Заняття з англійської для дітей 3 років. З чого розпочати навчання англійської найменших. Корисні матеріали для батьків та їх дітей. Англійська для дітей у Великій Британії

Людмила Бикова
Конспект заняття з англійської мови для дітей раннього віку (2–3 роки) «Мої іграшки»

Конспект заняття з англійської мови для дітей раннього віку (2–3 роки) на тему «Мої іграшки»

Мета заняття:продовжуємо знайомство дітей із іграшками, розвиваємо інтерес до свого тіла, а також створюємо мотивацію на відвідування заняття у дітей.

Навчальні завдання:

1. Розвиваємо вміння слухати та розуміти англійську мову за допомогою безперекладних способів семантизації.

2. Вводимо в активний та пасивний словник дітей повсякденно-побутової лексики.

Активний словник: a block, a doll, a brush, eyes.

Пасивний словник: Take/Give, close your eyes, open your eyes, red, blue, many, here, there

3. Повторюємо лексику з попередніх занять: hands, feet, nose, wash

4. Вводимо граматичну конструкцію has got…

Розвиваючі завдання:

1. Розвиваємо дрібну моторику;

2. Розвиваємо пам'ять, концентрацію уваги, мислення;

3. Вчимо кольору, поняття про кількість «багато», поняття про просторове розташування предметів «тут», «там».

4. Розвиваємо комунікативні навички дітей раннього віку: встановлення контакту, вітання, прощання, стимулюємо відповідь у ході бесіди.

Виховні завдання:

1. Формуємо інтерес до занять англійською мовою;

2. Прищеплюємо культуру поведінки у суспільстві: вітання та прощання;

3. Формуємо позитивне ставлення до культурно-гігієнічних процедур;

4. Виховуємо акуратність та звичку прибирати за собою речі та іграшки на місце.

Обладнання: лялька, зубна щітка, кубики, годинник, аудіозапис Baby Beetles Go! Stop!”

Хід заняття.

1. Вітань іє:вітаємося з мамами та дітьми. Спершу запитуємо імена мам, потім – дітей. Дитина має зрозуміти питання і може назвати лише ім'я.

Hello! Hello, Mummies, hello, kids! I'm glad to see you again! What’s your name? I'm Mummy Dasha/I'm Anya.

2. Граємо "Де ж ваші?"

Where are your ?

Намагаємося встановити контакт очима з кожним малюком:

Look! They are my hands! Where are your hands? Show me your hands, Anya! (Беремо за руку дитини). Here they are! Look! I can clap my hands! (плескаємо). Let's clap our hands! Clap! Clap! (плескаємо разом з мамами). Very well, darling! Can you clap your hands, Anya? Show me, you can clap your hands! (плескаємо разом із дітьми мамами). Great! (Великий палець вгору). We can clap our hands!

Look! They are my feet! Where are your feet? Show me your feet, Anya! (Доторкаємося до ступнів малюка). Here they are! Look! I can stomp my feet! (Тупаємо). Let’s stomp my feet! Stomp! Stomp! Very well, darling! Can you stomp your feet, Anya? Show me, you can stomp your feet! (топаємо все разом). Great! (Великий палець вгору). We can stomp your feet!

Look! It's my nose! (Доторкаємося до свого носа). Where is your nose? Show me your nose, Anya! (Доторкаємося до носика малюка). It's my nose! I can sniff! (Фиркаємо). Can you sniff? Sniff, Anya! (Фиркаємо разом).

3. "Ми любимо вмиватися" - This is the way.

«Вранці усі дітки встають і вмиваються. Вмиємося і ми? Мами разом із педагогом співають пісню та супроводжують масажем ті частини тіла дитини, про які співають.

Wash our face, wash our hands

This is the way we wash our hands

Everyday in the morning (трьом ручки один про одного, імітуючи умивання)

Wash our face, wash our nose

This is the way we wash our nose

Everyday in the morning (масажуємо носик)

А що це (показуємо зубну щітку? What is it? It's a brush! Ви любите чистити зубки вранці та ввечері? Покажіть, як ви це робите! Ось так! Давайте послухаємо пісеньку. Давайте разом почистимо зубки!

Brush our teeth, brush our teeth

This is the way we brush our teeth

Everyday in the morning (широко відкриваємо рота в посмішці та імітуємо чистку зубів.

4. Сюжетно-рольова гра. Ознайомлення з Dolly The Doll.

Матеріал: лялька з кубиком

Стукаємо по столу. Listen! (До вуха жест). Деякийbody є nocking на the door. Knock-knock (стукаємо). There's somebody behind the door (вказуємо на двері).

Педагог: Who is it? Do you know? (Звертаємося до батька, який негативно хитає головою і піднімає плечі). No, I don’t. Do you know? (До дитини)

Педагог: I don't know either (качає головою і розводить руками). Who is it?

Let's see (долоня до брів і дивимося вдалину)

Заходить лялька

Педагог: Ох! It's a doll! Come in, Doll! (з кубиком)

Look! The doll has got the hands! (Показуємо ручки ляльки). Where are your hands? Show me your hands, Anya! The doll has got the nose! (Доторкаємося до носика ляльки). Where is your nose? The doll has got the eyes! (Показуємо очі ляльки). Where are your eyes? Look! The doll can close her eyes! (закриваємо ляльці вічка). And…the doll can open her eyes! (відкриваємо ляльці очі). Can you close your eyes, Anya? Close your eyes, Anya! Great! Open your eyes!

Звертаємось до ляльки. Little Doll, what’s your name?

Dolly: My name is Dolly!

Педагог: Look! What is it? Do you know? (питаємо батьків та дітей).

Батьки: I don’t know (качають головою разом із дітьми).

