Сауат ашу сабағы. «З дыбысы және әрпі» тақырыбы бойынша сауаттылыққа оқытуға дайындық тобындағы ЖКД қысқаша мазмұны Дайындық тобында z әрпін оқыту

Марина Юрова
Сауат ашу сабағының конспектісі « [З], [З '] дыбыстары. Z әрпі

Сауат ашу сабағының қысқаша мазмұнымектепалды даярлық тобында.

Дыбыстар [Z], [З']; Z әрпі

Қалалық мектепке дейінгі мекеме оқу орны«No35 тәрбиеленушілердің дене және психикалық дамуындағы ауытқуларды білікті түзетуді басымдықпен жүзеге асыратын өтемдік үлгідегі балабақша «Орман ертегісі»

Педагог-дефектолог Юрова М.А.

Мақсаттар:

1. Таныстыру дыбыстар [Z], [З'], Z әрпі.

2. Айқын айту дағдысын дамыту дыбыстар"[З], [З']"балалардың ажырата білу қабілетін дамыту дыбыстарқаттылық пен жұмсақтық жағынан.

3. Орныңызды анықтаңыз сөзбен дыбыс.

4. Дамытыңыз есту қабылдау, зейін, фонематикалық есту.

5. Байланысты сөйлеуді дамыту (жай ортақ сөйлем құрай білу).

6. Қатысуға деген оң көзқарасты тәрбиелеу сабақ, бір-біріне деген мейірімділік.

Жабдық: көк шеңбер, жасыл шеңбер, карта хат"Z"(әліппеден, жұмыс дәптерлерінен, кассадан әріптер, түрлі-түсті қарындаштар, тақырып суреттер:

ҚОЛШАР, СЕБЕТ, ЗЕБРА, ҚҰЛПЫНЫ, МЕДУСА, ҚАМАЛ, ҚАБЫЛ.

ТӨБЕСІ ЖАСЫЛ ЖӘНЕ КӨК ҮЙЛЕР.

ВАЗА – РОЗА, ҚОЯН – ҚАЙЫН, ЖҮК – ҚАРБЫЗ, ЛИЗА – ҚОЛШАР.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед: Бір, екі - бұрылып, камариктерге айналады.

Ұшатын және әнін айтатын үлкен масаны елестетіңіз.

Балалар: Z - Z - Z

Логопед: Ал енді біз кішкентай масаға айналып, оның әнін айтамыз.

Балалар: Zb - Zb - Zb

II. Негізгі бөлім.

1. Кіріспе дыбыстар.

Логопед: Тақтаға қарап, суреттерде салынғандарды ата. заттар: ҚОЛШАР, СЕБЕТ, ЗЕБРА, ҚҰЛПЫНЫ, МЕДУСА, ҚАМАЛ, ҚАБЫЛ. (№ 1 қосымша)

Қайсы дыбысбіз әр сөзден естиміз бе?

Логопед: Дұрыс З дыбысы. Айналарды алыңыз, айтыңыз дыбыс[Z] және оны қалай айтатыныңызды қараңыз. Сіз айтқан кезде ерніңізге не болады дыбыс [S]?

Балалар: «Күлімдеу».

Логопед: Ал тіл?

Балалар: «Төменгі тістерде жатыр».

Логопед: Ал енді айтылу кезінде қандай жел соғатынын көрейік дыбыс.

Балалар: Суық.

Логопед: Жарайсыңдар, ал енді біз сендермен ойын ойнаймыз.

2. D/I «Маса ұстап ал»

Логопед: Мен айтайын, басқаша дыбыстар, буындар мен кездесетін сөздер дыбыс [S]. Оны естіген бойда қолдарыңызды соғыңыз.

M - Z - R - Z - K - T - Z ...; MA - FOR - CO - ZO - PO - ZY - SI - ZI ...; ЗЕБРА - МАКН - БАЛЫҚ - КҮТІМ - ҚАЛП - НОРҒА - ҚҰЛПЫНЫ - .... ;

Жарайсыңдар тамаша жұмыс жасадыңдар. Енді салыстырайық дыбыстар [Z], [З'] өз араларында. (Логопед жүргізеді салыстырмалы сипаттамасы дыбыстар.)

[З] дыбысы – дауыссыз дыбыс, резонансты, қатты. Біз оны көк түспен белгілейміз.

[З '] дыбысы – дауыссыз дыбыс, үнді, жұмсақ. Біз оны жасыл түспен белгілейміз.

3. D/I «Жастық – тас»

Логопед балалардан қайсысын анықтауды сұрайды дыбыстарол кездесетін буындар мен сөздердегі дауысты бөлектейді дыбыстар [Z],[Z'].

Логопед: Енді мен қай буын, қай сөздер бар екенін атап беремін дыбыстар [Z], [З’] және жұмсақ немесе қатты анықтау керек дыбыссөзбен айтып, сәйкес белгіні көрсетіңіз. (№ 2 қосымша)

ҮШІН - ZI - ZU - ZO - ZE - ZY - ZY - ZY

ҚАЛП - ЗЕБРА - ҚАБЫЛ - ЗБОН - ЖЕР - ЖҰЛДЫЗ - ҚЫС - СӘТТІЛІК - т.б.

