Hodina triedy „Moja cesta domov“. Hodina triedy „bezpečná cesta do školy“ Aj tak sa pozerajte dopredu

Mestská autonómna všeobecná vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola č. 36"

Hodina triedy o pravidlách cestnej premávky

3. trieda

Skomplikovaný:

Kiryushkina Olga Evgenievna,

učiteľka na základnej škole,

I kvalifikačná kategória

Tambov 2014

Téma: "Bezpečná cesta do školy"

Cieľ:formovanie reprezentácií mladších školákov o pravidlách bezpečnosť cestnej premávky.

Úlohy:

1) opakovať pravidlá pre pohyb chodcov po ulici a ceste;

2) rozvíjať u detí schopnosť nájsť najbezpečnejšiu cestu z domu do školy;

4) vychovávať rešpekt voči všetkým účastníkom cestnej premávky.

Vybavenie: Počítačová prezentácia, schémy bezpečnej cesty do školy, krížovka.

Postup hodín v triede

I. Organizačný moment

Dlho očakávaný hovor je vydaný -

Toto je začiatok lekcie.

A poučenie povie každému

Ako bez problémov a bez problémov,

Skoro ráno, pomaly

Príďte do školy deti.

II. Posolstvo témy a účelu triednickej hodiny.

učiteľ: Takmer každé ráno odchádzate z domu a idete do školy. Dnes si zopakujeme pravidlá pre pohyb školákov po ulici a ceste, zistíme, ktorá cesta z domu do školy je najbezpečnejšia.

III. Práca na tému triedy

1. Opakovanie pravidiel cestnej premávky

učiteľ: Keď ľudia vyjdú von, všetci sa stanú chodcami. Skutočný chodec sa na ulici správa suverénne a vodiči sa k nemu správajú s rešpektom. Autá jazdia podľa prísnych pravidiel. Pravidlá platia aj pre chodcov. Ak ich nepoznáte, nikdy sa nestanete dobrým chodcom.

1. študent:

Mesto je plné pohybu! Autá jazdia za sebou

Farebné semafory svietia vo dne aj v noci.

Opatrne kráčajte po ulici.

A len tam, kde je to možné, prekračujte!

2. študent:

Chceme dať deťom varovanie:

Okamžite sa naučte pravidlá cestnej premávky,

Aby sa rodičia netrápili každý deň,

A aby boli vodiči za volantom pokojní.

3. študent:

Vo svete existuje veľa pravidiel cestnej premávky.

Nezaškodilo by nám, keby sme sa ich všetky naučili.

Ale hlavné pravidlá pohybu

Vedieť, ako by mala byť násobilka.

učiteľ: Dnes by mal každý školák vedieť, že ulica je veľmi nebezpečná pre toho, kto po nej nevie správne chodiť. Ale ten, kto pevne pozná a prísne dodržiava prísne pravidlá cestnej premávky, sa nemusí báť najrýchlejšieho auta. Zopakujme si tieto pravidlá.

Pravidlo 1: Chodci musia chodiť len po... chodník. A musíte po nej chodiť a držať sa na pravej strane, aby ste sa nezrazili s protiidúcimi ľuďmi.

Pravidlo 2: kdekoľvek a akokoľvek nemôžete prejsť cez cestu! Kde môžete prejsť cez ulicu? pozdĺž prechodov pre chodcov.

Pravidlo 3:„trojoký asistent“ pomáha správne prejsť cez cestu na križovatke ... semafor.

Pravidlo 4: Keď prechádzate cez ulicu, nezabudnite sa najprv pozrieť... vľavo, a potom správny.

Pravidlo 5: ak je cesta malá, chodci chodia po stranách ... smerom k doprave.

4. študent :

Chodec, chodec!

Pamätajte si na PRECHOD!

podzemie, zem,

Ako zebra.

Vedzte, že iba PRECHOD

Zachráni vás pred autami!

5. študent:

Červená, žltá a zelená

Pozerá na všetkých.

Rušná križovatka

Nefunkčný semafor.

Starí ľudia idú a deti -

Neutekajú a neponáhľajú sa.

Semafor pre každého

Skutočný priateľ a brat.

6. študent:

Podľa semaforu

Ideme cez ulicu.

A vodiči nám prikyvujú:

"Poď, počkáme."

7. študent:

Pri červenom svetle - neexistuje žiadny spôsob,

Na žltú - počkajte

Keď svieti zelené svetlo

Bon Voyage!

Fizkultminutka.

(Deti vykonávajú pohyby a napodobňujú slová z minúty telesnej výchovy)

Odbočíte doľava

Že tam nie je auto - uistite sa.

A teraz odbočte doprava -

Dávajte pozor chodec!

Čoskoro prejde cez cestu

Dodržiavanie značiek alebo semaforov.

2. Bezpečná cesta z domu do školy.

učiteľ: Doma ste vyplnili tabuľku „Moja bezpečná cesta do školy“. Povedzte nám o svojej bezpečnej ceste. ( Študenti hovoria o bezpečnej ceste do školy)

ja V. Tajomná hra

učiteľ: Teraz si oddýchneme a zahráme si hru o pozornosť. Budem klásť otázky a vy zhodne odpoviete: „To som ja, to som ja, to sú všetci moji priatelia!“. Otázky však môžu byť zložité. V tomto prípade je správnou odpoveďou ticho.

otázky:

Kto z vás v stiesnenom koči ustúpi starším?

Kto z vás prichádza na svet so slovami: „Neexistuje žiadna cesta“?

Kto z vás ide dopredu len tam, kde je prechod?

Kto z vás ide domov a drží cestu po chodníku?

Kto, neznalý pravidiel, jazdí na „zajakovi“ v električke?

Kto vybehne na šmykľavú cestu v zlom počasí?

Ak svieti žlté svetlo, kto ide?

A kto za to stojí?

V. Konsolidácia študovaného materiálu.

Učiteľ: Vylúštime krížovku a zapamätáme si základné pojmy cestnej abecedy:

1) pruhovaný kôň,

Volá sa Zebra.

Ale nie ten v zoo -

Ľudia po nej chodia (prechod)

2) Po ceste na dvore

Kolja jazdí na koni.

Ani auto, ani moped

Jednoduchý ( bicykel)

3) Z okraja mesta do druhého

Dom chodí pod oblokom (električka)

4) Nie živý, ale kráčajúci.

Nehybný, ale vedúci (cesta)

5) Hrám sa očami

Deň a noc,

Pomáham autám

A chcem ti pomôcť (semafor)

6) Dom kráča po ulici,

Berie nás to do práce.

Nie na kuracie stehná

A gumáky (autobus)

7) …… svetlo je varovanie.

Počkajte, kým sa signál pohne (žltá)

8) Na okraji cesty

Ako vojaci stoja.

Všetci pracujeme spolu

Všetko, čo nám povedia (znamenia)

9) Autá sa ponáhľajú ulicami,

Pneumatiky sú tam.

Išli sme dole chodbou

Existuje majiteľ... ( chodec)

10) Aby som vám pomohol

Cesta je nebezpečná.

Pálenie vo dne aj v noci

Zelená žltá,… (červená)

11) Čakáte na pristátie?

