Cieľom práce je zostaviť elektromagnet z hotových dielov. Osnova hodiny „Magnetické pole cievky s prúdom. Elektromagnety “. Laboratórna práca „Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti. Rozhodne nesúhlasím

Plán - zhrnutie hodiny fyziky v 8. ročníku na tému:

"Magnetické pole cievky s prúdom." Elektromagnety.

Laboratórna práca č. 8 „Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“.

Ciele lekcie: Naučte sa zostavovať elektromagnet z hotových dielov a experimentálne skontrolujte, čo určuje jeho magnetický účinok.

Úlohy.

Vzdelávacie:

1. pomocou hernej formy aktivity na hodine zopakujte základné pojmy k téme: magnetické pole, jeho vlastnosti, zdroje, grafické znázornenie.

2. organizovať činnosti vo dvojiciach trvalej a vymeniteľnej kompozície pre montáž elektromagnetu.

3. vytvoriť organizačné podmienky na uskutočnenie experimentu na určenie závislosti magnetických vlastností vodiča od prúdu.

Vývoj:

1. rozvíjať u žiakov schopnosti efektívneho myslenia: schopnosť zvýrazniť v študovanom materiáli to hlavné, schopnosť porovnať preštudované skutočnosti a procesy, schopnosť logicky vyjadriť svoje myšlienky.

2. rozvíjať zručnosti pri práci s fyzickým vybavením.

3. rozvíjať emocionálno-vôľovú sféru študentov pri riešení problémov rôzneho stupňa zložitosti.

Vzdelávacie:

1. vytvárať podmienky pre formovanie takých vlastností, akými sú rešpekt, nezávislosť a trpezlivosť.

2. prispieť k formovaniu pozitívnej „ja - kompetencie“.

Poznávacie. Prideliť a formulovať kognitívny cieľ. Vybudujte logické reťazce uvažovania.

Regulačné. Predstavujú učebnú úlohu založenú na korelácii toho, čo sa už naučilo a čo je stále neznáme.

Komunikatívny. Výmena znalostí medzi členmi tímu za účelom efektívneho spoločného rozhodovania.

Typ lekcie: metodická hodina.

Technológia vzdelávania založená na problémoch a CSR.

Laboratórne vybavenie: skladací elektromagnet s časťami (určený pre frontálne laboratórne práce na elektrine a magnetizme), zdroj prúdu, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas.

Ukážky:

Štruktúra a priebeh hodiny.

Fáza lekcie

Ciele etapy

Aktivita

učitelia

Aktivita

zrenica

Čas

Motivačná - indikatívna zložka

Organizačná fáza

Psychologická príprava na komunikáciu

Poskytuje podporný postoj.

Pripravte sa na prácu.

Osobné

Fáza motivácie a aktualizácie (určenie témy hodiny a spoločného cieľa aktivity).

Poskytujte činnosti na aktualizáciu znalostí a definujte ciele hodiny.

Pozýva vás hrať hru a zopakovať si základné pojmy k danej téme. Navrhuje prediskutovať problém s polohou a pomenovať tému hodiny, určiť cieľ.

Snažia sa odpovedať, vyriešiť problém s polohou. Určte tému hodiny a účel.

Prevádzková a výkonná zložka

Učenie sa nového materiálu.

Uľahčiť činnosť študentov pri samostatnom riešení problémov.

Ponúka organizáciu aktivít podľa navrhovaných úloh.

Vykonajte laboratórne práce. Pracujú jednotlivo, vo dvojiciach. Triedna práca.

Osobné, kognitívne, regulačné

Reflexívna - hodnotiaca zložka

Kontrola a samovyšetrenie znalostí.

Odhaľte kvalitu asimilácie materiálu.

Ponúka riešenia problémov.

Rozhodnite sa. Odpovedajú. Diskutujú.

Osobné, kognitívne, regulačné

Zhrnutie, zamyslenie.

Formuje sa primerané sebavedomie jednotlivca, jeho schopností a schopností, zásluh a obmedzení.

Ponúka odpoveď na otázky v dotazníku „Je čas vyvodiť závery“.

Odpovedajú.

Osobné, kognitívne, regulačné

Odoslanie domácej úlohy.

Konsolidácia študovaného materiálu.

Písanie na tabuľu.

Zapisujú si to do denníka.

Osobné

1. Zopakujte si základné pojmy k téme. Vstupné testovanie.

Hra „Pokračujte vo vete“.

Látky, ktoré priťahujú železné predmety, sa nazývajú ... (magnety).

Interakcia vodiča s prúdom a magnetickou ihlou
prvýkrát objavil dánsky vedec ... (Oersted).

Interakčné sily vznikajú medzi vodičmi s prúdom, ktoré sa nazývajú ... (magnetické).

Miesta magnetu, v ktorých je magnetické pôsobenie najvýraznejšie, sa nazývajú ... (póly magnetu).

K dispozícii je ...
(magnetické pole).

Zdroj magnetického poľa je ... (pohyblivý náboj).

7. Čiary, pozdĺž ktorých sa osi nachádzajú v magnetickom poli
malé magnetické šípky sa nazývajú ... (magnetické siločiary).

Magnetické pole okolo vodiča s prúdom je možné detekovať napríklad ... (pomocou magnetickej ihly alebo pomocou železných pilín).

9. Telá, ktoré si dlho uchovávajú svoju magnetizáciu, sa nazývajú ... (permanentné magnety).

10. Ako póly magnetu ... a na rozdiel od pólov - ... (odpudzovať,

sú priťahovaní

2. „Čierna skrinka“.

Čo sa skrýva v zásuvke? Dozviete sa, či rozumiete tomu, o čom sa hovorí v príbehu z Dariho knihy „Elektrina v aplikáciách“. Predstavenie francúzskeho kúzelníka v Alžírsku.

"Na veku je na veku malá, kovaná škatuľka s držadlom." Volám silnejšieho človeka z publika. V reakcii na moju výzvu Arab strednej výšky, ale silnej postavy ...

"Poď na kurty," povedal som, "a zdvihni škatuľu. Arab sa sklonil, zdvihol škatuľu a arogantne sa opýtal:

- Nič viac?

- Počkaj, - odpovedal som.

Potom som za predpokladu vážneho prejavu urobil imperatívne gesto a slávnostným tónom povedal:

- Teraz si slabší ako žena. Skúste krabicu znova zdvihnúť.

Silák sa môjho kúzla ani v najmenšom nebál, opäť vzal škatuľu, ale tentoraz škatuľka odoláva a napriek zúfalému úsiliu Arabov zostáva nehybná, ako keby bola pripútaná k miestu. Arab sa pokúša zdvihnúť krabicu dostatočnou silou, aby zdvihol obrovskú váhu, ale všetko márne. Unavený, zadýchaný a zapálený od hanby konečne prestane. Teraz začína veriť v silu čarodejníctva. “

(Z knihy Ya.I. Perelmana „Zábavná fyzika. Časť 2“.)

Otázka. Aké je tajomstvo čarodejníctva?

Diskutujú. Vyjadrite ich pozíciu. Z „čiernej skrinky“ vyberám cievku, železné piliny a galvanický článok.

Ukážky:

1) pôsobenie solenoidu (cievka bez jadra), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na magnetickú ihlu;

2) pôsobenie solenoidu (cievka s jadrom), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na kotvu;

3) príťažlivosť železných pilín cievkou s jadrom.

