Конспект заняття «Правда і брехня. Корекційно-розвиваюче заняття про правду та брехню Розробка факультативного заняття по темі дитяча брехня

Ірина Мухіна
Формування у старших дошкільників моральних понять «правда» і «брехня». Відкрите заняття в підготовчій групі

мета: Познайомити з поняттями« правда» і « брехня» ; удосконалювати навички культури спілкування через мовні вправи, скоромовки, прислів'я; виховувати такі якості, як чесність і справедливість.

вихователь: Хлопчики і дівчатка! Послухайте вірш, яке називається «Брехня».

У лева і тигра кігті як гострі клинки.

У лева і тигра в пащі жахливі ікла.

А у брехні - ні пасти, ні захованих кігтів,

Але в цілому білому світі немає нічого страшніше.

Про що йдеться у вірші?

діти: Найстрашніше на світі - це брехня, обман.

вихователь: І сьогодні, хлопці, ми з вами поговоримо про правду та брехню. Але перш ніж ми почнемо розмову, я пропоную вам послухати казку.

За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри. одну звали правда, Іншу - брехня. Правда була красивою, Сильної, добрій Брехня - хитрою, Виверткої. народ правду любив, а Брехня стороною обходив, Так як вона заважала чесно жити і працювати. Ось, скажімо, починають посів зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: «Що вам працювати і спину гнути, киньте зерна, вітер їх сам рознесе».

Чесна людина її не слухає, знай собі трудиться, а ледачому таку пораду по вподоби: Ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, урожаю і не бувати на поле. А це голод для народу.

Став народ думати, як від Брехні позбутися. уже й Правда її картала і соромила, А їй хоч би що - знай собі бреше і проводить. Вирішив народ прогнати її геть. З тих пір бродить брехня по світу і творить свої чорні справи. До сих пір живе вона з нами, і ніхто не знає, як її викоренити з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться, і дуже важко буде від неї тоді позбутися.

Як ви розумієте, що таке брехня?

А правда?

Як уберегти себе від брехні?

Який ви собі уявляєте правду, а який - брехня?

Розігрування ситуації.

вихователь: Хлопці підготували ситуацію, І зараз вам її представлять.

«Пішли три хлопчика в ліс. У лісі гриби, ягоди, птиці. Загулялись хлопчики. Чи не помітили, як день пройшов. Йдуть додому - бояться:

Чи потрапить нам дома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: Збрехати або правду сказати?

Я скажу, - говорить перший, - ніби вовк на мене напав в лісі. Злякається батько і не буде сварити.

Я скажу, - каже другий, - що дідуся зустрів. Зрадіє мати і не буде мене лаяти.

А я правду скажу, - говорить третій. - правду завжди легше сказати, тому що вона правда і придумувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони все по домівках. Тільки сказав перший хлопчик батьку про вовка, глядь - лісовий сторож йде.

Ні, - каже, - в цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехня - вдвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут - в гості йде. дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехня - вдвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога у всьому покаявся. Побурчати на нього тітка і пробачила ».

- правильно Чи надійшли хлопчики?

Як би ви вчинили?

Що краще правда чи брехня?

вихователь: Хлопці до нас сьогодні прийшов кореспондент і теж хоче задати кожному з вас свої жартівливі питання, що стосуються нашої теми про правду та брехню.

кореспондент: Доброго дня, хлопці! Зараз я вам задам питання, а ваше завдання відрізнити « правильну» історію від « неправильної» .

У березні розтанув сніг і лід -

Це до нас зима йде.

відповідай, чи правда? А що йде в березні?

Любить кішка на обід

Виноград і вінегрет.

відповідай, чи правда? А що любить кішка?

Вночі в дощик, як пастух,

Вивів курей гуляти півень.

відповідай, чи правда? Кого пасе пастух?

Лебідь плаває в ставку,

Спить на яблуні в саду.

відповідай, чи правда? Де спить лебідь?

Шерсть змотали ми в моток,

Вийде шовкову хустку.

відповідай, чи правда? Який вийде хустку?

Хоч равлик і мала,

Цілий будиночок забрала.

відповідай, чи правда?

Закудкудакав пес Барбос

І в гнізді яєчко зніс.

відповідай, чи правда? Пес сокоче і несе яйця?

Лапою хвать, зубами клац,

Хижак - тигр і хижак - вовк.

відповідай, чи правда?

кореспондент: Спасибі хлопці! Ви все просто молодці. Ну а мені пора повертатися на роботу.

вихователь: Хлопці, я дивлюся ви засиділися. Пропоную провести фізкультхвилинки.

Вітер тихо клен качає,

вправо, Вліво нахиляє.

Раз - нахил, два - нахил,

Зашумів листям клен.

Ми ногами топ - топ! Ми руками хлоп - хлоп!

Ми очима мить - мить, ми плечима чик - чик,

Раз - сюди, два - туди, повернись навколо себе.

Раз - присіли, два - підвелися.

Руки догори все підняли.

Раз - два, раз - два, займатися нам пора.

вихователь: А зараз я хочу щоб ви відповіли на питання, які бачите на екрані.

Який казковий герой часто вдається до брехні і обману? Наведіть приклади. (Лисиця. Казки «Лисиця і вовк», «Лисичка з скалочкой», «Лисиця і заєць»).

Як би ви повелися, якби запізнилися на урок?

Як би ви повелися, якби розбили м'ячем вікно?

Як би ви повелися, якщо ви отримали двійку?