Na pridelenom mieste

Nepotrebujete šikovnosť

Toto miesto … (stop)

12) Aby som ťa mohol vziať,

Ovos vôbec nemusím

Dajte mi benzín

Dajte gumu na kopytá

A potom, dvíhajúc prach,

Pobeží... (automobil)

12.

10.

11.

o

s

3.t

o

R

o

7. w

n

o

s

t

b

V ja Zhrnutie.

učiteľ: Aké je kľúčové slovo v tejto krížovke? (opatrnosť)

učiteľ: Ako toto slovo súvisí s témou lekcie? Aká by mala byť vaša cesta z domu do školy? (odpovede detí)

učiteľ: Prajem vám, aby vaša cesta do školy bola vždy bezpečná. Dúfam, že pravidlá, ktoré sme si dnes pripomenuli, vám pomôžu a zaistia vašu bezpečnosť na cestách.

VII. Reflexia.

Vyhodnoťte podujatie a mieru svojej účasti na ňom.

    Nemal som záujem. Podujatie sa mi zdalo nudné.

    Zaujalo ma to, ale otázky udalosti som zostal ľahostajný.

    Bolo to pre mňa zaujímavé. Rád som sa zúčastnil akcie.

Použité informačné zdroje:

    Tri semafory. Didaktické hry, kvízy. M: Osvietenie, 1998.

    Filenko M.N. Školáci o pravidlách cestnej premávky. M: Osvietenie, 1985.

    Knyazeva R.A. 100 úloh pre pravidlá cestnej premávky. M: Pedagogika, 1997

Triedna hodina "Cesta domov"

Ciele: rozširovať obzory žiakov; vykonávať vysvetľujúce práce medzi študentmi; zabezpečiť, aby medzi študentmi bolo menej úrazov.

Priebeh hry

Zranenia na cestách sú problémom, ktorý trápi ľudí na celom svete. Ľudia vzdávajú hold motorizácii životom. Tento poplatok je veľmi drahý a neopodstatnený. Auto sa zmenilo z dopravného prostriedku na prostriedok ohrozujúci život a auto sa pre svoju nedisciplinovanosť ako vodiča a chodca stáva pre človeka nebezpečné. A dnes si zopakujeme abecedu, chodec. Zopakujeme formou hry. K tomu rozdelíme celú triedu do 3 tímov. Podľa toho pomenujte každý tím.

1. Zahrejte sa

Ako sa volá úsek cesty pre chodcov? Odpoveď. Chodník.

Ktorým smerom by ste sa mali pozrieť ako prvý, keď prechádzate cez cestu? Odpoveď. Doľava.

Čo znamenajú farby semaforov? Odpoveď. Červená - nebezpečné alebo stop, žltá - pozornosť, pripravte sa, zelená - choďte.

Na akom semafore môžete prejsť cez ulicu? Odpoveď. Zelená.

Aké nebezpečenstvá na vás môžu číhať na dvore vášho domu? Odpoveď. Cúvanie auta, otvorené poklopy, opravy bez prekážok.

Čo je to križovatka? Odpoveď. Toto je križovatka ulíc a ciest.

2. Herné úlohy

Každý tím hrá situáciu nesprávneho správania na ceste, ostatné tímy si musia porušenie všimnúť.

Autobus je blízko, ale chodec prechádza cez cestu.

Chodci chodia po ceste bez toho, aby dávali pozor na autá.

Deti sa hrajú na ceste.

Prechádzanie cez cestu na nesprávnom mieste.

3. Poznáte dopravné značky?

Účel: zopakovať druhy značiek, správne pomenovať, čo táto značka znamená a do ktorej skupiny patrí (zákazové, výstražné, prednostné, predpisové, informačné a indikačné, služobné).

Facilitátor rozdá každému tímu papier s nápismi, tímy ich podpíšu.

4. Otázky týkajúce sa lístkov pre každý tím

1 Po ktorej strane chodníka by mal chodiť chodec? Odpoveď. Napravo.

2 Čo znamená stredová čiara? Odpoveď. Stredová čiara je biela čiara, ktorá rozdeľuje cestu na 2 rovnaké časti.

3 Kde je dovolené prechádzať cez vozovku, ak v zóne viditeľnosti nie je prechod? Odpoveď. Na dobre viditeľnom úseku cesty, ak tam nie sú zvodidlá, v pravom uhle k vozovke.

4 Z akých prvkov sa skladá poľná cesta? Odpoveď. Krajnica, vozovka, priekopa.

5 Čo je to obrubník? Odpoveď. Ide o špeciálnu časť cesty pre chodcov.

6 Čo je to kyveta? Odpoveď. Ide o priekopu na odvádzanie vody na poľnej ceste.

7 Ako sa má pohybovať chodec na poľnej ceste? Odpoveď. Opačná doprava.

8 Čo znamená zelený blikajúci semafor? Odpoveď. Zastavte pohyb.

9 Čo znamená žltý blikajúci semafor? Odpoveď. Počkajte na ďalší signál.

5. Hádanky(otázky sú postupne kladené každému tímu)

1. Pruhovaný kôň.

Volá sa Zebra.

Ale nie ten v zoo -

Ľudia po nej chodia.

(prechod)

2. Pozrite sa na silného muža:

Na cestách jednou rukou

prestať zvyknutý

Päť tonový kamión.

(policajt)

3. Nádherný domček - posúvač

Na svojich ôsmich nohách

Zo dňa na deň na cestách

Beží uličkou

Na dvoch oceľových hadoch.

(električka)

4. To je taký zázrak-zázraky!

Podo mnou sú dve kolesá.

Roztáčam ich nohami

A valím, valím, valím!

(Bicykel)

5. Na okraji cesty,

Ako stoja vojaci.

Všetko, čo s vami robíme

Všetko, čo nám povedia.

6. Neživý, ale ide,

Nehybný, ale vedúci.

7. Aby som vám pomohol

Cesta je nebezpečná

Pálenie vo dne aj v noci

Zelená, žltá, červená.

(semafor)

8. Malý, vzdialený

Kričí najhlasnejšie.

(píšťalka)

9. Dom kráča po ulici,

Máme šťastie, že pracujeme.

Nie na kuracie stehná

A gumáky.

(autobus)

10. Pije benzín ako mlieko

Môže bežať ďaleko.

(nákladné auto)

11. Rozsvieti sa zelená značka -

Môžeme si teda sadnúť.

(semafor)

6. Záver

Počas celej triednickej hodiny sme sa rozprávali o pravidlách cestnej premávky, o tom, kto nám ich pomáha dodržiavať. Na konci hry opäť zavolajme všetkých pomocníkov chodcov (Odpovede detí).

7. Zhrnutie

Príloha 1. (na rezanie)

1 Po ktorej strane chodníka by mal chodiť chodec?

2 Čo znamená stredová čiara?

3 Kde je dovolené prechádzať cez vozovku, ak v zóne viditeľnosti nie je prechod?

4 Z akých prvkov sa skladá poľná cesta?

5 Čo je to obrubník?

6 Čo je to kyveta

7 Ako sa má pohybovať chodec na poľnej ceste?

8 Čo znamená blikajúci zelený semafor?

9 Čo znamená žltý blikajúci semafor?

