Урок "Казка - брехня, та в ній натяк ..." (побутова казка "Як мужик гусей ділив"). Як мужик гуся ділив - латиська народна казка Як мужик гусей ділив що сподобалося казка

Розділи: початкова школа

Мета: продовжити знайомство з поняттям "казка - ланцюжок".

Освітня:

  • познайомити дітей із російською народною казкою "Як мужик гусей ділив";
  • удосконалювати техніку читання;
  • поповнювати словниковий запас;
  • вчити глибоко та повно аналізувати та оцінювати прочитане;
  • прищеплювати любов до усної народної творчості;
  • залучити дітей до творчої діяльності.

Розвиваюча:

  • розвивати мислення, увагу, пам'ять, мовлення, спостережливість до слова;
  • формувати в дітей віком усвідомлене читання цілими словами;
  • розвивати мовні вміння, творчі здібності;
  • активізувати словник для дітей.

Виховна:

  • виховувати почуття колективізму, працьовитості, доброти, дружелюбності;
  • виховувати інтерес до читання, любов до народної творчості;
  • висловлювати своє ставлення до взаємодії героїв між собою, оцінювати їхні вчинки.

Обладнання:

Навчальний клас з мультимедійним проектором, презентація до уроку, дитячі пісні, дидактичні матеріали до навчального заняття: роздруківки з казкою, картки для роботи в групах, картки для словникової роботи, скринька із сердечками.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Психологічний настрій

Продзвенів дзвінок для вас,
Усі увійшли спокійно до класу.
Встали всі у парт красиво,
Привіталися чемно.
Дружно за руки візьмемося
І один одному усміхнемося!
Будемо разом ми працювати,
Не годиться нам лінуватися!

Дихальна та артикуляційна гімнастика

Перш ніж розпочати роботу, я вам пропоную зробити зарядку, але не зовсім звичайну. Зарядку для голосу та язичка.

А зробимо ми цю зарядку, щоби підготуватися до виразного читання.

1. Задуйте свічку.

Зробіть глибокий вдих і разом видихніть все повітря, задаючи одну велику свічку.

А тепер уявіть, що на руці стоять три свічки. Зробіть глибокий вдих і видихніть трьома порціями, задаючи кожну свічку.

Уявіть собі, що перед вами іменинний пиріг. На ньому багато маленьких свічок. Зробіть глибокий вдих і постарайтеся задути якнайбільше маленьких свічок, зробивши максимальну кількість коротких видихів.

2. У квітковому магазині.

Уявіть, що ви прийшли до магазину квітів і відчули чудовий аромат квітучих рослин. Зробіть шумний вдих носом та видих (2 – 3 рази).

3. Ведмежата.

Уявіть, що ви маленькі ведмежата і просите у мами – ведмедиці їсти.

Слова потрібно вимовляти протяжно, басом, чітко вимовляючи звук [м]. " Мам, меду б нам, мам, молока б нам".

4. У ліфті.

Уявіть, що ми їдемо у ліфті та оголошуємо поверхи. Чим вищий поверх, тим голос вищий, і навпаки. Їдемо спочатку з першої на дев'яту, а потім униз.

Тихо сіли, спинки прямо.
Бачу клас наш хоч куди,
Ну, почнемо урок, друзі!

ІІ. Введення у тему

Подивіться, хлопці, що це за такий предмет? (Чарівний клубок)

Хто здогадався, у яких творах утворюється чарівний клубочок? (У казках)

А яку роль він відіграє у казках? (путівник)

Хлопці, хто здогадався, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці? (про казки)

Клубок подорожуватиме казками, і ми разом з ним.

А також вчити вас, хлопці, але:. чому?(думати, міркувати, читати виразно).

ІІІ. Підготовка до основного етапу

Згадаймо, що таке казка?

Подивіться, куди покотився наш клубочок? (До електронного тлумачного словника).

Давайте перевіримо правильність ваших міркувань.

(Читає учень, що добре читає, зі слайду)

Казки з'явилися на Русі дуже - дуже давно, коли люди не вміли писати та читати, їх не записували, а просто розповідали один одному, передавали з вуст у вуста.