Як би ви повелися, якби розбили улюблену мамину вазу? Які слова потрібно знайти, щоб розповісти мамі про те, що трапилося?

А у вас були ситуації, коли ви обманювали?

вихователь: Є чимало прислів'їв і приказок про правду та брехню.

маленька брехня за собою велику веде.

Брехав в молодості, не повірять і в старості.

Не любо - не слухай, а брехати не заважай.

бреше, що млинці пече: Тільки шипить.

вихователь: Наше заняття підходить до кінця.

Про що ми говорили сьогодні?

Який ви зробили висновок з усього вищесказаного?

хлопці, правда і брехня, Так само як добро і зло, ходять поруч. Поки ви ще не зовсім дорослі і не повністю осмислюєте ці поняття. Добре, те, що ви розумієте: Потрібно не боятися говорити правду, а брехня обходити стороною.

І закінчити наше заняттяя хочу віршем:

На світлі так буває, часом не розбереш:

З тобою правда поруч иль вкрадлива брехня?

Як в цьому розібратися? Як навчитися жити,

Щоб тільки з правдою поруч,

А з брехнею не дружити?

буває брехня красива, а правда так гірка,

Але людині чесній та гіркота не страшна!

Давайте ми, хлопці, на світлі чесно жити,

Не будемо брехати, а тільки правду говорити!

Конспект заняття.

Розробила, вихователь

Тема: «Правда і брехня»

мета: Сформувати у дітей поняття про правду та брехню.

завдання:

1. Вчити дітей говорити правду.

2. Розвивати мова, мислення.

3. Виховувати моральні якості - чесність, справедливість.

Допомогти дітям зрозуміти - говорити правду потрібно не боячись, а брехня

обходити стороною.

Хід заняття:

1.Організаційний момент. Привітання.

2. Введення в тему:

Зараз я прочитаю вам казку, прослухавши її, може, щось нове дізнаєтеся для себе. Казка називається «Дві сестри». Як, ви, думаєте, чому казка так називається? Що може статися в цій казці?

· Читання вихователем казки «Дві сестри»:

«За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри. Одну звали - Правда, іншу (Як ви, думаєте, її звали?) - Брехня. Правда була красивою, сильною, доброю; Брехня - хитрою, виверткої. Народ Правду любив, а Брехня стороною обходив, так як вона заважала чесно жити і трудиться. Ось, скажімо, починають посів зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: (Що брехня могла сказати їм?) «Що вам працює і спини гнути, киньте зерна, вітер сам їх рознесе».

Чесна людина її не слухає, знай собі, працює, а ледачому таку пораду до вподоби: (Що зробить ледача людина?) Ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, урожаю і не бувати на його полі. А це голод для народу.

Став народ думати, як ото Брехні позбутися. (А можна позбутися від брехні? І як це зробити?) Уже й правда її картала і соромила, а їй хоч би що - знай собі, бреше і проводить. Вирішив народ прогнати її геть. З тих пір бродить Брехня по світу і творить свої чорні справи. До сих пір вона живе з нами і ніхто не знає, як її викоренити з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для брехні своє серце

(Як це? Що значить?), То вона там і оселиться, і дуже важко буде від неї тоді позбутися ».

Сподобалася вам казка? Чому? Про кого йшла мова в казці?

Чи виправдалися ваші припущення, про які ви говорили перед прослуховуванням казки?

Щось нове дізналися про правду та брехню?

Хлопці, а можна вберегти себе від неправди? (Відповіді дітей)

3. Повідомлення теми: Сьогодні ми з вами поговоримо про правду та брехню.

4. Робота по темі: - Який ви собі уявляєте правду і брехню? Що б ви змогли відповісти на це питання я пропоную вам одягнути двох ляльок.

Гра «Одягни ляльок - сестричок Правду і Брехню»

(Пропонується одяг темних і світлих кольорів, різні стрічки і ганчірочки)

Коментар дітей про те, що одягли і чому.

Правда і брехня у нас дві сестри. Як ви думаєте, чому? Чому у одних і тих же батьків виростають різні за характером діти? Від кого це залежить?

· Гра «Підбери за змістом слова», з коментуванням кожного слова:

Правда брехня

щирість Лицемірство

прямота криводушшя

правдивість Зрада

чесність Обман

відвертість Брехня

істина Зрада

Значення слів «правда» і «брехня» з тлумачного словника.

· Питання:

1. Що означає бути чесним?

2. Як ви думаєте, що легше сказати - правду чи брехню?

3. Що частіше ви говорите - правду чи брехню?

4. Що б ви вибрали: гірку правду або солодку брехню?

5. Який казковий герой часто вдається до брехні і обману? Назвіть казки з цим героєм.

6. Як би ви повелися в таких ситуаціях: запізнився на урок; розбив вікно м'ячем; отримав двійку; зламав нову машину? Як ви про це розповіли б?

7. А у вас були такі ситуації, коли ви обманювали?

8. Якому людині на світі легше жити - чесному або брехливим?

· Пред'явлення ситуацій: Як би ви вчинили в таких ситуаціях?

«Я розбив красиву чашку з дорого сервізу. Коли прийшла мама з роботи, я чесно розповів їй про це. Хоча мамі було шкода чашки, але вона мене навіть не насварила, а похвалила за чесність і порядність ».

«У 2 класі я отримала двійку з російської мови. Але мамі не зізналася. Мама пізніше дізналася і покарала мене. Наступного разу я отримала трійку з математики і сказала мамі. Вона мені пояснила цю тему, і у мене більше не було поганих оцінок. Ось так правда допомогла мені, а брехня підвела ».