Dochádza k záveru, čo je elektromagnet, a formulujú účel a ciele hodiny.

3. Realizácia laboratórnych prác.

Cievka so železným jadrom vo vnútri sa nazýva elektromagnet. Elektromagnet je jednou z hlavných častí mnohých technických zariadení. Navrhujem, aby ste zostavili elektromagnet a určili, od čoho bude závisieť jeho magnetické pôsobenie.

Laboratórna práca č. 8

„Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“

Účel práce: zostaviť elektromagnet z hotových dielov a experimentálne skontrolovať, od čoho závisí jeho magnetické pôsobenie.

Pokyny do práce

Úloha číslo 1. Vytvorte elektrický obvod z batérie, cievky, kľúča a zapojte všetko do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu vyhľadajte magnetické póly na cievke. Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do takej vzdialenosti, v ktorej je vplyv magnetického poľa cievky na ihlu kompasu zanedbateľný. Vložte železné jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

Úloha číslo 2. Vezmite dve cievky so železným jadrom, ale s iným počtom závitov. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Určte pôsobenie elektromagnetov na šípku. Porovnajte a urobte záver.

Úloha č. 3. Vložte železné jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

Pracujú v statických pároch.

1 riadok - úloha číslo 1; 2. riadok - úloha číslo 2; 3 riadky - úloha číslo 3. Výmenné úlohy.

1 riadok - úloha číslo 3; 2. riadok - úloha číslo 1; 3 riadky - úloha číslo 2.Výmenné úlohy.

1 riadok - úloha číslo 2; 2. riadok - úloha číslo 3; 3. riadok - úloha číslo 1.Výmenné úlohy.

Pracujte vo dvojiciach náhradnej kompozície.

Na konci experimentov,závery:

1. Ak cievkou prejde elektrický prúd, potom sa cievka stane magnetom;

2. magnetické pôsobenie cievky môže byť zosilnené alebo oslabené:
zmena počtu závitov cievky;

3. zmena prúdu pretekajúceho cievkou;

4. vložením železného alebo oceľového jadra do cievky.

List ja sámškolenie, ja sám vyvrátenie a ja sám ovalvácia.

1. Vstupné testovanie.Hra „Pokračujte vo vete“.

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. Laboratórna práca č. 8 „Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“

Účel práce: zozbierať _______________ z hotových dielov a podľa skúseností skontrolovať, od čoho závisí činnosť _____________.

Zariadenia a materiály: galvanický článok, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas, diely na montáž elektromagnetu.

Pokrok.

Úloha číslo 1.

Úloha číslo 2.

Úloha číslo 3.

Vyhlásenie

úplne súhlasím

Čiastočne súhlasím

Čiastočne nesúhlasím

Rozhodne nesúhlasím

Získal som veľa nových informácií o téme hodiny

Cítil som sa príjemne

Informácie získané v lekcii budú pre mňa užitočné v budúcnosti.

Dostal som odpovede na všetky svoje otázky na tému hodiny.

Tieto informácie určite zdieľam so svojimi priateľmi.

Plán - zhrnutie hodiny fyziky v 8. ročníku na tému:

"Magnetické pole cievky s prúdom." Elektromagnety.

Laboratórna práca č. 8 „Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“.

Ciele lekcie: Naučte sa zostavovať elektromagnet z hotových dielov a experimentálne skontrolujte, čo určuje jeho magnetický účinok.

Úlohy.

Vzdelávacie:

1. pomocou hernej formy aktivity na hodine zopakujte základné pojmy k téme: magnetické pole, jeho vlastnosti, zdroje, grafické znázornenie.

2. organizovať činnosti vo dvojiciach trvalej a vymeniteľnej kompozície pre montáž elektromagnetu.

3. vytvoriť organizačné podmienky na uskutočnenie experimentu na určenie závislosti magnetických vlastností vodiča od prúdu.

Vývoj:

1. rozvíjať u žiakov schopnosti efektívneho myslenia: schopnosť zvýrazniť v študovanom materiáli to hlavné, schopnosť porovnať preštudované skutočnosti a procesy, schopnosť logicky vyjadriť svoje myšlienky.

2. rozvíjať zručnosti pri práci s fyzickým vybavením.

3. rozvíjať emocionálno-vôľovú sféru študentov pri riešení problémov rôzneho stupňa zložitosti.

Vzdelávacie:

1. vytvárať podmienky pre formovanie takých vlastností, akými sú rešpekt, nezávislosť a trpezlivosť.

2. prispieť k formovaniu pozitívnej „ja - kompetencie“.

Poznávacie. Prideliť a formulovať kognitívny cieľ. Vybudujte logické reťazce uvažovania.

Regulačné. Predstavujú učebnú úlohu založenú na korelácii toho, čo sa už naučilo a čo je stále neznáme.

Komunikatívny. Výmena znalostí medzi členmi tímu za účelom efektívneho spoločného rozhodovania.

Osobné. O vedomý, úctivý a benevolentný prístup k druhému človeku, k jeho názoru.

Typ lekcie: metodická hodina.

Technológia vzdelávania založená na problémoch a CSR.

Laboratórne vybavenie: skladací elektromagnet s časťami (určený pre frontálne laboratórne práce na elektrine a magnetizme), zdroj prúdu, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas.

Ukážky:

Štruktúra a priebeh hodiny.

Fáza lekcie

Ciele etapy

Aktivita

učitelia

Aktivita

zrenica

Čas

Motivačná - indikatívna zložka

Organizačná fáza

Psychologická príprava na komunikáciu

Poskytuje podporný postoj.

Pripravte sa na prácu.

Osobné

Fáza motivácie a aktualizácie (určenie témy hodiny a spoločného cieľa aktivity).

Poskytujte činnosti na aktualizáciu znalostí a definujte ciele hodiny.

Pozýva vás hrať hru a zopakovať si základné pojmy k danej téme. Navrhuje prediskutovať problém s polohou a pomenovať tému hodiny, určiť cieľ.

Snažia sa odpovedať, vyriešiť problém s polohou. Určte tému hodiny a účel.

Prevádzková a výkonná zložka

Učenie sa nového materiálu.

Uľahčiť činnosť študentov pri samostatnom riešení problémov.

Ponúka organizáciu aktivít podľa navrhovaných úloh.

Vykonajte laboratórne práce. Pracujú jednotlivo, vo dvojiciach. Triedna práca.

Osobné, kognitívne, regulačné

Reflexívna - hodnotiaca zložka

Kontrola a samovyšetrenie znalostí.

Odhaľte kvalitu asimilácie materiálu.

Ponúka riešenia problémov.

Rozhodnite sa. Odpovedajú. Diskutujú.

Osobné, kognitívne, regulačné

Zhrnutie, zamyslenie.

Formuje sa primerané sebavedomie jednotlivca, jeho schopností a schopností, zásluh a obmedzení.

Ponúka odpoveď na otázky v dotazníku „Je čas vyvodiť závery“.

Odpovedajú.

Osobné, kognitívne, regulačné

Odoslanie domácej úlohy.

Konsolidácia študovaného materiálu.

Písanie na tabuľu.

Zapisujú si to do denníka.

Osobné

1. Zopakujte si základné pojmy k téme. Vstupné testovanie.

Hra „Pokračujte vo vete“.

Látky, ktoré priťahujú železné predmety, sa nazývajú ... (magnety).

