Hodinové dobročinné skutky s prezentáciou. Triedna hodina „lekcie charity“. Oboznámenie sa so slovníkom a faktami z histórie

Triedna hodina

"Cesta dobra"

Ciele a ciele:

formovať morálne vlastnosti, rozvíjať u detí zmysel pre kamarátstvo, vzájomnú pomoc;

predstaviť pojem charita, ukázať jej úlohu v histórii a modernej spoločnosti;

rozširovať obzory, dopĺňať slovnú zásobu žiakov.
Vybavenie : plagát "kvet láskavosti"; vysvetľujúci slovník Ozhegov; nahrávanie piesne Y. Entina a M. Minkova „Cesta láskavosti“, hudobné centrum.

Priebeh udalosti:
učiteľ:

Dnes si povieme niečo o kvalite, bez ktorej sa človek nedá nazvať človekom.

To slovo je vážne
Hlavné, dôležité
Čo to znamená
Veľmi potrebné pre každého.

Má starostlivosť a láskavosť
Teplo a láska.
Má to ašpiráciu
Príďte na pomoc

Znova a znova.

Táto kvalita
Žije v srdci mnohých
A bolesť iných
Nedovolí vám zabudnúť.

A je to dôležitejšie
Než krása tváre.
Hádajte, čo to je?
Láskavosť srdca!

O akej kvalite hovoríme? Áno, dnes budeme hovoriť o láskavosti.

Láskavosť... Láskavosť... Čo je to? Pozrime sa do Ozhegovovho vysvetľujúceho slovníka:

Dobre - všetko pozitívne, dobré, užitočné.

láskavosť - ústretovosť, súcit, priateľský prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým.

Táto ľudská vlastnosť bola v každej dobe vysoko cenená a počas stáročí sa rozvíjala s cieľom uľahčiť život všetkým, vzájomnú komunikáciu, aby táto komunikácia prinášala radosť. Tu je niekoľko výrokov o láskavosti významných ľudí.(študent čítal)
"Laskavosť je úžasná vec. Zbližuje ako nič iné. Láskavosť nás zachraňuje pred osamelosťou, emocionálnymi ranami a nepozvanými urážkami." (Dramaturg V. Rozov).

"Nič nás nestojí tak lacno a necení si to tak draho ako zdvorilosť a láskavosť." (Miguel Cervantes)
"Láskavosť, to je vlastnosť, ktorú chcem získať viac ako ktokoľvek iný." (Leo Tolstoy)
"Skutočná láskavosť spočíva v dobromyseľnom prístupe k ľuďom." (Jean Jacques Rousseau)
Spomeňme si na príslovia a porekadlá o láskavosti.

(Žiaci vymenúvajú príslovia a porekadlá, ktoré si vopred vybrali. Niektoré príslovia sú napísané na tabuli, žiaci vysvetľujú ich význam.)

Bez dobrých skutkov nie je dobré meno.
Život je daný za dobré skutky.
Dobré slovo postaví dom, zlé slovo dom zničí.
Dobro sa nehľadá od dobra.
Milé slovo je polovica šťastia.
Je to zlé pre tých, ktorí nikomu nerobia dobre.
Dobrý skutok má väčšiu cenu ako bohatstvo.
Krásu berú roky, láskavosť nevezme.

Z nejakého dôvodu sú dnes ľudia v rozpakoch byť láskaví. Naozaj moderný človek nepotrebuje súcit, empatiu, pozornosť, dobrú vôľu?

študent: Uctievajme láskavosť!
Žime s myšlienkou láskavosti:
Všetko v modrej a hviezdnej kráse,
Dobrá zem. Dáva nám chlieb
Živá voda a rozkvitnutý strom.
Pod touto večne nepokojnou oblohou
Poďme bojovať za láskavosť!
Básnik A. Čepurov

učiteľ: A koľko slov sa tvorí zo slova dobre!

Plagát zobrazuje „kvet láskavosti“, na jeho lupeňoch sú napísané slová, deti ich čítajú a vysvetľujú význam.

Aký človek môže byť láskavý?
(Len ten, kto je vždy láskavý k ľuďom, kto nemyslí len na seba, ale aj na druhých, môže byť láskavý. Milý človek vždy berie ohľad na záujmy iných ľudí.)
- Myslíte si, že je ľahké byť skutočne láskavý? Aké pravidlá láskavosti treba dodržiavať, aby ste boli láskaví? (Milovať ľudí známych i neznámych, volať iných k dobrým vzťahom, robiť dobro pre blízkych, priateľov, nezávidieť, neškodiť, nebyť drzý atď.)
Kde a ako prejavujete láskavosť? Uveďte príklady zo svojho života, keď ste urobili niečo dobré pre iného bezdôvodne, nie za odmenu. Aký dobrý skutok ste vo svojom živote urobili, aby ste boli šťastní vy a ľudia okolo vás?(Odpovede detí)
Študent : V ceste ležalo poleno,
Cestovateľov to rušilo.
Jeden povedal: "Nie je to dobré."
Povedal, a vedzte, že ste išli.
Druhý sa pozrel a potom si vzdychol,
A potom prekročil poleno.
Ale tretí cestovateľ zostal ticho.
Bol krehký a malý.
Mlčky si vyzliekol baranicu
A odstráňte poleno na stranu.
učiteľ: - O vašich dobrých skutkoch sa neoplatí kričať, pretože ako hovorí príslovie: "Kto je skutočne dobrý, koná dobro v tichosti."
- Láskavý človek pomáha nielen ľuďom, pomáha všetkým okolo seba: vtákom, zvieratám, rastlinám. Naučiť sa byť skutočne láskavý je ťažké. Cesta k láskavosti nie je jednoduchá, človeka na nej čakajú vzostupy a pády, zlo aj dobro. Každý človek, veľký aj malý, má svoju vlastnú cestu k láskavosti.