· Обговорення прислів'їв і приказок про правду та брехню:

«Красива брехня, та від правди не втечеш»

«Правда в вогні не горить і у воді не тоне»

«Краще гірка правда, ніж солодка брехня»

«Не шукай правди в інших, коли її в тебе немає»

«Кажеш правду - правду і роби»

«Брехня викривляє, правда виправляє»

«Всяк правду любить, та не всяк її каже»

· Переказ розповіді А. Ульянова «Хто розбив графин?»

Як ви думаєте, про що піде мова в цьому оповіданні? Що може статися з героями цієї розповіді?

Первинне читання оповідання вихователем.

«Володя був великим пустуном і пустуном, але його хорошою стороною була правдивість: напустував і завжди визнається. Так, у віці п'яти років він зламав раз у старшої сестри лінійку, яку вона тільки перед тим отримала в подарунок. Він сам прибіг зі зламаною лінійкою сказати їй про це, а коли вона запитала, як це вийшло, сказав:

Про коліно зламав, - піднімаючи ногу і показуючи, як це сталося.

Добре, що він не робить нічого нишком, - говорила мати.

Раз, втім, коли йому було вісім років, він приховав одну свою витівку. Він був узятий батьком разом зі старшими перший раз в Казань, щоб їхати звідти в село Кокушкіна до тітки. У Казані, в квартирі тітки, він, розбігаються з рідними і двоюрідними братами і сестрами, штовхнув ненавмисно маленький столик, з якого впав на підлогу і розбився вщент скляний графин. До кімнати увійшла тітка.

Хто розбив графин, діти? - запитала вона.

Не я, не я, - говорив кожен.

Не я, - сказав і Володя.

Він злякався зізнатися перед малознайомою тіткою, в чужій квартирі; йому, наймолодшому, важко було сказати: «Я», коли всі інші говорили легке: «Не я». Вийшло таким чином, що графин сам розбився. Минуло два або три місяці. Володя давно вже виїхав з Кокушкино і жив в Симбірську. І ось одного вечора, коли діти вже вляглися, мати, обходячи на ніч їх ліжечка, підійшла і до Володіної. Він раптом розплакався.

Я тітку Аню обдурив, - сказав він, схлипуючи, - я сказав, що не я розбив графин, але ж це я його розбив.

Мати втішила його, сказавши, що напише тітці Ані і що вона, напевно, простить його ».

Питання: Чи сподобався розповідь? Чому? Як називається оповідання?

Хто головний герой? Що з ним сталося?

Чому Володя відразу не зізнався, що це він розбив графин?

Як, ви думаєте, що відчував Володя, коли розбився графин?

Чому Володя розплакався вночі?

Чому Володя, через деякий час, вирішив зізнатися мамі в скоєному проступку?

Як, ви, думаєте, що Володя відчув, коли зізнався в свою провину?

Як би ви вчинили на місці хлопчика?

Яка прислів'я підходить до цієї розповіді?

Самостійне читання дітей. Вибір ключових слів або фраз.

Переказ розповіді дітьми.

5. Підбиття підсумку:

Сьогодні ми говорили з вами про правду та брехню. Правда і брехня, так само як добро і зло, ходять поруч. Поки ви ще школярі і в повному обсязі осмислюєте ці поняття. Добре те, що ви розумієте: говорити правду потрібно не боячись, а брехня обходити стороною. На закінчення я хочу прочитати вірш:

На світлі так буває,

Часом не розбереш:

З тобою правда поруч

Іль вкрадлива брехня?

Як в цьому розібратися?

Як навчитися жити,

Щоб тільки з правдою поруч,

А з брехнею не дружити?

Буває брехня красива,

А правда так гірка,

Але людині чесній

Та гіркота не страшна!

Давайте ми, хлопці,

На світлі чесно жити,

Не будемо брехати, а тільки

Хлопчики і дівчатка! Сьогодні я хочу поговорити з вами про такі якості, як правдивість і брехливість.

Погодьтеся, іноді ми потрапляємо в ситуацію, коли нелегко сказати правду.

Давайте пригадаємо такі випадки. Якщо ви в чомусь винні і боїтеся зізнатися в цьому, намагаєтеся звалити провину на іншого. Вдумайтеся, адже в цьому випадку брехня йде рука об руку з боягузтвом.

Буває, що ви соромитеся сказати правду одному, тому що не хочете його образити або засмутити. Але «гірка правда завжди краще, ніж солодка брехня» - пам'ятаєте ці слова.

♦ Чи потрапляли ви в ситуацію, року соромилися сказати одному правду, боячись його образити? Розкажіть про це.

Трапляється, що ви говорите неправду, щоб виправдати свої лінощі. Наприклад, не виконали завдання, а сказав виховательці, що забули про нього. Або запізнилися в дитячий сад, тому що проспали, а звалили все на несправний будильник.

У народі про брехню кажуть: «Хто бреше, той в мережу потрапить». Справді, одна брехня, як за мотузочку, тягне за собою іншу, інша - третю.

Послухайте вірш.

Нікого не прикрашає брехня!

Нікого не прикрашає брехня!

Якщо хоч разок збрешеш,

Друга можеш втратити,

Брехатимеш знову, знову.

Знають дорослі і діти:

Брехня затягує в мережі.

Нелегко їх розірвати -

Краще ніколи не брехати!

Недарма помічено: «Людям брехня шкідлива, а собі ще шкідливіше».

Послухайте, яка історія трапилася з маленькою Катею.

