Модельдеу бойынша үлкен топтағы ашық сабақ «Кәстрөлдегі гүл. «Көктем бұтағы» ортаңғы топтағы мүсіндеу туралы жазба Гүлдерді мүсіндеу туралы ескертулер

«Гүлдер шалғыны» мүсіндеу сабағының қысқаша мазмұны

Мақсат: балалардың гүлдер туралы білімдерін дамытуды жалғастыру, пластилин арқылы гүлдің бейнесі мен пішінін беру қабілетін дамыту, модельдеуде гүлдердің сыртқы түрінің ерекшеліктерін жеткізуге үйрету.

Тапсырмалар:

1. Балалардың гүлдер, сыртқы түрі туралы түсініктерін қалыптастыруды жалғастыру, мүсіндеуде гүлдердің құрылысын жеткізе білуге ​​үйрету.

2. Жалпақтау әдісімен шардан гүл бүршіктерін, гүл жапырақшаларын тарту және шымшу арқылы мүсіндеу дағдыларын дамыту; балалардың саусақтарының ұсақ моторикасын дамытуды жалғастыру, түс пен пішін сезімін дамыту;

3. Табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Материалдар мен жабдықтар: гүлдер, пластилин, дестелер, жасыл картон, майлықтар, тақтайшалар бейнеленген иллюстрациялар.

GCD қозғалысы.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Педагог балаларға өлең оқиды:

Ол келіп, гүлдерді теріп,

Бірақ біз үндемейміз, сен де, мен де,

Кеше үндемейміз, қазір үндемейміз,

Және бұл әр уақытта болады!

Өте ақымақ қарапайымдылық

Гүлзардан гүл терудің қажеті жоқ,

Бұл күнә екені балаға түсінікті,

Өйткені, сұлулық бәріне бірдей!

2.Гүлдер туралы әңгімелесу, оларға қамқорлық жасау.

С: Балалар, далада өсетін гүлдер қалай аталады?

D: Жабайы гүлдер.

С: Дұрыс. Балалар, далаға кім гүл отырғызады?

Д: Табиғат.

С: Дұрыс, далада гүлдер өздігінен өседі және адам күтімін қажет етпейді. Оларды суаратын адам емес, табиғат. Оларды тыңайтқыш адам емес, олар барлық пайдалы заттарды егістік топырағынан алады.

С: Қандай дала гүлдерін білесіңдер?

Балалардың жауаптары (жүгері гүлі, беде, түймедақ)

С: Гүлдер не үшін қажет?

Д: Сұлулық үшін.

С: Дұрыс. Гүлдер бізге эстетикалық ләззат әкеледі, олар біздің көзімізді қуантады және сұлулығымен әлемімізді безендіреді. Балалар, сендер гүл тере аласыңдар ма?

Д: Жоқ!

С: Неге?

Д: Олар өледі.

С: Дұрыс, топырақсыз өсімдіктер өледі.

3. Жұмбақтар тапқызу.

Педагог балаларға дала гүлдері туралы жұмбақтар сұрайды, ал балалар болжайды. Жұмбақтарды шешкеннен кейін мұғалім мен балалар дала гүлдерінің иллюстрацияларын және олардың сыртқы түрінің ерекшеліктерін (жүгері гүлі, беде, түймедақ) қарайды.

4. «Гүл» дене жаттығулары.

Таза жерде биік гүл өсті,

Көктемнің таңында мен гүл жапырақтарын аштым.

Барлық жапырақшаларға сұлулық пен қоректік,

Олар бірге жер астында тамыр жасайды.

5. Балалардың өнімді іс-әрекеті (модельдеу).

Педагог балаларға алдын ала дайындалған «тазартуды» көрсетеді.

С: Балалар, ендеше алаңымызды гүлдермен безендірейік?

Д: Иә!

Педагог балалармен бірге гүлдің құрылысын нақтылайды, гүлді қалай мүсіндеу керектігі туралы ойлануды ұсынады. Мұғалім көк пластилин шарын көрсетеді.

Сұрақ: Ол қандай гүлге ұқсайды?

