Конспект уроку з математики для учнів з тяжкою розумовою відсталістю за програмою VIII виду. Підготовчий клас. Тема: «Орієнтування у просторі: Праворуч – зліва». Сучасний урок у корекційній школі VIII виду Самовизначення до діяльності


ГОУ ЛО "Приморська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа - інтернат"
Конспект уроку з листа
У 3 класі
На тему: «Слова, що позначають предмети».
Підготувала педагог 3 класу
Ополченцева Є. А.
м. Приморськ
2014-2015р.
Тема уроку: Слова, що вказують на предмети.
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: закріплення вміння співвідносити питання «Хто?», «Що?» зі словами, що позначають назву предмета.
Завдання уроку:
1. Формувати знання про слова, що позначають предмети.
2. Закріпити знання про одухотворені та неживі іменники (терміни не вводяться).
3.Вправляти у відмінності слів з питань «хто?», «що?».
4.Розвивати зорове сприйняття.
5. Виховувати інтерес до предмета, мотивацію до навчання.
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
-Здрастуйте, хлопці. До нас на урок сьогодні прийшли гості, давайте повернемося до них та посміхнемося, подаруємо їм свій гарний настрій.
-Тепер, поверніться один до одного і теж посміхніться, а тепер всі очі на мене.
-Попрацювати годину настав. Тож час не втрачаємо і працювати починаємо.
Діти тихенько сідають на свої місця.
2.Перевірка домашнього завдання.
-Хлопці, до уроку я переглянула ваші зошити і на самопідготовці добре виконали роботу, наступні учні……………
3.Робота в зошитах.
А) Гімнастика для пальчиків
-Пальці роблять зарядку
Що б менше втомлюватися
А потім вони у зошитах
Букувати писати.
Б) Запис числа та класної роботи в зошитах.
-Хлопці, відкрийте зошити, відступіть від минулої роботи два рядки і запишіть число класна робота.
В) Хвилина чистописання.
-Хлопці, у мене на дошці розкидані літери.
-…….., прочитай ці літери.
-Які це букви?
-Давайте за допомогою стежки з'єднаємо ці літери в склади та запишемо їх.
За, ду, рі.
-Молодці, хлопці, давайте на якийсь час закриємо зошити і відкладемо їх убік.
4.Психологічний настрій.
-Погляньте, хлопці, яка за вікном гарна погода, нас вітає сонечко і дарує нам свої промінчики добра та щастя.
-Ой, хлопці, а подивіться, а на нашому уроці наше сонечко без посмішки і без промінчиків. Давайте по етапно виконуватимемо завдання сонечка і отримуватимемо від нього промінчики та посмішку за кожне правильне виконане завдання.
5. Введення у тему.
А) Діалог - розмова:
-Це що, …..? Це ножиці.
-Це хто, ….? Це хлопчик.
-Це що, …..? Це ліс.
-Це хто, …? Це метелик.
-Дякую, моїм помічникам, сідайте на місце. Хлопці, які питання я ставила до картинок?
-До яких слів предметів я ставила питання хто?
-До яких слів питання що?
-Які слова предмети живі?
-Які не живі?
Б) Правило.
-Про людей та тварин ми запитуємо – хто це? Про інші предмети питаємо – що це?
- ……, повтори, які слова відповідають питанням Хто? Що?
6.Первинне закріплення.
Інтерактивні дошки. Гра «Хто? Що?
-Ваше завдання розподілити слова у два стовпчики Хто? Що?
-Відкрийте свої зошити, відступіть один рядок від минулої роботи, розділіть половину листочка на дві рівні частини, як дверцята від шафки. У шафи дві дверцята однакові, на лівих дверцятах напишіть питання хто, а на правих дверцятах запишіть питання що.
-Виходимо по черзі і розподіляємо слова по стовпцях з коментарями, а ви, хлопці, записуєте слова у зошитах.
(перевірка посадки)
-Молодці хлопці, перевірте своїми очима, як записав сусід по парті слова, без помилок? Ви отримуєте перший промінчик, останній учень прикріплює до сонечка промінчик.
7. Фізкультхвилинка для очей.
8.Робота з підручником.
-Відкрийте підручник, де у вас закладка, на сторінці 143.
Давайте ще раз розглянемо слова і визначимо до них питання.
Прочитайте правило на сторінці 144.
-Розумнички, ви отримуєте ще один промінчик, …., прикріпи його до сонечка.
9. «Гра із сонечком»
-Діти, сонечко приготувало для вас картки, а щоб їх отримати, я кожній парті говоритиму слово, а ви відповідаєте мені питанням хто або що і коментуєте, чому вибрали це питання:
Кіт, м'яч, Маша, риба, лопата, Сашко.
-Кожна парта отримала свої картки і виконують завдання у себе в зошитах (контроль посадки) Один учень біля дошки записує пропозицію і над словами предметами ставимо питання хто чи що.
Інші пропозиції виконуємо самостійно.
-Молодці, хлопці, ви добре попрацювали і ви отримуєте ще один промінчик для сонечка. …., прикріпи до сонечка.
10. Підсумок уроку.
-Погляньте, хлопці, у нашого сонечка з'явилися всі промінчики і воно посміхається, дарує нам свою усмішку і зігріває нас своїми промінчиками, сонечко каже вам спасибі і дарує вам невеликі емблемки «сонечко» з правилом.
-Чи сподобався вам урок?
-Що нового впізнали?
-Ваше домашнє завдання буде вивчити правило та записати сім словникових слів і підписати над ними питання хто чи що.
-Відкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання.
…, повтори домашнє завдання. Що потрібно зробити на самопідготовці?
-А тепер приготуйтеся до наступного уроку, поверніться до гостей і побажайте подальшого гарного настрою своїми посмішками.
-Слідкуйте за посадкою: спинка рівна, зошит нахилена.
Задури
Голосні та приголосні
На дошці.
На дошці з'являється сонечко, без промінчиків і з сумним обличчям.
Хлопці виходять до дошки та отримують картинки та тримають їх перед собою: ліс, метелик, хлопчик, ножиці.
Хто? Що?
Хлопчик, метелик.
Ліс ножиці.
Хлопчик, метелик. (ці слова прикріплюються до дошки до питань Хто? Що? (Правило)) Ліс, ножиці.
Слайд №1
Слайд №2

