Схема на урок по рисуване (средна група) на тема: Урок по изкуство "Калинка"


Визуализация:

Конспект на урока по визуална дейност в средна група "Калинка".

Тема на седмицата: "Насекоми"

Цел: Овладейте две техники за рисуване: комбинирайте техниките на акварел и гваш. Научете децата да рисуват насекомо - калинка.

задачи:

  • Технически: Продължете да учите децата да работят с фона. Намажете боята от ръба до края на листа, като не оставяте небоядисани зони. Комбинирайте техники за рисуване с акварел и гваш.
  • Глоба:Развийте способността да рисувате ярки изображения на насекоми.
  • Образователни:Разширете и усъвършенствайте знанията на децата за насекомите. Насърчавайте интерес и уважение към всичко живо.

Интегриране на образователни области:

Художествено-естетическо, речево, социално-комуникативно и познавателно развитие.

вид дейност:

Познавателен, игров, ръчен труд.

Предварителна работа:

  • Избор на гатанки и детски стихчета за насекоми.
  • Разглеждане на насекоми въз основа на визуален материал (илюстрации).

материали:

Пригответе за всяко дете акварелна хартия А4, четка за пони No 6 и катеричка No 3, обикновен молив. Акварелни бои (комплект) и гваш в черни и червени цветове.

Ход на урока:

1. Децата седят на килима в полукръг. Пред тях е статив със затворени илюстрации на насекоми (мравка, комар, светулка, пчела, калинка).

възпитател: Сега ще ви задам гатанки, а вие се опитайте да отгатнете. Слушайте внимателно:

« Ето едно насекомо трудолюбиво.

Радвам се, че работя цял ден.

Нося го на гърба си

Бързо влачи ... "(мравка)

„Какъв гост с гладен корем

Всичко ли звъни над ухото ни?

Не пие нектар от цветя,

Хапе ни ... "(комар)

„През нощта той светна в тревата

Вашето собствено фенерче.

Като среднощен фар

Ще блести за нас ... "(светулка)

„Цял ден бръмчи в цветя,

С мед бърза към своя кошер.

Съхранил съм много мед

Аз за зимата ... "(пчела)

възпитател: Много добре. Познахте всичко. Днес ще нарисуваме едно много красиво насекомо. Който? Слушайте внимателно:

„Малки червени крилца, черен грах.
Кой е това, което ходи по дланта ми?"

Точно така - това е калинка.

Възпитателят отваря илюстрация, показваща калинка. „Момчета, нека го разгледаме добре, преди да започнем да рисуваме. Вижте как е оформено тялото й?

Отговорите на децата : кръгли, овални, като топка.

възпитател: Добре. Какъв цвят е това насекомо?

Отговорите на децата: Червено на черни точки, оранжево.

възпитател: да. правилно. Оранжево или червено с черни точки са калинката елитра. Тя крие нежни и прозрачни крила под елитрата. Когато излита, елитрите се повдигат, крилата се разперват.

възпитател: А колко лапи и калинка. Тя има ли мустаци?

Отговорите на децата : Има шест лапи. Антените са на главата й.

възпитател: Деца, да ставаме. Да поиграем малко. Повторете след мен (ритъм на логото):

калинка

И за Бога, от кравата (пляска)
Крила - цветни нови неща (размахайте ръцете си като крила)
На гърба на модерни бебета (завои на торса, "пролет")
Виждаме черни полка точки (с показалец показваме точки).

2. Учителят кани децата на масите.

възпитател: момчета. Сега ще нарисуваме това красиво насекомо. Но първо трябва да нарисуваме зелена поляна, на която ще живее нашата калинка. Помните ли как можете да начертаете линията на хоризонта? Моля, вземете обикновен молив. Поставете лявата си ръка върху долния ръб на лист хартия и начертайте линия по протежение на ръката си. Ето, сега имаме линия на хоризонта и можем да нарисуваме зелена поляна и небе. За това се нуждаем от дебела четка. Такава четка е много добра за рисуване на фон.

Децата, използвайки мократа техника, засенчват зелената акварелна боя в долната част на листа. Най-отгоре - син акварел.

възпитател: Деца, уверете се, че небето продължава до самия хоризонт. Сега да изчакаме небето и тревата ни да изсъхнат. (Учителят кани децата на килима.) Седнете и слушайте, това стихотворение казва за ползите от калинката и защо се нарича така:

калинка,

за къде летиш?

Казват в небето

Често ли посещавате?

Наистина ли е

Вашето семейство там ли е?

Може би с мен

ще ме вземеш ли?

Ярки дрехи

Петна по гърба...

Къде са ти рогата

За мен е неразбираемо.

Бъг за мен

Мълчаливо погледна

Тя размаха криле

И тогава излетя.

Седя и се чудя...

От къде знаеш

Защо насекомото

Бог е призован?

Тихо бръмчене

Отговорът дойде:

В безкрайни небеса

Децата ми не са.

Наричат ​​ме крава, което не е страхотно.

И аз също имам капка мляко в мен.

Защото аз съм Бог, защото целият свят ми е скъп!

Слънце, небе, звезди, розова зора!

Нося спасение

От факта, че обичам света.

На цветя, растения

Ям листни въшки.

Калинка, дай ми отговора.

Може ли човек да обича целия свят?

Ако се науча да бъда полезен,

Може би искаш ли да си приятел с мен?

Калинката седна на дланта й,

И тогава тя каза след кратка пауза:

Ако живееш живота си с любов,+

Ще бъдеш наречен Божи човек.

(автор Галина Голова)

възпитател: Сега, когато фонът ни изсъхна, можем да нарисуваме калинка. Нека ходи по тревата! За това се нуждаем от тънка четка и бои с гваш. Вижте как рисувам овал на зелен фон и го рисувам. По-горе рисувам черна полукръгла глава и антени. И от всяка страна на тялото има по три крака. И след това разделям червения гръб по черната ивица - получих елитрата. Сега украсявам елитрата с черни точки.

Деца с високо ниво, ако желаят, могат да нарисуват друга калинка до нея и да предпишат детайли: стръкчета трева и цветя.

3. Обобщете получените идеи с децата, поканете децата да видят кой какви калинки са получили и организирайте изложба с децата.