D: Жүгері гүлінде.

С: Жүгері гүлі ұштары үшкір жапырақшалардан тұрады.

Педагог балаларға жапырақшаларды стек арқылы қалай безендіру керектігін айтады. Жапырақшаларды стекке бөліп, штрихтарды қолдануға болады.

Содан кейін мұғалім пластилиннің тағы бір шарын көрсетеді. Содан кейін ол оны тегістейді.

Мұғалім пластилиннен кез келген гүл жасауға болатынын түсіндіреді, модельдеу әдістерін көрсетеді: жапырақтарды саусақпен жұлып алады; жиегі бойымен қысады; стекке кесулер жасайды.

Түймедақ үшін ақ пластилин, жүгері гүлі үшін көк (көк, беде үшін - қызыл немесе қызғылт түсті. Гүлдер дайын болған кезде сабақтарға бекіту керек. Балалар өздері қалаған түсті таңдайды) балалармен түсіндіреді. пластилиннен және мүсін гүлдерінен.

6. Қорытындылау.

Жұмысты аяқтаған соң, балалар жасыл пластилинді пайдаланып «алаңға» гүлдерін жапсырады. Соңында мұғалім мен балалар «гүлдер алқабын» тамашалап, әр жұмысты белгілейді.

Гүлдер әдемі көрініп қана қоймайды және керемет хош иісі бар. Олар өздерінің бар болуымен шығармашылықты шабыттандырады. Олар кескіндемеде бейнеленген, кестеленген және мүсінделген. Гүлдер - балалар модельдеу сабақтарында қолөнер үшін тамаша тақырып. Бұл мақалада баланың пластилиннен, қамырдан немесе саздан гүлді қалай жасауға болатыны туралы айтылады.

Шығармашылық біздің өміріміздің ажырамас бөлігі болып табылады. Кейбіреулер көлемді, жарқын кенептерді бояйды, кейбірі тоқылған немесе тоқылған, ал басқалары суық фарфордан жасалған гүлдері бар ваза сияқты әдемі қалыптау мен интерьер аксессуарларын ұсынады. Сүйікті хоббимен айналысқанда, қиял мен шабыттандырылған идеялар желдетіледі. Көңіл-күйіңіз көтеріледі. Және жасалған керемет заттар өз қолымен, тамаша және түпнұсқа сыйлық болады.

Модельдеу- шығармашылықтың ең танымал және қолжетімді түрлерінің бірі. Сіз саздан, пластилиннен, аспаздық мастикадан, қамырдан немесе гипстен мүсін жасай аласыз. Шедеврлерді жасау үшін көптеген пластикалық материалдар бар. Бұл шығармашылық әрекеттің айтарлықтай плюс бар - модельдеу балалардың дамуына үлкен әсер етеді. Қолөнер жасау өз қолымен, балалар ұсақ моториканы, сөйлеуді, есте сақтауды және зейінді жақсартады. Кішкентайлар шоғырлануға және тәуелсіздікке үйренеді. Пластилин, қамыр және саз сияқты балаларға арналған модельдеу материалдары қауіпсіз материалдардан жасалған. Олардың ашық түстері, балалардың қолдарына қолайлы пластикалық және жағымсыз иіс жоқ. Оларды мамандандырылған сәндік-қолданбалы өнер дүкенінен сатып алуға болады немесе оларды үйде өзіңіз дайындауға болады.

Балаңызбен мүсіндеу үшін сізге жұмыс орнын дайындау керек. Үстелді және оның айналасындағы еденді қағазбен немесе клеенкамен жабыңыз. Модельдеу процесінде жиһаз пластилин немесе саз кесектері түрінде қосымша сәндік элементтерді алмағанына көз жеткізіңіз.

Балалар мүсіндеу және қолөнер жасау кезінде өз қиялдарын елестетуді ұнатады. Бірақ кейде бала толық дайын бейнені жасауда қиындықтарға тап болуы мүмкін, ал ересектердің міндеті - жас мүсіншілерге қолөнер тақырыбын ұсыну. Мүсіндеу тақырыбы сіздің сүйікті мультфильм кейіпкеріңіз, хайуанаттар бағы жануары, жиһаз немесе үй жануары болуы мүмкін.