Teraz vám prečítam úryvky z dvoch príbehov. Pozorne načúvať.
1. Študent, ktorý sa vracal zo školy, videl, ako stará žena, ktorá položila na lavicu ťažký balík, nemohla chytiť dych. Oslovil ju a ponúkol svoje služby. Pomáhal niesť náklad, hoci nebol na ceste.
Nabudúce, keď sa ponáhľal do školy, uvidel na križovatke starého muža, ktorý sa neodvážil prejsť cez ulicu. Chlapec k nemu pristúpil, chytil ho za ruku a odviedol na druhú stranu ulice. Práve keď sa mu starec chystal poďakovať, chlapec nebol blízko neho.
2 . Keď stará žena - suseda požiadala chlapca, aby jej kúpil mlieko v obchode, súhlasil, ale povedal, že sa mu má za to poďakovať.
- Analyzujte tieto situácie a povedzte mi, prečo sa robili dobré skutky? Čo by ste robili, keby ste boli chlapci?

Kde dobro vždy zvíťazí nad zlom? Samozrejme v rozprávkach.Mnoho spisovateľov sa vo svojej tvorbe obracia k téme láskavosti, láskavosti.

Ktorá z nich je šťastnejšia a prečo? Dokázať to.

Aké slová by ste zvolili na opis slnka? Môžete ho nazvať láskavým?

Povedali ste, že ak je človek láskavý a štedro sa delí s ostatnými, ako slnko v rozprávke, potom často viac získa ako stratí. Preto sa bohatí ľudia už dlho zapájajú do charitatívnej činnosti. Pozrime sa ešte raz do slovníka.

Dobročinnosť -poskytovanie materiálnej pomoci chudobným z milosrdenstva.
Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou činnosti obchodníkov je charita. Štedré dary pre verejné potreby, pre rozvoj kultúry a školstva, pre potreby cirkvi a zdravotníctva, starostlivosť o siroty, zdravotne postihnutých, bezdomovcov, väzňov a iné kategórie znevýhodneného obyvateľstva – to všetko bola bežná výdavková položka. pre ruských obchodníkov.

Častým javom bola výstavba budov na náklady jedného obchodníka alebo všetkých farníkov. Napríklad stavba katedrály Najsvätejšej Trojice, ktorá trvala viac ako pol storočia. Súpis darcov na výstavbu a obnovu katedrály zahŕňal väčšinu tomských obchodníkov: F.S. Tolkačev, P.V. Michajlov, D.I. Tetskov, N.E. Filimonov, A.M. Serebrennikov, N.I. Vereshchagin a mnoho ďalších. Ale aj medzi nimi Z.M. Cibulského. Jeho dar predstavoval 150 000 rubľov.

Ďalším dôvodom dobročinnosti tomských obchodníkov boli potreby verejného vzdelávania, starostlivosti o siroty a deti chudobných rodičov. Obchodníci darovali školám peniaze, stavebný materiál, budovy a knihy. Veľkým donorom pre potreby vzdelávania bola I.A. Erenev. Staval na Zaozerskom predmestí, kde mal garbiarne, dve školy a bol v nich čestným opatrovníkom, čiže všetky výdavky bral na seba.

Aktivity obchodníka Piotra Ivanoviča Makushina, ktorý spolu so svojím spoločníkom obchodníkom V.V. Michajlov otvoril prvé kníhkupectvo na Sibíri 19. februára 1873, na výročie zrušenia nevoľníctva v Rusku. Následne P.I. Makushin začal obchodovať nielen s knihami, ale aj s papiernictvom, v roku 1880 bol otvorený hudobný obchod, takmer všetky školy a telocvične provincie Tomsk sa stali klientmi obchodného domu. Makušin sa zaoberal vydávaním Sibírskych novín, na rozdiel od Tomských Gubernských vedomostí, Sibírske noviny uverejňovali správy zo Sibíri a Tomska, analytické, publicistické články, eseje, fejtóny. Niekedy materiály obsahovali kritiku Tomských úradov, čo spôsobilo zatvorenie novín v roku 1888. Keď noviny začali opäť vychádzať, ale pod novým názvom „Sibírsky život“, zaujímali obyvateľov Tomska viac ako tucet rokov.

Ďalšou oblasťou charitatívnych aktivít je skrášľovanie miest a zdravotná starostlivosť. Nemocnice sa stavali zo súkromných a verejných prostriedkov, upravovali sa parky a záhrady, dláždili sa ulice, stavali mosty. V Tomsku je zlatokop Ivan Dmitrievič Astašev známy svojou dobročinnosťou. Od roku 1844 udržiaval útulok Tomsk. Keď sa Astashev stal milionárom, postavil jeden z prvých kamenných domov v Tomsku, ktorý je stále dominantou Tomska (toto je budova Múzea miestnej tradície).