Príloha 2. (na rezanie)

1 Výstražné značky

deti

Žiadni chodci



3 Povinné znaky

Cyklistický pruh

4 Znaky osobitných predpisov

Prechod pre chodcov



5 Informačné značky

parkovacie miesto

Triedna hodina

"Bezpečná cesta zo školy domov a späť"

Navrhol:

Korolenko T.N.,

učiteľka na základnej škole

2014

Rozvoj triedy.

Trieda: 2 B

Témou je „Bezpečná cesta zo školy domov a späť“.

Cieľ: formovať predstavy mladších školákov o bezpečnosti na cestách.

Úlohy:

1) Zopakujte si pravidlá pre pohyb chodcov po ulici a vozovke,

2) Naučte sa vybrať si najbezpečnejšiu cestu zo školy domov a späť, naučte sa vytvoriť trasu,

3) Rozvoj schopnosti práce vo dvojici, rozvoj pozornosti.

Formy práce : konverzácia, práca vo dvojici, praktická práca.

Vybavenie : multimediálny projektor, plagáty "Dopravné značky", zvuková nahrávka "Na ulici, po ulici" hudba T. Shutenko, slová G. Bojko, karty s diagramami pre prácu vo dvojici.

Priebeh kurzu.

  1. Motivačný moment. Formulácia témy vyučovacej hodiny.

Pozerajte sa na seba, usmievajte sa, želajte úspech sebe, susedovi, celej triede.

Čo potrebujeme, aby sme boli v triede úspešní?

Ukážte svojim pristátím, že ste pripravení pracovať.

Chlapci, pozrite si video a skúste sformulovať tému našej triednej hodiny.

(video „Bezpečná cesta do školy“

http://videoscope.cc/147998-bezopasnyj-put-v-shkolu.html )

Čo je podľa vás témou našej lekcie?

Áno, máte pravdu, témou našej vyučovacej hodiny je „Bezpečná cesta zo školy domov a späť“.

Aké vzdelávacie ciele si stanovíte, ak poznáte tému lekcie?

Na základe slov - asistenti ich vyslovujú.

(na snímke:

Opakujte pravidlá...

naučiť sa vyberať...

dozvedieť sa o……)

(Na snímke sa zobrazia možné odpovede, ktoré učiteľ zhrnie

zopakujte si pravidlá prechádzania cez cestu,

naučiť sa vybrať si bezpečnú cestu domov zo školy a späť)

naučte sa, ako urobiť svoju cestu bezpečnou...)

II.Spracovanie témy vyučovacej hodiny.

Ako chápete význam slova „bezpečný“?

Ako inak môžete povedať?

(Rozvážny, opatrný, neponáhľaný.)

Čo si myslíte, že potrebujete vedieť, aby ste našli bezpečnú cestu do školy?

Je to tak, na ceste sa treba dobre orientovať, poznať pravidlá cestnej premávky a vyhýbať sa nebezpečenstvu.

Akí asistenti v uliciach našej obce pomáhajú prejsť cez cestu s menším stupňom nebezpečenstva? (chodník pre chodcov, bez semaforov v obci)

Povedz mi, ako správne prejsť cez chodník?

Aké dopravné značky vidíte na ceste do školy? Ukážte ich na plagáte. O čom hovoria"?

Poďme si zahrať hru „Dopravná značka“

Tipom musíte odpovedať aj na to, kde cestou do školy toto znamenie stretnete.

Zosadnem z bicykla

Ak vidím toto znamenie

A budem chodiť ako chodec

Spolu s ním na prechode

(bicykle sú zakázané)

Aký je tu znak? Chodec

Ide do nej preškrtnutý.

Čo to znamená?

Možno sa tu urazili?

(Žiadni chodci)

Diaľnica šušťala pneumatikami

jazdiace autá,

Ale v blízkosti školy spomaľte plyn -

Záves, vodiči, pre vás

Špeciálny nápis tu "Deti"

Všetci sme za ne zodpovední.

A ty v tomto znamení tiež,

Chlapci, buďte opatrní! (deti)

Chlapci, pozrite sa na schému našej dediny. (Posuvná mapa - schéma dediny Abatskoye)

Povedzte nám o umiestnení našej školy?

(vstup je možný z Leninovej ulice a Sovetskej ulice po chodníku, prítomnosť chodníkov, miesto je osvetlené, premávka dosť intenzívna)

Aké ulice musíte prejsť? Je to jednoduché? prečo?

Každý má svoju vlastnú cestu do školy, takú známu, že po nej môžete chodiť so zatvorenými očami! Ukazuje sa však, že nie vždy je to bezpečné. Teraz ste už dospelí a rodičia vás zverili, aby ste po ňom kráčali sami.

Pamätajte však, že na každej ceste sú vždy pravidlá, a preto ich musíte dodržiavať, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu.

A ako by ste mali ísť, aby ste boli vždy v bezpečí?

(ideme po chodníku, držíme sa pravej strany, prechádzame cez cestu po chodníku .._)

Tiež, chlapci, chcem vám pripomenúť, že nemôžete zavolať nikoho cez cestu: ani príbuzných, ani priateľov, nie známych. To je nielen neslušné, ale môže to byť aj nebezpečné, pretože vás to nabáda prejsť cez cestu a zabudnúť na pravidlá cestnej premávky. Ak tam nie je chodník, choďte smerom k protiidúcej premávke. Vyhýbame sa opusteným miestam popri ceste, slabo osvetleným. Tí, ktorí cestujú domov autobusom, musia dodržiavať aj pravidlá bezpečného správania sa na zastávke pri vystupovaní z autobusu.

Pomenujte tieto pravidlá.

Fizminutka

Teraz budete počúvať pesničku o pravidlách cestnej premávky a zároveň robiť to, o čom spieva – chodiť po chodníku, prejsť cez ulicu.

(Znie pieseň „Po ulici, po ulici“, hudba T. Shutenko, text G. Bojko.)

Opakovanie pravidiel cestnej premávky.

- Chlapci, ako sa volá tento báječný mužíček?

(na Pinocchiovej snímke)

Pinocchio išiel do školy. Ale aby sa mu cestou do školy nič nestalo, pomôžme mu. Akonáhle budete počuť, že Pinocchio robí niečo zle, okamžite tlieskajte, teda varujte.

- Takže Pinocchio vzal "ABC" a išiel do školy. Všetci ľudia kráčali po chodníku a rozprávkový muž tiež. Ale tu je cesta. K autu boli ešte tri obrovské kroky a Pinocchio sa rozhodol, že bude mať čas prejsť.

(Deti tlieskajú rukami)

- Chlapci, prečo varujete Pinocchia?

(Neprechádzajte cez cestu pred blízkymi vozidlami)

- Pinocchio minul auto a prešiel cez cestu. Do začiatku vyučovania v škole bolo ešte veľa času, pretože Pinocchio odišiel z domu priskoro. Potom sa rozhodol prečítať všetky znamenia, ktoré sa na jeho ceste stretli.

"Chlapče, dávaj pozor!" Vrany nepočítajte. Choďte doprava - povedali okoloidúci.

(Deti tlieskajú)

(Musíte ísť po chodníku po pravej strane, aby ste neprekážali ľuďom, ktorí idú oproti vám)

- Kým Pinocchio čítal nápisy, do začiatku vyučovania zostávalo málo času.

"Musíme sa poponáhľať," rozhodol drevený chlapec.