үшін кең тақырыптардың бірі мүсіндеуболып табылады гүлдер. Оларды тегіс немесе көлемді етіп жасауға болады. Біріншісін сурет немесе ашықхат жасау үшін пайдаланыңыз, ал екіншісін вазаға салыңыз.

Пластилиннен жасалған гүлдер.

Қазіргі уақытта пластилиннің он шақты түрі бар. Қатты, орташа жұмсақ және жұмсақ пластилин (модельдеу үшін пластилин массасы) бар. Соңғысы қосымша илеуді қажет етпейді және өте кішкентай балаларға жарамды. Әртүрлі қоспалары бар пластилиннің нұсқалары бар. Ол қараңғыда меруерт немесе жарқыраған болуы мүмкін, жақында суға батпайтын пластилин пайда болды.

Жұмыс істеу үшін сізге қажет:

  • Жұмысқа арналған арнайы тақта;
  • Пластилинді кесуге арналған пышақ;
  • тесіктер жасауға арналған тіс шұқығыштары;
  • Декорацияға арналған қосымша материалдар (Түймелер, фольга немесе мата бөліктері, ұшқындар. Жалпы алғанда, сіздің қиялыңыз ұсынғанның бәрі).

Пластилинмен танысу үшін ең қолайлы бұл материалмен жұмыс істеудің ең оңай жолы - жағу. Сізге тек балаңызға картон немесе кез келген басқа қатты негіз беру керек, қажет болса, болашақ гүлдің контурларын сызып, оны бояуға шақырыңыз. Тек бояулардың орнына пластилин болады.

Немесе пластилинді жұқа тортқа айналдыруға болады. Нәрестеге арнайы илектеуге рұқсат етіңіз, тіпті қарапайым шыны бөтелке де жарайды. Нәрестемен суреттің пішінін, өлшемін және түсін егжей-тегжейлі талқылаған жөн. Содан кейін пышақпен гүлдердің жапырақтары мен жапырақтарын кесіп тастаңыз және алдымен гүлдің контурын сызып, оларды негізге бекітіңіз. Қажет болса, жапырақтар мен өзекке тамырларды салу үшін тіс тазалағышты пайдаланыңыз. Бұл әдістер карталарды немесе картиналарды жасау үшін жақсы. Мысал ретінде дайын гүлді алу немесе балаңызбен бірге гүл ойлап табу өте оңай.

Үлкен балалармен сіз көлемді гүлдерді мүсіндей аласыз. Коктейль сабандары, тіс шұқығыштары немесе сіріңке сияқты көмекші материалдарды пайдаланыңыз.

Күнбағыс гүл шоғы.


Жасау үшін сізге қажет:

  • Жұмысқа арналған тақта (пластик немесе шыны);
  • Пластилин (жасыл, ашық сары, қызыл, қызғылт сары, қара, көк);
  • Қайшы;
  • Пластилинді кесуге арналған пышақ.

Бұл күнбағыстарды жасау үшін сізге пластилиннің бірнеше түстерін араластыру керек.

Күнбағыс гүл шоғы дайын

Жүгері гүлі.


Жұмыс істеу үшін сізге қажет:

  • Жұмысқа арналған тақта;
  • Сары, көк және жасыл пластилин;
  • Кесуге арналған пышақ.

Гүл жасау үшін сізге қажет:


Жүгері гүлі дайын.

Қамыр гүлдері.

Ойын қамыры кішкентайлармен айналысуға өте ыңғайлы. Сіз оны сатып ала аласыз немесе оны өз қолыңызбен үйде табиғи ингредиенттерден жасай аласыз. Соңғы жағдайда нәресте оны аузына сүйреп апарса да, жаман ештеңе болмайды. Сынақ үшін ингредиенттер қарапайым және оны әр үйде табуға болады. Сізге тек су, тұз және ұн қажет. Қамырға бояу қосуға немесе дайын өнімді безендіруге болады. Қамырды термиялық өңдеуден кейін түстер сәл жеңілдететінін есте ұстаған жөн. Қарқындырақ боялған материалмен лактау немесе мүсіндеу шешім болар еді.

