Ортаңғы топтағы анаға сыйлық ретінде аппликация әрекеті. Ортаңғы топтағы аппликация сабағының қысқаша мазмұны «Анаға гүлдер - Каллас. Ортаңғы топта қолдану бойынша сабақты қорытындылау

Ортаңғы топтағы қолданбаларға арналған GCD қысқаша мазмұны.

Тақырыбы: «Анаға тосын сый».

Мақсаты: Бөлшектерді желімдеу техникасын бекіту; гүлдің пішіні мен көлемін беруді үйрету; жалпы және ұсақ моториканы дамыту. Жұмысты ұқыпты орындауға және бастаған істі аяғына дейін жеткізуге ұмтылу. Жақындары мен жақындарына деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу. Сұлулыққа деген сүйіспеншілікті ояту.

Құрал-жабдықтар: қалың түсті қағаздан жасалған гүлге арналған бөлік (әр түрлі өлшемдегі 3 дана); бамбук таяқшасы; жасыл атлас таспа 30 см; кәмпит; ПВА желім, науа, желім ұясы, желім қылқалам, клеенка, шүберек.

Сабақтың барысы:

1.Ойын жағдаятымен таныстыру.

- Балалар айтыңдаршы біз қандай мерекеге дайындалып жатырмыз?

Біз аналар мен әжелерімізге көптеген қызықты нәрселер дайындадық: тақпақ, ән, би. Бірақ олар ең маңызды тосын сыйлық туралы ойлаған жоқ.

2. Білімді жаңарту.

Анаға не бере аламыз?

Балалар: гүлдер, тәттілер, иіссулар.

Дұрыс. Бұл сыйлықтарды қайдан аламыз?

Балалар: дүкенде.

Келіп алып кетеміз бе?

Балалар: жоқ. Сатып алу үшін ақша керек.

3. Ойын жағдайындағы қиындық.

Ал сенде ақша жоқ. Сіз не істейсіз?

Балалар: әкеден алайық.

Ал әкем жұмыста әлі ақша тапқан жоқ.

Балалар: анаға өзіміз сыйлық жасай аламыз.

Әрине. Ең жақсы сыйлық - өз қолыңызбен жасалған тосын сый.

4.Жаңа білімді ашу.

Біз не істей аламыз?

Балалар: ашықхат, гүлдер.

Кез келген әйел адамдар оған гүл сыйлағанды ​​жақсы көреді.

Анаға әдемі гүл жасаймыз.

Біздің гүл тосын сыймен келеді. Гүлдің ортасы әдемі кәмпит болады.

Біз тосын сыймен гүл аламыз. Әдемі және дәмді. Сүйікті аналарымызды осылай қуантамыз!

5. Жаңа білімді білім жүйесіне енгізу.

1. балаларға гүлдің бөлшектерін және бамбук таяқшасын таратып беру,

2. өзек таяқшасын үлкенірек бөлікке қойыңыз,

3. орташа өлшемді бөлікке желім жағып, оны үлкенірек бөлікке салыңыз (таяқша олардың арасында болады) және саусақтарыңызбен басыңыз, бөліктерді желімдеу үшін бірнеше минут ұстаңыз,

4. кішірек бөлігіне желім жағып, орташа өлшемді бөлікке салыңыз, басыңыз және майлықпен үтіктеңіз,

5.Гүлдің ортасына екі жақты таспаны пайдаланып кішкентай дөңгелек кәмпитті желімдеу,

6. Жапырақтардың орнына діңгек таяқшасына садақпен әдемі атлас таспаны байлаңыз,

Анаға тосын сый дайын!

Дене шынықтыру минуты.

Көктемгі жаңбыр.

Таңертең саусақтарымды «жүгіру» үшін оны аяғыма қойдым

Жаңбырдың хрусталь етіктері. білектерді қолға

Надежда Кравченко

Мақсат:Отбасы мен достарына сыйлық жасау

Тапсырмалар:

Қағазбен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын дамыту

Эстетикалық сезімдерін, ұсақ моторикасын, кеңістіктік қиялын дамыту

Отбасыңыз бен достарыңызға деген сүйіспеншілік пен қамқорлық жасаңыз

Сабақтың барысы:

Весна-Красна қолында гүлдермен балалар тобына кіреді.