Obchodník Evgraf Ivanovič Korolev je známy tým, že postavil prvú kamennú divadelnú budovu v Tomsku na Moskovskom trakte, pomáhal aj pri stavbe niekoľkých tomských kostolov, na vlastné náklady otvoril a udržiaval sirotinec a pravidelne naň daroval peniaze. školské vzdelanie. Dobročinná činnosť obchodníka sa niesla v znamení štátnych vyznamenaní. Keď E.I. Korolev v roku 1900 zomrel, jeden zoznam jeho činov v prospech mesta zabral celý novinový stĺpec.

Ďalší veľký dar pre potreby mesta venoval S.S. Valgusov. Dostal povolenie postaviť bezplatnú budovu knižnice v Tomsku. Dary pre S.S. Valgusov bol na rovnakej úrovni ako dary iných sibírskych obchodníkov, ktorí, keďže sami nemohli získať dobré vzdelanie, oceňovali a milovali knižný obchod, snažili sa šíriť vedomosti a stimulovať písanie nových kníh.

Tomskí obchodníci neprešli okolo „Spoločnosti na podporu fyzického rozvoja“ vytvorenej v Tomsku na konci 19. storočia. V Petukhovskej záhrade spoločnosť upravila v zime klzisko, v lete ihriská pre deti a dospelých, prijali herného inštruktora z Filippius, v záhrade položili chodníky pre cyklistov a na rieke upravili kúpele s plaveckou školou. . Spolok vykonával aj ďalšie aktivity spojené s veľkými výdavkami, z ktorých niektoré získaval darmi od tomských obchodníkov.

Pomerne často v Tomsku a ďalších mestách na Sibíri boli požiare, povodne a iné prírodné katastrofy. Obyvateľstvo zostalo bez strechy nad hlavou a bez potrebného majetku a obchodníci svojimi darmi pomáhali ľuďom postaviť sa na nohy. Napríklad 25. apríla 1882 vypukol požiar v Tomsku a v Zaozerye zhoreli tri bloky domov. Na druhý deň, 26. apríla, vypukol požiar v centrálnej časti mesta, na Sands. Ako prví zareagovali na katastrofu kráľovnini bratia, ktorí odovzdali rade 500 rubľov, aby ich rozdelili najchudobnejším obyvateľom mesta postihnutého požiarom, a tiež darovali 150 rubľov na prenájom koňa so sudom na nosenie vody. oheň. V budúcnosti sa okruh darcov na pomoc obetiam tohto požiaru rozšíril a množstvo darov sa mnohonásobne zvýšilo.

Napokon, Sibírčanom neboli cudzie ani vlastenecké dary. Počas dvoch najťažších vojen pre Rusko v 19. storočí (Vlastenecká vojna v roku 1812 a Krymská vojna v rokoch 1853-1855) sa na Sibíri zbierali finančné prostriedky na boj proti nepriateľskej invázii.

Zoznamy darcov a darcov sa dajú dlho rozširovať a nájdu sa medzi nimi aj celkom vzácne a originálne iniciatívy. Takže v roku 1892 obchodník A. Kukhterin vybavil na vlastné náklady expedíciu profesora Tomskej univerzity S.I. Zalessky, aby študoval liečivé vlastnosti jazera Karachinsky v okrese Kainsky, a nasledujúci rok expedíciu toho istého profesora financoval E. Korolev.

Starosť mestskej dumy o obchodníkov známych svojou dobročinnosťou bola dojímavá. Podľa rozhodnutia dumy boli ich portréty zavesené v budove mestskej dumy, vo verejnej banke, vo vzdelávacích inštitúciách nimi usporiadaných, vzdelávacích inštitúciách, boli po nich pomenované mestské ulice.


študent: Keď na svahoch večnej márnivosti
Budeš unavený zúrivým útekom pred zlyhaniami,
Veďte kroky po ceste láskavosti
A radosť pomáha niekoho nájsť.
Bez ohľadu na to, ako život letí - neľutuj svoje dni,
Urobte dobrý skutok pre šťastie ľudí.
Aby srdce horelo a netlelo v tme,
Urob dobrý skutok – tak žijeme na zemi.

Dnes v Tomsku, podobne ako v iných mestách, existujú rôzne nadácie, ktoré podporujú tradície dobročinnosti. Nadácia Aleny Petrovej napríklad v roku 2011 vyzbierala viac ako 10 miliónov rubľov, ktoré budú použité na nákup liekov, hygienických potrieb, hračiek, písacích potrieb pre choré deti; organizovanie sviatkov a propagačných akcií; zariadení, opravy a údržby Rehabilitačného strediska, ako aj na pomoc všetkým deťom v núdzi. V novembri sa v našom regióne pod záštitou guvernéra Victora Kressa konala Dekáda dobročinnosti. V rámci Dekády charity sa uskutočnili koncerty pre veteránov „Daruj úsmev“, kampane „Od rodiny k rodine“ na zbieranie vecí pre rodiny s nízkymi príjmami a razie na pomoc osamelým a starším ľuďom. V Seversku sa konala akcia „Pomôžte deťom“ na zbieranie hračiek pre deti opustené rodičmi. Odštartovala tu aj kampaň „Nový rok vojaka“ na zbieranie novoročných darčekov pre vojakov. Vo všetkých školách regiónu sa konali tematické otvorené hodiny, celomestské linky, súťaže kresieb, esejí, plagátov o láskavosti a milosrdenstve. Okrem toho vychádzali špeciálne čísla novín a rozhlasových relácií, konali sa športové hry, festivaly národných kultúr, výstavy v školských knižniciach.