Педагог: The doll has got a block (показуємо на кубик). Take the block! (Даємо кубик кожній дитині по черзі) / Now give me the block! (просимо назад кубик за допомогою жесту або просто забираємо).

Dolly: I have got many blocks! (Вивалює з сумочки). Багато!

На підлозі лежить багато кубиків. Кожному даємо кубиком. По черзі звертаємось до кожної дитини та вказуємо на кубик у його руках та на кубики на підлозі: There is a block here. Там є багато блоків.

4. Гра-пісня A doll with a bloc k.

На підлозі лежить багато кубиків 2 контрастних кольорів (червоний та синій)

Педагог: Dolly хоче грати. Вона збирається погуляти із кубиком. Повторимо за Dolly? Let’s play a game with Dolly and her block! Follow Dolly!

Батьки: Let's (мамо!

The Doll is going to walk

She takes a red block (a blue) (у руках ляльки та дитини кубик названого кольору)

Tap, tap, tap (імітація ходи)

Hearing the sound of clock (показуємо на годинник)

She drops a red block («роняємо» кубик від переляку)

5. Час збирання! It's time to tidy u p!

Look! The room is messy! (Обводимо кімнату рукою, звертаючи увагу на іграшки на підлозі). There are many blocks on the floor! Let's tidy the room! Співаємо пісню та разом із батьками збираємо кубики в коробку (сумку).

(Sung to: "Mary had a little lamb")

Now it's time to tidy up

tidy up, tidy up

Now it's time to tidy up

And put our blocks away.

Залишаємо кілька кубиків. Просимо дитину підібрати кубик та покласти на місце.

Let's put the blocks on the place! (У box). Anya, pick up a block! (Дитина підбирає кубик з підлоги). Put the block into the box (кладе його в коробку).

6. Давайте танцювати! Let’s dan ce!

Виконуємо рухи разом із лялькою.

Dolly Doll, Dolly Doll, turn around (кружаємося)

Touch the ground (торкаємося до статі)

Jump up high (стрибаємо)

Touch the sky (тягнемося вгору)

Slap your knees (плескаємо по колінах)

Sit down, please (сідаємо)

Pat your head гладимо себе по голові)

Go to bed. («лягаємо спати»)

Wake up now («прокидаємося» і встаємо)

Take a bow (кланяємось)

Show your shoe (показуємо туфельку)

I love you! (лялька обіймає дітей)

7. Прощання з куком лой

Well done! Лялька рада, що всі так добре впоралися! Let me pat your head! (Підходить до кожної дитини і гладить по голівці).

Look! Dolly Doll is sleepy (сидить сумна). Doll must go! Kids! Wave Goodbye (помахати). Bye!

8. Гра для завершення заняття Go! Stop!

Kids and Mummies! Let's play a game. Звучить сигнал Go! (Йдемо під музику Baby Beetles "Go! Stop!’’). Музика припиняється, і говоримо Stop!

9. Ритуал проща ня

Kids! You look so sleepy! Let's wave Goodbye! Let's say Goodbye!

    Віра Машко

    Я хотіла, щоб моя дитина почала займатися англійською, тому що у віці 3-5 років відбувається основний процес формування мовних навичок, і для дітей це найкращий та ефективніший період формування фундаменту для 2-х мов – російської та англійської. Основні критерії, якими я керувалася при виборі школи, – це іноземний викладач та навчання у групі. Викладач, носій мови, дозволяє завантажити дитину у мовне середовище шляхом регулярного спілкування лише англійською. Навчання у групі дозволяє дитині багато розмовляти та спілкуватися з іншими дітьми англійською мовою. Все це я побачила у Windsor, тож і обрала цю школу. Викладач проводить заняття в ігровій та цікавій для дитини формі, не перевантажуючи його великим обсягом інформації англійською мовою. І хоча спочатку я очікувала, що дитині даватимуть більше інформації на уроках, то зараз я розумію, що підхід, коли дитину не перевантажують, є більш ефективним у цьому віці, оскільки йому дуже подобаються заняття і він хоче їх відвідувати.

    Олена Бичкова

    Усі мої знайомі віддали своїх дітей вивчати мову з 3 років. Зараз, через кілька років, вони добре розмовляють англійською мовою, нічим не гірше, ніж російською. Тому рік тому, керуючись їхнім досвідом, вирішила віддати свою дитину на такі курси. Перша причина, через яку ми вибрали школу Windsor – це ціна та можливість щомісячної оплати. Друга – викладач-носій мови. Третя причина – заняття тут триває 1 годину 20 хвилин (а не 40 хвилин, як у більшості шкіл). І нарешті, четверта причина – близькість до будинку та метро. Оскільки моя дитина вже мала мінімальну базу перед початком занять, основною метою для нас було регулярне спілкування з англомовним викладачем, щоб дитина могла звикнути до природного мовлення іноземною мовою. Моя дитина стала більше і краще говорити англійською, їй дуже сподобався викладач. Ми залишилися задоволені результатом, тому на початку цього навчального року ми сходили на пробний урок із новим викладачем, він нам сподобався і ми продовжили займатися у школі.

    Наталія Нетвай

    У школі вже другий рік займається моя дочка, їй 4 роки. Я вважаю, що це найкращий вік, коли дитина може ефективно вивчати англійську мову. Ми обирали таку школу, яка знаходилася б поруч із будинком, оскільки дитину потрібно регулярно водити з дому на заняття. Також я хотіла, щоб заняття були інтенсивними та проходили в ігровому форматі. На мою думку, англійську мову потрібно вивчати регулярно та інтенсивно, тільки тоді буде результат. У Windsor заняття проходили 3-5 днів на тиждень по 2 академічні години. А ігрова форма викликає величезний інтерес та мотивацію дитини такого віку ходити на заняття. Ще одна важлива вимога – це викладач-носій мови. Коли викладач не розмовляє російською, дитина не має змоги отримати російський переклад і вимушено адаптується до ситуації. Школа Windsor відповідала всім перерахованим вище критеріям. Мої очікування від 1 року навчання у школі виправдалися, моя дитина навчилася говорити та розуміти багато англійських слів та виразів, пов'язаних, наприклад, з назвою кольорової гами, тваринами, одягом, навчилася вважати. Вона любить слухати на планшеті дитячі пісні англійською та розучувати їх. І оскільки я бачу конкретний результат, ми вирішили продовжити навчання у школі Windsor.