Қамыр раушан.

Бұл опция өте қарапайым және оны нәрестеге ұсына аласыз. Дайындау үшін сізге қажет:

  • Жұмыс тақтасы;
  • Домалау түйреуіш;
  • Қолайлы түстердің қамыры (бұл жағдайда қызғылт және жасыл);
  • кескіш пышақ;
  • Печенье кескіштер. Дөңгелек және жүрек тәрізді.

Раушан қамыр дайын. Оны ауада немесе пеште кептіру ғана қалады.

Саз гүлдері.

Балшық - мүсіндеуге арналған тамаша материал. Ол бірнеше түрде келеді. Табиғи саз тау жыныстарының бұзылуы нәтижесінде пайда болады. Ол ақ, қызыл, жасыл, көк және тіпті қара түсті болады. Ал полимер саз деген материал бар. Оның құрамында пластификаторлар деп аталатын заттар бар, олар 100-130°С температура әсерінен саздың қатаюына әкеледі. Полимерлі балшық гүлдер жасауда өте жиі қолданылатын өздігінен қататын масса (суық фарфор сияқты) деп те аталады. Ол түрлі-түсті, мөлдір, жарқыраған және тіпті қараңғыда жарқыраған болуы мүмкін.

Полимерлі саздан жасалған сары раушан.

Сіз пластилиннен немесе қамырдан модельдеу кезіндегідей құралдар мен жабдықты ала аласыз.

  • Жұмысқа арналған тақта;
  • Кесетін құралдар;
  • Домалау түйреуіш;
  • Сары полимерлі саз.

Төменде қадамдық фотосуреттерде ұсынылған мастер-класс соншалықты қарапайым, сондықтан сөзбен сипаттама қажет емес. Тек суретке мұқият қарау керек. Сонымен қатар, мұндай раушан гүлін ересектердің назарында балаларға арналған мүсіндеу жақсы.

Дүниеде өте көп гүлдер бар және әр адамға бір гүл бар. Балалар рахаттана мүсіндеп, нағыз гүлдерді бейнелеп, қиял-ғажайып гүлдерді ойлап тапсын.

Наталья Флоря
Ашық модельдеу сабағы «Анаға гүлдер»

Көркем шығармашылық: Модельдеу«Анаға сыйлық»

Аймақтарды біріктіру: Таным, Көркем әдебиет, Денсаулық, Қарым-қатынас. Пластикалық әдіс мүсіндеу және қарсы рельеф(басылған рельеф).

Мақсат: - орындауды үйрену мүсіндеуәр түрлі техниканы қолданатын сәндік композициялар.

Бағдарлама тапсырмалары:

- Көркем шығармашылық: балаларға пластилиннен раушан гүлдерін мүсіндеуге үйрету,

Осы әдістерді қолдануды үйреніңіз қалай мүсіндеу: шарларды домалату, бағаналарды жайып алу, бағаналарды тегістеу, шымшу, бөлшектерді бір бүтінге біріктіру, қалыптың төменгі бөлігін тақтаға қағу арқылы тегістеу, дестелерді қолданып қарсы рельеф әдісімен пластилинге сурет салу, түрлі бұйымдармен қолөнер бұйымдарын әшекейлеу. қосымша материалдар, пластилиннің бір бөлігіне бірнеше араластыру түстер.

Стектеу дағдыларын қалыптастыру,

Мұғалімнің ауызша нұсқауы бойынша әрекет етуге үйрету,

Ұсақ моториканы және шығармашылық қиялды дамыту.

- Таным: балалардың салт-дәстүрлер мен мерекелер туралы түсініктерін кеңейту,

Өз қолыңызбен сыйлық жасауға қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту,

Адамгершілік-эстетикалық құндылықтарды, анаға деген құрметпен қарауды, оның көңілінен шығуға ұмтылуды қалыптастыру.