A náš rozhovor chcem ukončiť nádhernou piesňou Y. Entina a M. Minkova

"Dobrá cesta" (deti spievajú pieseň)
Opýtajte sa prísneho života:
Ktorým smerom sa vydať
Kde na svete biela
Odísť ráno?
Nasledujte slnko
Aj keď cesta je neznáma
Choď, priateľu, vždy choď
Drahý Bože!

Zabudnite na starosti
Pády a vzostupy.
Nefňukaj, keď osud vedie
Nie ako sestra.
Ale ak je to zlé s priateľom,
Nespoliehaj sa na zázrak...
Ponáhľaj sa k nemu, vždy choď
Drahý Bože!

Ach, koľko bude iných
Pochybnosti a pokušenia!
Nezabudnite, že tento život
Nie detská hra.
Zažeň pokušenia
Naučte sa nevyslovený zákon:
Choď, priateľu, vždy choď
Drahý Bože!


Literatúra:

  1. "Učiteľská dielňa", autori L.A. Obukhova, N.A. Lemyaskina, Moskva "Vako", 2008.
  2. Príručka triednej učiteľky, autorky N.I. Derekleeva. Moskva "Vako", 2009
  3. Použité informácie z internetu:

Aplikácie:

  1. Gianni Rodari "Slnko a oblak"

Slnko sa veselo a hrdo kotúľalo po oblohe na svojom ohnivom voze a štedro rozhadzovalo svoje lúče – na všetky strany!

A všetci sa bavili. Len oblak sa nahneval a mrmlal na slnku. A niet sa čomu čudovať – mala burácajúcu náladu.

- Ste utrácajúci! - zamračil sa oblak. - Deravé ruky! Hoď, hádž svoje trámy! Pozrime sa, čo vám zostáva!

A vo vinohradoch každá bobuľka zachytávala slnečné lúče a radovala sa z nich. A nebolo tam ani steblo trávy, ani pavúka, ani kvet, nebola tam ani taká kvapka vody, ktorá by sa nepokúsila získať svoj kúsok slnka.

- No, utrácajte viac! - nepustil mrak. - Utrácajte svoje bohatstvo! Uvidíte, ako sa vám poďakujú, keď už nebudete mať čo zobrať!

Slnko sa ako predtým veselo kotúľalo po oblohe a rozdávalo svoje lúče v miliónoch, miliardách. Keď ich to spočítalo pri západe slnka, ukázalo sa, že všetko bolo na svojom mieste – pozri, každý jeden!

Keď sa to dozvedel, bol oblak taký prekvapený, že sa okamžite rozptýlil na krúpy. A slnko veselo špliechalo do mora.

2. Básničky a pesničky, ktoré je možné použiť počas vyučovacej hodiny.

„Laskavosť“ (slová N. Tulupovej, hudba I. Luchenok).


Láskavosť nezávisí od rastu,
Láskavosť nezávisí od farby.
Láskavosť nie je perník, ani cukrík.
Refrén: Len treba, treba byť láskavý
A v problémoch nezabúdajte jeden na druhého.
A zem sa bude točiť rýchlejšie
Ak budeme k vám milší.
Byť láskavý nie je vôbec ľahké,
Láskavosť nezávisí od rastu,
Láskavosť robí ľudí šťastnými
A na oplátku nevyžaduje odmenu.
Láskavosť nikdy nezostarne
Láskavosť vás zahreje od chladu.
Láskavosť žiari ako slnko.
Radujú sa dospelí aj deti.

L. Tatyanicheva
Vyjde draho
Ťažké cesty šťastia.
Čo dobré si urobil
Ako ste pomáhali ľuďom?
Toto opatrenie meria
Všetky pozemské diela
Možno vyrastie strom
Ile vyčistil rybníky?
Staviate raketu?
Vodná stanica? Dom?
otepľovanie planéty
Svojou pokojnou prácou?
Ile pod snehovým popraškom
Komu zachraňujete život?
Robte dobré veci pre ľudí
Buďte sami milí.

Nestojte ľahostajne
Keď má niekto problémy.
Musíte sa ponáhľať na záchranu
Každú chvíľu, vždy.

A ak niekedy niekto
Váš úsmev vám pomôže
Si šťastný v ten deň?
Nebolo žité nadarmo
Aké roky žijete nie nadarmo!


Dobrá lekcia.

Vek detí: 7-8 rokov.

Triedna hodina "Charita... Čo je to?"

Účel lekcie: formovanie detských predstáv o láskavosti, láskavosti, dobre, láskavých skutkoch, dobročinnosti;

Ciele lekcie:

učiť deti morálne pojmy: láskavosť, dobročinnosť,

Pestovať vzájomný rešpekt, slušné zaobchádzanie s ostatnými;

Rozvíjajte kreativitu detí.

Formy organizovania detských aktivít: konverzácia, fantazijná aktivita (rozprávka), výroba remesiel (kvet z bieleho papiera)

Učebné pomôcky: počítač, multimediálny projektor

Materiály pre deti: biely papier, nožnice, lepidlo, ceruzka

Priebeh lekcie:

Organizácia času

Krásne víly sa držia za lesmi
Obrovská krištáľová truhlica so zázrakmi.
A ak niekto chce zázrak,
Potom odtiaľ môžete získať tento zázrak.