Ця стаття задумана мною якраз під час довгоочікуваних літніх відпусток та канікул. "Освіта - важка праця, і влітку слід відпочивати від навчання". Ось стереотипна думка, яка склалася у більшості.

Але на освіту, ранній розвиток, і зокрема, на вивчення іноземної мови дітьми до трьох років можна подивитися інакше. Можна продовжувати «розвиватися» та «вчитися» без перерв на вихідні. У будь-яку погоду, будь-якої пори року, скрізь, на вулиці, на дачі, на курорті, у поїзді.

Англійську мову, про яку йтиметься, ми з моєю однорічною крихтою починали освоювати без виснажливого зубріння і розкладу занять, без репетиторів, засмагаючи на пляжі або гуляючи на дитячих майданчиках.

Навіщо малюкам до трьох років потрібна англійська мова?

Противники раннього вивчення іноземної мови вважають, що це може спричинити затримку мовлення, логопедичні та інші проблеми. Не зважуючи нескінченно всі існуючі «за» і «проти», я вкажу дві головні причини, що підштовхнули мене вирішити це питання позитивно.

  1. Навчити дитину іноземної до трьох років набагато легше, ніж дитини старшого віку (переконалася у цьому особистому досвіді).
  2. Вивчати іноземну мову, та ще й разом з малюком неймовірно цікаво! Це дуже подобається дитині і викликає шквал позитивних емоцій, зрозуміло, при дотриманні певних умов.

Навчання не в тягар, а в радість

Щоб не надто ухилятися від основної теми, я за пунктами викладу найбільш значущі положення, які допомагають зробити «заняття» іноземною мовою максимально цікавими та результативними.

  1. Позитивне мислення та віра у безмежні творчі та розумові можливості людини.
  2. Відсутність будь-якого насильства, у тому числі у вигляді примусу, жорстких програм та розкладів занять, спроб нав'язливо ставити запитання та «витягувати» відповіді для перевірки засвоєного та інше. Навіть майстерно завуальований тиск або намір змусити займатися може викликати негативну реакцію, що довго не проходить, і послабити емоційний контакт. Це практично неможливо реалізувати у групах раннього розвитку, що передбачають як мінімум розклад занять. Чим менше дитина, тим неприпустимий натиск на неї! Тут резонно припустити, що при стовідсотковому дотриманні батьками цього правила діти взагалі не займатимуться, тому я трохи детальніше зупинюся на наступному пункті 3.
  3. Батьківська чуйність і педагогічна проникливість, тобто вміння помітити, до чого в даний момент дитина виявляє інтерес, своєчасно відгукнутися на запити малюка/малечі, і, використовуючи весь свій інтелектуальний багаж, перетворити цей мимолітній прояв простої дитячої цікавості в захоплююче. .
  4. Готовність та бажання самих батьків розвиватися та навчатися. Неможливо осягнути неосяжне. І все ж таки – якщо ви не знаєте, як навчити дитину малювати – купіть підходящий підручник з малювання для найменших. Вирішили займатися з дитиною вивченням іноземної мови - самі вступите на курси. Шукайте і пробуйте різні варіанти, робіть, навчайтеся! Ваші зусилля не пропадуть даремно, бо готовність батьків навчатися та розвиватися допоможе сьогоднішнім малюкам вирости соціально активними та творчими людьми.
  5. Вміння вчасно похвалити

Багато дорослих – великі любителі критикувати та повчати. Уміння похвалити – ще одна важлива навичка, якій варто вчитися. Виразити дитині своє схвалення можна безсловесно, за допомогою слів та комплексно.

Безсловесна похвала може включати не тільки банальне погладжування по голівці, а й оплески, рукостискання, поцілунки, кружляння, обійми та підкидання.

Висловлювати своє захоплення жестами можна навчитися у боксера, який виграв поєдинок, велосипедиста, який переміг у гонці, футболіста, який забив гол, загалом у спортсменів, або, наприклад, у знавця зі «Що? Де? Коли?», який дав правильну відповідь на складне питання.

Похвала, виражена словами, не обов'язково має бути схожа на панегірика. Часто обмежуються словами «молодець» або «розумниця», і цього буває цілком достатньо. У різних ситуаціях можна застосовувати інші висловлювання та вигуки: російські «Ого! Який ти сміливий/розумний!», «Яка ти спритна/кмітлива!», «У тебе добре вийшло!», «Не можу повірити!», «Геніально!», «Так тримати!», або англійські “Well done!” , “Good job!”, “You're golden!”, “I knew, you could do it!”, “You're perfect!”, “You're the best!”, “You're the champion! ”, “Excellent!” та масу інших.

Під комплексною похвалою мається на увазі одночасне вживання жестів, дій та слів.

Вочевидь, всі перелічені становища ставляться до виховання і розвиває навчання загалом, але перейдемо безпосередньо до питань вивчення англійської.