4. Саусақ гимнастикасы «Құлыптау»

Бастапқы позиция: Алақандарды біріктіріңіз, саусақтарды біріктіріңіз. Келесі кезекте өлең сөздеріне қимылмен еліктеу.

Есігінде құлып бар

(Саусақтарды құлыпқа жылдам жалғап, ажыратыңыз)

Оны кім аша алды?

Тартылды!

(Саусақтар - қамалда, ажыратпай тартыңыз)

Бұрылған!

(Қосылған саусақтарыңызды өзіңізден алыстатыңыз, өзіңізге қарай жылжытыңыз)

Олар қағып кетті!

(Саусақтар қамалда қалады, алақанның негізін бір-біріне тигізіңіз).

Және олар оны ашты!

(саусақтарды ажырату).

5. D/I «Үй жылыту»

Логопед: Үстеліңіздегі үйлерге қараңыз. Бір үйдің шатыры бар екеніне назар аударыңыз көк түсті, ал екіншісі жасыл. Сондай-ақ сіздің үстелдеріңізде атаулары бар нысандардың суреті бар карталар бар дыбыстар [Z],[З’], оларды үйлерге қою керек. (№ 3 қосымша)

Логопед: Сен не ойлайсың дыбыстаркөк шатырлы үйде тұра ма?

Балалар: Есімдерінде қатты дыбыс естіледі дыбыс [S].

Логопед: Ал жасыл шатырлы үйде ме?

Балалар: Жұмсақ естілетін атауларында дыбыс [Z '].

Логопед: Жарайсыңдар, қосымша назар аударыңдар, әр үйде сол жерді танитын сызба бар сөзбен дыбыс: басы, ортасы және соңы. Барлық сөздерді шашырату - суреттер, пайымдау Сонымен: BASKET сөзінде жұмсақ естіледі дыбыс [Z '], содан кейін біз оны жасыл шатырлы үйге орналастырамыз, ал ол дыбыссөздің ортасында болса, оны орталық бағанға қойыңыз. (Сол сияқты жұмыс басқа сөздермен орындалады).

6. D/I «Ұсыныс жасау»

Логопед балаларды бірнеше суретке сөйлем құрауға шақырады.

(№ 4 қосымша)

ВАЗА – РОЗА, ҚОЯН – ҚАЙЫН, ЖҮК – ҚАРБЫЗ, ЛИЗА – ҚОЛШАР, т.б.

7. Физикалық минут «Қояндар»

ақ қояндар отыр

Және олар құлақтарын қозғалтады.

Мынадай, былай

Және олар құлақтарын қозғалтады.

Қояндардың отыруы суық

Олар аяқтарын жылытуы керек.

Мынадай, былай

Олар аяқтарын жылытуы керек.

Қояндардың тұруы үшін суық

Қояндар билеу керек.

Мынадай, былай

Қояндар билеу керек.

Мәтінге сәйкес қимылдарды орындау.

8. Дәптермен жұмыс.

-мен танысу хат"Z"

Логопед: қараңыз, міне хат"Z". (Суретті карта көрсетіледі әріптер"Z").

Логопед: Орналасыңыз хат"Z"дәптеріңізде. Саусағыңызды оның үстінен жүргізіңіз (шеңбер)және оны көк қарындашпен бояңыз.

Түр хат"Z"дәптерлеріңізде.

9. Кассирмен жұмыс әріптер. Д.И «Сөз құрастыр»

Балалар сөздер құрастырады дыбыстар: [K], [O], [Z], [A], [Z], [O], [N], [T], [Z], [I], [M], [A].

бастап таралады әріптержәне дәптерге теріңіз сөйлем: Катяның қолшатыры бар.

Ш.Барлығы сыныптар, балаларды бағалау.

Балалар, есіңізде болсын, қалай дыбысбүгін кездестік сабақ?

Қайсысы дыбыс?

Біз қандай түсті бейнелейміз?

Сізге не ұнады?

Әдебиеттер тізімі

1. Агранович З.Е. Логопедтерге көмектесу және ата-аналар: Сенбі. үй фонемалардың дамымауын жеңу міндеттері. Өнердегі қатал сөз. мектеп жасына дейінгі балалар / З.Е.Агранович; Көркем О.Р.Хоффман. - Санкт-Петербург: Детство-пресс, 2004.-147 б.

2. Косинова Е. Логопед сабақтары. Сөйлеуді дамытуға арналған ойындар. ООО баспасы «Эксмо», 2011. - 174 б.

3. Лиманская О.Н. Бірінші жыл үйрену. - М .: ТК. Сфера, 2010. - 128 б. - (Мектепке дейінгі білім беру мекемесінің логопед дәрігері).

4. Лиманская О.Н. Аннотациялар логопедиялық сабақтар . Екінші жыл үйрену. - М .: ТК. Сфера, 2010. - 176 б. - (Мектепке дейінгі білім беру мекемесінің логопед дәрігері).

5. Миронова Н.М. Даму үстінде фонематикалық қабылдау. Жоспарлары сынып жазбаларыүлкен балалармен мектепке дейінгі жасбірге сөйлеу бұзылыстары. - М .: GNOM және D баспасы, 2010. - 48 б.

Сабақтың негізгі мақсаттары: балалардың [З] және [З «] дыбыстары және З әрпі туралы білімдерін бекіту; [З] және [С] дыбысын ажырата білу қабілеттерін дамыту; фонематикалық бейнелеу және фонематикалық талдау дағдыларын дамыту. және синтез;ана тілінің ерекшеліктері туралы білім алуға қызығушылықтарын арттыру.