Сәлеметсіңдер ме, балалар!Мен Көктем-Қызылмын, мен сендерге гүлдер әкелдім.

балаларға жасанды және балғын гүлдерді көрсетеді.

Қараңызшы, олар қандай әдемі және түрлі-түсті!

Гүлде не бар? (сабақ, жапырақтар, жапырақшалар, орталық)

Бұл қандай гүлдер? (жасанды)

Бұл гүлдердің иісі бар ма? (иіс жоқ)

Мұндай гүлдер ұзақ уақыт сақталуы мүмкін бе? (Иә)

Бұл гүлдер қалай пайда болды? (олар қағаздан жасалған)

Педагог балаларға жаңа хризантема гүлінің шоғын көрсетеді.

Бұл қандай гүлдер? (тірі)

Бұл гүлдердің иісі бар ма? (иә, әдемі гүл иісі)

Мұндай гүлдер ұзақ уақыт сақталуы мүмкін бе? (Жоқ)

Мұндай гүлдер қалай пайда болды? (олар өсті)

Гүл неден өседі? (тұқымнан)

Физминутка:

Балалар, сендермен бірге тұқым себейік


Енді өркенді көрсетейік


Өркен өсіп, сабағы, оның үстінде бүршік пайда болды


Бүршік тез ісінеді, гүлі кейінірек гүлдейді


Балалар, менің қолымда көп гүлдер болса, оларды қалай атаймыз (букет)

Балалар, аналарымыз бен әжелерімізге гүл сыйлайық!

Бала:

Түрлі-түсті қағаздан қиып аламын,

Мен одан кішкентай гүл жасаймын.

Мен анама сыйлық дайындаймын,

Менің ең сұлу анам бар.

Чусовитина О

Педагог балаларға өз жұмыстарының үлгісін көрсетіп, бұл да гүл шоғы, тек майлықтан жасалғанын айтады.

Содан кейін балаларға жұмыстың орындалу кезеңдерін айтып береді.

Балалар аппликацияны өз беттерімен жасайды



Сабақ соңында жұмыстар көрмесін жасап, талдау жасайды. Балалар ең жарқын гүлдерді, ең нәзік гүлдерді, ең ұқыпты жұмыстарды атап, көрсетеді.

Бала:

Мен бұл суретті бекітемін

Мен анамның үстелінің үстіндемін.

Мен анамды таңертең сүйемін

Және әйелдер күнімен құттықтаймын!

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Сабақтың қысқаша мазмұны «Сүйікті анаңа гүлдер»Білім берудің басым бағыты: Көркемдік-эстетикалық дамыту. Басқа білім беру бағыттары: Танымдық, әлеуметтік және коммуникативті.

8 наурызға арналған майлықтан «Сүйікті анаңа гүлдер» аппликациясы. Ортаңғы топтағы майлықтарды қолдану бойынша сабақтың қысқаша мазмұны. Мақсат:.

Қарттар күніне арналған ортаңғы топтағы «Ата-әжеге гүл» сабағын қорытындылау (қолдану).«Ата-әжеге гүл» тақырыбына ортаңғы топқа өтініш. Сабақ «Қарттар» мерекесіне арналған.Мұғалім Копылова.

Ортаңғы топ. «Вазадағы гүлдер» ұжымдық аппликациясы 8 наурыз мерекесіне арналған киім ауыстыратын бөлмені безендіру үшін жасалған. Мақсаты: Қызығушылықты ояту.

Балалардың тікелей ұйымдастырылған іс-әрекеті. Іс-әрекет түрлері: ойын, қарым-қатынас, көркем әдебиетті қабылдау.

Мақсаты: сурет салудың дәстүрлі емес әдістерін қолдану арқылы мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Тапсырмалар: Қоңырау.

«Анаға сыйлық»

Білім беру бағыттары:

«Қарым-қатынас», «Таным», «Көркем шығармашылық», «Музыка».

Мақсат:
Балаларды аналар күні мерекесімен таныстыру, анаға сыйлық - аппликациямен ашық хаттар жасау.