Interakcia vodiča s prúdom a magnetickou ihlou
prvýkrát objavil dánsky vedec ... (Oersted).

Interakčné sily vznikajú medzi vodičmi s prúdom, ktoré sa nazývajú ... (magnetické).

Miesta magnetu, v ktorých je magnetické pôsobenie najvýraznejšie, sa nazývajú ... (póly magnetu).

K dispozícii je ...
(magnetické pole).

Zdroj magnetického poľa je ... (pohyblivý náboj).

7. Čiary, pozdĺž ktorých sa osi nachádzajú v magnetickom poli
malé magnetické šípky sa nazývajú ... (magnetické siločiary).

Magnetické pole okolo vodiča s prúdom je možné detekovať napríklad ... (pomocou magnetickej ihly alebo pomocou železných pilín).

9. Telá, ktoré si dlho uchovávajú svoju magnetizáciu, sa nazývajú ... (permanentné magnety).

10. Ako póly magnetu ... a na rozdiel od pólov - ... (odpudzovať,

sú priťahovaní

2. „Čierna skrinka“.

Čo sa skrýva v zásuvke? Dozviete sa, či rozumiete tomu, o čom sa hovorí v príbehu z Dariho knihy „Elektrina v aplikáciách“. Predstavenie francúzskeho kúzelníka v Alžírsku.

"Na veku je na veku malá, kovaná škatuľka s držadlom." Volám silnejšieho človeka z publika. V reakcii na moju výzvu Arab strednej výšky, ale silnej postavy ...

"Poď na kurty," povedal som, "a zdvihni škatuľu. Arab sa sklonil, zdvihol škatuľu a arogantne sa opýtal:

- Nič viac?

- Počkaj, - odpovedal som.

Potom som za predpokladu vážneho prejavu urobil imperatívne gesto a slávnostným tónom povedal:

- Teraz si slabší ako žena. Skúste krabicu znova zdvihnúť.

Silák sa môjho kúzla ani v najmenšom nebál, opäť vzal škatuľu, ale tentoraz škatuľka odoláva a napriek zúfalému úsiliu Arabov zostáva nehybná, ako keby bola pripútaná k miestu. Arab sa pokúša zdvihnúť krabicu dostatočnou silou, aby zdvihol obrovskú váhu, ale všetko márne. Unavený, zadýchaný a zapálený od hanby konečne prestane. Teraz začína veriť v silu čarodejníctva. “

(Z knihy Ya.I. Perelmana „Zábavná fyzika. Časť 2“.)

Otázka. Aké je tajomstvo čarodejníctva?

Diskutujú. Vyjadrite ich pozíciu. Z „čiernej skrinky“ vyberám cievku, železné piliny a galvanický článok.

Ukážky:

1) pôsobenie solenoidu (cievka bez jadra), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na magnetickú ihlu;

2) pôsobenie solenoidu (cievka s jadrom), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na kotvu;

3) príťažlivosť železných pilín cievkou s jadrom.

Dochádza k záveru, čo je elektromagnet, a formulujú účel a ciele hodiny.

3. Realizácia laboratórnych prác.

Cievka so železným jadrom vo vnútri sa nazýva elektromagnet. Elektromagnet je jednou z hlavných častí mnohých technických zariadení. Navrhujem, aby ste zostavili elektromagnet a určili, od čoho bude závisieť jeho magnetické pôsobenie.

Laboratórna práca č. 8

„Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“

Účel práce: zostaviť elektromagnet z hotových dielov a experimentálne skontrolovať, od čoho závisí jeho magnetické pôsobenie.

Pokyny do práce

Úloha číslo 1. Vytvorte elektrický obvod z batérie, cievky, kľúča a zapojte všetko do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu vyhľadajte magnetické póly na cievke. Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do takej vzdialenosti, aby bol vplyv magnetického poľa cievky na ihlu kompasu zanedbateľný. Vložte železné jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

Úloha číslo 2. Vezmite dve cievky so železným jadrom, ale s iným počtom závitov. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Určte pôsobenie elektromagnetov na šípku. Porovnajte a urobte záver.

Úloha č. 3. Vložte železné jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

Pracujú v statických pároch.

1. riadok - úloha číslo 1; 2. riadok - úloha číslo 2; 3 riadky - úloha číslo 3.

Pracujte vo dvojiciach náhradnej kompozície.

1. riadok - úloha číslo 3; 2. riadok - úloha číslo 1; 3 riadky - úloha číslo 2.

1. riadok - úloha číslo 2; 2. riadok - úloha číslo 3; 3. riadok - úloha číslo 1.

Na konci experimentov, závery:

1. Ak cievkou prejde elektrický prúd, potom sa cievka stane magnetom;

2. magnetické pôsobenie cievky môže byť zosilnené alebo oslabené:
a) zmenou počtu závitov cievky;

b) zmena sily prúdu prechádzajúceho cievkou;

c) zavedením železného alebo oceľového jadra do cievky.

Samostudijný list, sebahodnotenie.

1. Vstupné testovanie. Hra „Pokračujte vo vete“.

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. Laboratórna práca č. 8 „Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“

Účel práce: zozbierať _______________ z hotových dielov a podľa skúseností skontrolovať, od čoho závisí činnosť _____________.

Zariadenia a materiály: galvanický článok, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas, diely na montáž elektromagnetu.

Pokrok.

Úloha číslo 1.

Úloha číslo 2.

Úloha číslo 3.

Vyhlásenie

úplne súhlasím

Čiastočne súhlasím

Čiastočne nesúhlasím

Rozhodne nesúhlasím

Získal som veľa nových informácií o téme hodiny

Cítil som sa príjemne

Informácie získané v lekcii budú pre mňa užitočné v budúcnosti.

Dostal som odpovede na všetky svoje otázky na tému hodiny.

Tieto informácie určite zdieľam so svojimi priateľmi.

    Meranie napätia v rôznych častiach elektrického obvodu.

    Stanovenie odporu vodiča pomocou ampérmetra a voltmetra.

    účel práce: naučte sa merať napätie a odpor v časti obvodu.

    Zariadenia a materiály: napájanie, špirálové odpory (2 ks), ampérmeter a voltmetr, reostat, kľúč, prepojovacie vodiče.

    Pokyny do práce:

  1. Zostavte obvod pozostávajúci zo zdroja napájania, kľúča, dvoch cievok, reostatu, ampérmetra, zapojených do série. Motor reostatu je umiestnený približne v strede.
  2. Nakreslite schému obvodu, ktorý ste zostavili, a ukážte na ňom, kde je pripojený voltmetr pri meraní napätia na každej špirále a na dvoch špirálách dohromady.
  3. Zmerajte prúd v obvode I, napätie U 1, U 2 na koncoch každej špirály a napätie U 1,2 v časti obvodu pozostávajúceho z dvoch špirál.
  4. Zmerajte napätie na reostatu U p. a na póloch aktuálneho zdroja U. Zadajte údaje do tabuľky (experiment č. 1):
      Číslo skúsenosti
    №1 №2
    Aktuálne I, A.
    Napätie U 1, V
    Napätie U 2, V
    Napätie U 1,2 V
    Napätie U p. , V
    Napätie U, V
    Odpor R 1, Ohm
    Odpor R 2, Ohm
    Odpor R 1,2, Ohm
    Odpor R p. Ohm
  1. Pomocou reostatu zmeňte odpor obvodu a merania zopakujte znova, pričom výsledky zapíšte do tabuľky (experiment č. 2).
  2. Vypočítajte súčet napätí U 1 + U 2 na oboch špirálách a porovnajte s napätím U 1,2. Urobte záver.
  3. Vypočítajte súčet napätí U 1,2 + U p. A porovnajte s napätím U. Urobte záver.
  4. Z každého jednotlivého merania vypočítajte odpory R 1, R 2, R 1,2 a R p. ... Vyvodzujte závery.