Нестандартний урок, урок-подорож. Разом з Вовкою, з бешкетним героєм мультфільму, хлопці вирушають у подорож до тридев'ятого царства.

У ході уроку учні навчаються класифікувати слова-назви предметів у дві групи "Професії" та "Інструменти" та ставити до слів питання Хто? або Що? Урок спрямовано виховання працьовитості, шанобливого ставлення до людей різних професій.

Урок проводився у 3 класі школи VIII виду. Застосування цього уроку можливе щодо цієї теми у 2 класі загальноосвітньої масової школи.

Предмет: Російська мова

Урок-подорож. Хлопці вирушають у село Простоквашине. У ході уроку учні порівнюють особливості проживання диких і свійських тварин, повторюють, що у житті тварин із настанням осені. Проводиться перевірна робота із фронтальною перевіркою. Матеріал уроку спрямовано виховання відповідального ставлення до домашніх вихованців.

Предмет: Навколишній світ

Цільова аудиторія: для 3 класу

Матеріал буде корисний вчителям початкових класів і вчителям російської корекційних шкіл, які працюють з дітьми з порушенням слуху (глухі та слабочуючі) і дітьми з РАС. Підготовка та написання викладу цією категорією дітей відрізняється від традиційної. Спочатку учням видається текст викладу, потім проводиться словникова робота. Необхідно враховувати, що з дітей з порушеним слухом рівень писемного мовлення нижче, ніж усній і написання викладів викликає в них багато труднощів.

Цільова аудиторія: для 5 класу

Дана розробка призначена для вчителів, що працюють у 4 класі корекції та ведуть навколишній світ. Даний урок - узагальнюючий урок на тему "Довкілля". Мета уроку - навчити дітей правильно ставитися до довкілля та здоров'я людини. Завдання уроку: 1. навчити виконувати правила захисту довкілля та свого здоров'я; 2. розвивати мову, мислення; 3.збагатити словниковий запас; 4. сприяти дбайливому ставленню до навколишньої природи. Цю розробку можуть застосувати під час уроків і вчителі, які у класах загальноосвітньої школи, оскільки тема актуальна.