Prosím, posaďte sa, chlapci, na svoje miesta.

Konverzácia.

jeden). - Povedzte mi, chlapci, chceli by ste nájsť takú nádhernú hruď?

Samozrejme, všetci máte radi zázraky. V našej čarovnej truhlici je prekvapenie - je to rozprávka. Je nezvyčajné v tom, že ho čarodejník nedokončil. Pomôžeme mu, ale preto budeme pozorne počúvať ...
„V jednom malom meste žili v susedstve chlapec a dievča. Chlapci nedávno dosiahli 8 rokov, mali najbežnejší vzhľad: krátke, tenké, hnedé oči. Dievča milovalo hojdanie a snívanie a chlapec rád vymýšľal neobyčajné príbehy, v ktorých sa stal rytierom alebo plavčíkom. Často sa spolu hrávali na dvore. Jedného dňa však chlapec našiel na dvore čarovný klobúk. Vyzeralo to ako ten najobyčajnejší klobúk. Ale v skutočnosti sa každý, kto si ho dal, postupne stal neviditeľným ... A dievča si začalo všimnúť, že každým dňom vidí svojho priateľa menej a menej.


Znie smutná lyrická hudba.

Čo myslíte, ako sa táto rozprávka skončí?

Súhlasím s tebou, že dobro musí prekonať zlo. Ale ako? Poďme spolu vymyslieť pokračovanie tohto príbehu.

(Deti sú nadšené, hovoria, že dievčatko ide zachrániť kamaráta. Odpovedí je veľa. Úlohou učiteľa je pomocou navádzacích otázok vybudovať súvislý príbeh, nenechať ich „odísť“ do strane. Veďte deti k myšlienke, že chlapca môže zachrániť celý svet. Určite vymyslite šťastný koniec príbehu.)

2). Spojenie s realitou.

Povedz mi, ochorejú ľudia v každodennom živote? často? Čo by ste mali robiť, ak ste chorý?

Niekedy je veľmi ťažké vyliečiť chorobu. Tak ako v našej histórii, každý potrebuje pomoc. Charita je „robenie dobra“, dobré pomáhať druhým, často cudzincom. Ak zhromaždíte veľa, veľa kvapiek rosy, získate more. A keď veľa, veľa ľudí dá dokopy kvapku láskavosti, získate oceán lásky. Určite niekoho na tomto svete zachráni.

Každý z nás dokáže vytvoriť malý zázrak. Dnes v triede budeme vyrábať kvety z bieleho papiera. Naša škola sa už čoskoro zapojí do kampane Biely kvet. Vaše kvety budú vymenené za prostriedky pre choré deti. Niektorí z nich sa určite polepšia!

3). Vytvorenie bieleho papierového kvetu.

    2 listy formátu A4 preložíme 4x, aby nám nakoniec vyšlo 8 prírezov. Na hornom hárku nakreslite obrysy budúceho kvetu.

    Vystrihnite kúsky spolu. Z prvého kvetu treba odrezať jeden okvetný lístok, z druhého dva, z tretieho tri atď.

    Okraje všetkých okvetných lístkov by mali byť zlepené dohromady.

    Hneď ako lepidlo zaschne, môžete zbierať kvetinu: v strede - jeden okvetný lístok, potom dva, tri atď. až do posledného prázdneho miesta.
    Každú časť dôkladne natrieme lepidlom, trochu pritlačíme k podkladu. Zostáva prilepiť kvetinu na stonku a prilepiť listy.

4). Výstava študentských prác.

5). Zhrnutie:

Povedz mi, ako môžeš nazvať človeka, ktorý nezostal ľahostajný k smútku niekoho iného?

čo je charita?

Do šťastného sveta po svetlej ceste
Len dobrí ľudia idú bez úzkosti.
Všetci dobrí ľudia, šťastní ľudia
Robia zázraky a snívajú o zázraku.

Ďakujem za pozornosť.

Vďaka aktivitám žiakov našej triedy sa škola aktívne zapojila do akcie „Biely kvet“. Stále nechápem, ako sa nám podarilo nazbierať 8 000 rubľov za 1 deň. Pre niekoho sú takéto peniaze maličkosťou, no pre nás je to prvá skúsenosť s takouto činnosťou. Moji chlapci, napriek takému mladému veku, všetci chceli byť dobrovoľníkmi, rozdávať kvety na ulici. Na našej škole študuje 650 žiakov. Všetci boli prekvapení takým záujmom a účasťou, pretože minulý rok sa táto akcia na našej škole nekonala. Predtým sa kvety vyrábali a nosili do kostola v našej štvrti. Dúfam, že v tejto dobrej práci budeme pokračovať.

Šírka bloku px

Skopírujte tento kód a vložte ho na svoj web

Základná škola MKOU Mamontovskaya v mestskej časti Sokolsky

Región Nižný Novgorod

Triedna hodina

"rob dobro"

Učiteľka matematiky a informatiky Zotova Lyubov Valerievna

V posledných rokoch sa život našich „nových Rusov“ zaoberal osobitnou chuťou in

štandard správania ako symbol úspechu v živote. Moderná mládež je inšpirovaná

myšlienka, že hlavnou vecou v tomto živote je potešenie a peniaze sú len prostriedkom

uspokojenie túžob. Medzitým je charakteristická ruská pravoslávna tradícia

úplne iný postoj k peniazom, bohatstvu. Najbohatší ruskí obchodníci,

preto mnohí z nich boli mecenáši umenia, zaoberali sa dobročinnosťou. Pre-

navrhovaný scenár triednej hodiny zoznamuje deti s menami najznámejších Rusov

patrónov P.M. Treťjakov a S.T. Morozov. Počas rozhovoru v pohode

vedúci pomáha deťom pochopiť motívy ich charitatívnych aktivít -

Ortodoxná etika a vlastenectvo. Hodina triedy na túto tému by bola vhodná

stráviť na Štedrý deň. Toto je čas na charitu a milosrdenstvo

úprimnú pozornosť všetkým, ktorí potrebujú našu účasť, pomoc a starostlivosť.