    Laboratórna práca č. 10

    Kontrola zákonov paralelného pripojenia rezistorov.

    účel práce: skontrolujte zákony paralelného zapojenia odporov (pre prúdy a odpory). Tieto zákony si zapamätajte a zapíšte si ich.

    Zariadenia a materiály: napájanie, špirálové odpory (2 ks), ampérmeter a voltmetr, kľúč, prepojovacie vodiče.

    Pokyny do práce:

  1. Pozrite sa podrobne na to, čo je uvedené na paneli voltmetra a ampérmetra. Určte limity meraní, cenu divízií. V tabuľke nájdite inštrumentálne chyby týchto zariadení. Zapíšte si údaje do zošita.
  2. Zostavte obvod pozostávajúci z napájacieho zdroja, kľúča, ampérmetra a dvoch cievok zapojených paralelne.
  3. Nakreslite schému obvodu, ktorý ste zostavili, a ukážte na ňom, kde je pripojený voltmetr pri meraní napätia na póloch zdroja prúdu a na dvoch špirálach dohromady, ako aj spôsob pripojenia ampérmetra na meranie prúdu v každom z nich. rezistory.
  4. Po kontrole učiteľom obvod uzatvorte.
  5. Zmerajte prúd v obvode I, napätie U na póloch zdroja prúdu a napätie U 1,2 v úseku obvodu pozostávajúceho z dvoch špirál.
  6. Zmerajte prúdy I 1 a I 2 v každej cievke. Zadajte údaje do tabuľky:
  1. Vypočítajte odpory R 1 a R 2, ako aj vodivosť γ 1 a γ 2 pre každú špirálu, odpor R a vodivosť γ 1,2 v úseku dvoch paralelne spojených špirál. (Vodivosť sa nazýva recipročná hodnota odporu: γ = 1 / R Ohm -1).
  2. Vypočítajte súčet prúdov I 1 + I 2 na oboch špirálach a porovnajte ich s prúdom I. Vyvodte záver.
  3. Vypočítajte súčet vodivostí γ 1 + γ 2 a porovnajte ich s vodivosťou γ. Urobte záver.
  1. Odhadnite chyby priamych a nepriamych meraní.

Laboratórna práca č. 11

Stanovenie výkonu a účinnosti elektrického ohrievača.

Zariadenia a materiály:

Hodiny, laboratórne napájanie, laboratórny elektrický ohrievač, ampérmeter, voltmetr, kľúč, prepojovacie vodiče, kalorimeter, teplomer, váhy, kadička, nádoba s vodou.

Pokyny do práce:

  1. Odvážte vnútornú kadičku kalorimetra.
  2. Do kalorimetra nalejte 150-180 ml vody a spustite doň cievku elektrického ohrievača. Voda by mala cievku úplne zakryť. Vypočítajte hmotnosť vody naliatej do kalorimetra.
  3. Zostavte elektrický obvod pozostávajúci zo zdroja energie, kľúča, elektrického ohrievača (umiestneného v kalorimetri) a ampérmetra, zapojených do série. Pripojte voltmetr na meranie napätia na elektrickom ohrievači. Nakreslite schematický diagram tohto obvodu.
  4. Zmerajte počiatočnú teplotu vody v kalorimetri.
  5. Po skontrolovaní obvodu učiteľom ho zatvorte a všimnite si okamih jeho zapnutia.
  6. Zmerajte prúd prechádzajúci ohrievačom a napätie na jeho svorkách.
  7. Vypočítajte výkon dodávaný elektrickým ohrievačom.
  8. Po 15 - 20 minútach od začiatku zahrievania (všimnite si tento časový moment) znova zmerajte teplotu vody v kalorimetri. Teplomerom sa zároveň nedotýkajte cievky elektrického ohrievača. Vypnite reťaz.
  9. Vypočítajte užitočné Q - množstvo tepla prijatého vodou a kalorimetrom.
  10. Vypočítajte Q celkom, - množstvo tepla uvoľneného elektrickým ohrievačom za merané časové obdobie.
  11. Vypočítajte účinnosť laboratórneho elektrického vykurovacieho zariadenia.

    Použite tabuľkové údaje z učebnice „Fyzika. 8. ročník. “ upravil A.V. Peryshkina.

Laboratórna práca č. 12

Štúdium magnetického poľa cievky s prúdom. Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti.

C. smrekové práce: 1. skúmajte magnetické pole cievky prúdom pomocou magnetickej šípky, určte magnetické póly tejto cievky; 2. Zostavte elektromagnet z hotových dielov a experimentálne vyskúšajte jeho magnetické pôsobenie.

Zariadenia a materiály: laboratórny napájací zdroj, reostat, kľúč, ampérmeter, spojovacie vodiče, kompas, diely na zostavenie elektromagnetu, rôzne kovové predmety (klince, mince, gombíky atď.).

Pokyny do práce:

  1. Vytvorte elektrický obvod zo zdroja energie, cievky, reostatu a kľúča a zapojte všetko do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu vyhľadajte magnetické póly na cievke. Vytvorte schematický nákres experimentu, na ktorom naznačíte elektrické a magnetické póly cievky a zobrazíte vzhľad jeho magnetických čiar.
  2. Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do takej vzdialenosti, aby bol vplyv magnetického poľa cievky na ihlu kompasu zanedbateľný. Vložte oceľové jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.
  3. Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.
  4. Z hotových dielov zostavte oblúkový magnet. Magnetické cievky zapojte do série tak, aby sa na ich voľných koncoch vytvorili protiľahlé magnetické póly. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Pomocou kompasu určte, kde je severný a kde južný pól magnetu.
  5. Pomocou získaného elektromagnetu určte, ktoré z tiel, ktoré vám sú ponúkané, ich priťahujú a ktoré nie. Výsledok napíšte do zošita.
  6. Vytvorte si zoznam známych aplikácií elektromagnetov vo svojej správe.
  7. Z vykonanej práce urobte záver.

Laboratórna práca č. 13

Stanovenie indexu lomu skla

Účel práce:

Určte index lomu lichobežníkovej sklenenej dosky.

Zariadenia a materiály:

Trapézová sklenená doska s rovnobežnými hranami, 4 špendlíky, uhlomer, štvorec, ceruzka, list papiera, penová podšívka.

Pokyny do práce:

  1. Na vrch penovej podložky položte kus papiera.
  2. Rovnomernú sklenenú dosku položte na list papiera a ceruzkou vyznačte jej obrysy.
  3. Zdvihnite penovú podložku a bez pohybu tanierom prilepte čapy 1 a 2 na list papiera. V takom prípade sa musíte pozrieť na kolíky cez sklo a prilepiť kolík 2 tak, aby za ním nebol viditeľný kolík 1.
  4. Posuňte kolík 3, kým nebude v súlade s imaginárnymi obrázkami kolíkov 1 a 2 v sklenenej doske (pozri obrázok a)).
  5. Nakreslite priamku cez body 1 a 2. Nakreslite priamku cez bod 3, rovnobežnú s priamkou 12 (obr. B)). Spojte body O 1 a O 2 (obr. C)).