Які три типи казок ви знаєте? (побутова, про тварин та чарівна)

Наш клубочок поведе вас за казковим царством, а ви будьте уважні, запам'ятовуйте казки та спробуйте визначити, до якого типу казок вони належать?

(Фільм із казками)

Які казки ви побачили, запам'ятали і якого типу вони ставляться?

IV. Фізмінутка "Колобок"

Хлопці, що за герой та з якої казки з'явився на екрані?

З ним ми зараз і відпочинемо!

V. Вивчення нового матеріалу

Інсценування

Знову з'явився наш клубочок, отже, зараз станеться щось цікаве. Він привів до нас на урок із минулого казкових героїв.

Подивіться уважно на уривок із казки та спробуйте вгадати, як вона називається? (інсценування уривка - 4 клас)

Почув багатий мужик, що пан за гусака нагородив бідного мужика хлібом і грошима, засмажив п'ять гусей і поніс до пана.

Барін каже:

Ну, що ж, дякую за гусей. Та ось у мене дружина, два сини, дві дочки – усіх шестеро. Як би нам порівну поділити твоїх гусей?

Багатий мужик відразу зам'явся і каже:

Ні, пане, мені не поділити буде вам гусей.

Послав пан за бідним мужиком і наказав ділити.

Так, мабуть, можу розділити і це, – відповідає бідний чоловік.

Хто здогадався, з якої казки прибули наші герої?

Словникова робота.

а) У казці вам зустрінеться слово "барин".Що воно означає? (Подивитися на головного

героя і порівняти з дорослим сьогодення).

б) А також зустрінеться вираз "нагородив грошима та хлібом".Як його розумієте?

Перегляд електронної книги.

Зараз ми по електронної книгиподивимося і прочитаємо луною напівголосно казку "Як мужик гусей ділив".

А що таке "луна"? (Відповіді дітей)

Аналіз казки.

Якого типу казок вона належить?

Назвіть головних героїв казки (герой встає, кланяється та підходить до вчителя).

Хто із цих героїв вам сподобався більше? Чому?

Діти, є в казці головні герої, а ще які? (нейтральні)

Це якісь герої? Назвіть їх.

Робота з текстом (роздруківка)

А. Читання тексту в парах "учень - учитель, учитель - учень" за абзацами (за кольоровими мітками). Додаток 2.

Як мужик гусей ділив



Чоловік каже:
- Я поділю.






А дочкам дав крила.


Почув багатий мужик, що пан за гусака нагородив бідного мужика хлібом і грошима, засмажив п'ять гусей і поніс до пана.
Барін каже:

Став багатий чоловік думати і нічого не вигадав.
Послав пан за бідним мужиком і наказав ділити.

- Ось вас троє із гусем.
Одного дав синам:
– І вас, – каже, – троє.
Одного дав дочкам:
– І вас троє.
А собі взяв двох гусей:

Б. Аналіз тексту (гра "Журналісти").

А тепер, хлопці, перевіримо, як ви зрозуміли текст. Пограємо з вами у гру "Журналісти".

Як ви розумієте це слово?

Ви зараз уявляєтеся, як це роблять журналісти, і ставите нашим героям питання, які вас цікавлять за цією казкою. Додаток 1.

VI. Робота у групах

Ось і знову з'явився наш путівник, який поведе нас у світ знань та відкриттів.

Зараз попрацюємо в групах і спробуємо змінити казку так, щоб багатий чоловік не виявився наступного разу в безглуздій ситуації, а головні герої вам обов'язково допоможуть.

Проблемне питання Завдання
Якості характеру якого героя вам могли б стати в нагоді в житті? Порівняйте якості характеру, вчинки бідного та багатого мужиків (подібності та відмінності)?

Виберіть із перерахованих вами якостей ті, які стануть вам у нагоді в житті.

Як можна було б умовити багатого мужика не ходити до пана? Придумайте слова і дії, які б переконати багатого мужика не ходити до пана.

