„Пътешествие в миналото на електрическата крушка

„Пътуване в миналото на електрическата крушка“.

Цели на урока:

Запознайте се с историята на електрическата крушка;

Да развие у децата интерес към развитието на цивилизацията;

Изясняване и разширяване на представите на децата за: показване на ролята на възрастните в преобразуването на предметите;

Активирайте детския речник;

Култивирайте комуникацията.

Оборудване:

Маса за демонстрационен материал: факла, факла, свещ, керосинова лампа, електрическа крушка, енергоспестяваща крушка;

Илюстрации на огън;

Демонстрационен материал: огън, свещ, факла, керосинова лампа, крушка, факла;

Снимки на предмети, по брой деца;

Статив;

Таблици, според броя на децата;

Бележници, според броя на децата.

Ход на урока

Децата влизат в групата и застават около учителя. Учителят се обръща към децата.

възпитател: Момчета, колко гости са дошли при нас. Нека им кажем здравей.

Сега ме чуй:

„Някой ме хвърли на прозореца,

Вижте писмото.

Може би това е слънчев лъч

Какво гъделичка лицето ми?

Може би е врабче.

Летейки, изпуснали го?

Може би някой е писмо, като мишка,

Примами ли ме в прозореца?"

възпитател: Момчета, днес ще отидем на пътешествие с вас. И накъде? Ще разберете, ако отгатнете гатанката.

„Къщата е стъклен флакон,

И в него живее светлина.

През деня той спи, но когато се събуди,

Ще светне с ярък пламък."

деца: крушка.

възпитател: Много добре! Отгатнахте гатанката правилно. Това е електрическа крушка. Затова сега ще отидем с вас в миналото на електрическата крушка.

Но първо затвори очи и аз ще кажа вълшебните думи. С тяхна помощ ще се окажем до предмети, които ще разказват за миналото на електрическата крушка.

Едно, две, три - всеки отвори очи!

Момчета, какви са тези предмети на масата?

деца: (избройте елементите на масата).

възпитател: Кажете ми какво е общото между всички тези предмети?

деца: Те се запалват и дават светлина.

възпитател: Точно така, браво!

И сега момчетата отидоха и седнаха на масите.

Децата отиват по местата си.

възпитател: Момчета, сега ще говорим за това как човек измисли светлина.

Мислите ли, че винаги е имало крушка?

деца: Не.

възпитател: Разбира се, че не.

С какво мислите, че хората са осветявали пещерите си?

Покажете на децата илюстрации.

деца: ……..

възпитател: Точно така момчета, те запалиха огън, на който готвеха храна. Огънят в пещерата ставаше все по-ярък.

Помислете и ми кажете каква полза донесе огънят на хората?

деца: Топлина, светлина, приготвена храна, плашеща животните.

възпитател: Защо огънят не е много удобен за използване?

деца: Трябва да се поддържа, за да не излиза от вятъра и дъжда: много е опасно, не може да се пренесе на друго място.

възпитател: Точно така, браво. Момчета, мислите ли, че нашите далечни предци не са се страхували да ходят по улицата през нощта?

деца: Страхливо.

възпитател: Защо?

деца: Нищо не се вижда, тъмно е.

възпитател: Какво мислите, че са измислили хората, за да осветят пътя си през нощта?

деца: Фенерчета.

възпитател: Да, но дойдоха по-късно.

И преди тях хората са измислили факли.

Факел - това е къса пръчка с увита около нея катранена кълчища. Тръгнаха по улицата с факли; те също бяха фиксирани на стената. И тогава те осветиха стаята.

Тогава хората започнаха да използват факлата. Какво мислиш, че са момчета?

деца: ……..

възпитател: Това е най-разпространената цепка, само заточена в края. ( Покажете на децата факла).

Обикновено факлата беше направена от бреза, тя гори по-добре. Единият край на факлата беше фиксиран, а другият беше запален отгоре. Лучинът трябва да бъде правилно монтиран, за да свети по-добре.

Учителят пали факла, децата гледат как гори. Учителят обръща внимание на факта, че има малко светлина от факлата, тя бързо изгаря и пуши силно.

възпитател: момчета. Кажете ми, какво осветление е удобно, факла или факла?