Тапсырмалар:
- анаға деген сүйіспеншілік пен құрметке, жақын адамына қуаныш сыйлауға ұмтылуға тәрбиелеу;
- аналарының үй жануарларының атын, қалай сөйлейтінін бекіту;
- сауатты сөйлеуді дамыту;
- бөлшектерді мұқият желімдеу және композиция құру дағдыларын бекіту;

Спектрдің негізгі түстері туралы білімдерін бекіту, реңктермен танысу,

Қиялды дамыту
- жағымды эмоцияларды (қызығу, қуаныш, таңдану, таңдану) білдіруге үйретеміз.

Материал:
Люси қуыршақ, жұмсақ жануарлар ойыншықтары котенка, мысық, күшік, бұзау, шар, жасанды гүл шоғы, презентация «Аяулы ана».

Өтінім үшін:
Желім, клеенка, ашықхат түрінде екіге бүктелген пейзаж парағының 1/2 бөлігі, түрлі түсті гүлдердің дайындамасы, шүберек, түрлі-түсті қағаздан кесілген ваза.

Алдын ала жұмыс:
Ана туралы тақпақтар оқу, «Кім кімнің баласы?» атты тақта ойынын ойнау, аналар мен балалардың альбомын қарау, балалармен анаңның аты кім, ол не істейді, әңгімелесу.

ТҮЙІН ИНСУСУ:

Балалар орындықтарға отырады.
Тәрбиеші:Балалар, бүгін бізге қонаққа қуыршақ келді. Сәлем беріп, танысайық. Қуыршақтың аты Люси.

Люси қуыршақ:Сәлем жігіттер.
Қуыршақ әр балаға жарасады.
Люси қуыршақ:Сәлем, атыңыз кім? (балалардың жауаптары)
Балалар, бүгін қандай күн екенін білесіңдер ме? (балалардың жауаптары)
Бүгін аналар күні. Ана дүниедегі ең қымбат адам.

Аналар күніне арналған презентация «Аяулы анашым».

Анам бізді жақсы көреді, жақсы көреді. Аналар күніне сыйлық берейік. Бұл біз оған бере алатын нәрсе. Ой, қарашы, біреу келе жатыр. Бұл кім?

Жігіттер:Китти. Сәлем котенка.

Китти:Сәлеметсіңдер ме, балалар, Мяу. (Жігіттер: сәлем)

Люси қуыршақ:Котенка, сен бүгін қандай күн екенін білесің бе?

Китти:Иә. Аналар күні. Міне, анам келді.

Люси қуыршақ:Котенканың анасының аты кім?

Жігіттер:мысық

Китти:Тыңдаңдар, балалар мен мысық ана, мен қандай ән айтамын:

Ана - бірінші сөз
Әр тағдырдағы негізгі сөз.
Анам өмір сыйлады
Ол әлемді саған және маған берді.

Жігіттер ән айтып, қолдарын бастарынан жоғары бұлғайды.

Люси қуыршақ:Рахмет котенка керемет сыйлық. Котенка мен мысық құшақтасып кетеді. Сау болыңыз.

Люси қуыршақ:Балалар, бұл шынымен жақсы сыйлық. Әй, тағы біреу келе жатыр.
Күшік табанында шар ұстап жүгіріп келеді.

Люси қуыршақ:Сәлем күшік, бүгін қай күн екенін білесің бе?

Күшік:Сәлеметсіз бе. Уф. Иә. Аналар күні. Сондықтан мен анамды құттықтауға және оған шар сыйлауға жүгіремін. Аналарыңыздың есімдері кім екенін білесіз бе?

Тәрбиеші:Шармен ойнайық.Люси шарды бір-бірден жігіттерге лақтырады, ал сен оны кері лақтырып, анаңның атын айтасың.
Люся допты күшікке лақтырады, ол оны кері лақтырып, ит дейді, Люся Сашаға лақтырады - Аня, Люся барлық балалармен ойнайды.

Күшік:Біз жақсы ойнадық, бірақ анам мені күтуден шаршады, допты алып, жүгіріп бара жатып қоштасып, қашып кетті.

