Одна і 2 н в говірками. Правопис н і нн у прикметниках, причастя, говірками, іменників. Віддієслівні прикметники та причастя в повній формі

Одна і дві Н в говірками на-о, -е.

(Продовження теми)

цілі:

    Закріпити вміння учнів правопису н-нн у прислівниках на -о, -е; навчити розрізняти подібні за формою частини мови (короткі віддієслівні прикметники, короткі причастя, прислівники);

    розвивати пам'ять, логічне мислення, навички грамотного письма;

    виховувати інтерес до мови.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

Домашнє завдання: упр. 258.

    Актуалізація знань учнів.

1. Опитування.

- Згадайте, яку тему ми вивчали на минулому уроці?

- Що нам потрібно знати, для того, щоб правильно написати прислівники з Н або НН?

- Згадайте, коли ми пишемо Н і НН у прикметниках

(В іменах прикметників одна буква Н пишеться в суфікса -ін, -АН-, -ЯН-.

Наприклад: лебединий (в суфікса -ін пишеться одна буква Н), шкіряний (в суфіксі

АН-пишеться одна буква Н), вовняний (в суфіксі -ЯН- пишеться одна буква Н).

винятки: ДЕРЕВ Янн ИЙ, олова Янн ИЙ, скло Янн ИЙ.

(Дві літери Н пишуться в іменах прикметників, суфікси яких починаються з літери Про або Е.

Наприклад, РЕДАКЦІЙНИЙ, ТРАДИЦІЙНИЙ, солом'яні, ЖУРАВЛИННИЙ.

Виняток: вітряний

Дві букви Н пишуться в іменах прикметників, утворених за допомогою суфікса Н від іменників з основою на букву Н.

наприклад: рівнини \u003dрівних НА + Н)

Таким чином, в говірками ми пишемо стільки ж Н скільки в прилагательном і причасті від якого це наріччя утворено. (Слайд 1)

2. Перевірка домашнього завдання.

Упр. 259.

Слово «билина» походить від слова «бувальщина». Але чи всі, розказане в билинах, відбувалося насправді?

Розказане - повне причастя сов виду, значить пишемо НН.

Виконавці билин завжди захоплено, щиро оповідали про мужніх богатирів, які безстрашно билися з ворогами Руської землі.

Увлеченно- наріччя (від прілагат. Захоплений); щиро-наріччя (від прілаг.іскренній), безстрашно - наріччя (від прілаг.бесстрашний)

Звичайно, в билинах чимало вимислу, але в них схвильованорозповідається про битви і подвиги богатирів, стійко переносили найважчі випробування.

Чимало - наріччя (можна замінити синонімом - багато), схвильовано - наріччя (схвильований).

уважно слухаючи або читаючи старовинні оповіді, люди згадують пам'ятні події російської історії.

Уважно - наріччя (утворено від докладаючи - уважний).

народ не випадково склав билини про благородних заступниках, які віддано, самовіддано служать людям, оберігаючи їх свободу і мирне життя.

Невипадково -наречіе (можна підібрати синонім-закономірно, логічно), віддано - наріччя (від прілагат-відданий), самовіддано - наріччя (самовіддану-прілагат)

    Пояснення нового матеріалу.

Подивіться, будь ласка, ще раз на наше правило (на слайді) і скажіть, яке правило і які знання нам ще знадобляться при правильному написанні Н і НН у прислівниках?

(Нам знадобляться знання в правильному правописі Н і НН у причастиях, крім того ми повинні навчитися розрізняти короткі віддієслівні прикметники, короткі причастя і прислівники).

Розглянемо приклади:

1 клас зосереджено слухав пояснення вчителя.

Клас-подлеж, слухав - присудок; слухав - (як?) зосереджено - це обставина способу дії, виражено прислівником. Відноситься до дієслова, можна замінити іншим наріччям - уважно. Отже, це наріччя, в якому пишеться стільки н , Скільки в слові зосереджений.

2. Особи всіх були зосереджені, Серйозні.

Зробимо цієї пропозиції синтаксичний розбір.

Особи - підмет; особи (були які?) - були зосереджені - це присудок, його можна замінити повним прикметником зосереджений, Отже, це короткий прикметник, в ньому пишеться стільки н , скільки н в повній формі).

3. Війська були зосереджені на рівнині.

Зробимо цієї пропозиції синтаксичний розбір.

Війська - підмет; були зосереджені - присудок; зосереджені - можна замінити дієсловом зосередилися, Отже, це короткий причастя, в якому пишеться одна буква н .)

Таким чином,

1) Якщо в реченні обставина способу дії (питання до а до?) Відноситься до дієслова - це наріччя, в якому завжди пишеться стільки н , Скільки в слові, від якого воно утворене; його можна замінити іншим наріччям.

2) Якщо слово - присудок, то це може бути короткий причастя або короткий прикметник. Короткий причастя можна замінити дієсловом. Іноді при короткому причасті є слово, що позначає виробника дії. У короткому причасті завжди пишеться одна буква н .

Короткий прикметник відповідає на питання до а к о в? Його можна замінити повною формою. Короткий прикметник часто виступає в ролі однорідних членів. У ньому пишеться стільки н , Скільки в повній формі.

Фізкультхвилинки.

    Закріплення отриманих знань.

1. Колективна робота з класом.

Використовуючи схему міркування, поясніть написання Н і НН у різних частинах мови.

1) Думки зосереджені (зосередилися) на доповіді (В короткому причасті завжди пишеться одна буква н ).

кр. докладаючи. кр. докладаючи.

2) дівчинка(До а к о в а?) уважна ізосереджена (уважна і зосереджена;в короткому прилагательном пишеться стільки н , скільки н в повній формі).

нареч.

3) вона слухала (До а до?) зосереджено (Пишеться стільки н , скільки н в слові, від якого утворено прислівник).

виставка організована спонсорами (короткий причастя, можна замінити - організували спонсори).

екскурсіяпройшла (До а до?) організовано (Наріччя, утворено від слова організований, в слові організований два н )

учениця (До а к о в а?) дисциплінована іорганізована (Короткий прілагат, можна замінити повною формою дисциплінована й організована)

збори схвильовано сполученням (короткий причастя, можна замінити дієсловом - збори схвилювало повідомлення).