Tse či: rozšíriť porozumenie detí o tom, čo je charita,

patronát; oboznámiť s činnosťou P.M. Treťjaková, S.T. Morozov;

tvoria pozitívne morálne hodnotenie takých ľudských vlastností, ako sú

milosrdenstvo, empatia, súcit; podporovať láskavosť,

úprimnosť; povzbudzovať deti k účasti na charitatívnych akciách.

Prípravné práce s deťmi

Vyberte si kreatívnu skupinu (7 detí), ktorá pripraví informačný blok

triedna hodina. Predmet a obsah informačného bloku možno prevziať z

scenáristické materiály.

Vybavenie

Portréty P.M. Treťjaková, S.T. Morozov, fotografia budovy Tretyakovskaja

galérie, reprodukcie obrazov zo zbierky Treťjakov, fotografia budovy Moskovského umeleckého divadla.

Registrácia

V prestávke pred hodinou si napíšte tému na tabuľu, epigraf: „Boh dáva

bohatstvo na použitie a bude si na ňom vyžadovať účet. (príslovie)

triedny plán

ja Problematická situácia. Ako sa Dimka stal patrónom umenia.

II. Diskusia o situácii.

III. Informačný blok.

1. „Mecenáši, sponzori a dobrodinci“.

2. "Čin obchodníka Treťjakova."

3. "Sponzor" Moskovského umeleckého divadla.

IV. Interaktívna konverzácia.

IV. "Moderný Timurs".

v. VI. Zhrnutie.

Postup hodín v triede

I. Problémová situácia. "Ako sa Dimka stal filantropom"

Triedny učiteľ. Chlapci, pozrite sa na tabuľu, téma našej triedy

napísané na tabuli - "Robte dobro." Nižšie sú napísané ďalšie tri slová - "sponzor",

patróna a dobrodinca. Teraz budeme hovoriť o význame týchto slov.

Vypočujte si malý príbeh, prosím. Povedala mi to moja mama

žiak siedmeho ročníka.

Jej syn Dima má rád letecké modelovanie. Doslova každý týždeň lepí

nejaký nový model lietadla. Tieto modely sú všade v jeho izbe: na skrini, na

police, na stôl, pod posteľ. Mama sa pokúsila pomaly vyhodiť tieto produkty,

nejaký bojovník. A tak sa mama pustila do triku. Povedala, že tieto

model lietadla môže urobiť dobrý skutok. Musíme ich dať susedovým dvojičkám Sashe

a Serezha. Vo svojej veľkej rodine nie sú deti rozmaznané hračkami a ak Dimka

prineste im toľko skvelých modelov, deti budú mať skutočný

oslava. Tento nápad inšpiroval Dimka natoľko, že sa okamžite vrhol do zberu

darček pre susedov. Našiel som veľkú krabicu, v ktorej som všetko úhľadne umiestnil.

svoje modely a veľkoryso do nej nalial autíčka svojich detí. Zatvorené

box a išiel na dvor, kde Sashka a Seryozhka osamelo kopali v pieskovisku.

Mama videla z balkóna, ako sa Dimka priblížil k chlapom, ako sa postavil pred nich

obrovská krabica, keď do nej deti nesmelo nazerali a neodvážili sa jej dotknúť

také bohatstvo. Mama sa vzdialila od okna, keď videla, že Dimka ide

spustiť svoje najväčšie lietadlo. Už z kuchyne počula radosť

detský smiech na dvore a uvedomil si, že testy vložky boli úspešné.

Dimka sa vrátila domov milá, šťastná a unavená ako Santa Claus

dvadsiaty piaty vianočný stromček. Svoju priateľku okamžite nazval Nathan „prirodzene

povedal: "Gratulujem mi, stal som sa patrónom umenia." Ale Natasha, ktorá počula jeho príbeh, nie

súhlasil s ním.

II . Diskusia o situácii

Triedny učiteľ.Čo si myslíte, prečo Natasha nesúhlasila

nazvať Dimka patrónom umenia?

Vzorové odpovede od detí:

Závidela.

Neverila, že je niečoho takého schopný.

Nevedela, kto je patrónom.

Chcela, aby jej Dimka dal všetky lietadlá.

Triedny učiteľ. Možno mal byť Dima nazvaný sponzorom detí?

Deti hovoria, že sponzor dáva peniaze, poskytuje finančnú pomoc a Dima

darované hračky.

Ako môžete nazvať Dimov čin?

Deti hovoria, že toto slovo je najlepšie na určenie Dimovho činu

"dobročinnosť".

V Slovo „charita“ má dva korene: „dobrý“ a „stvoriť“. Aký dobrý skutok

vytvoril Dima?