Люси қуыршақ:Жақсы сыйлық. Біз не береміз? Бұзау үлкен гүл шоғымен жүгіріп келеді.

Бұзау:Сәлем жігіттер. Му. Мен асығыспын. Бүгін аналар күні мен анама гүл шоғын әкеліп жатырмын. Ол гүлдер мен шөптерді өте жақсы көреді, оның орнына ол дәмді, пайдалы сүт береді. Менің анамның кім екенін таптың ба?

Люси қуыршақ:Әрине сиыр.
Кішкене ойнайық, бұзау гүл шоғын жоғары көтергенде, сіз қатты MU, ал төмен болғанда, ақырын MU дейсіз. Біз тамаша ойнадық.

Бұзау:Му, менің кетуім керек, жүгірдім, мама уайымдап тұр, сау бол балалар.

Люси қуыршақ:Балалар, маған бір идея келді, гүл теретін жер жоқ, күз терезенің сыртында, бірақ анама түрлі-түсті қағаздан гүл жасайық. Қараңызшы, мен мұны қалай жасадым.

Балалар үстелдерге отырады. «Гүлдері бар ваза» қолданбасы

Балалар, біз қандай тамаша гүлдер алдық, олар аналарымызға өте ұнайды. Өйткені, аналарымыз үшін өз қолыңмен жасалған сыйлық ең қымбат. Кешке, аналар келгенде, жігіттерге гүлдеріңізді беріңіз және оларды құшақтап, оларды қаншалықты жақсы көретініңізді айтуды ұмытпаңыз.

Анаға сыйлық.

Біз анаға сыйлықпыз
Біз сатып алмаймыз
Оны өзіміз салайық
Өз қолымен.
Сіз оған орамал тігуге болады,
Сіз гүл өсіре аласыз
Үй салуға болады
көк өзен,
Сондай-ақ сүйіп,
Құрметті ана!

Высоцкая О

Тақырыпты бекіту мақсатында сұрақтар қоямыз.
- Балалар, бүгін қандай мереке?
-Бізге қандай жануарлар келді?
-Ал олар аналарына қандай сыйлық жасады?
-Аналарымызға қандай сыйлық жасадық?

Тікелей оқу қызметі. Ортаңғы топтағы қолдану. «8 наурызға арналған ашық хаттар. Анаға арналған ашық хат.

Толстопятова Ираида Анатольевна, «Сиқыршы» МАДОУ оқытушысы, Лабытнанги Ямало-Ненецк автономиялық округі.
Мақсаты:«Аппликация» тікелей оқу қызметі жас тәрбиешілерге, орта және жоғары топ балаларына, қосымша білім беру мұғалімдеріне, сонымен қатар шығармашыл ата-аналарға арналған.
Мақсат:Анаға сыйлық ретінде өз қолыңызбен ашықхат жасау.
Тапсырмалар:Балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Қиял, қиял, ұсақ моториканы дамыту. Қағазды екіге бүктеп, гүл үлгілерін қадағалап, оларды қағаз парағында дұрыс орналастыруды және қайшымен гүлдерді қиюды үйренуді жалғастырыңыз. Гүлдерді кесу және жапсыру кезінде тәуелсіздік пен ұқыптылыққа тәрбиелеу.
«Қауіпсіздік» білім беру саласы
Қайшымен өз бетінше жұмыс жасау арқылы балалардың қауіпсіз мінез-құлық дағдылары мен дағдыларын бекіту.
«Әлеуметтендіру» білім беру саласы
Балалар арасындағы достық қарым-қатынасты дамыту, жақындарына, отбасына деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу. Балалардың бойында сенімділікті, дербестікке деген құштарлықты, жайдарлылықты, отбасына деген сүйіспеншілікті, балабақшада жаңа білім мен іс-әрекеттерді меңгеруге деген құштарлықты дамыту.





Материалдар:
1. Түрлі түсті қағаз (барқыт, жылтыратылған, гофрленген)
2. Желім таяқша
3. Қайшы
4. Дайын гүлдер
5. Гүлдердің өрнектері.