A pred nami je ďalšia cesta. Semafor priateľsky zablikal červeným okom.

"Prejdem cez cestu," rozhodol sa Pinocchio. Koniec koncov, neexistujú žiadne autá.

(Deti tlieskajú rukami)

(Pinocchio chcel prejsť cez cestu na červenú na semafore. A takto nemôžete prejsť, aj keď tam nie sú žiadne autá. Musíte počkať, kým sa rozsvieti zelené svetlo)

Na semafore však svietila zelená. Všetci chodci, a tiež Pinocchio, prešli cez cestu. A tu je škola!

- Chlapci, pomohli ste Pinocchiovi dostať sa bezpečne do školy. Ale môžu nastať problémy. Aké pravidlá chcel rozprávkový hrdina porušiť?

(Prechádzajte cez ulicu pred blízkou premávkou, prechádzajte cez ulicu na červenú, choďte po chodníku nie po pravej strane a zasahujte do protiidúcich chodcov)

- Čo by ste poradili takým deťom, ako je Pinocchio?

(Preštudujte si pravidlá cestnej premávky)

Práca vo dvojici.

Študenti dostanú schémy situácií. Deti plnia úlohy vo dvojiciach, pričom si pamätajú pravidlá cestnej premávky.

(práca s diagramami. Diagramy sú uvedené nižšie)

Pravidlá bezpečnosti na ulici.

Správna cesta do školy.

Kontrola snímky (snímka sa otvorí s diagramom, deti porovnávajú)

Tlieskajte rukami tým, ktorí splnili úlohu správne. Vysvetlite, prečo je tento spôsob správny a bezpečný?

  1. Praktická práca.

1. Zostavenie schémy bezpečnej cesty.

Zopakovali sme si pravidlá cestnej premávky a teraz pomocou mapy – schémy skúste vypracovať schému – bezpečnú cestu zo školy domov. Dohodneme sa na nebezpečných miestach - značíme červenou farbou a zelenou možnú cestu.

Nezabudnite označiť priechody pre chodcov, dopravné značky. Deti, ktoré cestujú do školy autobusom, by si mali do mapy nakresliť trasu od autobusovej zastávky.

(Deti vystupujú na papieri v škatuľke, učiteľ pomáha)

Kto chce, povie o trase pohybu podľa svojej schémy.

2.Praktická lekcia na ulici.

V blízkosti našej školy vedie ulica. Lenin. Kto to prekračuje každý deň do školy? Ako to robíte? (deti vysvetľujú)

Aké znaky ste tam videli?

Teraz vyjdeme na túto ulicu, pozrieme sa bližšie na tieto značky a zopakujeme si pravidlá prechádzania cez cestu. Dodržiavame pravidlá pohybu v skupine, pravidlá správania.

Praktická časť.

Deti a učiteľka sledujú okoloidúcich, ktorí prechádzajú cez ulicu, ak dôjde k priestupkom, zisťujeme, k čomu môžu viesť.

IY.Result. Reflexia lekcie.

(pokračovanie v triede)

Prečo, chlapci, sme sa naučili zostaviť trasu nášho dnešného pohybu z domu do školy, ako nám to bude užitočné?

Môžem použiť vypracovanú trasu pri jazde z domu do školy? prečo?

Kto dokončil tréningové úlohy stanovené pre seba na začiatku hodiny, zdvihnite žltú ceruzku. Kto sa stretol s ťažkosťami - modrá ceruzka.

(zisťujeme príčiny ťažkostí, snímka s úlohami na obrazovke)

Naša lekcia sa skončila. Vďaka všetkým.

Schémy pre prácu vo dvojiciach


Veľkosť: px

Začať zobrazenie zo stránky:

prepis

1 Vyučovacia hodina „My way home“ Vypracovanie vyučovacej hodiny. Známka: 4 Téma "Bezpečná cesta zo školy domov a späť." Účel: formovať predstavy mladších žiakov o bezpečnosti na cestách. Úlohy: 1) Zopakujte si pravidlá pre pohyb chodcov po ulici a ceste, 2) Naučte sa vybrať si najbezpečnejšiu trasu zo školy domov a späť, naučte sa vypracovať trasu pre cestu, 3) Rozvíjajte schopnosť pracovať vo dvojiciach rozvíjať pozornosť. Formy práce: rozhovor, párová práca, praktická práca. Vybavenie: multimediálny projektor, plagáty „Dopravné značky“, zvuková nahrávka „Na ulici, na ulici“ hudba T. Shutenko, slová G. Bojko, karty s diagramami pre prácu vo dvojici. Priebeh kurzu. 1. Motivačný moment. Formulácia témy vyučovacej hodiny. - Pozrite sa na seba, usmejte sa, zaželajte úspešnú prácu sebe, susedovi, celej triede. Čo potrebujeme, aby sme boli v triede úspešní? - Ukážte svojmu pristátiu, že ste pripravení pracovať. Chlapci, pozrite si video a skúste sformulovať tému našej triednej hodiny. (videoklip „Bezpečná cesta do školy“ – Čo je podľa vás témou našej hodiny? – Áno, máte pravdu, témou našej vyučovacej hodiny je „Bezpečná cesta zo školy domov a späť.“ – Aké vzdelávacie úlohy určíte si pre seba, poznáte tému hodiny (Na snímke: zopakujte si pravidlá, naučte sa voliť dozvedieť sa o) (Na snímke sa zobrazia možné odpovede, ktoré učiteľ zhrnie zopakujte pravidlá prechádzania cez cestu, naučte sa vyberať bezpečná cesta zo školy domov a späť) naučiť sa, ako zabezpečiť bezpečnú cestu) II.Spracovať tému hodiny.

2 - Ako chápete význam slova - bezpečný? - Ako inak môžete povedať? (Rozvážny, opatrný, neponáhľaný.) - Čo si myslíte, že potrebujete vedieť, aby ste našli bezpečnú cestu do školy? -Je to tak, na ceste sa treba dobre orientovať, poznať pravidlá cestnej premávky a vyhýbať sa nebezpečenstvu. - Akí asistenti v uliciach našej obce pomáhajú prejsť cez cestu s menším stupňom nebezpečenstva? (chodník, v obci nie sú semafory) - Povedz nám, ako správne prejsť cez chodník? - Aké dopravné značky vidíš na ceste do školy? Ukážte ich na plagáte. O čom hovoria"? Zahrajme si hru „Dopravná značka“ S tipom musíte odpovedať aj na to, kde na ceste do školy túto značku stretnete. Zosadnem z bicykla Ak uvidím túto značku, A pôjdem ako chodec spolu s ním na prechod (bicykle sú zakázané) Aký druh značky je tu? Chodec V ňom ide prečiarknuté. Čo to znamená? Možno sa tu urazili? (Pešia premávka je zakázaná) Diaľnica šuchotala pneumatikami, Bežiace autá, Ale pri škole spomaľte plyn- Visí, vodiči, pre vás Je tu špeciálna tabuľa "Deti" Všetci sme za ne zodpovední. A vy v tomto znamení tiež, Chlapci, buďte opatrní! (deti) - Chlapci, pozrite sa na schému našej dediny (posuvná mapa - schéma dediny Abatskoye) - Povedzte nám o vlastnostiach umiestnenia našej školy? (Vstup je možný z Leninovej ulice a Sovetskej ulice po chodníku, prítomnosť chodníkov, miesto je osvetlené, premávka je dosť intenzívna) -Ktoré ulice potrebujete prejsť? Je to jednoduché? prečo? Každý má svoju vlastnú cestu do školy, takú známu, že po nej môžete chodiť so zatvorenými očami! Ale ukazuje sa, že nie vždy sa to stane.