    6. Nakreslite kolmicu na rozhranie vzduchového skla v bode O 1. Zadajte uhol dopadu α ​​a uhol lomu γ

    7. Zmerajte uhol dopadu α ​​a uhol lomu γ pomocou

    Uhlomer. Zaznamenajte namerané údaje.

  1. Na nájdenie hriechu použite kalkulačku alebo Bradisove tabuľky a a hriech g ... Určte index lomu skla n. vzhľadom na vzduch, za predpokladu absolútneho indexu lomu vzduchu n vzduchu.@ 1.

    .

  1. Môžete definovať n košík. a iným spôsobom pomocou obr. d). Aby ste to urobili, je potrebné predĺžiť kolmicu na rozhranie vzduchového skla čo najnižšie a označiť na ňom ľubovoľný bod A. Potom bodkovanými čiarami pokračujte v dopadajúcich a lámaných lúčoch.
  2. Zhodte kolmice z bodu A na tieto predĺženia - AB a AC. L AO 1 C = a, l AO 1 B = g ... Trojuholníky AO 1 B a AO 1 C sú obdĺžnikové a majú rovnakú preponu O 1 A.
  3. hriech a = hriech g = n st. =
  4. Meraním AC a AB je teda možné vypočítať relatívny index lomu skla.
  5. Odhadnite chybu vykonaných meraní.

MoP "Stredná škola Kremenovskaya"

Plán - zhrnutie hodiny fyziky v 8. ročníku na tému:

"Magnetické pole cievky s prúdom." Elektromagnety a ich aplikácia. “

Učiteľ: Savostikov S.V.

Plán - zhrnutie hodiny fyziky v 8. ročníku na tému:

"Magnetické pole cievky s prúdom." Elektromagnety a ich aplikácia. “

Ciele lekcie:

- vzdelávacie: študovať spôsoby, ako zvýšiť a oslabiť magnetické pole cievky prúdom; naučiť sa určovať magnetické póly cievky prúdom; zvážiť princíp činnosti elektromagnetu a jeho oblasť použitia; Naučte sa, ako zbierať elektromagnet
hotové diely a empiricky skontrolovať, čo určuje jeho magnetický účinok;

Rozvoj: rozvíjať schopnosť zovšeobecňovať znalosti, aplikovať
znalosti v konkrétnych situáciách; rozvíjať schopnosti pracovať so zariadením
mi; rozvíjať kognitívny záujem o predmet;

Vzdelávacie: výchova k vytrvalosti, tvrdej práci, presnosti pri realizácii praktickej práce.

Typ lekcie: kombinované (pomocou IKT).

Vybavenie lekcie: počítače, autorská prezentácia „Elektromagnety“.

Laboratórne vybavenie: skladací elektromagnet s časťami (určený pre frontálne laboratórne práce na elektrine a magnetizme), zdroj prúdu, reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas.

Ukážky:

1) pôsobenie vodiča, ktorým prúdi konštanta

prúd, na magnetickú ihlu;

2) pôsobenie solenoidu (cievky bez jadra), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na magnetickú ihlu;

    príťažlivosť železných pilín klincom, na ktorom
    cievkový drôt pripojený k konštantnému zdroju
    aktuálne.

Mŕtvicalekciu

I. Organizačný čas.

Ohlásenie témy hodiny.

NS. Aktualizácia základných znalostí(6 min).

„Pokračovať v ponuke“

    Látky, ktoré priťahujú železné predmety, sa nazývajú ... (s magnetmi).

    Interakcia vodiča s prúdom a magnetickou ihlou
    Prvýkrát objavil dánsky vedec ... (Oersted).

    Interakčné sily vznikajú medzi vodičmi s prúdom, ktoré sa nazývajú ... (magnetické).

    Miesta magnetu, v ktorých je magnetické pôsobenie najvýraznejšie, sa nazývajú ... (podľa pólov magnetu).

    K dispozícii je ...
    (magnetické pole).

    Zdroj magnetického poľa je ... (pohyblivý náboj).

7. Čiary, pozdĺž ktorých sa osi nachádzajú v magnetickom poli
malé magnetické šípky, tzv ... (silový mágriadky nití).

    Magnetické pole okolo vodiča vedúceho prúd je možné detekovať napríklad ... (pomocou magnetickej šípky alebo pomocoupomocou železných pilín).

    Ak je magnet zlomený na polovicu, potom prvý kus a druhý
    kúsok magnetu má póly ... (severný -N.a južné -S).

11. Telá, ktoré si dlho uchovávajú magnetizáciu, sa nazývajú ... (permanentné magnety).

12. Ako póly magnetu ... a na rozdiel od pólov - ... (odpudzovať, priťahovať).

III... Hlavná časť. Učenie sa nového materiálu (20 min).

Snímky číslo 1-2

Frontálne hlasovanie

    Prečo sa dá použiť na štúdium magnetického poľa
    železné piliny? (V magnetickom poli sú piliny magnetizované a menia sa na magnetické šípky)

    Čo sa nazýva magnetická čiara magnetického poľa? (Čiary, pozdĺž ktorých sú osi malých magnetických šípok umiestnené v magnetickom poli)

    Prečo je zavedený koncept magnetickej siločiary? (Pomocou magnetických čiar je vhodné znázorniť magnetické polia graficky)

    Ako experimentálne ukázať, že smer magnetických čiar
    súvisí so smerom prúdu? (Keď sa zmení smer prúdu vo vodiči, všetky magnetické šípky sa otočia o 180 O )

Šmykľavka Nie

Čo tieto kresby spája (pozri snímku) a ako sa líšia?

Snímka číslo 4

Môžete vyrobiť magnet, ktorý má iba severný pól? Ale iba južný pól? (Nedá sa to urobiťmagnet, ktorému by chýbal jeden z pólov).

Ak zlomíte magnet na dve časti, budú tieto časti magnety? (Ak rozbijete magnet, potom všetkočasti budú magnety).

Aké látky je možné magnetizovať? (Železo, kobalt,nikel, zliatiny týchto prvkov).

Snímka číslo 5

Magnety na chladničku sa stali tak populárnymi, že sú zberateľské. V tejto chvíli teda rekord v počte zozbieraných magnetov patrí Louise Greenfarb (USA). V súčasnej dobe je v Guinessovej knihe rekordov zapísaný rekord 35 000 magnetov.

Snímka číslo 6

- Môžu byť železné klince, oceľový skrutkovač, hliníkový drôt, medená cievka, oceľová skrutka magnetizované? (Železný klinec, oceľová skrutka a oceľový skrutkovač môžu byťmagnet, ale hliníkový drôt a medená cievka sú zapnuténie je možné magnetizovať, ale ak nimi prechádza elektrický prúd, potomvytvoria magnetické pole.)

Vysvetlite zážitok na obrázkoch (pozri snímku).

Snímka číslo 7

Elektromagnet

André Marie Ampere, ktorý robil experimenty s cievkou (solenoidom), ukázal ekvivalenciu jeho magnetického poľa s poľom permanentného magnetu Solenoid(z gréckeho solen - trubica a eidos - druh) - drôtová špirála, ktorou prechádza elektrický prúd, aby sa vytvorilo magnetické pole.

