Zhrnutie nápravnej lekcie na tému "stromy"

Téma: "stromy"

Ciele: opraviť názvy stromov, ich štruktúru, vonkajšie znaky; naučiť deti rozlišovať stromy podľa vzhľadu;

rozvíjať reč, myslenie, sluchovú pozornosť a pamäť, jemnú a všeobecnú motoriku, koordináciu reči s pohybom; formovanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, benevolencie, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. Vychovávať lásku a úctu k prírode

Vybavenie : námetové obrázky na tému „Stromy“, hádanky, báseň, obrázok častí stromu, dejový obrázok „Stromy“, listy stromov, tabuľka „Hlučné predmety“.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Organizačný moment:

Účel: príprava žiakov na prácu, aktivácia pozornosti.

Relaxácia.

1. Na tabuli sú obrázky stromov.

čo je na obrázkoch? (stromy)

Otočte sa a premeňte sa na stromy. Predstavte si, že ste sa zmenili na mohutné duby. Položte nohy pevne na podlahu, zatnite päste. Silný vietor ledva kýve veľké duby. Teraz premeňte na tenké brezy. Aj jemný vánok hojdá brezy. Zdvihnite uvoľnené ruky, potraste nimi.

2. Predstavte si, deti, že sme v lese. Ukáž mi, aké veľké sú stromy.

(deti zdvihnú ruky)

Fúkal teplý vetrík, šuchotalo lístie.

(deti pohybujú prstami rýchlo, rýchlo)

Fúkal studený vietor, hojdali sa borovice.

(deti sa kolíšu a mávajú rukami)

Vietor utíchol – už sa nehýbu lístie ani konáre.

(deti relaxujú)

II Úvodná časť

Účel: organizácia kognitívnej činnosti študentov

Hádaj hádanku.

Rastie na ulici

Vysoký, zelený.

Na konároch sú listy

V zime nie sú žiadne listy. (drevo)

Ukážka obrázkov s obrázkom stromov.

III .Hlavná časť.

Cieľ: objasnenie a rozšírenie vedomostí žiakov o stromoch, naučiť ich aplikovať poznatky v rôznych situáciách.

1.Čítanie básne učiteľom zobrazujúce časti stromu.

Čo viete o stromoch?

Majú mocný kmeň (ukážte kmeň stromu)

pobočky,

Vetvičky
A listy (ukážte pomenované časti stromu)

Vietor ich našiel v korune. (ukázať korunu stromu)

A tiež povrazy-korene (ukážte korene stromu)

Idú hlboko do zeme.

Pod zemou nachádzajú vodu.

Hovorte o stromoch na otázky.

Je strom rastlina alebo zviera?

Aký je rozdiel medzi stromom a kríkom?

Prečo korene stromu siahajú hlboko do zeme?

Čo môže rásť na strome?

Aké stromy poznáš?

2. Cvičenie na rozvoj sluchovej pozornosti.

Hra „Ukáž pomenovaný strom“

Na tabuli sú obrázky predmetov zobrazujúce rôzne druhy stromov a podobné obrázky majú deti na svojich laviciach. Učiteľka prečíta básničku, deti nájdu a ukážu pomenovaný strom.

Existujú rôzne stromy?

Tu spočívala oproti nebesiam

Celá živicová borovica.

Zamietol pobočky-vrkoče

Breza bielokmeňová.

Nájdite tento strom na svojich stoloch a ukážte ho.

Nájdite tento strom na tabuli.

Ako steblo trávy v tyči,

Rastie tenká osika.

Dub rozprestrel svoje konáre

A vietor sa ho nebojí.

Smrek vyradené ihličie

A huby všetko uzavreli.

Fizminutka

"drevo"

Vietor nám fúka do tvárí (deti mávajú rukami)

Strom sa hojdal (deti sa hojdajú)

Vietor je tichší, tichší, tichší. (drep pod slovami)

Strom je stále vyššie, vyššie. (Vytiahol)

Sme okolo brezy

Poďme veselo, deti stoja v kruhu a kráčajú,

Zdvihnite ruky, zdvihnite ich,

Trochu sa roztočíme. pradenie

A vyhoďte listy

Hore pod oblakmi. robiť hádzacie pohyby.

3. Cvičenie na rozvoj myslenia.

Hádanky

V bielych letných šatách

Stál na čistinke

Sýkorky lietali

Sadli sme si na vrkoče.

O akom strome je hádanka?

Ukážte na obrázku list brezy.

Aký strom

Sú zelené aj zimné aj letné?

O akom strome je hádanka?

Ukážte list stromu na obrázku.

Ako sa volá list na vianočnom stromčeku? (Ihla)

Ktoré listy stromu poznáte?

Ukáž a pomenuj, z ktorého stromu sú.

4. Cvičenie na rozvoj pozornosti.

Hra "Hlučné predmety"

Koľko listov je na obrázku?

Ukážte a pomenujte listy, ktoré poznáte.

Maľujte cez javorový list.

5.Cvičenie na rozvoj pamäti.

Hra "schovávačka"

Aký list je preč?

6.Cvičenie na rozvoj pohybových schopností.

Praktická práca.

Pomenujte známe listy a vyfarbite.

Zakrúžkujte iba stromy. Pomenujte ich.

4. Zhrnutie výsledkov hodiny.

Účel: zhrnutie výsledkov triedy v lekcii.

Reflexia (metodická)

- čo sme robili na lekcii?