Виберіть потрібні пропозиції з перерахованих, які допоможуть зробити ваші висловлювання більш переконливими.

Як можна змінити казку, щоб багатий мужик не виявився більшим у дурній ситуації? Переробте казку так, щоб обидва герої стали позитивними.

Виберіть із даних (або свої) прислів'я та приказки, які підходять до нової казки.

1 група, ваше проблемне питання?

Щоб вирішити цю проблему, потрібно було виконати 2 завдання (Діти відповідають на запитання).

Висновок 1 групи: Які ж якості характеру могли б вам стати в нагоді в житті? І т. д. (подібна перевірка всіх груп).

VII. Підсумок уроку

Клубочок дуже втомився і пропонує нам зробити висновки щодо побаченого та прочитаного.

З якою казкою познайомились сьогодні на уроці?

А якого типу казок належить?

Клубочок повернув нас на початок теми, прочитайте її ще раз і скажіть, який урок ви отримали із цієї казки?

Яке ж прислів'я дуже добре підходить до цієї казки? Чому?

У вашій новій казці зі щасливим кінцем пан і багатий мужик рятують від голоду та злиднів бідного мужика та його родину.

Отже, які якості мав багатий мужик? (Доброта, дружба, розуміння, сердечність).

Добре слово, добре серце - це квіти людської душі. Так не скупитися, давайте щедро кожен день дарувати їх оточуючим!

І давайте почнемо прямо сьогодні?!

Подивіться, що лежить у нашій скриньці? (Серце)

Значить, де знаходиться ввічливість та доброта? (У нашому серці)

А щоб нам стало сьогодні трішки тепліше, подаруємо наші теплі добрі серця одне одному.

Під музику діти дарують один одному та нашим гостям сердечки

А закінчити сьогоднішній урок я хотіла б такими словами:

Не стій осторонь байдуже,
Коли в когось біда.
Рвонути на виручку потрібно
Будь-якої хвилини завжди.
І якщо комусь колись допоможе
Твоя доброта, твоя посмішка.
Ти щасливий, що день недаремно був прожитий,
Що роки живеш ти не дарма!

VIII. Рефлексія

Ну, а зараз, хлопці, герої нашої казки, я хочу, щоб кожен з вас оцінив свою роботу.

Перед вами два конверти, на них написані такі вирази:

1 к. - На уроці я вважав ворон (примушував себе працювати).

2 к. - Слухав і запам'ятовував, ні хвилини не втрачав (отримав задоволення від роботи на уроці)

Приклейте стікер - "долонька" поруч із тим конвертом, з яким виразом ви згодні.

Ви всі отримали насолоду від цього уроку. Я дуже цьому рада!

Дякуємо за роботу, за участь!

IX. Домашнє завдання

  • 1 група малює зачин казки
  • 2 група – основну частину
  • 3 група - кінцівку

Додаток 1

Зразкові питання до гри "Журналісти":

Вітаю! Я, Богдане Анатолійовичу, з журналу ":", хочу звернутися з питанням до бідного мужика: навіщо Ви принесли пану останнього гусака? Вам же й так не було чого їсти?» Заздалегідь вдячний.

Здрастуйте, мене звуть Поліна Олексіївна, я з програми ":", у мене наступне питання до пана: скажіть, будь ласка, пане, а як би ви вчинили, якби бідний мужик Вам гусака не розділив? "Дякую.

Вітаю! Мене звуть Вікторія Денисівна, я з програми ":", у мене дозріло питання до шановного бідного мужика: як розуміти ваші наступні вислови: пану голову - він всьому будинку голова, дружині задок - їй вдома сидіти і за будинком дивитися, синам ніжки - топтати батькові доріжки, дочкам крильця – скоро з дому відлетять? Спасибі.

Я з програми ":", звуть мене Данило Максимовича. У мене питання не до головних героїв, а до оповідачки: Анастасія, з яких слів починається зачин казки (тобто початок казки) і яка її кінцівка. Зачитайте будь ласка. Дуже вдячний за відповідь.