Усеслухали повідомлення (до а до?) схвильовано . (наріччя, утворено від слова - схвильований, в якому пишеться НН)

насіння розсіяні по полю (короткий причастя, можна замінити дієсловом насіння розсіяли)

2. Робота в парах.

Завдання: виписати СС з говірками. Пояснити правопис Н і НН.

захоплено кричали

дуже сильно

сильно пахло

розкидані лежали

жахливо нудні

посилено тримали

абсолютно нецікаво

захоплено - захоплений (причастя)

сильно - сильний (прикметник)

розкидано - розкиданий (причастя)

жахливо - жахливий (причастя)

посилено - посилений (причастя)

абсолютно - досконалий (прикметник)

цікаво - цікавий (прикметник)

По завершенні роботи, відбувається взаимопроверка.

    Самостійна робота.

Взволнова..о говорити

Безум..о подивився

Отчая..о закричав

Увага хлопців рассея..о

Вітром рассея..и насіння по полю

Медле..о йшов по місту

Заснеже..о біліли дахи будинків

схвильовано говорити (наріччя)

шалено подивився (наріччя)

відчайдушно закричав (наріччя)

Увага хлопців неуважно(Прикметник)

вітром розсіяні насіння по полю (причастя)

повільно йшов по місту (наріччя)

засніжені біліли дахи будинків (наріччя)

Критерії оцінок.

«5» - 8

«4» - 6-7

«3» - 4-5

    Підбиття підсумку уроку. Рефлексія.

З якими труднощами можна зіткнутися при написанні слів з даної орфограммой?

З чим це пов'язано?

- Що потрібно зробити, щоб уникнути помилок?

    Домашнє завдання.

Упр. 258 стр. 107. (за завданням)


написання н нн в суфіксах прикметників дієприкметників і діалектів залежить від особливостей освіти конкретного слова, його форми і наявності залежних слів.
Таблиця Правопис н нн в прикметників причастиях говірками

виключеннямаслений, вітряний (але безвітряний, навітряний).

виключенняолов'яний, скляний, дерев'яний

виключенняхрещена мати, поранений солдат, названа сестра

виключення: кований, жування

  • Що таке причастя в російській мові
  • Причастя і причетний оборот
  • Н і НН у причастиях
  • Дієприкметник і дієприслівник
  • Причетний і дієприслівникових оборот
  • Морфологічний розбір причастя
  • Правопис суфіксів дієприкметників
  • Правопис НЕ з дієприкметниками
  • Активні і пасивні дієприкметники
  • пасивні дієприкметники
  • питання причастя
  • Коли причетний оборот виділяється комами
  • Освіта пасивних дієприкметників
  • Короткий причастя
  • Н і НН у коротких причастя
  • Причастя як частина мови
  • Неправильне побудова пропозиції з причетним оборотом
  • Короткі і повні пасивні дієприкметники
  • Морфологічні ознаки причастя
  • Пасивні дієприкметники теперішнього часу
  • Короткі пасивні дієприкметники
  • Освіта дієприкметників
  • Дійсні причастя
  • закінчення дієприкметників
  • причастя як особлива форма дієслова
  • Схиляння і відмінкові закінчення дієприкметників
  • відокремлення дієприкметників
  • Як підкреслювати причастя
  • Досконалий і недосконалий вид причастя
  • Чим відрізняється дієприкметник від прикметника
  • Як позначається причетний оборот
  • Освіта дійсних дієприкметників
  • Н, НН в причастиях, прикметників, говірками
  • Як виділяється причетний оборот на листі
  • Суфікси пасивних дієприкметників
  • Як визначити причастя
  • Помилки в причастиях
  • види дієприкметників
  • Дійсні дієприкметники теперішнього часу
  • Голосні в суфіксах дієприкметників
  • Правопис ненаголошених особистих закінчень і суфіксів дієприкметників
  • Голосні в причастиях перед НН
  • Розділові знаки при причетному обороті
  • Дієприкметники теперішнього і минулого часу
  • Ознаки прикметника у причастя
  • НН в повній формі дієприкметників
  • Правопис е і в суфіксах дієприкметників
  • повернення причастя
  • Визначення, виражене причетним оборотом
  • Як знайти причетний оборот
  • одиночне причастя
  • Суфікси дійсних дієприкметників
  • Граматичні ознаки причастя
  • Синтаксична роль причастя
  • Aщ, ящ, ущ, ющ в причастиях
  • Суфікси їм, їм в причастиях
  • відмінювання дієприкметників
  • Як відрізнити причастя від дієприслівники
  • Відмінність причетного обороту від деепричастного
  • Написання ні з дієсловами і дієсловах
  1. 1. Роман Сергієнко 309
  2. 2. Єлизавета Анчербак 292
  3. 3. Анна Монтгомері 99
  4. 4. Ірина Жаворонкова 93
  5. 5. Азат Аитов 89
  6. 6. Микита Зайцев 63
  7. 7. Алекc Бджілка 61
  8. 8. 60
  9. 9. Андрій Драгунов 58
  10. 10. Рамазан Ганієв 50
  1. 1. Ramzan Ramzan 6,266
  2. 2. Єлизавета Анчербак 5,056
  3. 3. Iren Guseva 4,925
  4. 4. Анастасія Гудяева 3,416
  5. 5. admin 3,228
  6. 7. Мухаммад Амонов 3,084
  7. 8. Гузель Міннуллін 2,358
  8. 9. Артем Чекуров 2,016
  9. 10. Олена Кошкаровская 1,886

ПРАВОПИС Н І НН В РІЗНИХ ЧАСТИНИ МОВИ

1. Коли в прикметників пишеться нн ?
2. Назвіть винятки з цих правил.
3. Як відрізнити віддієслівний прикметник з суфіксом н- від причастя з НН ?
4. Які винятки в правописі віддієслівних прикметників вам відомі?
5. Як пишуться суфікси з н і нн в коротких формах прикметників і дієприкметників?
6. Скільки н пишеться в мові та іменників, утворених від прикметників і дієприкметників?