Картаны одан әрі безендіру үшін дайын гүлдер.

GCD қозғалысы:

1. Балалармен келе жатқан 8 наурыз мерекесі туралы әңгімелесу.
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі екенін кім біледі? (дұрыс, көктем)
-Көктемде барлық адамдар қандай мерекені тойлайды?
2. Өлеңді тыңдау.
8 наурыз өлеңі.
Сегізінші наурыз, аналар күні, -
Тоқ тоқ! - есігімізді қағып.
Ол тек сол үйге келеді,
Олар анаға қайда көмектеседі.
Ана үшін еден сыпырамыз,
Дастарханды өзіміз жасаймыз,
Оған кешкі ас әзірлеуге көмектесейік,
Біз онымен ән айтып, билейміз,
Біз оның портретін саламыз
Біз сізге сыйлық ретінде сурет саламыз.
-Оларды тануға болмайды! Мәссаған! –
Сонда анам адамдарға айтады.
Біз әрқашан және біз әрқашан,
Біз әрқашан осылай боламыз!
Қаланы қар басып жатыр
Барлық жолдарды қар басып,
Бірақ жақсы күн келеді
Бұл күні әрқашан жылы,
Ол бізге қуаныш әкеледі
Бұл біздің аналарымыздың мерекесі.
- Осы мерекеде анаңызды қалай қуантуға болады? (анаға сыйлық жасау)
Түрлі-түсті қағаздан
Мен бір бөлікті кесіп аламын.
Мен оны одан шығарамын
Кішкентай гүл.
Анаға сыйлық
Мен пісіремін
Ең сұлу
Менің анам бар.
Өз қолыңызбен жасауға болатын карталарды көрсету.
Гүл дайындамасын сызып, оны қайшымен қиюды түсіндіру және көрсету.
Үстелдерде ашық хаттар жасауға арналған бос орындар бар.
3. Дене шынықтыру минуты. «Бұл жеңіл қызық»
Бұл оңай қызық -
Солға - оңға бұрылады
Біз бәріміз көптен бері білеміз -
Қабырғасы бар, терезесі бар. (Денені солға, оңға бұрады)
Біз тез, ептілікпен еңкейеміз
Бұл жерде шеберлік қазірдің өзінде көрінеді.
Бұлшық еттерді дамыту үшін.
Сізге көп скват жасау керек. (Скват)
Ал енді орнында жүріп,
Бұл да қызық. (Орнында жүру).
4. Балалардың өзіндік жұмысы.
5. Балалардың ашық хаттарын қарау.








Күн нұрлы болсын
Ол бізге күлсін
Біз сыйлықтар әкелдік
Аяулы аналарымыз үшін.
Біз оларды өзіміз жасадық
Біз сізді таң қалдырғымыз келеді
Ал мына жарық залда
Сүйіспеншілікпен беріңіз.

Жарайсыңдар, балалар, аналарына жақсы, әдемі сыйлықтар.

Татьяна Юдина

Педагогикалық іс-әрекеттің мақсаты: Балаларды мерекемен таныстыру Аналар күні.

Тапсырмалар: Сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу анам, сүйікті адамға, сүйікті адамға қуаныш сыйлауға, сонымен қатар сауатты сөйлеуді дамытуға деген ұмтылыс.

Түрлі-түсті қағаздармен жұмыс істеу қабілеттерін шыңдау,

Қолдың ұсақ моторикасын дамыту,

Шығармашылық ойлауын дамыту,

Ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Саған қажет болады: боялған вазасы бар ақ картон, түрлі-түсті қағаз, желім. Аяқталған жұмыс үлгісі.

Алдын ала жұмыс: туралы өлең оқу аналар.

Презентацияны көрсету «Біздің сүйікті аналарымыз»

Тәрбиеші: Қазір жылдың қай мезгілі? Қай айда?

Балалар: Күз. қараша.

Тәрбиеші: Қарашаның соңғы жексенбісінде біздің елімізде Ресейде олар тойлайды Аналар күні. Әрқайсымыздың өз анамыз, анамыз бар. Сіз жаңа туылып, әлі сөйлеуді білмеген кезде, анаңыз сізді сөзсіз түсінді, сенің не қалайтыныңды, қай жерде ауыратынын білді. Анамның дауысын басқа дауыспен шатастыруға болмайды. Ол сондай таныс, сондай қымбат. Ана - жылулық, сүйіспеншілік және сұлулық беруші.