Vzorové odpovede od detí:

Delil sa o svoje hračky, rozdával to, čo mu bolo drahé.

Deťom rozdával radosť.

Urobil prekvapenie, pripravil dovolenku pre chudobné deti.

Modely lietadiel nielen predstavil, ale aj ukázal, ako ich spustiť

leteli.

III . Informačný blok

"Mecenáši, sponzori a dobrodinci"

potrebuje to. Slávni ruskí obchodníci Prokhorov, Morozov, Ryabushinsky,

Mamontovci a ďalší sa aktívne zapájali do charitatívnej činnosti. Dali peniaze

na výstavbu škôl, nemocníc, prístreškov, jedální, prístreškov:

kultúrny rozvoj. Napríklad obchodníci Savva Mam ontov a Savva Morozov

patrón vied a umenia. Kto bol prvým patrónom? Na konci 1. storočia po Kr. e. v

Gaius Cylnius, patrón umenia, žil v starovekom Ríme. Podporoval básnikov Vergília

Choď vysielačka. Odvtedy sa všetci, ktorí financujú talentovaných ľudí, nazývajú patrónmi.

"Čin obchodníka Treťjakova"

Študent 3. Treťjakovská galéria je známa po celom svete. Je v Moskve.

Ruská maľba od Kyjevskej Rusi po súčasnosť. Toto múzeum vzniklo samostatne

de slávny filantrop Pavel Michajlovič Treťjakov.

Bohatí si pred revolúciou ruské umenie veľmi nevážili, snažili sa

kupovať a objednávať obrazy od cudzincov. Mnoho ruských umelcov

chudobný, dokonca hladný. Na pomoc národnej kultúre prišli skutoční ľudia

vlastenci, ktorí verili vo svoj ľud, verili v rozkvet svojej kultúry. Jeden z

takýmito vlastencami bol moskovský obchodník Pavel Michajlovič Treťjakov.

Priatelia žiaka 4. Pavla Michajloviča Treťjakova boli najlepší maliari. ale

Efimovič Repin a Ivan Nikolajevič Kramskoy. Treťjakov bol veľmi skromný

muž, nerád pózoval a odhaľoval sa. Umelcovi Kramskoyovi

sa ho podarilo chytiť počas choroby, keď Treťjakov neodolal. podľa-

pozrite sa na portrét patróna (zobrazuje ilustráciu z knihy).šikovný,

inteligentná tvár, šľachta, zdržanlivosť - vôbec nevyzerá ako obchodník,

podnikateľ. Skôr pripomína umelca alebo umelca.

Študent 5. Treťjakov si už v mladosti dal za cieľ vytvoriť galériu

vynechal jedinú výstavu, celý kapitál zdedený po otcovi odkázal

vytvorenie tohto múzea. „Dávajte ľuďom čo najviac, berte čo najmenej

sám“ – to bolo jeho pravidlom života. Obrazy si kupoval z vlastných peňazí

Repin, Kramskoy, Perov, Vasnetsov, Levitan, Shishkin, ďalší Rusi

umelci, ktorí ešte neboli nikomu známi, usporiadali výstavy. Potom on

Michajlovič Treťjakov.

"Sponzor" Moskovského umeleckého divadla

Študent 6. Každý vie, čo je Moskovské umelecké divadlo. Toto je divadlo, ktoré vytvoril Stanislavskij

a Nemirovič-Dančenko chceli, aby bolo divadlo prístupné ľuďom, takže

lístky na predstavenia boli lacné. Takéto divadlo však rozhodne treba

sponzor, filantrop, ktorý by neustále dával peniaze na kostýmy, kulisy,

platy umelcov, opravy. A potom prišiel na záchranu slávny moskovský obchodník

Savva Morozov.

Savva Morozov mal veľmi rád divadelné umenie, neustále navštevoval predstavenia

rôzne divadlá. Niektorým divadelným súborom pomohol peniazmi. Iba spýtal

aby táto pomoc nebola propagovaná.

Žiakovi 7. Morozovovi sa Stanislavské divadlo veľmi páčilo. HP samotná myšlienka

aby divadlo nebolo pre bohatých, ale pre ľudí. Savva Morozov sa stal jedným zo zakladateľov

predstavení, dala veľké sumy peňazí a dokonca začala s rekonštrukciou budovy,

Mo Sám Rozov pozoroval stavenisko, osobne sa ponoril do všetkých detailov, on sám vypil bahno, maľované,

skóroval. Najnovšie technické zariadenia boli zakúpené v zahraničí a

javiskové vybavenie. Vo všeobecnosti Savva Morozov strávil

asi pol milióna rubľov. Stanislavského umelecké divadlo sa preslávilo dňa

celá mi R. Aj to je zásluha filantropa Savvu Morozova.

IV. interaktívny rozhovor

-Triedny učiteľ . Ďakujem vám chlapci za zaujímavú formáciu.(Odvolávajúc sa na

Čo si myslíte, čo urobilo Treťjakova, Morozova a ďalších bohatých obchodníkov

míňať peniaze na charitu?

Vzorové odpovede od detí:

- Aj oni chceli byť slávni.

- Milovali umenie.

- Zľutovali sa nad umelcami.

- Boli vlastenci, chceli pomôcť ruskému umeniu.

- Jednoducho súcitili s ľuďmi.

Triedny učiteľ . Môžete mi prosím povedať, či P.M. Treťjakov a

S.T. Morozovskí patrioti?