Štúdie magnetického poľa kruhového prúdu viedli Ampera k myšlienke, že permanentný magnetizmus je vysvetlený existenciou elementárnych kruhových prúdov prúdiacich okolo častíc, ktoré tvoria magnety.

Učiteľ: Magnetizmus je jedným z prejavov elektriny. Ako vytvoriť magnetické pole vo vnútri cievky? Je možné toto pole zmeniť?

Snímky číslo 8-10

Ukážky učiteľa:

    pôsobenie vodiča, ktorým konštanta preteká
    prúd, na magnetickú ihlu;

    pôsobenie solenoidu (cievka bez jadra), cez ktorý preteká jednosmerný prúd, na magnetickú ihlu;

    pôsobenie solenoidu (cievka s jadrom), pozdĺž ktorého
    magnetickou ihlou preteká jednosmerný prúd;

    príťažlivosť železných pilín klincom, na ktorý je navinutý drôt, napojený na zdroj jednosmerného prúdu.

Učiteľ: Cievka pozostáva z veľkého počtu závitov drôtu navinutého na drevenom ráme. Keď je v cievke prúd, železné piliny sú pritiahnuté k jej koncom; keď je prúd vypnutý, odpadnú.

Do obvodu obsahujúceho cievku zaradíme reostat a pomocou neho zmeníme prúd v cievke. So zvýšením sily prúdu sa zvyšuje účinok magnetického poľa cievky s prúdom, s poklesom sa oslabuje.

Magnetický účinok cievky s prúdom je možné výrazne zvýšiť bez zmeny počtu jeho závitov a sily prúdu v ňom. Aby ste to urobili, musíte do cievky vložiť železnú tyč (jadro). Železo | zavedené do cievky zvyšuje jeho magnetický účinok.

Cievka so železným jadrom vo vnútri sa nazýva elektromagnet. Elektromagnet je jednou z hlavných častí mnohých technických zariadení.

Na konci experimentov sa vyvodia závery:

    ak cievkou prechádza elektrický prúd, potom cievkou
    stane sa magnetom;

    magnetické pôsobenie cievky je možné zvýšiť alebo znížiť:
    zmena počtu závitov cievky;

    zmena sily prúdu prechádzajúceho cievkou;

    zavedením železného alebo oceľového jadra do cievky.

Snímka číslo 11

Učiteľ: Vinutia elektromagnetov sú vyrobené z izolovaného hliníkového alebo medeného drôtu, aj keď existujú aj supravodivé elektromagnety. Magnetické jadrá sú vyrobené z mäkkých magnetických materiálov-spravidla z elektrickej alebo vysokokvalitnej konštrukčnej ocele, liatej ocele a liatiny, zliatin železa a niklu a železa a kobaltu.

Elektromagnet je zariadenie, ktorého magnetické pole sa vytvára iba vtedy, keď tečie elektrický prúd.

Snímka číslo 12

Zamyslite sa a odpovedzte

    Dá sa drôt navinutý na klinec nazvať elektromagnet? (Áno.)

    Čo určuje magnetické vlastnosti elektromagnetu? (Od
    prúdová sila, od počtu závitov, od magnetických vlastností jadro, o tvare a veľkosti cievky.)

3. Elektromagnetom bol spustený prúd a potom bol znížený o
dvakrát. Ako sa zmenili magnetické vlastnosti elektromagnetu? (Znížené o 2 krát.)

Snímky číslo 13-15

1.študent: William Sterzhen (1783-1850)-anglický elektrotechnik, vytvoril prvý elektromagnet v tvare podkovy, ktorý dokázal udržať zaťaženie väčšie ako je jeho vlastná hmotnosť (200-gramový elektromagnet dokázal pojať 4 kg železa).

Elektromagnet, ktorý predviedol Sterzhen 23. mája 1825, vyzeral ako podkova ohnutá, nalakovaná, železná tyč s dĺžkou 30 cm a priemerom 1,3 cm, navrchu pokrytá jednou vrstvou izolovaného medeného drôtu. Elektromagnet vážil 3600 g a bol výrazne silnejší ako prírodné magnety s rovnakou hmotnosťou.

Joule, experimentujúcej s úplne prvým magnetom Sterzhenu, sa podarilo zdvihnúť jeho silu na 20 kg. To bolo v tom istom roku 1825.

Joseph Henry (1797-1878) - americký fyzik, zdokonalil elektromagnet.

V roku 1827 začal J. Henry izolovať nie jadro, ale samotný drôt. Až potom bolo možné zákruty navíjať vo viacerých vrstvách. J. Henry skúmal rôzne metódy navíjania drôtu na získanie elektromagnetu. Vytvoril magnet s hmotnosťou 29 kg, ktorý v tom čase držal obrovskú hmotnosť - 936 kg.

Snímky číslo 16-18

2študent: Továrne používajú elektromagnetické žeriavy, ktoré môžu prenášať obrovské náklady bez prídavných zariadení. Ako to robia?

Elektromagnet v oblúku drží kotvu (železnú dosku) so zaveseným zaťažením. Obdĺžnikové elektromagnety sú určené na uchopenie a držanie plechov, koľajníc a iných dlhých nákladov počas prepravy.

Pokiaľ je vo vinutí elektromagnetu prúd, nespadne ani jeden kus železa. Ale ak je prúd z vinutia z nejakého dôvodu prerušený, nehoda je nevyhnutná. A boli aj také prípady.

V jednom americkom závode elektromagnet zdvihol železné polotovary.

Zrazu sa v elektrárni Niagarské vodopády, ktorá dodáva prúd, niečo stalo, prúd vo vinutí elektromagnetu zmizol; masa kovu spadla z elektromagnetu a celou svojou hmotnosťou spadla na robotníkovu hlavu.

Aby sa zabránilo opakovaniu takýchto nehôd, ako aj s cieľom ušetriť spotrebu elektrickej energie, začali byť pomocou elektromagnetov usporiadané špeciálne zariadenia: potom, čo sa predmety, ktoré sa majú prenášať, zdvihli magnetom, spustia sa silné oceľové podpery a z boku tesne uzavreté, ktoré potom samy nesú zaťaženie, sa prúd počas prepravy preruší.

Na pohyb dlhých bremien sa používajú elektromagnetické traverzy.

Pravdepodobne najsilnejšie kruhové zdvíhacie elektromagnety sa používajú v námorných prístavoch na manipuláciu s kovovým šrotom. Ich hmotnosť dosahuje 10 ton, nosnosť je až 64 ton a vylamovacia sila je až 128 ton.

Snímky číslo 19-22

3. študent: Oblasťou použitia elektromagnetov sú v zásade elektrické stroje a zariadenia zahrnuté v systémoch priemyselnej automatizácie, v zariadeniach na ochranu elektrických inštalácií. Užitočné vlastnosti elektromagnetov:

    rýchlo demagnetizované, keď je prúd vypnutý,

    je možné vyrábať elektromagnety akejkoľvek veľkosti,

    počas prevádzky môžete nastaviť magnetické pôsobenie zmenou prúdu v obvode.

Elektromagnety sa používajú vo zdvíhacích zariadeniach, na čistenie kovového uhlia, na triedenie rôznych druhov semien, na tvarovanie železných súčiastok, v magnetofónoch.

Elektromagnety sú v technológiách široko používané kvôli svojim pozoruhodným vlastnostiam.