3 bezpečný. Teraz ste už dospelí a rodičia vás zverili, aby ste po ňom kráčali sami. Pamätajte však, že na každej ceste sú vždy pravidlá, a preto ich musíte dodržiavať, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu. - A ako by ste mali ísť, aby ste boli vždy v bezpečí? (ideme po chodníku, držíme sa pravej strany, prechádzame cez cestu po chodníku .._) - Tiež vám, chlapci, chcem pripomenúť, že cez cestu nemôžete nikoho volať: ani príbuzných, ani priateľov , nie známi. To je nielen neslušné, ale môže to byť aj nebezpečné, pretože vás to nabáda prejsť cez cestu a zabudnúť na pravidlá cestnej premávky. Ak tam nie je chodník, choďte smerom k protiidúcej premávke. Vyhýbame sa opusteným miestam popri ceste, slabo osvetleným. Tí, ktorí cestujú domov autobusom, musia dodržiavať aj pravidlá bezpečného správania sa na zastávke pri vystupovaní z autobusu. - Pomenujte tieto pravidlá. Fizminutka -Teraz budeš počúvať pesničku o pravidlách cestnej premávky a zároveň robiť to, o čom spieva, chodiť po chodníku, prechádzať cez ulicu. (Znie pieseň „Na ulici, po ulici“, hudba T. Shutenko, text G. Bojko.) Opakovanie pravidiel cestnej premávky. Chlapci, ako sa volá tento úžasný mužík? (na Pinocchiovej snímke) Pinocchio sa pripravil do školy. Ale aby sa mu cestou do školy nič nestalo, pomôžme mu. Akonáhle budete počuť, že Pinocchio robí niečo zle, okamžite tlieskajte, teda varujte. Takže Pinocchio vzal „ABC“ a odišiel do školy. Všetci ľudia kráčali po chodníku a rozprávkový muž tiež. Ale tu je cesta. K autu boli ešte tri obrovské kroky a Pinocchio sa rozhodol, že bude mať čas prejsť. (Deti tlieskajú rukami) Chlapci, prečo varujete Pinocchia? (Nemôžete prejsť cez cestu pred blízkymi vozidlami) Pinocchio minul auto a prešiel cez cestu. Do začiatku vyučovania v škole bolo ešte veľa času, pretože Pinocchio odišiel z domu priskoro. Potom sa rozhodol prečítať všetky znamenia, ktoré sa na jeho ceste stretli. Chlapče, buď opatrný! Vrany nepočítajte. Choďte doprava, povedali okoloidúci. (Deti tlieskajú) (Musíte ísť po chodníku na pravej strane, aby ste neprekážali ľuďom, ktorí idú oproti vám) Kým Pinocchio čítal nápisy, do začiatku vyučovania zostávalo málo času.

4 Musíme sa poponáhľať, rozhodol drevený chlapec. A pred nami je ďalšia cesta. Semafor priateľsky zablikal červeným okom. Prejdite cez cestu, rozhodol sa Pinocchio. Koniec koncov, neexistujú žiadne autá. (Deti tlieskajú rukami) (Pinocchio chcel prejsť cez cestu na červený semafor. A takto nemôžete prejsť, aj keď tam nie sú žiadne autá. Musíte počkať, kým sa rozsvieti zelené svetlo) Ale potom na semafore sa rozsvietilo zelené svetlo. Všetci chodci, a tiež Pinocchio, prešli cez cestu. A tu je škola! Chlapci, pomohli ste Pinocchiovi dostať sa bezpečne do školy. Ale môžu nastať problémy. Aké pravidlá chcel rozprávkový hrdina porušiť? (Prechádzajte cez ulicu pred blízkou premávkou, prechádzajte cez ulicu na červenú, choďte po chodníku nie po pravej strane a zasahujte do protiidúcich chodcov) Čo by ste poradili deťom ako Pinocchio? (Naučte sa pravidlá cestnej premávky) Pracujte vo dvojiciach. Študenti dostanú schémy situácií. Deti plnia úlohy vo dvojiciach, pričom si pamätajú pravidlá cestnej premávky. (práca s diagramami. Diagramy sú uvedené nižšie) Pravidlá bezpečnosti premávky na ulici. Správna cesta do školy. Kontrola na snímke (snímka sa otvorí s diagramom, deti porovnávajú) - Tlieskajte rukami tým, ktorých úloha je splnená správne. Vysvetlite, prečo je tento spôsob správny a bezpečný? 3. Praktická práca. 1. Zostavenie schémy bezpečnej cesty. Zopakovali sme si pravidlá cestnej premávky a teraz pomocou mapy – schémy skúste vypracovať schému – bezpečnú cestu zo školy domov. Dohodnime sa na nebezpečných miestach, označme ich červenou farbou, možnú cestu označme zelenou farbou. - Nezabudnite označiť priechody pre chodcov, dopravné značky. Deti, ktoré cestujú do školy autobusom, by si mali do mapy nakresliť trasu od autobusovej zastávky. (Deti vystupujú podľa letákovej schémy, učiteľ pomáha) -Kto chce rozprávať o trase pohybu podľa vlastnej schémy. 2.Praktická lekcia na ulici. V blízkosti našej školy vedie ulica. Gogoľ. Kto to prekračuje každý deň do školy? Ako to robíte? (deti vysvetľujú) Aké znaky ste tam videli?

5 ŠKOLA Teraz vyjdeme na túto ulicu, pozrieme sa bližšie na tieto značky a zopakujeme si pravidlá prechádzania cez cestu. Dodržiavame pravidlá pohybu v skupine, pravidlá správania. Praktická časť. Deti a učiteľka sledujú okoloidúcich, ktorí prechádzajú cez ulicu, ak dôjde k priestupkom, zisťujeme, k čomu môžu viesť. IY.Result. Reflexia lekcie. (pokračovanie v triede) - Prečo sme sa, chlapci, naučili zostaviť trasu nášho dnešného pohybu z domu do školy, ako nám to bude užitočné? - Môžem použiť vypracovanú trasu pri presune z domu do školy? prečo? - Kto splnil učebné úlohy stanovené pre seba na začiatku hodiny, zdvihnite žltú ceruzku. Kto sa stretol s ťažkosťami - modrá ceruzka. (zisťujeme príčiny ťažkostí, snímka s úlohami na obrazovke) - Naša lekcia sa skončila. Vďaka všetkým. Pracovný list: Schéma trasového listu študenta žijúceho v obci Vasilkovoe, obci Krasnovka (pre prácu vo dvojiciach a poznámku v denníku) Pri práci s týmito schémami chlapci označujú cestu enaki na ceste domov a z domu, najviac nebezpečné miesta červenou ceruzkou. s. Vasiľkové s. Krasnovka

6 Schéma trasy študenta žijúceho v obci Sinitsyno (pre prácu vo dvojici a poznámku v denníku) ŠKOLA sv. Evdokimova ul. Kartashova ul. Materská škola Kuryakova DK Yubileinaya st. Sovietsky sv. Kalinina st. Gogoľ sv. Laskin st. Laskin st. Telman