А я, Діана Максимівно, із програми ":", хочу звернутися до Вас, багатий мужику. Ось бідний чоловік ясно і зрозуміло хотів поправити своє матеріальне становище, йому хотілося хоча б хліба отримати, а навіщо ви принесли цей готель, вам теж нема чого їсти?

Здрастуйте, шановні гості з минулого! Я, Анастасія Петрівна, з журналу ":" і в мене питання наступного плану до бідного мужика: що допомогло вам прийняти такі мудрі рішення при розподілі гусей? Спасибі (і страх залишитися без хліба і грошей, і російська кмітливість).

Здрастуйте, я, Єлизавета Миколаївно, із програми ":", хочу поцікавитися у доброго пана: чому Ви не розсердилися на бідного мужика, адже він двічі забирав собі більшу частину гусей, а Вас обманював? Спасибі.

Вітаю! Я, Володимире Андрійовичу, із програми ":", хотів би тут же поцікавитися у пана: за що ж Ви покарали тоді багатого мужика, він Вас навіть жодного разу не обдурив, а просто не зміг розділити гусей? Спасибі.

Додаток 2

Як мужик гусей ділив

В одного бідного мужика не стало хліба. Ось він і задумав попросити хліба у пана. Щоб було з чим йому йти до пана, він упіймав гусака, засмажив його і поніс.

Пан прийняв гусака і каже мужику:
- Дякую, мужику, дякую тобі за гусака; тільки не знаю, як ми твого гусака ділити будемо. Ось у мене дружина, два сини та дві дочки. Як би нам розділити гусака без образи?
Чоловік каже:
- Я поділю.
Взяв ножик, відрізав голову і каже пану:
- Ти всьому будинку голова – тобі голову.
Потім відрізав задок, подає пані.
- Тобі, - каже, - дома сидіти, за будинком дивитися - тобі задок.
Потім відрізав лапки та подає синам.
– Вам, – каже, – ніжки – топтати батьківські доріжки.
А дочкам дав крила.
- Ви, - каже, - скоро з дому вилетите, ось вам по крильце. А рештки собі візьму!
І взяв собі гуску. Пан посміявся, дав мужику хліба та грошей.
Почув багатий мужик, що пан за гусака нагородив бідного мужика хлібом і грошима, засмажив п'ять гусей і поніс до пана.
Барін каже:
- Ну, що ж, дякую за гусей. Та ось у мене дружина, два сини, дві дочки – усіх шестеро. Як би нам порівну поділити твоїх гусей?
Став багатий мужик думати і нічого не придумав. Послав пан за бідним мужиком і наказав ділити.
Бідолашний мужик узяв одного гусака, дав пану з пані і каже:
- Ось вас троє із гусем.
Одного дав синам:
– І вас, – каже, – троє.
Одного дав дочкам:
– І вас троє.
А собі взяв двох гусей:
- Ось, - каже, - і нас троє з гусями, все порівну.
Пан посміявся і дав бідному чоловікові ще грошей і хліба, а багатого прогнав.