Защо мислиш така?

деца: Факелът е по-удобен. Тъй като има много малко светлина от факлата, тя изгаря много бързо и пуши силно.

възпитател: Минаха години и човекът измисли по-удобен обект за осветление - свещ. Прави се от пчелен восък, агнешка мазнина.

Учителят показва свещта, насочва вниманието на децата към факта, че свещите са фитил от конец; той пали свещ. Показва как гори свещта.

възпитател: Какво мислите, защо свещта е неудобна?

деца: Може да се изгорите, може да предизвика пожар, пуши, дава малко светлина.

възпитател: Точно така, браво. А сега ще си починем малко с вас.

Физическа минута:

1. Ако светлината изгасне внезапно, - стъпва на място, ръце на колана

Имам верен приятел. - ръце на колана, завива наляво и надясно

2. Не ме е страх с фенерче - държим ръцете си във фенерчета

Вървя смело напред

3. Стъпка на място едно, две, три – ходене на място, ръце на колана

Разширете раменете си по-широко.

4. Да изиграем една игра: - седнете, ръце на колана

Нека всички да седнем, да кажем "у".

5. Станете бързо – изправете се, с ръце на колана

Да кажем "а".

6. Време е да се заемем с работата. - седнаха на местата си.

възпитател: Момчета, нека продължим нашето интересно пътешествие.

Хората искаха да измислят по-удобно осветление за домовете си. С течение на времето те се научили да правят керосин от масло и изобретили керосиновите лампи.

Учителят показва керосинова лампа, обяснява принципа на нейната работа, запалва я.

възпитател: Мислите ли, че керосиновата лампа беше удобна? Защо?

деца: Керосиновата лампа не осветяваше добре стаята, беше необходимо постоянно да се налива керосин в нея.

възпитател: Да, така е, браво. Керосиновата лампа, хора, все още не беше безопасна. Ако изведнъж някой случайно събори лампата, тогава керосинът се разля и избухна пожар.

Много години по-късно. Хората търсеха нови начини за удобно осветяване на домовете си.

Когато се появи електричеството, руският изобретател Александър Николаевич Ладигин излезе с електрическа крушка.

Учителят показва крушката.

възпитател: Момчета, какво е изобретил руският изобретател?

деца: Електрическа крушка.

възпитател: Много добре. Тя все още осветява нашите апартаменти и улици. Сега в домовете ни има много различни, красиви лампи.

Ще ви покажа снимки, а вие ще разгледате внимателно и ще назовете предметите от бита, в които се използва електрическа крушка. Кой знае?

Показване на картини: полилеи, аплици, подови лампи, настолни лампи.

възпитател: И сега момчетата имат нова енергоспестяваща крушка. Ето я ( дисплей с крушка). Дава много светлина, но консумира малко електричество. У дома вероятно имате много от тях.

Момчета, вие и аз вече научихме миналото на нашата обикновена крушка. Нека си спомним как започна раждането на електрическата крушка.

На вашите маси имате картини на предмети, трябва да ги подредите в реда, в който е започнала появата на крушката. Не забравяйте, че току-що говорихме за това. И вие ще подредите картите, всяка на собствената си маса.

Сега нека проверим дали сте изпълнили задачата правилно.

Маша, излез, подреди снимките. И всички проверяваме дали сме подредили правилно снимките. Момчета, които постъпиха правилно, вдигнете ръка.

Браво, всички се справиха със задачата.

Днес научихме историята на електрическата крушка, как тя се е развила и усъвършенствала. Но крушката не е безопасна, захранва се с електричество. Ето защо децата не трябва да развиват, разглобяват, вкарват чужди предмети в изхода.

Помня: това е животозастрашаващо.

Освен това не можете сами да вземете кибрит и да запалите свещ.

Момчета, какво ново научихте днес.

Деца:…….

възпитател: Всички сте страхотни днес.

О, и имам красив, вълшебен куфар на масата си. Да видим какво се крие там.

И ето подаръци за вас, за това колко добре работихте днес за урока.

Раздаване на подаръци на деца.

Приложение.

http://pandia.ru/text/78/054/images/image002_54.jpg "width =" 534 "height =" 516 ">