Принципи навчання англійської мови дітей віком від 0 до 3 років

Основними засадами навчання є:

  • збереження фізичного та психічного здоров'я дітей;
  • облік особливостей психологічного розвитку дітей до трьох років, наочно-дієвого характеру мислення дітей даного віку (тобто пізнання навколишнього світу відбувається у процесі реальних предметних маніпуляцій), та провідного типу діяльності (яким є предметно-маніпулятивна гра).
  • відповідність навчального матеріалу рівню анатомо-фізіологічного, психічного та розумового розвитку дітей;
  • доступність та наочність;
  • комунікативна спрямованість;
  • особистісна орієнтація;
  • взаємопов'язане/інтегроване навчання видам мовної діяльності, аудіювання, говоріння

Цілі навчання

Мета навчання англійської мови дітей віком від 0 до 3 років – це сприяння повноцінному, своєчасному розвитку дитини, розвиток її інтелектуальної, емоційної та соціальної сфер у процесі оволодіння основами англомовного спілкування.

Практична мета навчання – формування елементарної англомовної комунікативної компетенції. Комунікативна компетенція дитини до трьох років формується з розвитком мовної, мовної та соціокультурної компетенцій. Мовленнєва компетенція має на увазі оволодіння та розвиток навичок аудіювання та говоріння. Це не що інше, як уміння адекватно та доречно користуватися мовою у конкретних ситуаціях. Мовна компетенція поєднує у собі фонетичну, лексичну та граматичну компетенції. Соціокультурна компетенція включає країнознавчу та лінгвокраїнознавчу компетенції.

Таким чином, практична мета навчання англійської мови дітей від 0 до 3 років передбачає оволодіння дітьми вміннями в аудіювання та говоренні, достатніми для того, щоб адекватно реагувати на почуте, або вступити в мовний контакт із співрозмовником, підтримати розмову, отримати і передати елементарну інформацію. , пов'язану зі змістом дитячого спілкування, закінчити спілкування та ін., а не просто вимовити якісь слова або фрази англійською.

Завдання навчання

  • цілеспрямовано навчати спілкування англійською в рамках тих сфер спілкування, які пов'язані зі світом раннього дитинства;
  • знайомити дітей із елементами англомовної соціокультури;
  • формувати позитивне ставлення до навколишнього світу.

З чого розпочати?

Якщо ви приймаєте рішення вивчати з дитиною другу, загалом чужу для вашої споконвічної культури мову, насамперед потрібно постаратися штучно створити інше мовне середовище і навчитися почуватися в ньому комфортно. Маленькі діти чудово обходяться без пояснень правил граматики чи фонетики. А єдиним способом формування у дітей до трьох років пізнавальних мотивів та інтересу до іноземної мови є вплетеність цих мотивів та інтересів у предметно-маніпулятивну гру та наочно-дієвий характер презентацій мовних зразків.

Навчання дітей до трьох років англійської починається з формування вміння сприймати англійську мову на слух. Аудіювання – це не тільки сприйняття повідомлень, а й підготовка у внутрішній мові реакції у відповідь на почуте. Аудіювання готує говоріння, воно сприяє оволодінню звуковою стороною мови, фонемним складом, інтонацією, мовними зразками.

Під час ігор з маленькою дитиною ми досить часто імітуємо цокання копит, гавкіт собачки, дзижчання бджілки та ін. Так само можна спробувати «презентувати» і звуки англійської мови (в англійській мові 44 звуки, 20 голосних і 24 приголосних). Кількість звуків та тривалість самої «презентації» повинні вибиратися за принципом батьківської чуйності, ви повинні бачити, подобається це дитині чи ні. Таким чином, поступово формуватиметься фонетична компетенція дитини. Якщо ви не впевнені у вимові, або взагалі не знайомі зі звуковим складом мови, що вивчається – візьміть у фахівця стільки уроків, скільки вам для цього потрібно.

Дитина має досить часто чути англійську мову, дитячі пісеньки, віршики, казки англійською мовою.

Які матеріали використати?

Які завгодно, якщо вони родом із країни, мову якої ви вивчаєте, і якщо вони пов'язані зі світом дитинства. Це книжки-іграшки, казки, абетки, музичні диски, диски з мультфільмами чи фільмами та інші відео або аудіо-ресурси з Інтернету.

При підборі матеріалів враховуйте вік дитини – для немовлят більше підійдуть англійські дитячі римовані віршики та прості англійські пісеньки, а відеоматеріали можна пропонувати старшим дітям.

Багато римованих віршиків є вже готовими пальчиковими, жестовими або іншими активними розвиваючими іграми. Їх можна знайти на англомовних сайтах, або, наприклад, у youtube. Просто наберіть в будь-якій пошуковій системі назву шуканого вірша/пісня і вибирайте будь-який варіант, що вам сподобався.

Робота над віршем проводиться у кілька етапів:

  • попереднє вивчення лексико-граматичного матеріалу (виконується батьком);
  • опрацювання складних у вимові слів, інтонації, ритму (виконується батьком)
  • виразне читання віршика вголос (виконується батьком);
  • первинне прослуховування віршика дитиною, з наочно-дієвою опорою, наприклад, на малюнок чи наочні дії;
  • закріпіть розуміння змісту;
  • вивчіть віршик на згадку;
  • покажіть дитині пальчикову або жестову гру, засновану на змісті даного віршика, і періодично пропонуйте дитині грати в неї, але, не втомлюся повторювати, у відповідних ситуаціях або тоді, коли дитині самому хочеться в це грати; Залежно від віку, перелічені дії можуть виконуватися батьком або самою дитиною.
  • повторюйте віршик у реальних життєвих ситуаціях

До сучасних збірок типу «Пісні Матінки Гуски»/ Mother Goose Books входить понад 700 дитячих віршів, пісеньок, лічилок, загадок та скоромовок.

За перші три роки життя цілком реально освоїти 100 і більше таких віршиків чи пісеньок. При частому прослуховуванні, співі або читанні ці віршики та пісеньки неважко вивчити на згадку та використовувати у відповідні моменти.