Jednofázové striedavé elektromagnety sú určené na diaľkové ovládanie pohonov na rôzne priemyselné a domáce účely. Elektromagnety s vysokou zdvíhacou silou sa používajú v továrňach na prepravu oceľových alebo liatinových výrobkov, ako aj oceľových a liatinových hoblín, ingotov.

Elektromagnety sa používajú v telegrafoch, telefónoch, elektrických zvonoch, elektromotoroch, transformátoroch, elektromagnetických relé a v mnohých ďalších zariadeniach.

Ako súčasť rôznych mechanizmov sa elektromagnety používajú ako pohon na realizáciu potrebného translačného pohybu (otáčania) pracovných telies strojov alebo na vytvorenie prídržnej sily. Ide o elektromagnety zdvíhacích strojov, elektromagnety spojok a bŕzd, elektromagnety používané v rôznych štartéroch, stýkačoch, spínačoch, elektrických meracích prístrojoch atď.

Snímka číslo 23

4. študent: Brian Tveits, generálny riaditeľ spoločnosti Walker Magnetics, je hrdý na to, že predstavuje najväčší závesný elektromagnet na svete. Jeho hmotnosť (88 ton) je zhruba o 22 ton väčšia ako aktuálny víťaz Guinnessovej knihy rekordov z USA. Jeho nosnosť je približne 270 ton.

Vo Švajčiarsku sa používa najväčší elektromagnet na svete. Osemstranný elektromagnet sa skladá z jadra vyrobeného z 6400 ton mäkkej ocele a hliníkovej cievky s hmotnosťou 1 100 ton. Cievka pozostáva zo 168 závitov elektricky zváraných k rámu. Prúd 30 000 A, ktorý prechádza cievkou, vytvára magnetické pole s výkonom 5 kilogaussov. Rozmery elektromagnetu, presahujúce výšku 4-poschodovej budovy, sú 12x12x12 m a celková hmotnosť je 7810 ton. Na jeho výrobu bolo potrebných viac kovu ako na stavbu Eiffelovej veže.

Najťažší magnet na svete má priemer 60 m a hmotnosť 36 000 ton. Bol vyrobený pre 10 synchrofasotrónov TeV inštalovaných v Spoločnom inštitúte jadrového výskumu v Dubne v Moskovskej oblasti.

Ukážka: Elektromagnetický telegraf.

    Zapínanie (4 min).

3 ľudia na počítačoch vykonávajú z webu „Reshalkin“ na tému „Elektromagnet“
Snímka číslo 24

    Čo sa nazýva elektromagnet? (Cievka so železným jadrom)

    Aké metódy je možné použiť na zvýšenie magnetického účinku cievky

elektrický šok? (magnetický účinok cievky je možné zvýšiť:
zmena počtu závitov cievky, zmena sily prúdu prechádzajúceho cievkou, zavedením železného alebo oceľového jadra do cievky.)

    V ktorom smere je nainštalovaná aktuálna cievka,
    zavesené na dlhých tenkých vodičoch? Aká podobnosť
    má magnetickú ihlu?

4. Na aké účely sa v továrňach používajú elektromagnety?

    Praktická časť (12 min).


Snímka číslo 25

Laboratórne práce.

Výkon laboratórnych prác žiakov č. 8 samostatne “Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti “, strana 175 učebnice„ Fyzika-8 “(od A3. Peryshkin,„ Bustard “, 2009).

Sla r. č. 25-26

Zhrnutie a známkovanie.

Vi. Domáca úloha.

2. Realizovať domáci výskumný projekt „Motor pre
minúty “ (pokyny pre prácu sú poskytnuté každému študentovi
doma, pozri prílohu).

Motor za 10 minút

Je vždy zaujímavé sledovať meniace sa javy, najmä ak sa na vytváraní týchto javov podieľate vy sami. Teraz zostavíme najjednoduchší (ale skutočne fungujúci) elektromotor pozostávajúci zo zdroja energie, magnetu a malej cievky drôtu, ktorý si tiež vyrobíme sami. Existuje tajomstvo, vďaka ktorému sa z tejto sady predmetov stane elektromotor; tajomstvo, ktoré je chytré a úžasne jednoduché. Čo potrebujeme:

    1,5 V batéria alebo nabíjateľná batéria;

    držiak s kontaktmi na batériu;

1 meter drôtu so smaltovanou izoláciou (priemer 0,8-1 mm);

0,3 metra holého drôtu (priemer 0,8-1 mm).

Začneme navíjaním cievky, časti motora, ktorá sa bude otáčať. Aby bola cievka dostatočne plochá a okrúhla, navíjame ju na vhodný valcový rám, napríklad na batériu AA.

Ponecháme 5 cm drôtov voľný z každého konca, navinieme 15-20 závitov na valcový rám. Nesnažte sa cievku navíjať veľmi tesne a rovnomerne, malý stupeň voľnosti pomôže cievke lepšie udržať tvar.

Teraz opatrne vyberte cievku z rámu a snažte sa zachovať výsledný tvar.

Potom voľné konce drôtu niekoľkokrát zabaľte okolo slučiek, aby ste udržali tvar, pričom dbajte na to, aby boli nové spojovacie slučky presne oproti sebe.

Cievka by mala vyzerať takto:

Teraz je čas na tajomstvo, funkciu, vďaka ktorej bude motor fungovať. Toto je sofistikovaný a neviditeľný trik a je veľmi ťažké ho zistiť, keď motor beží. Dokonca aj ľudia, ktorí vedia veľa o prevádzke motora, môžu byť prekvapení, keď odhalia toto tajomstvo.

Cievku držte vo zvislej polohe a položte jeden z voľných koncov cievky na okraj stola. Ostrým nožom odstráňte hornú polovicu izolácie z jedného voľného konca cievky (držiaka), pričom spodnú polovicu nechajte neporušenú. To isté urobte pre druhý koniec cievky a uistite sa, že holé konce drôtu smerujú nahor na dva voľné konce cievky.

Aký je význam tejto techniky? Cievka bude spočívať na dvoch držiakoch z holého drôtu. Tieto držiaky budú pripevnené k rôznym koncom batérie, takže elektrický prúd môže prúdiť z jedného držiaka cez cievku do druhého držiaka. To sa však stane iba vtedy, keď sa holé polovice drôtu spustia nadol a dotknú sa držiakov.

Teraz musíte vytvoriť podporu pre cievku. to
len cievky drôtu, ktoré cievku podopierajú a umožňujú jej otáčanie. Sú vyrobené z holého drôtu, takže
ako okrem podpory cievky do nej musia dodávať elektrický prúd. Stačí zabaliť každý kus neizolovaného profesionála
voda okolo malého klinca - získajte požadovanú časť
motor.

Základom nášho prvého motora je držiak batérie. Bude to tiež vhodná základňa, pretože s nainštalovanou batériou bude dostatočne ťažká, aby sa motor netriasol. Spojte päť kusov dohromady, ako je znázornené na obrázku (najskôr bez magnetu). Položte magnet na batériu a jemne zatlačte na cievku ...

Ak sa to urobí správne, cievka sa začne rýchlo točiť!

Dúfam, že vám to bude fungovať prvýkrát. Ak sa motor stále nenaštartuje, starostlivo skontrolujte všetky elektrické spojenia. Točí sa cievka voľne? Je magnet dostatočne blízko? Ak to nestačí, nainštalujte ďalšie magnety alebo orežte držiaky drôtu.