Одного разу до Катиной бабусі зайшла в гості її приятелька. Вона принесла вафельний торт. Бабуся дістала з буфету цукерки, печиво, скип'ятила чайник і розставила на столі красиві нові чашки з золотим обідком і великими яскраво-синіми кольорами.

Бабуся покликала гостю і Катю до столу. Вони розмовляли, пили чай. А потім бабуся пішла проводити свою старовинну подругу, а внучці захотілося ще поласувати шоколадними цукерками.

Дівчинка встала на стілець, потягнулася через весь стіл до вазочці з цукерками і ненавмисно зачепила рукою красиву чашку з сервізу. Та впала на підлогу і розбилася на дрібні осколки.

Катя була дуже перелякана і засмучена. Спочатку вона подумала, що може бути спробувати батьковим клеєм склеїти чашку, але від цієї думки довелося відмовитися - чашка розбилася на дрібні осколки. Тоді Катя зібрала їх з підлоги, загорнула в стару газету і сховала згорток за диван.

«Коли піду гуляти, візьму згорток з собою і непомітно його викину», - подумала дівчинка.

А щоб бабуся нічого не помітила, Катя помила залишилися чашки, витерла їх рушником і прибрала в буфет.

Скоро бабуся повернулася і побачила, що внучка навела порядок на столі.

- Розумниця, - похвалила вона дівчинку, - допомогла мені, а то я втомилася і хочу прилягти відпочити.

Катя ні словом не обмовилася про розбиту чашці. Коли за нею зайшли подруги, дівчинка втекла з ними гуляти, а про згорток з осколками і забула.

Минуло кілька днів. Ні бабуся, ні мама не помітили, що однієї чашки в буфеті не вистачає. Але ось бабуся надумала робити прибирання, заглянула за диван, щоб витерти пил, і виявила пакунок з осколками розбитої чашки.

- Катя! - покликала вона дівчинку. - Що це таке? Хто розбив чашку? Чи не ти чи що?

- Ні, ні, бабуля! Це не я! - голосно закричала дівчинка.

- Якщо не ти, то хто ж? Адже крім тебе вдома нікого не було, - продовжувала ставити неприємні запитання бабуся.

- Це, напевно, Мурка! Я бачила, як вона стрибнула з підвіконня на стілець і хвостом зачепила чашку.

Катя збрехала ще раз. Адже кажуть, що одна брехня тягне за собою іншу.

- Мурка? - здивувалася бабуся.

А сіра пухнаста Мурка, бабусина улюблениця, не підозрюючи, що її в чомусь звинувачують, терлася спинкою про Катіна ноги і ласкаво муркотала.

- Ну добре! - погодилася з Катею бабуся. - Нехай Мурка розбила чашку, але не могла ж кішка загорнути оскільки в газету!

- Я побачила осколки на підлозі і прибрала їх, а у відро для сміття викидати не стала, щоб не засмучувати тебе, - пояснила Катя.

- Ох, Катя, Катя, - важко зітхнула бабуся. - Краще скажи правду, не звертай свою провину на Мурку. Адже кажуть люди: «Правда що шило - в мішку не сховаєш».

Але Катя вперто наполягала на своєму:

- Це Мурка чашку розбила, а не я. От і все!

- Ну Мурка, так Мурка, - нарешті погодилася бабуся. - Тоді доведеться її покарати, щоб в другий раз не стрибала з підвіконня на стілець. Бач, стрибунка знайшлася!

Бабуся взяла Мурку на руки, вилаяла її за розбиту чашку:

- Ах ти, розбійник! Мою улюблену чашку розбила. Ну-ка, йди за двері!

Бабуся винесла кішку за двері квартири.

На сходах в під'їзді було незатишно і холодно, і Мурка почала голосно і ображено нявкати - проситися в квартиру. Але бабуся, здавалося, не звертала на це увагу.

Каті стало дуже шкода Мурку. Адже вона ні в чому не винна! Через брехні кішці доводиться мерзнути в під'їзді.

Минуло хвилин двадцять. Нарешті дівчинка не витримала і, підійшовши до бабусі, зізналася:

- Бабуся! Це я розбила чашку, а Мурка тут ні при чому. Вона не винна. Пусти, будь ласка, Мурку додому.

Бабуся мовчки відкрила двері, і кішка увійшла в квартиру.

- Прости, Мурка, - сказала бабуся, погладила свою улюбленицю і налила їй молока в блюдце. - А тобі, онучка, я так скажу: жаль, звичайно, красиву чашку, але що ж поробиш, в житті всяке буває. Ти ж розбила її ненавмисно ... Добре, що знайшла в собі сили і сказала правду. Погано, що спочатку брехала, викручуватися, та ще й звалила все на Мурку. Запам'ятай, Катюша, як люди про правду-то кажуть: «Правда чистіше ясна місяці, дорожче золота».

♦ Як би ви вчинили на місці Каті?

♦ Як ви думаєте, чому збрехала Катя?

♦ Навіщо дівчинка звалила свою вину на кішку?

♦ Подумала вона про те, що бабуся покарає Мурку?

♦ Як ви вважаєте, повірила бабуся Каті чи ні?

♦ Як ви думаєте, чому Катя в кінці кінців сказала бабусі правду?

♦ Чи завжди ви говорите своїм батькам, друзям, вихователям правду?

♦ Якщо немає, то чому брешете?

♦ Скільки раз збрехала Катя? Коли?

♦ Як ви думаєте, пов'язані брехня і боягузтво, правдивість і сміливість? Наведіть приклади, розповісте випадки з вашого життя.