Цільова аудиторія: для 4 класу

Урок присвячений святу Перемоги російського народу у Великій Вітчизняній війні. У ході уроку школярі навчаються вирішувати приклади на віднімання з переходом через десяток, а також дізнаються у доступній формі про героїзм воїнів-ветеранів, про важку працю людей у ​​тилу ворога під час Великої Вітчизняної війни.

Предмет: Математика

Цільова аудиторія: для 2 класу

Урок російської побудований у формі подорожі і присвячений творчості французького казкаря Шарля Перро. Разом із Червоною Шапочкою хлопці виручають героїв казок Перро, а також навчаються писати слова з Ьзнайомий наприкінці слова.

Цільова аудиторія: для 2 класу

Даний матеріал пропоную вчителям, які ведуть біологію у 8 класі корекції. Думаю, що даний ресурс буде корисним і біологам загальноосвітніх шкіл, а також для бесіди вихователям ГПД для загального розвитку дітей. їх різновидах.

.

Цільова аудиторія: для 8 класу

Урок предметно-практичного навчання на тему "Ворони на снігу під ялинкою" (аплікаційні роботи) був розроблений для тих, хто навчається першого класу корекційної школи І виду, АООП НГО для дітей з ОВЗ, варіант 1.2.

Мета та завдання: ознайомлення учнів з об'єктом діяльності, його кольором, місцезнаходженням на аркуші паперу, визначення послідовності етапів роботи; визначення необхідних для роботи матеріалів та інструментів; формування умінь працювати з олівцем (обводити за шаблоном), ножицями (вирізати) та пензликом з клеєм (акуратно наносити клей та приклеювати деталі аплікації); вчити розуміти та виконувати інструкції, пов'язані з виконанням роботи; звітувати усно про виконання роботи; розвивати кругозір, пам'ять, увагу; працювати над формуванням зв'язного мовлення; активізувати та розширювати словниковий запас учнів; виховувати акуратність під час виконання роботи, інтерес до предмета, любов до природи рідного краю.

Урок предметно-практичного навчання на тему "Зима" (аплікаційні роботи) було розроблено для учнів першого класу корекційної школи I виду, АООП НОО для дітей з ОВЗ, варіант 1.2.

Мета та завдання: ознайомлення учнів з об'єктом діяльності, його кольором, розміром, місцезнаходженням на аркуші паперу, визначення необхідних для роботи матеріалів та інструментів; формування умінь працювати з олівцем (обводити за шаблоном), ножицями (вирізати) та пензликом з клеєм (акуратно наносити клей та приклеювати деталі аплікації); вчити розуміти та виконувати інструкції, пов'язані з виконанням роботи; звітувати усно про виконання роботи; розвивати кругозір, пам'ять, увагу; працювати над формуванням зв'язного мовлення; активізувати та розширювати словниковий запас учнів; виховувати акуратність під час виконання роботи, інтерес до предмета, любов до природи рідного краю.

Цільова аудиторія: для 1 класу

Урок предметно-практичного навчання на тему "Лиса" (малювання) було розроблено для учнів першого класу корекційної школи I виду, АООП НОО для дітей з ОВЗ варіант 1.2.

Мета та завдання: ознайомлення учнів з об'єктом діяльності, закріплення його частин тіла та кольором, визначення необхідних для роботи матеріалів та інструментів; формування умінь працювати з олівцем (обводити та розфарбовувати) та ножицями (вирізати); вчити розуміти та виконувати інструкції, пов'язані з виконанням роботи; звітувати усно про виконання роботи; розвивати кругозір, пам'ять, увагу; працювати над формуванням зв'язного мовлення; активізувати та розширювати словниковий запас у учнів; виховувати акуратність під час виконання роботи, інтерес до предмета, любов до природи рідного краю.