Жабдық:жіптегі шыбын-шіркей немесе қағаз масаны бейнелейтін сурет, суреттер дыбыстық сипаттамаларға арналған белгілер; аты [Z] «керемет дорба», 3 әрпін орналастыруға арналған дәнді дақылдар (жүгері немесе бұршақ) сияқты дыбысталған заттар салынған сөмке; үшін дыбыстардың таңбалары бар жеке жағдайлар дыбыстық талдау, сигнал берушілер.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Психогимнастика «Маса»

Балалар жарты шеңберге тұрады, педагог олардың үстіне жіпке шыбын-шіркей көтеріп: Z-z-z-z.

Балалар айтыңдаршы маса бізге қандай дыбыспен ұшып келді?

Тітіркендіргіш маса бізді қорқытқанда, «масадан қорыққанда», «маса бізді шаққанда», «масадан қорықпайтынымызда» бет әлпеті қалай өзгеретінін көрсетіңіз.

II. Кіріспе бөлім.

[З] дыбысының оқшау айтылуы, артикуляциясы және оның сипаттамасы

Бәріміз бірге «тітіркендіргіш масаның» дыбысын тағы айтайық: Z-Z-Z
- Оны айтқан кезде ерніміз, тісіміз не істейді. тіл, ауа ағыны?
- Егер ауа ағыны кедергіге тап болса, онда бұл қандай дыбыс? (бұл дауыссыз дыбыс)
- Бұл дыбысты айтқанда «дауыс моторы» жұмыс істей ме? Дауыссыз дыбыс дегеніміз не? (бұл дауыссыз дауысты дыбыс)
- Бұл дыбыстың «жұмсақ ағасы» бар ма? (жіңішке дыбыс [З "])

III. Негізгі бөлім.

1. Буындағы [З] және [З ”] дыбыстарымен жұмыс.

«Дұрыс қайталау» ойыны

I. Нұсқа: Балалар екі командаға бөлінеді, бір команда қатты дыбысты [З], ал екіншісі жұмсақ [З "] дыбысымен буындарды үш рет қайталайды.

2. Сөздердегі [З] және [З ”] дыбыстарымен жұмыс.

«[З] дыбысына сөз тап» ойыны

Мұғалім сөзді [З] дыбысымен аяқтау қажет жерлерге тоқтай отырып, мәтінді оқиды.

«Зина таңертең тұрды, төсек ... (алды), жасады... (зарядтау), тазартылған... (тіс). Ол тазартатын паста ... деп аталады. (стоматологиялық). Зина шашын тарады, шоқшалар (өрілген), тағзым... (байланған)және ас үйге кетті... (таңғы ас).

Фитнес минуты.

Секіру-секіру, секіру-секіру (секір)
Қоян бір діңгекке секірді (екі аяқпен секіру)
Қоянның отыруы суық (екі қолды орап алады)
Сізге табаныңызды жылыту керек (қолды ысқылау)
Аяқтар жоғары, лаптар төмен (қолды көтеру және түсіру)
Саусақтарыңызды жоғары тартыңыз (аяқ саусақтарыңызбен тұрып, қолдарыңызды жоғары созыңыз)
Біз табанымызды бүйірге қойдық, (қолдар белде)
Саусақпен секіру-секіру, (секіру, аяқты саусақтарға ауыстыру)
Сосын табандары қатып қалмас үшін еңкейу. (шоқтау)

Жаттығу «Дыбыстың өштігін сөзбен анықтау» «Ғажайып қап» ойыны.

Педагог балаларға «керемет дорбаны» ұсынады, оның ішінде атауларында [З] немесе [З «] дыбыстары бар заттар бар.Балалар мұғалімге бір-бірден жақындап, затты алып тастайды.Олар оның атын, не екенін анықтайды. дыбыс сөзде естіледі: қатты немесе жұмсақ және ол сөздің басында, ортасында, соңында естіледі.

Дұрыс фонематикалық бейнені қалыптастыруға арналған жаттығу. «Қай сөз дұрыс естіледі?» ойыны.

Педагог балаларға белгі таратып, өзі оқитын сөздерді мұқият тыңдауды сұрайды. Егер сөз қате естілсе, балалар қызыл сигналды көтереді, көк дұрыс.

Жаттығу сөзі: қоян.

Қоян - қоян - қоян - зыика - зака - қоян.
Қоян - қоян - банда - қоян - қоян.

Сөйлемдегі [Z] дыбысын бекіту «Білмейтін сөйлемдер» ойыны.

Мұғалім Дунно жасаған сөйлемдерді түзетуге көмек сұрайды:

Зояның телефоны шырылдайды.
Раушан гүлдер жасыл вазада.
Қоянның тісі ауырып тұр.
Ешкінің жасыл көздері.

Z әрпімен жұмыс.

Дәнді дақылдардан хат жазу (балалар жарма алып, З әрпін орналастырады).

«Сөздерді жина» ойыны.

(Тақтада сызба сызылады.)

Педагог балаларға Z әрпі бар барлық мүмкін сөздерді жинап, парақтарға жазуды ұсынады (тістер, қолшатырлар, раковиналар).