♦ Як ви думаєте, чи пов'язані лінь і брехня? Наведіть приклади.

Послухайте історію про хлопчика Яшу.

Яша полінувався вивчити вірш до свята. Коли вихователька попросила його прочитати вірші, він не зміг сказати ні рядка.

Щоб вихователька Анна Анатоліївна його не сварила, Яша збрехав, що втратив листочок з віршем на вулиці. Але коли діти стали збиратися на прогулянку, листочок випав з кишені курточки Яші. Його помітила дівчинка Валя.

- Так ось же листок з віршами! - вигукнула вона.

- Ні! Це записка бабусі, - знову збрехав Яша, ховаючи листок в кишеню.

♦ Чи бували подібні випадки з вами?

♦ Що ви можете сказати про цього хлопчика? Правдивий він або брехливий? Як би ви вчинили на місці Валі?

Брехня пов'язана і з іншим людським недоліком - жадібністю.

Спробуйте самі придумати історію, в якій би брехня і жадібність були пов'язані. Наприклад, дівчинка попросила щось у подруги, а та збрехала, що такої речі у неї немає.

Послухайте вірш.

Про звисати і касети

У подружки просить Світу:

- Дай мені відеокасету.

- Ну, звичайно ж, бери

І мультфільми подивися!

У Антоша просить Світу:

- Дай, будь ласка, касети

«Пригоди Мумі-Тролів»,

Фільм про пуделя і коллі.

У Сергія просить Світу:

- Дай мені нову касету

Про ведмедя і лисицю.

- Гаразд, завтра принесу!

Але коли попросять Світла

Принести друзям касету,

Свєта дуже незадоволена,

Світла морщиться мимоволі:

- Не можу знайти касету,

Видно, загубилася десь ...

♦ Як ви думаєте, Світлана насправді не може відшукати касету, або їй не хочеться давати її друзям?

♦ Чи подобається вам характер Свєти? Чому?

♦ Чому дівчинка збрехала?

тест

Виберіть відповідь і поясніть свій вибір.

I. Мама дала вам гроші на покупку пакета молока, а ви витратили їх на морозиво. Як ви поясните мамі, що не купили молоко?

1. Скажете правду.

2. Скажете, що молока в магазині не виявилося.

3. Скажете, що втратили гроші.

Іноді брехня пов'язана не тільки з жадібністю, лінощами або боягузтвом, але і з хвастощами. Коли людина хвалиться, він намагається перебільшити свої вміння, знання або успіхи. Йому хочеться виглядати значніше, цікавіше в очах оточуючих.

Послухайте казку і дайте відповідь на питання.

чарівний молоток

«Слово не горобець: вилетить - не впіймаєш». «Яка правильна прислів'я! - думав Дмитрик, повертаючись додому з дитячого садка. - Навіщо я тільки збрехав хлопцям і Ганні Анатоліївні, що зумію зробити скриньку для новорічних привітань? Сам не знаю навіщо? Хто мене за язика тягнув? Адже я ні цвяхів, ні молотка в руках не тримав і лобзиком ніколи не випилював, та в мене й лобзика немає. Ось у Борі є. Боря б легко змайстрував такий ящичок. Але ж це Боря, а не я ».

Що ж сталося в той день в дитячому садку? А сталося ось що.

Анна Анатоліївна сказала:

- Хлопці! Мені ось яка думка прийшла в голову: зробити невеличкий дерев'яний ящичок, схожий на поштовий, тільки поменше, прикріпити його до стіни і опускати в нього листівки і листи з новорічними привітаннями.

Маша - подружка Діми - тут же підняла руку і сказала:

- Анна Анатоліївна, цю скриньку можна яскравими малюнками і наклейками прикрасити.

- Вірно, Машенька! Але хто з хлопців візьметься зробити скриньку?

Вихователька уважно подивилася на хлопців.

У цей момент Діма раптом схопився і випалив:

- Анна Анатоліївна! Доручіть це мені! Я зумію!

- Чи зумієш? - з деяким сумнівом перепитала вихователька. - Ти любиш робити?

- Дуже люблю! - гаряче вигукнув хлопчик. - Я вдома весь час щось роблю.

Сказавши так, він краєм ока глянув на Машу. Дімі хотілося справити на неї враження. Ось тому, може бути, Діма і збрехав.

Дітлахи оточили Діму. Багато хто дивився на нього з повагою: ще б пак - взятися за такий важкий і відповідальну справу!

Прийшовши додому, Діма задумався: «Як же зробити новорічний скриньку?» Думав він, думав і вирішив сходити до одного Борі в сусідній під'їзд і попросити його допомоги.

Двері Дімі відкрила Борина мама.

- Дімочка! Ти на кір хворів? - запитала вона хлопчика.

- Ні, не хворів, - відповів Діма. - А що?

- Так ось Боря на кір захворіла, а ця хвороба заразна, так що краще тобі з них нині не бачитися. Ти приходь іншим разом, коли він зовсім одужає.

- Добре, - погодився Діма. - Ви Борі, будь ласка, привіт передайте і скажіть, щоб швидше одужував.

Дуже сумний Діма побрів додому.

«Шкода ... Значить Боря не зможе мені допомогти», - думав хлопчик.

Минуло кілька днів, і якось Ганна Анатоліївна запитала Діму:

- Діма, ну як наш скриньку?

Діма опустив голову і почервонів. Йому було соромно. Але робити нічого, довелося знову збрехати.

Недарма ж кажуть, що одна брехня, як за ниточку, тягне іншу.