1. Утворіть від іменників і дієслів прикметники за зразком:

шкіра - шкір анперший: пісок, жито;

барабан - барабан нперший: лайка, ураган, кишеню, туман, весна, манна, рань;

глина - глин янперший: береста, вода, жерсть, смола, шерсть, торф;

в'язати - в'яза нперший: дерти, кликати, плутати, тесати, кувати, жувати, різати, прати;

валяти - валя нперший: віяти, паяти, сіяти, стріляти.

2. Від даних іменників утворіть прикметники, виділіть суфікс.

Гусь, комар, бджола, лев, миша, півень, мураха, соловей, змія, гість, тополя, довжина, рівнина, старина, цілина, свиня.
Інфекція, станція, лекція, традиція, пенсія, іспит, сезон, лимон, полин, струна, пустеля, чавун, ворона, кінь.

3. Утворіть від іменників і дієслів прикметники, суфікси виділіть за зразком:

хвороба - болезн енний.
Ранок, обід, життя, думка, вогонь, лист, число, журавлина, солома, листя, мужність, отечество, спорідненість, почуття.

дратувати - беш ений.
Валяти, гладити, дарувати, палити, розжарювати, клеїти, кип'ятити, косити, смажити, стригти, поранити, вчити, слоіть.

4. Графічно поясніть написання н і нн в словах:

коші ний луг - некоше ний, скошено нний і коші нний по росі луг;
пофарбовані нний паркан - фарбований - давно не краше ннперший - Некраші ний;
нЕТКО на скатертину - тка нна золотом - сотка ннперша - несотка нна я;
рані ний воїн - рані нний в бою - Легкоранім нперший - поранилися ни плугом;
жже ний цукор - полусожже нна рукопис - випалена нна пустеля.

5. Проведіть вибірковий диктант з поясненням. Випишіть в два стовпчики слова з н і нн .

1) Старий Мазай любить до пристрасті свій низинний край (М. Некрасов). 2) Дорога лежала через колишнє житнє поле. 3) Урочистим маршем вступила на землю весна. 4) Тягло в кам'яні корпусу, де пахло машинним маслом. 5) Рання сувора зимова зоря проступала крізь мертву серпанок (А.Фадеев). 6) Ні санного, ні звіриного сліду не було видно. 7) Почувся стукіт кінських копит: виводили зі стайні воро ного коня. 8) Станиця обнесена на земля ним валом (Л.Толстой). 9) Настя була настільки ж вітрі на, як і її панночка (О. Пушкін). 10) Ніч була затишності нна я.

6. Складіть і запишіть диктант з слів-винятків на всі випадки даної теми.

7. Спишіть, утворіть від даних слів за допомогою суфіксів -ость-, -ній-, -еній- іменники, позначте орфограми.

8. Поясніть написання н і нн в словах.

пря ник, працюю ник, гості ница, морозиво не, подорожі нник, дружи нник, спорідненість нник, малі нник, свяще нник, вихованням нник, вчених ник, листі нница, до нница, гриві нник, име ні нник, пле нник, ставлю нник, конопля ник, усмоктув ник, суші ница, вчитель ница, пута ница, торжестві нность.

9. Перебудуйте словосполучення так, щоб проілюструвати всі можливі випадки написання дієприкметників.

зразок: туше нперші овочі (несов. вид, немає залежного слова, приставки); туше ннперші в горщику (З.С.); Нетушил нперші (приставка не- не впливає на правопис); загасили ннперші овочі (приставка).
Кова ний скринька, вантажу нна цеглою баржа, стріляючи нперші гільзи, рані нний в плече, назва нний в честь, січі ннперші градом поля, купівлі нний товар.

10. Поясніть написання н і нн , Вказавши слово, від якого утворено складне прикметник: широколиств нне (листі нне).

хворобі ннпро млявий вигляд, котрі три ннорукій ю ноша, пря но-ніжний аромат, послеобеде нний сон, свежемороже не м'ясо, свежезамороже ннперші фрукти, самотка ний килим, малоноше ний піджак, високохудожестве нний смак, долгожда_ий новорожде_ий, малоезже_ий шлях, новоявле_ое установа, узковедомстве_ие інтереси, обществе_о корисна праця.

11. Від даних дієслів утворіть пасивні дієприкметники з приставками і віддієслівні прикметники без приставок.

зразок: білити - вибілений - вибілений.

В'язати, клеїти, коптити, сушити, мочити, носити, орати, пиляти, плести, лякати, рвати, чесати, солити, сушити, точити, фарбувати.

12. Вставте пропущені букви, знайдіть слова з суфіксами, суфікси виділіть.

Каме_ий, сві_ой, рья_ий, мороз_ий, осе_ій, длі_ий, ю_ий, весе_ій, ра_ій, со_ий, шабло_ий, бето_ий, накло_ий, пря_ий, румя_ий, племе_ой, гості_ий, революціо_ий, воро_ій, пога_ий.

13. Від цих слів за допомогою суфіксів -нік-, -ость-, ик утворіть, якщо можливо, похідні слова за зразком: споріднений - спорідненість нник, спорідненість нность.

Справжній, сучасний, вітряний, чарівний, мужній, низинний, кваліфікований, штучний, господарський, дивний.

14. Поясніть різницю в написанні однокореневих слів.

1) Усі мої друзі освітньої нни. Комісії вже освітньої ни.
2) Особи солдатів суворі і стурбовані нни. Ми були стурбовані ни заліком.
3) Збори пройшли організовує нно. організовує нпро хороше харчування.
4) Шерсть вся запута на кошеням. Ця історія запута нна й неясна.
5) Море взволнова нпро бурею. говорив взволнова нно, гаряче.

15. Експрес-диктант (в 1-му стовпчику запишіть номери слів з н , У 2-му - з нн ).

1) розміщені ннперші фарби,
2) бесце ннперша річ,
3) пофарбовані ннперші лавки,
4) галявина освітленні на,
5) тка ний візерунок,
6) туристи размеще ни,
7) комісія освітньої на,
8) Румя нперші особи,
9) сві нперші окосту,
10) Некраші на тканину,
11) писа нперша красуня,
12) зошит іспіса на,
13) шкіра ний портфель,
14) вітрі ний день,
15) вітру ной двигун,
16) затишності нний день,
17) Рассея нний хлопчик,
18) Нечая ннперша помилка.