Сөздерді буынға бөлу.
- Мына сөздерді әрқайсысында бір буын болатындай етіп өзгертіңіз.
- Енді осы сөздерде үш буын болатындай етіп өзгертіңіз.
-Осы сөздердің дыбыстық өрнектерін жатқа жаз.

[З] - [С] дыбыстарының дифференциациясы.

[З] дыбысына айтылуында қандай дыбыс өте ұқсас? Олардың не ортақтығы бар? Қандай айырмашылықтар бар?

«Сөздегі буын, сақ бол!» ойыны.

Педагог балаларды айтылатын сөздердің басына не зы, не сы буындарын қосуды ұсынады:

Та ... (зы), ко ... (сы). немесе (зы), бірақ ... (сы), ва .. (сы), боо ... (сы), ча ... (сы), ал ... (сы), колба ... (сы). ), рел ... (сы), арбу ... (зы), күн күркіреуі ... (зы).

«Бір сөз айт» ойыны.

Мұғалім өлеңге лайықты сөз ұсынуды сұрайды:

Раушан гүлдер таңертең гүлдеді.
Гүлдер жарқырайды... (шық) (барлық куплетті бірге қайталаңыз)
ешкі шөпті тістейтін
Шөп шабу... (орақ)
Сайка үстелге жатты
Және орман арқылы жүгіру ... (Қоян)
Лиза сорпа ішіп көрді
Лиза ауырып қалды... (тіс)
Мектеп жасына дейінгі балалармен сурет сабағы «Аяз атаға шақыру»
| реферат | сабақты қорытындылау | сыныптар | сынып жазбалары | үйрену | оқыту бағдарламасы | сауаттылық | сауаттылық | дыбыс | дыбыстарды жүктеп алу | хат | Ресей әріптер | дифференциация | әлеуметтік дифференциация | дыбыстар | [сағ] | [c] | -ден жүктеп алыңыз | балаларға арналған | балабақша | Мұғалімнің парақшасы | Сауат ашу сабағының конспектісі З дыбысы мен әрпі [z] және [c] дыбыстарын ажырату Балабақша

Сабақтың мақсаты: З әрпін оқытамыз, оқу дағдысын қалыптастыру, сөйлеу дағдысын дамыту, жетілдіру фонематикалық есту, қарапайым графикалық дағдының негіздері.

  • мектеп жасына дейінгі баланы З әрпімен, дыбыстың дұрыс айтылуымен таныстыру;
  • ұяшықтарға басып шығарылған Z әрпін жазуды үйрету;
  • тақпақ, жұмбақтар арқылы білім алуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру.

Төмендегі суреттерде не көрсетілгенін атаңыз:

Castle (Нойшванштейн) Castle Қоян қолшатыры

  1. Айтыңызшы, маса қалай ән салады? (Z-z-z…)
  2. ҚОЛШАР сөзінде және ҚАМАЛ, ЕШКІ сөзінде қандай дыбыс бар?
  3. ҚОЛШАР сөзіндегі [h] дыбысының басында, соңында ма, ортасында ма? - ҚҰЛПАЛАУ? — ЕШКІ? - РОЗА?

[z] дыбысын айтқан кезде тілдің ұшы төменгі тістердің артында, ал тістер қысылып қала жаздады, олардың арасында тар саңылау ғана болады. Қайталау: ZZZ. [z] дыбысын айтқан кезде тістер ауаның ауыздан еркін шығуына жол бермейді.

  • Дауысты немесе дауыссыз дыбыс [z]?
  • Бұл дыбыс дауысты ма әлде күңгірт пе?
  • Неліктен?
  • Тағы қандай дауыссыз дыбыстарды білесіңдер?
  • Дауыссыз дыбыстар туралы не білесіңдер?

Белсенділік: Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған Z әрпі

Z әрпін қарастырайық. Біз Z әрпін ауада және бір рет дәптерде ұяшықтарға қарапайым қарындаш немесе шарикті қаламмен мұқият тіктік.

Баладан әріптің, буынның немесе сөздің тұтас жолын жазуды сұраған жағдайда, ересек адам жолдың басында емле үлгісін береді.
Егер мектеп жасына дейінгі бала қиындықтарға тап болса, онда ересек адам екі тірек сызығын сала алады немесе бала сызықтармен байланыстыратын тірек нүктелерін қоя алады немесе әріптерді толығымен жаза алады, ал бала оларды басқа түспен айналдыра алады. Каллиграфия қосулы осы кезеңоқытуды қажет етпеуі керек.

Сөз тіркесін жалғастыр

Артына қарамай асығыс.
Тек өкшесі жарқырайды.
Рух бар деп асығады.
Құйрығы құлаққа қарағанда қысқа.
Тікелей эфир
Бұл кім? … (Қоян.)

Ашық түндерде ана қыздарымен бірге жүреді.
Ол қыздарына айтпайды:
- Ұйықта, кеш болды!
Өйткені ана – ай
Ал қыздары ... (жұлдыздар).

Таңертең ерте тұрамын
Қызғылт күнмен бірге,
Мен төсегімді өзім жасаймын.
Мен ... тез орындаймын (жаттығулар).

Орман көп қиындықты жасырады,
Қасқыр, аю және түлкі!
Біздің жануар алаңдаушылықпен өмір сүреді
Бақытсыздықтан арылтады.
Жүр, тез тап.
Жануардың аты қалай? … (Қоян.)