- Байланыс: - балалардың сауатты, байланыстырып сөйлеуін қалыптастыру.

- Алдын ала жұмыс:

1. Ана мен бала туралы әңгімелесу.

2. Әдеби шығармаларды оқу.

3. Танысу және көру далалық ашық хаттар, бақша түстер.

4. Балалардың ана туралы әндерін тыңдау.

5. Ана туралы тақпақтар жаттау.

6. Ана туралы әндерді үйрену.

7. Дидактикалық ойындар.

Материал: ілмегі бар компакт-дискілер, әртүрлі пластилин түстер, декорацияға арналған стектер, тақталар мен моншақтар, майлық.

I. Ұйымдастыру кезеңі.

ДДСҰ маған бұл дүниені ашты,

Бар күшіңізді аямайсыз ба?

Және әрқашан қорғалған ба?

Дүниедегі ең жақсы АНА.

Әлемдегі ең сүйкімді кім?

Ол сені жылуымен жылытады,

Өзінен артық жақсы көреді ме?

Бұл менің АНАМ.

Кешке кітап оқиды

Және ол әрқашан бәрін түсінеді,

Мен қыңыр болсам да

Мен анамның мені жақсы көретінін білемін.

Бұл өлең кімге арналған?

Барлық әйелдер қандай мерекені тойлайтынын кім біледі?

P. Негізгі бөлім:

1. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Балалар, бүгін мен сендермен мереке туралы сөйлескім келіп тұр «8 наурыз». Оны тағы қалай атаймыз? (Халықаралық әйелдер күні, көктем мен сұлулық мерекесі)

2. Мерекенің шығу тарихы (қолдану).

3. Көркем шығармашылық: модельдеу.

Балалар, мен сендерге парталарыңа барып мерекеге аналарымызға немесе әжелерімізге сыйлық жасауды ұсынамын. «8 наурыз».

4. Жұмысты жоспарлау.

- Үстелдеріңде: ықшам диск, ол біздің негіз болады, әртүрлі пластилин түстер, стектер, тақтайшалар және безендіруге арналған моншақтар, майлық.

Техниканы пайдалана отырып, раушан гүлдері бар панно мүсіндейміз «шығару»Және «жалпақтау», және араластыру әдісі де қолданылады түстер.

Біз раушан гүлдеріне жапырақтар жасау үшін десте пайдаланамыз.

Дайын жұмысты жақтау түріндегі моншақтармен безендіреміз.

5. Пластилинмен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.

Пластилинмен жұмыс істеуді бастамас бұрын, оны қалай қолдану керектігін еске түсірейік жұмыс:

Пластилинді аузыңызға салуға, шайнауға немесе жұтуға болмайды;

Жұмыс арнайы тақтада орындалуы керек;

Лас қолды майлықпен сүрту керек.

6. Дайын жұмысты мұғалімге көрсету (алдын ала жасалған)

7. Кезеңді талқылау жұмыс:

Біз қызыл және ақ пластилин аламыз, оны аздап араластырамыз, оны шарға айналдырамыз, содан кейін шұжық жасаймыз, енді оны алып, оны саусақтармен лентаға сығып, оны саусақтармен бұрап, раушан гүлінің басын жасаймыз, оны сығамыз. төменнен ортаға және раушан дайын.

Бес раушан гүлін кезең-кезеңімен жасайық, үш үлкен және екі кішкентай, ауыспалы түстерді қалауыңызша.

Біз жасыл пластилиннен жапырақтарды мүсіндейміз, кішкене бөліктерді шарларға орап, саусақтарымыздың арасына қысамыз, содан кейін бұрыштарды жинаймыз. Жапырақтардың тамырларын бір қатарға саламыз.

Пластилин мен моншақтың көмегімен біз жақтауды жасаймыз.

Егер біреуге көмек керек болса, мен оны беруге қуаныштымын.

8. Жұмыс алдында саусақтарымызды массажбен созайық.

«Саусақтарға арналған массаж».

Бір, екі, үш, төрт, бес, Қос қолдың саусақтарын жұптап.Саусақ серуенге шықты. Қол шапалақтаңыз.