Жив колись один старий селянин. Хата в нього зовсім згнила, і він надумав поставити нову, та лісу немає. Ламає голову, де б дістати. А в ті часи селяни ліс на нові будівлі тільки у пана могли отримати. Ось він і думає, як би йому до пана під'їхати. Поніс він свого гусака пану з панею на частування. Допустив його до себе пан. Розповідає селянин, що, мовляв, лісу йому на нову хату треба, стара, мовляв, зовсім згнила. Потім згадує про гусака, що з собою приніс, подає його пану. А пан подивився і каже:
- Нас п'ятеро, як же ми розділимо одного гусака на всіх?
- Нічого, пане, веліть мені, я поділю.
- Ану покажи, як це робиться!
Коли гусака обскубували, взявся старий за дільницю: відрізав голову з шиєю і подає самому господареві:
- Вам, як главі всіх поважних панів, - усю мудрість і владу над цією малою тварюкою.
Потім відрізав обидва крила, дає їх пані з донькою і каже:
- А це вам із красунею-дочкою, щоб ваші душечки могли в небесах пурхати.
Потім відрізає обидві ноги і дає обом паничам:
- А це синам пана, щоб були старанними та спритними. А решту мені за діль.
Пан з пані тільки дивуються - до чого спритно розділив старий гусака! І на радощах дають йому ліси скільки завгодно. Селянин – не будь дурень – закотив собі хату, що твій панський палац: дві труби, вікна високі, двері широкі. Сусіди дивляться і допитуються, як він зміг такі хороми збудувати, коли біля самого гроша ламаного за душею не було. Виявилося, все це видобуто за одну гуску. Ось одному старенькому теж спало на думку: "Стривай, а в мене ж шість гусей, якщо їх знести, то і мені пан лісу дасть".
Приніс він до пана всіх своїх гусей і просить ліси на новий хлів.
- Гаразд, гаразд, та як же нам бути, любий? У тебе шість гусей, а нас п'ятеро!
Задумався старий, не знає, бідолаха, що йому робити. А пан згадав, що був у нього недавно один селянин. який так дивно ділив гусака, проте всі були задоволені. Звелів закликати його до себе. Ось приходить той старий, і наказують йому шість гусей розділити порівну на п'ятьох людей. Подивився селянин, довго не думав і каже:
- Підсоблю, коли потреба в тому є. Ось як ділитимемо їх! Розберемо все по трійках. Ви, пан з пані та один гусак - трійка. Ви, обидва сини і знову ж таки один гусак - трійка, і ці обидва гусаки з панночкою - теж трійка. Тільки два гусаки залишилося! Зробимо так! Я та їх двоє – теж трійка. Ось усім порівну й дісталося.
Усі роти вразили. За таку спритність дав пан лісу не тому, хто просив, а тому, хто ділив - за кмітливість. Тепер цей чоловік і хлів собі новий збудував, а інший так і залишився ні з чим.

Казки супроводжують нам протягом усього нашого життя, супроводжуючи людину від найменших років і до глибокої старості. Казки російського народу - джерело мудрості, який вчить дітей життя, допомагає осмислювати моральні закони навколишнього світу, прилучає до споконвічних понять добра і зла. Ось як ви вважаєте, чи можна розділити гусака на кілька частин, не образивши при цьому нікого з присутніх? Напевно, так. Принаймні один із таких варіантів пропонується у російській казці «Як мужик гусей ділив». Спробуймо і ми разом почитати.

Казка "Як мужик гусей ділив"

Незважаючи на те, що цей твір вважається фольклорним, багато хто вперше почув текст у викладі Льва Толстого. Сам сюжет не значиться в такій фундаментальній праці, як збірка народних казок. Проте свідчення та згадки про даному творііснують майже з 18 століття. Вже тоді російські селяни з вуст у вуста передавали казку "Як мужик гусей ділив". Толстой лише обробив її, надавши лаконічність і виклавши зрозумілою, сучасною йому мовою. дитячого читання. Тепер у такому вигляді ми її можемо прочитати.

Короткий зміст казки «Як мужик гусей ділив»

В одного бідняка-мужика зовсім не стало хліба, а сім'я велика, і її треба якось годувати. Чоловік вирішив просити у пана. Але щоб не йти з порожніми руками, виловив гусака, посмажив його і несе пану. Приніс та віддав.

Барін узяв гуся, але сказав, що, мовляв, не знає як його поділити між усіма рештою членів сім'ї, адже в нього ще дві дочки, двоє синів та дружина. І як розділити смажений птах без образи?

Тоді кмітливий чоловік сказав, мовляв, що розділить сам. Голову гусака він віддав пану, говорячи: ти всьому голова. Гузку - дружині пана, примовляючи, що, мовляв, їй займатися домашнім господарством та сидіти вдома, тож задок гусака. Синам віддав ніжки, щоб топтали татові доріжки. Дочкам пана - ганку, тому що все одно відлетять із дому (мається на увазі вийдуть заміж). Так розділивши залишки (а це вийшла найбільша і смачна частина тушки гусака) мужик залишив для себе. Такому «поділу» пан посміявся і дав бідняку ​​за його кмітливість і хліба, і грошей. Але на цьому казка "Як мужик гусей ділив" ще не закінчується.