Мен жылап қала жаздаймын
Өте қиын ... (тапсырма).

Тері шляпадағы шатыр,
Үстінде ақ түтін.
Ауланы қар басып, үйлер аппақ.
Түнде бізге келді ... (қыс).

Дәліздегі аяқ дыбыстары
Бұл барлығын сыныпқа шақырады ... (қоңырау).

З әрпі туралы әңгіме

Ұшусыз қолшатыр

Қоян орманды аралап жүріп, қолшатыр тапты. Кенет ол көреді - дәл қалың бұтадан қасқыр оған ашулы, алдамшы көздерімен қарайды.

3-з-тұзақ, - деп қоян селк ете қалды, - қашуға тым кеш. Мен қолшатырдың астындағы діңгекте тұрамын, мүмкін қасқыр мені саңырауқұлаққа апарады.

Ол солай істеді. Ол қолшатырдың астындағы діңгек үстінде тұрып, көзін жұмып, қорқып тісін дірілдейді, бірақ қозғалмайды. Ал қасқыр ақырын артқа келеді ...
Сосын қоян бақыты үшін үрледі қатты жел! Ол қоянмен бірге қолшатырды алып, аспанға көтерді.
Қоян орманның үстінен ұшып, күледі, су басады, ал қасқыр астындағы жермен жүгіреді, тістерін шертеді, тұншығады.

Қәне қәне! Баспаңыз! - деп айғайлайды қоян.
- Зарядтау керек - мен тезірек жүгірер едім!

Қасқыр түкірді. Ол көреді - қоянды қуып алмаңыз. Мен дүкенге жүгірдім, ешкіден қолшатыр сатып алдым, бір діңгектің үстінде тұрып, қоян сияқты ұшып кетуін күттім. Күн батқанша осылай болды. Қатты ашулы!

Әй, ешкі! – деп айқайлайды.
- Ұшпайтын қолшатыр сатылды!

Ал ол қолшатырдың бәрін тісімен жыртып алды.

З әрпі бар балаларға арналған жұмбақтар

Мен бұтақтарды ақ бояумен безендіремін,
Мен сенің төбесіңе күміс тастаймын.
Көктемнің жылы желдері соғады
Ал олар мені ауладан қуып жібереді.
(Қыс)

Алаң арқылы секіру -
Құлақтарды жасыру.
Баған сияқты тұрыңыз -
Құлақ жоғары.
(Қоян)

Жолдарды шатастырды
Терезелерді безендірді
Балаларға қуаныш сыйлады
Және ол шанамен жүрді.
(Қыс)

Оның өзі қар да, мұз да болса да,
Ал ол кетеді - көз жасын төгеді.
(Қыс)

Барлығы сұр қармен жабылған кезде
Ал күн бізбен ерте қоштасады?
(Қыста)

Сыбырлаған шөп,
Қамшы тірідей жорғалайды.
Міне, ол орнынан тұрып, ысқырды:
Келіңіздер, кім өте батыл.
(Жылан)

Арқан жатыр
Тығыздаған алдау.
Оны алып кету қауіпті
Тістейді.
Ол түсінікті?
(Жылан)

жерде жорғалау,
Және ол өзін ішке кіргізбейді.
(Жылан)

Сіз бұрылыңыз - сына,
Ашыңыз - қарғыс атсын.
(Қолшатыр)

Жаңбырда да, ыстықта да жүремін:
Менің мінезім осындай.
(Қолшатыр)

Отыз екі қырман
Бір бұрылады.
(тіс пен тіл)

Қиғаштың ұясы жоқ,
Оған тесік керек емес.
Аяқтар жаулардан құтқарады
Ал аштықтан - қабығы.
(Қоян)

Қандай орман жануары
Қарағай түбіндегі бағанадай орнымнан тұрдым
Ал шөп арасында тұр -
Құлақ басынан үлкен бе?
(Қоян)

Ұзын құлақ.
үлпілдек доп,
Ақылды секіру
Сәбізді жақсы көреді.
(Қоян)

Кім сәбізді жақсы көреді
Және ол жақсы секіреді.
Бақшадағы төсектерді бұзады,
Артына қарамай қаша ма?
(Қоян)

Қозы емес, мысық емес.
Ол жыл бойы тон киеді.
Сұр пальто - жазға,
Қысқы тон - басқа түсті.
(Қоян)

Қара орамалда
Оянған тары.
Короз келді
Ал жұту оңай емес.
(Жұлдыздар)

ақ гүлдер
кешке гүлдейді,
Ал таңертең олар жоғалады.
(Жұлдыздар)

Сансыз отардың артында
Шаршаған қойшы түнде жүрді,
Әтеш шақырғанда
Қой мен қойшы қашып кетті.
(Жұлдыздар мен ай)

Мен жылы жерге барамын
Күнге құлағыммен шығамын,
Онда мен сияқты адамдар бар
Бүкіл отбасы болады!
(Дән)

Тек түнде не көрінеді?
(Жұлдыздар)

З әрпі бар мақал-мәтелдер

Екі қоянды қусаң, біреуін ұстамайсың.
Знайка жол бойымен жүгіреді, ал Дунно пеште жатыр.
Знайка бәрін жақсы түсінеді, ал Дунно бәріне аузын ашады.
Ол туған жер алтын.
Бір діңгекке түсіп, күні бойы тұрды.
Денсаулық байлықтан қымбат.
Базардан келгендер, ал Назар базарға.