Бұл саусақ ең күшті. Саусақтардың ауыспалы массажы

Ең қалың және ең үлкен. негізден шегеге дейін.

Бұл саусақ...

Оны көрсету үшін.

Бұл саусақ ең ұзын...

Ал ол ортада тұрады.

Бұл сақина саусақ...

Ол ең бұзылған.

Кішкентай саусақ кішкентай болса да...

Өте епті және батыл!

9. Балалар жұмысы.

10. Балалар жұмыс кезіндегі физикалық белсенділік

Біреуі – тұр, өзіңді көтер

Екі - еңкейіңіз, түзетіңіз

Үш – үш қол соғу, үш бас изеу.

Төрт - кеңірек аяқтар.

Бес - қолдарыңызды бұлғаңыз

Алты - үстелге тыныш отырыңыз.

Ш.Қорытынды бөлім:

1. Аяқталған жұмысты талдау.

Балалар, сендерге аналар мен әжелерге сыйлық жасау ұнады ма? Бір-бірімізге өз туындыларымызды көрсетіп, олардың қандай тамаша екенін көрейік. (Кілемге шығамыз)

Балалар сендер тамашасыңдар!

Айтыңызшы, анама тағы не бере аламыз? (Өлеңдер, әндер)

2. Түйіндеме: поэзия

Аналар күні

Алтын қоян билеп жатыр -

Қолыңызбен айнаға сәл тиіп,

Бүгін қиын күн:

Бүгін мереке - аналар күні.

Бүгін терезеде күн,

Ал таңертең біздің бөлмеде.

Бүгін мен үшін, бүгін мен үшін

Тұру уақыты келді!

Мен бәрінен бұрын тұрамын, жарық болған кезде!

Анам оянса, шай дайын,

Ал үстелде гүл шоғы тұр

Анамның сүйіктісі түстер!

(Е. Трутнева)

Аналар күні

Көктем жер бетінде жүреді,

Жерді өмірге оятады.

Бүгін қай күн?Ал бүгін аналар күні!Мен сурет саламын гүлдер -

Ашық сары түйіршіктер.

Жақын жерде қызыл қызғалдақтар бар.

жақсы анаға арналған гүлдер!Ал әкемнің өзi бар құпия:

Ол бізге кешкі ас әзірлеп жатыр, Ерекше бірдеңе, Ақылға қонымды!

(Руденко тілінде)

Аналар күні

Міне, ашық жерде қар тамшысы,

Мен оны таптым.

Мен анама қарды апарамын,

Ол гүлдемесе де.

Ал менімен сондай нәзік гүл

Мама құшақтады

Менің қар бүршігім ашылды

Оның жылуынан.

(Г. Виеру)

Сегізінші наурыз аналар мерекесі, -

Тоқ тоқ! - есігімізді қағып.

Ол тек сол үйге келеді,

Олар анаға қайда көмектеседі.

Біз еденміз Аналарды сыпырайық,

Дастарханды өзіміз жасаймыз,

Оған кешкі ас әзірлеуге көмектесейік,

Біз онымен ән айтып, билейміз,

Сыйлық ретінде оның портретін саламыз.

«Оларды тануға болмайды! Мәссаған!» -

Сонда анам адамдарға айтады.

Біз әрқашан және біз әрқашан,

Біз әрқашан осылай боламыз!

(В. Берестов)

3. Рахмет балалар, мен өз туындыларыңызды көрмеге қойып, аналарға арналған мерекеде ұсынуды ұсынамын.

Ортаңғы топтағы «Әдемі гүлдерді» модельдеуге арналған SCD

Бағдарлама мазмұны: балаларды пластилиннің әртүрлі мүмкіндіктерімен таныстыру; саусағыңызбен бүкіл сызбаға пластилинді жағу, пластилиннің бірнеше түсін қолдану және контурдан шықпау қабілетін дамыту; саусақтардың ұсақ моторикасын және пішін сезімін дамыту.