Vzorové odpovede od detí:

- Samozrejme, môžete, pretože zachovali ruské umenie.

- Urazilo ich, že ruskí umelci žijú v chudobe.

- Sú patrioti, lebo milovali všetko svoje, domáce.

- Sú patrioti, pretože chceli, aby ľudia v Rusku nežili horšie ako v Rusku

Triedny učiteľ . V skutočnosti to boli patrioti, ktorí si robili starosti

budúcnosť Ruska. Pavel Michajlovič Treťjakov a Savva Timofeevič Morozov, ako

chválili. On a sa stali patrónmi nie pre vlastnú slávu, ale pre slávu

Vlasť, v záujme zachovania národnej kultúry. Naši ruskí obchodníci, ktorí

robil charitatívnu prácu pravidlo, ktoré sme prijali

epigraf na vyučovaciu hodinu (číta príslovie napísané na tabuli:"Boh dáva

bohatstvo a určite si to vypýta na účet. Čo si myslíte, aká "správa"

mali na mysli?

Vzorové odpovede od detí:

- Správa o peniazoch, kde ich minuli.

- Správa o tom, ako človek získal toto bohatstvo.

- Ak im Boh dal bohatstvo a oni ho minú na drobnosti, potom ich Boh potrestá

a vziať si bohatstvo.

- Účet dobrých skutkov, na ktoré peniaze išli.

Skvelý sprievodca eh. Veľa „nových Rusov“ teraz kupuje jachty,

luxusné autá a sídla v zahraničí. Myslíte si, že môžu

Vzorové odpovede od detí:

- Nebudú mať čo povedať, pretože ich rodná zem z ich bohatstva nezbohatla.

- Nemajú právo predvádzať svoj luxus, ak je krajina taká chudobná.

- Hovoria, že poctivou prácou sa veľa peňazí nezarobí, tak sa ohlásia

za nepoctivé.

Triedny učiteľ . Čo mohli robiť ako

dobročinnosť?

Vzorové odpovede od detí:

- Postaviť školu, zrekonštruovať nemocnicu, štadión, plaváreň.

Rok 2018 bol v Ruskej federácii vyhlásený za rok dobrovoľníka (dobrovoľníka), stane sa rokom „všetkých občanov krajiny, ktorých vôľa, energia, štedrosť je hlavnou silou Ruska“.

Tematická hodina (triedna hodina) „Charita, dobrovoľníctvo, dobrovoľníctvo“ zoznamuje študentov s históriou vzniku dobrovoľníctva v Rusku, s pojmami ako dobrovoľníctvo a charita, s činnosťou Ruskej spoločnosti Červeného kríža (ROKK).

Možnosť relácie [PDF ] [DOCX ]

Prezentácia [PDF] [PPTX]

Úlohy pre žiakov (pracovný list) [PDF] [DOCX]

Ciele: formovanie aktívneho občianskeho postavenia, pripravenosť na spoločensky užitočnú činnosť na báze dobrovoľníctva, ako aj ľahostajný postoj k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, účasť na činnosti verejných združení.

Úlohy:

  • pestovať záujem žiakov o spoločensky významné spoločenské aktivity, ľahostajný postoj k tým, ktorí potrebujú pomoc;
  • systematizovať poznatky študentov o dobrovoľníkoch (dobrovoľníkoch);
  • motivovať študentov k dobrovoľníctvu.

Cvičenie 1.

Odpovedzte na krížovky v pracovnom liste.

V súlade s prijatými odpoveďami formulujte tému vyučovacej hodiny.

téma triedy "Charita, dobrovoľníctvo, dobrovoľníctvo".

Úloha 2.

Analyzujte definície slov: „dobrovoľníctvo“, „charita“, „dobrovoľníctvo“ a odpovedzte na otázky.

Aké sú podobnosti medzi týmito aktivitami? Aké sú ich špecifiká?

Úloha 3.

Vysvetlite význam výroku Vasilija Osipoviča Kľučevského, akademika Imperiálnej akadémie vied o ruských dejinách a starožitnostiach.

Úloha 4.

Prečítať text. Vysvetlite význam slov:

"Dom lásky"

"almužna",

„čudné domy“.

Úloha 5.

Pozrite si text. Dokončite úlohu, odpovedzte na otázku.

Čo sa zmenilo v charitatívnych aktivitách v porovnaní s predchádzajúcim obdobím (pozri úlohu 4).

Svoju odpoveď zdôvodnite.

Úloha 6.

6.1. Pomocou návrhov doplňte chýbajúce slová v texte.

Slová: lekári, milosť, Alexander II., Ženeva, donácie, rusko-japonské.

6.2. Prečo sa podľa vás rozšírili nemocničné vlaky koncom 19. a začiatkom 20. storočia? Porovnajte počet nemocničných vlakov v dvoch vojnách uvedených v texte.

6.3. Môžeme činnosť Ruskej spoločnosti Červeného kríža charakterizovať ako dobrovoľnícku?

Úloha 7.

Prečítať text. Dokončite úlohu, odpovedzte na otázky.

7.1. Vyberte zo slov na snímke tie, ktoré zodpovedajú vášmu chápaniu dobrovoľníctva. Vysvetlite svoj výber.

7.2 Prečo sa ľudia stávajú dobrovoľníkmi? Aký význam má dnes pojem „dobrovoľníctvo“? Aké nové formy dobrovoľníctva sa dnes objavili?