Балаларға З әрпі туралы көңілді тақпақтар

Бүгінгі таңғы ас
«Ертең» деп ойладым кеше,
- Таңертең таңғы ас ішемін.
Таңғы ас осында, бірақ ертең қайда?
Мен бүгін таңғы асқа отырдым.
(В. Берестов)

Қоян, қоян дос!
Менімен біраз отыр.
Мен бір минуттай алмаймын
Мен кірпіге қонаққа жүгіремін.
Ол кеше менімен кездесті.
Мен сені бұлтты жеуге шақырдым.
(Ф. Бобылев)

Қоян орманда суық -
Сұр түсті шұлық тоқып көрейік.
(А. Пудвал)

қоян
Қоян трамвайда жүреді
Бір қоян сөйлеп бара жатыр:
«Егер мен билет сатып алсам,
Мен кіммін: қоян ба, жоқ па.
(А. Шибаев)

Неліктен кішкентай қожайын
Қояндар жасыл қолшатырды алды ма?
Содан кейін қасқырдан жасыру үшін
Осы жібек қолшатырдың астында.
(Ғ. Сатир)

қоян қоянға дейді:
– Менің қасқыр тәбетім ашар еді!
- Тәбеттің пайдасы шамалы,
Маған қасқыр сияқты тістер керек.
(В. Викторов)

Бос емес жылан аулаушы
Жағымды музыкасымен.
Ал музыкаға, достар,
Жылан да билейді.
(В. Берестов)

Резеңке Зина
Дүкенде сатып алды
Резеңке Зина
Себетке әкелінді.
Ол бос болды.
Резеңке Зина,
Себеттен құлап түсті -
Балшыққа малынған.
(А. Барто)

Күн ерте шығады
Ал бақшаға асығады:
-Көкөністер жақсы ма?
Сіздің бақшаңыздағы жағдай қалай?
Сізді ұйқышылдық жеңді ме?
Қозғалғысы келмейтінін сезесіз бе?
Мен бәріне бұйырамын: тұрыңдар!
Дене жаттығуларын жасайық.
Жүр, менімен істе
Жаттығу бұл:
Жоғары-төмен,
Созу
Ақыры оян.
Түнгі жалқаулықты тастаңыз -
Жұмыс күні алда.
Кешке алу керек
Томаттар - қызару.
Баклажан - көкке айналады,
Асқабақ қосылған қауын - сарыға айналады.
Кешкі асқа уақытында келу керек.
(Т. Полякова)

Зебу қарды да, боранды да білмейді.
Ол оңтүстікте туып-өскен.
Мен пальмалар мен оңтүстік аспанға үйрендім.
Ол тек өгіз болса да...
(Б. Заходер)

құлпынай
Түктің жанындағы құлпынай бәріне:
-Мен мұнда емеспін!
– деп артына қарады
Жапырақ астында жасырылған.
Күннің сәулесі оны тапты.
Айқайлады:
- Дұрыс емес!
Алданған! Ааа аа!
Құлпынай, шық!
– Жидек қызарып:
- Ябеда...
(Л. Фадеева)

Неге екенін білгім келеді
таңертең ерте су басқан
Мұздатылған тоғайларда
Кішкентай Робин?
Неге екенін білгім келеді
Зенитке қарап
Фин қатты және көңілді шырылдады ма?
Неге екенін білгім келеді
Жылан сыбырлады ма?
Неге екенін білгім келеді
Жер жасыл ба?
(В. Лунин)

Туған күнді қалаймын
Маған күшік беріңізші
Бірақ мен: «Қойма!
Мен әлі дайын емеспін!"
(С. Михалков)

Сабақты қорытындылау:

  1. Жаңа сөздердің айтылуы артады сөздік қормектеп жасына дейінгі бала, сөйлеу және есте сақтау қабілетін дамытады.
  2. Жасушалық жаттығулар дамиды ұсақ моторикақолдар
  3. Жұмбақтар балалардың тапқырлығын, талдау, дәлелдеу қабілетін дамытады. Күрделі тапсырмаларды орындау барысында балалардың қызығушылығын арттыру үшін тәрбиешілер жұмбақтарды пайдаланады.
  4. Өлеңдер есте сақтау қабілетінің дамуына ғана әсер етпейді. Күн сайын бірнеше жолды үйренетін болсаңыз, мида жаңа нейрондық байланыстар пайда болатыны дәлелденді жалпы қабілеттілікүйренуге.

Тақырыбы: «З» дыбысы және әрпі.

Мақсат:

  • Түсіндіру дұрыс айтылу«Z» – «Z*» дыбыстары естіледі.
  • Фонематикалық қабылдаудың дамуы.
  • Анализ бен синтезді бекіту.