Продовження історії

Як би сюжет вичерпаний, але, як це часто буває в казках, розповідь заходить на новий виток. А розповідь про те, як чоловік гусей ділив, продовжується. Багатий чоловік дізнався, що пан дав бідняку-мужику і грошей, і хліба, і вирішив також скористатися прихильністю. Він засмажив уже 5 гусей і несе їх пану. Той пропонує багатому чоловікові розділити принесене між Але багатий чоловік не може нічого придумати. Тоді пан знову запрошує це зробити бідняка. І бідняк знову «ділить» на свою користь: одного гусака – пані з паном, одного – синам, одного – дочкам, двох собі забрав. Таким чином, вийшло всіх по троє із гусями. Пан знову дивується кмітливості бідняка і дає йому хліба, грошей, а багатого дурного мужика проганяє.

Мораль

"Як мужик гусей ділив" - казка побутова. Вона не передбачає участі в оповіданні ні чарівництва, ні чудових пригод та героїв. Головний персонаж- всього лише звичайний кмітливий бідняк, що є одним із улюблених героїв казок російського народу.

На цій сторінці знаходиться казка написана Львом Миколайовичем Толстим "Як мужик гусей ділив". Казка "Як мужик гусей ділив" Льва Миколайовича Толстого, має схожість із невеликими оповіданнями. У цій казці закладена мудрість Слов'янського народу і багато всього повчального.

В одного бідного мужика не стало хліба. Ось він і задумав попросити хліба у пана. Щоб було з чим йти до пана, він упіймав гусака, засмажив його і поніс. Пан прийняв гусака і каже мужику:

Дякую, мужику, тобі за гусака, тільки не знаю, як ми твого гусака ділитимемо. Ось у мене дружина, два сини та дві дочки. Як би нам розділити гусака без образи?

Чоловік каже:

Я поділю.

Взяв ножик, відрізав голову і каже пану:

Ти всьому будинку голова – тобі голову.

Потім відрізав задок, подає пані:

Тобі, - каже, - вдома сидіти, за будинком дивитися, - тобі задок.

Потім відрізав лапки та подає синам:

Вам, - каже, - ніжки - топтати батькові доріжки.

А дочкам дав крила:

Ви, - каже, - скоро іг вдома полетите, ось вам по крильце. А рештки собі візьму!

І взяв собі гуску.

Пан посміявся, дав мужику хліба та грошей.

Почув багатий мужик, що пан за гусака нагородив бідного мужика хлібом і грошима, засмажив п'ять гусей і поніс до пана.

Барін каже:

Дякую за гусей. Та ось у мене дружина, два сини, дві доньки – усіх шестеро. Як би нам порівну поділити твоїх гусей?

Став багатий чоловік думати і нічого не вигадав.

Послав пан за бідним мужиком і наказав ділити.

Бідолашний мужик узяв одного гусака, дав пану з пані і каже:

Ось вас троє із гусем.

Одного дав синам:

І вас, каже, троє.

Одного дав дочкам:

І вас троє. А собі взяв двох гусей:

Ось, – каже, – і нас троє з гусями, – все порівну.

Пан посміявся і дав бідному чоловікові ще грошей і хліба, а багатого прогнав.

Вище представлена ​​казка Льва Миколайовича Толстого "Як мужик гусей ділив". Бажаємо вам із насолодою прочитати цю прекрасну казку Льва Миколайовича Толстого "Як мужик гусей ділив". Нехай мудрість супроводжує ваше життя!

Тема:

Цілі уроку:

    Продовжити формувати в учнів прийоми розуміння прочитаного: навчати прогнозування змісту тексту з урахуванням ілюстрації та назви.

    Удосконалювати навички читання учнів.

    Розвивати у школярів вміння ділити текст на частини за готовим планом.

    Розвивати мовлення, мислення дітей.

    Виховувати в учнів моральні почуття.

Хід уроку.

Ι Оргмомент.

ΙΙ. Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання.

Як називається розділ, який ми з вами вивчаємо?