Наприклад, коли ви укладаєте дитину спати, можете похитати її на руках і прочитати віршик/ заспівати пісеньку Rock-a-bye, Baby, а при заключних словах Down will come baby, cradle and all - імітувати плавне падіння і опустити чадо в ліжечко. Коли ваша дитина стрибає в ліжечку, можна прочитати Three Little Monkeys Jumping on the Bed. Коли ви годуєте качок у ставку, можна згадати віршик Bread for the Ducks. Під час гри в м'яч повторюйте віршик Here's a Ball for Baby. А пальці на ногах можна перераховувати зі віршом Five Little Pigs/This Little Pig Went to Market і т.д.

Наводжу невеликий список ресурсів, які можуть стати в нагоді дітям до трьох років:

  • Blue's Clues
  • Dr. Seuss's ABC book/DVD
  • Postman Pat
  • Dora the Explorer
  • www.kneebouncers.com
  • www.mingoville.com (інтерактивна навчальна он-лайн гра, може дуже стати в нагоді батькам, не впевненим у своїй англійській)
  • www.storynory.com (аудіокниги для дітей читають професійні диктори, носії мови, нагоді для знайомства дітей з мелодикою англійської мови, інтонацією, вимовою)

Простий, цікавий та добре проілюстрований матеріал діти до трьох років ковтають, перетравлюють та засвоюють з неймовірно високою швидкістю та вимагають ще й ще! І якщо ми хочемо, щоб дитина вільно опанувала іноземну мову, необхідно з нею розмовляти цією мовою.

Що казати?

Говоріть лише те, що знаєте напевно. Основні мовні функції на початковому етапі – це привітання (Hello/Hi!), вранці (Good morning!), побажання на добраніч (Good night!), прощання (Bye-bye/Goodbye/ See you/ See you later), які ви можете вимовляти, йдучи кудись; освідчення в коханні (I love you); вміння попросити щось (Give me, please), вміння назвати предмет, виконати дію тощо. Тобто необхідно постійно знайомити дітей із зразками мови, але обов'язково у відповідних ситуаціях.

Ніколи не вивчайте окремі слова. Вчіть фрази. Наприклад, не вчіть з дитиною просто слово rattle/"брязкальце", а скажіть This is a rattle/"Це брязкальце" або Shake this rattle/ "Потряси цю брязкальце", Give me, please, your rattle/ "Дай мені, будь ласка, свою брязкальце», What a wonderful rattle!/ «Яка чудова брязкальце!», Where's your rattle?/ «Де твоє брязкальце?» та ін.

Великої необхідності у формуванні чіткого словникового запасу та строго тематичної подачі матеріалу при навчанні англійської мови дітей до трьох років немає. "Вивчайте" назви продуктів харчування під час прийому їжі або походів на продовольчий ринок, назви тварин - там, де вони вам зустрічаються, тобто вдома, на вулиці, в зоопарку, в селі; назви рослин – у квіткових кіосків, у сквері, парку, ботанічному саду; одяг та взуття – під час переодягань; банне приладдя – у ванній або басейні; посуд - на кухні і т.д.

Найшвидше діти «вчать» членів сім'ї та назви частин тіла (вони завжди з нами).

Враховуючи наочно дієвий характер мислення дітей даного віку, «вивчайте» англійські дієслова crawl – коли ви повзаєте, hug – коли ви обіймаєте дитину, tickle – коли ви лоскочете малюка, swing – коли ви з ним качаєтесь на гойдалці, read – коли ви йому щось читаєте, sing – коли ви співаєте, walk – коли ви ходите та ін. Як ці дієслова вживати? Діти до трьох років не обтяжені вантажем прожитих років та думками про минуле та майбутнє. Вони живуть зараз. Тому цей тривалий час Present Continuous ідеально підходить для наших цілей: Oh, my! You’re humming/smiling/ dancing/ talking! (Подумати тільки! Ти щось співаєш/посміхаєшся/ танцюєш/ говориш!)

Вносите різноманітність у мову, використовуючи наказовий спосіб: Look out!/ Обережно!, Wake up!/Прокидайся!, Don't touch it!/Не чіпай це!, Look at me!/ Подивися на мене!, Let's go out!/ Підемо гуляти!, Let's read your favourite book!/Давай почитаємо твою улюблену книжку!, Let him pass!/ Дай йому пройти!, Put it on!/ Одягни це!, Take it off/ Зніми це! та ін.

Можна вводити в мова модальне дієслово can/мочь, вміти: You can walk/ run/ speak/Ти вмієш ходити/бігати/говорити… і запитальні та довші ствердні пропозиції: Are you hungry/ thirsty?/Ти хочеш їсти/ пити?, What are you doing?/Що ти робиш?

Пізніше вчитеся давати більш розгорнуті пояснення «досліджуваних» слів, предметів і дій: Собака – це тварина з чотирма ногами, вовною та хвостом. Для цього можна використовувати англійські дитячі тлумачні словники.

Важливим у разі є кількість іноземних слів і мовних зразків. Дитині необхідно побачити на власні очі, помацати або навіть погризти всі іменники, що вивчаються, з прикметниками, а вживані в розмові дієслова, фрази і кліше повинні точно відповідати кожній конкретній ситуації.

Дошкільнята 5-6 років вже давно перерахували всі пальці на ногах і руках, багато чого дізналися і доторкнулися, набули досвіду і навіть комплексів. Викликати в них зацікавленість і мотивації набагато складніше, ніж у дітей до трьох років, коли все трапляється, зустрічається і пізнається спонтанно і вперше. Це одна з найголовніших переваг раннього вивчення іноземної мови.

Роль музики у вивченні іноземної мови

Роль музики у вивченні іноземної мови неоціненна. Музика та спів привертають увагу дитини, розвивають її здатність до аудіювання, почуття ритму, слухо-рухову координацію.

