Резюме на открит урок по сензорика с елементи на ТРИЗ - технологии в първа младша група.. Тема: "По стъпките на колобок"

Частно предучилищно образование

институция Детска градина "Акварел"

абстрактно отворен класове На сензори

С елементи ТРИЗ - технологии

v първият по-младият група

Тема : « от по стъпките

колобок »




Подготвени

възпитател на първа младша група

Зеленина Е.Н.

Цел: Формиране на сензорни стандарти и способности, които позволяват на детето

да възприемаме цялостно света около нас.

Задачи: 1. Да се ​​затвърдят знанията за атрибутите "Цвят", "Форма", "Релеф", "Звук",

продължете да упражнявате сравняване на обекти по признаци и

навигирайте в самолета

2. Развийте фината моторика, паметта, вниманието и наблюдателността

3. Да възпитава у децата чувство за отзивчивост, желание за помощ.

Ход на урока:

Децата, заедно с учителя, влизат в залата.

В: - Момчета, нека поздравим гостите.

Децата поздравяват и сядат на високи столчета.

В: - Момчета, вижте какво имам. Това е сандък с приказки. Да отворим и да видим какво се крие там.

Отваря сандъка.

Д: - В сандъка има книга.

В: - Как се казва приказката?

Д: - Джинджифилов човечец.

В: - Предлагам ви да отидете на приказка. Но ще взема със себе си само тези, които ще назоват героите на приказката колобок

Децата викат: дядо, баба, заек ...

В: - Браво. За да влезете в приказка, нека кажем вълшебните думи

Децата, заедно с учителя, произнасят и изпълняват действието според текста.

Обърни се и веднага намери себе си

В: - Тук сме в приказка, но колобокът не се вижда. Вижте, следи от кифличката. Да ги последваме и да намерим колобок. По пътя ще пеем песен на колобок.

Децата пеят песен и изпълняват имитационни действия

Аз съм джинджифилов човечец, натруфен човек

Метен в плевнята

Надраскани по дъното

Напуснах баба си

оставих дядо си....

В: - Нашите отпечатъци доведоха до един храст. Момчета, който седи там под храста

Д: - Зайче

В: - Той е много тъжен. Да поиграем с него и да го развеселим.

Децата играят г/и "Зайче". Подсигуряване на атрибута "Форма". Работа с морф трак. Поставете зайчето в къща със същата форма като зайчето.


В: - Бъни наистина хареса играта. Разсмяхме го. И е време да продължим напред.

Децата, заедно с учителя, следват следите, които водят до коледната елха

и пейте песен, докато изпълнявате имитационни действия

Аз съм джинджифилов човечец, натруфен човек

Метен в плевнята

Надраскани по дъното

Напуснах баба си

Оставих дядо си

Оставих заека...

В: - Вижте, някой седи под дървото.

Д: - Вълк.

В: - Вълкът е ядосан и гладен. Той трябва да бъде нахранен. Ето кошницата. Нека видим какво се крие в него, разпределено в различни кошници: бодливи предмети в синьо, гладки предмети в червено, меки предмети в зелено.

Децата сортират топките по релеф.



В: - Вижте, дойдоха да посетят вълка

Неговите приятели.

Всяко дете получава кутия със снимка на вълча глава с изрязан отвор в областта на устата - д/ и "Нахрани вълка".

В: - Те също са гладни. Ще нахраним вълците с любимите им зелени витамини.

Децата избират зелени "витамини" и хранят вълка.

В: - Вълците са пълни, но не искат да ни пуснат. Да дрънкаме силно(Децата гърмят) , сега малко по-тихо... Още по-тихо.. Уплашиха се вълците и избягаха. И можем да продължим нашето пътуване.

Децата с учител продължават да вървят по стъпките и да пеят песен..,

Аз съм джинджифилов човечец, натруфен човек

Метен в плевнята

Надраскани по дъното

Напуснах баба си

Оставих дядо си

Оставих заека

оставих вълка..

Следите свършват близо до къщата

В: - Чудя се кой живее в къщата?

Д: - Мечка.

В: - Да го попитаме къде отиде кифличката.

Децата питат мечката къде е отишъл.

В: - Мечката ще покаже къде е тръгнал кифличката, ако му помогнем. Той иска

нарисувайте зеленчуци, но той няма подходящи цветове.

Учителят показва цветовете, които има мечката, човекът нарича цвета: син, жълт, червен. След това показва зеленчуците, които мечката иска да нарисува, децата назовават зеленчука и цвета: морков - оранжев, патладжан - лилав, краставица - зелен.


Въпрос: - Момчета, нека кажем на мечката какви цветове трябва да се сприятелите, за да получите правилните (оранжево, зелено, лилаво)

Децата говорят, правят диаграми на капчици - D / i: "Капчици"

В: - Браво. Сега мечката ще може да рисува зеленчуци. За това той показа къде отива кифличката.

Показва. Децата виждат пън с кок, а до него лисица.

В: - Лисицата иска да изяде колобок. Той има нужда от помощ. Ако кокът промени цвета си, лисицата ще се уплаши и ще избяга.

Всяко дете назовава цвят и намира колобок с желания цвят, след което намира обект със същия цвят и излага диаграма, казвайки:

Д: - Цветът на джинджифиловото човече е същият като на пилето ... ..

В: - Кояцветен кок?

R:- Джинджифиловото човече е жълто и пилето също е жълто...

И т.н.


В: - Браво. Лисицата се уплашила и избягала. Спасихме колобок. Време е да се върнем. Седнете на столовете. За да се върнем, трябва да си спомним в каква приказка се намираме, кого сме срещнали и къде.

Децата назовават приказка и герои, разказват къде са се срещнали, поставяйки снимки върху фланелграф.



В: - Браво. Върнахме се от една приказка. Нека се сбогуваме с нашите гости и да отидем да кажем на другите момчета къде бяхме, кого срещнахме ...