ŠKOLKA MKDOU "BERYOZKA" Zábava v strednej skupine "Náš priateľ je semafor" Vychovávateľ: Kharitonova S.N. Úlohy: upevniť vedomosti detí o semafore, o jeho signáloch; systematizovať vedomosti detí o

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 131" mesta Cheboksary Abstrakt lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine "Škola cestných vied" Pripravila vychovávateľka: Lyanguzova L.V. 2018

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít v seniorskej skupine za účasti rodičov MADOU "Materská škola kombinovaného typu 1, Shebekino, región Belgorod" Téma. "Zákony o cestnej premávke"

GCD o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine Téma: "Buďte opatrní na ceste." Vychovávateľ: Shvetsova T.S. (apríl 2016) Cieľ: formovať vedomosti detí o bezpečnom správaní sa na uliciach a cestách; zlepšenie

Smer "Za zdravým životným štýlom" NA CESTE DO ŠKOLY vzdelávacia hodina v triede 5 "A" podľa pravidiel cestného pedagóga Iost V.V., Krasnojarská stredná škola 5 Účel: formácia

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola "Paček" QUEST hra podľa pravidiel cestnej premávky v seniorskej skupine Téma: "Cestovanie so semaforom" Vychovávateľ:

Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky je cesta k osobnej bezpečnosti! Pravidlá sú rovnaké pre celé územie Ruskej federácie a pomáhajú stanoviť poriadok pohybu po uliciach, námestiach a iných priechodoch.

Podujatie o pravidlách cestnej premávky na tému: „Na ulici mesta“ Účel: Upevniť u detí schopnosti dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Úlohy: 1. Naučte deti rozlišovať dopravné značky. Upevniť vedomosti detí o ceste

Vážení rodičia! Vaše dieťa je dnes v prvej triede. Je to veľká udalosť v jeho živote a v živote jeho rodiny. Snažte sa určite odprevádzať deti do školy v prvom mesiaci a stretnúť sa s nimi po vyučovaní, ak

Scenár udalosti YID pre predškolákov Ahojte! Stretli sme sa, aby sme sa porozprávali o veľmi dôležitej téme – pravidlách správania sa na cestách. Moderátor - 2 Vaša materská škola je neďaleko

Abstrakt lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine "Krajina pravidiel cestnej premávky" (stredná skupina) Autor zostavovateľ: Gorelova M.N. Programové úlohy: upevniť vedomosti detí o semafore, o jeho signáloch; systematizovať

Konverzácia "Semafor" Účel: Predstaviť semafor a jeho význam v premávke, upevniť pravidlá prechádzania cez ulicu. Otázky na rozhovor (je použitý obrazový materiál): Deň a noc horím, Signály všetkým

Kolektív "Mládež 21. storočia" škola 57 Novosibirsk Mimoškolská aktivita "Krajina dopravných značiek" Znie melódia piesne "Čierna mačka": Bola raz za rohom čierna mačka, A celý náš dom robil nie ako mačka. No predsa cesta

Téma: "Cesta do krajiny pravidiel cestnej premávky" Stredná skupina, učiteľ Solyanik T.V. OBSAH PROGRAMU: Cieľ hodiny: Pokračovať v oboznamovaní sa s pravidlami cestnej premávky, učiť v praxi

Pravidlá cestnej premávky (2. stupeň) Ciele: Yakusheva S.S. učiteľa 1. stupňa ZŠ naučiť porozumieť dopravným signálom, osvojiť si vedomosti o bezpečnom prechádzaní cez ulicu, zopakovať si pravidlá správania sa v doprave.

PRIPOMIENKA PRE ŠTUDENTOV o bezpečných trasách a zložitých úsekoch cesty Keď idete von a používate dopravu, často nedodržiavate určité bezpečnostné pravidlá. hlavným cieľom

Úlohy pre žiakov Milé deti! Pozorne si prečítajte pravidlá cestnej premávky a dokončite úlohy. Žiť v takom nádhernom, krásnom a veľkom meste, ako je Moskva, pozdĺž ulíc, ulíc

„Schválený“ riaditeľ školy PIOO „Výbor“ N.E. Pirkhavka „30“ August 2016 „Bezpečnosť pri učení“ Vysvetlivka Výcvik pravidiel cestnej premávky je neoddeliteľnou súčasťou výchovy a vzdelávania

Športová dovolenka Téma: Poznať pravidlá cestnej premávky a dodržiavať Vovku na návšteve u detí Starší predškolský vek Vývojár: Inštruktorka telesnej výchovy Elena Alekseevna Kononova Obsah programu:

H Aké nebezpečenstvá číhajú na uliciach a cestách Účel: vytvoriť predstavy mladších študentov o bezpečnosti na cestách, aby sa predišlo zraneniam detí v cestnej premávke. Úlohy:

Lozhkina Tatyana Vladimirovna, učiteľka základnej školy, stredná škola MBOU 28, Belovo, región Kemerovo SCENÁR INTEGROVANEJ LEKCIE O SVETOVE „PREDPISY CESTY. CESTNÉ ZNAČKY» Anotácia.

Konzultácia pre rodičov Pripravila učiteľka 1. kategórie Lapina O.Yu. Ako často vidím, keď sa rodičia, držiac svoje dieťa za ruku, ponáhľajú, prebehnú cez cestu a porušujú pravidlá cestnej premávky. Neobťažovali sa

Zhrnutie lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine „Zelená, žltá, červená“ (stredná skupina) Ciele programu: upevniť vedomosti detí o semafore, o jeho signáloch; systematizovať vedomosti detí o dopravných značkách,

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 37" Zhuravlik "mesta Evpatoria Krymskej republiky" 297403, Ruská federácia, Krymská republika, mesto Evpatoria, ul. Nekrasov

Téma: „Aké nebezpečenstvá číhajú na uliciach a cestách“ Cieľ: formovať predstavy mladších žiakov o bezpečnosti na cestách, aby sa predišlo úrazom detí v cestnej premávke.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola "Lastovička" Lekcia "Môj priateľ je semafor" Nyaurene I. M. 2013 Cieľ: 1. Získať vedomosti o pravidlách cestnej premávky. 2.Tvar

Je ľahké naučiť dieťa správne sa správať na ceste? Pripravila: Shanina I.B. Na prvý pohľad je to jednoduché. Stačí ho len oboznámiť so základnými požiadavkami Pravidiel cestnej premávky a bez problémov.

Spracovala: Burnaeva S. N., učiteľka základnej školy. Vyučovacia hodina podľa pravidiel cestnej premávky v 4. ročníku. Vyučovacia hodina podľa pravidiel cestnej premávky v 4. ročníku. Predmet: Pravidlá cestnej premávky. Účel: Formovať reprezentáciu mladších žiakov

KSU "Stredná škola 1 mesta Taiynsha" akimat okresu Taiynshinsky v regióne Severný Kazachstan Ministerstva školstva a vedy Kazašskej republiky Technologická mapa organizačných vzdelávacích aktivít

Rozhovor s deťmi „Všetky deti musia vedieť chodiť po ulici“ Účel: Oboznámenie sa s pravidlami správania sa na ulici. Úlohy: 1. Formovať schopnosť detí vidieť všetko, čo predstavuje nebezpečenstvo pre ich život

Zhrnutie voľného času "Cestná abeceda" Úlohy programu: upevniť vedomosti detí o semafore, o jeho signáloch; systematizovať vedomosti detí o dopravných značkách, ich význame; rozvíjať pozorovanie, zrak

Poznámka pre školáka BEZPEČNOSŤ NA CESTÁCH Každoročne sa v našej krajine stávajú deti obeťami dopravných nehôd. Každý deň vyjdete na ulicu a stanete sa účastníkmi cestnej premávky.