- Скринька майже готовий, - бадьоро відповів він. - Скоро я його принесу.

- Молодець! - похвалила хлопчика вихователька.

А Машенька стояла поруч і тихо сказала:

- Діма, я вже намалювала кілька картинок з кульками, ялинкою та Дідом Морозом, щоб прикрасити скриньку. Я їх завтра принесу. Добре?

- Добре, - погодився хлопчик.

"Що ж мені робити? Що робити? - напружено думав він. - Може бути, зізнатися у всьому? Сказати хлопцям і Ганні Анатоліївні правду, поки не пізно. Ні ні! - тут же відкинув цю думку Діма. - Це дуже соромно. Хлопці мене засміють! А Машенька не захоче дружити з таким брехуном і хвальком.

А може бути, спробувати самому змайструвати скриньку? Раптом вийде? Піду-но я в вихідний в татів сарай, де зберігаються інструменти, і візьмусь за справу.

Шкода, звичайно, що тато у відрядженні, а то б він допоміг мені, але нічого, зроблю скриньку сам ».

У сараї Діма знайшов цвяхи, молоток, невелику пилу і шматок фанери.

Але як зробити скриньку? Хлопчик намагався і так і сяк, але нічого у нього не виходило.

Тоді Діма сів на табуретку, згорбився і важко зітхнув.

- Що ви зітхаєте, молода людина? - почув він чийсь голос.

Діма озирнувся по сторонах. Нікого!

Раптом хлопчик почув, як хтось неголосно постукує: тук-тук, тук-тук, тук-тук. Діма перевів погляд на робочий стіл і остовпів: над ним пританцьовував татів молоточок! Сам собою! Він то злітав над столом, то опускався і забивав в дошку гвоздики. А в руках його ніхто не тримав. Ось чудо-то!

- Чарівний молоток! - вигукнув Діма.

- Так, молода людина, ви маєте рацію. Я справжнісінький чарівний молоток. Я хочу вам допомогти. Адже, наскільки я розумію, ви потрапили в складне становище.

- Що ж! - відповів Діма і чесно розповів чарівному молоточку все.

- Бачите, молода людина, всі ваші неприємності почалися з того, що ви один раз збрехали. А потім вже одна брехня потягнула за собою іншу. Я допоможу вам змайструвати скриньку, але обіцяйте мені, що ніколи більше не будете брехати. Якщо ж хитра брехня потягне вас за язичок, ви його краще прикусити. І пам'ятайте: якщо збрешете, новорічний скриньку тут же розсиплеться - адже гвоздики, які його скріплюють, чарівні!

- Добре, - погодився Діма. - Я обіцяю, що більше не буду брехати.

- Чудово! - вигукнув чарівний молоточок. - Тоді за справу! Беріть шматки фанери, тримайте їх, а я стану забивати гвоздики.

Звідки не візьмись, на столі з'явилися маленькі блискучі гвоздики. Діма брав в руку гвоздик, а молоток сам забивав його і навіть наспівував при цьому веселу пісеньку:

Попрацюю годинку.

Чуєш мій веселий стук?

Я чарівний молоток,

Я стукаю: тук-тук, тук-тук.

Я чарівний молоток.

Я тобі, малюк, допоміг.

Я працював, що є сил -

Швидко ящик змайстрував!

І справді, ящик скоро був готовий. Він вийшов дуже красивим! Діма подякував чарівний молоточок, дбайливо прибрав його в коробку з інструментами і побіг додому.

На другий день хлопчик приніс скриньку в дитячий сад і показав хлопцям. Всі хвалили Діму. Адже скриньку вийшов на славу!

- Невже ти сам його зробив і тобі ніхто не допомагав? - здивовано запитала Ганна Анатоліївна.

- Мені допомагав чарівний молоточок, - правдиво відповів хлопчик.

Хлопці, які оточували Діму, засміялися, адже вони думали, що він жартує. А Машенька дістала гарні яскраві картинки і обклеїла ними скриньку.

♦ Що запропонувала зробити Анна Анатоліївна?

♦ Хто взявся змайструвати скриньку?

Тема групового заняття: Правда і брехня.

Ознайомити з поняттями "правда" і "брехня"; показати значимість чесності; з'ясувати, які можуть бути наслідки брехні для людини, що говорить неправду;

Удосконалювати навички культури спілкування, розвивати в учнів мислення, мова, пам'ять, увагу;

Виховувати такі моральні якості особистості, як чесність, порядність і справедливість.

Устаткування: презентація, роздатковий матеріал, словники, паперова лялька, квітку-семицветик.

Хід заняття:

Орг. момент:

Привіт, мої друзі!
Знову разом ви і я.
Ви налаштуйтеся на роботу
І послухайте мене.
Дам зараз я вам заданье,
Щоб мета визначити
І протягом уроку
Всі завдання нам розкрити.

Введення в тему.

Щоб визначити тему нашого заняття пропоную подивитися фрагмент мультфільму «Піноккіо».

Подивіться і дайте відповідь на питання «Що трапилося з Піноккіо і чому?»

Перегляд фрагмента.

Що трапилося з Піноккіо і чому? (У Піноккіо виріс величезний ніс, т. К. Він обманював, говорив неправду - брехав.)

Брехня це позитивне або негативне якість? (Негативне)

А чи є протилежність брехні? (Правда)

Тепер ви можете сформулювати тему заняття. (Правда і брехня) слайд

На світлі так буває,
Часом не розбереш:
З тобою правда поруч
Іль вкрадлива брехня.
Як в цьому розібратися?
Як навчитися жити,
Щоб тільки з правдою поруч,
А з брехнею не дружити?