Алдын ала жұмыс: түстер туралы түсініктерін нақтылау; суреттер жиынтығындағы суреттерді қарау; есте сақтау және иллюстрациялар негізінде гүлдер салу; түстер және олардың ерекшеліктері туралы әңгімелесу; «Цветик - жеті цветик» ертегісін оқу

Материалдар мен жабдықтар: пластилинге арналған тақталар; пластилин; стектер; Ылғалды майлықтар; гүл трафаретімен балалардың санына сәйкес ақ картон парақтары.

GCD қозғалысы

(Балалар топқа кіреді, орындықтарға отырады және «Цветик семицветик» мультфильмін көреді).

Балалар, біз «Цветик – жеті цветик» мультфильмінің ертегісін тамашаладық. Айтыңызшы, бұл не туралы?

Балалардың жауаптары.

С: Дұрыс балалар. Бұл мультфильм арман мен жақсы, игі іс туралы.

Бірақ әрқайсымыздың арманымыз бен қалауымыз бар. Және мультфильмдегідей ең асыл армандарыңыздың орындалғанын қалаймын. Бүгін, осы ерекше күнде сіздердің әрқайсысыңыз өзіңізге «Гүл – жеті гүлді» жасайсыз немесе оны өзіңізден де қажет ететін адамға бересіз, бірақ маған тілектеріңіз жақсы болады деп уәде беруіңіз керек!

Балалардың жауаптары.

С: Қараңдаршы, алдарыңда қарапайым ақ гүл тұр, бірақ оны бояғаннан кейін ол сиқырлы болады! Енді менің гүліме қараңызшы, ол қандай түрлі-түсті және жарқын!

Гүліңізді әдемі және жарқын етіп жасауға тырысыңыз.

Бірақ алдымен саусақтармен аздап ойнап көрейік.

Дене шынықтыру сабағы «Гүлдер».

Бір – екі – үш – гүл өсті (шоқпар едік, тұрдық);

Олар күнге қарай биікке жетті (аяқтарының ұшымен тұрды);

Олар өздерін жағымды және жылы сезінді (жоғары қараңыз);

Жел ұшты, сабақтар тербелді (олар қолдарын оңға, бастарынан солға қарай сермеп отырады);

Солға серпілу - төмен иілген (солға еңкею);

Оңға серпілген - төмен иілген (оңға еңкею);

Жел қашады! (олар саусақты шайқайды);

Гүлдерді сындырмаңыз (олар еңкейеді);

Олар өсіп, өсіп, балаларға қуаныш сыйласын! (қолдарын ақырын жоғары көтеріңіз, саусақтарын ашыңыз).

Гүлдердің құрылысын еске түсірейік.

Дұрыс, барлық гүлдерде гүлдің өзегін жапырақшаларымен, сабағымен және жапырақтарымен ажыратуға болады. (Сурет бойынша көрсету)

Пластилинмен сурет салудың әртүрлі тәсілдерін еске түсірейік (шымшу және жағу, домалату және тегістеу). Суреттерде көрсетілген.

Басқа суреттерді қалай бояғанымызды еске түсіріңіз.

Алдымен гүлдің өзін бояймыз. Содан кейін сабақ. Сосын кетеді.

Менің гүліме қарашы, өзегі ашық жасыл. Пластилиннің бір бөлігін дестеге кесіп, ортасын бояңыз.

Жапырақшаларды әртүрлі ашық түстермен, балама түстермен бояңыз.

Кішкене демалып алайық. Барлығы орындықтарының жанында тұрып, саусақтарыңызды дайындаңыз.

Ұш, ұш, жапырақ, (алақан бірге)

Батыс арқылы шығысқа қарай (саусақтарды бір-біріне кезекпен басу)

Солтүстік, оңтүстік арқылы (алақандарды біріктіріп, оларды жоғары және төмен бұраңыз)

Қайта оралыңыз, шеңбер жасаңыз (алақандар бірге, содан кейін алақандар шеңберде жоғары және қайтадан алақандар бірге)

Жерге тиген бойда (қолдарыңызды түсіріп, саусақтарыңызды жылжытыңыз)

Менің қалауым бойынша болу. (қолыңызды басыңыздан жоғары көтеру, саусақтарыңызды сермеу).