Слухайте якнайчастіше дитячі англійські музичні диски. Розучуйте кожну пісеньку поетапно, так само, як віршик (читайте попередній розділ). За два роки регулярного аудіювання різних мелодій і текстів ви навчитеся самі співати їх у відповідних ситуаціях:

  • Deedle, Deedle, Dumpling – коли ваша дитина, не роздягаючись і не роззуваючись, намагається заснути в ліжечку;
  • I'm a Little Tea-Pot – коли у вас на кухні кипить чайник;
  • Happy Birthday – під час святкувань днів народження;
  • Twinkle, Twinkle, Little Star – під час споглядання зоряного неба;

Багато дитячих англійських пісеньок також є жестовими або іншими руховими іграми і легко піддаються інсценуванню. Робота з такими піснями сприяє розвитку мовленнєвих навичок, відшліфовує вимову, покращує виразність мови або просто покращує настрій та розвиває рухову активність.

Чи потрібно перекладати?

Якось познайомилася з однією мамою, яка, показуючи маленькій дитині якийсь предмет або річ, наприклад, носок, називала його відразу двома мовами – російською та англійською («шкарпетка/a sock).

На всіх грамотних курсах іноземної мови викладання з самого початку ведеться мовою, що вивчається. Спроби відразу і все перекладати гальмують процеси засвоєння нових слів та виразів. Малята до трьох років ще не розрізняють мови і вже точно не потребують перекладу.

Коли і скільки займатися?

Англійською мовою ми почали «займатися» тоді, коли моя мала добре розуміла рідну мову і вже вміла вимовляти кілька простих слів типу «мама», «тато», «ляля», «тетя», «дядько».

Якщо висловити у відсотковому відношенні вживання англійської та рідної мов у процесі спілкування, включаючи аудіювання та читання, то в нашому випадку російська мова набере в середньому 90%, англійська – 10%.

Тривалість перебування в "чужому" мовному середовищі коливалася від однієї хвилини до 3 годин на день.

Слова «вивчати» чи «займатися» спеціально полягають у лапки. Насправді не треба влаштовувати «уроків». Потрібно жити повсякденними справами, а час і теми для ігор з дитиною повинні вибиратися за принципом батьківської чуйності. Тривалість спілкування, аудіювання, читання або відеопереглядів повинні визначатися інтересами та бажанням дитини та не шкодити її здоров'ю.

Головне, щоб це відбувалося регулярно і без великих перерв, а звуки, слова, мовні зразки, пісеньки і віршики, що презентуються дитині, повинні часто повторюватися, але, не втомлюся нагадувати, тільки в відповідних для цього ситуаціях.

Результати

Що ж може сказати англійською трирічна дитина з російської родини? Наведу кілька типових прикладів із англійської мови моєї трирічної дочки, із записів, що збереглися в моїх щоденниках.

  1. Після чергового відвідування зоопарку, вона, смішно прогнувшись, поважно підійшла до мене і заявила: I'm a peacock. «Я павлин», і, помітивши дерев'яну паличку, що лежала поруч, тут же підняла її, приставила ззаду і швидко додала: And it's my tail. «А це мій хвіст».
  2. Вранці підходить до мого ліжка, будить мене, зі сміхом тягне на себе мою подушку: Good morning, mummy! Get up! I want to take a shower. This pillow is not yours! It's mine! «Доброго ранку, матусю! Вставай! Я хочу прийняти душ. Це не твоя подушка! Вона моя!».
  3. Пірнаючи в наповнену ванну: One, two, three, dive! Look, I'm diving. «Раз, два, три, пірнай! Дивись! Я пірнаю!»
  4. Про скисле молоко: This milk is off! Just smell it! «Це молоко скисло. Тільки понюхай його!
  5. Заштовхуючи гумового мишеня під диван: Look! Mouse is hiding in the hole. «Дивися, мишеня ховається в нірці».
  6. Після перегляду фільму «Шрек» (ми дивилися цей фільм тільки англійською), роздмухуючи щоки і розмахуючи руками як крилами: Mum, let's pretend that you're a donkey and I'm a fire-breathing dragon. I'm going to fly. See you later! «Мамо, давай уявимо, що ти – осел, а я – вогнедишний Дракон. Я збираюся політати! Поки що!»
  7. Я намагаюся змусити її поснідати, вона відповідає дуже рішуче: I'm not hungry. I won’t have breakfast. «Я не голодна. Я не снідатиму».
  8. На пікніку знайшла затишне містечко в кущах і має намір зарахувати туди іграшкового слона: This is my personal cave. I'll bring my elephant into my cave. (звертаючись до слона) Don't be afraid, Elephant, you're in good hands. «Це моя особиста печера. Я віднесу мого слона до печери. Не бійся, Слоне, ти в надійних руках».

Як видно з цих прикладів, перші результати занять англійською мовою з дітьми до трьох років можуть з'явитися до трьох років, якщо ви почали займатися з року або раніше.

Від трьох до шести

Коли моїй доньці виповнилося три роки, мені потрібно було закінчувати вищий навчальний заклад і влаштовуватися на роботу. Часу для занять з дитиною поменшало, і ми визначили її в дитячий садок. Просто періодично знаходили можливість читати англійські книжки, дивитися англійські мультфільми чи слухати улюблені казки англійською, зазвичай перед сном.

Англійська у школі

Реальні результати наших «занять» я відчула тоді, коли дочка пішла до школи. Незважаючи на те, що вона всерйоз захопилася спортом, і це завдало певних збитків її академічної успішності, і вона не стала круглою відмінницею (вона у нас стабільна хорошистка), її оцінка з англійської завжди була відмінною.