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola kombinovaného typu 17 mesta Lipeck. Súhrn priamo výchovných aktivít o pravidlách cestnej premávky na strednej škole

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 3 b. Verkhneyarkeevo mestskej časti Ilishevsky okres Republiky Bashkortostan Zábavný scenár pre deti strednej skupiny

rusko-aktašská špeciálna (nápravná) všeobecnovzdelávacia internátna škola typu VIII Kvíz pre najlepšie znalosti pravidiel cestnej premávky Ciele a ciele: upevniť vedomosti detí o dopravných značkách a pravidlách cestnej premávky;

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia všeobecného typu rozvoja mestskej časti mesta Volgorechensk, región Kostroma "Materská škola 4" Krepysh "MASTER CLASS" Bezpečná cesta z domova

ŠKOLA SEMAFICKÝCH NÁM. Ciele: 1. Upevniť vedomosti o pravidlách cestnej premávky, ktoré deti majú. 2. Zoznámte deti so znakmi "Deti pozor!" a "Žiadne bicyklovanie." 3. Rozvíjať záujem o

LEKCIA NA SDA PRE STARŠIE DETI PREDŠKOLÁKA „Pravidlá premávky“ Pripravila sociálna učiteľka N.T. Účel Burdaeva. Upevniť vedomosti detí o pravidlách cestnej premávky. dať deťom

MDOU "Materská škola 32 kombinovaný typ" Synopsa spoločných aktivít v prípravnej skupine Vychovávateľ: Evseeva S.A. 2016 Použitý všeobecný vzdelávací program predškolskej výchovy

Zhrnutie tried v strednej skupine o pravidlách cestnej premávky. Autor: učiteľka Luchkina Elena Viktorovna. Téma: „Mladý chodec“ Cieľ: Formovať zručnosti bezpečného správania. Rozvíjať pozornosť u detí. rozširovanie slovnej zásoby

Abstrakt lekcie o pravidlách cestnej premávky v strednej skupine. Téma: „Cesta do krajiny pravidiel cestnej premávky“ Pripravila vychovávateľka MBDOU Zolotaya Rybka Ageeva D.A. Zhrnutie hodiny podľa pravidiel

Zábava podľa pravidiel cestnej premávky "Dobrodružstvá v uliciach mesta" 2016 Ved. Chlapci, žijeme vo veľkom krásnom meste so širokými ulicami, uličkami a námestiami, hladkými cestami. Pohybuje sa nad nimi

Učiteľ Merkulov A.M. Zhrnutie vzdelávacej hodiny pre žiakov GPA 10 (7. ročník). Téma hodiny: Pravidlá správania sa na verejných miestach. Som cestujúci. Účel: formovanie kultúrnych zručností

1 Scenár prázdnin „Zasvätenie žiakov prvého stupňa do chodcov“. Úlohy: 1. Upevniť zručnosti bezpečného správania sa na cestách, zopakovať si základné pravidlá pre chodcov. 2. Pestujte si zmysel pre zodpovednosť.

Tím "Daj mládeži" škola 28 Miass, Čeľabinská oblasť Pravidlá cestnej premávky Prázdniny v ZŠ Ciele: 1. Oboznámenie sa a upevnenie predtým získaných vedomostí o pravidlách cestnej premávky; 2. rozvoj pozornosti,

Chaldaeva Tatyana Ivanovna, vychovávateľka stavebnej jednotky materská škola, stredná škola, obec domashka, okres Kinelsky, región Samara TVORBA ZÁKLADU BEZPEČNOSTI CESTY

Dopravné značky pre deti Akonáhle vaše dieťa začne chodiť ďalej ako na ihrisko pri dome, určite si všimne dopravné značky. Najčastejšími znakmi pre deti sú: „Chodec

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu 277" Beryozka ". Scenár herného programu "POZOR, CESTA!" pre strednú, seniorskú skupinu. Múzy. vedúci:

Upozornenie pre chodcov Byť chodcom je veľká zodpovednosť. Cestná premávka je zložitý proces, no jej bezpečnosť závisí od konania každého človeka, a teda aj od vás. Musíte prísne dodržiavať pravidlá

Voľný čas podľa pravidiel cestnej premávky s rodičmi „Ak nepoznáte pravidlá, problémom sa nedá vyhnúť“ Účel: - naučiť deti, aby boli opatrné na ceste a dodržiavali pravidlá cestnej premávky; - Povzbudzujte rodičov, aby premýšľali

Všetci dnes žijeme v dobe rýchlosti, vo veku vedecko-technického pokroku. Vysokorýchlostné autá sa rútia po moderných cestách, nadzvukové parníky a vesmírne lode lietajú vo vzduchu, cez moria a

OBECNÝ ROZPOČET PREDŠKOLSKÉ VZDELÁVACIE INŠTITÚCIE "MATERSKÁ ŠKOLA BEREZOVSKÝ 9" Súhrn priamo výchovných aktivít o pravidlách cestnej premávky pre strednú skupinu Téma: "A keď tam nie je semafor?" Cieľ:

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola všeobecného rozvojového typu 306" mestskej časti Samara Herná cesta "Ticho ďalej pôjdeš!!!" Literatúra 1. T.F.Saulina

Didaktické zdôvodnenie výchovno-vzdelávacej činnosti. Téma: Pravidlá bezpečného správania sa v uliciach mesta. Softvér: Približný všeobecný vzdelávací program predškolskej výchovy „Od

Mestská autonómna všeobecná vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola č. 36"

triedna hodina o hod

3. trieda

"Bezpečná cesta do školy"

Skomplikovaný:

Kiryushkina Olga Evgenievna,

učiteľka na základnej škole,

ja kvalifikačnej kategórii

Tambov 2014

Téma: "Bezpečná cesta do školy"

Cieľ:formovanie reprezentácií mladších školákov o pravidlách bezpečnosť cestnej premávky.

Úlohy:

1) opakovať pravidlá pre pohyb chodcov po ulici a ceste;

2) rozvíjať u detí schopnosť nájsť najbezpečnejšiu cestu z domu do školy;

4) vychovávať rešpekt voči všetkým účastníkom cestnej premávky.

Vybavenie: Počítačová prezentácia, schémy bezpečnej cesty do školy, krížovka.

Postup hodín v triede

I. Organizačný moment

Dlho očakávaný hovor je vydaný -

Toto je začiatok lekcie.

A poučenie povie každému

Ako bez problémov a bez problémov,

Skoro ráno, pomaly

Príďte do školy deti.