Цільова аудиторія: для 1 класу

Конспекти уроків з використанням комп'ютерних технологій для 5–9 класів спеціальної (корекційної) школи VIII виду з мультимедійним додатком

© ТОВ «Гуманітарний видавничий центр ВЛАДОС», 2014

* * *

Інформаційні комп'ютерні технології на уроках СБО у спеціальній (корекційній) школі

Соціально-побутове орієнтування (СБВ) відноситься до предметів спеціальної (корекційної) школи для дітей з ОВЗ. Цьому предмету відводиться особлива роль розвитку сприйняттів і формування в дітей із затримкою розвитку поглядів на навколишній світ. Відомо, що для них характерна уповільнена, обмежена сприйнятливість, яка надає величезний вплив на весь подальший перебіг їхнього психічного розвитку. Саме погані відчуття та сприйняття Л. С. Виготський назвав тими первинними симптомами, які гальмують розвиток вищих психічних процесів, зокрема мислення, у дітей із ОВЗ.

Повсякденний досвід дорослої людини створює ілюзію про те, що новонароджена дитина вміє бачити та чути. Однак це помилка. Дитина не вміє бачити і чути, доки навчиться розрізняти форми, кольори, розміри, контури, поєднання плям і тонів, доки навчиться розрізняти звуки. Новонароджена дитина вчиться дивитися і бачити, слухати і чути, тобто привчається розрізняти навколишні предмети, синтезувати звуки мови, музики і т. д. Наприклад, для того, щоб немовля навчилося впізнавати обличчя матері, а потім особи своїх близьких, у потиличній частини кори його головного мозку повинні виробити диференціювальні умовні зв'язки, а потім динамічні стереотипи, тобто системи таких зв'язків. Отже, гострота зору та окомір у дитини формується поступово, тільки в результаті багаторазових повторень. І. М. Сєченов сказав про те, що в кожному сприйнятті міститься впізнавання. "Це означає, що сприйняття особи як особи, яблука як яблука, пісні як пісні передбачає наявність попереднього досвіду". Те, що людина вміє побачити та почути, є результатом певного життєвого досвіду.

У дитини, що нормально розвивається, процес накопичення фонду умовних рефлексів носить стрімкий характер, а у дітей з ураженою нервовою системою ці процеси протікають уповільнено і з великою кількістю особливостей і недоліків. Відчуття та сприйняття – перший ступінь пізнання навколишнього світу, і він не втрачає своєї значущості протягом усього життя людини. Отже, якщо в дитини порушені процеси сприйняття, то всі уявлення про навколишній світ формуються у нього з великими труднощами.

Уповільненість темпу сприйняттів поєднується у дітей з обмеженими розумовими здібностями зі значним звуженням обсягу матеріалу, що сприймається. Наприклад, в тому самому видимому через вікно пейзажі розумово відсталі діти «вбачають» менше предметів, ніж їх однолітки, що нормально розвиваються. Це дає підстави припускати, що багатопредметна ділянка дійсності виявляється для дітей з обмеженими розумовими здібностями малопредметною. Слабкість огляду пояснюється особливостями руху. Те, що нормальні діти бачать одразу, діти з обмеженою розумовою здатністю – послідовно. Розумно відстала дитина, наприклад, при огляді вулиці або якої-небудь околиці менше бачить і менше помічає, ніж її одноліток, що нормально розвивається. Дитина, що нормально розвивається, в новій місцевості або незвичній обстановці, оглядаючи все, що відбувається, відразу виділяє головне і орієнтується в ситуації, а дитина довго не може вловити сенсу того, що відбувається. Вузькість сприйняття заважає йому орієнтуватися в незнайомій місцевості чи новій ситуації, і, тому діти нерідко виявляються дезорієнтовані. Таким чином, бідність наочних та слухових уявлень, вкрай обмежений досвід спілкування та самостійної діяльності, а найголовніше – поганий розвиток мови перешкоджають формуванню тієї необхідної бази, на основі якої розвивається мислення.

Виходячи з вищесказаного, слід зробити висновок, що для формування більш чітких уявлень про навколишній світ, дитині необхідні багаторазові вправи при розгляді, прослуховуванні, обстеженні об'єктів навколишньої дійсності. Тому, основним завданням предмета СБО є ознайомлення дітей з обмеженою розумовою здатністю з навколишнім світом, максимальна корекція недоліків пізнавальної діяльності, розвиток мислення та мови, формування навичок спілкування та самостійної діяльності.

