na jej hlave.

Vychovávateľ: Deti, vstávajme. Poďme sa trochu pohrať. Opakujte po mne (rytmus loga):

Lienka

A pri Bohu, pri krave (tlieska)
Krídla - farebné nové veci (mávajte rukami ako krídlami)
Na zadnej strane módnych drobkov (torzo sa otáča, "jar")
Vidíme čierne bodky (ukazovákmi ukazujeme body).

2. Učiteľ pozve deti k stolom.

Vychovávateľ: Chlapi. Teraz ty a ja nakreslíme tento krásny hmyz. Najprv však musíme nakresliť zelenú lúku, na ktorej bude naša lienka bývať. Pamätáte si, ako môžete nakresliť čiaru horizontu? Vezmite si jednoduchú ceruzku. Položte ľavú ruku na spodný okraj kusu papiera a nakreslite čiaru pozdĺž ramena. Teraz máme čiaru horizontu a môžeme nakresliť zelenú lúku a oblohu. Na to potrebujeme hustú kefu. Takýmto štetcom je veľmi dobré maľovať pozadie.

Deti mokrou technikou tieňujú zelenú akvarelovú farbu na spodok listu. V hornej časti - modrý akvarel.

Vychovávateľ: Deti, uistite sa, že obloha pokračuje až k samotnému horizontu. Teraz počkáme, kým nám obloha a tráva uschnú. (Učiteľka pozve deti na koberec.) Pohodlne sa usaďte a počúvajte, táto báseň hovorí o výhodách lienky a prečo sa tak volá:

Lienka,

kam letíš?

Hovorí sa, že na oblohe

Navštevujete často?

Je to naozaj

je tam tvoja rodina?

Možno so mnou

vezmeš ma?

Svetlé oblečenie

Fľaky na chrbte...

Kde máš rohy?

Je to pre mňa nepochopiteľné.

Chyba u mňa

Ticho pozrel

Zamávala krídlami

A potom sa to rozbehlo.

Sedím a premýšľam...

Ako viem

Prečo hmyz

Boh sa volá?

Tichý bzukot

Prišla odpoveď:

Na nekonečnej oblohe

Moje deti nie sú.

Volajú ma krava, čo nie je skvelé.

A mám v sebe aj kvapku mlieka.

Pretože som Boh, pretože je mi drahý celý svet!

Slnko, nebo, hviezdy, ružový úsvit!

Prinášam spásu

Tým, že milujem svet.

Na kvety, rastliny

Jem vošky.

Lienka, daj mi odpoveď.

Môže človek milovať celý svet?

Ak sa naučím byť užitočný,

Možno chcel by si sa so mnou kamarátiť?

Lienka si sadla na dlaň,

A potom po malej pauze povedala:

Ak žijete svoj život s láskou,+

Budeš sa volať Boží muž.

(autorka Galina Golová)

Vychovávateľ: Teraz, keď nám pozadie vyschlo, môžeme nakresliť lienku. Nechajte ju chodiť po tráve! Na to potrebujeme tenký štetec a kvašové farby. Pozrite sa, ako nakreslím ovál na zelené pozadie a premaľujem ho. V hornej časti nakreslím čiernu polkruhovú hlavu a antény. A na každej strane tela sú tri nohy. A potom rozdelím červený chrbát pozdĺž čierneho pruhu - dostal som elytru. Teraz ozdobím elytru čiernymi bodkami.

Deti s vysokou úrovňou, ak si to želajú, môžu vedľa nej nakresliť ďalšiu lienku a predpísať detaily: steblá trávy a kvety.

3. Zhrňte s deťmi prijaté nápady, pozvite deti, aby videli, kto dostal aké lienky, a dohodnite si s deťmi výstavu.