Завдання 1. Запишіть поруч з повною формою короткі форми прикметника.
зразок: рум'янийдитина рум'ян, дівчинка рум'яна, дитя рум'яно.

Незрівнянний, єдиний, цінний, революційний, пустельний, сучасний.

Завдання 2. Поясніть написання слів за допомогою прикметників, від яких вони утворені.
зразок: маслі ница - олії ний (блін).

невимушений нность, беше но, бесцеремо нность, життє ннпро, довіра нность, гості ница, вітрі но, листі нница, карма нник, митним оформленням товарів нник, спорідненість нник.

Телефо_ий розмова, настоль_ий теніс, земля_ая насип, журавлі_ий крик, урага_ое попередження, беспрічі_ое запізнення, іскус_ий оратор, іскусстве_ий алмаз, сезо_ая робота, целі_ий район, серебря_ая нитка, деревя_ая сільничка.

Завдання 2. Утворіть від даних прикметників їх коротку форму в жіночому роді.

Несподіваний, священний, вітряний, пустельний, довгий, рум'яний, юний, майстерний, поранений, утворений, штучний.

Завдання 1. Замініть дані словосполучення синонімічні виразами, виділіть суфікси.
зразок: час революції - революції ннперший час.

Командир дивізії, автобус для екскурсії, трикутник з рівними сторонами, Комісар батальйону, азарт дискусії, знак пунктуації, збір за традицією, день з вітром, інститут інформації.

Завдання 2. Поясніть написання н і нн за зразком.
зразок: копча ность - Копча ний.

тямущий ность, вихованням нник, мудре ность, олії ница, обрав нник, тума нность, пута ница, запута нность, ремеслі нник, ю ность.

Завдання 1. Перетворіть причастя в прикметники.
зразок: пече нна в попелі риба - пече нперша риба, позолочені нне кільце - золоче не кільце.

Кваші нна в бочці капуста, побілили нний стелю, розтоплений нне масло, вантажу нна лісом баржа, вимиємо-ще нна вулиця, рані нний в руку воїн, давно не краше ннперші волосся, незасея нне поле, посаджений ннперші дітьми кущі.

Завдання 2. Від цих слів утворіть прислівники за допомогою суфікса -про- .

Скажений, самовпевнений, урочистий, маслений, вітряний, буйний, безіменний, безвітряний, організований, продуманий, нечуваний.

Завдання 1. Утворіть коротку форму, виділіть орфограмму.

Заплутане волосся, розсипані намиста, перефарбовані панчохи, художні твори, численні вогні, стрижене волосся, дані слова, юні істоти, утворені юнаки, зосереджені обличчя.

Завдання 2. Перетворіть прикметники в пасивні дієприкметники, додавши або залежне слово, або приставку.

Мочені яблука, поранена птиця, стьобана куртка, фарбоване волосся, солона риба, нестрижені діти, палений вугілля, негодований худобу.

Завдання 1. вставте н або нн , Пояснивши свій вибір.

Краше_ий в синій колір; посаже_ий під ікону гість; посаже_ий батько; пріда_ое нареченої; вулиці пусти_и; полк, пріда_ий командармові; сві_ие туші; руху царстве_и; давно не краше_ие волосся; смишле_ие діти.

Завдання 2. Запишіть все виключення з теми « Н і нн в прикметників ».

Завдання 1. Утворіть від даних дієслів короткі причастя та прислівники, складіть словосполучення і запишіть їх.
зразок: заплутати - шерсть запута на, говорити запута ннпро.

Організувати, зосередити, оживити, заслужити, напружити, надихнути, порушити, розсіяти, схвилювати, засудити.

Завдання 2. Підкресліть слова з суфіксом -він н- .

Сезонний, редакційний, бездонний, композиційний, революційний, бульйонний, законний, безсонний, невгамовний, комісійний, похилий, шаблонний, інерційний, вагонний, бетонний, реакційний, операційний.

Завдання 1. Поясніть написання наступних слів (покажіть графічно).

Коші ний луг - нескоше нний луг
краше не виріб - давно не краше нний паркан
батогів нна умільцем кошик - кошик не пліток на
купівлі нний хліб - рані ний солдат
да нний приклад - тка ний візерунок
полусожже нна рукопис - полувялий нперша риба
морозиво не м'ясо - незамороже нна ягода

Завдання 2. Запишіть слова-винятки з теми « Н і нн в причастя та віддієслівні прикметників ».

Завдання 1. Утворіть прикметники від іменників і дієслів, даних в дужках, запишіть з ними словосполучення, поясніть графічно н або нн .

(Дискусія) питання, (вітер) молода людина, (без вітру) погода, (вагон) майстер, (натхнення) музика, (газифікувати) район, (бджола) віск, (робити) переляк, (ткати) килим, (насіння) фонд, (орел) погляд, (горобець) цвірінькання, (дивізія) медсанбат, (не чекати) візит.

рішення обдума нни (вірні) - всі ходи обдума ни
Погляди далечінь - руху спрямований нни (рішучі)
папери направле ни в суд - рухатися направле ннпро

Завдання 1. Утворіть від дієслів причастя та прикметники.
зразок: білити - беле ний, давно не беле ннперші стіни.

Квасити, косити, мостити, плавити, студити, топити, вчити.

Завдання 2. Поясніть написання за зразком: тка нний золотом хустку (Є залежне слово).

Спрята нне мороз не, запута нне справа, пута нперша історія, ю ний шахіст, історія запута нна, невирішене ннперша задача, НЕТКО ний матеріал, золоче нперша нитка. неразгада ннперша таємниця, шарі ний пиріг, кип'ячу на вода.

Завдання 1. Вставте пропущені букви, розподіліть в дві колонки з н і нн .

Смуще_ий ю_оша, беше_ий пес, кваліфіцірова_ий працівник, кова_ая решітка, виполне_ая робота, журавлі_ий крик, око_ие рами, смишле_ий малюк, непаха_ие поля, суше_ие на сонці гриби, ветря_ой двигун, безветре_ая погода, поране_ий палець, жела_ий день.