Використання комп'ютерних технологій значно підвищує ефективність корекційно-розвивальної роботи, оскільки дозволяє педагогу розширювати інформаційне поле, варіювати подачу навчального матеріалу, урізноманітнити форми роботи, індивідуалізувати педагогічний процес і т. д. Застосування комп'ютерних анімаційних слайдів як наочні засоби має величезну перевагу перед демонстрацією таблиці. Наприклад, при вивченні теми «Лікарські рослини» в 7 класі раніше використовувалася таблиця, на якій розташовувалася інформація про все і відразу: про правила і терміни збору, умови зберігання, лікарські форми і масу сухої трави в різних одиницях об'єму. Знаючи специфічні особливості зорового сприйняття дитини, стає зрозуміло, що вона зможе самостійно виділити головне, вибірково розглянути якийсь об'єкт з допомогою даної таблиці.

Отже, процес мислення буде утруднений і учень не засвоїть навчальний матеріал.

На відміну традиційних таблиць, комп'ютерні технології дозволяють вчителю подати інформацію у потрібний момент, з урахуванням специфічних особливостей зорового сприйняття дітей цієї категорії. Об'єкт може бути показаний середнім та великим планом, може бути представлена ​​його деталь для більш уважного розгляду. Гнучкість та варіативність подачі інформаційного матеріалу сприяють розвитку сприйняття, уваги, формуванню у дітей з недорозвиненням інтелекту чітких уявлень про навколишній світ.

За допомогою комп'ютерних технологій учні можуть самостійно приготувати повідомлення на тій чи іншій темі, супроводжуючи своє оповідання показом слайдів. Такий супровід надає дітям більше впевненості, розвиває пам'ять, зв'язкове мовлення, виховує в них навички самостійної діяльності, формує стійкий інтерес до предмета. Наприклад, для активізації розумової діяльності та формування більш чіткого уявлення про лікарські рослини та їх застосування можна використовувати методичний прийом «виключення предметів», даючи завдання в ігровій формі: «Надай допомогу потерпілому», «Сформуй домашню аптечку», «Підбери засіб від застуди» , «Визнач рослину на вигляд», і т. д. Ці завдання учні можуть виконувати самостійно на персональних комп'ютерах, презентаційному екрані, інтерактивній дошці. Виконання подібних завдань розвиває вони вміння класифікувати, узагальнювати, робити висновки, у своїй учні можуть помилятися і знову повертатися на вихідну позицію до того часу, поки завдання нічого очікувати виконано правильно. Класифікація предметів виявляє працездатність і стійкість уваги, оскільки виключення предметів висуває великі вимоги до логічної обгрунтованості та правильності узагальнень. Як показує досвід експериментальної діяльності, учні з великим бажанням виконують завдання на індивідуальних комп'ютерах, роблять набагато менше помилок, відповідально ставляться до підбору анімаційних слайдів для своїх повідомлень.

Як відомо, діти з відхиленнями у розвитку не сприймають абстрактні словесні пояснення і особливо потребують наочної опори при засвоєнні навчального матеріалу. Наприклад, при вивченні теми «Міжміський залізничний транспорт» використовується презентація слайдів у вигляді заочної екскурсії залізничним вокзалом станції Томськ-1. На цьому уроці учні розглядають ілюстрації на слайдах, повторюють види транспорту, розподіляють залізничні засоби пересування за призначенням. Анімаційні слайди допомагають формувати у дітей чіткі зорові образи, що сприяє осмисленню інформації, що сприймається, її запам'ятовування. Більш ефективні результати з розвитку мислення та уявлень про навколишній світ у дітей з обмеженою розумовою здатністю будуть у тому випадку, якщо учні до віртуальної екскурсії побувають на об'єкті, що вивчається. Тоді предмети стають пізнаваними, це викликає підвищений інтерес учнів, вони охоче вступають у діалог, обмінюються думками, що сприяє розвитку мислення та зв'язного мовлення. Подібні екскурсії можна проводити авто – та авіавокзалами, музеями, театрами та іншими соціально значимими місцями. Як показують результати дослідницької діяльності, комп'ютерні технології сприяють розширенню інформаційного поля, розвитку зорового сприйняття, активізації пізнавальної сфери, що має велике значення при формуванні уявлень про навколишній світ у учнів спеціальних (корекційних) установ.