Грамматикалық тақырыпты практикалық меңгерту: «Сөз соңындағы таңғаларлық дауыссыз дыбыстар»

Құрал-жабдықтар: «Тим мен Том» ойынына арналған екі сурет, «3» және «3* дыбысы бар тақырыптық суреттер, дыбыстарды салыстыруға арналған карточкалар, «3» әрпіне ұқсас заттар салынған суреттер, әріптері бар әдемі қорап, « текшелер Зайцев», ойыны «Түрлі-түсті сөздер, «3» әрпін орналастыруға арналған материал, пластилин, шынжыр, мозайка, қағаз, бұршақ.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Том мен Тимге сурет картасын дұрыс жіберген адам отырады. Том «Z» дыбысы бар, ал Тим «Z *» дыбысы бар суреттерді алады, сарай, ваза, құлпынай, айна, маймыл, дүкен, газет, раушан гүлі, теледидар, шам (сөз Z және Z дыбыссыз *)

2. Тақырыпқа кіріспе:

Қандай дыбыстарды қайталайтынымызды кім ойлапты? (W - W*)
Мына дыбыстарды айт.
Айырмашылығы неде?
Дыбыстар қалай ұқсас?

3. «З» дыбысы мен әрпінің арақатынасы

З - З * (З) дыбыстарын қандай әріппен белгілейді.
«Z» әрпі неге ұқсайды?
«Z» жай ғана бұйра емес
«3» - серіппе, кәмпит, жоңқа.
Бірақ мынаны қараңызшы, үш саны сияқты.

4. «Дыбыстың сөздегі орнын анықта» ойыны.

Көздері жұмылған балалар саусақтарын көтеріп, Z - Z * дыбыстарының сөздегі орнын көрсетеді, логопед дұрыс көрсеткендердің басынан сипады.



5. Әріптерден сөздер құрастыру.

Менің қорапшамда не бар екенін көрсеткіңіз келе ме?
(Балалар логопед шақыратын қоймалары бар текшелерді тауып, сөреге қояды, содан кейін сөзді оқиды.)
«BU» табыңыз, «К» табыңыз, «СІЗ» табыңыз.
Сөзді оқы.
Логопед қораптан әріптерді шығарады:
Н, Ж, О, Т
Бірде әріп ойнады
Сөзде ретсіз тұрып,
Әріптер бірге дауыстап жылайды:
Бізді дұрыс жерге кім қояды?
(балалар әріптерді ретімен қойып, «ҚОЛШАР» сөзін оқиды.)
Бірдей жұмыс Z, M, I, A әріптері- «ҚЫС» сөзі.

6. Дене тәрбиесі.

Бізді орман алқабында кім күтіп тұрғанын білгіңіз келе ме?
Балалар әріптерден «ОТТЫҚТАР» сөзін орналастырады, балалар өлең оқып, сәйкес қимылдарды орындайды:
Секіру - секіру, секіру - секіру,
Қоян бір діңгекке секірді.
Ол барабанды қатты соғады
Секіру ойынын ойнауға шақырады.
Қоянның отыруы суық
Сізге табандарды жылыту керек:
Аяқтар жоғары, лаптар төмен
Саусақтарыңызды жоғары тартыңыз.
Біз табанымызды бүйірге қойдық,
Аяқ ұшында, хоп-хоп-хоп,
Сосын қаңбақ
Аяқтар қатып қалмауы үшін.

7. Ақ және сұр қояндардың жарысы.

Балалар екі командаға бөлінеді:
1 команда – «ақ қояндар».
2 команда - «сұр қояндар»,
Тапсырма – текшелерден сөздерді кім тез және қатесіз орналастырады.
G - LA - Z (ҮШІН) MORO - Z (ZY)
TA - Z(ZY) GA - Z(ZY)
Егер балалар сөздердің соңында қателессе, онда оларды сөзді бірнеше нысанды білдіретіндей өзгертуге шақырыңыз.

8. «3» әрпінің графикалық бейнесін бекіту.

Балалар «3» әрпін сәндеуге болатын материалды өздері таңдайды.

9. Сабақтың нәтижесі.

Балалар бір-бірінің әріптерін бағалайды.

Тақырып бойынша сабақтың қысқаша мазмұны:

«Z әрпі, [z], [z '] дыбыстары. Зояға қонаққа бару.

Мақсаттар: Балаларды әріптермен таныстыруВ және [h], [h '] дыбыстары, сөздегі осы дыбыстарды тануға үйрету, дыбыстың сөздегі орнын анықтау, сөздерге дыбыстық талдау, буын құрылымы бойынша жұмысты жалғастыру. Тілдің грамматикалық құрылымын жетілдіру, жалпы сөйлеу дағдыларын, көру және есту зейінін, қолдың ұсақ моторикасын дамыту. Жауапкершілікке, достыққа тәрбиелеу.

Жабдық: Зоя қуыршақ, атауларында әріп бар заттар мен суреттерВ , сөздерді дыбыстық талдауға арналған жиынтықтар, буындары бар карточкалар, кірпі шарлар.

Сабақтың барысы:

  1. Сабақтың басын ұйымдастыру.

Психогимнастика.

Қазір қай мезгіл? Суық және кішірейгеніңізді көрсетіңіз, енді сіз жылы және босаңсығансыз. Балалар қар адамды қалай мүсіндейтінін бейнелеңіз: олар бір-бірінің үстіне қар кесектерін қояды, бұл оларға қиын.

  1. [h] дыбысының оқшау айтылуы.

Бұл Зоя қуыршақ. Таңертең оған маса ұшып келіп, оны оятады. Маса қалай дыбыстайды? (Z-z-z-z-z). Бұл қандай дыбыс? (Қатты). Ал қыздың атынан – Зоя – қандай дыбыс естіледі?