Завдання 2. Поруч з повними дієприкметниками і прикметниками запишіть короткі.

Спечена риба -
засіяне поле -
священна клятва -
бажані свята -
повільні рухи -
розсіяні вітром хмари -
зосереджені обличчя -
розсіяні учні -
випробувані друзі -

Завдання 1. Спишіть, вставляючи букви, пояснюючи орфограми.

Особи моряків озабоче_и і серйозні; кваше_ая капуста; ми ограніче_и в часі; вийшли організова_о; озабоче_и станом хворого; огірки, кваше_ие в бочці; вести себе сдержа_о; підлітки неуравновеше_и і запальні; неуравновеше_ость і несдержа_ость; невипече_ий хліб; невесті_о пріда_ое; пече_ая гарбуз; пріда_ие полку танки.

Завдання 2. Складіть і запишіть пропозиції або словосполучення зі словами:

воспита ни - вихованням нни, ізольовани ни - ізольовани нни, спаяний ни - спаяний нни, Рассея ни - Рассея нни, стримає ни - стримає нни.

Зелений ліс, масляний двигун, маслений млинець, олов'яний солдатик, рдяний світанок, вітряний день, палений цукор, ненавмисний успіх, розпещений дитина, свинячий хвіст, жування - зжовані лист, підкований кінь, несподіваний успіх, прийти неждано-негадано, небачений світанок, нечувана звістку, повільний хід, невестіно придане, неткана скатертину, тямущий хлоп'я, полувяленая риба, довгоочікуваний візит, шкіряний плащ, свіжопофарбовані паркан, легковірний звір, вітряк, невпинний дощ, спалене лист, ламана лінія, кип'ячена вода, зауваження цінно, штучний мед, печене яблуко, недоєні корови, перетин градом поля, названий брат, поранені в груди, дивний випадок, цілинний урожай, недовга історія, мільйонний житель, справжні цінності, валяне взуття, стріляний горобець, справжня істина, діти неуважні й неуважні, хмари розсіяні, пахне пряно шафраном, рум'яна іменинниця, полинові зарості, відчайдушний юнак, шалено б'ється серце, державні митники, карбуючи Перший етап, рвана рана.

Правопис Н і НН у прикметниках, причастя, говірками, іменників

Таблиці з прикладами.

Правопис н-і НН у прикметниках, утворених від іменників

викл .: скляний, олов'яний, дерев'яний

викл .: вітряний (але: безвітряний)

Запам'ятайте: юний, рум'яний, свинячий, єдиний, пряний

(старовинний (старина), кишеньковий (кишеню))

Правопис н-і НН у прикметниках і причастя, утворених від дієслів

викл .: повільний, бажаний, священний, нежданий, негаданий, ненавмисний, небачений, нечуваний

викл .: кований, жування (Ов-, ев- входить в корінь, а не в суфікс)

складні прикметники

Кожна частина складного прикметника пишеться за тими ж правилами,

що і відповідне їм самостійне слово

короткі прикметники

Пишеться стільки Н, скільки і в повній формі

короткі причастя

Завжди пишеться тільки Н

Зроблено справу, задача вирішена, пов'язані словом

ПРИМІТКА: якщо вам важко розрізнити прикметник і причастя, перш за все постарайтеся визначити, яка буде ознака означає це слово. Якщо ознака тимчасовий, обмежений, ознака дії, що здійснюється над предметом, то це причастя.

(Дівчинка вихована мамою. Комісія вчора утворена)

Якщо слово позначає ознаку, постійно властивий предмету, то це прикметник

Правила правопису Н і НН у прислівниках

У говірками на -про- і -е-, Утворених від якісних прикметників і віддієслівних дієприкметників, в суфіксах може писатися одна або дві букви Н:

  • Н в суфіксах прислівників пишеться в словах, утворених від прикметників або дієприкметників з однією літерою Н.

Не завжди в говірками пишеться стільки Н, скільки їх було в виробляє основі.

Як видно, правила написання однієї і двох букв НН суфіксів прислівників та іменників збігаються. У школі дана тема вивчається у 8 класі.

Не сподобалося? - Напиши в коментарях чого не вистачає.

  1. 1. Роман Сергієнко 309
  2. 2. Єлизавета Анчербак 292
  3. 3. Анна Монтгомері 99
  4. 4. Ірина Жаворонкова 93
  5. 5. Азат Аитов 89
  6. 6. Микита Зайцев 63
  7. 7. Алекc Бджілка 61
  8. 8. 60
  9. 9. Андрій Драгунов 58
  10. 10. Рамазан Ганієв 50
  1. 1. Ramzan Ramzan 6,266
  2. 2. Єлизавета Анчербак 5,056
  3. 3. Iren Guseva 4,925
  4. 4. Анастасія Гудяева 3,416
  5. 5. admin 3,228
  6. 6. Олександра Люханчікова 3,122
  7. 7. Мухаммад Амонов 3,084
  8. 8. Гузель Міннуллін 2,358
  9. 9. Артем Чекуров 2,016
  10. 10. Олена Кошкаровская 1,886

Найактивніші учасники тижня:

  • 1. Вікторія Нойманн - подарункова карта книгарні на 500 рублів.
  • 2. Bulat Sadykov - подарункова карта книгарні на 500 рублів.
  • 3. Дар'я Волкова - подарункова карта книгарні на 500 рублів.

Три щасливчика, які пройшли хоча б 1 тест:

  • 1. Наталія Старостіна - подарункова карта книгарні на 500 рублів.
  • 2. Микола З - подарункова карта книгарні на 500 рублів.
  • 3. Михайло Воронін - подарункова карта книгарні на 500 рублів.

Карти електронні (код), вони будуть відправлені в найближчі дні повідомленням Вконтакте або електронним листом.

Правопис н і нн у прислівниках

Мета уроку:

Закріпити тему «Освіта прислівників»;

Познайомитися з умовами написання Н і НН у прислівниках;

Виробляти навички написання прислівників з Н і НН, користуючись отриманими знаннями;

Розвивати орфографічну пильність учнів.