Тәрбиеші: Көбіңіз ана туралы тақпақтар білетіндеріңізді білемін.

Балаларға арналған өлеңдер:

Бұл дүниеде аналар көп,

Балалар оларды шын жүректен жақсы көреді,

Бір ғана ана бар,

Ол маған басқалардан қымбат.

Ол кім? Мен жауап беремін:

Бұл менің анам.

Күн

Күнге жақын үйде

Ал суықта жылы,

Тіпті қараңғы түнде

Ол жерде әрқашан жарық.

Күнді көргенде,

Мен әрқашан осылай ән айтамын.

Мен мүмкін

Мен сені бәрінен де жақсы көремін!

Мен саған гүл беремін,

Себебі күн шуақты -

бұл сенсің, МАМА!

Мен сені өте қатты жақсы көремін

Мен сені қаншалықты жақсы көретінімді айтып жеткізе алмаймын!

Сіз ең жақсысыз, мен оны тікелей айтамын!

Мен саған шын жүректен тілегім келеді

Махаббат, сәттілік және денсаулық, анашым!

Тәрбиеші: Балалар, сендер қандай әдемі тақпақтар білесіңдер анам. Сүйікті аналарымызды әдемі етейік қазіргі!

Балалар:

Тәрбиеші:

Бүгін біз сендермен гүлден ваза жасаймыз. Бірақ біздің жұмысымыз ерекше болады! Алдымен біз вазаны мозаика сияқты біріктіруіміз керек. Қараңыз мұқияткартон парақтарыңызға салыңыз. Олардағы вазаның сұлбасын көріп тұрсың ба?

Балалар:

Иә, көреміз.

Тәрбиеші:

Біз осы контурларға вазаның бөлшектерін желімдеуіміз керек. Менің вазадағы гүліме қараңыз, онда бөлшектер қалай орналасқан. Ваза бөліктері сіздің қасыңызда жатыр. Түрлі түсті қағазды абайлап жыртып, желімді ашып, түрлі-түсті шаршыларды жапсырыңыз. Біз оны тым көп жақпаймыз, әйтпесе вазамыз зақымдалады.

Балалар вазаның бөлшектерін жапсырады, олар аяқталғаннан кейін біз гүлге көшеміз.

Тәрбиеші:

Сіз біздің гүл вазасын жасадыңыз ба?

Балалар:

Дайын!

Тәрбиеші:

Кішкене демалып алайық:

Физминутка:

Шалғында гүлдер өседі

Бұрын-соңды болмаған сұлулық (созылу – қолды екі жаққа қарай созу)

Гүлдер күнге жетеді

Олармен де созылыңыз (қолды созу)

Жел кейде соғады

Бұл жай ғана проблема емес (қолдарын жоғары көтеріп желге еліктейді)

Гүлдер еңкейеді (еңкейту)

Жапырақтары түседі (отыр)

Сосын олар қайтадан тұрады (тұру)

Және әлі гүлдейді (қолды жоғары көтеріп, айналдыру)

Тәрбиеші:

Тамаша, енді оған гүлімізді салайық. Алдымен гүліміздің ортасын жасауымыз керек. Жабысқан ба?

Балалар:

Тәрбиеші:

Жарайсың. Тағы не істеу керек?

Балалар:

Жапырақтары мен жапырақтары!

Менің жұмысымды қараңыз. Біз гүлдің ортасына түрлі-түсті қағазымызды жабыстырамыз.

Балалар сендер мұны істедіңдер ме?

Балалар:

Тәрбиеші:

Сізге жасаған ұнады ма анаға сыйлық?

Тәрбиеші:

Жарайсыңдар, балалар, біз бүгін өте жақсы жұмыс жасадық, осындай әдемі жұмыстарға аналарыңыз риза болады деп ойлаймын! Жұмыс орнымызды жинап, қолымызды жуайық!