Қатты дыбысы бар сөздерді ойлап табыңыз [z].

  1. Сөздегі дыбыстың айтылуы. Сөздегі дыбыстың орнын анықтау. Фонематикалық көріністерді дамыту.

Анам Зояны қаншалықты мейірімді шақырады? Таңертең Зоя не істегенін ойлап көріңізші? Ол артқа итеріп ... (перде), төсек ... (ішке кіргізді), ... жасады (жаттығулар), шоқшалар ... (тоқылған), садақ ... (байлау), щетка ... (тістерді). ). Тістеріңізді тазалау үшін қолданылатын паста қалай аталады? Сосын Зоя ас үйге барды ... (таңғы ас ішу үшін). Таңертең бәріміз не істейміз? (таңғы ас ішеміз).

  1. Сөздердегі [z '] дыбысын ерекшелеу.

Ал оның құрбысы Зина Зояға келді. Оның атын айт. Ең бірінші қандай дыбыс шығардыңыз? Ол қандай? (дауыссыз, жұмсақ).

Осы дыбысы бар сөздер ойлап табыңыз. (Қыс, зебра, есінеу, жер, жасыл, құлпынай, айна, дән, зефир).

  1. Физкультминутка.

Ешкі орманды, орманды, орманды аралады,

Ешкі ханшайымы, ханшайымы, ханшайымы табылды.

Ешкі секірейік, секірейік, секірейік,

Аяқтарды теуіп, теуіп, теуіп,

Ал қол шапалақтаңыз, шапалақтаңыз, шапалақтаңыз,

Ал аяғымызбен басамыз, табанымызбен табанымызбен басамыз.

  1. Дыбыс-силлабикалық талдау және синтез.

Сөздердегі жетіспейтін буындарды аяқтаңыз.

Моро-зы, та-зы, сүңгуірлер, көздер, найзағай-за, айдаһар-за, қайың-за, го-за, ми-за, дүкен.

Ал енді «Үнсіз» ойыны. Мен сөзді айтамын, ал сендер сөзде қанша буын болса, сонша саусақты көтересіңдер.

Қыс, ваза, мимоза, қоян, дүкен, қолшатыр, көз, белгі.

Менде сиқырлы сандық бар, оның ішінде заттар жасырылған. Сипаттамадан оның не екенін анықтау керек. Егер бұл сөзде біздің дыбыс болса, онда оның қайда тұрғанын айтыңыз: басында, ортасында немесе соңында.

Ол жасыл қияр сияқты болды. (Шегіртке)

Ешкі баласы. (бала)

Жолақты ат. (зебра)

Ұзын құлақты ақ үлпілдек қорқақ. (қоян)

Ол аспанда да, шыршаның басында да болуы мүмкін. (жұлдыз)

Ол су лалагүлі сияқты батпақта өмір сүреді, масалармен қоректенеді. (бақа)

Оның атында [z] дыбысы бар ма? Мен оны неге мұнда қойдым? (ол жасыл)

  1. Байланыстырып сөйлеудегі [h] дыбысының айтылуы.

Зоя мен Зина тіл бұрауды жақсы көреді. Менімен қайталаңыз.

For-for-for, шалғында ешкі бар.

Зу-зу-зу, екеуміз ешкіні бағудамыз.

Зы-зы-зы, ешкінің қоңырауы.

For-for-for, үйге бар, ешкі.

8. Ұсақ моториканы дамыту.

Қолдарыңызға кірпі шарларын алыңыз. Саусақтарымызға, алақанымызға массаж жасайық.

  1. З әрпімен таныстыру.

Ал хат осылай жазыладыВ . Оның түрі қандай?

Дәптерлерді ашып, әріпті табыңызВ . Неліктен мұнда бас және кіші әріптер басыладыВ ? Әріп қандай екі дыбысты білдіретінін есте сақтаңызВ ? Қандай түсті белгілейміз қатты дыбыс, және қаншалықты жұмсақ дыбыс? Үлкенін бояВ көк түсте, кішісі жасыл түсте.

Төмендегі сөздерді оқыңыз.

Осы сөздердің сызбаларын құрастырайық.

  1. Көрнекі гимнастика.

Мен атаған шеңберлерді көздеріңмен табыңдар.

Көзіңізді жұмып, 10-ға дейін санаңыз, көзіңізді ашыңыз.

Енді тез жыпылықтаңыз. Тағы бір рет.

  1. Сабақты қорытындылау.

Бүгін біз қандай дыбыстарды оқыдық? Сіз қандай хатпен кездестіңіз? Бізге кім көмектесті?

Логопедиялық сабақты талдау

(сауат ашуға дайындық).

Мамандыққа қойылатын талаптар.

дефектолог түсініктеме береді.

Пікірлер бас.

Рефератты дайындау және өңдеу дәрежесі.

Сабақтың тақырыбының, мақсаты мен мазмұнының бағдарламаға сәйкестігі.

Лексикалық материалды таңдау, түзету, тәрбиелік және тәрбиелік міндеттердің бірлігі.

Сабақтың құрылымы, реттілігі.

Жеке және комбинациясы алдыңғы жұмыс, балалардың сөйлеуін бақылау.

Сыныптағы балалардың сөйлеуі мен тәртібі.