(жеке нұсқаулар)

Жапырақтарды гүл сияқты бояуға болады, біз пластилиннің бір бөлігін шымшып алып, контурдан шықпай трафареттің үстіне жағамыз.

(жеке нұсқаулар)

Мұғалім жұмыстың аяқталуын тексереді, әр қолөнерді аяқтауға ұсынып, көмектеседі.

Любовь Бурнашева

Мақсат: балаларды өсімдіктер мен жәндіктердің құрылысы мен түсіне тән белгілерін жеткізе отырып, өз таңдаулары бойынша мүсіндеуге үйрету. Қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру. Бақылау дағдыларын дамыту. Жансыз табиғатқа қызығушылықтарын ояту.

Проблемалық жағдай:

Тәрбиеші: Балалар, білесіңдер ме, мен байқаусызда бәрін араластырып алдым гүлдерАл мен бақшаның қайда, шалғынның қайда екенін білмеймін. Маған көмектесесің бе? (Өсімдіктерді талдау кезінде балалар әрқайсысына түсініктеме береді гүл: құрылыс, түс) Шалғындық, бақшалық және жабық өсімдіктердің айырмашылығы неде? (Балалардың жауаптары)


Тәрбиеші: Балалар, сендерге қайсысы ұнайды? гүлдер? (Балалар өздерінің сүйіктілері туралы айтады гүлдер) Енді біраз демалып алайық!

Физминутка:

Шалғында өсіңіз гүлдербұрын-соңды болмаған сұлулық - созылу - қолдар жағына қарай.

Күнге жету гүлдер, олармен бірге созыңыз және сіз – созылу – қолды жоғары көтеріңіз.

Жел кейде соғады, бірақ бұл проблема емес - балалар жел сияқты болып, қолдарын бұлғайды.

Еңкейу гүлдер, жапырақшалары түседі - еңкейеді.

Сосын олар қайта-қайта тұрып қалады гүлдену.

Дене жаттығуларынан кейін балалар өз бетімен жұмыс істей бастайды әрекеттер: мұғалім балалардан таңдау туралы сұрайды гүл, оның стендтегі орны туралы.

Сабақ соңында балалар басқа балалардың барлық жұмыстарын қарап, алған әсерлерімен бөліседі!











Тақырып бойынша жарияланымдар:

Тоңған бұтақтарда кішкентай құстар бар. Өте жарқын, қызаруы бар, артқы жағында жылтыры бар күрте. Мен оларға түскі ас беремін: мен оларды шетен жидектерімен емдеймін.

«Анаға гүлдер» даярлық тобында тұзды қамырдан үлгілеу бойынша оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұныСабақтың барысы: Балалар, мен сендерге «Мақтау айт» ойынын ұсынғым келіп тұр.Менің қолымда гүл бар, оны айналып өтіп, дос дейміз.

Үлкен топтағы GCD рефераты «Тиін» модельдеу. Мақсаты: Балалардың жануарды мүсіндеу, оның ерекшеліктерін (ұсақ.

«Қаздар» үлкен тобында модельдеуге арналған GCD қысқаша мазмұныБағдарламаның мазмұны: Балалардың қоныс аударатын құстар туралы білімдерін бекіту. Балалардың сөйлеуін дамыту. Балалардың шығармашылық қабілетін дамыту.

2 кіші топтағы көркем-эстетикалық даму (модельдеу) бойынша ООД рефераты Тазалаудағы гүлдер. 2 кіші топ мұғалімі Топотушки.

«Футбол» үлкен тобында модельдеу бойынша ООД Мақсаты: Балалардың денсаулығына саналы көзқарасын қалыптастыру, мектеп жасына дейінгі балаларда бейнелеу дағдыларын қалыптастыру.

Мақсаты: балаларды өсімдіктер әлемінің өкілдерімен таныстыруды жалғастыру: ағаштар, гүлдер. Міндеттері: 1. дамытушылық: қол моторикасын дамыту.