Ось і Піноккіо просить нас допомогти йому розібратися, щоб його ніс став колишнім.

Допоможемо?

Вирушимо разом з Піноккіо в пошуках Правди. слайд

Цілепокладання.

На допомогу Фея дала нам питання-підказки, щоб Піноккіо нічого не забув. Але тому що він в школу не ходив Піноккіо все переплутав. Всі слова в пропозиціях злилися. Потрібно слова розділити, щоб дізнатися які питання-підказки дала Фея. (У кожного на парті додаток 1)

Чтотакоеправда?

Чтотакоеложь?

Почемулюділгут?

Какложьвліяетначеловека? слайд

Ось на ці питання ми і спробуємо відповісти в нашій подорожі «У пошуках Правди».

Сьогодні два поняття
Детально розберемо,
Правда і неправда
Ми в житті їх називаємо

Словникова робота.

Спробуємо дати визначення цим поняттям.

На ваших столах набір слів. Обговоріть в парах і підберіть до кожного поняття «правда» і «брехня», близькі за значенням слова. (Додаток 2)

Правда брехня

істина неправда

дійсність обман

чесність брехня

бувальщина небилиця

справедливість

Що у вас вийшло? Зустрілися чи незрозумілі, незнайомі слова? (Пояснення понять спільно з дітьми, спираючись на їх знання)

Спробуйте за допомогою цих слів дати повне визначення що таке, правда? Брехня?

У тлумачному словнику Ожегова цим поняттям дається таке визначення:

* Правда - це те, що відповідає дійсності, істина.

* Брехня - це навмисне спотворення істини, неправда.

Якщо обман це погано, то навіщо люди брешуть і говорять неправду?

Робота над розповіддю.

Відповісти на це питання нам допоможе розповідь В.А. Осєєва «Що легше?».

Послухайте уважно і подумайте, чому хлопчики сказали неправду? слайд

"Що легше?" В.А. Осєєва. Розповідь для дітей про брехню.

Пішли три хлопчика в ліс. У лісі гриби, ягоди, птиці. Загулялись хлопчики. Чи не помітили, як день пройшов.

Йдуть додому - бояться:

Чи потрапить нам дома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: збрехати або правду сказати?

Я скажу, - говорить перший, - ніби вовк на мене напав в лісі. Злякається батько і не буде сваритися.

Я скажу, - каже другий, - що дідуся зустрів. Зрадіє мати і не буде сварити мене.

А я правду скажу, - говорить третій.- Правду завжди легше сказати, тому що вона правда і придумувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони все по домівках. Тільки сказав перший хлопчик батьку про волка- глядь, лісовий сторож йде.

Ні, - каже, - в цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехню - удвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут - в гості йде.

Дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехню - удвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога в усьому покаявся. Побурчати на нього тітка, та й простила.

Так чому хлопчики сказали неправду? (Боялися)

Кому легше було: хто збрехав або сказав правду?

Як можна назвати хлопчика, який сказав правду? (Сміливим, т. К. Не побоявся)

Яким краще бути? Чому?

Люди брешуть, щоб інші не дізналися, не хочуть визнавати свою провину, невдачу і навіть злочин. Вони хочуть, щоб про них думали краще. І ці всі люди відомі страхом. Тому, якщо ви будете говорити правду, вас будуть вважати людиною сміливою, чесною, з сильним і твердим характером. Така людина ніколи не візьме чужого, завжди признається та скаже правду. Це його головна відмінність від брехливого і нечесної людини.

Ось ми і відповіли ще на одне питання: «Чому люди брешуть?»

Ви, хлопці, всі втомилися?
Ми трохи відпочинемо.

Физкультминутка.

Розітріть все долоньки,
Приготуйте для ударів
Якщо правда - ви ляскаєте,
Якщо брехня - то тупотите.

Оля весело біжить
До річці по доріжці,
А для цього потрібні
Нашої Оле ... ріжки
Оля ягідки бере
За дві, по три штучки,
А для цього потрібні
Нашої Оле ... ручки
Оля слухає в лісі,
Як кричать зозулі,
А для цього потрібні
Нашої Оле ... сушки
Оля ядерця гризе,
Падають шкарлупки,
А для цього потрібні
Нашої Оле ... зубки.

Поки ми з вами відпочивали, до нас прийшла лялька Ліза. (Вихователь показує паперову ляльку, яка вся зім'ята і зім'ята). Слайд. З нею трапилася біда. Вона була в іншій школі. Її там кривдили, обманювали, обзивали. Подивіться, на кого вона стала схожа. Кожне брехливе слово заподіяло їй біль.

Чи можемо ми щось змінити?

Як нам допомогти їй? (Пошкодувати, сказати щось приємне)

Давайте, спробуємо сказати їй що-небудь хороше, самі тим часом будемо гладити її шрами. Одне добре слово - один розгладженими шрам.

Хлопці, а зараз подивіться на Лізу, їй вже краще, але чи стала вона колишньої, як була? Чому?

Згадайте, як ви ображаєте, один одного на перерві, коли зліться один на одного. Адже ображаючи, обманюючи, ви завдаєте біль. А біль залишається в душі ще дуже довго і ніякі компліменти і вибачення не можуть її розгладити. Російський учений Павлов сказав «Словом можна вбити». І я сподіваюся, що перш ніж сказати неправду, або наговорити на когось, обізвати - ви добре подумаєте, а не зроблю я боляче цій людині.