"І кіт учений свої мені казки говорив ..."

Подивіться на дошку. У нас є дах, вікно, але немає вдома. Давайте збудуємо будинок казок.

Що таке казка? (Жанр усної народної творчості.)

Хто вміло розказував казки? (Кажчики.)

Які види казок ви знаєте? (Чарівна, побутова, анімалістична, богатирська.)

літературні.)

Що поєднує казки різних народів?

(Головна тема- Боротьба добра зі злом.

Згадайте казкові «прикмети» та назвіть їх.

(Зачин, «триразовий» повтор, чарівні герої, чарівні події, кінцівка, стійкі вирази.)

Перевірка д/з.

Яку казку ми прочитали?

(«Микита Кожем'яка».)

Якого виду казок належить ця казка?

(Богатирська.) Чому? (Описується історична подія, головний герой- богатир).

Якими рисами характеру мав Микита Кожем'яка?

(Сильний, сміливий, захисник, винахідливий,мужній, впевнений у своїй правоті, хитрий, скромний,).

Розкажіть як Микита Кожем'яка подолав змія.

Попереду на нас чекає нова зустріч із цікавою казкою.

ΙΙΙ. Робота із текстом до читання.

1. Робота з назвою. Фронтальна розмова.

Прочитайте назву казки. («Як мужик гусей ділив».)Що воно нагадує?(Тому казки.)

Назвіть тему уроку. (Тема: Які ще бувають казки? (Казка "Як мужик гусей ділив")

2. Робота із ілюстрацією.

Розгляньте ілюстрацію.

Кого ви бачите? (Мужик відпочиває на печі, жінка з дітьми.)

Як ви припускаєте, якого виду казок можна віднести цю казку? (Побутова.) Чому?(Діють реальні герої: чоловік, дружина)

Чи можна за назвою казки та ілюстрації припустити,

про що йтиметься? (Мужик відпочивав. Дружина займалася з дітьми.

Хтось попросив його розділити гусей.)

Навіщо треба ділити гусей?

Як ви вважаєте, чи можна на всіх розділити одного гусака? Як?

(Не можна розділити. Можна.)

Давайте прочитаємо, як же чоловік ділив гусей у казці.

ΙV. Робота з текстом під час читання.

1. Первинне читання.

Частина 1 діти читають уголос (коментоване читання).

«… попросив у пана гострий ножик » (Як би ви розділили гусака на шість частин і щоб ніхто не образився? (Варіанти дітей.) Цікаво, як же поділив чоловік?)

«… решта туші буде моя » (Цікаво поділив: бпро більшу частину собі залишив! Розсердиться поміщик, як ви думаєте?)

«…і поповнив усі недоліки бідного селянина » (Тобто?(Дав достатньо грошей.)А чому, за що, на вашу думку?)

Питання після читання:

Хто герой казки? Хто такий поміщик?(Багата людина, яка володіє землею.)Селянин?(Сільський житель, який працює на землі, вирощує худобу.)

Чи знайшли ви відповідь, як мужик гусей ділив?(Так, але поки що дізналися, як одного розділив.)

Вибіркове читання. Читайте, як він це зробив?

За що пан обдарував Степана? (За кмітливість, оригінальність.)

Що можна сказати про Степана?

На дошці.

Степан

винахідливий

кмітливий

хитрий

розумний

кмітливий

(Степан допомагатиме сусідові ділити гусей.)

Читання «вголос» за планом 2 частини казки.

План.

1)В гостях у бідного селянина.

2) Гостинець барину.

3) ?

Давайте розділимо під час читання текст на частини за планом.

Прочитайте 1 заголовок плану. Про що буде 1 частина?

Давайте її знайдемо. Почнемо читати казку і як тільки, на вашу думку, частина закінчиться, підніміть сигнал.

Чому багатий селянин не пішов до сусіда, а відправив свою дружину? (Він не хоче здатися зацікавленим, на Степана дивиться зверхньо.)

Чи розповіла дружина Степана? (Ні, вона не розповіла, за що саме був щедро нагороджений Степан.)