Оргмомент:

Вітаю! Сьогодні у нас з вами не зовсім звичайний урок, т. К. У нас присутні гості. Давайте покажемо їм, як добре ми вміємо працювати.

Посміхніться один одному, адже посмішка піднімає настрій, і немає в світі нічого прекраснішого, ніж усміхнені діти. Дякую! А тепер за роботу!

Сьогодні нам доведеться потрудитися, адже крім повторення і закріплення попередньої теми - «Освіта прислівників», нам належить познайомитися з новою темою «Правопис Н і НН у прислівниках», тому наші цілі -. (див. вище).

2. Щоб зрозуміти, як ви засвоїли тему «Освіта прислівників», я дам кілька завдань за картками:

картка №1 : - про способи творення прислівників, з прикладами.

картка №2 - домашнє вправа № 93.

Весь клас в цей час записує дату і виконуємо завдання в зошиті:

Завдання для класу: підібрати антоніми до прислівники, записаними на дошці і виконати їх словотвірний розбір: назад, вліво, затемна, часто, добре, весело, холодно, начорно, довго.

1. Картка про способи творення прислівників.

2. Вправа № 93 (домашнє)

3. Завдання для всього класу.

Учитель просить учнів разом з одним учнем з класу записати на дошці і в зошитах пропозицію і розібрати його по членам.

Валентин дивився на Наташу закохано, пристрасно, заклично.

- чи є в реченні прислівники?

- чи має їх написання відношення до теми уроку?

Ви помітили, що два прислівники ми написали з Н, а одне НН.

Від чого ж залежить написання прислівників з Н і НН?

\u003d\u003e Вчитель озвучує правило.

\u003d\u003e Правило в підручнику (§13)

Так, хлопці, правило це дуже просте, але і в ньому є свої труднощі.

Чи пам'ятаєте ми, коли писати Н і НН у прикметниках? ( схема) Причастиях?

Що спільного і відмінного в написанні коротких форм прикметників і дієприкметників?

- в прикметників - в повній і короткій формі - однаково

- в причастиях - в повній формі 2, а короткою - 1.

Отже: в допомогу - ТАБЛИЦІ-помічниці.

! Учитель пояснює, що написано в таблицях і для прикладу використовує вправу 97 - 1-е пропозицію.

Перш, ніж ми продовжимо, давайте трохи відпочинемо. Зараз ви почуєте ряд слів різних частин мови. Хлопчики встають, якщо звучить наріччя, дівчинки - якщо іменник.

Гарний, доброта, скромно, допомагати, допомога, взаєморозуміння, дружно, однаково, ніжний, коханий, друзі, піклуватися.

Молодці хлопці! Я сподіваюся, що всі ці слова є у вашому особистому словничок і часто вами використовуються!

Закрийте книги: напишіть на лінійці цифри від 1 до 9 з проміжком в сантиметр. ми напишемо графічний диктант: (Вправа 97 + 1 пропозиція своє).

Перевірка і виставлення (за диктант)

учитель: Молодці, хлопці! Ви впоралися із завданням! Ви готові до серйозної роботи. На дошці записані пропозиції. Їх потрібно списати, вставити пропущені букви.

  1. Над садом т. Ржестве. про та радості. про звучала пісня.
  2. Місяць піднявся високо і необикновен. про яскраво осявав всю рівнину.
  3. Навколо було порожні. про та безмовність. о.
  4. Змагання було організовує. про х. р. шо.
  5. Дівчинка була вихованням. а в дитячому будинку.
  6. Ш. рокій потік лід. ної води беше. про мчав з гори.
  7. Кожен з нас сосредеточе. про думав про своє.
  8. Звук п. Дення води стра. про зливався з гуркотом годин.

Підсумки уроку:

- яку тему вивчили?

- як звучить правило?

- чи все було зрозуміло?

Д / з: §13, вправа 100, підготувати усне повідомлення по вправі 99.

Тема урока: Одна і дві букви н у прислівниках на -о і -е.

Мета уроку:

  1. знайомство з алгоритмом н і нн у прислівниках на -о і -е в зіставленні з правописом н і нн у прикметниках і причастя;
  2. пунктуація: розділові знаки при дієприкметникових зворотах, що стоять поруч з союзом і, розділові знаки в складному реченні;
  3. розвиток мови: збагачення словникового запасу, Робота з синонімами;
  4. відпрацювання розумових операцій: аналізу, порівняння, вміння робити висновки і узагальнювати.

Обладнання уроку: ТСО, роздатковий матеріал, малюнок, схема, плакат для рефлексії.

  1. Актуалізація. Розшифрувати картинку, підібрати до фразеологизму синоніми (марно, марно, даремно, марно).

Словами якої частини мови є названі синоніми?

II. Записується під диктовку і аналізується пропозицію

Несподівано скінчився ліс, і, розкрив до далекого синього неба, вдарила в очі росиста яскравість лугів.(В. Солоухин.)

завдання:

Поясніть усно і позначте графічно умови постановки розділових знаків.

Учні виділяють дві граматичні основи:ліс скінчився, яскравість вдарила;кажуть, що пропозиція складне (складносурядна), будують схему[\u003d -], і [\u003d -]. Проводиться перевірка побудови схеми (зображення на екрані).

Потім знаходять дієприслівникових оборот, детально розповідаючи, як вони це роблять (ставимо питання що зробивши? Або що роблячи ?, шукаємо залежні слова). Звертаю увагу учнів на те, що союз виявився між запитом.

- Як утворено прислівникнесподівано?

Записуємо: несподівано ← несподіваний.

Скільки н в говіркою, утвореному від прикметниказ нн?

Записуємо: сильно ← сильний.

скільки н в говіркою, утвореному від прикметника з н?

Кажу, що це не випадковість, а закономірність для говірок на -о,-е, утворених від прикметника: пропоную учням сформулювати правило про правописн, нн в говірками, звірити свою формулювання з підручником - с. 108, §38.

III. Робота зі словами, приготованими до уроку на аркушах (екрані). Учні вставляють пропущені букви, пояснюють умови вибору орфограми і записують поряд утворене від даного прикметника наріччя, позначають орфограмму «Н, нн у прислівниках нао, -е ». Клас виконує роботу в зошитах.