Keď sa motor naštartuje, jediná vec, na ktorú musíte dávať pozor, je, aby sa batéria neprehriala, pretože prúd je dostatočne veľký. Stačí odstrániť cievku a reťaz sa zlomí.

Ukážte svoj motorický model spolužiakom a učiteľovi na nasledujúcej hodine fyziky. Nechajte komentáre spolužiakov a hodnotenie vášho projektu učiteľom, aby sa stali podnetom pre ďalší úspešný návrh fyzických zariadení a znalosti sveta okolo vás. Prajem vám úspech!

Laboratórna práca č. 8

„Zostavenie elektromagnetu a testovanie jeho činnosti“

Účel práce: zostavte elektromagnet z hotových dielov a podľa skúseností vyskúšajte, od čoho závisí jeho magnetické pôsobenie.

Zariadenia a materiály: batéria troch článkov (alebo akumulátorov), reostat, kľúč, spojovacie vodiče, kompas, diely na zostavenie elektromagnetu.

Pokyny do práce

1. Vytvorte elektrický obvod z batérie, cievky, reostatu a kľúča a zapojte všetko do série. Zatvorte obvod a pomocou kompasu vyhľadajte magnetické póly na cievke.

    Posuňte kompas pozdĺž osi cievky do takej vzdialenosti, aby bol vplyv magnetického poľa cievky na ihlu kompasu zanedbateľný. Vložte železné jadro do cievky a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

    Pomocou reostatu zmeňte prúd v obvode a sledujte pôsobenie elektromagnetu na šípku. Urobte záver.

    Z hotových dielov zostavte oblúkový magnet. Pripojte cievky elektromagnetu do série tak, aby sa na ich voľných koncoch získali opačné magnetické póly. Skontrolujte póly pomocou kompasu. Pomocou kompasu určte, kde je severný a kde južný pól magnetu.

História elektromagnetického telegrafu

V. Elektromagnetický telegraf vynašiel vo svete ruský vedec a diplomat Pavel Lvovich Schilling v roku 1832. Na služobnej ceste v Číne a ďalších krajinách akútne pocítil potrebu vysokorýchlostného komunikačného prostriedku. V telegrafnom zariadení použil vlastnosť magnetickej ihly na odchýlku v jednom alebo inom smere, v závislosti od smeru prúdu prechádzajúceho drôtom.

Schillingov prístroj sa skladal z dvoch častí: vysielača a prijímača. Dva telegrafy boli navzájom prepojené vodičmi a s elektrickou batériou. Vysielač mal 16 kľúčov. Ak ste stlačili biele klávesy, prúd išiel jedným smerom, ak ste stlačili čierne klávesy, druhým. Tieto prúdové impulzy boli dosiahnuté drôtmi prijímača, ktorý mal šesť cievok; blízko každej cievky boli na nite zavesené dve magnetické šípky a malý kotúč (pozri obrázok vľavo). Jedna strana disku bola natretá čiernou farbou, druhá bielou.

V závislosti od smeru prúdu v cievkach sa magnetické šípky otáčali jedným alebo druhým smerom a telegrafista, ktorý dostal signál, videl čierne alebo biele kruhy. Ak prúd neprúdil do cievky, potom bol disk viditeľný s okrajom. Schilling vyvinul pre svoje zariadenie abecedu. Schillingove zariadenia fungovali na prvej telegrafnej linke na svete, ktorú postavil vynálezca v Petrohrade v roku 1832 medzi Zimným palácom a kanceláriami niektorých ministrov.

V roku 1837 Američan Samuel Morse skonštruoval telegrafný prístroj, ktorý zaznamenáva signály (pozri pravý obrázok). V roku 1844 bola medzi Washingtonom a Baltimorom otvorená prvá telegrafná linka vybavená Morseovým prístrojom.

Rozšíril sa Morseov elektromagnetický telegraf a ním vyvinutý systém na zaznamenávanie signálov vo forme bodiek a čiarok. Morseov aparát mal však vážne nevýhody: prenášaný telegram musí byť dešifrovaný a potom zaznamenaný; nízka prenosová rýchlosť.

NS Prvý prístroj na priamu tlač na svete vynašiel v roku 1850 ruský vedec Boris Semenovich Yakobi. Tento stroj mal tlačové koleso, ktoré sa otáčalo rovnakou rýchlosťou ako koleso iného stroja nainštalovaného na neďalekej stanici (pozri dolný obrázok). Na ráfikoch oboch kolies boli vyryté písmená, číslice a znaky, ktoré boli navlhčené farbou. Pod kolesá zariadenia boli umiestnené elektromagnety a medzi kotvy elektromagnetov a kolesá boli natiahnuté papierové pásy.

Napríklad musíte preniesť písmeno „A“. Keď sa písmeno A nachádzalo v spodnej časti na oboch kolesách, na jednom zo zariadení bol stlačený kľúč a reťaz bola zatvorená. Kotvy elektromagnetov boli pritiahnuté k jadrám a pritlačené papierové pásy k kolesám oboch zariadení. Na kazetách bolo súčasne vytlačené písmeno A. Na prenos akéhokoľvek iného písmena je potrebné „zachytiť“ okamih, kedy bude požadované písmeno na kolesách oboch zariadení nižšie, a stlačiť kláves.

Aké podmienky sú potrebné pre správny prenos v Jacobiho aparáte? Po prvé, kolesá sa musia otáčať rovnakou rýchlosťou; za druhé - na kolesách oboch vozidiel musia rovnaké písmená v priestore kedykoľvek zaujímať rovnaké polohy. Tieto princípy boli tiež použité v najnovších telegrafoch.

Mnoho vynálezcov pracovalo na zlepšení telegrafickej komunikácie. Existovali telegrafy, ktoré prenášali a prijímali desaťtisíce slov za hodinu, ale sú zložité a ťažkopádne. Teletypy - telegrafné zariadenia s priamou tlačou s klávesnicou ako písací stroj - sa vo svojej dobe rozšírili. Telegrafy sa v súčasnosti nepoužívajú, boli nahradené telefonickou, mobilnou a internetovou komunikáciou.

  • Vysvetlivka

    ... №6 na predmet aktuálne Magnetické lúka. Magnetické lúka priamy aktuálne. Magnetické linky. 1 55 Magnetické lúka cievky s šokovaný. Elektromagnety a ich na ...

  • Fyzikálny program pre ročníky 7-9 vzdelávacích inštitúcií Autori programu: E. M. Gutnik, A. V. Peryshkin M.: Drop. Učebnice 2007 (zaradené do federálneho zoznamu)

    Program

    ... №6 na predmet„Práca a sila elektrického aktuálne»1 Elektromagnetické javy. (6 h) 54 Magnetické lúka. Magnetické lúka priamy aktuálne. Magnetické linky. 1 55 Magnetické lúka cievky s šokovaný. Elektromagnety a ich na ...

  • Objednávka č. Z „“ 201 Pracovný program z fyziky pre základný stupeň štúdia fyziky v 8. ročníku základnej školy

    Pracovný program

    ... fyzika... Diagnostika na opakovaný materiál 7 trieda... Diagnostické práce Časť 1. ELEKTROMAGNETICKÉ FENOMÉNY Téma ... magnetické polia cievky s šokovaný na počte zákrut, na sile aktuálne v kotúč z prítomnosti jadra; aplikácie elektromagnety ...