Вона чудово читає, запам'ятовує та переказує тексти та діалоги, чудово перекладає з англійської на російську і навпаки. Прекрасно складає власні оповідання англійською. При цьому я ніколи не вдавалася до допомоги репетиторів (на чому ми заощадили чимало грошей), і ніколи не допомагала їй зі шкільною англійською.

Іноді вона скаржилася на те, що уроки англійської в школі були нудними для неї, але це не перетворилося на трагедію. На шкільних уроках англійської вона все-таки вивчала транскрипційні знаки, правила читання та письма, загалом усе те, чим недоцільно займатися в ранньому дошкільному дитинстві.

Після закінчення третього класу вона без будь-якої підготовки (!) разом із п'ятикласниками (!) склала Кембриджський іспит на знання англійської мови (рівень Movers) у місцевому британському центрі. Здала чудово.

Сподіваюся, наш приклад надихне багатьох батьків! Від щирого серця бажаю вам удачі!


Дар'я Попова

Якщо ви починаєте розмовляти з дитиною англійською до 3 років, то питання про «зміст» першого англійського досвіду відпадає само собою. Ви просто починаєте говорити з дитиною англійською, показуєте англійський мультик або читаєте книгу англійською для дітей- І захоплюєте дитину у обігравання.

Однак після 3 років, коли рідна мова вже така сильна, що дитина вже не настільки податлива в такі подорожі до незвіданих мовних берегів і вже з'являється чітка потреба «Мамо, я хочу, щоб було зрозуміло, що ти говориш», постає питання – а як познайомити дитину з англійськоющоб це було максимально цікаво, зрозуміло і доступно.

Географія та англійська для дітей після 3 років

Почати можна з того, щоб показати дитині глобус чи карту та розповісти про те, що синім позначають воду, іншими квітами – землю. На землі є різні країни. Вони можна їздити поїздами і літати літаками. Знайти Росію, рідне місто відзначити крапкою, а потім запропонувати подорож іншими країнами.

Тільки ось невдача – у цих країнах не говорять російською. Ось ми з тобою говоримо російською. Що таке? Це стіл. А що це таке? Це книжка. А коли ми прилітаємо в іншу країну, там таких слів не знають, там усі будуть називати по-іншому. У кожній країні є своя мова. В Іспанії – іспанська, у Франції – французька, у Японії – японська тощо.

У багатьох країнах люди розмовляють англійською мовою. Англійською говорять:

  • у Великій Британії (ще цю країну називають Англією)
  • в Америці (США)
  • у Канаді
  • в Австралії
  • у Новій Зеландії

І в інших країнах люди добре знають цю мову. А ти б хотів(ла) навчитися говорити англійською? Давай спробуємо вивчити кілька слів.

Для цього вирушимо на Батьківщину англійської мови – до Великобританії. Але вона дуже і дуже далека від нас. На літаку туди летіти кілька годин. Що ж нам робити? Який транспорт найшвидший на світі? Навіть швидше за літак? Ракета! Давай полетимо на чарівній ракеті, а щоб вона нас доставила до Англії, керувати ми їй англійською!

Get into the rocket (Сіли в ракету) – для цього складіть руки будиночком над головою.

Put on your helmet (Одягаємо шолом) – руками зображаємо, як ми одягли шолом на голову.

Buckle up! (Пристібаємось) – пристібаємо «невидимі» ремені.

5, 4, 3, 2, 1, blast off! - 5,4,3,2,1, пуск!

Піднімаємо дитину, кружляємо в повітрі та приземляємось в Англії(Ну, наприклад, на дивані).

Англійські слова говоріть голосно і чітко, а переклад ледве чутно. Цю гру ви повторюватимете потім ще багато разів, і перекладом її варто супроводжувати один-два перші рази, потім потреба в перекладі відпадає.

Англійська для дітей у Великій Британії

В Англії дитина зустрічає свого першого англійського друга. Подумайте, можливо, серед ваших іграшок вже живе англійський персонаж. Це може бути:

  • Вінні Пух
  • лялька Аліса (яка в країні чудес)
  • Peppa Pig
  • кошенята, які втратили рукавички
  • Humpty-Dumpty (Шалтай Болтай)…

Англійська дитяча література та мультиплікація залишають тут політ для вашої творчості.

Я зупинюся на дитячій потішці, відомої з перекладу Маршака.

— Де ти була сьогодні, кицько?
— У королеви англійська.
— Що ти бачила при дворі?
— Бачила мишку на килимі.

Pussy-cat, pussy-cat,
Where have you been?
I've been to London
To look at the Queen.
Pussy-cat, pussy-cat,
What did you there?
I frightened a little mouse
Under her chair.

Беремо іграшку кішки та знайомимося з нею англійською.

- What's your name?

- My name is Pussy Cat! What’s your name?

- I'm Masha.

- Nice to meet you, Masha! Let play.

Знову ж таки в перше знайомство перекладаємо кожну фразу, спонукаємо дитину повторити за вами слова Hello, представитися англійською I'm ... , погодитися з пропозицією пограти ok. Допомагайте дитині жестами. При слові Hello вітально махаємо рукою, I'm - Показуємо на себе. Показуємо знак ok (складно цей жест дається, але й цікавий).

Показуємо мультик за потішкою:

Зверніть увагу дитини на персонажів мультика cat (кішка), mouse (мишка), the Queen (королева). Зобразіть їх за допомогою жестів. Кішку – покажіть нігтики-драпки та виконайте різкі дряпаючі рухи перед собою. Мишку - прикладіть кулачки до голови, показуючи мишкині вушка. Королеву зобразіть, показуючи корону за допомогою руки.

Тепер знову прослухайте пісеньку, попросивши дитину бути уважною, і коли вона почує cat – показувати кішку, коли mouse – мишку тощо. Максимально допомагайте дитині своїм прикладом, щоб їй було легко!