II. Posolstvo témy a účelu triednickej hodiny.

učiteľ: Takmer každé ráno odchádzate z domu a idete do školy. Dnes si zopakujeme pravidlá pre pohyb školákov po ulici a ceste, zistíme, ktorá cesta z domu do školy je najbezpečnejšia.

III. Práca na tému triedy

1. Opakovanie pravidiel cestnej premávky

učiteľ: Keď ľudia vyjdú von, všetci sa stanú chodcami. Skutočný chodec sa na ulici správa suverénne a vodiči sa k nemu správajú s rešpektom. Autá jazdia podľa prísnych pravidiel. Pravidlá platia aj pre chodcov. Ak ich nepoznáte, nikdy sa nestanete dobrým chodcom.

1. študent:

Mesto je plné pohybu! Autá jazdia za sebou

Farebné semafory svietia vo dne aj v noci.

Opatrne kráčajte po ulici.

A len tam, kde je to možné, prekračujte!

2. študent:

Chceme dať deťom varovanie:

Okamžite sa naučte pravidlá cestnej premávky,

Aby sa rodičia netrápili každý deň,

A aby boli vodiči za volantom pokojní.

3. študent:

Vo svete existuje veľa pravidiel cestnej premávky.

Nezaškodilo by nám, keby sme sa ich všetky naučili.

Ale hlavné pravidlá pohybu

Vedieť, ako by mala byť násobilka.

učiteľ: Dnes by mal každý školák vedieť, že ulica je veľmi nebezpečná pre toho, kto po nej nevie správne chodiť. Ale ten, kto pevne pozná a prísne dodržiava prísne pravidlá cestnej premávky, sa nemusí báť najrýchlejšieho auta. Zopakujme si tieto pravidlá.

Pravidlo 1: Chodci musia chodiť len po... chodník. A musíte po nej chodiť a držať sa na pravej strane, aby ste sa nezrazili s protiidúcimi ľuďmi.

Pravidlo 2: kdekoľvek a akokoľvek nemôžete prejsť cez cestu! Kde môžete prejsť cez ulicu? pozdĺž prechodov pre chodcov.

Pravidlo 3:„trojoký asistent“ pomáha správne prejsť cez cestu na križovatke ... semafor.

Pravidlo 4: Keď prechádzate cez ulicu, nezabudnite sa najprv pozrieť... vľavo, a potom správny.

Pravidlo 5: ak je cesta malá, chodci chodia po stranách ... smerom k doprave.

4. študent :

Chodec, chodec!

Pamätajte si na PRECHOD!

podzemie, zem,

Ako zebra.

Vedzte, že iba PRECHOD

Zachráni vás pred autami!

5. študent:

Červená, žltá a zelená

Pozerá na všetkých.

Rušná križovatka

Nefunkčný semafor.

Starí ľudia idú a deti -

Neutekajú a neponáhľajú sa.

Semafor pre každého

Skutočný priateľ a brat.

6. študent:

Podľa semaforu

Ideme cez ulicu.

A vodiči nám prikyvujú:

"Poď, počkáme."

7. študent:

Pri červenom svetle - neexistuje žiadny spôsob,

Na žltú - počkajte

Keď svieti zelené svetlo

Bon Voyage!

Fizkultminutka.

(Deti vykonávajú pohyby a napodobňujú slová z minúty telesnej výchovy)

Odbočíte doľava

Že tam nie je auto - uistite sa.

A teraz odbočte doprava -

Dávajte pozor chodec!

Čoskoro prejde cez cestu

Dodržiavanie značiek alebo semaforov.

2. Bezpečná cesta z domu do školy.

učiteľ: Doma ste vyplnili tabuľku „Moja bezpečná cesta do školy“. Povedzte nám o svojej bezpečnej ceste. ( Študenti hovoria o bezpečnej ceste do školy)

ja V. Tajomná hra

učiteľ: Teraz si oddýchneme a zahráme si hru o pozornosť. Budem klásť otázky a vy zhodne odpoviete: „To som ja, to som ja, to sú všetci moji priatelia!“. Otázky však môžu byť zložité. V tomto prípade je správnou odpoveďou ticho.

otázky:

Kto z vás v stiesnenom koči ustúpi starším?

Kto z vás prichádza na svet so slovami: „Neexistuje žiadna cesta“?

Kto z vás ide dopredu len tam, kde je prechod?

Kto z vás ide domov a drží cestu po chodníku?

Kto, neznalý pravidiel, jazdí na „zajakovi“ v električke?

Kto vybehne na šmykľavú cestu v zlom počasí?

Ak svieti žlté svetlo, kto ide?

A kto za to stojí?

V. Konsolidácia študovaného materiálu.

Učiteľ: Vylúštime krížovku a zapamätáme si základné pojmy cestnej abecedy:

1) pruhovaný kôň,

Volá sa Zebra.

Ale nie ten v zoo -

Ľudia po nej chodia (prechod)

2) Po ceste na dvore

Kolja jazdí na koni.

Ani auto, ani moped

Jednoduchý ( bicykel)

3) Z okraja mesta do druhého

Dom chodí pod oblokom (električka)

4) Nie živý, ale kráčajúci.

Nehybný, ale vedúci (cesta)

5) Hrám sa očami

Deň a noc,

Pomáham autám

A chcem ti pomôcť (semafor)

6) Dom kráča po ulici,

Berie nás to do práce.

Nie na kuracie stehná

A gumáky (autobus)

7) …… svetlo je varovanie.

Počkajte, kým sa signál pohne (žltá)

8) Na okraji cesty

Ako vojaci stoja.

Všetci pracujeme spolu

Všetko, čo nám povedia (znamenia)

9) Autá sa ponáhľajú ulicami,

Pneumatiky sú tam.

Išli sme dole chodbou

Existuje majiteľ... ( chodec)

10) Aby som vám pomohol

Cesta je nebezpečná.

Pálenie vo dne aj v noci

Zelená žltá,… (červená)

11) Čakáte na pristátie?

Na pridelenom mieste

Nepotrebujete šikovnosť

Toto miesto … (stop)

12) Aby som ťa mohol vziať,

Ovos vôbec nemusím

Dajte mi benzín

Dajte gumu na kopytá

A potom, dvíhajúc prach,

Pobeží... (automobil)

V ja. Zhrnutie.

učiteľ: Aké je kľúčové slovo v tejto krížovke? (opatrnosť)

učiteľ: Ako toto slovo súvisí s témou lekcie? Aká by mala byť vaša cesta z domu do školy? (odpovede detí)

učiteľ: Prajem vám, aby vaša cesta do školy bola vždy bezpečná. Dúfam, že pravidlá, ktoré sme si dnes pripomenuli, vám pomôžu a zaistia vašu bezpečnosť na cestách.

VII. Reflexia.

Vyhodnoťte podujatie a mieru svojej účasti na ňom.

    Nemal som záujem. Podujatie sa mi zdalo nudné.

    Zaujalo ma to, ale otázky udalosti som zostal ľahostajný.

    Bolo to pre mňa zaujímavé. Rád som sa zúčastnil akcie.

Použité informačné zdroje:

    Tri semafory. Didaktické hry, kvízy. M: Osvietenie, 1998.

    Filenko M.N. Školáci o pravidlách cestnej premávky. M: Osvietenie, 1985.

    Knyazeva R.A. 100 úloh pre pravidlá cestnej premávky. M: Pedagogika, 1997