Іскусстве..ий

медле..ий
серебря..ий
скляні
шкіра ... ий

скром..ий

іспуга..ий

взволнова..ий

традицио. .ий

идеаль. .ий

благодуш..ий

несураз. .ий

Виконану роботу звіряємо зі зразком (лунають листи):

Штучний (штучно)

повільний (повільно)
срібний
скляний
шкіряний

скромний (скромно)

переляканий (злякано)

схвильований (схвильовано)

традиційний (традиційно)

ідеальний (ідеально)

благодушний (благодушно)

безглуздий (незграбно)

Чому не від усіх прикметників ви змогли утворити прислівники? (Утворюються від якісних, позначають образ дії - як відбувається дія.)

IV. Питання вчителя:

Що потрібно знати, щоб правильно вибрати написання вговіркою н і нн?

1.Знать, що наріччя утворено від прикметника за допомогою суфіксів -о і-е.

2. Знати, скільки н пишеться в тому прилагательном, від якого утворено прислівник.

Пропоную згадати таблицю«Н і нн в іменах прикметників »(висвічується на екран):

НН

1) -енн-, -онн-

виняток: вітряний

2) н + н

викл.

3) скляний олов'яний дерев'яний

Ан, -ян-

ін-

Ен-, -н (в прикметників, утворених від дієслів недосконалого виду: солоний)

3. Відрізняти наріччя від короткого причастя.

V. Питаю, скільки н пишеться в короткому причасті(лист відправлено),і пропоную порівняти дві пропозиції:

сущ. як?

1) Море схвильовано бурею.

гл. як?

2) Оратор говорив схвильовано.

- Як визначити, якою частиною мови є однакові за звучанням слова в першому і другому реченні? (1) Ставимо питання, 2) визначаємо їх синтаксичну роль, 3) дивимося, від якої частини мови залежить: говорив як?схвильовано (Образ дії, залежить від дієслова) - прислівник; море як? що з ним відбувається?схвильовано (Присудок залежить від іменника) - короткий причастя.

Складіть короткі речення зі словамирозсіяно - неуважно, злякано - злякано, організовано- організовано. (Хлопчик слухав неуважно.- Зерно розсіяно по полю. Дитина глянув злякано на незнайому людину.- Дитя злякано собакою. Збори пройшли дуже організовано. - Воно організовано семикласниками.)

Попереджаю, що є ще одна трудність; буває так, що слово є присудком, відповідає на питання до а к о в о? до а к о в а ?, але пишеться знн.

Коли ж так буває?

Учні відкривають підручник на с. 109, читають в упр. 235 пропозиції під цифрою 1. Пояснюють правопис н інн. Міркують так: дивився як?неуважно - ця обставина, виражене власною мовою, яке утворено від прикметникарозсіяний, т. е. неуважний, пишемо нн, залежить від дієслова;

дівчинка яка? неуважна - це присудок, пов'язане з ім'ям іменником, але це не короткий причастя, а короткий прикметник, так як у нього немає значення ознаки за дією, є значення якості -неуважна, а в короткому прилагательном пишеться стільки ж н, скільки і в повному.

Пропоную розглянути таблицю (заздалегідь заготовлена \u200b\u200bна аркушах):

обставина

як?

прислівник

н або нн

(Відноситься до дієслова)

присудок

Наприклад.

торжестві нно - торжестві ННий.

інтерес але - інтерес Ний.

пута але - пута Ний.

Вправа

Перевірте чи правильно Ви записали словосполучення.

скрикнув переляку ННо,

дивився Рассея ННо,

робить спокуса Но,

ставився легковажність ННо,

чекав бесконеч Но,

говорити обдума ННо,

відповідати пута Но,

време ННпро відсутні.

Н і НН у прислівниках на-О, -Е

Прислівники треба відрізняти від коротких дієприкметників, В яких пишеться Н, і від коротких прикметників, в яких пишеться стільки Н, скільки і в повній формі.

Наприклад. як?

Клас зосередженості (уважно) слухав пояснення вчителя (наріччя).

Обличчя було зосереджено, серйозно (кр.пріл.).

Війська були зосереджені на рівнині (кр.пріч.).

(Зосередилися)

перевірте вправу.

1. Виставка організовує На спонсорами (кр.пріч.).

2. Екскурсія пройшла організовує ННпро (наріччя).

3. Учениця дісціплінірова ННа й організовує ННа (кр.пріл.).

4. Всі слухали повідомлення взволнова ННпро (нар.).

6. Збори взволнова Нпро сполученням (кр.пріч.).

7. Вона була неуважна На й Рассея ННа (кр.пріл.).

8. Вчора він слухав Рассея ННпро (наріччя).

9. Насіння Рассея Ни по полю (кр.пріч.).

Пам'ятай! Перш ніж будеш застосовувати правило, подивися, чи не є це слово винятком! До них відносяться: несподівано повільно країни священні чваниться чека бажає окаянний робити небачені нечуваний Нечая нежданих негадано манірно рдяного пряну зелень свиней Баранов синій рум'яної Багряного юний тямущі назвою (брат) посаджені (батько)

Іменники та прислівники.

У говірками пишеться стільки ж Н, скільки і в словах, від яких вони були утворені:

глянув беше? про - беше? ий (див. частину №1 правила: утворено від дієслова дратувати недосконалого виду, без приставки і суфіксів -овать / -еванний \u003d скажений \u003d шалено)

Пам'ятай! Перш ніж будеш застосовувати правило, подивися, чи не є це слово винятком!

До них відносяться:

шахраї трудівників

племінник

додання ставленик Данники Безприданниця

Алгоритм дій.

1. Визнач, якою частиною мови є слова, в яких пропущені -н або НН. Це необхідно для того, щоб знати, який частина правила користуватися.

2. Згадай, чи не є це слово винятком.

3. Подумай, від якого слова утворені розбираються слова.

4. За правилом визнач написання.

Розбір завдання.

В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких пишеться НН?