Лялька Ліза залишилася дуже вами задоволена, в подяку за це вона дарує вам квітку-семицветик.

На кожній пелюстці ситуація. Якщо все ситуації ми вирішимо правильно, то закінчимо нашу подорож.

Ситуації.

Що ви будете робити якщо:

Отримали двійку,

Розбили красиву вазу,

Запізнилися на урок,

Чи не приїхали в школу вчасно,

Втратили змінне взуття,

Взяли чужі рукавиці,

Чи не вивчили вірш.

Молодці! Я сподіваюся, що надалі ви будете говорити правду, не боячись, а брехня будете обходити стороною.

Рефлексія.

Давайте подумаємо, а на всі питання ми допомогли відповісти Піноккіо?

Давайте згадаємо їх. Слайд.

Що таке правда?

Що таке брехня?

Чому люди брешуть?

Як брехня впливає на людину?

Ми відповіли на всі питання-підказки, які дала нам фея, але щоб повернути Піноккіо колишній вигляд потрібно вимовити чарівні слова, а т. К. Ці слова чарівні - вони зашифровані. Ваше завдання зібрати їх по букві, починаючи з букви «П» слідуючи за годинниковою стрілкою.

- «Правду говори завжди» - хором.

Ось і повернувся до Піноккіо його колишній вигляд, я сподіваюся, це буде для нього хорошим уроком. Фрагмент мультфільму.

А мені хочеться подякувати тим хлопців, які краще за всіх попрацювали в пошуках Правди.

Вам сподобався, хлопці,
Незвичайний наш урок. Це все запам'ятай ти,
У житті це застосуй.
Сподобалося?
Ви істину мені розкажіть,
Себе брехнею не чорний.
Підійшов до кінця урок
Заливається дзвінок.
Дружно вийдемо через парт
Глибоко зітхнемо, ось так ...

Етичні бесіди з дітьми 4-7 років: Моральне виховання в дитячому садку. Посібник для педагогів і методистів Петрова Віра Іванівна

Правда неправда

Правда неправда

Діти старшого дошкільного віку знають, що не можна обманювати оточуючих, що завжди потрібно говорити правду Але страх покарання, почуття сорому змушує дітей іноді приховувати свої проступки. Сильне емоційне переживання притупляє знання про те, що брехати не можна.

Вихователь на прикладах намагається показати дітям, що правдивість, чесність завжди радують дорослих, що ці якості дуже цінуються в людині. Педагог пояснює дітям, що особливого осуду заслуговує перекладання провини на іншого, ні в чому не винну людину.

В ході бесід на цю тему дошкільнята освоюють такі поняття, як: «правда», «чесність», і їх протилежності: «неправда», «нечесність», «брехня», «обман».

Добра справа - правду говорити сміливо (4-5 років)

Вихователь нагадує дітям про те, що завжди потрібно говорити правду, що правдивість, чесність завжди радують дорослих.

Педагог починає розмову з прислів'я «Добра справа - правду говорити сміливо», пояснює дітям її сенс. Потім читає розповідь С. Баруздіна «За обідом».

Цей текст є ознайомчим фрагментом. З книги Чому діти брешуть? [Де брехня, а де фантазія] автора Орлова Катерина Марківна

Глава 2 Яка правда ховається за дитячої брехнею? Почнемо з себе Давайте з вами трохи пофантазуємо. Уявімо на хвилину, що наша мрія збулася і улюблене чадо не тільки не опускається до відвертої брехні, але й не дозволяє собі навіть найменшого нечесності. І ... «Малюк, підійди,

З книги Моя дитина - інтроверт [Як виявити приховані таланти і підготувати до життя в суспільстві] автора Лейні Марті

Глава 1 Дитя, яке приніс вам лелека, виявилося інтровертом? Інтроверсія: правда і вигадка У душі десятирічного Метью мирно уживаються два різних дитини. Він любить свій будинок, своїх собак, цікавиться масою речей, особливо йому подобається все, що пов'язане з природою і

З книги Часи Антона. Доля і педагогіка А.С. Макаренко. вільні роздуми автора Фонотов Михайло Савич

Правда анкети і правда людини Так, йшли роки, а Макаренко залишався всередині «системи». Це, зауважте, через роки порушило підозрілість деяких нащадків, які вже в наш час стали допитуватися: чому? Допитуються як раз ті, які шукають «всю правду» про

З книги Спосіб життя, який ми вибираємо автора Ферстер Фрідріх Вільгельм

З книги Тайм-менеджмент для мам. 7 заповідей організованою мами автора Гончарова Світу

З книги Філософські розповіді для дітей від шести до шістдесяти років автора Тарасов Володимир Костянтинович

Що робити, коли говорять або пишуть в газетах, що скоро буде кінець світу ?! Подруги кажуть, що це правда, тато і мама кажуть, що це дурниці, а у мене з голови не виходить! Як мені бути? Для того, щоб зрозуміти, як ставитися до газетних «страшилок» (і не тільки газетним)

З книги Французькі діти завжди говорять «Спасибі!» автора Антьє Едвіга

З книги Антистрес для батьків [Ваша дитина йде в школу] автора Царенко Наталія

З книги Всі кращі методики виховання дітей в одній книзі: російська, японська, французька, єврейська, Монтессорі та інші автора колектив авторів

Правда «Це тебе не стосується. Дай дорослим спокійно поговорити ». Французька система виховання наполягає, що діти повинні знати тільки те, що безпосередньо їх стосується. Франсуаза Дольто, відомий психоаналітик, вважає, що навіть новонароджені розуміють всі, що відбувається