Як ви вважаєте, як вчинить багатий селянин?

(Піде до поміщика з подарунком, понесе багато гусей.)

Прочитайте назву 2 частини плану.

Покажіть сигнал під час читання, коли частина закінчиться.

Читання «вголос» уривка до пропозиції «Коли зайшов багатий чоловік до поміщика».

Відповіді на запитання:

Як ви розумієте «багатий мужик та його дружина були дуже завидні? Картка (завидливі). Як зараз ми називаємо таких людей? (Заздрісні).

(Заздрили сусідові.)

Виходить, вони які? (Жадібні.)

Що ж можна сказати про Євдокима?

На дошці:

(Євдоким)

жадібний

заздрісний

Скільки гусей приніс Євдоким поміщику?

(П'ять гусей.)

Чому не одного, а п'ять гусей?

(Хотів, щоб пан його щедро нагородив, більше за сусіда.)

Як ви вважаєте, що відбудеться далі?

(Поміщик попросить його розділити гусей на всіх).

Як ви вважаєте, пан нагородить багатого селянина?

Залишилася ще одна частина. Прочитаємо її.

Читання «вголос» останнього уривка.

Чи нагородив пан багатого селянина?

(Ні, ми не впізнали, він не поділив гусей.)

Що можна сказати про Євдокима? (Доповнимо його характеристику.)

Євдоким

жадібний

Дурний (недостатньо розумний)

некмітливий

- Якості характеру якого героя вам могли б стати в нагоді в житті?

Як можна назвати 3 частина плану? (Як поділити гусей?)

Хто допомагатиме ділити гусей? (Степан.)

Як ви вважаєте, чи справиться Степан із завданням?

Як би ви розділили 5 гусей на шістьох?

  1. Читання «про себе» 3 частини. Робота у парах.

Прочитайте 3 частину казки та підготуйте 1 питання щодо змісту для свого сусіда.

(Діти читають частину, запитують один одного.)

2. Перевірка. (Учитель запитує у учня: - Яке запитання ти поставила своєму сусідові? Як ти відповів?)

Як чоловік розділив 5 гусей?

(Віддав 1 гусака пану з дружиною – їх стало троє.

Віддав одну гуску їхнім синам – їх стало троє.

Віддав одну гуску донькам пана – їх стало двоє.

2 гусей, що залишилися, взяв собі - їх стало троє.)

V. Робота із текстом після читання.

Чим скінчилась казка?

(Барін щедро нагородив Степана.)

За що він його обдарував?

(За розум, кмітливість.)

Додатково:

Прочитайте на дошці висловлювання англійськоїфілософа( любитель мудрості)ХVІ століття Френсіса Бекона, який писав:

«Дурність однієї людини – удача для іншої».

Чи погоджуєтесь ви з цим висловлюванням?

Кого в казці можна назвати дурним? (Євдокима.)

Чому? (Не зміг розділити гусей.)

Кому супроводжував успіх? (Степанові.)

Чому? (Барін його щедро нагородив.)

Навіщо його нагородив поміщик? (За розум, кмітливість.)

Чи можна сказати, що «дурість одного – удача для іншого?»

Народна казка – джерело мудрості. Чому вчить нас ця казка?

(Бути кмітливими, кмітливими.)Доброї людині завжди кмітливість на користь. Зробити все, і нічого завжди можна.

І тоді успіх буде на вашому боці.

VΙ. Підсумок уроку. Рефлексія.

- Чи сподобалася вам казка? Хто із героїв вам сподобався? Чому? Що викликало скруту? У кого все вийшло?

Сьогодні на уроці ми ще раз переконалися, як потрібна в житті кмітливість, розум і мудрість. Вони допомагають знайти вихід з важкої ситуації, дозволяють вирішити навіть нерозв'язні задачі.

Підніміть руки, хто хотів бути схожим на нашого героя? Так, багатьом хочеться стати таким же розумним, кмітливим і мудрим, як бідний мужик.

VΙΙ. Домашнє завдання.

Творче завдання. Підготуватися до інсценування казки.