Манери його не відрізнялися простотою, а були вишуканості (1) и. У лабіринті кривих, вузьких і немочі (2) их вулиць вічно шмигав народ. Шофери сперечалися з навантажувачами, що машина недовантажені (3)



а. 1) 1,2 2) 1,3 3) 1,2,3 4)

1 Манери (які?) Вишуканості (1) и. Це короткий прикметник, так як його можна замінити повною формою вишуканості ... ий. Визначаємо написання повної форми: вишуканості ... ий утворено від глаголаізискать, в якому є приставка з-.

Таким чином, як в повній, так і в короткій формі пишемо дві ПН.

Немочі (2) их (яких?) Вулиць. Це повне прикметник, утворене від дієслова недосконалого виду мостити. Приставка не- не впливає на написання, суфіксів -овать / -еванний немає, залежні слова теж відсутні. Пишемо одну Н.

Машина недовантажені (3) а (що зроблено?). Це короткий причастя, так як можна замінити дієсловом недовантажили. У коротких причастя пишеться одна Н.

Таким чином, правильний варіант - відповідь №4.

Потренуйся.

1. У якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких пишеться НН? Будинок стояв трохи осторонь від лісу; стіни його тут і там були подновлени (1) и свіжими Лесині, вікна пофарбовані (2) и білилами, маленьке ганок збоку, прикрашені (3) е різьбленням, ще пахло смолою.

1) 1 2) 1, 2 3) 3 4) 1, 2, 3 2.

В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких пишеться одна буква Н? На передньому плані картини на тлі фігур ряже (1) их з МАЗу (2) ими сажею особами яскраво виділяється дівоча фігура в білосніжній сукні з батогів (3) ими рукавами.

1) 1 2) 2, 3 3) 1, 3 4) 1, 2 3.

В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких пишеться одна буква Н? На картині «Кермесса» Рубенс зобразив натовп розпалився (1) их городян, відчайдушно (2) про танцювали беше (3) ий танець. 1) 1 2) 1, 2, 3) 3 4) 1, 3



Відповіді: 3, 3, 3.

1.Як можна відрізнити прикметник від причастя? (Якщо немає залежних слів і немає приставки, то це прикметник: навантажений вагон, в'язана кофта. У коротких прикметників пишеться стільки н-, скільки в повних). Але в коротких причастя завжди пишеться одна буква Н.

2) Короткі віддієслівні прикметники можна відрізнити від коротких дієприкметників тим, що вони не мають після себе доповнення, що відповідає на питання «чому? ким? ».

Наприклад. Населення було зібрано начальником гарнізону.

Вона вихована в строгих правилах.

3) Короткі прикметники можна замінити іншими прикметниками

Дівчина начитанна (розумна, ерудована)

· Розрізняють наріччя від прикметника і причастя.

Розподіліть словосполучення по колонках таблиці

Дивився здивовано, роздратований шумом, м'язи напружені, хода повільна,

допомога забезпечена, всі здивовані, вчинив цілком правильно, жив забезпечено, говорив роздратовано, працювали напружено, йшов повільно, конструкція досконала.

· Узагальнення.

Які розділи науки про мову ми згадали? (Орфоепія, словотвір, морфологія, морфемика, синтаксис).

Домашнє завдання.

Визначте, чому співзвучні слова в двох віршованих рядках пишуться по-різному - з одного і з двома н.

      А вона розкута,
      На ній скакати ризиковано.

256. Визначте, як утворені дані прислівники.

Чудова про ← чудовий; справедливо, бережливо, неустр ..- Шімо, зайве, бе..вкусно, безобл..чно, нешкідливо, конкретно, пренеприємно, бе..заботно, весело, шкідливо, тісно, \u200b\u200bхолодно, безстрашно, безбоязно, доблес (?) але , увлеч..нно, природно, щиро.

бережливо
конкретно [р "]

застосовуючи дане правило, Міркуйте так: (Тримався) мужньо. мужньо - це наріччя і в ньому пишеться стільки букв н, Скільки в тому слові, від якого воно утворене ( мужній).

257. Підберіть до прикметником однокореневі прислівники. Запишіть також словосполучення «дієслово + прислівник». Позначте умови вибору н і нн в говірками. Які словосполучення можна використовувати при описі погляду людини?

Дивитися, смуток (н, нн) ий; взволнова (н, нн) ий, розповідати; переляку (н, нн) ий, здригнутися; прінуждё (н, нн) ий, посміхнутися; дружелюбність (н, нн) ий, поглянути; прістален (н, нн) ий, подивитися; дивитися, уважний (н, нн) ий.

258. Спишіть, розкриваючи дужки і вставляючи пропущені букви.

1. Хлопчик Рассея (н, нн) про дивився по сторонам. Серед лісів Рассея (н, нн) про багато од..нокіх охотніч..іх будиночків. В останні дні дівчинка (не) уважна, Рассея (н, нн) а. 2. Друзі перезирнулися разоч..рова (н, нн) про і понуро. Сестра була разоч..рова (н, нн) а, дізнавшись, що подруга (не) пр..несла їй книгу. 3. Мати уд..влё (н, нн) про подивилася на сина. Більшість присутніх було уд..вле (н, нн) про словами девочк ... 4. Після вчорашньої бур .. море взволнова (н, нн) о. Обличчя дівчини було взволнова (н, нн) о. Мій супутник говорив гаряче і взволнова (н, нн) о.

259. Н або нн? Спишіть, розставляючи пропущені коми. Вкажіть умови їх вибору. Над якими видами орфограмм ви працюєте? Озаглавьте текст.

Слово «билина» походить від слова «бувальщина». Але чи все, расеказа (н, нн) е в билинах, відбувалося насправді?

Виконавці билин завжди увлечё (н, нн) про іскрі (н, нн) е оповідали про мужність (н, нн) их богатирів, які безстрашність (н, нн) про билися з ворогами Руської землі.

Звичайно, в билинах (не) мало вимислу, але в них взволнова (н, нн) про розповідається про битви і подвиги богатирів, стійко переносили найважчі випробування. Уважний (н, нн) про слухаючи або читаючи старовинні оповіді люди згадують пам'ятні події російської історії.

Народ (не) випадково склав билини про благородних заступниках, що належав до (н, нн) про самовідданий (н, нн) про служать людям оберігаючи їх свободу і мирне життя.