А тепер настав час пограти в кішки-мишки.

Мишка ловить кішку. Змінюємося ролями. Заохочуємо дитину повторювати віршик разом з вами. Рифмовку супроводжуємо вже знайомими жестами. Повторюємо, поки не набридне.

Настав час пограти у Королеву.

Запитайте, що королева носить на голові. Корону. Щоб навчитися ходити з короною на голові, королі та королеви спочатку носять книги на голові. Давай потренуємось.

Настав час прощатися з Pussy Cat.

Говоримо Good bye! І знову летимо на ракеті.

Якщо дитина вже втомилася, то ви можете повернутися назад до Росії (проведіть тоді гру по-російськи), а завтра продовжити свою подорож.

Англійська для дітей в Америці

Тепер ми летимо в Сполучені Штати Америкиабо до Америки. Там ми можемо зустріти:

  • Міккі Мауса
  • Спайдермена
  • інших персонажів з американських мультиків

Швидше за все, у вас є такі іграшки, чи не так? Знайомимось із американським другом.

В Америці будують дуже високі будівлі, які називаються хмарочоси або skyscrapers.

Візьміть або звичайні кубики і побудуйте дуже високий хмарочос. Можна зацікавити дитину, запропонувавши побудувати хмарочос із нею зростанням.

А ускладнити завдання можна, якщо намалювати модель хмарочоса з кольорових блоків, послідовність яких потрібно повторити дитині, при цьому кольори називаються англійською. Blue, green, yellow, red etc.

Збудували хмарочос, попрощалися з персонажем та полетіли на ракеті до Канади.

Англійська для дітей у Канаді

У Канадіми познайомимося з кленовим листочком. Здорово, якщо в магазинах вашого міста можна купити кленовий сироп і пригоститись ним під час заняття.

Повіяв вітерець і кленовий листочок упав дитині на носик, приземлився на руку, на коліно тощо. Називайте частини тіла по-англійськи та показуйте їх на собі, а дитина листочком має доторкнутися до відповідної частини тіла у себе.

Maple leaf fell down on the nose.

The wind is blowing. (дуємо)

The leaf is flying (кружаємося)

And the maple leaf fell down on the arm.

Потім листочок розповідає вам, як у Канаді люблять грати у хокей.

Подумайте, що замість ключки ви можете використовувати у вас вдома. Підійде бадмінтонна ракетка та м'ячик, наприклад, покажіть дитині, як водити м'ячик ракеткою і спробуйте забити гол у ворота-стул.

Зверніть увагу, що англійське слово Hockey схоже на російський хокей. Попросіть дитину здогадатися, як перекласти англійські види спорту football, basketball, baseball, hockey, volleyball, badminton, tennis. Покажіть, як зобразити пантомімою кожен із цих видів спорту, потім називайте його, а дитина має показати, як у неї грати.

Прощаємось з канадським другом і вирушаємо на ракеті до Австралії.

Англійська для дітей в Австралії

В Австраліїми знайомимося з кенгуру. Можна роздрукувати зображення, якщо немає таких іграшок.

З кенгуру ми вчимося стрибати. Коли ви кажете jump – дитина стрибає. Коли кажете stop – дитина має зупинитися. Jump, jump, stop. Jump, jump, jump, stop. Stop, jump etc.

І нарешті настав час вирушати на ракеті додому. Прощаємось із кенгуру і летимо до Росії.

Додатково ви можете заздалегідь підготувати картинки із зображенням прапорів країн і після прибуття в країну розглядати їх та повторювати кольори прапорів – red, white, blue.

Англійська мова для дітей від 1 року на урок у звичному її розумінні не надто схожа. Заняття з малюками англійською – це здебільшого англомовні «інсценування» з невеликим сюжетом, віршовані оповідання, англійські пісеньки, веселі картинки та цікаве малювання-вироби. При цьому жодні, у тому числі нові, іноземні слова малюкові російською не перекладаються. Дитина повинна зацікавитися незрозумілою для неї мовою і, поринаючи в англомовне середовище, слухати і вбирати. Нерідко зовсім юні учні спочатку просто слухають, слухають та слухають англійську мову викладача, а потім починають видавати цілі конструкції.

Щоб малюк одразу включився до процесу навчальної гри, у Центрі Поліглотики дитину може супроводжувати батько. Як тільки учень знайде контакт із педагогом і перестане втрачати маму чи тата, він може самостійно залишатися на уроках англійської мови для найменших.

Вікові особливості навчання

Курси англійської мови для дітей діляться на кілька підвидів. З дітьми від року до 2 років викладачі займаються у присутності батьків. Крім вивчення іноземної, особлива увага приділяється ранньому розвитку. Педагог у своїй роботі використовує пальчикові ігри, рухливі завдання, що спонукають малюків діяти, розучує зі своїми підопічними коротенькі вірші та пісеньки. Один з доступних та ефективних способів подачі інформації перегляд мультфільмів англійською. Основне завдання викладача зацікавити дітей, викликати в них бажання вивчати мову та розвиватися. Педагог працює над підготовкою дитини до інтенсивнішого курсу, вчить його на інтуїтивному рівні розпізнавати та розуміти іноземну мову.

Програма англійська мова для малюків від 2 років спрямована на те, щоб дитина якомога раніше заговорила. При регулярному відвідуванні занять у дітей розвивається ідеальна вимова та відсутні граматичні помилки. Цей рівень поєднує завдання для найменших і є основою для регулярного навчання. Викладач, як і раніше, багато часу приділяє іграм, але діти вже більше перебувають за столом, виконуючи творчі доручення. Грамотний підхід дозволяє протягом року у кілька разів збільшити словниковий запас дитини. У структурі занять залишаються пісеньки, танці, невеликі вірші та потішки.